Eén centrale accommodatie in Alexanderplantsoen begroting COMPLIMENT VOOR HET AMBTELIJK APPARAAT Wegwijzer van 75 jaar geleden 0 IJmond kan woningbouw in Wijkerbroek niet waarmaken Uur-, Goud- en Zilverwerken. Wethouder Roozen tijdens begrotingsbehandeling Heemskerk: 1 J '31 Kantoren Hernieuwde uitgave van De Gids voor Beverwijk Renovatie gebouw St. Abelbertus- mavo gereed Arbitrage Ledenvergadering „Kees Jongert” CRM-standpunt I Gesprek 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 NOVEMBER WOENSDAG 9 Wethouder ingenomen met „actie Coentunnelweg Brillen, PINC E-NEZ, Onderdeden, GARNITUREN, enz. REPARAT1E-INRICHTING VOOR V Woningbouw (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Hoewel van dezen Gids allicht niet gezegd zal worden dat hij in eene bepaalde en onafwijsbare behoefte voor ziet: toch zal hij, naar ik hoop, bij zijne verschijning veler belang stelling wekken, aan enkele iets nieuws hebben mede te deelen, ja, zal zijne voorlichting nu en dan niet geheel ongewaardeerd blijven”. Beverwijk (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder Roozen heeft het ambtelijk appa raat, dat zich in Heemskerk bezig houdt met de toekomstige wegen structuur, in het openbaar een schouderklopje gegeven. ÜoüDfcrx Zilverwerken, ^‘AHAHTENfnGEnoriTEMD KASTAL- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK/BEVERWIJK. Voordat de nieuwbouw van het buurthuis „De Lichtboei” de ze week in de gemeenteraden van Beverwijk en Heemskerk weer ter sprake kan komen heeft het bestuur van „De Lichtboei” dinsdagavond in een uitvoerige verklaring laten weten, dat het vasthoudt aan het plan voor de bouw van één centale accommo datie in i het Alexanderplantsoen en dat het geen der andere oplos singen gewenst acht. Geen verbouwing dus van de Egbertschool, geen bouw aan de Laan der Nederlanden of aan de IJsselstraat. Het bestuur acht handhaving van het oorspronkelijke plan des te wenselijker in het geval de verlengde Coentunnelweg er zou komen. Dan zou één centrale ac commodatie het meest geschikt zijn om de volledige isolatie van de vier betrokken wijken op so- ciaal-cultureel gebied op te vangen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Ir. J. P. Kroon leek de enige te zijn die het L. was opgevallen. „Ik constateer”, zo liet de radicale fractievoorzit ter in de notulen van de Heems kerkse begrotingsvergadering vastleggen, „een opmerkelijke uit spraak van wethouder Roozen. Ik noteer dat hij gezegd heeft dat de IJmond bebouwing van de Wij- kerbroekpolder niet kan waarma ken als woningbouw in het Noorderveld niet lukt. Ik ga op die uitspraak op dit moment niet ver- der in, maar de wethouder kan er wel verzekerd van zijn dat ik z’n opmerkingen goed zal ont houden”. j I w MM ttOAlPöEó Waltham Mass en ■if fl 'i Lichtboei-bestuur verzet zich tegen alternatieve oplossingen L 'I Dit laatste nu verbaasde fractieleider F. Perquin van de PvdA in hoge mate. Hij sprak van een „merkwaardige draai” in het gemeentelijke denken: nu het Noorder- veld als woningbouwmogelijkheid lijkt af te vallen, komt plotseling Limmen als loca tie op de proppen. Als er voor de IJmond dan toch een extra woningbouwlocatie moet komen, vond Perquin, dan maar liever het Noorderveld. Weliswaar zit de PvdA daar niet direct op te wachten, maar ten eerste is die locatie dichter bij huis en ten tweede blijft de aantasting van de natuur gelijk, zodat de PvdA-voorman wat de keuze Limmen/Noorderveld betreft naar het Noorderveld overhelde. Met die argumentatie was wethouder Roozen het op zijn beurt oneens. Ten eer ste wilde hij nog wel eens duidelijk verkla ren dat ook het college bepaald niet staat te trappelen om het Noorderveld vol te bouwen („wijzen de Staten deze bouwloca tie af, dan zal Heemskerk echt niet op woningbouw in het Noorderveld blijven Het Lichtboeibestuur had van de CRM-vertegenwoordigers begrepen dat zij nog steeds achter het oorspronkelijke Voor het overige bleek de wethouder niet bereid fundamenteel op de door de plan staan, mits dit niet wordt „uitge kleed” en mits het dienen kan voor vier wijken. Eigenlijk niet zo nieuw dit standpunt, want CRM heeft altijd achter dit plan gestaan, het destijds opk inhoudelijk en financieel goedgekeurd, alleen daarna laten weten dat men wat de centjes voor de bouw betreft, ondanks een goedkeu ring, niet meer op CRM kon rekenen omdat de pot leeg was. Twee illustraties uit De Gids uit 1902: de groentemarkt van Beverwijk en een ad vertentie van winkelier A. Haak, Bree- straat 105. Dankzij de ambtenaren, zo attaqueerde de wethouder de tijdens de begrotingsbe handeling gelanceerde kritiek van WD- en PPR-zijde op de „afwachtende hou ding” van het gemeentebestuur, heeft de provincie de noodzaak tot aanleg van de verlengde Coentunnelweg opnieuw in stu die genomen. De herbezinning moet in december uitmonden in een principe-be- digen, weeshuis, zangkooren, zangvere nigingen en de harddraverijvereeniging (voorzitter B. Sluiter) een fraai plaatsje. Achterin de Gids werd het commer ciële aspect getoond: advertenties van de plaatselijke neringdoenden, die uit gebreide collecties aanbieden of abonne menten aanboden voor het opwinden van horloges. Ja, zo ging dat in die tijd. Helemaal geen weg betekent dat er in dit gebied 1400 woningen extra kunnen wor den gebouwd, terwijl een verdiept tracé altijd nog het behoud van 1000 woningen (extra) betekent. Wel zijn met de aanleg i van zo’n verdiept tracé enkele miljoenen guldens méér gemoeid dan met een gelijk vloerse aanleg. Gezien de consequenties voor de wo ningbouw leek het wethouder Roozen echter denkbaar dat - als de Coentunnel weg planologisch nodig mocht blijken - het college ondanks die meerprijs toch achter het verdiepte tracé zou kunnen samenhangt met wat de gemeenteraad me opdraagt”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De renovatie van het hoofdgebouw van de èt. Adelbertus-mavo aan de Karshoffstraat is bijna gereed. Op uitnodiging van het bestuur van de Stich ting r.k.-schoolbestuur opent Tweede Ka merlid A. Hermes zaterdagmiddag 12 no vember het gebouw. Zaterdagavond van 20 tot 22 uur zijn ouders van leerlingen, oud-collega’s, oud-leerlingen en omwonen den van harte welkom om een kijkje in de school te nemen. sluit, zodat dan eindelijk duidelijk zal zijn of de weg er definitief wel of niet komt. De Heemskerkse ambtenaren hebben zich ook beraden over de vraag of het tracé van de Coentunnelweg - zo de weg er al komt - gelijkvloers of verdiept moet komen te liggen. Sprekende over een eventuele contro verse tussen de gemeenten wordt van bestuurszijde opgemerkt: „Dan is mis schien een arbiter, bijvoorbeeld uit de kringen van CRM, een oplossing”. Het Lichtboeibestuur stelt nadrukke lijk vast, „dat het noch over de macht noch over de middelen beschikt om zich te verzetten tegen in zijn ogen ongewen ste oplossingen”. Het meent, dat de ver antwoordelijkheid hiervoor in de han den ligt van de subsidiërende over heden”. heel wat van hun gading in vinden. Wie het boek in de boekwinkel koopt (prijs f 19,50) ontvangt een in zes kleuren uit gevoerde gereproduceerde wandelkaart uit 1902. De op de markt verschenen uitgave van De Gids werd mogelijk ge maakt door de medewerking van de Ken- nemer Oudheidkamer en door het ge- meente-archief te Alkmaar. gaan staan. Maar eerst zou de provinciale knelpuntencommissie zich erover moeten buigen, waarna de uiteindelijke beslis sing aan de gemeenteraad is. De aversie van PPR-fractievoorzitter ir. J. Kroon tegen terrasflats werd door de wethouder niet gedeeld. Hij vond zo’n veroordeling op voorhand sterk overtrok ken - dit woningtype ligt momenteel goed in de markt, is zeker wat de eerste en tweede bouwlaag betreft ook geschikt voor gezinnen en dus vond wethouder Roozen het onzin de terrasflats bij voor baat als mogelijke woonvorm uit te sluiten. Perquin achtte het de eerste plicht van een gemeentebestuur om in de aantoonba re woningnood te voorzien. Dat bouwen voor Beverwijkers in Heemskerk het Heemskerkse bouwtempo zal beïnvloe den, zag hij in dat kader als een overko melijk bezwaar. De kritiek van wethou der Roozen, dat dit in tegenspraak zou zijn met wat de PvdA en PPR in een Zo begon in de bloeimaand van 1902 Chr. Sepp zijn voorwoord in de Gids voor Beverwijk en omstreken; een 200 pagina’s tellend boekwerk, waarin hij de Beverwijkers meevoerde op zijn wande lingen langs bekende en minder bekende plekjes in de wijk. Auteur Chr. Sepp beschreef zijn wan- 1 delingen in de tijd toen jhr. J. C. W. Strick van Linschoten burgemeester was. Als wethouders traden toen op C. H. Moens en H. BurgerMz. Secretaris was J. Jongstleden zaterdag kwamen de eer ste honderden exemplaren van deze Gids van de persen. Uitgeverij Pirola uit Schoorl laat er tweeduizend stuks ma ken, die hun weg vinden naar de boek handelaren in Midden- en Noord-Kenne- merland. Het boek is namelijk niet al leen voor de inwoners van Beverwijk boeiend, ook de regio-bewoners zullen er BEVERWIJK. De Beverwijkse ijs club „Kees Jongert” houdt donderdag zijn algemene ledenvergadering. Dit zal ge beuren in café Sport en de aanvang is gesteld op 20.00 uur. Wethouder Bodewes van Beverwijk had vóór de raadsvergadering van donderdagavond gevraagd om een dui delijke standpuntbepaling. Die heeft hij dinsdagmiddag in een bespreking met het bestuur gekregen. Daar is maandaga vond eerst een vergadering van bestuur en staf van „De Lichtboei” aan voorafge- Op onze vraag of de CRM-vertegen woordigers zich nu in die zin anders hadden uitgelaten meldde de heer Nijs- sen: „Daar hebben we het niet over ge had”. In een eerder stadium heeft CRM het bestuur terugverwezen naar de lage re overheden. Volgens de heer Nijssen heeft wethou der Bodewes alle begrip voor het feit dat het Lichtboeibestuur vasthoudt aan bouw van één centrum in het Alexander- gaan en die vergadering werd ten dele bijgewoond door twee vertegenwoordi gers van de CRM-inspectie. Volgens voorzitter Jaap Nijssen heeft de CRM-inspectie laten weten dat men het oorsponkelijke, destijds door CRM goedgekeurde, plan nog steeds een uit stekend plan vindt. De CRM-woordvoer- ders deden niets af aan het begrip klein schaligheid waarop de Heemskerkse sec tie buurt- en clubhuiswerk deze week duidde in een verklaring waarin voor keur werd uitgesproken voor twee klei nere centra. Maar volgens de heer Nijs sen had de CRM-inspectie betoogd, dat er altijd omstandigheden kunnen zijn die dan weer pleiten voor grootschaligheid. H. J. M. ROOZEN aandringen”) en ten tweede zou het in het geval Limmen niet om een brokje ongerep- eerder stadium hebben vastgelegd in hun woningbouwnota, wees de socialistische woordvoerder af. Tenslotte nog even terug naar de op schrift gestelde verklaring van het Licht boeibestuur. De afwijzing van de andere oplossin gen wordt gemotiveerd en is in alle geval len terug te brengen tot het bezwaar tegen de afsplitsing van één of meer wijken. In het pleidooi voor het oude plan wordt onder meer gesteld, dat bestek en tekening klaar liggen, „zodat er vandaag nog aan begonnen kan worden” en voorts dat het plan door twee gemeenten gefinancierd kan worden, zodat „de meeste kans bestaat op een accommoda tie van voldoende grootte en kwaliteit en met een goede personeelsbezetting”. te natuur, maar om voor de bloembollen cultuur ongeschikt geworden en daardoor braakliggende tuinbouwgrond gaan. In af wachting van de medio december ver wachte uitspraak van Provinciale Staten vond de wethouder het echter niet oppor- PvdA bepleite invoering van het solidari- tuun, hier nu nog uitvoeriger op in te gaan. teitsprincipe in de woningbouw in te gaan: „Laten we nu eerst de uitspraak van de staten maar eens afwachten. Want wie Met datzelfde argument veegde de wet- weet is het mettertijd mogelijk, mee te houder voorlopig ook de stelling van de souperen van de woningbouw in de Velser- PvdA van tafel, dat Heemskerk onge- broek. Er zijn nog onzekerheden genoeg”. plantsoen, „maar ja. Beverwijk kan dat niet alléén realiseren”. De heer Nijssen stelt: „Als ons bestuur nee zegt tegen alle andere genoemde op lossingen dan ligt de verantwoordelijk heid voor die oplossingen niet meer bij ons bestuur”. De heer Nijssen treedt per 1 januari als voorzitter af omdat hij weer op de poli tieke toer gaat. Zijn opvolger, althans als voorlopig voorzitter, de heer A. J. J. Hoeben, vult aan, dat in de statuten van de stichting „De Lichtboei” staat dat men werkt in vier wijken. Bij een splitsing het gevolg van de andere oplossingen zou men niet meer in overeenstemming met de statuten werken. Zijn conclusie: „We mogen dus eigenlijk niet eens over twee gebouwen praten. Dan is het geen Lichtboei-zaak meer”. Op de vraag aan wethouder Bodewes wat deze nu gaat doen heeft hij volgens het Lichtboeibestuur geantwoord: „Ik heb mijn eigen verantwoordelijkheid die lijk duurder worden dan één centrale voorziening, ook met het oog op de ex ploitatie. Maar cijfers daarover staan niet ter beschikking. Alleen wordt ge noemd dat de verbouwing van de Egbert- school alleen al anderhalf miljoen zou kosten. Naast de jaarversagen die zullen worden behandeld komt ook de bestuursver kiezing aan de orde. Secretaris Van Door nik en penningmeester Timmer zijn aftre dend, maar stellen zich beiden her kiesbaar. De vergadering beraadt zich ook over het probleem van de onderbezetting wanneer de natuurijsbaan opgesteld wordt. Het bestuur ziet namelijk geen mo gelijkheid om tijdens de vorstperiode da gelijks aan de ijsbaan te vertoeven. De instelling van een ijsbaancommissie, spe ciaal belast met alle werkzaamheden en verantwoordelijkheden die de ijsbaan be treft, zou misschien een oplossing zijn. W. A. C. van Loenen. De raad bestond uit Jb. Veldt, G. Poel, J. van der Werff, Th. Comelisse, H. Breukelaar, G. T. D. Slaap, G. Meijer, C. A. Zwager en J. J. W. van Waterschoot-v.d. Gracht, terwijl N. P. J. Rommel de functie van gemeente ontvanger beoefende. Gemeentelijk fit ter was E. Roderkerk. Het Beverwijkse veldwachterskorps bestond uit drie agenten: E. J. Knipper, V. Hoorns en D. Schouten, die de handen vol hadden aan het beteugelen van de vele vechtpartijen waar Beverwijk in die tijd zo vol van was. In de „Gids voor Beverwijk” van 75 jaar geleden kregen de verenigingen, kerkgenootschappen, geneesheeren, kiesvereenigingen („Recht en Plicht”, „Kennemerland„-vrijzinnigen, „Neder land en Oranje,,), ’t Nut, muziekonder wijzers, notarissen, ondersteuningsfond sen, PTT, scholen, dag- en kostscholen, sociëteiten, schoolopzieners, verloskun- bij dotjjntq voor aflevering Voorbanden 6«00Tte°iac’'tc49Rl.oüEi fn andere Üu^WE-KKEN ^boqncrnenr voor opwinden De heer Nijssen deelt nog mee, dat er op 28 november een gesprek zal plaats vinden met als gesprekspartners CRM, de wethouders van de twee gemeenten en het Lichtboei-bestuur. Enige angst heeft hij wel, dat door de consequente houding van het Lichtboei bestuur de hele zaak weer op de langere baan wordt geschoven. Vanuit het be stuur is ook het geluid te vernemen: „Dan maar een negatieve beslissing tnaar dan weten we tenminste waar we aan toe zijn”. Met daaraan gekoppeld dat de gemeentebesturen zich niet kunnen onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor het sociaal-culturele werk in de vier wijken. Alle (on)mogelijkheden overziende somt men ook op, dat twee centra moge- Niet helemaal ongevoelig toonde de wet houder zich voor de suggestie van WD-er Ten Haken, dat - mocht er uiteindelijk een Coentunnelweg met een verdiept tracé uit de bus rollen - langs de randen van dat tracé ruimte is voor de bouw van kantoor flats. De wethouder wilde bebouwing in de kantoorsfeer liever niet in het industriege bied De Houtwegen hebben. Daar wordt gestreefd naar de vestiging van ambachte lijke bedrijven. Kantoren zijn daarentegen I wel welkom langs de rand van de dorpskom. Toch over bouwen sprekend, vond wet houder Roozen dat wat de woningbouw betreft voorzichtig met het fenomeen ex perimentele woningbouw diende te wor den omgesprongen. De ervaring had hem geleerd dat de toekomstige bewoners over het algemeen gesproken niet dol op voor uitstrevende woningtypes zijn en het liever bij het traditionele huisje houden. Die we tenschap maakte hem huiverig voor dwin gelandij: geef de mensen de vrije keuze, en dring ze niet iets op dat ze in hüh hart eigenlijk helemaal niet zo nodig hoeven, zo bepleitte hij. acht de uitspraak van de provincie in de toekomst ook voor de inwoners van Beverwijk zal moeten gaan bouwen. Daar had de socialistische fractievoorzitter Perquin in een gloedvol betoog op aange drongen. Hij stelde daarin, dat de woning nood in het Beverwijkse en Heemskerkse deel van de Luxemburglaan voor de PvdA even zwaar telde: „De grondge dachte daarbij is, wat kan Beverwijk zelf en in zijn eigen tempo bouwen? Natuur lijk moeten ze met de billen bloot, maar zijn hun gegevens eenmaal bekend, dan zal Heemskerk in het kader van een geza menlijk woningbouw- en woningtoewij zingsbeleid toch aan de behoefte tege moet moeten komen. Daar kunnen we niet omheen, dat is gewoon een kwestie van solidariteit.” Hoewel de portefeuillehouder van ruimtelijke ordening tijdens dit relaas vanachter de collegetafel gebaren maakte alsof hij nimmer iets anders had beweerd, bracht wethouder Roozen met z’n ter loops gedane uitlatingen wel degelijk een nieuw gezichtspunt naar voren. Zeker nu het er naar uit gaat zien dat Provinciale Staten van Noord-Holland bebouwing van de Velserbroekpolder zullen ver- kiezen boven woningbouw in het Noord erveld, komen de woningbouwplannen van met name de noordelijke IJmondge- meenten hiermee in een geheel ander dag licht te staan. Wethouder H. J. M. Roozen onderbouw de z’n stelling dat de IJmond (bij keuze van de Velserbroekpolder als bouwloca tie) de Wijkerbroek wel kan vergeten, met een strikt cijfermatig betoog. Uitgaande van een ook door de Provin- dale Planologische Dienst becijferde en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde woningbehoefte tot 1990 voor de gehele IJmond van 10.800 woningen, kan het y IJmondiale woningtekort in diezelfde pe- node worden gesteld op 5900. Daar moet dan de woningbehoefte van Hoogovens bij worden opgeteld. Omdat een deel daarvan al in het IJmondcijfer is opgenomen, wordt de woningbehoefte van Hoogovens op 3000 in plaats van 6000 getaxeerd. Van dit totaal moeten de beschikbare „over- loop”woningen (900 voor de IJmond en nog eens 900 voor Hoogovens, is dus 1800 woningen) worden afgetrokken. Gaat de provincie akkoord met bebouwing van de 'i Velserbroekpolder, waar naar schatting 4000 woningen gebouwd kunnen worden, dan blijft als IJmondiaal woningtekort i tot het jaar 1990 staan ruim 3000 wo ningen. Aangezien in de Wijkerbroekpolder in totaal zo’n 6000 woningen kunnen worden neergezet, kan de IJmond aldus wet- 'houder Roozen de Wijkerbroek als wo- ningbouwlocatie gewoon niet waarmaken en zullen de gemeenten elders hun heil moeten zoeken. De gedachten van de wet houder gingen daarbij uit naar de „schil” achter De Die en naar de kant van Limmen. ft-: f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9