Stisa herstelt contacten met STISA-OPBOUWWERKSTER SIMONE IJBEN: Is Algemene Hulpdienst en SDAB ft Oud-IJmuiden verzoent zich met de politieke partijen Wereldwinkel houdt avond over Sri Lanka Residentie Strijkkwartet in de Engelmunduskerk Donateursconcert ^Koopje van deWeek! ’IJmuidéns Roem f Begeleiden WIJK WORDT TIJDENS BEGROTING AAN DE ORDE GESTELD it Bontjas ontvreemd ■S Poging tot inbraak met glassnijder Oud-IJmuiden ABVA-leden houden jaarvergadering 4 19 7 7 NOVEMBER VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG 9 WOONWARENHUIS 4.70 Donderdag: BOEREKOOL MET WORST RESTAURANT Grote Houtstraat 21 SNIJ COCO SM ATT EN - (Van een onzer verslaggevers) strijd voeren voor mensen maar hen (ADVERTENTIE) helpen het (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) IJ M UI E N 50 il- en LANGE NIEUWSTRAAT/MARKTPLEIN TELEF. (02550)- 15205 EN 10424 jur ur nger ■den- VELSEN. Het Residentie Strijkkwar tet komt op 15 november spelen in Velsen. Het zal heb derde kamermuziekconcert zijn dat deze winter is opgenomen in het programma van de Velser Kunstkring. Het Residentie Strijkkwartet geeft de IJMUIDEN. Komende vrijdagavond wordt in de Wereldwinkel aan de Bloem- straat hoek La Reystraat in Oud-IJmui- den een informatieavond gehouden over Sri Lanka. Een echtpaar, Ruud en Ineke Mulder, heeft aan Sri Lanka een bezoek gebracht en zal daarover aan de hand van dia’s verslag doen. Aanvullend hierop zal de arts Tine Wen nen, die in de tropen heeft gewerkt, een inleiding houden over voedingsproblemen en tevens vertellen waarom zij als deskun dige actie voert tegen Nestlé, het Amster damse levensmiddelenconcern dat ook in de tropen actief is. De informatieavond begint vrijdag om acht uur. Belangstellenden die vooraf In formatie willen hebben, kunnen contact opnemen met Cor Hoek, tel. 02550-10867. opbouwen, maar hen laten zien, hoe zij ook aan die kennis kunnen komen”. De nieuwe opbouwwerkster van de Stisa vindt juist dat geven van ondersteuning de belangrijkste taak van het opbouwwerk. „Het is je taak om de mensen bij de dingen, die om hen heen gebeuren te betrekken. Daarbij moet een opbouwwerker vooral ondersteunend werken, zorgen voor infor matie, maar ook zorgen, dat besluiten zo democratisch mogelijk genomen worden”. Net zo belangrijk vindt ze het ervoor te zorgen, dat groepen, die zich al actief met allerlei zaken bezig houden, niet zo actief zijn, dat ze geïsoleerd raken van hun om geving. „Ervoor zorgen is eigenlijk een te groot woord”, zegt Simone, „dat kun je als opbouwwerker niet. Ze moeten op een adressen en tevens bij de Velser Kunst kring aan het Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden, telefoon 02550-15743 en 15789. IJMUIDEN. Een 45-jarige vrouw uit IJmuiden heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van haar suède bontjas. De vrouw had maandagavond een bezoek gebracht aan een wijkcentrum aan de Ra- darstraat in IJmuiden. Bij het vertrek bleek de jas die een waarde vertegenwoor digd van 500,-, verdwenen Simone IJben, de nieuwe opbouwwerkster van de Stisa, die per 1 januari in dienst treedt, praat rustig maar met enthousiasme over haar werk. gegeven moment zelf zien, dat ze Seïs°- leerd raken. Dan kun je helpen uit dat isolement te komen.” Wat haar in Velsen allemaal te wachten staat weet ze niet. „Het opbouwwerk om vat zo'n groot veld van dienstverlening, sociaal-cultureel werk, ruimtelijke orde ning. Eerst moet ik te weten komen, wat er allemaal is en hoe de samenwerking is met de verschillende instellingen, die zich met deze zaken bezig houden.” Het bestuur van de Stisa heeft de be leidslijnen voor de komende jaren vastge legd en inmiddels ook besloten, dat het beleid opnieuw bekeken zal moeten wor den. Simone zegt daarover: „Zo’n aanpas sing van je beleid moet regelmatig gebeu ren. Ik kan niet zeggen of een beleid veran derd moet worden, maar terwijl je ermee uit Oud-IJmuiden. Daarom wil men toch vasthouden aan de renovatie. Dat huren van vijf-, zeshonderd gulden te hoog zijn, was de algemene mening. Maar of dat bezwaar nu moet worden opgelost door nieuwbouw te creëren met lagere huren voor zover dat mogelijk is of door renovatie uit te voeren volgens een andere goedkopere methode, is ook voor de raadsleden onduidelijk. Het voornemen om vandaag een kijkje te ne men in Hillegom waar gerenoveerd wordt met behulp van de bewoners en de kosten aanzienlijk lager liggen, werd toegejuicht. Door meerdere raadsleden werd er bij het wijkcomité op aangedrongen te zorgen dat de gegevens over Hillegom tijdig - voor de begrotingsbehandeling van het hoofd- Miessen als afgevaardigde van de Alge mene Hulpdienst. Bovendien werd de ver gadering bijgewoond door de nieuwe op bouwwerkster Simone IJben, die per 1 januari met haar werk voor de Stisa zal beginnen. Besloten is om in ieder geval met de beide instellingen in Beverwijk en Heems kerk te gaan bekijken wat voor mogelijk- nieuwe opbouwwerkster treedt 1 januari officieel bij de Stisa in dienst om zich in Velsen piet al deze problemen bezig te gaan houden. Dinsdagavond was ze al even op de algemene bestuursvergadering aanwezig. kunnen liggen. De tocht, naar Hillegom wordt vandaag gemaakt door Gerrit Mettes, Bert Ummels (coördinator) en Rieks Wind (oud-voorzit- ter wijkcomité en met ingang van donder dag raadslid voor de PvdA). Na afloop van het bezoek aan Hillegom zullen deze drie mensen in een gesprek met wethouder Meijer hun informatie doorspelen. heden er zijn om de sociale informatie beter in de drie gemeenten te verspreiden. Velserduin te IJmuiden. Op deze avond zal de voorzitter van de ABVA, J. Dutman, IJMUIDEN. Dinsdagmorgen is een poging tot inbraak gedaan in een woning aan de IJmuiderstraatweg. Bij het binnen dringen is men blijkbaar gestoord want er is alleen een ruit uit de sponning gelicht. Volgens de politie is hierbij gebruik ge maakt van een glassnijder. De bewoners waren tijdens de inbraakpoging afwezig. Teen iden, ia te as de Het verzoek van het Wijkcomité Oud- IJmuiden om hernieuwde begeleiding van de Stisa stelde het bestuur enigszins voor problemen. Bij de Stisa is de opbouwwer ker weg en voor het wijkcomité is door ziekte in de leiding ook de beroepskracht van de Brulboei als ondersteuning wegge vallen. Men vond deze steun echter zo belangrijk, dat het Stisa-bestuur niet op het in dienst treden van de nieuwe op bouwwerkster wil wachten, maar een tus senoplossing zal zoeken. In ieder geval is de Stisa bereid om voorlopig een notuliste voor de vergaderingen te leveren, die de nieuwe secretaresse van het wijkcomité in kan werken. giste- sn de fde te 1 pro- „Je moet niet de strijd gaan voeren voor de bewoners”, zegt ze. „Anders worden de mensen van een opbouwwerker afhanke lijk en dat is precies tegengesteld aan je bedoelingen. Je moet ze helpen om tot een democratische werkwijze te komen en je moet zorgen, dat ze de benodigde informa tie en deskundigheid krijgen.” Ze vertelt, dat in Vlaardingen al gauw bleek, dat de groepen bewoners, die met renovatie en stadsvernieuwing te maken kregen, al snel merkten, dat ze tegenover de gemeente als plannenmaker erg zwak stonden: de amb tenaren hadden de kennis en soms waren rapporten en notulen voor de bewoners gewoon onleesbaar. „Dan moet je als op bouwwerkster de weg wijzen aan deze mensen. Je moet zelf geen machtspositie bezig bent veranderen de zaken en dan zul je moeten meegroeien”. Hoewel begelei ding van afzonderlijke groepen door de beroepskracht van de Sitsa noodzakelijk is als erom wordt gevraagd, ziet ze wel het gevaar, dat daar te veel tijd in gaat zitten. Coördinatie en bezig zijn met de structuur vindt ze dan ook belangrijker. En in Vlaar dingen houdt ze zich op dit moment sterk bezig met het nadenken over de taak en werkwijze van het opbouwwerk. Daar was de „raad van overleg en advies”, zoals de organisatie er heet, actief bezig met subsi dieregelingen voor instellingen en ad viezen aan de gemeente. „En dan zie je, dat je in de praktijk gemakkelijk van beleids lijnen afraakt. Je gaat in op een verzoek van de gemeente en voor je het weet kom je aan ander werk niet meer toe. Het is goed als je je dat bij tijds realiseert”. De In buurthuis De Brulboei waren dinsda gavond alle raadsfracties vertegenwoor digd op een bijeenkomst van het wijkco- mif. De raadsleden waren op uitnodiging naar Oud-IJmuiden gekomen om eens rechtstreeks te horen welke gevoelens on der de bewoners van deze leven. IJMUIDEN. Voor Simone IJben, de nieuwe opbouwwerkster van de Stichting Samenlevingsopbouw „Stisa" betekent werken in Velsen, terug naar de omge ving, die ze kent. Ze geeft toe, dat de acht maanden, dat ze nu in Vlaardingen werkt wel een erg korte periode vormen. Dat ze slechts zo kort in het opbouwwerk van Vlaardingen mee heeft gedraaid ligt niet aan het werk, dat ze moest doen. Daar over blijkt juist in een gesprek met haar een groot enthousiasme. De woonomge ving in de Rijnmond was haar echter tegengevallen en de benoeming bij de Stisa bood mogelijkheden om „dichter bij huis” te blijven. ctie is heide- n drie .0 van nog vijftiende het concert in de oude Engel munduskerk in Velsen-Zuid. Dit ensemble wordt gevormd door vier strijkers uit heh Residentie Orkest: Alexandru Lascae en Cara Mia Antonello (beiden viool), Anrew Sparrow (altviool) en de violoncelliste Agnes Jas. Heh programma dat door dit kameren- semble ten gehore zal worden gebracht bevat werken van Joseph Haydn, Felix Mendelssohn Bartholdy en van Leos Jana- cek. Respectievelijk zijn dat het Strijk kwartet opus 76 nummer 3 in C grote terts, Strijkkwartet opus 80 in f kleine terts, terwijl van de Tjech Janacek twee werken te verwachten zijn: „Intieme brieven” en „Herinneringen aan Pisek”, waarin de componist op gevorderde leeftijd zijn1 liefde uitte voor een veel jongere vrouw. Het concert van het Residentie Strijk kwartet begint om kwart over acht. Kaartverkoop vooraf is op de bekende De informele bijeenkomst in buurthuis De Brulboei werd gisteravond ingeleid door Gerl Spijker van de kerngroep en door Gerrit Mettes, de voorzitter. Spijker zette de ook op de hoorzitting in Breezicht geuite bezwaren nog eens op een rijtje. Mettes daarentegen sprak over de onder- handelingen met de gemeente van de laat ste vier jaar. „Vruchteloos”, zo noemde hij de gang van zaken. Hij verweet de raadsle den dat er nooit is gereageerd op de ont wikkelingen in de wijk. Dit verwijt werd teruggespeeld. In een korte analyse van de geschiedenis stelde PvdA-er Arie Schiltmeyer dat ih het verle den het wijkcomité zelf heeft bijgedragen aan de ontwikkeling dat de contacten met de politieke partijen werden afgebroken. Een en ander vormde duidelijk een oud zeer en dinsdagavond was er in elk geval goed voor dat deze zaak over en weer werd uitgepraat, zodat nu alle aandacht kan worden gericht op de huidige stand van zaken. En daarin ligt het gegeven, als resultaat van onderzoek in vijf proefwoningen, dat veel meer huizen voor sloop in aanmer king zouden komen dan verwacht omdat de renovatieprijs te hoog zou worden. Nieuwbouw zal echter, zo vinden de wijk bewoners, te duur worden voor de mensen Wanneer de Hillegomse situatie enige aanknopingspunten biedt voor Oud-IJ muiden zal daar, zo ziet het er nu wel naar uit, door de raadsleden gebruik van wor den gemaakt. Ieder heeft in elk geval van zijn of haar belangstelling en goede wil getuigd, direct of indirect. Reden voor de kerngroep tot enig optimisme, zorg bij de politieke partijen om straks tot een juiste beslissing te komen. Tenslotte staan vol gend jaar mei wel de gemeenteraadsver kiezingen voor de deur. te ko- n een gesig- an óf I rhan- lolitie stem i i con- mnen tedsel s zijn IJMUIDEN. De samenkomst van het wijkcomité Oud-IJmuiden, haar kern groep en de bewoners van die wijk met raadsleden uit verschillende fracties heeft meer verwachtingen gewekt dan dinsdag werden vervuld. Voor het eerst sinds een aantal jaren is het wijkcomité in overleg getreden met de politieke par tijen. Op uitnodiging waren dinsdag avond acht raadsleden als vertegenwoor digers van alle fracties uit de Velsense raad in De Brulboei om eindelijk eens rechtstreeks de grieven en bezwaren te horen uit de wijk tegen de gemeentelijke plannen rond renovatie, nieuwbouw en sloop. Het was echter jammer dat de kern groep dan wel het wijkcomité niet in staat bleek te zijn nieuwe informatie aan te dragen voor hun bezoekers. Anderzijds waren velen toch wel positief over deze avond omdat het persoonlijk contact tus sen de wijkbewoners en de raadsleden weer was hersteld. In elk geval zullen alle partijen tijdens de komende begrotings behandeling Oud-IJmuiden aan de orde stellen. se za- belo- ijzin- ihou- hier- 1 gul- geld i pro- er is. i Am- recor- aktm 1 che- r met n van ental- nstof. in vrij it. Iritse et be- ;L De weer- ninis- let tot verho edt 10 Haar eerste levensjaren bracht Simone door in Amsterdam tot haar ouders naar Haarlem verhuisden toen ze tien jaar oud was. In Haarlem studeerde ze aan het Stedelijk gymnasium en ging na het beha len van het diploma terug naar Amster dam om andragogie te studeren. „Andra- gogie is het begeleiden van veranderings processen bij groepen mensen”, zegt de jonge vrouw, die straks in januari die begeleiding in Velsen ter hand gaat nemen. de aanwezigheid van AHD en SDAB op de vergadering was een rechtstreeks gevolg van gesprekken, die het bestuur van de Stisa met beide instellingen heeft gevoerd. Tijdens die gesprekken zijn de standpun ten over en weer verduidelijkt en de con tacten weer hersteld. De aandrang, die vanuit de Velsen-noordse Aktiviteiten Kommissie is uitgeoefend om part-time te kunnen beschikken over een opbouwwer ker, vond het algemeen bestuur van de Stisa wel begrijpelijk. Op korte termijn kan men aan deze vraag echter zeker niet voldoen. Men was echter van mening, dat de nieuwe opbouwwerkster spoedig na haar indiensttreding met de VAK een ge sprek moet hebben om naar oplossingen te zoeken, nu ook vanuit buurthuis De Mei ondersteuning van buurtopbouwwerk door tijdgebrek moeilijk is. Het verzoek om samen met Beverwijk en Heemskerk een „sociale gids” voor de IJ- mond uit te geven riep bij de verschillende bestuursleden de nodige vragen op. Men vroeg zich af of zo’n gids wel zinvol is, te meer omdat de gemeenten ieder voor zich een gidsje met instellingen op sociaal-cul tureel gebied samenstellen. De Stisa ziet meer in mogelijkheden om aan deze gids jes een ruimere verspreiding te geven. i, De heer Miessen hield een pleidooi voor het herstel van de onderlinge contacten tussen de Stisa Velsen, BSCR Beverwijk en Gemeenschapsraad Heemskerk, die na de discussies over samenvoeging van de drie IJmondgemeenten bedroevend slecht waren geworden. Hij zag zonder meer voordelen in een goed onderling contact en vond dat het gezamenlijk uit geven van een gidsje een eerste aanzet tot herstel van die contacten kan zijn. IJMUIDEN. Vijfentwintig leden van de accordeonvereniging „IJmuidéns Roem” werken mee aan het donateurscon cert dat op 18 november in ,,’t Anker” aan de Wilhelminakade gegeven wordt. De dirigent Robert van den Berg heeft zich voor het avondvullende programma aan het vertrouwde accordeonrepertoire gehouden. Marsen, walsen, dansritmen en .nummers met solozang wisselen elkaar af. De IJmuidenaar Dries Keirsgieter is zangsolist in de nummers „Dunkelrote Ro sen bring ich, schone Frau (Carl Millöc- ker), Vieni Sul Mar en The Holy City (Stephen Adams). Het programma ver meldt verder de bekende Wagnermars Un- ter dem doppelten Adler, de foxtrot Ame, rican Petrol (F. W. Meacham) en van de zelfde componist In the mood. Van Paul Lincke wordt de mars Folies Bergère uit gevoerd. Het donateursconcert begint om 8 uur. De accordeonvereniging „IJmuidéns Roem” geeft twee maal per jaar een dona- teursuitvoering. Voor de leden zijn het evenementen waar vele maanden naartoe gewerkt wordt. De vereniging beleeft na een dieptepunt in de zestiger jaren een betrekkelijke bloei. In het aantal leden en donateurs zit weer een geringe stijging. „IJmuidéns Roem” is de laatste plaatselij ke muziekvereniging in dit genre. Twee zusterverenigingen - de Velser Accordeon Vereniging en De Klavierschippers - gin gen ten onder aan de concurrentie van de televisie en andere vormen van vermaak. Duidelijk stelt ze, dat het welzijnswerk of een andragoog niet een verandering bij een groep mensen op gang brengt. Wel kan het welzijnswerk zo’n groep mensen hel pen bij het zien van problemen en begelei den, als dé groep er iets aan doen wil. Als voorbeeld geeft ze een gemeente, die een pleintje wil veranderen, maar dat niet bui ten de bewoners om wil doen. Dan kan het welzijnswerk die bewoners nauw bij de veranderingen betrekken door de gevol gen van die verandering aan te geven en eventueel op andere mogelijkheden te wijzen. VELSEN. De Stichting Samenle vingsopbouw „Stisa” in Velsen komt weer op sterkte. Waren op de vorige alge mene bestuursvergadering weer twee af gevaardigden van de Samvro en J. Schou- werwou namens de gemeenteraad aanwe zig, tijdens de vergadering dinsdagavond in de Abeel waren ook weer twee verte genwoordigers van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden evenals L. SUPER SLIJTVASTE In de kleuren: AA AC Naturel-bruin en groen per m2 Wij snijden elke gewenste deurmat VELSEN. De Algemene Bond van Ambtenaren afdeling Velsen-IJmuiden houdt donderdagavond om acht uur de stuk openbare werken - in hun bezit zullen j jaarlijkse ledenvergadering in gebouw zijn. Mettes zegde dit toe en verklaarde tevens dat, wanneer het wijkcomité er niet in zou slagen alle informatie te verkrijgen, spreken over de actuele problemen, waar- hier best een taak voor de gemeente zou voor .de ambtenaren zich geplaatst zien. Daarna zullen de verschillende huishoude lijke agendapunten worden afgehandeld. De afdeling Velsen-IJmuiden heeft sinds 1 september een eigen kantoorruimte ge kregen aan de J. P. Coenstraat 24 te IJmui den. Elke maandagavond van 19 tot 20 uur kunnen de leden daar terecht met hun problemen. ’Je moet geen zelf te doen’ Het gebied van de Ruimtelijke Ordening, dat betekent wonen en werken, heeft bij Simone een bijzondere belangstelling. In Vlaardingen kwam ze daar sterk mee in aanraking, omdat ze naast haar taak als coördinator van de verschillende consulenten, ook in moest springen bij de deeltaak stadsvernieuwing. De consulent daarvan ging net weg, toen zij kwam en omdat ze zich in haar studie in het bijzonder met de stadsvernieuwing heeft bezig gehóuden, pakte zij dit werk aan.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5