in de vishcil Lumineus idee fors beloond SSS nam deel w REUZEN VAN DE OCEAAN Over Umuiden gesproken burgerlijke stand Rob Sipkes Edelsmid Duo Vreeswijk aan de top aan wedstrijden war vertel je me nou? Marlene Dietrich als jonge blom in „Der Blaue Engel" 11 Feest bij Pieter Plug Dokter Veldman Appie kim R Bill i llii Schouw over de wateren De nieuwe generatie ARME-LUCHTGORDIJNEN LEASING „Het Atoom” 6 IJMOND WOENSDAG 9 19 7 7 NOVEMBER Ri1 VELSEN - z Ontdek hoe diamant ’t schitterendst gevat wordt bij Rob Sipkes. Diamant, niets evenaart z'n schoonheid en onoverwinnelijkheid. Meesterlijk gezet, komen z'n mooiste facetten in schittering. In ringen of colliers, vormgegeven naar uw idee. ^Onweerstaanbaar bij Rob Sipkes. •- exklusieve sieraden Warmoesstraat 2 - Haarlem na bestelling Plaatsing 5 dagen Luchtgordijnen kunt u bij ons ook leasen. BLR LüchtgordijnenTel. 020-163097* BLR onafhankelijke specialisten met eigen service- en montagedienst. FILMHUIZEN VERTONEN HISTORISCHE FILM .■Mjg ^3* I (ADVERTENTIE) KB DIT IS EEN citaat uit een omstreeks 1920 verschenen jongensboek van de IJ- muider onderwijzer G. ten Napel dat onder de titel „In en om het Jachthuis” werd uitgegeven door H. J. W. Becht in Amsterdam. Eerder schonken we aan dacht aan Ten Napels boek „Hein Bank”. Lezer W. H. Arends in Wormerveer rea geerde op ons verzoek om bijzonderhe den over andere boeken van Ten Napel met de mededeling dat hij ook „Teun de Jager” en „De Wilde Vogel” bezit, ooit in een Haarlems warenhuis gekocht voor 49 cent, gebonden en al, alsmede „In en om het Jachthuis”. Dit is gesitueerd in de Heemskerker duinen en in Beverwijk en Wijk aan Zee. Uit bovenstaand citaat blijkt dat ook een uitstapje naar IJmui- den een rol speelt. doet. Als er een zeeman in hem schuilt zal het hem goed gaan en hij zal een vrolijk, prettig en gezond mens worden?’ Lezer L. Koperberg in Amsterdam heeft zijn denk- en speurwerk beloond gezien: vond hij eerst de betekenis van het woord „kim” (bargoens voor ja, goed), nu heeft hij de oorsprong van de vroeger in IJmuiden zeer populaire uit drukking „Appie kim” geheel achter haald. Bij de eeuwwisseling stelde een inspecteur van politie in Zwolle, W.L.H. Koster Henke, op verzoek van het minis terie van Justitie een bargoens woorden boek samen. Dit werd in zijn geheel ver werkt in een proefschrift van een zekere Moorman, „De Geheimtalen”, waarop Boulogne, La Corunna, Vigo, Lissabon, Rio de Janeiro, Santos, Montevideo en Buenos Aires. Bovendien voeren nog ne gen vrachtschepen van de Hollandsche Lloyd op Zuidamerikaanse havens. VELSEN-NOORD. Voor de leden, huisgenoten en vrienden van de postdui- venhoudersvereniging „Het Atoom”, in Velsen-Noord wordt zaterdag 19 novem ber om 20.00 uur de jaarlijkse feestavond gehouden in de kantine van de voetbalver eniging KIC op het sportpark Rooswijk. Tijdens deze bijeenkomst vindt de prijs uitreiking plaats van de wedvluchten van het afgelopen seizoen. de vertrekkende passagiers en de opva renden der schepen komen om dit laatste weemoedige uur bij hun dierbaren te zijn. En als ge nog nooit het vertrek van een schip naar Indië hebt gezien, blijft u dit nog lang bij.” Uitslagen (in matchpunten) A-lijn: Soomers-Bode 93, Fam. Vreeswijk 89, fam. Horbeek 81, Knippen-Huyg 74, Need-Muller 73, Kleve-Wijers 65, Van Thiel-Edeling 64, Andela-Fortgens 62, Weimar-Peil 47. telijk deur De Oceaanreus van de Koninklijke Hollandsche Lloyd in zijn glorietijd. (Illustratie uit „Het Gulden Boek der Zee” 1914) „Ik herinner me nog goed dokter Veld man van IJmuiden die woonde in het bekende huis Beau Soleil. Hij oefende niet alleen zijn praktijk als huisarts uit maar was bovendien de dokter voor het Fort en voor de Tuchtschool aan de Zee weg. In Velseroord had hij spreekuur in de woning van juffrouw Lust, bij de winkel van Verhoog op de Stationsweg, tegenover bakker Vooren. Dokter Veld man reed veel op een motor, een Cleve land, waarvan hij tweemaal een nieuw exemplaar kocht bij Van Rooijen op de Zeeweg. Zijn kleding - een geel, water proof pak - viel in die tijd erg op. Hij was afkomstig uit Groningen. Daarheen is hij ook teruggekeerd. Na hem kwam dokter Bekker in IJmuiden die de fiets prefe reerde. Hij werd vergezeld door een hond, een doberlman pinscher, die trouw de wacht bij de fiets hield”. (Oud-Velse- roorder, Beverwijk). Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefo nisch 023-378601. g W - ILLAND 4307 DE BIJZONDERHEDEN die Ten Na pel omstreeks 1920 gaf doen de gedach ten teruggaan naar de tijd dat de vliegtui gindustrie nog in haar kinderschoenen stond. Wie overzee moest was op het schip aangewezen. Ferme jongens, stoe re knapen kregen als lid van de beman ning gelegenheid de wereld te zien, al bleef deze vaak beperkt tot de havens en hun directe omgeving. Aanstaande zee lieden werden nadrukkelijk gewaar schuwd: „Op zee kunnen alleen maar hele krachten worden gebruikt. Voor bange kwezels is daar geen plaats. De jongen die flink uit de kluiten is gewas sen, die van een avontuurlijk leven in de buitenlucht houdt, zal op zee wel aar den.” Dat kon men lezen in het werkje „Opleidingen voor de Handelsvaart”, ge schreven door een niet nader aangeduide H; het was voor twee kwartjes in de boekhandel verkrijgbaar. Met rode oren kon de adspirant-zeeman er verder on der meer in lezen: „Ieder die derhalve naar zee gaat, moet wel weten wat hij deze bij prof. Ginneken promoveerde. Naar blijkt was „Appie” de bijnaam van een van de beruchtste zakkenrollers in ons land omstreeks 1890. Hij maakte gebruik van handlangers die hem als de kunst veilig was op de hoogte brachten met de uitdrukking „Appie .kim”, met andere woorden. Appie, je kunt je gang gaan, alles zit goed. Graag dank aan lezer Koperberg voor de vele uren die hij aan het zoeken naar de hoe dan Ook in IJmui den zo algemeen populair geworden, uit drukking heeft besteed. NIET ALLEEN voor de IJmuidenaren maar ook voor mensen van elders die een dagje of langer vrij hadden waren de oceaanreuzen reden genoeg om het ka naal op te zoeken. Men behoeft er de gidsen voor het vreemdelingenverkeer van die tijd maar op na te slaan om te weten hoe groot de aantrekkingskracht was. Burgemeester Rijkens van Velsen in een voorwoord: „Of is de gemeente Velsen soms niet interessant als ge trotse zeekastelen ziet uitstomen naar overzee se gewesten?” Waaraan in de Gids voor IJmuiden van de jaren twintig werd toe gevoegd: „Ge ziet de prachtige mailsche pen naar zee gaan, de Jan Pieterszoon Coen, de Johan de Witt, de Pieter Corne- liszoon Hooft, de Gelria, de Flandria, de Orania, de Simon Bolivar, de Venezuela. In de grote schutsluis (dat was de mid- densluis; de noordersluis moest nog ko men JvB) kunt ge bij het vertrek van zo’n mailschip een interessant uurtje meemaken. Honderden verwanten van In de aflevering over „Bikkelen bij de Pleinschool” drukten we een foto af van opvarenden van een van IJmuidens vis- serijschepen. Mevrouw P. van ’t Geloof- Plüg in Driehuis herkende als tweede van links, met pijp in de mond, haar vader Pieter Plug. De foto moet zo’n vijfenzesig jaar geleden zijn gemaakt. Pieter Plug was stuurman en werd later schipper. Daarna is hij zich op de visro- kerij gaan toeleggen, eerst op een heel eenvoudige wijze met roken in een regen ton, vervolgens in een eigen rokerij ach ter de boerderij van Gerrits, later in een rokerij achter de Visserijschool. Toen dit bedrijf door brand werd vernield vestig de hij zich op een plaats bij de weg naar het strand van IJmuiden. Vier zoons van Pieter Plug bezitten nog altijd in deze omgeving een visrokerij. „Der Blaue Engel” wordt op woensdag en donderdagavond vertoond (om half negen) in Filmhuis Velsen aan de Kanaal straat, vrijdagavond om negen uur in Filmhuis Heemskerk aan de Handelstraat en zondagavond om negen uur in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. DE GROTE Zuid-Amerika-boot gader de snel, ’t Was de Gelria. De kapitein van de sleepboot gaf bevel te keren om bin nen de pieren de boot op te wachten en te horen of ze ook sleepdienst nodig had. Weldra ontving hij een teken dat dit wel het geval was. De Simson, een notedopje vergeleken bij de Oceaanreus, schoot voorzichtig op zij, een zware tros werd van de Gelria neergelaten, op de Simson gegrepen, vastgemaakt en „volle kracht” commandeerde de kapitein door de spreekbuis naar de machinekamer. Nu ging „de kleine” voorzichtig met „haar grote zuster” op sleep en bracht haar in de grote sluis. B-lijn: De Hoog-Van der Vlugt 105, Muller-Andela 97, Brouwers-Flentrop 92, Krooms-Wareman 89, Berzilay- Edeling 78, Kauffman-Heere 76, An- ton-Van Kesteren 73, Koningstein-Seg- boer 62. GEBOREN: L. H. G. M. Rolink-Hammerstein, z., Krommeland 3, Velsen-Z.; C. de Jong-Luk- kien, d., Snelliusstraat 13, IJmuiden; C. E. Wijnberg-Otto, d., Zeewijkplein 90, IJmui den; H. de Beurs-van Gelder, d., Schei- berglaan 65, IJmuiden; J. W. Swiezerijn- van der Mfeijs, d., Kortenaerstraat 26, IJ muiden. OVERLEDEN: K. Anker, 64 j., echtgenoot van J. van der Heide, Herculesstraat 15, IJmuiden; A. Scholder, 84 j„ weduwe van A. de Waard, Jacob van Heemskerkstraat 29, IJmuiden; G. J. van Leeuwen, 79 j., echtgenoot van A. Noort, De Ticht 5, Velsen-Z.; D. Boomstra, 83 j., weduwe van J. van den Bos, Lijster- laan 25, IJmuiden; A. Zeilmaker, 89 j„ weduwe van G. J. Broek, Zuiderkruis- straat 74, IJmuiden; A. M. J. Nijssen, 57 j., echtgenote van G. Martens, Edisonstraat 17, IJmuiden; D. H. Gerding, 83 j., wedu we van F. H. Bregonje, Reggestraat 6, IJmuiden. 14.60 meter hoog, plaats voor 250 passa giers in de eerste klasse, 370 in de tw^ede- en tussenklasse en 900 in de derde klasse. Bemanning: 330 koppen. Aan boord (toen al) een elektrische wasserij, twee kapsalons, een over de hele breedte lig gende eetzaal met een galerij voor het scheepsorkest; dat alles van boven afge sloten met een „dom” van fraai gekleurd glas. „Zal de toekomst ons iets nog vol- maakters brengen?”, vroeg een deskun dige zich af. Het schip was eigendom van de Koninklijke Hollandsche Lloyd die ook de Hollandia, de Frisia, de Zeelandia en de Tubantia bezat. De rederij onder hield een geregelde post- en passa- giersdienst van Amsterdam op Dover, DAT DE IJmuidenaar Ten Napel juist de Gelria in zijn jongensboek noemde is alleszins te begrijpen. Het was een sensa tie voor IJmuiden toen dit dubbel- schroefschip met zijn twee gele schoor stenen voorzien van een zwarte band op 11 oktober 1913 onderweg van de werf in Glasgow naar Amsterdam in de sluizen van IJmuiden lag. Het was het grootste stoomschip sinds het begin in 1876 dat in IJmuiden arriveerde: 14.250 bruto regis terton, 170 meter lang, 20.10 meter breed, DE GROTE passagiers- en vrachtsche pen kon en wilde trouwens niemand zich in die tijd uit het dagelijks leven van IJmuiden wegdenken. Ze brachten bij zonder veel vertier in de plaats en waren ook een welkome bron van inkomsten voor plaatselijke neringdoenden. Het was de glorietijd voor de tussenpersonen die „parlevinkers” werden genoemd, be hendig in hun bootje, handig in de han del, de mond vol uitdrukkingen uit aller lei talen, liefst acht tegelijk, geleerd op en bij het water. Aan die bedrijvigheid is grotendeels een einde gekomen in de tijd dat de noordersluis gereed kwam en de in- en uitklaringsdienst van de douane naar Amsterdam werd verplaatst. Het aan en van boord gaan op het sluizen- complex in IJmuiden werd toen verbo den; prikkeldraad kwam waar ieder vrij zijn gang had kunnen gaan. (ADVERTENTIE) Als beloning voor een energiebesparend idee heeft directeur-produktie van Hoog ovens, B. de Heer, een bedrag van driedui zend gulden overhandigd aan de heer J. Bijmholt, baas van de werktuigkundige dienst Koudbandwalserijen. Het is de eer ste uitkering in het kader van een onlangs gestarte actie bij Hoogovens die erop is gericht zuiniger om te springen met water, elektriciteit en gas. De heer Bijmholt, die afkomstig is uit Akersloot, had het voor stel gedaan om andere motoren toe te passen in Koudbandwalserij 2 waardoor het wateroverlast bij de spoelsectie van beitsbaan 21 belangrijk werd beperkt. Op de foto links de vindingrijke werknemer die de geldsom in ontvangst neemt van de Ho ogovens-directeur. VELSEN. Het college van B. en W. heeft laten weten dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd op woensdag 23 november. De schouwplichtigen wor den uitgenodigd om in het belang van de goede waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden mee te werken aan een nauwkeurige uitvoering van de schouw- voorschriften. DE WERELDCRISIS brak uit. Ook een grote rederij als de Koninklijke Hol landsche Lloyd raakte in misschien nooit vermoede moeilijkheden; de passa giersschepen waren niet meer rendabel (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 115 kg. tong; 2 kisten tarbot en griet; 991 kisten kabeljauw; 52 kisten koolvis; 290 kisten schelvis; 495 kis ten wijting; 41 kisten schol; 99 kisten schar; 45 kisten makreel en 22 kisten di versen. Prijzen in guldens: Per 1 kg.: grote tong 16,01; grootmiddel tong 15,17; kleinmiddel tong 13,32; tong één 12,99; tong twee 10,50. Per 40 kg.: hammen met kop 180; steen bolk 40; flint 20; tarbot 340-285; griet 193; kabeljauw één 288-167; kabeljauw twee 260-160; kabeljauw drie 200-148; kabel jauw vier 152-140; kabeljauw vijf 120-70; koolvis één 130-120; koolvis twee 121-119; koolvis drie 106; schelvis één en twee 136; schelvis drie 120; schelvis vier 94-64; schol twee 148-138; schol drie 112-110; schol vier 104-82; wijting drie 80-45; makreel twee 70-47; schar 102-67; bot 20; haai 76-62; harders 244-230. De besommingen waren: VL 105 ƒ44.700,-; IJM 18 ƒ4.400,-; IJM 27 4.060,-; IJM 207 en IJM 209 ƒ14.800,-; UK 200 ƒ4.500,-; UK 208 ƒ13.900,-; KW 137 ƒ6.300,-; KW 152 ƒ4.000,-; KW 173 8.400,- KW 221 ƒ9.700,-; KW 226 ƒ2.100,-. Geen zaak kan het zich vandaag de dag nog per mitteren zijn deur 's win ters gesloten te houden. Permanent geopende deu ren met een warme lucht gordijn maken een eind aan drempelvrees, zuigen voorbijgangers haast auto matisch naar binnen, en geven u meer spontane kopers in huis. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. Ook in de derde zit ting van de wintercompetitie bridge van „De Kennemers” bleef de familie Vreeswijk in de A-lijn aan de top van de ranglijst (175,50 procent). Soomers- Bode (166.80) nestelde zich op de twee de plaats. In de B-lijn gaf Mulder- Andela (168,85) zijn toppositie niet prijs. Brouwers-Flentrop (160.08) werd runner-up. Perck-Bonder (170.20) behield in de C-lijn de leiding, maar Van der Kuyl-Kulman (169,63) is wel zeer dichtbij gekomen. regisseur heeft na zijn eerste film met Marlene Dietrich in de dertiger jaren een j hele serie films met haar gemaakt. Films met een zekere elegance, met een wat ingehouden erotisch karakter. Pas later werden zijn films wat technische aanpak betreft met licht, decors, kostuums en montage, naar waarde geschat. In „Der Blaue Engel” speelt Mariene Dietrich de vereidelijke nachtclubzange- res Lola. Volgens het scenario van Carl Zuckmayer en Robert Liebmann wordt zij het doelwit van de harjstochtelijke liefde van Herr Rath, een docent aan het plaatse lijke gymnasium. Lola trouwt zelfs met hem en omdat Herr Rath zo fraai hanege- kraai kan imiteren, gaat hij mee op tour nee met het variétégezelschap. Wanneer de groep echter het havenplaatsje van zijn afkomst aandoet, wordt Herr Rath door de waanzin bevangen. Een simpel gegeven, een boeiende film en een stukje nostalgie voor de vijftigers onder ons. Stuur voor dokumentatie een lege envelop zonder j postzegel, met achterop uw naam en adres, naar: BLR Antwoordnummer 440 Amsterdam i IJMOND. In Heerhugowaard werden dit weekeinde de Noordhollandse toestel- kampioenschappen gehouden. Uit de regio deed de Beverwijkse gymnastiekvereni ging SSS mee. Voor de dames en meisjes bestonden deze kampioenschappen uit twee onderde len: evenwichtsbalk en brug ongelijk. De meisjes van SSS eindigden met een zesde plaats op de evenwichtsbalk en met een vijfde plaats op de brug ongelijk. De da mes behaalden op beide onderdelen een derde plaats. ijmuiden^fi Marlene Dietrich, tot op dat moment een populaire cabaretière, op slag wereldberoemd werd. Al was het alleen maar door haar vertolking van het liedje „Ich bin von Kopf bis Füss auf Liebe eingestelt”. Voor de nu 75-jarige Dietrich, die in deze film ook de rol van een variétézangeres speelt, was „Der Blaue Engel” de eerste stap op de weg van een internationale carrière. Josef von Sternberg, een Oostenrijkse C-lijn (NZ): Van der Kuyl-Kulman 150, Vonk-Smakman 149, Jongkind- Poecke 132, Barzilay-Woudsma 131, Wajon-Van Gemeren 103, Kroon-Beel- en 103, Fetzer-Janssen 72. (OW): Perck- Bonder 155, Wijers-Arpad 145, Persijn- De Vries 142, Drupsteen-Kesting 141, Woertman-Tobias 136, Sprang-De Vries 121. IJMOND. De filmhuizen in de IJrnond vertonen deze week de oude, tot hoge roem gestegen film „Der Blaue Engel”. Het is de in 1930 gemaakte Duitse film waardoor te maken. De oorlog barstte los. Een eens zo trots schip als de Jan Pieterszoon Coen maakte zijn laatste reis tot aan de pieren om daar tot zinken te worden gebracht als versperring van de haven mond. Na de bevrijding begon het vliegtuig steeds meer klanten van de scheepvaart af te snoepen. Een rijk, avontuurlijk en ook romantisch hoofd stuk in het geschiedenisboek van de scheepvaart werd afgesloten. Vergeeld zijn de bladzijden van het boekje voor de ferme jongens, stoere knapen waarin werd beloofd dat als er een zeeman in hen bleek te schuilen het hun goed zou gaan bij hun avontuurlijk leven in de buitenlucht, waar zij vrolijke, prettige en gezonde mensen zouden worden, om de idealistische taal van het oude instruc tieboekje nog eens te citeren. Ook de zilveren wolkjes die daarin werden ge schilderd hebben hun donkere randen gehad. Maar met de onvermijdelijke on dergang is toch een groot goed verloren gegaan. ja# iti Bi

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7