met blanco blad beginnen Nieuwe president-directeur wil k OM ONDERHANDELINGEN NIET IN GEVAAR TE BRENGEN BOUWMARKT «keur b.v.>| I „Stiefkind I cultuur leeft in I schaduw I van sport" LR 24 helpt écht ATTENTIE Tast transpiratie niet alleen uw kleding, maar ook uw zelfvertrouwen aan? I 15 Keuze Verzoener Bibliotheek door Cniel Evers en Weert Schenk Geen vuurwerk HM 'Nft KI» I Complimenten voor I strijdbare mevr. Neeter “H Gemeenschapsraad KF Wist u dat wij [ft gratis T uw gordijnen I op maat maken, ook velours. |F 1 lik II 19 7 7 NOVEMBER IJMOND VRIJDAG 1 1 :en. de show stal. kerkse club- en buurthuiswerk. 1600 Openingstijden, di t/m vr Onze magazijnen aan de Harmenjansweg 19 zijn normaal geopend. ONZE BOUWMARKT, KOUDENHORN 54 en SHOWROOM KOUDENHORN 60 zijn IEDERE MAANDAG GESLOTEN. Koudenhorn 54 Koudenhorn 60 tel. 023- 321212. 322368. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur )8 met Je ns, zaterdags van ’s maandags gesloten (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Hoewel er toch aanleiding genoeg voor bestaat, vormde de accommodatienood van buurtcentrum De Lichtboei niet het centrale gespreksthema in de begrotingsdebatten over het Heems- I ZOETERMEER. Eigenlijk I mocht Schiphol niet ter sprake I komen. Zoetermeers burgemees- Iter J. W. Wegstapel is deze week weliswaar gelanceerd als de presi- dent-directeur van de luchthaven, maar de officiële aanstelling heeft hij nog niet binnen. Zolang dat niet het geval is, houdt hij zich liever op de vlakte. Bovendien zegt hij nog weinig kaas te hebben gegeven van de Schipholproble- men. Toch, na de nodige aan drang laat hij zeer voorzichtig for mulerend wat over z’n nieuwe baan los. Over de samenwerking met de twee huidige directeuren bijvoorbeeld, over de terughou dendheid van de ondernemings raad en over zijn nog geringe ken nis van het luchtvaartwereldje. j ill ‘°>h 1 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tradi- tiegetrouw was het weer Ina I Neeter-Richter, die bij de be- handeling van de post cultuur van de Heemskerkse begroting I I w. W (ADVERTENTIE) Topman Schiphol groentje in Kaad Heemskerk zwijgt over Lichtboei-affaire fVnn pon nn?pr cTcrno-fctor'c') al kwaad op de wethoudster dat de PvdA’er Pelgrim ging nog het meest i Aangezien (ADVERTENTIE) uit het gewenste functioneren in plaats hee' 9 tunne -uitvoerig op de Lichtboei-problematiek im in aturel, et mei in, alhoewel ook hij zich uitdrukkelijk tot de procedurele kant van de affaire be perkte. De sfeer tijdens de besprekingen en de wijze waarop het probleem werd bena derd noemde de socialistische woordvoer der bepalend voor het mislukken van het -- overleg tot-nu-toe: de sfeer werd vertroe beld door het vastpinnen op eigen oplos singen van de beide onderhandelingspart ners (waardoor naar zijn mening van open j overleg geen sprake meer kon zijn) terwijl Gemakkelijk leunt de vijftiger in een van de crapauds in de klassiek ingerichte burgemeesterskamer. Gemakkelijk pra tend ook, klippen omzeilend, maar rap en doelbewust. Het type van de zakenman. Veel meer manager dan de ouderwetse burgervader. Als manager leidt hij ook de Zoetermeerse wethouders, raadsleden en ambtenaren bij hun niet eenvoudige op dracht om een stad voor honderdduizend mensen uit de grond te stampen. Hij vecht voor zijn zaak, berust niet maar loopt in Den Haag ministeriële deuren plat om vergunningen en geld binnen te slepen. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waar hij als topman van de luchthaven veel mee te maken zal krijgen, is Wegsta pel dan ook een goede bekende. Van overheid naar bedrijfsleven, een forse stap, maar Wegstapel (stammend uit een geslacht van veehandelaren) verwacht die soepel te kunnen nemen. „Ik beschouw een gemeente als Zoetermeer eigenlijk ook als een bedrijf. Het uit de grond stampen van een stad moet tenslotte bedrijfsmatig gebeuren. De luchthaven is een overheids bedrijf, zo verschrikkelijk veel verschil zie ik niet. Als je kijkt wat de top doet, zowel in een gemeente als in een bedrijf, dan is dat in hoofdzaak het nemen van beslissin gen op de juiste momenten. Het gaat wel lom verschillende onderwerpen, maar in beide gevallen ga je toch af op de adviezen van technische mensen.” Totnogtoe heeft de nieuwe Schipholtop- man nooit te maken gehad met luchtvaart baken. Alleen als reiziger kent hij de natio nale luchthaven („Schiphol komt bijzon- |der goed op me over, vergeleken met lucht- havens elders in de wereld”). Het ontberen van kennis ervaart Wegstapel echter niets als een handicap. „Ik ga er van uit dat je met normaal gezond verstand een hoop kan begrijpen. Vergelijk het eens met mi nisters. Een jurist als minister van Land bouw en Visserij, een agrarische deskun dige als bewindsman op defensie. Dat kan Een afspraak tussen de raadsfracties onderling bleek hieraan ten grondslag te liggen. Met deze terughoudendheid beoog de men de behoedzame pogingen van en kele politieke partijen om de onderhande lingspartners opnieuw rond de tafel te bijzette door met een motie te zwaaien, richtte zijn verwijten overigens niet al leen aan het adres van de verantwoord- leijke wethouder mevrouw Vervelde-Wa- genaar: hij noemde De Lichtboei een zaak van het hele college, vond het tot nu toe door datzelfde college gevoerde beleid in dit opzicht teleurstellend en vroeg vóór 1 juli 1978 om „een uitgewerkt plan voor doeltreffende voorziening in de wijken Zuidbroek-Oosterwijk en Meerestein, in clusief een uitvoerings- en financierings- schema”. Namens oppositiegenoot de PPR voegde Mandos daar aan toe, dat het wellicht wenselijk zou zijn de besprekingen op een ander niveau te voeren: rechtstreeks over leg tussen beide burgemeesters zou „de klippen die op het persoonlijk vlak zijn ontstaan zeker kunnen omzeüen, en snel ler tot resultaat kunnen leiden”, aldus Mandos, die in tweede instantie bijval kreeg van CDA-woordvoerder Dudink. Mede gezien de dreigende socialistische motie verzocht deze het college dringend, de wethouder bij een eventuele herope ning van de onderhandelingen met Bever wijk te laten bijstaan door de burgemees ter, „in de hoop dat Beverwijk dat dan ook doet”. Had wethouder Roozen zo’n „baantjes- ruil” in eerste instantie van de hand ge wezen („ik wil er nadrukkelijk op wijzen dat de laatste onderhandelingen zijn ge voerd tussen drie leden van het college van Beverwijk en drie leden van het Heemskerkse college, ik zie dus geen re den om op deze suggestie in te gaan”): burgemeester Kok kalmeerde de gemoe deren uiteindelijk met de mededeling, dat het gezien het verloop van de vorige vergadering „voor de hand ligt dat eventuele verdere onderhandelingen van de kant van Heemskerk wederom door dezelfde drie leden van het college zullen worden gevoerd”. En met die duidelijke toezegging toonde de raad zich wel te vreden. zo hier in Zoetermeer goed gelukt en het zal ook op Schiphol moeten gebeuren.” Erg veel wil de nieuwe president-direc teur niet kwijt over het diepgaande me- Hij heeft wel rapporten gelezen en veel gehoord. „Maar van persoonlijke conflic ten wil ik het liefste helemaal niets weten. Dan kan ik tenminste met een blanco blad beginnen. Ik kan niet beoordelen wat er fout is gegaan. Ik weet alleen dat de ver antwoordelijke mensen hebben gezegd dat er een derde man bij moet komen, een Bouwmaterialen P.V.C. artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. mevrouw Vervelde het vuur door de raad niet al te na aan de schenen gelegd. Me vrouw Van der Ploeg stipte namens de VVD de met de bezuinigingen bij CRM samenhangende problemen aan, terwijl CDA’er Dijkstra het college dringend ver zocht de mogelijkheden tot uitbreiding van de accommodatie van d’Evelaer te bekijken: het werk van dit clubhuis barst, aldus Dijkstra, bijkans uit z’n voegen. De wethoudster bleek dit alles bekend. Ze verwachtte hieromtrent binnenkort een voorstel van de sectie club- en buurthuis werk van de Gemeenschapsraad. De nota met betrekking tot het jeugdbe leid, waarom PvdA’er Pelgrim vroeg had er, aldus mevrouw Vervelde, „eigenlijk al moeten zijn”. Pelgrim wilde er een inven- Bovendien ben ik woensdag aan de onder nemingsraad voorgesteld en dat verliep zeer vriendelijk.” Om een inventarisatie van de recrea tiemogelijkheden in en om Heemskerk vroeg CDA’er Van der Heide. PPR-raads- lid Mandos vond, dat waar de gemeente op dit terrein weinig spectaculair voorhanden heeft, dit eigenlijk ook maar zo moet blij ven. Volgens mevrouw Vervelde wordt een dergelijke inventarisatie op korte termijn in de commissie aan de orde gesteld. Weliswaar leverde het hartstochte lijke pleidooi van de felle socialiste haar weer geen enkele concrete toezeg ging op, maar voor de eerste maal in de nu bijna vierjarige zittingsperiode van deze raad ontaardde de bijdrage van mevrouw Neeter niet in het gebruike lijke, wat kijvende twistgesprek met cultuurwethoudster mevrouw Vervel de. Sterker zelfs: de wethoudster sprak onomwonden haar waardering uit voor het enthousiaste verhaal van haar opponente, waarmee zij het dan wel niet altijd eens kon zijn, maar waarvoor ze wei „grote bewondering” kon opbrengen. rtweg 8 irtveldei >87 Wat de andere onderdelen van het club- en buurthuiswerk betreft werd wethouder Een van die andere kwaliteiten is die van verzoener of bruggenbouwer. Op Schiphol zal Wegstapel die kwaliteit hard nodig hebben, Immers: het was een conflict tus sen de zittende directeuren Riemens en Stapel die de commissarissen deden be sluiten om een president-directeur aan te stellen. Wegstapel verwacht in die functie baat te kunnen hebben van zijn ervaringen als voorzitter van een bont geschakeerd college van wethouders. „Een voorzitter In feite was Wegstapel nog helemaal niet van plan om uit Zoetermeer te vertrekken, zegt hij. Liever was hij nog een jaar of drie eerste burger gebleven. Desondanks heeft hij het aanbod om president-directeur van Schiphol te worden aangenomen. „Ik heb ja gezegd uit praktische overwegingen. Er zijn voor een burgemeester van een stad als Zoetermeer niet veel mogelijkheden om hogerop te komen. Je kan alleen nog naar een grotere gemeente gaan. Ik ben lid van de WD, dus wat dat betreft is er niet zoveel. Ik zit niet te wachten op 20.000 of 50.000 mensen meer. Mensen interesseren me niet zoveel, althans aantallen niet. Ik wil prettig werk. En als je dat zo bekijkt is er voor een burgemeester geen boeiender gemeente dan Zoetermeer. Daarnaast vind ik dat je niet langer dan een jaar of 10 in een gemeente moet blijven. Je raakt teveel verweven, je kunt steeds minder afstand nemen. Ik ben hier nu zeven en een half jaar. Kortom, het is een duidelijke keuze geweest om naar Schiphol te gaan”. Wegstapel ziet het directeurschap als eindpunt van zijn carrière. Op droeve toon zegt hij: „Ik zie weinig andere mogelijkhe den meer. Je komt ten slotte op een leeftijd dat anderen je niet meer nodig hebben. Ik ga er dus van uit dat ik daar tot mijn 65ste zit.” De burgemeester van Zoetermeer is door president-commissaris mr. R. J. Ne- lissen van Schiphol gevraagd om voorzit ter te worden van de luchthaven top-drie. Nelissen maakt samen met Wegstapel deel uit van de Centrale Beleggingsraad, een orgaan dat staatsgelden belegt. De Zoeter- meerder ontkent dat er sprake is van vriendjespolitiek. „Het is zuiver toeval. Ze zijn eerst op zoek geweest naar anderen. Dat lukte niet. Op een gegeven moment liepen ze tegen mij op. Dat gaat zo, hè? Het gaat niet om vriendjespolitiek, maar om het hebben van goede relaties. Ik opereer in veel omgevingen, dus ik ken natuurlijk veel mensen”. Eeveneens wijst Wegstapel van de hand dat de aanval van het WD-kamerlid Neel ie Smit-Kroes op minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat doorgestoken kaart was. Om haar Zoetermeerse partijgenoot meer kans te bieden op de stevig beloonde post op de luchthaven. Westerterp was namelijk de meest genoemde voor die functie. Wegstapel zegt Smit-Kroes nauwe lijks te kennen. Hij voegt er aan toe dat de naam „Stapel” er ook niets mee te maken heeft. Momenteel heet één der huidige directeuren Stapel, terwijl de naam van dienst voorganger Van de Stapel was. Dan staat hij op uit z’n fauteuil om op verzoek van de fotograaf plaats te nemen achter zijn zeer antiek lijkende bureau. Om de foto ongedwongen te laten lijken, vertelt Wegstapel onderwijl dat hij het meubel op kosten van de gemeente heeft gekocht. „Mijn voorganger was nogal ge hecht geraakt aan zijn bureau, zodat het personeel het hem bij zijn afscheid cadeau heeft gedaan. Ik hou erg van klassiek, maar ja. Schiphol is erg modern inge richt. daar zal ik dan maar aan moeten wennen. tarisatie van alle jeugdvoorzieningen in opgenomen zien, plus een overzicht van gevallen van jeugdbaldadigheid, met daaraan tenslotte de beleidsvisie vastge koppeld van het college. De wethoudster beloofde een dergelijke nota binnenkort binnen de commissie jeugdzaken aanhan gig te zullen maken. Op grond van deze kritiek drong Pel grim namens zijn fractie andermaal aan op of het onderbrengen van de portefeuille van club- en buurthuiswerk bij een andere wethouder, of de benoeming van een an der collegelid tot leider van de Heemskerk se onderhandelingsdelegatie. Pelgrim, die zijn argumenten kracht im- ’repen krijgen, niet te schaden. allemaal, omdat er vooral andere kwalitei ten dan louter technische worden ge vraagd.” -I het probleem volgens de PvdA voorts van- Ir vanuit Egbertschool- of nieuwbouw bena- herd zou dienen te worden. (ADVERTENTIE) er nu goed nieuws voor u: LR 24. Het meest effectieve middel tegen overmatig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Geen deodorant die onaange name luchtjes maskeert. Maar een crème, die 24 uur per dag transpiratie tegengaat. Een suggestie van Dudink om de I leegkomende Boerenleenbank aan de Van Coevenhovenstraat aan te wenden als oplossing voor de ruimtenood van de bibliotheek in De Jansheeren, wilde mevrouw Vervelde wel aan het biblio- theekbestuur doorspelen. Aangaande de beleidsombuiging van de Gemeenschapsraad aange sneden door Mandos (PPR), Dudink (CDA) en mevrouw Van der Ploeg (VVD) meldde de wethoudster dat I een werkgroep de problemen die vol- I gen uit de omschakeling van service- verlenend tot samenlevingsopbouwor- gaan nauwgezet zal gaan bestuderen. Voor groepen die door de structuur- I wijziging in de knel dreigen te raken (bijvoorbeeld omdat ze van de bureau- I diensten van de Gemeenschapsraad I gebruik maakten) zal, mogelijk via het gemeentelijk apparaat, een oplossing worden gezocht. Wat de bibliotheek betreft, brak me- vrouw Neeter een lans voor het voort- bestaan van de jeugdbibliotheek in Meerestein. Evenals de socialiste roer- I de ook CDA-er Dudink (overigens nog- U hebt waarschijnlijk al van alles Van vochtige plekken in uw geprobeerd. Zonder succes? Dan is kleding zult u geen last meer hebben. -1 -r> [)e crème wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aangename doch bescheiden geur. LR 24 is verkrijgbaar bij uw drogist. Prijs f 9,80 per tube (goed voor een behandeling van 2 a 3 maanden) i bibliotheekbegroting wederom nog niet ter vaststeling aan de gemeenteraad is aangeboden, terwijl al wel de gemeen tebegroting moet worden vastgesteld) het punt van de uitbreiding van het boekenbezit aan. t Beverwijk het voor boekenaankopen op de bibliotheekbe groting prijkende bedrag wil verlagen, kan ook Heemskerk zijn aandeel ver minderen. Dat betekent een minder- uitgave van 60.000 terwijl er vanuit voorgaande jaren nog een bedrag van f 37.000 resteert. Wilde mevrouw Neet er deze gelden deels alsnog aanboeken, deels aan bestemmingen op het culture le vlak besteden: Dudink had er andere plannen mee. Hij kondigde aan, er bij de behandeling van de portefeuille fi nanciën op terug te zullen komen. Speciaalzaak in gordi|nen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 - sMaana.iO’ Haarlems Gordijnenhu eg luchthavenwereld heeft altijd de rol te zorgen dat de eenheid Ik heb ja gezegd, maar met wat er allemaal veel mogelijk bewaard wordt. Dat is me achter ligt en of dat ook juist is geweest, daar bemoei ik me niet mee. Liever kijk ik in de toekomst”. Die toekomst ziet Wegstapel zonnig in. In de samenwerking met de beide directeu- ningsverschil tussen de beide directeuren, ren verwacht hij geen onoverkomelijke moeilijkheden („De tijd zal het leren”). Ook met de ondernemingsraad, die be zwaar maakte tegen Wegstapels titel presi dent-directeur, verwacht hij geen proble men. „Er moet sprake van een misver stand zijn. In de statuten van Schiphol staat dat de voorzitter van de directie de titel president-directeur zal voeren. Dat voorzitter van de directie. En dat ze uitein- kan dus helemaal geen punt van discussie delijk mij voor die baan hebben gevraagd, zijn. Aan die regels moet je je houden. Mevrouw Neeter had haar mening over de culturele handel en wandel van het college oudergewoonte verpakt in bloemrijke taal. „Stiefkind cultuur, de Assepoester van onze gemeente leeft al jaren in de schaduw van de sport. Lo gisch dat ze stikt van jaloezie”, zo be commentarieerde het strijdbare PvdA- raadslid bijvoorbeeld de anderhalve gulden per inwoner, die Heemskerk aan de cultuur uitgeeft. Het verzoek van het cultureel beraad van de Gemeenschapsraad om ten be hoeve van De Jansheeren een vleugel te mogen aanschaffen, werd door haar ondersteund. Positief liet ze zich na mens haar fractie eveneens uit over het in het nieuwe raadhuis geplande mu- ziekzaaltje, terwijl ze tenslotte nadruk kelijk om meer geld voor de culturele vorming van de (schooljeugd vroeg uit te trekken op de gemeentebegroting. w’

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15