Zuinige lamp Met een Planten in huurkoop zithoek meer ruimte Huidje aanbrengen A aa a DOUCHE IN AZIJN Verftip voor de deur Ijli Uit de muur slapen Luchtkastelen metselen Bed uit de muur ndere eethoek J Constructie Zitelementen I O IB RIJD AG 1 1 NOVEMBER 19 7 7 3* leubels kiezen. Die komen in hun type woning het best tot hun recht. 5 21 .rant r I ^4% Meubels kopen voor kleine woningen vereist grote zorg! Want ghalve eigen smaak voor kleur en uitvoering, speelt de oppervlakte gn de vertrekken een voorname rol. Vaak zal de financiële armslag ie men heeft verband houden met de grootte van het pand waarin len leeft. Toch kunnen ook bescheiden onderkomens groots ingericht |n. Maar dan moeten kleinbehuisden bij voorkeur wel lichte, slanke I Het ontwerpen van een woonkamer lijkt niet zo moeilijk. Als de bank eenmaal recht tegenover het televisietoestel is geplaatst, met daarvoor een tafeltje, dan vindt de rest van de meubels vanzelf zijn plaats wel. Maar wanneer we een woonkamer willen ontwerpen die er anders ult- zlet, gemakkelijk Is schoon te houden en boven dien nog ruimte overlaat voor andere functies, komt er heel wat meer bij kijken. Daar zijn een goede smaak en Inzicht In de functies die de huiskamer vervult als zit-, studeer-, hobby-, schrijf- en speelruimte voor nodig. 1 w Slanke meubels de beste klein-behuisden keus voor I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Plantenservice ■a «mv O Informatie 5, Slaapkamers blijken hier vaak het nd van de rekening. Voor bedden i slaapkameraccessoires is weinig ld over. Terwijl toch met losse eubelementen ook in het slaapver- ek nuttige effecten worden be- ikt, zonder dat die het slaapcom- irt in de weg staan en zonder dat en ook al te diep in de beurs hoeft tasten. Kleinbehuisden tobben dikwijls et problemen rond de combinatie in eetkamer en werkruimte. Er ijft doorgaans geen andere moge- kheid over dan de eettafel tevens s schrijfblad te gebruiken. Dat >lt eisen aan de afmeting, maar )k aan de hoogte van het blad. Er is el degelijk verschil in houding tij- ins werken of eten. Wie achter een hrijfmachine zit, zal de tafel niet hoog moeten hebben. Heeft men larentegen schrijfwerk met de nd, dan werkt het prettiger aan n hoger blad. raamkozijn moest worden ver werkt. Een heel gereken en ge lee, omdat je spouwmuur en schone muur precies met de voe len gelijk moet optrekken. An- iers kom je met de ankers ver keerd uit en kun je het wel verge ten. Daarbij dient opgemerkt, lat je eerst de hele spouwmuur Met opzetten en daarna pas de buitenmuur. De spouw moet zo luchtig en tchoon mogelijk blijven. Ze iient tenslotte om een luchtkus- sen te vormen, een ruimte ook, waarin het doordringende vocht wordt opgevangen, zodat de bin nenmuur vochtvrij blijft. Dat whoon houden is weer een kunst ipart, omdat er, als je niet oplet, heel wat specie tussen de beide muren invalt. Dus moet je bij het metselen de specie wat aan de vóórkant opbrengen. Dan valt de overtollige mortel eraan de voor bant af. Heb je sierstenen dan wordt het extra moeilijk, omdat je dan zo weinig mogelijk spe- tievlekken mag veroorzaken op de voorkant. Moet inderdaad de eettafel als „werkplaats’, dienst doen, zet die dan zó tegen een wand of in een hoek dat men dichtbij kasten of planken heeft waarin boeken,ord ners en andere benodigdheden wor den opgeborgen. Men heeft dan alles onder handbereik. Om terug te komen op dat huidje. Dat is het laagje specie dat je op de binnenkant van de spouwmuur aanbrengt: met de troffel, met de spaan of met de borstel. Die bezigheid heet ver tinnen. Officieel dient dat huid je om binnendringend vocht te weren. Ik heb begrepen, dat dat maar betrekkelijk is. Het vertin nen dient meer om de voegen te vullen. Donkere houtsoorten maken een ruimte gauw (te) vol. Neem, wan neer men hout wil kopen, een lichte soort in zo-’n beperkt eethoekje. Ge zinnen met kleine kinderen zijn voor de eerste jaren mogelijk meer ge baat met een eettafel met kunststof- blad. Wie erg modern wil doen, kan het ruimte-effect nog vergroten met transparante meubelen van perspex op glas. Kunststof is echter bepaald niet goedkoop. Ten onrechte wekt dat begrip bij velen associaties op met voordelig plastic. Bij dit soort materialen voor stoelen en tafels en ook voor badkamerinrichtingen is dat zeker niet het geval. Zitelementen die zo zijn ontworpen dat ze naast hun functie als afzonderlijke stoel door ze aaneen te schuiven ook als bank bruikbaar zijn, zijn uitermate geschikt voor kleine kamers. Bij sommige systemen horen nog tafeltjes, die tussen de zitelementen geplaatst kunnen worden. Afgezien van hun flexibiliteit, is het voornaamste voordeel van zulke uniforme systemen dat de afzonderlijke meubelstukken wat grootte, vorm en kleur betreft op elkaar afgestemd zijn, hetgeen de kamer een niet te vol aanzien geeft. Daar dit alles de kamer groter doet lijken, is het goed hier even bij stil te staan. We geven nu een alternatief voor de zithoek, waarbij we de voordelen die hiervoor werden genoemd, er zoveel mogelijk in verwerkt hebben. Het zal vooral perspec- handig uit spaanplaat vervaardigd worden maar vraag de vakman wel om de juiste dikte of verwerkt zijn in een kastenopbouwsysteem, ze hebben voordelen. Men kan die planken later in een andere kamer tieven bieden voor scholieren, studenten of gezinnen met jonge kinderen die een bank met twee bijbehorende stoelen veel te officieel vinden en veel te veel ruimte vinden innemen. Het ontwerp is niet kostbaar en zeker door ieder beginnend doe-het-zelver eenvoudig te ma ken. Het is een soort podium waar we kussens op kunnen leggen om op te zitten en daar waar we het onbedekt laten fungeert als tafel of aflegblad. Het is wel noodzakelijk het geheel tegen een muur te plaatsen voor de bevestiging van de rugkussens. De kussens voor zitting en rug zijn overal kant en klaar verkrijgbaar. Ze hebben de volgende maten: zitting 80x80x18; rugleuning 80x35x25. Onder het podium hebben we veel ruimte die we door middel van verrolbare „containers” kunnen benutten. Bij het gedeelte dat we als tafel gebruiken, kunnen we de ruimte eronder bereiken door het tafelblad met behulp van scharnieren opklapbaar te maken. In tegenstelling tot conventionele zitelementen, verkrijgen we zo bijzon der veel bergruimte. Deze zitgelegenheid kan een goede oplossing zijn voor een ruimte, waarin men met zo min mogelijk ruimtever- lies zoveel mogelijk functies wil creëren. Bij het maken van het tafelelement nemen we vier verticale platen (dikte 19 mm), die we weer met hoek ijzers onvervormbaar maken. Het blad maken we met scharnieren achter vast, zodat het opklapbaar is. Als materiaal kunnen we spaanplaat gebruiken. Een verfje zal dan wel noodzakelijk zijn. Ook geschaafd vuren is goed te gebruiken. Het heeft een hele warme tint. Maar zal wel beschermd moeten worden door een vernis. In kastwanden is de keus uiteenlo pend. Men kan er zelfs slaapkamers mee inrichten waarbij uit de „muur” het bed tevoorschijn gebracht kan worden. Een praktisch idee voor wie het slaapvertrek overdag voor ande re doeleinden moet gebruiken. Stel lig voor kleinbehuisden, die met een éénkamerflat genoegen moeten ne men. Voor twee-persoonsslaapka- mers zal de afmeting nooit te krap mogen zijn. Als normale maat geldt hiet toch wel: 410 cm breed en 350 cm lang. Daarin kan men een twee persoonsbed c.q. lits jumeaux, twee nachtkastjes, een grote en een klei nere kast kwijt. Eigenlijk moet daar ook nog een toilettafel bij geplaatst kunnen worden. Om de veiligheid in de donkere maanden rond de woning op te voeren, laten velen de buitenver lichting ’s avonds en ’s nachts branden, waardoor de stroomre- kening toch wel flink oploopt. Dat hoeft echter niet, wat er zijn ook zuinigheidslampen die de he le nacht branden voor enkele centen. Philips introduceerde op de Se curity beurs in Utrecht een 18 Watt Sox-lagedruk-natriumlamp met voorschakelapparaat. In de gele lichtbundel is zelfs bij mistig weer elke (ongewenste) bezoeker zichtbaar. De lamp past in een kunststof armatuur met een af- dichtkap, die een helder licht- doorlatend venster heeft. Een Om verfwerk aan deuren perfect egaal te krijgen moet eerst een laagje verdunde glansverf worden opgebracht. Daarna schildert men de deur in dezelfde tint over, maar dan met satijnglansverf. Er is dan geen kans dat het verfwerk vlekkerig opdroogt. Overigens moet men in de winkel altijd vragen of het lak met satijnglans of eiglans betreft. Die twee soorten haalt men vaak door elkaar en ze zijn voor verschillende doeleinden bestemd. giet dan wat azijn in een plastic zakje en bind dat met een elas tiekje om de kop, zodat deze toch ondergedompeld wordt. Zo no dig worden de gaatjes na het inweken met een naald gereinigd om de laatste kalkresten te ver wijderen. pakking van siliconerubber zorgt ervoor dat de armatuur stofvrij en waterdicht blijft. De lamp kost compleet met ar matuur 180 en los ƒ45, en dat is natuurlijk wel weer een uitga ve. Daar tegenover staat dat de levensduur van deze lagedruk- lamp weer veel langer is. enz. Elke plant, die afsterft wordt zonder kosten vervangen. De planten worden auto matisch het eigendom van de cliënt. 05 of op de zolder benutten. Ze kunnen ook naar verkiezing in aantal wor den uitgebreid. Ze laten zich gemak kelijk verven, beitsen of beplakken. Zo past men zijn bergruimte gemak kelijk aan bij de rest van het inte rieur. De „container” onder het podium is een bak die of door zwenkwieltjes (hoogte 32 mm) of een ladergeleider naar voren is te trekken. Bij de constructie met de zwen kwieltjes moeten we goed bedenken dat het noodzakelijk is de bodem ten opzichte van de voorkant van de lade iets te verhogen, om de zwenkwieltjes aan het oog te ont trekken. De constructie is heel eenvoudig. We gaan voor ieder zitelement uit van drie verticaal staande platen (dikte 19 mm), die we door middel van grote hoekijzers aan elkaar verbinden. Het is zaak het hoekijzer zo lang mogelijk te maken (over de volle lengte van de hoek), om kromtrek ken van de platen te voorkomen. De maten van een zitelement zijn: diepte 80 cm. lengte 80 cm en hoogte 22 cm (met rooster). De platen worden aan de bovenkant verbonden met vijf latten (59x19 mm), die op gelijke afstand van elkaar in de lengterichting lopen. Loodrecht daarop ligt een netwerk van latjes (71x19 mm). Houd ook voor ogen dat bij de keuze van meubelen voldoende stap- en loopgelegenheid overblijft. Groot probleem is dat de inrichting, die aangepast is aan de behoeften en wensen van dit ogenblik, over vijf of tien jaar volkomen anders kan blijken te zijn. Het is onmogelijk een woonruimte te ontwerpen dat deze, reke ning gehouden met veranderingen in gezinssamenstel ling en leefgewoonten, altijd volmaakt geschikt is voor alle functies die er in de toekomst van worden geëist. Daarom verdient het aanbeveling het ontwerp af te stemmen op die situatie waarin het gezin nu verkeert en al naar gelang de omstandigheden kunnen veranderen, zal men zijn woonruimte flexibel moeten inrichten, op dat aanpassingen gemakkelijk kunnen worden uitge voerd. Meer ruimte krijgt men wanneer de bedden elk aan een kant van de kamer worden geplaatst. Daartus sen passen de nachtkastjes, en kas ten vullen de wanden langs de voeteneinden van de bedden. Zo kan men op een oppervlakte van 350x350 cm toch een compleet ge heel opstellen. Uiteraard kunnen ook kinderslaapkamers op die ma nier ingericht worden. Eenpersoons vertrekken moeten minstens 350 bij 250 cm meten. Daarin komen im mers, behalve het bed, ook een hang- en legkast te staan, en berg plaats voor hobby-artikelen, boe ken, platen, en dergelijke. Niets is zo hinderlijk als gedrang in de leefruimte. Daarnaast blijft de berging een apart hoofdstuk, wie zijn eerste woning inricht, zal alleen al vanwege het (krappe) budget kie zen voor planken. Of die nu eigen- Zo heb ik dan ook weer geleerd hoe je een huidje aanbrengt. U begrijpt, dat het hier gezien het bijgaande vignet waar een troffel en geen incisiemesje te vinden is niet om een operatio neel gebeuren gaat, maar om een metselhandeling. De voorlaatste avond (drie uur intensief bezig zijn) van de metselcursus was extra inspannend, want op het programma stond het stellen van een deurpost; die dan inbouwen; het metselen van een spouw muur, die verankerd moest wor den uiteraard aan het scho- »e muurtje, waarin dan weer een Douchesproeiers moeten van tijd tot tijd, om verstopping te voorkomen, ontkalkt worden. Dat gaat makkelijk met azijn. Leg de losgeschroefde sproeikop in een bakje met azijn en spoel die na enige tijd weer schoon. Is de douche niet te demonteren, De zorgt voor regelmatig onderhoud zoals wa ter geven, voedings- oplossing bijvullen, ongedierte bestrijden Mij is ook duidelijk geworden, dat rijksmetselwerk een apart begrip is in kringen van de met- selarij. Dat kwam ter sprake bij het preciese werk van het aan het lijntje metselen. Bij het rijk schijnt men veel strenger toe zicht te houden op de kwaliteit van het project. Soms gaat men dan door de noodzaak gedre ven zo ver, dat er een opzichter met een lamp langs de voegen schijnt. Als er een streepje scha duw valt is het niet goed. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij de bouw van een hoogoven, waar de ste nenlaag „spiegelglad” moet zijn. Mijn leraar maakte dat mee, toen hij bij Hoogovens op karwei was. V ziet: een beter leermeester in de edele kunst van het metselen zou ik me nauwelijks kunnen wensen. Die leraren lijken toch trouwens wel goochelaars. Ze tikken met één beweging een steen exact op de juiste maat. De trucendoos van beide heren gaat op zo’n avond regelmatig wijd open. Daar steek je nog eens wat van op. Om dat peil te bereiken is voorlopig voor mij nog hetzelf de als het metselen van een luchtkasteel. ling van drie stoelen aan beide kan ten, of twee tegenover twee stoelen en aan het hoofd nog eens tweemaal een. Daar zal de afmeting van de eethoek het antwoord op moeten geven. Een oppervlakte van 240 x 195 cm in totaal is in elk geval nood zakelijk. Het is mogelijk om een soort huurkoop- systeem aan te wen den om steeds „groen” in huis of op kantoor te hebben. Als u zelf geen groene vingers hebt of geen tijd om zelfvoorplan- ten te zorgen, dan kan men dat laten doen. De „Plantenservice” (Hoofdstraat 92, De Lier, tel. 01745-5700) gaat dit op landelijke schaal aanpakken. Er wordt garantie gege ven door de Hydro Groengroep, die ach ter die service steekt. Men betaalt een vast onderhoudbedrag per plantenbak. De plan ten worden gratis ter beschikking gesteld. Wat we altijd goed voor ogen moeten houden, is het feit dat de kunst van het meubileren de kunst van het weglaten is. Laten we daarom het aantal meubelstukken zo klein mogelijk houden. Leunstoelen bieden een maxi mum aan comfort, maar nemen daarentegen erg veel plaats in, banken hebben in de regel het voordeel dat ze de ruimte beter benutten. Dit is zeker het geval als ze tegen een muur worden geplaatst. De ruimte wordt dan zo economisch mogelijk gebruikt. Her en der verspreid staande meubels laten overal en met name in de hoeken veel kostbare ruimte verloren gaan. s. IP Een model met uittrekblad is het •est geschikt. Kleine eethoeken a veelal niet berekend op een gro- tafel. Toch moet de maaltijd ook 1 eens voor meer dan de gebruike- ce vier personen gedekt kunnen irden. Een of twee gasten schui- n graag bij als er een handige schuiftafel is. Daar moeten dan i twee stoelen bij geplaatst kun- n worden! Het is in zo’n geval de laag of men kiest voor de opstel- 1- A door Hans Rombouts

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33