voortvarender aangepakt ZORG OM WERKGELEGENHEID BIJ BEGROTINGSBEHANDELING Samenstelling wethouderscollege al in ’t geding FRAKTIES HOUDEN WEG OPEN VOOR SAMENWERKING Bluesgroep in Hoeve Adrichem Heemskerk wil versnelde bedrijfsvestiging Voorlopig zonder rechtstreekse verkiezingen Gewestvorming in IJmond het in „Acht De Vriendenkring” zoekt vrouwen” X' I BF Receptie voorzitter Davidson van B.R.C. Voorlichting i 4 Kruit droog 9 19 7 7 NOVEMBER DINSDAG 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST IJ (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Binnen enkele maanden zullen twee IJmondbur- gemeesters nota’s op tafel leggen, waarin hun visie op de mogelijk heid tot de vorming van een pré-gewest in het IJmondgebied wordt verwoord. Aldus burgemeester J. H. Kok van Heemskerk, die zich tijdens de eerste dag van de Heemskerkse begrotiingsbehandeling duidelijk tevreden over deze voortvarende aanpak uitliet. WW 'I De zogenoemde umbtenarenhoek op de publieke tribune tijdens de begrotingsdebatten. Achter de tafel enkele hoofden van t l 1 r I ie s- ?r (ADVERTENTIE) 1 Concertgebouw Haarlem - vrijdag 11 november 1977 - 20.15 uur TWEEDE CONCERT SERIE B (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder H. J. M. Roozen van Heemskerk voelt wel voor een versneld tot ontwikkeling brengen van het industriegebied „De Houtwegen”. Met vijfendertig bedrijven zijn de onderhandelingen inmiddels afgerond en ook gelet op het werkgelegenheidsaspect achtte de wethouder het een goede zaak, door te gaan met de grondverwerving zodat de gronduitgifte ook over niet al te lange termijn kan worden voortgezet. n n HEEMSKERK. Het toneelgezelschap „Vriendenkring” is hard aan het werk om haar donateurs weer een avond met boei end toneel voor te zetten. Wekelijks wordt gerepeteerd ten einde de spannende thril- lende van „Acht vrouwen" van de Franse schrijver Robert Thomas op vrijdag 11 en 18 november goed en verantwoord voor het voetlicht te krijgen. Het bijzondere van dit toneelstuk is, dat er geen heren meespelen; aan de dames dus alle eer. De herenleden van het toneel- Het werkgelegenheidsaspect werd be halve door wethouder Roozen tijdens de eerste dag van de Heemskerkse begro tingsbehandeling ook aangeroerd door burgemeester Kok en door wethouder A. F. M. van Herpen. De burgemeester vond wethouder Van Herpen volledig aan zijn zijde waar hij stelde dat het college emoti oneel sterk bij de arbeidsproblemen bij Hoogovens betrokken is. Volgens de wethouder van (onder meer) sociale zaken kan de gemeente in deze een weinig alerte positie innemen: het college staat immers geen machtsmiddel ter be schikking en het kan er dus ook alleen maar op toezien dat niet meer arbeidsplat- sen bij het staalbedrijf verloren gaan dan strikt noodzakelijk is. Wel heeft de ge meente een taak bij het helpen c.q. begelei den van ontslagen werknemers naar ver vangende werkgelegenheid. Met die noodzaak om soms wel zes tot zeven maal in een loopbaan van functie te veranderen zal West-Europa aldus de wet houder, toch veel meer rekening moeten gaan houden. Gevolg hiervan is, dat men attent zal moeten zijn op het verlenen van bijdragen aan die instellingen, die zich met deze consequentie van de wisselingen in de economische gang van zaken primair be zig houden, zoals de organisaties voor een verantwoorde beroepskeuze en de oplei dingsinstituten op met name het omscho- lingsgebied. Speciale aandacht vroeg de wethouder daarnaast voor de schoolverlaters van lbo en mavo, wie bij het wegvallen van hun arbeidsplaats ook de mogelijkheden tot het volgen van een aanvullende of aan sluitende opleiding in het kader van de leerlingenopleiding door de neus wordt geboord. Overstappend op het terrein van de ge meentelijke voorlichting, moest de wet houder bekennen dat de voorlichtingsnota hem nadat er tweemaal door een sub werkgroep over was vergaderd na de vakantieperiode volkomen door het hoofd was geschoten. Om dit verzuim goed te maken toonde wethouder Van Herpen zich bereid een aanvullende nota gelijk met de welzijnsnotitie in de raadsvergadering van 22 december aan de orde te stellen. Dat was de raad weer een beetje te veel van het goede, want zowel de CDA-fraktie als de PvdA-fraktie gaven er de voorkeur aan één van die nota’s in de decemberraad te behandelen en de ander dan maar in de januarivergadering te behandelen, om die besprekingen ook goed voor te kunnen bereiden in de toch al drukke december maand. De woordvoerder van de PPR-fraktie, ir. Kroon, stelde vast dat op zich de IJmond voldoende werkgelegenheid biedt. Men moet een groot aantal werknemers van elders hier naar toe halen. Het ging er hem om vooral alternatieve werkgelegenheid te creëren in de zogenoemde overloopge- bieden, want meer werkgelegenheid in de IJmond zou ook een druk blijven uitoefe nen op de woningmarkt. Heel duidelijk werd op deze eerste be- grotingsdag in Heemskerk dat er in de De burgemeester liet er geen twijfel over bestaan, dat er wat Heemskerk betreft fiks aan de vorming van de zogenoemde pré- gewesten mag worden gewerkt. Wel druk te hij de raad op het hart, niet te veel van deze nieuwe bestuursvorm te verwachten: aangezien een gemeente niet meer kan delegeren dan het eigen takenpakket, kan met betrekking tot de gewestvorming voorlopig alleen van een „verlengd lokaal bestuur” gesproken worden. Verheugend noemde burgemeester Kok in dit opzicht echter wel het feit, dat pogin gen in het werk worden gesteld om het provinciaal bestuur de reeds in Noordhol- land functionerende pré-gewesten meer in te schakelen. Wat het bestuur van deze pré-gewesten betreft, staat de wet recht streekse verkiezingen momenteel (nog) niet toe. Wel mogen de pré-gewesten de beschikking hebben over een eigen ambte lijk apparaat, waarvoor het rijk volgens de burgemeester „leuke subsidiemogelijkhe den” voorhanden heeft. Aangezien de aan stelling van zo’n ambtelijk apparaat voor de eigen ambtenaren sowieso al een taak verlichting betekent, leek het de burge meester logisch wanneer van de mogelijk heid door de vijf IJmondgemeenten zou worden geprofiteerd. Met betrekking tot de taken en bevoegd heden van het pré-gewest is voldoende Eens was mevrouw Vervelde het met de waardering voor de Sportraad en zij kon digde aan, dat het in de toekomst mogelijk komende dagen geen vuurwerk en grote klappers zijn te verwachten omdat men de glazen van een afspiegelingscollege niet in dit stadium al bij voorbaat wil ingooien. BEVERWIJK. Zondagmiddag 20 no vember is er in caférestaurant „Sport” in de Kerkstraat een receptie ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum van de heer J. W. L. Davidson als voorzitter van de Bever- wijkse Renner Club „Kennemerland”. De receptie begint om 15 uur en duurt tot 18 uur. is, dat de gemeente wat taken van de Gemeenschapsraad over gaat nemen om dat deze wat taken wil afstoten. Honderd procent eens was hij het daar entegen weer met de suggestie van libera le zijde om de politie vanuit de gemeen schap zoveel mogelijke morele steun te verlenen: „Het korps heeft het per slot van rekening al moeilijk genoeg”. Mevrouw Vervelde nam het de PPR- woordvoerder kwalijk, dat deze de bouw van een nieuw raadhuis ging afwegen te gen een nieuwe Lichtboei. g n diensten en afdelingen, de directeur van de muziekschool (nog niet gemeentelijk) en de korpschef van de gemeentelijke politie. „A (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Alkmaarse blues groep „Dutch Blues Band” treedt vana vond (dinsdag) op in de Adrichem Hoeve aan de Adrichemlaan. Onder leiding van pianist/zanger Henk Pepping speelt de groep blues, boogie-woogie en ragtime. De verdere bezetting is Ben de Bruijn, gitaar, Ton Dijkman, slagwerk en Chris Vring, bas. Henk Pepping, werd in 1974 winnaar van het blues concours van het Larense Jazzfestival 1976. Zaterdag j.l. speelde de groep met veel succes tijdens het boogie- woogie blues festival dat in Bergen werd gehouden. Het optreden in de Hoeve be gint om half tien. De toegang is vrij. De heer Perquin (PvdA) stelde na deze antwoorden van de wethouders vast, dat het plan-Houtwegen qua werkgelegenheid maar in zeer beperkte mate een oplossing kan bieden voor het zich aandienende pro bleem van de werkgelegenheid. Het vesti- tingsgebied heeft maar een kleine capaci teit. De heer Roozen was het in dit opzicht met hem eens. Van industriële vestigingen zal nauwelijks sprake kunnen zijn. Het gebied heeft een uitdrukkelijke funktie voor kleine ambachtelijke bedrijven en daarbij gaat het vaak ook nog om ver plaatsing en uitbreiding van bestaande plaatselijke bedrijven. gezelschap omringen de dames met zorgen als koffiezetten en souffleren. De medespelenden zijn: Tiny Huisman, Els Verdier, Corrie Krom, Gre Bekker, Jane Hartendorf, Hilly de Boer, Eef de Goede en Tineke Blok. Beide voorstellin gen worden gehouden in De Vrij burcht aan de Vrijburglaan en beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn telefonisch te bestellen via de nummers 34916 en 38185 en op beide avonden aan de zaal. Als vanouds worden de toneelavonden beslo ten met bal na. Haar mededeling dat de muziekschool volgend jaar een gemeentelijke instelling zal worden viel een beetje verkeerd, omdat daarover nog geen beslissing is genomen. Daar attendeerde CDA-fraktie-voorzitter P. Verduin op. Volgens mevrouw Vervelde had zij evenenwel gezegd, dat de mu ziekschool „wellicht volgend jaar een ge meentelijke instelling kan worden” en toen waren ook daarover de gemoederen weer tot bedaren gebracht. Wat de heer Kroon (PPR) in een bepaald verband als een eigenwijze houding van het college had aangeduid vertaalde hij liever met een eigen wijze van besturen. Hij vond ook dat een meerjarenplanning, waar door de oppositie steeds op wordt aangedrongen, niet als een soort Haarlem merolie ten tonele moet worden gevoerd. literatuur aanwezig om tot een verant- woorde inventarisatie te komen. Burge- meester Kok leek het echter op zich al een nuttige zaak, het scala aan overlegsituaties en gemeenschappelijke regelingen in de IJmond te bundelen. Gezien de talrijke geschilpunten op dit terrein, had hij echter niet de indruk dat men zou staan dringen om de ruimtelijke ordening in dit verband direct al aan de orde te stellen. Met betrekking tot het functioneren van het Heemskerkse politiekorps zei de bur- gemeester in antwoord op vragen van WD-er Ten Haken naar meer „wijkcon- tacten”, dat er via de buurthuizen en scho- len al de nodige contacten tussen politie en burgerij bestaan. Hij toonde zich niet afke rig van de gedachte, in de toekomst naar veelvuldiger contacten te streven. Met be- wakingsdiensten en dergelijke moet men,, aldus burgemeester Kok, uiterst omzichtig te werk gaan: „Eigen rechter spelen is en blijft gevaarlijk”. Over de bij de burgers levende wensen die door het college nog niet zijn gehono reerd zei wethouder Vervelde in haar ant woord op de algemene beschouwingen, dat zij deze ook kunnen deponeren bij de politieke partijen van hun keuze, die dan een soort prioriteitenlijst zouden kunnen opmaken. Dat het college een soort rust kuur zou houden verwees zij naar het rijk der fabeltjes, waarin zij de knorrende rode haan introduceerde. vrouwen is te ver gegaan en (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Naar aanleiding vantle algemene beschouwingen over de gemeen tebegroting meende wethouder mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar vanuit de CDA- fraktie een positiever geluid te beluisteren dan vanuit de oppositie, hoewel die op de eerste dag van de begrotingsbehandeling toch bepaald zachtzinnig te werk ging. Dat houdt dan weer verband met het feit dat CDA en VVD de weg open hebben gehouden voor een samenwerking met de oppositie in het volgend jaar samen te stellen wethouderscollege. CDA en VVD spraken zich duidelijk uit voor een zogenoemd afspiegelingscollege. De PvdA-fraktie zei nog geen duidelijk standpunt te hebben ingenomen met betrekking tot een afspiegelingscollege, maar de ondertoon van de begrotingsbehandeling was op de eerste dag toch onmiskenbaar „aardig zijn voor elkaar”. Mevrouw Neeter-Richter (PvdA) demon streerde dat symbolisch, want aan het be gin van de vergadering had zij op de tafel voor alle raadsleden snoepjes neergelegd. In die zin had mevrouw Vervelde in eerste instantie ook betrekkelijk weinig aanvallen op haar beleid te verduren. De PvdA had haar in het algemeen wat be rispt over de beleidsvoorbereiding en over het gebrek aan beleidsvoornemens. Die kritiek had overigens niet alleen be trekking op haar beleid. Maar mevrouw Vervelde ging er op in met de opmer king dat het college „de burger niet lekker wil maken met prachtige voornemens die voorlopig toch niet kunnen worden uitge voerd. Haar fraktievoorzitter B. ten Haken nam het later in dit opzicht voor haar op met de opmerking, dat de WD-wethouder de mentaliteit heeft van „niet praten maar breien”. De algemene beschouwingen had den de WD-er Ten Haken overigens het vertrouwen gegeven dat samenwerking in een afspiegelingscollege met de oppositie er best in zit. Dat stond even los van een eerder door de PvdA-fraktievobrzitter gemaakte op merking „dat de WD steeds rugdekking geeft aan het CDA”. Uit de portefeuille van wethouder Vos waren op deze eerste begrotingsdag niet zoveel concrete punten aan de orde gesteld en hij kon zijn kruit derhalve droog hou den voor de portefeuillegewijze behande ling van de begroting op woensdag en vrijdag. ï<- Acht vrouwen, afgesneden van de buitenwereld en onderling verbonden door familie- en vriendschapsbanden. Welke van de heeft gemoord? „De Vriendenkring” is druk bezig met de repetities van de thriller. De maquette van het nieuwe raadhuis was tijdig gereed om tijdens de begrotingsbe handeling te worden tentoongesteld. dirigent: JERZY KATLEWICZ solist EUGEN INDJIC - piano programma: TSJECHOSLOWAKIJE/POLEN Smetana - ouverture Die verkaufte Braut Chopin - Pianoconcert no 2 Dvorak - Symfonie no 2 entree f 9,- (a.i.) cjp geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 Haarlem, van 10-15 uur: telefonisch 3209 94 van 12-15 uur. SM

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9