Zuid-Afrika wil zelf uranium gaan verrijken CONCLUSIE NA EERSTE DAG VOORBEREIDEND OVERLEG: Steun Carter van Russische dissidenten in Oproep in Belgrado tot steun aan streven naar ontwapening Ernstige ongeregeldheden bij Grunwick SITUATIE ROND STAKINGEN IN ENGELAND WORDT GRIMMIGER Nieuwe wapens op Rode Plein ballingschap MAN GEWOND SCHOORSTEEN VAN NEUTRALE EN NIET-GEBONDEN LANDEN: KOETERWAALS Libië akkoord met Westduitse controle op vliegvelden Britse vliegvelden moeten zelf voor bewaking zorgen EEG 1 n ie rs lia ur Irak -■ (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) Nieuwe tanks en geleide anti-tankraketten vormden de nieuwtjes tijdens een défilé op het Rode Plein, die de afsluiting vormde van de festiviteiten ter gelegenheid van de viering van de 60ste verjaardag van de Russische Oktoberrevolutie. Voor het eerst was de nieuwe gevechtstank T-72 te zien. ml ;en ;st LONDEN. Het Britse kabinet heeft in een spoedvergadering besloten militairen in te schakelen wanneer de 32.000 brandweerlieden in Engeland, Schotland en Wales volgende week maandag inderdaad in staking gaan. De kabinetsbeslissing volgde enkele uren nadat 8000 demonstranten een betoging hielden voor een politiebureau in Willesden, omdat er harde klappen waren gevallen bij hun blokka de van het Grunwick-filmverwerkingsbedrijf. WENEN (Reuter). De economische commissie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) is gisteren in Wenen begonnen met het voorbereidend overleg over de prijzen van ruwe olie in 1978. In diplomatieke kringen in de Oostenrijkse hoofdstad werd verno men dat de meeste van dertien aangesloten landen voorstanders zijn van een bescheiden prijsverhoging. Saoedi-Arabië zou liever hele maal geen prijsverhoging zien. BINNEN- EN BUITENLAND heeft nodig Indien OPEC-landen zouden bescheiden verhoging olieprijs nastreven t 1 r 2 1 1 BONN (DPA). De regering van Libië heeft toestemming gegeven voor het con troleren van passagiers door Westduitse beambten op de Libische vliegvelden. Hij kon zich niet herinneren wat hij gezegd had (en dat hij iets gezegd had) toen hij weer uit zijn verdoving bijkwam. „Je zei: de schoorsteen is omgevallen!” ver telde mijn moeder. Tijdens de laatste grote st orm, anderhalf jaar geleden schat ik, was de schoorsteen op het huis in de Plantage Middenlaan omgewaaid en door het dak gedonderd, een calamiteit waar oom Jan (verzekeringsgedoe, reparaties etcetera) veel weet van heeft gehad De jongen die „Heinz” genoemd werd, leek de leider. Toen mijn moeder vroeg hoe ze binnen waren gekomen, had hij „Niks zeggen!” gezegd. Hij was het ook die alle laden opentrok, Het gouden horloge en geld van oom Jan confisqueerde, naar beneden ging om ook daar, op zoek naar de sleutels van de kluis van de onderhu rende diamantslijperij, alle laden en kas ten open te maken, waarbij geld wel, maar enkele sieraden van mijn moeder niet ge stolen werden, en hij was het ook die opeens teruggekomen van zijn speurtocht door het huis, in een geheel vreemd taaltje begon te spreken waar mijn moeder geen chocola van kon maken. Zij kent haar Engels, Frans en Duits, maar dat zat er niet bij. Een dialect was het evenmin, zei ze tegen de rechercheur. Maar de anderen hadden wel de indruk gemaakt dat zij begrepen wat hij zei. Na een tijdje begreep ik dat ik mijn stiefvader aan de telefoon had, dat er op de Plantage Middenlaan een overval was gepleegd waarbij een man was gewond, en dat hij (ten onrechte) dacht dat ik daar als journalist om zes uur ’s ochtends wel in geïnteresseerd zou zijn. Pas toen mijn moeder naar de telefoon in de keuken was gegaan kon er een verstaanbaar gesprek worden gevoerd, en kon ze vertellen dat zij en Oom Jan en de juffrouw (zoals de huishoudster genoemd wordt die al 32 jaar bij mijn moeder in huis is, „maar of ze nu nog langer blijft vraag ik me af!”, zei mijn moeder tijdens het opmaken van het pro- ces-verbaal) een uur tevoren door drie jongemannen waren overvallen, vastge bonden, en ten dele verdoofd. De telefoni sche mededeling van oom Jan (die toen minuten bewusteloos had gelegen, overge geven had en natuurlijk nog niet honderd percent was) had geluid: „Overval op de Plantage. Niemand gewond”. Zou het misschien Koeterwaals zijn ge weest om de drie vastgebondenen te mis leiden, zoals de zo met nadruk genoemde namen „Heinz” en „Peter” er alleen maar op wezen dat ze in ieder geval niet Heinz en Peter heetten? Oom Jan had het idee dat hij een Surinamer in diens hand gebeten had, maar zeker wist hij dat niet. De juf frouw zou niet verbaasd zijn als het Mo- lukkers waren geweest, omdat ze wat lang zaam praatten. Maar mijn moeder wist wel zeker dat de jongen die haar had pogen te verdoven, haar had vastgebonden en ook enkele zinnen met haar gewisseld had, een blanke was geweest. Ondanks het duister en de kous op zijn kop. Ze had zich ook al weten los te wringen voordat de drie ver dwenen waren, maar had dat niet laten merken: wie durft nog te beweren dat de televisie geen heilzame invloed heeft? De overvallers waren na een half uurtje weg gegaan met de mededeling dat ze mijn moeder, oom Jan en de juffrouw over vijf minuten zouden komen losmaken, maar dat was natuurlijk niet waar. Ze hebben zichzelf moeten bevrijden. Maar daarover vertel ik morgen verder tiet nd ige Aan de driedaagse conferentie is deelge nomen door een tiental bekende Russische intellectuelen. Het beleid van Carter „geeft aan de tot slavernij gebrachte volkeren de hoop terug die zij meenden verloren te hebben. De rest van de taak zullen deze volkeren zelf vervullen”, aldus de verkla ring. De conferentie in West-Berlijn was be legd door het Russisch-talige emigranten blad Kontinent, drie jaar geleden opge richt door de verbannen schrijver Vladi mir Maximov. De deelnemers spraken hun waardering uit voor de Amerikaanse pre sident „die een historische verantwoorde lijkheid voor het lot van vrijheid en demo cratie in de moderne wereld op zich heeft genomen”. De indruk bestaat dat de regeringen van de OPEC-landen in elk geval willen voor komen dat er een zelfde situatie ontstaat als begin dit jaar, toen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) besloten tot een prijsverhoging van vijf procent en de andere elf landen tot een verhoging van tien procent met de aankon diging van een volgende verhoging van vijf procent op 1 juli. Van deze laatste verhoging werd afgezien toen Saoedi-Ara bië en de VAE alsnog tot een verhoging van tien procent besloten. Naar schatting zullen de vliegvelden 1.500 man moeten aantrekken voor de be wakingsdiensten. De Amerikaanse regering heeft de afge lopen weken sterke druk op de regeringen van diverse OPEC-landen uitgeoefend om te bereiken dat de prijzen niet worden verhoogd. Minister van Financiën Michael Blumenthal verklaarde vorige week tij dens zijn bezoek aan de hoofdsteden van een aantal olie-exportlanden begrip te hebben gevonden voor zijn opvatting dat een verdere prijsverhoging van olie scha delijk zou zijn voor de wereldeconomie. Iran, dat zich verleden jaar december sterk maakte voor een forse prijsverho ging. zal nu geen belangrijke initiatieven nemen. De sjah heeft dezer dagen in een interview in Newsweek gezegd, dat zijn land in Caracas alleen maar als toeschou wer aanwezig zal zijn. Irak is het enige lid van de organisatie dat voorstander is van een drastische prijsverhoging. Het zou het liefste zien dat de prijzen zodanig werden verhoogd, dat de inflatie in de westerse indus trielanden erdoor ongedaan zou worden gemaakt. Volgens Irak zijn de prijzen van fabrieksprodukten uit de geïndustriali seerde wereld sedert de vorige olieprijs verhoging met ongeveer twintig procent gestegen. Volgens de zegslieden in Wenen zou Sa oedi-Arabië, dat zoals gezegd een prijsver hoging van tien procent aan het begin van dit jaar teveel vond, genoegen nemen met een besluit de prijzen per 1 januari 1978 niet te verhogen. Aangenomen wordt ech ter dat het land ook wel akkoord zal gaan met een verhoging van vijf procent. De VAE hebben al laten weten dat ze zich zullen neerleggen bij een meerderheidsbe sluit. Er zijn een paar landen die naar tien procent streven. Tussen de acties van de brandweerlieden en de Grun- wick-demonstranten bestaat geen direct verband, behalve dat het illustratief is voor de moeilijkheden waarin Enge land en de Britse regering zich bevinden. De brandweer lieden eisen een kortere werkweek en een loonsverhoging van 30 percent 20 percent meer dan wat de regering bereid is toe te staan. Het Grunwick-conflict gaat om het feit dat het filmverwerkingsbedrijf zich op het standpunt stelt dat zijn werknemers het recht hebben om lidmaat schap van een vakbond te weigeren. De proeffabriek voor verrijking van uranium te Valendaba bij Pretoria werkt uitstekend met een revolutionair en betrek kelijk zuinig procédé, zei hij. zal zijn kernprogramma enkele jaren achterop ra ken, aldus Roux. Het pleidooi was afkomstig van Cyprus, Finland, Joegoslavië, Liechtenstein, Mal ta, Oostenrijk, San Marino, Zweden en Zwitserland. In delegatiekringen van de neutrale deelnemers verluidde, dat er naast de bestaande onderhandelingen De 330 scholen in Bedfordshire bijvoorbeeld, waren gedwongen hun leerlingen naar huis te sturen omdat de leerkrachten staakten. De treinverbindingen tussen St. Pancras in Londen en Elstree werden lamgelegd omdat treinpersoneel het niet eens was met de introductie van een nieuw spoorwegsignaalsysteem dat arbeidsbesparend is. Negenduizend forensen zijn daardoor getroffen. Maar Grunwick en de aangekondigde staking van de brandweerlieden zijn alleen maar symptomen voor wat er in Engeland werkelijk aan de hand is. Nog afgezien van het personeel van de elektriciteitscentrales, dat al in staking is (maar er morgen mee zal ophouden omdat de bevolking er genoeg van heeft en zich tegen de stakers keert), zijn er letterlijk dagelijks nieuwe stakingen te melden. De Grunwick-affaire duurt nu al ruim een jaar. De vakbonden die eerst dagelijks, en nu iedere maandag, hun strijders erop uit sturen om de toegang tot de fabriek te blokkeren voor de Londense dubbeldekkerbussen die de niet-vakbondsleden naar hun werk brengen, raakten gis teren verwikkeld in een ernstige confrontatie met een politiemacht van 4000 man. Ruim 100 demonstranten werden gearresteerd en negen man van de politiemacht raakten gewond. In westelijke kringen beschouwt men het voorstel van de genoemde negen staten als een afwijzing van de Russische sugges tie, dat de deelnemers aan de bijeenkomst in Belgrado zich moeten bezig houden met de Russische voorstellen om zich te ver plichten niet als eerste kernwapens te ge bruiken en om het maximum van de troe- over ontwapening, zoals de besprekingen tussen Washington en Moskou (SALT), het overleg tussen het Warschaupact en de NAVO (MBFR) en de discussie in de ont wapeningscommissie van de VN in Genè ve, geen nieuwe ontwapeningsorganen no dig zijn en dat men zich in Belgrado niet aan „ontwapeningsretoriek” moet schul dig maken. Pretoria zou internati onale garanties kunnen briek te leveren, die bijna een miljard dollar gaat kosten. Het is niet overdreven te constateren dat Britse dagbla den dagelijks pagina’s besteden om het lopende stakings- nieuws uit geheel Groot-Brittannië bij te houden. De Labour-regering heeft tot nog toe weinig meer gedaan dan op incidentele gevallen ingaan en andere te negeren. De vraag blijft wat de regering zich voorstelt van haar destijds veel geprezen alliantie met de vakbonden, vooral nu de geruchten steeds sterker worden dat premier Cal laghan bereid zou zijn algemene verkiezingen tut te schrijven. Reizigers naar Engeland, per boot of vliegtuig, moes ten er vandaag op rekenen dat zij in havens en op vliegvelden langer dan vier uur moesten wachten door een staking van douane en immigratiedienst. Op het vliegveld Heathrow lag van half twee tot half vijf plaatselijke tijd alles stil. BELGRADO (DP A/AFP). Negen neu trale en niet-gebonden landen hebben gis teren op de toetsingsconferentie in Bel grado inzake de veiligheid en samenwer king in Europa de 35 deelnemende staten opgeroepen, het streven naar ontwape ning in de Verenigde Naties en andere ontwapeningsconferenties aan te moedi gen en de speciale zitting van de VN over ontwapening in 1978 ten volle te onder steunen. Onder de monteurs van de roltrappen voor de nieuwe ondergrondse verbinding tussen Heathrow en het Lon dense West End wordt gestaakt, zodat koningin Elizabeth de officiële opening, die op 16 december zou plaatsvinden, heeft uitgesteld. Hier gaat het om meer weekloon. De monteurs willen ruim het dubbele van de 240 gulden die zij nu verdienen voor een 40-urige werkweek. Mijn moeder praatte er een uurtje later al heel nuchter over, maar oom Jan zat het niet lekker dat hij niets had kunnen uit richten om haar te verdedigen. Tussen het moment waarop hij was gaan slapen, en het moment waarop hij, aan zijn handen met elektriciteitssnoer vastgebonden op de grond liggend weer bij kwam, kon hij zich niet herinneren. De theedoek met ether, vertelde de rechercheur, want chlo roform blijf je ruiken) was kennelijk op zijn gezicht gedrukt terwijl hij lag te sla pen. Toen hij bijkwam had hij zijn bewa ker echter in de hand gebeten, en een van diens duimen tegen de grond omgedraaid „zodat het kraakte”, „dus dat is in ieder geval een aanwijzing, als u ze te pakken krijgt!” u l- e d WEST-BERLIJN (Reuter). Een bij eenkomst van Russische dissidenten in ballingschap heeft gisteren steun betuigd aan president Carters campagne voor de Irechten van de mens. ui- an en en en Ier ar en ten- •eld ast- 10e- bij -xas een de en- ris- nds •k- 25 10 en op ijf le- im 1. i- i in i in en lag oor m. e- ie os •ft ie ls. ir- t. i, r- n i- t- trijfël door Nico Scheepmaker^ t- IS e. sr y pensterkte bij oefeningen van 50.000 tot 60.000 man te verhogen. Dit overleg zou zich moeten afspelen naast de onderhan delingen in Wenen over een evenwichtige troepenvermindering in Midden-Europa. De negen lid-staten van de Europese Gemeenschap dienden gisteren zes voor stellen in betreffende samenwerking op het gebied van wetenschap en techniek, verbetering van de economische en han- delsvoorlichting, samenwerking op indus trieel gebied en de faciliteiten en contacten op handelsgebied. Gisteren vertelde ik u al dat ik zaterdag morgen om zes uur uit mijn bed werd gebeld. Mijn eerste gedachte is dan: „Een gek”!”, maar ik nam toch op. Heel zacht, en heel in de verte, kon ik heel vaag iets horen als: „Overval op de Plantage, man gewond”. Witwatersrand en Oranje wanneer de uraniumprijs blijft stij gen zoals tot dusver. Pretoria heeft dat voor al gedaan omdat ver scheidene landen gewei gerd hebben de nodige uitrusting voor zo’n fa- Enkele luchthavens hebben op het mo ment al contracten met particuliere bewa kingsdiensten. Deze assisteren voorname- lijk bij het doorzoeken van bagage en het visiteren van verdachte passagiers. Moge- I lijk zullen deze diensten gaan samenwer- i ken met de nieuwe bewakingskorpsen van de luchthavens. Het land heeft een re serve van naar schatting 200.000 ton en het ver vaardigt momenteel 3000 ton uranium per jaar (Namibië niet meegere kend). „Ik kan niet geloven dat een land als de VS zijn beloften en verplich tingen niet zou nako men”, maar als Pretoria niet kan rekenen op Amerikaanse leverantie Dat is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van Ver keer in Bonn. Ook Algerije heeft begrip getoond voor de wensen van Bonn inzake de beveiliging van vluchten, zo is de in druk in Bonn. verschaffen voor vreed zaam gebruik van zijn in- Vrijstaat, stallaties, waar westelij ke hulp bij de bouw daarvan tegenover zou moeten staan. Volgens waarnemers zijn de verklaringen van de Zuidafrikaanse lei ders bedoeld om eventue le handelsbesprekingen met de westelijke landen voor te bereiden. De economische commissie van de OPEC kan geen besluiten nenïen. Zij kan slechts aanbevelingen opstellen voor de raad van ministers van olie van de organi satie. Deze komt op 20 december in de Venezolaanse hoofdstad Caracas bijeen. De dertien leden van de OPEC, die samen ongeveer dertig miljoen vaten (van 159 liter) per dag produceren, hanteren in principe één basisprijs voor een vat olie van standaardkwaliteit (Arabian Light Crude). Op het ogenblik bedraagt deze 12,70 dollar. De regering heeft haar besluit tot de bouw van een verrijkingsfabriek, die het land op dat gebied onafhanekoijk maakt, een half jaar uitgesteld, zo is van diplomaten in Johannesburg ver nomen. Roux liet dóórscheme ren dat Zuid-Afrika de tweede uraniumprodu cent van de wereld zou kunnen worden, na de VS, met de ontginning van nieuwe mijnen in Zuid-Afrika over tien jaar ook de nodige indus triële en technische capa citeit om zelf kerncentra les te bouwen, zei hij zon dagavond voor de Zuid afrikaanse radio. JOHANNESBURG (AFP). Zuid-Afrika zal i zelf in staat zijn zijn eigen uranium te verrij- ken voor de atoomcen- I trale te Koeberg, wan neer Washington besluit geen verrijkt uranium meer te leveren, zo heeft Ample Roux, voorzitter van de Zuidafrikaanse commissie voor atoom energie, verklaard. LONDEN (Reuter). De Britse regering heeft de grote vliegvelden in het land op dracht gegeven zelf een bwakingsdienst te vormen, speciaal gericht op het voorko men van kapingen. De kosten daarvoor zullen worden vergoed door een nieuwe heffing die passagiers moeten gaan betalen. Eerder had de minister van Binnenlandse Zaken, Connie Mulder, voor- Verscheidene persbe richten hebben de laatste week gewezen op een mo gelijk verbod van uitvoer van verrijkt uranium naar Zuid-Afrika, uitge vaardigd door president Carter. speld dat zijn land „het monopolie van de tech nisch hoog ontwikkelde landen” zal breken met de verrijking van uranium.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3