OFFICIER VAN JUSTITIE. C( st< va dfc ba Functionaris ministerie van Buitenlandse Zaken: NEDERLAND NIET TE DWINGEN TOT GEBRUIK NEUTRONENBOM Mogelijk einde hartluchtbrug naar Houston en dan dit noq tien gewonden Schietpartij in New Orleans: Philips voorziet daling aantal arbeidsplaatsen I Bril op Overleg Zuidmolukse nota duurt voort Libi We! mot beu D I 2 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER 8 DINSDAG Betere moeders Personalia Motief Hoofdredacteur Beroemd Gast Drempel Filippijnen Microscopie Heroïne-vangst Strengere bepalingen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als Nederland de neutronenbom niet aan zijn pakket kernwapens wil toevoegen, kan het daar niet toe gedwongen worden; Vervolgingsbeleid JO1 (AFP loï heeft i drachi vorme men 5 zullen heffin betale W1 van met In d men van maa (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. „Woorden schieten te kort om te beschrijven wat Menten heeft misdreven”. Dit zei de Amsterdamse officier van Justitie, mr. A.F.J.C. Habermehl gistermiddag in zijn requisitoir tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte 78-jarige Blaricumse miljonair P.N. Menten. Nadat hij levenslange gevangenisstraf had geëist tegen Men ten probeerde de officier van Justitie de emoties te beschrijven van de leden van de Nederlandse Justitiecommissie die aanwezig waren bij de opening van het massagraf in het Russische dorp Urycze. DEN HAAG (ANP). Het kabinet heeft gisteren volle dige overeenstemming be reikt over de uitbreiding van het aantal plaatsen waar open hartchirurgie kan wor den bedreven. Staatssecreta ris Hendriks zal de Tweede Kamer op zeer korte termijn hierover inlichten, aldus een mededeling van de Rijks- voorlichtingsdienst, na af loop van de kabinetsbijeen- komst. Sprekers Pax christi óók niet als de andere NAVO-landen dat wèl willen. De NAVO bestaat uit soevereine landen. Een eensgezinde besluitvorming is weliswaar gewenst, maar geen vereiste, ook niet voor wat de neutronenbom betreft. 5 Sa §2 O r'l Woorden schieten te kort voor misdrijven van Pieter Menten’ Ind MR. HABERMEHL MEVR. MENTEN 54- PIETER MENTEN hij voor zijn verlies aansprakelijk stelde. het weer WEERRAPPORTEN afgeweken Bij gevechten tussen de regeringstroe pen en opstandelingen in het zuiden van de Filippijnen, zijn volgens president Marcos vijftigduizend burgers gedood. Het betreft het gebied Mindanao-Sulu, waar het be- vrijdingsfront Moro sinds 1973 actief is. Het aantal vluchtelingen wordt door Mar cos op een half tot één miljoen geschat. De Nederlandse Vereniging voor Elek- tronenmicroscopie jubileert. Ze bestaat 25 jaar en viert dat met bijeenkomsten op 10 en 11 november, met een voor iedereen toegankelijke overzichtstentoonstelling op die dagen en het onderscheiden van vijf pioniers. Dit alles vindt plaats in het colle- gegebouw bij het Gorlaeus-laboratorium van de Rijksuniversiteit in Leiden. Huwlijken waarin beide partners bui tenshuis werken zijn vaak gelukkiger dan die waarin slechts één van de echtgenoten werkt. Dat zei dr. Margaret Baker, een psychologe die werkt bij het Chestnut Hill College in Philadelphia en daarvoor een onderzoek verrichte. Daaruit bleek verder dat vrouwen met een baan als gevolg daar van meer openstaan voor hun kinderen en ze meer mee kunnen geven. Mr. J. A. Polak, vice-president van het gerechtshof in Den Haag, is gisterochtend in het ziekenhuis Leyenburg op 69-jarige leeftijd overleden aan een hartinfarct. De Iraanse politie heeft, zo is gisteren in Teheran vernomen, dertien handelaren in verdovende middelen aangehouden en 67.5 kilo heroïne en 173 kg hasj in beslag genomen. De aangehoudenen zullen voor een militaire rechtbank berecht worden. De aandeelhoudersvergadering van de Limburger BV heeft gisteren op gemeen schappelijke voordracht van commissaris sen en- directie de heer F. C. Wijnands benoemd tot lid van de hoofdredactie. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat het strengere visabepalingen gaat vast stellen voor Oegandezen, nu het heeft moe ten toegeven dat twaalf Oegandezen bij „Bell Helicopter” in Fort Worth in Texas een opleiding krijgen voor piloot van een politiehelicopter. Volgens de heer P. van Overveld, voorzitter van de Hartpatiëntenver eniging, is er een goed alternatief in de vorm van de in september geo pende hartluchtbrug naar Londen. De verblijfskosten van de begelei der zijn in Engeland aanzienlijk la ger dan in Houston. Met de lucht brug naar Engeland reizen thans tien patiënten per twee weken mee, maar dat aantal kan volgens de heer Van Overveld tot 20 per week wor den opgevoerd. Naar Houston gaan sinds vorig jaar juni elke twee we ken tien patiënten. Dat woord keer i getoor de be’ druk i DEN HAAG (ANP). De nota inzake de problematiek rond de Zuidmolukkers is in de kabinetsvergadering van gisteren nog niet afgerond. Vrijdag aanstaande zal de ministerraad het gesprek over de nota voortzetten. Volgens de woordvoerder van de RVD wordt de nota voorbereid ten behoeve van het nieuwe kabinet, gezien het demissionaire karakter van het kabi- net-Den Uyl. Philips wijst erop dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Nederland nog steeds onder druk staat Dit mede als ge volg van de steeds verder gaande technolo gische ontwikkeling, waaraan zij zich uit concurrentie-overwegingen niet kan ont trekken, aldus Philips. nico 13 14 13 13 13 13 13 13 13 13 12 20 20 16 18 13 15 13 8 15 11 11 17 15 15 12 12 21 21 16 20 11 15 21 21 10 9 16 20 23 30 24 7 1 0.3 3 0 5 1 0.2 0.1 e 3 0 0 0 0 0.1 0 0.4 0 o o o o o o o o o 0.2 o o 0.2 0 0 0 0 0.1 o o o o 17 „Gevoelens van ontroering en woede be vingen ons toen de eerste tastbare kenmer ken van de executies werden gevonden, kinderschedels, schedels van volwassenen sommige ingeslagen en voorwerpen zoals zuigflessen. Dit alles heeft slechts 36 jaar geleden plaatsgevonden. Als we ons realiseren wat nu overal ter wereld gebeurt, dan is het niet uitgesloten dat iets dergelijks nog eens zal plaatsvinden. Iede re poging om begrip op te brengen voor deze misdrijven is dan ook misplaatst. Een beroep op verzachtende omstandigheden moet ik afwijzen”, aldus mr. Habermehl. Mentens verdediger, mr. L. van Heijnin- gen, zei gisteren na afloop van het requisi toir dat hij op verzachtende omstandighe den zeker geen beroep zal doen. „Het is mijn innige overtuiging dat mijn cliënt niet schuldig is aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd. Als dat niet zo was, dan zou ik hem niet verder verdedigen”, aldus de Haagse advocaat, die verder nog verklaar de volgende week woensdag tijdens zijn pleidooi de bewezen verklaringen van de officier van Justitie en diens gronden daarvoor te zullen aantasten: Aan deze massaexecutie, eind augustus 1941, heeft Menten zich volgens mr. Haber mehl schuldig gemaakt, evenals aan de moordpartij in Podhorodce op 7 juli 1941. „In dat beeld zou passen dat hij, om de hulp van de Duitse bezetters te krijgen, Poree nam eerst zijn vrouw en een man in de buurt van zijn huis onder vuur. Vervolgens sprong hij in zijn auto en reed door de stad. Een kwartier na zijn eerste schoten trof hij drie mannen die in een park zaten. Later drong hij het kantoor van een makelaar binnen, waar hij vijf mensen neerschoot. Daar gaf hij zich ten slotte bij gebrek aan munitie over. Aanvankelijk beweerde Menten na zijn arrestatie vorig jaar in december in Zwit serland, tegen de rijksrecherche dat hij in 1937 Pool was geworden en zijn Nederlan derschap had verloren. „Dat was van Men tens standpunt uit geen onverstandige om mekeer. Menten zou zich mogelijk met succes tegen een eventueel Pools uitleve ringsverzoek kunnep verzetten door zich te beroepen op de toezegging van de minis ter van Justitie aan zijn Zwitserse ambtge noot om Menten niet aan een ander land uit te leveren”. Vorige maand kwam Menten echter plotseling op zijn verklaring terug en zei dat hij nooit Pool was geweest en dat zijn verhaal over de naturalisatie slechts een verzinsel was. „Op de daarop volgende zitting haastte Mentens raadsman zich echter te verklaren dat de ommezwaai van zijn cliënt met reserve moest worden ont vangen, omdat deze zonder overleg met hem was geschied”. Daarom ging mr. Ha bermehl toch nog kort in op Mentens even tuele Poolse nationaliteit. De officier vond hetgeen Menten daarvoor had aange voerd, onvoldoende bewijs. „We moeten dus aannemen dat hij bij het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Rusland op 22 juni 1941 Nederlands staatsburger was”. Over het vervolgingsbeleid van het Openbare Ministerie zei mr. Habermehl onder meer dat de behoedzaamheid die het openbaar ministerie vorig jaar verwe ten werd, achteraf terecht is gebleken. „Het uitgangspunt was om slechts dan tot vervolging over te gaan wanneer het be wijsmateriaal zo was,, dat de kans dat Menten door de rechter uit voorlopige hechtenis zou worden ontslagen, miniem was”. In z’n requisitoir haalde de officier on der meer de Duitse getuige Hans Geissler aan. Deze verklaarde dat Menten als gast- deelnemer commandoreizen van Lemberg naar Podhoroce heeft meegemaakt. Dat hij later enige vergissingen maakte in tijd- bepalingen, is van minder belang, aldus de officier van Justitie. Emil Muller, die even als Geissler zich vrijwillig gemeld had, kende Menten goed en heeft hem in 1941 in Krakau in uniform gezien. Volgens de officier is een van de belang rijkste punten in het proces de vraag of de getuigen, voor zover ze iets ten nadele van Menten hebben gezegd, dat onder dwang hebben gedaan of niet. „De kernvraag is of het hier gaat om een komplot tegen een onschuldig mens of dat Menten inderdaad de monsterlijke misdaden heeft begaan waarvan hij beschuldigd wordt.” trale neer geen meer Ampi van comn energ 11 11 10 10 11 12 11 10 12 10 3 15 10 8 7 11 4 6 '6 0 2 10 8 2 10 5 4 I 8 6 13 8 12 10 11 8 7 7 12 18 14 14 BOI heeft trolert beaml Naa 1.500 i wakin Dei de OI kome als b< de Vt beslol proce verho diginj vijf I verho bië ei van ti Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis zw zw zw zzw zzw wzw zw zzw zw z zzw windst. n zzw zo zzw zzw wzw zw wzw nw zzw no zo zw zzw windst nw windst zw nnw z zw no nnw z z o o n nno zzw De Nederlandse Hartpatiënten vereniging overweegt thans de hart luchtbrug naar Houston in de Ame rikaanse staat Texas op te heffen nu de Nederlandse Hartstichting defi nitief stopt met het betalen van de verblijfskosten van een meereizend familielid. WES eenko ballin laan pi I rechte De legd d blad 1 richt mir M waard sident lijkhei cratie genorr Aan nomei intelle aan d< hoop hebbe volker ring. NEW ORLEANS (Reuter). In de Ame rikaanse stad New Orleans heeft een 35- jarige man, Carlos Poree, tien mensen, onder wie zijn vrouw, neergeschoten. Toen hij geen kogels meer had voor zijn pistool, gaf hij zich over aan de politie. Drie van zijn slachtoffers liggen in kritieke toestand in een ziekenhuis. te 3 CB «s regenbui geh. bew. regen regen geh. bew. h. bew. regenbui regen geh. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. zw. bew. mist regen mist mist geh. bew. 1. bew. mist geh. bew. onbew onbew. zw. bew. zw. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew zw. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. motregen mist zw. bew. zw. bew. onbew. regenbui Evenals hij tijdens de zittingen al gedaan had, ging mr. Habermehl ook in zijn requi sitoir in op de vraag of de procedure die nu aan de gang is, dezelfde feiten behandelt als die berecht zijn in het proces-Menten in 1949. Hij vond dat dit niet het geval was. „Het gaat om twee geheel verschillende feiten. In 1949 is Menten veroordeeld we gens hulpverlening aan de vijand. Nu gaat het om het plegen van oorlogsmisdrijven.” Volgens de officier van Justitie is er een opmerkelijke parallel te trekken tussen de strafzaak in 1949 tegen Menten en de nu aan de gang zijnde procedure. „Ook toen klaagde Menten, evenals nu, dat hij in zijn verdediging belemmerd zou zijn en uitte hij diverse beschuldigingen tegen justitiële en politionele autoriteiten. Dat is ook nu weer gebeurd. De vorige strafzaak was echter slechts een flauwe afspiegeling qua publiciteit van de huidige”. Volgens de officier was er ook geen sprake van, zoals raadsman mr. Van Heij- ningen tijdens het proces had aangevoerd, dat in 1952 de zaak van de oorlogsmisdrij ven definitief door de minister van Justitie was afgesloten. „Er bestond in 1952 geen strafzaak tegen P.N. Menten, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan oorlogs misdrijven. Dus was er ook geen verdach te Menten en kon die zaak ook helemaal niet geseponeerd worden”. ken Weersvooruitzichten voor morsen: Aanhoudend zacht met eerst opklaringen, maar later enige tijd regen. Weersvooruitzichten voor morgen in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 6. Minimumteperatuur: omstreeks 9 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Een mogelijke verklaring voor Mentens gedrag is volgens de officier van Justitie te vinden in diens wens om zijn bezittingen, die na de oorlog van 1940, toen de Russen het gebied bezetten waar Mentens land goed was gelegen, in beslag genomen wer den, te heroveren. Het zou volgens de officier zo kunnen zijn dat Menten, omdat hij zich dat zag ontnomen waarvoor hij zijn hele leven had gevochten, meedogen loos jacht is gaan maken op iedereen die Weer in binnen- en buitenland Generaal A. J. W. Wijting, chef van de Defensiestaf, zei dat het daarentegen niet uitgesloten mag worden geacht dat, wan neer de drempel tot het gebruik van atoomwapens eenmaal is overschreden, in zeer beperkte mate een beslissingsbe voegdheid wordt verlegd naar de militaire commandanten te velde. Maar ook dat zal pas kunnen gebeuren na intensief overleg met de bondgenoten. Door een snellere inzet kan het gevaar ontstaan dat de neutronenbom gewone conventionele wapens gaat, vervangen. „Als dat gebeurt, is dat een reden om er maar van af te zien”, zo zei de heer Van Vloten. Ook generaal Wijting, de hoogste zelf eigen Over wat er gebeurd is, is geen eenstem migheid. De meerderheid zegt: er werd bij de kuil geschoten, maar door wie weet men niet precies; de minderheid zegt: Men ten schoot zelf. Allen spreken echter wel over het trappen en samen met haar man geëxecuteerd worden van de vrouw van Novicyj. „Is het nu zo verwonderlijk dat niemand na 35 jaar exact meer alle details weet? Dat het beeld van deze verschrikkin gen iets vertroebeld is? Zou het niet vreemder zijn als allen hetzelfde zeiden, als een uit het hoofd geleerd lesje? Het is toch niet van belang hoeveel schoten exact gelost zijn, en door wie? Belangrijker is wel dat het medisch rapport zegt dat er geslagen is, en dat vaststaat dat Menten tijdens de executies een leidende rol heeft gespeeld. Zijn opzet was het doden van slachtoffers; dat is aan geen enkele twijfel onderhevig. Dat sommige Oekraïners daarbij een groter aandeel hadden in de executies dan zij nu willen zeggen, is ach teraf gezien duidelijk”. Andere geluiden tegen de neutronen bom vielen te horen van woordvoerders van onder andere het Kennedy-Instituut in Tilburg, het Nederlands Instituutvoor Vredesvraagstukken, het Interkerkelijk Vredesberaad, Pax Christi en de Initia tiefgroep Stop de Neutronenbom. Voorstander van de neutronenbom bleek kolonel Jonathan Alford, onderdi recteur van het instituut voor Strategische Studies in Londen. De neutronenbom kan de vage nucleaire NAVO-doctrines verbe teren, die het nu moeilijk maken om met succes aan een tankdreiging van het War- schau-pact het hoofd te bieden. Bovendien betekent de neutronenbom slechts een ver betering van bestaande nucleaire tactische wapens, en geen vervanging van conventi onele. Verbetering van de conventionele wapens maakt overigens de neutronen bom niet overbodig, zo zei hij. Technische uiteenzettingen waren er van twee wetenschappelijke medewerkers van de Twentse TH en van de hoogleraren in de radiobiologie prof. Van Bekkum (Rotterdam) en prof. Barendsen (Amster dam). Zij betoogden dat de neutronenbom bij zowel soldaten als burgers stralings ziekten, in een later stadium mogelijk kan ker en uiteindelijk zelfs erfelijke schade zal aanrichten, volgens de Twentenaren is de neutronenbom alleen daarom al strijdig met het oorlogsrecht. Voorts kwamen gisteren nog zo’n vijf tien sprekers uit binnen- en buitenland aan het woord, die zich in hoofdzaak tegen de neutronenbom uitspraken. Volgens drs. J. van der Meulen van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken dient de NAVO een sterke conventionele strijdmacht op te bouwen. Daardoor kan de rol van het kernwapen worden terugge drongen. Volgens Wolf Graf von Bausis- sin, directeur van ’t Instituut voor Vredes vraagstukken van de Hamburgse universi- teit, wordt dat echter door de hoge kosten van de neutronenbom (1,7 miljoen per stuk) moeilijk gemaakt. Bovendien zal de neutronenbom volgens hem de wapenbe heersing ongunstig beïnvloeden. De NAVO kan dit wapen beter als ruilmiddel inbrengen in de onderhandelingen over wapenvermindering, aldus Von Baudissin. Dergelijke kritische geluiden kwamen ook van Frank Barnaby, directeur van het Zweedse instituut voor vredesonderzoek, die vraagtekens zette bij de afschrikkings- strategie van het Westen. Zelfs wanneer alle kernwapens vernietigd worden, zal in Europa nog geen oorlog uitbreken. Daar voor zijn we te veel afhankelijk van el kaar”. Barnaby waarschuwde wel voor een vervaging van de grens tussen atoom wapens en gewone wapens. „Het is gemak kelijker om kleine kernwapens te produce ren dan grote niet-nucleaire”, zo zei hij. Enk ment kingsc I lijk bi visiter lijk zt ken m de luc Dat betoogde drs. E. J. van Vloten, direc teur Atlantische Samenwerking en Veilig heid van het ministerie van Buitenlandse Zaken, gisteren in Den Haag op de hoorzit ting over de neutronenbom van de Twee- de-Kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie. „Maar goede samen- „Menten”, aldus de officier van Justitie, „heeft zich in ieder geval op wat voor manier dan ook, daadwerkelijk met de executies bemoeid; hij heeft zich later zelfs tegenover zijn chauffeur op deze daad beroemd”. militair in rang in Nederland, zei dat poli tieke controle op het gebruik van de neu tronenbom nodig blijft, omdat militairen op het slagveld nu eenmaal het overzicht op het oorlogsgebeuren missen. Volgens Wijting heeft de neutronenbom dan ook niet zozeer een militair karakter. „Zijn betekenis is sterk politiek. Het heeft een signaalwerking die uitdrukking geeft aan de solidariteit en vastberadenheid van de NAVO. De militaire effectiviteit is daarbij betrekkelijk irrelevant”. De Groningse polemoloog dr. Röling noemt de neutronenbom strijdig met het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens (het zgn. non-proliferatieverdrag). Hij stelt de neutronenbom op één lijn met de chemische en bacteriologische wapens, die ook uitsluitend tegen personen en niet tegen objecten gericht zijn. Roling vindt dat de neutronenbom daarom net als deze verboden moet worden. EINDHOVEN (ANP). Philips ver- wacht voor 1978 een daling van 2500 tot 3500 arbeidsplaatsen in Nederland. Dit heeft het bedrijf de vakorganisatie giste ren meegedeeld bij het overleg over de economische situatie van de onderneming. Ook heeft Philips de vakorganisaties mee gedeeld dat zij verwacht in 1977 in Neder land 375 miljoen geïnvesteerd te hebben. werking binnen de NAVO is wel belang rijk”, aldus Van Vloten. „Men zal proberen een zo groot mogelijke overeenstemming te bereiken. Daarom hechten de Amerika nen aan zeer uitvoerige consultaties van de NAVO-partners”. Drs. Van Vloten zei dat de beslissing over de inzet van de neutronenbom nooit in handen van militairen zal worden ge legd. Deze bom is een wapen voor gebruik op het slagveld, en vereist dus in wezen een snelle besluitvorming. Maar in de huidige procedures ligt de beslissing over het ge bruik van atoomwapens bij de Ameri kaanse president, na politieke samen spraak met zijn NAVO-partners. „Het is uitgesloten dat daarvan r*-—- wordt”, aldus Van Vloten. Uit Podhoroce zijn 21 ooggetuigeverkla- Twee keef berecht ringen gekomen. Negen personen zijn nog maals verhoord in aanwezigheid van de Nederlandse delegatie, drie zijn in Amster dam voor de derde keer verhoord. „Uit de data van de verschillende verhoren blijkt wel dat niet de totalitaire staat de aanzet voor de heropening van de zaak-Menten heeft gegeven. Die was in Nederland al lang op gang gekomen”, aldus de officier van Justitie. Alle verklaringen komen vol gens hem op het volgende neer: op 7 juli 1941 kwam een auto Podhoroce binnenrij den, bemand door enige mannen in Duits uniform. Joden en enkele niet joden wer den met behulp van de politie naar het Pistiner-huis gedreven. Daar stonden weer die Duitse militairen; één van hen was Menten, de landheer van Sopot, de Hol lander. Over Mentens motief voor het begaan van de massaexecuties in de nu Russische, maar in 1941 door de Duitsers bezette Poolse dorpen, zei mr. Habermehl dat we daarnaar slechts kunnen gissen. „Dat het pure rassenhaat is geweest, zoals onder meer de getuige Hauptmann heeft gezegd, lijkt me niet waarschijnlijk. Menten had voor de Tweede Wereldoorlog goede zake- lijke en persoonlijke relaties met een aan tal Poolse Joden”. zelfs niet zou terugdeinzen voor de hande lingen waarvan hij nu wordt beschuldigd”. In zijn requisitoir behandelde mr. Ha bermehl ook de vraag of de Nederlandse rechter rechtsmacht heeft in de zaak-Men- ten, omdat het gaat om feiten gepleegd in het buitenland, waar verder geen Neder landers het slachtoffer van zijn geworden. „Die volgbaarheid is aanwezig als Menten in 1941 Nederlander was”, zo stelde mr. Habermehl. Hij ging daarna dan ook uit voerig in op de nationaliteitskwestie, die tijdens de 21 zittingsdagen van het proces ook veel besproken is. WOENSDAG 9 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 7.49 uur onder 16.58 uur Maan op 5.03 uur onder 16.03 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.53 uur en 22.08 uur Laagwater 1.43 uur en 14.08 uur d ES

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2