NIEUW TIJDSCHEMA VOOR BEHANDELING BEGROTING in Pago pakt renovatie van woningen in Hillegom aan s Raad bespreekt oprichting van speciale school Open huis in peuterspeelzaal ,,’t Piraatje” Boycotactie van binnenschippers niet juist 1 1 IJmuiden haakt in op aktie Natuurfonds Cantores Feliseni verzorgt uitvoering Anti-V oorha vencomité wil verzet bundelen Geslaagde bazar in de Gereformeerde kerk Li NOVEMBER DINSDAG 8 19 7 7 VELSEN-UMUIDEN 5 MAGERE AGENDA Gas en water ,,DGD’’ Beloften (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Tijd om duimen te draaien schiet er voor de men sen van Pago niet over. Op twee fronten tegelijk moet de Hille- gomse woningstichting opereren. Enerzijds is de behoefte aan be taalbare, nieuwe huurwoningen in het dorp zeer groot. Aan de tie van de bestaande huizen is daarom een fasering noodzake lijk. WETHOUDER J. W. MEIJER .beloften. De ikt an ’a- je- in- en isa ru ral m- id- de im te de ir. andere kant schreeuwen veel van zijn druk in de weer om de 82 huizen de oude huizen in het bestand van rondom de Julianastraat aan de moderne Pago om een grondige opknap beurt. De twee en twintig Pago- werknemers kunnen niet alles te- gelijk aanpakken.Voor de renova- handen wordt genomen. Staatssecretaris Van Hulten: L n j I m Raadscommissies bladerden huishoudboekje j4- Gerenoveerde woningen van Pago aan de Leembruggenstraat in Hillegom.' r In de commissie Bedrijven toonde de communist Th. Kruisman zich verontrust over de gevolgen van eventuele overname van het gemeentelijk waterbedrijf door de provincie. Hij had niet veel vertrouwen in de kwaliteit van het provinciale drinkwa ter. „In Velsen-Noord”, zo wist hij te ver tellen, „betrekt men reeds water van het PWN. Geisers en andere apparatuur gaan daar veel minder lang mee als gevolg van verhoogde kalkaanslag. Bovendien is het Velsense water dehalve beter nog goedko per ook”. Wethouder H. van der Werff gaf een overzicht van de standpunten die de vier Kennemergemeenten (Haarlem, Bloemen- daal, Velsen en Zandvoort. Red.)gezamen lijk innemen tegen de inlijving bij het PWN. Overigens wordt op plaatselijk ni veau gestreefd naar bundeling van werk zaamheden van de diensten die zich bezig houden met voorzieningen als gas, water en openbare verlichting. Aanmelding is mogelijk op de volgende adressen: Rembrandtlaan 11, telefoon 15572; Scheldestraat 121, telefoon 10181 en Lierstraat 10, telefoon 12104. Elke collectant of collectrice bezorgt op 30 adressen enveloppen die op de eindda tum van de aktie gevuld weer worden opgehaald. Het benodigde mateiraal kan op 18 november tussen zes en acht uur worden afgehaald op het Velsense stad huis. In de commissie Culturele- en Jeugdza ken werd de situatie van de buurthuizen nog eens onder de loep genomen. Op vra gen van mevrouw N. Groot-Water (PvdA) en C. Dekker (CDA) bleek dat de toekomst er voor Velsen-Noord en Driehuis er maar weinig rooskleurig uitziet. In eerstge noemd deel Wan de gemeente is het wach ten op toestemming van CRM om De Pla neet als buurthuis te mogen gebruiken. eisen aan te passen. Een ingrijpende ope ratie die een maand of drie per woning vergt. Het is de tweede keer binnen vijfent wintig jaar dat dit huizencomplex onder Mevrouw G. Groot-Water (PvdA) toonde zich belangstellend naar renovatiemoge lijkheden buiten Oud IJmuiden. Meijer kon daarop meedelen dat hij de raad al eerder had beloofd daarvan een overzicht te geven bij, wat hij noemde, de afronding van Oud IJmuiden. Wethouder Meijer kon mevrouw Groot overigens op critische vragen over huis vesting voor alleenstaanden en woonruim te voor gehandicapten weinig positiefs in het vooruitzicht stellen. Na het voorproefje in de commissiever gaderingen kunnen de debatten over de gemeentebegroting 1978 in alle hevig heid losbarsten. Niemand hoeft zich te haasten want zoals gezegd voor de hele procedure is veertien dagen uitgetrokken. verschillende bestemmingsplannen die „in de molen zitten”. Wethouder J. W. Meijer beloofde een dergelijk overzicht te zullen opstellen. Van de na-oorlogse woningen worden er momenteel veertig aan de Leembruggen- Na afloop van die termijn zal het hopelijk duidelijk zijn of de nieuwe formule al of geen verbetering is. straat onder handen genomen. De huizen verkeerden in slechte staat, maar volgens Van Rooyen komt dat niet door gebrek aan onderhoud. Wat dan wel de oorzaak is, kan of wil hij niet zeggen. „Ik kan niet oordelen over wat in het verleden is ge beurd of juist niet gebeurd. Toen was ik hier nog niet. Ik weet wel dat wij, zodra de mogelijkheden er waren om na-oorlogse huizen te renoveren, de Leembruggen straat hebben aangepakt.” De kerk en bijzaten aan de Grote Hout- of Koningsweg was een grote verscheiden heid van allerlei artikelen aan te treffen, die aan een bazar steeds weer een zekere gezelligheid geven. Vooral is daarbij het rad van avontuur een gezochte gelegen heid voor organisatie en publiek om geld in te zamelen. Nadat zaterdagavond de balans kon worden opgemaakt bleek dat een bedrag van 4600,- gulden als resultaat kon worden bekendgemaakt. Na de Leembruggenstraat zullen de hon derd en zestig galerijwoningen in Meer en Dorp onder de loep worden genomen. Ook aan die huizen is meer nodig dan onder houd, onder meer wegens houtrot. Van Rooyen: „We zulten ook moeten bekijken of het huidige woningtype wel te handha ven is, als we alle nodige voorzieningen moeten treffen om aan de hedendaagse eisen te kunnen voldoen.” Overleg met de huurders is bij renova- tie-projecten een belangrijke maar ook tijdrovende zaak. In de Leembruggen straat werkt Pago voor het eerst met een werkgroep, waarin naast mensen van de woningstichting ook vertegenwoordigers van de huurders, de wijkraad en de ge meente zitten. De werkgroep maakt af spraken met elk van de betrokken huur ders over de manier waarop bij de renova tie te werk zal worden gegaan. Die afspra ken worden vastgelegd en daarvan wordt tijdens het werk niet afgeweken. „Een erg leuke werkwijze”, vindt Van Rooyen, „maar het kost zo wel ontzettend veel tijd. Als we dat allemaal zouden door berekenen, werd het een zeer kostbare zaak.” Als methode om voortaan alle reno vatieprojecten aan te pakken, vindt de Pago-directeur de instelling van dergelijke werkgroepen dan ook minder geschikt. „In de Leembruggenstraat leent de situa tie zich er voor. In een paar weken is het werk klaar en het wordt gedaan door onze eigen mensen. Andere projecten duren veel langer en worden aan een aannemer uitbesteed. Daar is zo’n werkgroep veel te omslachtig.” VELSEN. Het Komité Anti Voorha ven zoekt toenadering tot de Westduitse actiegroep „Bürgerinitiativen” die zich verzet tegen de aanleg van een voorhaven bij het plaatsje Cuxhaven, gelegen aan de monding van de Elbe. In een officiële brief aan de Duitse actievoerders wordt voorgesteld tot een vorm van samenwer king. Daarbij moet de strijd voor het behoud van het leefmilieu voorop staan. IJMUIDEN. De landelijke aktie „Geef om de natuur” van het Wereldna- tuurfonds vindt ook in IJmuiden weer klank. Een aktiegroep van negen perso nen maakt zich gereed om de landelijke aktie van 21 tot 26 november tot een succes te maken. Het welslagen van de IJmuidense inbreng hangt echter hele maal af van het aantal collectanten of collectrices dat zich beschikbaar stelt. WETHOUDER H. VAN DER WWf .blij met winst op gas. VELSEN. De gemeenteraad van Vel sen krijgt donderdagavond 10 november een uiterst magere agendk voorgescho teld. Ter discussie staat onder meer de oprichting van een openbare school voor voortgezet buitengewoon onderwijs ten behoeve van langzaam lerende kinderen. Voor de huisvesting van de school zal voorlopig gebruik worden gemaakt van het gebouw aan de Houtmanstraat. Met de rijksinspectie wordt overleg gevoerd over nieuwbouw. Het college van B. en W. stelt verder voor 5000 vierkante meter grond, gelegen op het industrieterrein van IJmuiden, in erfpacht uit te geven aan Tay Plast BV. De vestiging van dit bedrijf aan de Kalverstraat werd in juni van dit jaar door brand totaal ver woest. Behandeld wordt ook de openstelling van winkels in de periode voor Sint Nico- laas. Conform het advies van het Contact orgaan Detailhandel Velsen doen B. en W. het voorstel aan de raad het sluitingstijd - stip van dinsdag 29 november tot en met vrijdag 2 december te bepalen op half tien ’s avonds. De middenstand van Velsen- Noord houdt zich aan de in Beverwijk en Heemskerk overeengekomen sluitingstijd van negen uur ’s avonds. Overige punten van bespreking zijn de verkoop van een perceel grond aan de Oud-Katholieke Parochie H. Engelmun- dus voor de bouw van clubhuis De Bolder en de verkoop van een lapje grond aan Th. J. Bakker BV aan de Neptunusstraat. Deze transactie houdt verband met uitbreiding van het fabriekje. De raadsvergadering begint donderdag avond om half acht 's avonds en is voor een ieder toegankelijk. >f- ge de de an 19- ■ie op- oek ren •uc- de am- aar- ,en. met nis- m- let t”. er- ter an en ie a- se et ot an ts- ht d- >n, er IJMUIDEN. Het gemengd dubbel- kwartet Cantores Feliseni geeft vrijdag 18 november een concert in de Oud-Ka tholieke Engelmunduskerk aan de Konin gin Wilhelminakade in IJmuiden. Er zul len A Capella-werken ten gehore worden gebracht van Max Reger, M. Duruflé, Fr. Poulenc en Paul Hindemith. De uitvoe ring staat onder leiding van dirigent Fred Schaap. Het orgel wordt bespeeld door de gast- soliste Eveline Jansen uit Utrecht. Zij is als Cantrix-organiste verbonden aan de Ka thedrale Oud-Katholieke Kerk van St. Gertrudis te Utrecht en doceert piano en orgel aan de Streekmuziekschool. Tevens leidt Eveline Jansen verscheidene koren waarmee zij regelmatig optreedt. Haar bij drage aan het concert bestaat uit composi ties van H. Andriessen, O. Messiaen en Caesar Franck. De entreeprijs bedraagt vier gulden; voor houders van het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) en van de 65+-kaart geldt een bedrag van twee gulden. Het concert begint 's avonds om acht uur. J. Visser (CDA) had de indruk dat de ontwikkelingen in Oud IJmuiden zo moei zaam verliepen dat hij zich afvroeg of het mogelijk niet verstandig was de woningen maar te verkopen aan de bewoners opdat die zelf de renovatie van hun eigendom ter hand konden nemen. Dat laatste was vol gens wethouder Meijer niet mogelijk. „We hebben juist zo veel moeite gedaan om die woningen te kopen”. Hij had overigens goede verwachtingen van besprekingen die op korte termijn zouden plaats hebben met de commissies huisvesting en openba re werken en met het wijkcomité Oud IJmuiden. Mevrouw Van Heel-Montijn (WD) was huiverig van de kosten van de nieuwe huisvesting van Openbare Werken. J.H. Porck (PvdA) herinnerde aan de hem ooit beloofde lijst van aanpassingen in openba re gebouwen ten behoeve van invaliden. D. H. Kijper (Progressief Velsen) memoreer de de beloften die verleden jaar waren gedaan met betrekking tot de verlaging van stoepranden bij oversteekplaatsen, eveneens ten behoeve van invaliden. VELSEN-NOORD. In het kader van ontwikkelingshulp onder auspiciën van het Werelddiakonaat en zending hebben verscheidene leden van de Gereformeer de kerk in Velsen-Noord vrijdagavond en zaterdag een bazar gehouden waarvan de opbrengst aan deze beide doelen ten goe de komt. In de commissie Openbare Werken en Milieubeheer wilde A. Schiltmeijer een overzicht van de stand van zaken van De socialist A. Schiltmeijer was slecht te spreken over het gebruik van de door het gasbedrijf gemaakte winst van 427.000,-. Tariefsverhogingen zouden steeds zijn be doeld om tekorten te dekken. Nu moest spreker constateren dat van de stevige winst een belangrijk deel werd overge boekt naar de algemene middelen met de bedoeling de begroting sluitend te maken. Zijn conclusie was dat die tariefsverhogin gen dus ten onrechte waren geweest. IN DE COMMISSIE Financiën liet Th. Kruisman (CPN) eenzelfde geluid horen. In dezelfde commissie liet A. B. J. Koch (WD) weten dat hij zijn standpunt over de gasopbrengsttransacties wilde bewaren tot na het verschijnen van de gasnota. Ook de tariefsverhoging voor het ophalen van huisvuil viel niet overal in goede aarde. A. N. Koopman (CDA) wilde inzicht in de kilometerprijs voor de ophaalritten als straks in 1978 zal worden overgeschakeld op de vuilverbranding in Zaanstad. Kruisman trok fel van teer tegen de voorgestelde verhoging van de onroerend- goedbelasting. Steun vond hij bij de libe raal Koch die van mening was dat de verhoging in de aanbiedingsbrief onvol doende duidelijk was toegelicht. Wethouder Van der Werff bracht het in relatie met het begrotingstekort van 1.846.000,-. Door de toegepaste maatre gelen zou het begrotingstotaal slechts 8 percent hoger zijn uitgevallen dan het vo rig jaar. De huisvesting van de dienst Openbare Werken Werd in de aanbiedingsbrief ge noemd. Toegezegd werd dat de raad op korte termijn op de hoogte zal worden gesteld van de resultaten van onderzoekin gen met betrekking tot nieuwbouw waar alle diensten onderdak zal worden ver schaft. In ieder geval krijgen de fracties maan dag 14 november de ruimte voor hun alge mene beschouwingen. Dinsdag de 15e zal het college hierop reageren. Woensdag de 16e is gereserveerd voor fractieberaad. Donderdag de 17e discussie in tweede ter mijn. De daaropvolgende maandag, dins dag en woensdag (21, 22 en 23 november) zal aandacht worden besteed aan de ver schillende hoofdstukken van de begroting. En donderdag de 24e blijft gereserveerd voor het geval de discussies uitlopen. Al deze vergaderingen beginnen ’s avonds om half acht in het Velsense stadhuis. VELSEN. Voor de behandeling van de gemeentebegroting is dit jaar gekozen voor een iets ruimer tijdschema. Geen haastklus dus die in een paar marathonzittingen wordt afgehandeld. Voldoende gelegenheid voor beraad en bespiegelingen van de problemen die aan de orde zullen komen. Tijdens de commissievergaderingen werd hier en daar al een slip opgelicht van hete hangijzers die zich opnieuw zullen aandienen. Naast tevredenheid over het feit dat het college er weer in is geslaagd een sluitende begroting aan te bieden mag zeker enige scepsis worden verwacht over de manier waarop dat resultaat is verkregen. Met name het aanwenden van een deel van de winst van het gasbedrijf lijkt niet veel kans te krijgen op algemene waardering. Veertienhonderd en zeven woningen omvat het huidige woningbestand van de woningstichting. Daarvan stammen er tweehonderd en zeven van voor de oorlog. De renovatie-activiteiten van de stichting spitsen zich vooral op deze huizen toe. Timmerlieden en andere bouwvakkers Omdat in Driehuis de kerk de pastorie opeiste betekende dat „einde buurthuis”, aldus wethouder H. Scheeper. De zaak zal weer ter sprake komen bij de behandeling van de binnenkort te verwachten Nota Spreiding -Buurthuizen, In de commissie Onderwijs wees M. van Veelen (CDA) op de noodzaak de verhou ding in de gaten te houden tussen het aantal teerlingen op de kleuterscholen (toeleveringsscholen) en de basisscholen. Met belangstelling informeerde Van Veelen naar het symbiose-onderwijs (uit wisseling van teerlingen) voor de teerlin gen van het Flevum en de Duin- en Den nenschool. Scheeper kon melden dat de medewerking van de kant van de visserij- school in principe goed was doch dat men daar met ruimtegebrek kampte. De Huis houdschool geeft geen problemen. De LTS wel. De indruk bestaat dat het bestuur van deze school afwijzend staat tegen het op nemen van leerlingen van beide schoten. F. G. van Hoek bracht naar aanleiding van deze discussie nog even in herinnering dat om dezelfde onwelwillende houding van het LTS-bestuur een samenwerking met de Huishoudschool ook volkomen in de mist was geraakt. Een mededeling die wethouder Scheeper met een hoofdknik ken slechts kon bevestigen. J. Jansen (PvdA) bracht in de commissie Volksgezondheid de discussie op gang met de vraag of er wel voldoende uitvoering wordt gegeven aan het beleid inzake de volksgezondheid. Wethouder Th. C. Witte moest bekennen dat de zaken nogal lang zaam verlopen omdat veel afhangt van samenwerking met andere IJmondge- meenten en de Kennemerraad. Speciaal de Districts Geneeskundige Dienst (DGD) lijkt tnoeilijker van de grond te komen dan Witte zich had voor gesteld. Hier spelen voor de noordelijke IJmondgemeenten de financiële conse quenties een belangrijke rol. Overigens zal de hoofdzetel van de DGD, die de plaats gaat innemen van de plaatselijke GGD’s, verrijzen in Beverwijk of Heems kerk. De streefdatum om de zaak „rond” te hebben (1 januari 1978) achtte Witte niet meer haalbaar. Het open huis zaterdag is min of meer ter vervanging van een officiële opening. Deze peuterspeelplaats is gevestigd aan de J. P. Coenstraat 26 in IJmuiden. n.,.11111. iWiïiB ir Rottekozijnen, een van de mankemen ten aan de vroeg na-oorlogse woningen van Pago. Voor vijftien huizen in de Hofstraat en Middenstraat worden renovatieplannen in de ijskast gehouden. De gemeente werkt aan een bestemmingsplan voor dat gebied en het is de vraag of de woonbebouwing er zal worden gehandhaafd. In elk geval was het de gemeent die Pago adviseerde om met plannenmakerij voor renovatie maar even te wachten. Wel zijn voorbereidingen gaande om de honderd en tien vooroorlogse woningen in de wijk Patrimonium grondig op te knap pen. Die huizen verkeren weliswaar in een goede staat, maar voldoen niet meer aan de eisen die tegenwoordig aan een woning gesteld moeten worden. Intern is Pago alvast aan het bekijken hoe de bevolking van het wijkje is opgebouwd. Er wonen veel oude mensen, wat een extra goede begeleiding van de huurders bij de renova tie noodzakelijk maakt. „Een bejaard echt paar”, aldus directeur Van Rooyen, „zal al snel zeggen: voor ons hoeft die renovatie niet. Dan zullen we proberen ze ervan te overtuigen dat een modernisering toch no- <iig is, voor de mensen die na hen in het huis komen. Ook zulten we moeten onder zoeken of voor sommige mensen niet er gens een bejaarden woning is te vinden.” Concrete renovatie-plannen voor de Patri- monium-wijk zullen pas worden gemaakt als het wat rustiger is geworden aan het nieuwbouwfront. Van Rooyen verwacht dat in de loop van volgend jaar het overleg met de bewoners zal beginnen. In de peuterspeelzaal, waar half septem ber de eerste groep (16 kinderen) van start ging en vorige week de tweede groep, zullen zaterdag ouders, leidsters en be stuursleden aanwezig zijn om eventuele vragen te beantwoorden. Het Wereldnatuurfonds zet zich in voor bedreigde diersoorten overal ter wereld waarbij instandhouding van hun leefmi lieu een eerste vereiste is. De aktie „Geef om de Natuur” krijgt eind deze maand ook op de radio en televisie de nodige aan dacht. IJMUIDEN. Komende zaterdag is in de nieuwe peuterspeelzaal in de zeehel denbuurt „open huis”. Tussen ’s morgens tien en twaalf kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in het onderko men, dat inmiddels de naam ,,’t Piraatje” heeft gekregen. WETHOUDER TH. C. WITTE .DGD moeilijke zaak. WETHOUDER H. SCHEEPER .buurthuisperikelen. Cursussen huisvrouwen. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen maakt woensdag 9 no vember om half tien ’s morgens een begin met een cursus ismakogie (bewegingsleer) onder leiding van mevr. J. van Nierop. De cursus wordt gegeven in de bovenzaal van de r.k. pastorie. Op 12 januari gaat een cursus Hindelooper schilderwerk van start. Velsen 1978' Het Nederlandse comité heeft besloten tot het leggen van contact met zijn Duitse zusterorganisatie omdat er opvallend veel overeenkomsten blijken te bestaan tussen de situatie in IJmuiden en in Cuxhaven waar een voorhavenplan bestaat ten be hoeve van Hamburg. Bovendien wordt het een logische ontwikkeling genoemd dat milieu-organisaties hun belangen bunde len. Dat dient niet alleen landelijk te ge beuren, maar ook op internationaal ni veau, aldus het schrijven. ROTTERDAM/IJMUIDEN (ANP). Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat vindt het onjuist, dat de onafhankelijke schippersvakbond ONS boycotacties in de binnenschaapvaart is begonnen, terwijl overleg binnen de inter departementale commissie binnen schaapvaart over de door de bonden aan gevochten situatie nog gaande is. Hij ver klaarde dit gisteren na afloop van een bijeenkomst op het ministerie in Den Haag, waarin de commissie meedeelde de werkzaamheden te zullen opschorten in verband met de door het ONS geleide boycotacties. Die boycot betreft de res- tantlading, die veertien Nederlandse be drijven op de schippersbeurs in Rotter dam, Amsterdam en IJmuiden aanbieden. Het gaat om bedrijven die het grootste deel van hun lading buiten de beurs om laten vervoeren door huurschippers. Het ONS wil van het huur systeem af en pro beert via de boycotactie af te dwingen dat de bedrijven al hun ladingen op de schip persbeurzen aanbieden. Nu de commissie het werk heeft opge schort verwacht Van Hulten niet dat hij op korte termijn kan beschikken over een advies van de commissie over het pro bleem van de huurschippers. Hij is van plan zijn standpunt afzonderlijk te bepa len en zal daartoe de directeur-generaal voor de scheepvaart vragen een nota over de problemen samen te stellen. Het ONS, al eerder uit het overleg in de commissie binnenscheepvaart getreden, kondigde gisteren aan zijn acties tegen de bedrijven die met huurschippers werken te zullen uitbreiden. In ons land wordt ongeveer 12 percent van de totaal beschik bare lading buiten de beurs om met huur schippers vervoerd. W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5