Den Uyl: van telefoongesprek met Van Agt Politie vindt nog ontbrekende 1,3 miljoen Mari Andriessen dubbel geëerd Heemskerk lonkt Glazen huis het weer MU,JS Haverkort I maar Limmen „Aantekeningen gemaakt Zigeuners mogen tijdelijk in De Bilt bivakkeren aantal pagina's vandaag: 24 PAKKETWEGERS Umuider Courant agenda pagina het woord is aan... CDA-leider stelde vragen over bandopnamen Na Utrechtse roof Gemeente zoekt naar huisvesting Zacht Boete voor het verspreiden van beledigende enquête Twee doden bij autobotsing (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67ste jaargang no. 314 i 2 VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER 22 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kabinetsinfor mateur Van der Grinten heeft vanochtend op zijn eerste pers conferentie in Den Haag gezegd dat hij eerst gaat onderzoeken of r 9r Raspail: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 EXCLUSIEVE ZELDZAME EDELSTENEN (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Nog geen 24 uur nadat Israëlische artillerie de Li banese havenstad Tyrus en om streken had beschoten begonnen Israëlische vliegtuigen vanoch tend om 06.20 uur onze tijd een aanval op een tiental doelen tus sen de grens en de zuidelijke rand van de oude haven van Tyrus, 20 km ten noorden van de Israëli sche grens. Voor nieuwe bouwlokatie Radio en televisie/Strips13 Economie •••••••••••••••••••••••••a* 15 Beurs14 Sport17,19 herstel van de breuk tussen PvdA en CDA. nog mogelijk is. Hij zei na bestudering van alle stukken tot de slotsom te zijn gekomen dat een coalitie waarin PvdA en CDA deelnemen, niet geheel uitgeslo ten moet worden geacht, ook niet in het licht van wat er het laatste PvdA-congres heeft opgeleverd. De daarna meest voor de hand liggende combinatie noemde hij PvdA-VVD. Umuider Courant I Luchtaanvallen op Zuid-Libanon an der Grinten willijmen De opperbevelhebber van het Israeli te ook pagina 3) ADVERTENTIES) verkiest boven het Noorderveld, kan de GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 (Zie verder de plaatselijke pagina) rtjmaplod 3 JMHK spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs-vinyl Den Uyl deed zijn mededeling aan Van Agt nadat deze zich had beklaagd over een bericht in Het Vrije Volk van zater dag, waarin de letterlijke tekst stond van het telefoongesprek Van Agt-Den Uyl. Volgens de krant ging het om een af schrift van een bandopname. Van Agt schreef in een brief aan Den Uyl dat hij het vanzelfsprekend vond dat er geen bandopnamen werden gemaakt zonder zijn voorkennis. In zijn antwoord aan Van Agt zegt Den Uyl niets over een bandopname. Hij deelt alleen mee dat hij „een zo letterlijk moge lijke aantekening maakte” van het beslis sende telefoongesprek. „Het is vanzelf sprekend dat over en weer van de voor Weersverwachting van het KNMI tot vanavond. de voortgang van de kabinetsformatie zo belangrijke, gesprekken zo nauwkeurig mogelijke aantekeningen zijn gemaakt”, aldus Den Uyl. Het college van burgemeester en we thouders zal de komende dagen gesprek ken voeren met de gemeente Amsterdam, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en het rijk, om te proberen het huisvestingsprobleem op te lossen. Een en ander is het resultaat van Peta- lo’s onderhandelingen op het gemeente huis van De Bilt. Vóór vrijdag krijgt hij te horen waar de Radosavljevicgroep wel voor langere tijd mag kamperen. Als er in het overleg met Amsterdam concrete af spraken gemaakt worden, dan wil Petalo die zwart op wit op papier hebben, en medeondertekend door de VNG. de zieke kinderen gezorgd worden, aldus burgemeester A. van Harinxma van De Bilt. Het gemeentebestuur stelt wel als voorwaarde dat Petalo niet nog meer- le den van de uit Amsterdam afkomstige zigeunerfamilie naar De Bilt haalt. Petalo zei dat hij alle lof had voor het gemeentebestuur, „maar wat me niet lek ker zit is dat ik de rest in Amsterdam moet achterlaten”. Het liefst zou hij zien dat de Radosavljevics uiteindelijk in Rotterdam kunnen gaan wonen, want „daar is accom modatie en er is werk”, aldus Petalo. museum officieel geopend. De tentoon stelling, ingericht door beeldhouwer Theo Mulder en Wiek Röling, loopt vanaf morgen tot 15 januari 1978. Eerder had de bijna 80-jarige beeld houwer tijdens een ontvangst in de Gravenzaal van het Haarlems stadhuis de gouden erepenning van de stad Haarlem uit handen van de burgemees ter van Haarlem, drs. J. Reehorst, ge kregen. Deze legde in zijn toespraak de nadruk op de verbondenheid van An driessen met de stad Haarlem. De bur gemeester verzuimde niet te vermelden dat de kunstenaar, een geboren en geto gen Haarlemmer, dit soort bijeenkom sten „eigenlijk maar moeilijk vindt. In een kroonjaar mag uw stad toch zeker wel even bij u en uw werk stilstaan”. Ook mevrouw Andriessen werd in de huldiging, die na de overhandiging van de penning werd opgeluisterd met mu ziek van de families Andriessen en Spanjaard, betrokken. Op de linkerfoto overhandigt de heer De Wit een exemplaarvan de catalogus aan Mari Andriessen, nadat hem de koninklijke onderscheiding is opge speld; op de rechter foto wordt hem door de heer Reehorst de erepenning overhandigd. sche leger, Mordechai Goer, deelde mee dat deze luchtbombardementen „zeer ac curaat” verricht waren. Volgens generaal Goer zijn militaire installaties en tranings- kampen van de Palestijnen getroffen en heeft Israel zorgvuldig het bombarderen van vluchtelingenkampen en bevolkings concentraties vermeden. Reddingswerkers hebben meegedeeld dat bij de Israëlische aanval bijna 50 men sen zijn omgekomen. Zij zeiden dit aantal lichamen te hebben geteld in het dorp Azzieh, waarop zes vliegtuigen vanoch tend een aanval deden. De Israëlische minister van Defensie Weizman en generaal Goer noemden het op 26 september bereikte bestand „niet bestaand” en stelden de Palestijnse orga nisaties verantwoordelijk voor het gebeur de. „Wij moesten actie ondernemen”, al dus Weizman. De Palestijnse raketaanval- len op het dorp Naharia hadden namelijk woedende reacties in Israel opgewekt. Generaal Goer sprak de hoop uit dat alle partijen in Zuid-Libanon zich spoedig weer zullen kunnen vinden in de wapen stilstand. Het leek hem dan ook raadzaam, naar vervangende bouwlokaties te zoeken. De wethouder noemde in dit verband het al eerder ter sprake gebrachte „schilletje” tussen Heemskerk en Uitgeest en een braakliggend terrein op het grondgebied (van de gemeente Limmen. Wordt de op 4000 huizen geschatte wo- ningbouwmogelijkheid in de Velserbroek- polder van de totale claim afgetrokken, dan hebben de IJmondgemeenten tot het jaar 1990 nog een woningtekort van 3000 woningen. Er van uitgaande dat de Wijker- broekpolder zo’n 6000 woningen kan her bergen, vond wethouder Roozen dat de IJmond bebouwing van deze polder naast de Velserbroek niet kan waarmaken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Ex-kabinetsformateur Den Uyl heeft CDA-fractievoorzitter Van Agt meegedeeld dat hij aantekenin gen heeft gemaakt van de gesprekken t die hij vorige week donderdagnacht heeft gevoerd met de CDA-leider. In die gesprekken zei Van Agt definitief „nee” tegen de lijst met ministerskandidaten van Den Uyl. De breuk in de formatie was daarmee een feit. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Juweliershuis Winkelcentrum Schalkwijk ALKMAAR (ANP). De rechtbank in Alkmaar heeft een 22-jarige inwoner van •Den Helder veroordeeld tot honderd gul den boete of vier dagen hechtenis. De Officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel, had twee weken geleden twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geë8st. De man had in april j.l. in Den Helder een aantal enquête formulieren verspreid waarvan de vragen beledigend werden geacht voor de joodse bevolking. In het vonnis overwoog de rechtbank dat de man de vragen en stellingen had over genomen uit een boekje en dat hij geen UTRECHT (ANP). De ongeveer der tig zigeuners van de familie Radosavlje- vic, die eergisteravond onder aanvoering van zigeunerkoning Koko Petalo naar Bilthoven kwamen, mogen twee dagen op een gemeentelijk kampeerterrein blijven bivakkeren. Ook mogen ze op kosten van de gemeente inkopen doen en zal er voor ALBLASSERDAM (ANP). Een ver keersongeval heeft gisteravond het leven gekost aan twee automobilisten, de 30- jarige G. van der Steen uit Papendrecht en de 25-jarige J. van Manen uit Arkel. Zij werden met hun auto’s aangereden door een tegemoetkomende auto, waarvan de bestuurder, een 32-jarige man uit Papen drecht, onder invloed van alcohol verkeer de. Deze liep geen verwondingen op. dan ook beschikt over de letterlijke tek sten of delen daarvan van de door ons gevoerde gesprekken”, aldus de brief van de ex-formateur. In het bewuste gesprek deelde Van Agt mee dat de- hele CDA-fractie Den Uyls voorstel voor een kabinet zonder An driessen had afgewezen. Om die reden had het volgens Van Agt weinig zin op nieuw de fractie bijeen te roepen voor het uitspreken van een laatste woord. Den Uyl had gevraagd of het niet moge lijk was de fractie van het CDA bijeen te roepen. In PvdA-kring zegt men zeker te weten dat de CDA-fractie zich in het geheel niet over Den Uyls voorstel heeft uitgespro ken. Van Agt zou zijn fractie met zijn afwijzing voor een voldongen feit hebben gesteld. Aan die toenemende belangstelling en dat grotere inzicht in bestuursprocedures en personen hebben natuurlijk de media 'eel bijgedragen, maar vooral de etherme- lia en met name de televisie. De verzuiling van ons omroepbestel in aanmerking ge nomen verdienen de meeste omroepen een pluim op de hoed voor de analyserende en informatieve bijdragen die in de actualitei tenrubrieken rondom deze kabinetscrisis en de hoofdpersonen daarvan werden ge presenteerd. Niet alleen de omroepen (met een enkele uitzondering) maar ook de NOS, het samenwerkingsorgaan met het altijd nog betwiste bestaansrecht, komt eer toe. De methoden waarvan de omroe pen zich bedienden waren merendeels di rect gericht op een zo onverbloemd moge lijke informatie, doordat de betrokken po litici van diverse herkomst volop de gele genheid kregen zich uit te spreken, hun handelwijze te motiveren en hun overwe gingen uit te stallen. Natuurlijk lag de nadruk hier en daar zwaar op de stand punten van de partijen die met de betref fende omroepen een geestelijke binding hebben, maar juist die nadruk beklem toonde vaak het strijdende karakter van deze crisisperiode, die al een inleiding vormde tot de politieke competitie waarin de coalitiepartners zich gingen meten. Het staat trouwens wel vast dat in den lande nog steeds gerekend wordt op een hervat ting van de christelijk-socialistische geza menlijkheid, al heeft professor v.d. Grin ten een korte periodieke onthouding inge luid. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wanneer de provincie de Velserbroekpolder als bouwlokatie verkiest boven het Noorderveld, kan de IJmond de noodzaak tot bebouwing van de Wijkerbroekpolder niet meer waarma ken. Tot deze opmerkelijke uitspraak kwam wethouder H. J. M. Roozen tijdens de overigens zonder veel vuurwerk verlo pen Heemskerkse begrotingsbehandeling. De grootste olifantenstier van de Opel-dierentuin in Kronberg-Tau- nus bij Frankfurt-am-Main, had de gewoonte ontwikkeld om de be zoekers op stenen te onthalen. De 3.76 meter hoge en 7.240 kilo zware olifant had zich de werpkunst zelf bijgebracht en was de laatste tijd steeds beter gaan mikken. Maar wie in een glazen huis woont, moet niet met stenen gooien en zo heeft de directie, zij hét met pijn in het hart, „Vauka” moeten laten insla pen. Met zijn enorme kracht placht Vauka ook de omheining en de toren van het olifantenverblijf „onder vuur te nemen”. Veel bewolking met vooral van nacht hier en daar regen. Matige tot krachtige, nu en dan harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 12 graden, maxima rond 14 graden. In zijn brief aan de CDA-fractievoor- zitter schreef hij verder nog dat hij de uitgetikte tekst van zijn aantekeningen aan een journalist van Het Vrije Volk had laten lezen. „Het Vrije Volk noch wie Terug naar de beeldschermen. Het is eigenlijk voor het eerst in de politieke geschiedenis van Nederland dat zo inten sief en zo uitgebreid visueel en auditief kennis kon worden genomen van de vol trekking der politieke rivaliteiten in z’n kabinetsconstructie. Dat een van de groot ste omroepen, de TROS, alleen de nega tieve activiteit van de verguizing beoefent en niet van zijn zwart-wit patroon loskomt, is een simpel gebrek aan behoorlijk en fatsoenlijk journalistiek talent. Met het over de streep trekken van ene Cruyff heeft deze omroep het cultureel trouwens zó druk, dat er geen tijd overschiet om iets positiefs te bedenken. Maar de andere omroepen, en die hebben zich in het posi tieve vlak in hun verantwoordelijkheid ook altijd beter kunnen trainen, leveren op uiteenlopende maar aanvaardbare wijze het kijkerspubliek een stuk informatieve winst, waarbij zelfs de toegenomen irrita tie over de politieke krentenwegerij kan worden beschouwd als een groeiende poli tieke mondigheid, zich uitend in een beter onderscheiden van de grote landsbe langen. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Winst van de crisis De lange duur van de huidige kabinets crisis heeft, bij alle betreurenswaardige schade die aan prominente landsbelangen wordt toegebracht, toch ook voordelen. Een daarvan is ongetwijfeld dat de belang stelling voor en de kennis van democrati sche procedures bij het publiek aanmerke lijk zijn toegenomen. Bovendien leert men de politici beter kennen, althans wat hun politieke persoonlijkheid en karakter betreft. Niet de tijd gaat voorbij. Wij zijn het, die voorbijgaan, de tijd blijft. (Van onze kunstredactie) Een verraste Mari Andriessen kreeg vanmorgen bij de opening van de over zichtstentoonstelling „Mari An driessen 80” in het Frans Halsmuseum een koninklijke onderscheiding opge- speld door de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit. In het bijzijn van prinses Beatrix en prins Claus werd hij geridderd in de orde van de Nederlandse Leeuw. Met de overhandiging van de eerste catalo gus „Mari Andriessen 80” door de heer D. H. Couvée, directeur van het Frans Halsmuseum, aan prinses Beatrx, werd de expositie in de Nieuwe Zaal van het UTRECHT. De Utrechtse politie heeft gisteren de 1,3 miljoen gulden gevonden die nog ontbrak aan het totaalbedrag dat twee inwoners van Utrecht vorige week donderdag hadden buitgemaakt bij een overval op een geldtransport op het Vee- marktterrein. Al eerder had de politie drie miljoen gulden teruggevonden. De Utrechtse politie deelde gisteroch tend mee dat zij nog zocht naar een „derde man” die de hele overval zou hebben be raamd en die een deel van het geld zou hebben. Een van de overvallers vertelde de politie gisteren echter dat deze derde man helemaal niet bestond en dat het nog ont brekende geld was verborgen in een schuur. Die schuur was eigendom van een relatie van de overvallers. Deze wist echter niet dat er iets in zijn schuur was ver borgen. Van der Grinten zei dat andere mogelijk heden ook meer tijd in beslag zullen ne men. Hij herinnerde er aan dat in zijn opdracht staat dat er op de kortste termijn een kabinet tot stand moet komen. Het helemaal opnieuw starten van besprekin gen over een programma zal altijd een langere termijn in beslag nemen. Andere redenen waarom bij „nuchtere beschou wing” eerst onderzocht moet worden of een combinatie PvdA-CDA nog mogelijk is, zijn volgens hem het feit dat de twee partijen samen een ruime meerderheid in het parlement bezitten en dat in vijfeneen- halve maand onderhandelen over een pro gramma al een belangrijke mate van pro grammatische overeenstemming is bereikt. Als mocht blijken dat PvdA en CDA niet meer kunnen samenwerken, zal volgens de informateur eerst moeten worden onder zocht of een kabinet kan worden samenge steld met PvdA en WD, de partijen die dan samen de meeste zetels in de Kamer hebben. Weliswaar wijzen bepaalde uitla tingen vanuit deze partijen erop dat daar toe geen reële mogelijkheid bestaat, „maar dat moeten ze dan maar bevestigen”. De informateur merkte vervolgens op dat het programmatisch onderscheid tus sen PvdA en WD niet zo groot is. Hij zei dat het buitenland verschillende voorbeel den kent waar samenwerking tussen so- ciaal-democraten en liberalen heel goed mogelijk is. Mocht blijken dat een combinatie van WD en PvdA niet tot de mogelijkheden behoort, dan komt de variant CDA-WD. „Een heel reële mogelijkheid”, aldus de informateur. Prof. Van der Grinten merkte op dat ook D’66 zal worden betrokken bij het onder zoek naar de diverse mogelijkheden. De extra-parlementaire formule van een kabinet dat net zo is samengesteld als het eerste kabinet-Den Uyl en dat door sommi ge partijen slechts wordt „gedoogd”, noemde Van der Grinten een „vrij nare formule”. Deze mogelijkheid wil hij pas onderzoeken als dé eerder genoemde drie niet kunnen slagen. De nieuwe informateur die zei verrast te zijn geweest door het verzoek als infor mateur op te treden heeft vanochtend gesproken met Den Uyl en vanmiddag met Van Thijn, Van Agt en Terlouw.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1