UITVERKOOP BIJ ROTOBRITE I 1 BELGISCHE WERKNEMER NOG MEER IN ZORGEN DAN NEDERLANDSE COLLEGA Werkgevers bevreesd voor teruggang van koopkracht IJ achtergrond VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE I I 1 I I S| I 1 1 WERKGEVERS WILLEN VERLAGING PRIJSCOMPENSATIE MET ÉEN PERCENT „Positie stagiaires moet worden herzien „Fonds voor grondstoffen moet er komen” B ""i Ml 1 17 Geen uitkering ineens N V V -jongerencontact 3 Beredderen Uitspraken f ■te IR B Regering moet voor ombuiging zorgen DINSDAG 8 NOVEMBER ECONOMIE 19 7 7 UNCTAD: Gisteren was de eerste kijkdag voorafgaand aan de faillisementsverkopingvan Rotobrite BV uit Oss. De veiling zelf wordt gehouden op 10 en 11 november. 9, Al H g 4 dl (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers vrezen op wat langere termijn teruggang van de koopkracht en van de bedrijfsrendementen als gevolg van de sterke stijging van de collectieve uitgaven. Daarom moet de regering nu al voor een ombuiging zorgen. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. België heeft meer dan 300.000 werklozen. De ze trieste mijlpaal werd begin november bereikt: de jonge aca demici die in juni de universitei- ten verlieten, konden zich toen voor het eerst aanmelden voor een werkloosheidsuitkering. Van de 70.000 jonge Belgen die zich een universitair diploma verwierven, is meer dan de helft (40.000) zonder werk, aldus se cretaris Robert Vandepoele van het ACV, een van de twee grote Belgische vakorganisaties. (Van onze verslaggever, Cees Keizer) DEN HAAG. Een Centraal Akkoord voor 1978 is thans verder weg dan ooit. Naarmate de kabinetsformatie langer ^aat duren, wordt het aan de wijsheid van vak beweging en werkgevers overgelaten el kaar te vinden. Gezien de resultaten van het laatste gesprek, dat in de Stichting van de Arbeid met een delegatie uit het demis sionaire kabinet werd gevoerd, bestaat er op dit moment geen schijn van kans dat vakbeweging en werkgevers op het voor 18 november geplande gesprek nader tot elkaar zullen komen. F I- fondsen 33 iliip I - '-.A e Centraal akkoord steeds verder weg b e b 9 3 een (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) gasfornuis (ADVERTENTIE) sn. vergissen schakelpaneel. x-claim, ten. Het NCW heeft berekend dat, ondanks de reeds op gang zijnde afremming van de overheidsuitgaven het totaal van de collectieve sector (overheidsuitgaven en sociale zekerheid samen) tot 1981 zodanig zal groeien dat het overblijvende deel van het nationaal inkomen te weinig zal zijn voor handhaving van de koopkracht en voor het op peil houden van de winstgevendheid der ondernemingen. Volgens het NCW heeft het aanvullend beleid van de overheid op het stuk van sociale lasten wel een dreigend gat gedicht voor 1978. Niettemin moeten de werkgevers volgend jaar nog 400 miljoen meer aan sociale lasten opbrengen. Dat is op zich aanvaardbaar als i maar duidelijk zou zijn hoe de regering zich voorstelt de steeds voortgaande volumeont- I wikkeling in de sociale zekerheid voor de komende jaren om te buigen. Vooral ook niet, omdat zowel vakbeweging als werkgevers grote bedenkingen hebben tegen het door het demissionaire kabinet op tefel gelegde pakket,^at moest beogen een aantal knelpunten bij beide partijen weg te nemen. Het kabinet bewandelde echter een heel ander pad. Al bij de indiening van de rijksbegroting op de derde dinsdag van september werd meegedeeld, dat er voor het behoud van de werkgelegenheid en het behoud van de koopkracht niet meer dan 2,5 miljard beschik baar zou zijn. Een maand later deelde het kabinet mee, dat van die 2,5 miljard 1,5 miljard beschikbaar werd gesteld voor het behoud van de werkgelegenheid en 1 miljard voor het behoud van de koopkracht. Er zat geen uitkering ineens via de loon- en inkom- Ofschoon negen van de tien stagiaires het werk doen wat ook door andere werknemers wordt gedaan, krijgt nog niet vijf percent van de stagiaires het minimum-jeugdloon of meer. Zestig percent krijgt een vergoeding van nul tot 50 gulden per week. Dit zijn enige uitkomsten van een enquête die het NW-Jonge- rencontact heeft gehouden onder ruim 1200 stage lopende jonge ren. De enquête is gehouden naar aanleiding van de stagenota van de ministers Van Kemenade (Onderwijs) en Boersma (Sociale Zaken). In deze nota stellen de bewindslieden onder meer voor AMSTERDAM. De helft van de jongeren die stage lopen, verricht werkzaamheden die voor hun opleiding van onderge schikt belang zijn. De vakbeweging vond dat uitsmeren van het wette lijk minimumloon een onoverkomenlijke zaak. „De minimumloners krijgen 1 januari wat de andere werk nemers in 1977 al hebben ontvangen. Zij hebben daar wettelijk recht op”, stelde de vakbeweging. Bovendien vond de vakbeweging het maar niks dat de verhoging van de gasprijs slechts met drie maanden werd uitge- stenbelasting in het pakket. Bovendien bleek het kabinet slechts bereid de verhoging van de aardga- sprijs en van de huren drie maanden uit te stellen. Het kabinet dacht ook wat gevonden te hebben om zowel vakbeweging als werkgevers te dwingen met elkaar een Centraal Akkoord af te sluiten. De werkgevers op hun beurt herinnerden het kabi net aan eerder gedane uitspraken, dat alles in het werk moet worden gesteld om de winsten van de bedrijven te vergroten, waardoor weer extra werkge legenheid zou kunnen worden geschapen. Zij hadden gelijk toen zij stelden dat in het Haagse Protocol voor 1977 was overeengekomen, dat als in juli 1977 de prijscompensatie zou tegenvallen, er overleg zou wor den gevoerd met vakbeweging en regering om met elkaar te bekijken hoe deze tegenvaller in 1978 zou kunnen worden weggewerkt. Inderdaad: op 1 juli 1977 viel de prijscompensatie één percent hoger uit dan door het kabinet was voorgerekend. IFMA- I ONES 1 -, tel- -DLA-, GENÈVE (Reuter, DPA). De vor ming van een grondstoffenfonds is een noodzakelijke voorwaarde voor een goede verstandhouding tussen arme en rijke landen. Als gevolg van „misvat tingen en onbegrip” is er tot nog toe nauwelijks vooruitgang geboekt bij de onderhandelingen die tot de vorming van dit fonds moeten leiden. Met hulp van een dergelijk fonds kunnen de prijzen op de wereldmarkt voor be langrijke grondstoffen onafhankelijk gemaakt worden van de wispelturig heid van vraag en aanbod. Dit zei de secretaris-generaal van de wereldhan delsconferentie vai>de Verenigde Na ties (UNCTAD), Gamani Corea, giste ren in Genève. Vorige week tijdens het centraal sociaal-economisch overleg met vakbeweging en kabinet hebben de werkgevers al een bestemming gevraagd voor de 500 miljoen, die de regering nog in reserve houdt om tegenvallers te kunnen financieren. Zij vinden dat het kabinet een zware nadruk legt op de bestedingen, maar geen en in ieder geval te weinig aandacht geeft aan de te verwachten stijgende lasten voor het bedrijfsleven. Per brief maakten de werkgevers daarna nog eens duidelijk dat dit verlangen harde eis is, die beslissend kan zijn in hun opstelling in de besprekingen over een eventueel centraal akkoord voor de arbeidsvoorwaarden in 1978. Zij willen voor half eiuisebe november antwoord hebben over de besteding van de 500 miljoen. De vakbeweging doet, iten »al- - - a. De re- ■eeilijk le lenen De Belgische regering bereddert wat ze kan in afwachting van betere tijden. De staalindustrie, belangrijkste economi sche activiteit in Wallonië, kreeg dit jaar al enige honderden miljoenen guldens in de vorm van soepele kredieten van de overheid. Vijftig miljoen gulden heeft de regering uitgetrokken voor een „red dingsplan” voor de textielindustrie, die vooral in Vlaanderen is geconcentreerd. Honderden miljoenen guldens gaat ook het plan van minister Spitaels (Arbeid) kosten om 75.000 werklozen tijdenlijk aan het werk te helpen of vervroegd te pensioneren waarmee de socialisten de gunst van de kiezers willen ver werven. Tegenover al deze uitgaven staan ech ter te weinig inkomsten. Achtereenvol gende regeringen in Brussel hebben zich voordat de economische crisis pijn begon te doen, nauwelijks zorgen gemaakt over de inkomsten van de staat, die inmiddels al bijna de helft van het nationaal pro- dukt levert. Dat heeft geleid tot wat een weekblad noemde ;,rijksfinanciële ver wording”, die de regering-Tindemans (een coalitie van christen-democraten, Beide partijen verwachtten na eerder door het kabi net gedane uitspraken, dat een aantal openingen zou worden geboden. De vakbeweging klampte zich vast aan een bedrag voor iedereen via de loon- en inkom stenbelasting en het in de prullenmand laten verdwij nen van de plannen tot verhoging van de aardgasprijs. De werkgevers wilden van de overheid een dusdanige tegemoetkoming, dat de prijscompensatie met één percent kon worden verlaagd zonder dat de werkne mers daar enige pijn aan zouden hebben. Een van de redenen voor de enquête is dat de stagiaires veel werk verrichten dat ook gedaan zou kunnen worden via uitbrei ding van het vaste personeel, aldus het Jongerencontact. Op die manier zou een aanzienlijke daling van de jeugdwerkloosheid bereikt kunnen worden. Afschaffing van de stagevergoeding zal de neiging van werkgevers om werk door stagiaires te laten verrichten alleen maar vergroten, zo stellen de NW-jongeren. Het Belgische werkloosheidscijfer is relatief een van de hoogste in heel West- Europa: België heeft nét 10 miljoen inwo ners tegenover bijvoorbeeld Nederland bijna 14 miljoen. Daar staat tegenover dat in België veel meer vrouwen werken en dus ook eerder als werkloos in de statistiek verschijnen. Anderzijds dienen bij de 300.000 volledig werklozen, nog 50.000 gedeeltelijk werklozen te worden geteld, alsmede degenen die met ver vroegd pensioen zijn gegaan, stage lo pende jongeren en degenen die geen recht hebben op een ww-uitkering: zo berekend zijn er in België 400.000 banen te weinig. De wefkloosheidsrecords zijn een treu rige bevestiging dat de economische vooruitzichten in België nog wat slechter zijn dan in de buurlanden. In twee be- Gisteren zijn de onderhandelingen weer begonnen nadat een eerste zitting in april na vier weken eindigde met een grote kloof tussen de standpunten van arme en rijke landen. De arme landen denken zes miljoen dollar (bijna vijf tien miljard gulden) nodig te hebben om een begin te maken met de stabilise ring van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. De conferentie wordt bij- gewoond door afgevaardigden uit 106 landen die lid zijn van de UNCTAD. De industrielanden staan voor het merendeel op het standpunt dat een grondstoffenfonds alleen mag dienen voor de financiering van buffervoorra den van voor ontwikkelingslanden be langrijke grondstoffen. Deze buffer voorraden zouden een evenwichtige wereldprijs kunnen bewerkstelligen, aldus de Britse woordvoerder Gordon Barass. De ontwikkelingslanden gaan echter een stap verder. Zij eisen niet alleen een evenwichtige marktprijs, maar wil len ook een groter aandeel in de bewer king van grondstoffen, zoals het bran den van koffie. Hiervoor zijn kostbare fabrieken nodig, die ook met behulp van het grondstoffenfonds gefinan cierd zouden moeten worden. De indus trielanden vinden dat de bestaande in ternationale financiële instellingen op dit gebied al voldoende soelaas kunnen bieden. Als de werkgevers in het overleg met de vakbeweging zouden volhouden in hun eis om de prijscompensatie te verminderen door daarin niet meer gestegen kosten van energie, grondstoffen en milieuheffingen te verwerken, zou dit zonder meer een breekpunt worden. Vandaar dat de werkgevers vinden dat het op de weg van de overheid ligt de totale loonkostenontwikkeling te verlagen door extra compensatie te verlenen. Tenminste een miljard moet spoedig worden aangewend om te zorgen dat de 0 loonsomontwikkeling in 1978 een procent lager uitkomt. Deze verlaging zal dan ook voor verdere jaren zijn effecten hebben. Dit voorstel heeft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gisteren gedaan. Het NCW wil behalve de 500 miljoen uit het zogenaamde aanvullende regeringspakket, die bestemd zouden moeten worden om de prijscompensatie op de lonen te verlagen, ook nog 500 miljoen om de loonsomstijging volgend jaar totaal één procent te verminderen. Dit geld kan worden terugverdiend doordat een besparing op de overheidsuitgaven Pelgrim gasfornuis nr. g 640, ter waarde van 995,- ,9 leverbaar in de kleur bruin, compleet met grote S ovenruit en binnenverlich- ting, een dubbel geïsoleer de oven met een royale lade voor bakblikken en van Want al spoedig volgden andere „handi ge” besluiten, zoals de vervanging van het 14- en 18 procent-BTW-tarief door één tarief van 16 procent (opbrengst 560 miljoen gulden), of dat om de gemeente belastingen volgend jaar tweemaal te in nen. Erfenisrechten gingen ook omhoog. Maar omdat dit alles nog veel te weinig zoden aan de dijk zette, werd ook de inkomstenbelasting opgetrokken: met 1 tot 5 procent voor inkomens boven 35.000 gulden. Met deze heftig bekritiseerde verzwa ring van de belastingdruk, die bovendien gepaard gaat met verhoging van een aan tal sociale premies, is België ook al een uitzondering in West-Europa. In West- Duitsland, Nederland en Frankrijk zijn juist (tijdelijke) verlichtingen van de be lastingdruk aangekondigd om de beste dingen en investeringen op te voeren en te bevorderen. In tal van adviezen, bij voorbeeld van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap, werd de Belgische rege ring een zelfde beleid aanbevolen. Maar de nood bij de staatsfinanciën is kenne lijk te hoog gestegen. Staatssecretaris Marc Eyskens, die verantwoordelijk is voor het opstellen van de rijksbegroting en tevens voor Vlaamse streekeeonomie, geeft dat overi gens volmondig toe. Hij waarschuwt dat de echte moeilijkheden bij de overheids financiën pas in 1979 komen. En wat de economische ontwikkeling betreft, is Eyskens al even pessimistisch: we maken niet het begin van het einde (van de crisis) mee, maar het einde van het begin (van de economische opleving), is een van de leuzen die hij op de Belgen heeft losgelaten. Als lokmiddel werd de vakbeweging voorgehouden een verlaging van de wao-premies, waarvoor 270 miljoen van de 1 miljard beschikbaar werd gesteld. De werkgevers werd meegedeeld, dat het kabinet bereid was de stijging van het wettelijk minimumloon per 1 januari uit te smeren over het gehele jaar, echter op voorwaarde, dat de werkgevers zouden meewer ken aan de totstandkoming van een Centraal Akkoord. mede gezien de loonmatiging, geen afstand van het principe van volledige prijscompen satie. Ook de begeleiding van de stagiaires zou te wensen overlaten. Het NW-Jongerencontact concludeert uit de enquête dat het nodig is dat de stages worden doorgelicht. De resultaten van de enquête zullen zaterdag tijdens een landelijke discussiedag in Den Bosch worden besproken door stagiaires en vakbondsleden. stagevergoedingen volledig af te schaffen. Jongerencontact noemt dat „een grof schandaal”. steld. „Daardoor krijgen we in 1979 het volle pond betaald”, zo werd gesteld. Het kabinet had deze reeds veel eerder aangekondigde prijsverhoging voor het aardgas laten lopen via een verhoging van de btw van 4 naar 18 percent. Omdat belastingverhogingen niet in de prijscompensatie kunnen worden verwerkt, zou het duurder worden van het gas op deze manier geen effect hebben op de prijsstijging in 1978. socialisten en twee taalpartijen) tot on aangename maatregelen noopt. Eerst een paar cijfers ter illustratie van de financiële nood van de Belgische staat: in 1970 bedroegen de belastingin komsten van de overheid 300 miljard franc: dat was 23,8 miljard franc te weinig om alle uitgaven te dekken. Dit jaar worden 800 miljard belastingfran- cen verwacht, terwijl de overheidsschuld over de eerste acht maanden met 150 miljard franc is toegenomen. Van 8 pro cent te kort ten opzichte van de inkom sten in 1970, zou de staat nu over 20 procent meer inkomsten moeten kunnen beschikken om het uitgavenpakket te kunnen dekken. De aaneenschakeling van tekosrten dwingt de overheid voort durend leningen aan te gaan. Dit jaar komt een last aan rentebetalingen ruim boven de 100 miljard franc uit. Tot de eerste weinig populaire maatre gelen, die de in juni aangetreden bewindsploeg van premier Leo Tinde- mans moest treffen om de stijgende te korten te dekken, behoorde de verhoging van de sigarettenprijs tot 2,80 per pak je van 25 stuks. In januari volgt een nieuwe verhoging. Minister van Volksge zondheid Dhoore zei nog dat de volksge zondheid hier baat bij vindt, maar dat maakt weinig iridruk. Achteraf lijkt hier spake van een eerste steek met het mes der salamitactiek. r- langrijke Belgische industrietakken met vele tienduizenden werknemers gaan de zaken uitgesproken slecht. In beide ge vallen speelt de concurrentie uit het bui tenland een doorslaggevende rol. De tex tielindustrie heeft sterk te lijden van de importen dit de lage-toon-landen. De sterk verouderde staalindustrie staat voor een structurele aanpassing, die mo gelijk 10.000 arbeidsplaatsen gaat kosten. ontstaat, terwijl het tekort van de overheid niet groter zal worden. 5.» 2,4 6,4 dergelijke. Voorzien van g twee-delig pannenrooster (gemakkelijk voor het schoonmaken), elektrische - vonkontsteking en nooit- 74,50 - - -- - - 34,00 120,50 49,00 66,00 1,50 165,50 36,40 6,50 105,50 35.80 60,00 123,50 58,00 67,50 57,70 49,20 34,20 70,60 132,00 114,00 108,50 28,70 125,00 75,60 165,70 58,50 48,8( 41,® 56,00 53,5( 41,11 641,01 47,01 40,11 75,00 54,5 27,51 37,51 134,01 32,31 51,® 100,00 67,71 58,5 11 63,5 150,0 143,5 60,0 198,4 66,0 53,0 153,0 72,5 35,3 159,5 79,2 83,5 60,1 34,0 97,0 98,0 70,5 66,1 194,5 36,8 103,5 112,6 109,5 63,4 43,1 45,5 257,0 139,0 99,0 386,0 >teerd 3,00 244,1 5,32 6,1 5,75 5,' A WA 3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17