Sensatie in strijd om titel ereklasse bandstoten VULTINK GLEED UIT roto-lotto Ex-Haarlemspeler mist partijtjes met Barry Hughes om een knaak IV I ,1 I 3 „Ik wil nu wel winnen en voel me rot als ’t slecht gaat” Ik 1 Schoenaker geschorst deze maand i illi I helpt i jaren bij hoest? 52 Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” I 00 f 35 DE ROBBEN AAN VOORAVOND HALVE FINALE EUROPA-CUP II MIMI Mentaal gegroeid Zwak punt Serieuzer IK 1 1 NOVEMBER 19 7 7 SPORT i (Van onze sportredactie) MIDALGAN buiten kijf lekker HILVERSUM. Twee citaten: „Als hij niet sterk verandert, ben ik bang dat hij als talent blijft steken en dat hij over een jaar of twee, drie niet meer dan een middelmatige speler is”. Einde eerste sitaat. „Als hij nor maal geconcentreerd speelt, heeft hij totaal geen zwakke punten in zijn spel”, aldus de tweede uitspraak. Deze woorden, gewijd aan de 23-jarige waterpoloartiest van HZC De Robben Noco Landeweerd, zijn opgetekend uit de mond van Harry Vriend, vele jaren bondscoach en thans trainer van de Hilver- sumse ploeg. De waarschuwing werd ruim vier jaar geleden in Belgrado aan de voora vond van de eerste wereldtitelstrijd gegeven en de loftrompet werd kort voor het vertrek van HZC De Robben naar Dubrovnik gesto ken. Tussen beide tij stippen in ligt voor het Nederlandse waterpolo een bijzonder turbu- lante periode. Een periode ook, waarin Nico Landeweerd vele keren werd gejubbeld en praktisch even zo vaak werd gekraakt. f./ KompSete maaltijden het novembernummer is uit! Uitvoering bouwprogramma’s bedreigd door gebrek aan jonge vaklieden. .V R I J D A G 01 atie Moeilijk 11 Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK. Het betaalde voetbal in Rotterdam heeft dit sei zoen een ware gedaantewisseling ondergaan. Enerzijds is daarvoor natuurlijk de terugval van Feyenoord verantwoordelijk, anderzijds is de oorzaak ook terug te voeren op de opvallende prestaties van Sparta. Sinds afgelopen zondag lijkt er echter een beetje de klad in te zitten. F Geef Noord-Hollai de i f f Nico Landeweerd vaak bejubeld en bijna even dikwijls verguisd (ADVERTENTIES) w (ADVERTENTIE) f Ton Marijt heeft sterk seizoen bij Sparta JAN VAN DER NAT (ADVERTENTIE) rer-Jagi Verkrijgbaar bij apotheek en drogist 06/008 PEUL 5 sateetje gegeten en een pilsje gepakt en waren de meesten het al weer een beetje vergeten. En als je dan ’s maandags gaat trainen en naar je werk gaat, is zoiets bij mij helemaal voorbij. Ik geloof dat de supporters er langer over nadenken dan de spelers”. De nederlaag tegen FC Twente (de eer ste verliespunten op Spangen) heeft, in combinatie met het verlies tegen PSV een week eerder, de ploeg wat teruggeworpen op de ranglijst. Toch blijft de hoge note ring van Sparta vooralsnog een verras sing. Van de ploeg, die in de transferperio de eigenlijk alleen maar verliezen leed. De verklaring? Voorstopper Ton Marijt: „Dat vraagt iedereen. Maar ik weet het eigenlijk niet. Je kunt moeilijk stellen, dat we een elftal hebben met een paar uitblinkers, jongens die het spel helemaal maken. Het draait gewoon. Het teamverband is erg goed. Een andere verklaring heb ik er ook niet voor”. Toch kwam er na een prima begin een inzinking. Sparta verloor met 2-1 bij Am sterdam. Maar het herstel was formidabel. In de volgende vier wedstrijden werden negen punten behaald (onder meer 2-1 winst op AZ). Marijt: „Tegen FC Amster dam ging het inderdaad helemaal mis. Maar dat gebeurt op zijn tijd. Je hebt dan gewoon een slechte dag. Dat was zondag tegen Twente ook het geval. Tegen PSV hebben we erg goed gespeeld. Pure recla me gemaakt voor het voetbal, dacht ik. Misschien kwam zondag de terugslag van die schlemielige nederlaag in Eindhoven. Toch bleken we ons er snel overheen gezet te hebben. In Rotterdam hebben we een En zo was Landeweerd steeds een probleemkind, dat de ene keer met strafmaatregelen en de andere keer met zoete broodjes tot acceptabele verrichtingen moest wor den gestimuleerd. En slaagde men er incidenteel in de gevoelige snaar bij de HTS-student te raken, dan was men verzekerd van waterpolo van wereldklasse. Dat gebeurde bijvoorbeeld vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Montreal toen Oranje vriend en vijand verras te met een bronzen medaille. Hoe groot het aandeel van Landeweer in die prestatie was, bleek wel uit de uitver kiezing van de Hilversummer in het wereldteam. Maar ook toen waren de Nederlandse insiders ervan overtuig- d, dat Landeweerd nog niet echt het achterste van zijn tong had laten zien. Pas de laatste maanden lijkt Landeweerd, die in 1974 internationaal beroemd werd door tijdens de Europese titelstrijd te Wenen in het duel met de Roemenen via een achterwaartse doeltreffende worp Oranje van de zesde naar de vierde plaats te tillen, naar de volwassenheid te groeien. Althans als waterpoloër. En hij moet wel. Bij HZC De Robben liep hij figuurlijk gezien gretig aan de hand van zijn eerste leermeester Wim Hermsen, die steeds minder beschikbaar was en enkele weken gele den besloot te stoppen. In de nationale ploeg werd hij nog steeds overvleugeld door karakterspelers als Jan Evert Veer en Ton Buunk. Landeweerd heeft zich echter niet meer voor Oranje beschikbaar gesteld en speelt alleen nog voor HZC De Robben, waar hij nu niet alleen op eigen benen dient te staan, maar waar hij ook met de verantwoordelijkheid van spelmaker is belast. Coach Vriend gelooft ondanks al hetgeen in het verleden is gebeurd, dat Landeweerd die taak aan kan. „Als hij het niet kan, wie zou het dan moeten doen”, stelt Vriend. „Nico is mentaal gegroeid. Als je vroeger met hem praatte, kreeg je totaal geen respons. Het leek wel of je tegen een muur sprak. Maar nu valt goed met hem te praten. Tenslotte weet hij erg goed waarover hij praat. Hij beheerst het spel. Zijn sterkste punt? Zowel Ton Marijt, die de afgelopen twee seizoe nen bij De Graafschap speelde en daar vóór drie jaar bij Haarlem, de tegenstan der van zondag, miste bij Sparta de eerste drie wedstrijden. Pas laat vond hij onder dak bij een nieuwe betaalde club, nadat hij het in Doetinchem voor gezien had gehou- „Tegen Twente hebben we duidelijk minder gespeeld dan tot nu toe. Ik moet wel zeggen, dat ik Twente erg goed vond. Vooral op het middenveld. Daar ligt bij ons nog een zwak punt. Door het wegval len van Weerdenburg (blessure) missen we een sterke, verdedigende middenvel der. Misschien kwam het ook wel doordat wij voor het eerst dit seizoen op zondag thuis speelden. Daarvóór steeds op zater dag. Het vereist toch een ander ritme. We trainden tot nu toe op vrijdag voor het laatst. Nu we weer op zondag spelen, wordt er ook op zaterdag getraind. Vorige week was dat nog niet het geval”. ZEIST. Dick Schoenaker zal zondag de wedstrijd Ajax-FC Den Haag als toe schouwer moeten meemaken. De gele kaart, opgelopen in de ontmoeting tussen NEC en Ajax, leverde hem één wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete op. Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Postbus 1, Purmerend (02902) 1654 Knabbel brokjes en n diner voor de hond en 'n vismenu voor de kat Bijzonder lekker en nog licht verteerbaar ook KAD ■cass acht 1. 4 f na 1 Vraag mog Het verleden herleeft in Teylers Museum. Culturele agenda. Waterschapsconcentratie wordt zware klus. Gezondheidszorg nieuwe stijl. 2. Be em. De Graafschap. Daar stond tenslotte Nico van Zochel in het doel. Bovendien hoor ik van anderen dat Doesburg beter kan schreeuwen, want als je hem niet hoort, dan speelt hij slecht”. Ton Marijt (29) heeft het duidelijk naar zijn zin bij Sparta. Het is voor hem heel anders spelen in elk geval dan bij De Graafschap. „Ik kan gemakkelijk mee gaan naar voren. De bal blijft langer in de ploeg. Het is natuurlijk altijd fijn voetbal len in een ploeg die goed draait. Tegen degradatie knokken is ook niet alles. Ja, ik heb het wel naar m’n zin. Er is echter één ding dat ik mis: de partijtjes bij Haarlem op de training om een knaak, waaraan Hughes meedeed. Dat was altijd lachen. Vooral op een modderig veld, want dan ging hij nog wel eens languit. Nu wordt er bij Sparta ook wel eens gedold op de training, maar dat heeft, denk ik, te maken met de prestaties. Als het draait, kan im mers alles”. „Warming-up is erg belangrijk Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures.' Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel” kelijker. Ik wil gewoon nog een paar jaar betaald voetbal spelen”. Dat zal dan onge twijfeld in Nederland gebeuren, want Ton Marijt heeft niet meer de ambitie om uit te wijken naar België, waar Lokeren ooit interesse toonde. Marijt: „Dat was toen ik nog bij Haarlem speelde, maar er werd toen te veel geld voor mij gevraagd. Daar na heb ik nooit meer plannen gehad om naar België te gaan”. Bij Sparta heeft Ton Marijt inmiddels een rotsvaste plaats veroverd. Een moeilij ke plaats. Niet alleen omdat hij als voor stopper de spits van de tegenpartij moet uitschakelen, maar ook omdat hij Pim Doesburg achter zich heeft staan. Een keeper die beslist niet de gemakkelijkste lijkt om mee samen te werken. Marijt: „Dat valt wel mee. Ik geloof dat Pim bij het publiek heel anders overkomt. Hij schreeuwt erg veel en is knap nerveus. Maar ik was dat wel een beetje gewend bij was met een zege op Ben Velthuis uit Oldenzaal. Er werd tijdens de eerste ronde (die uitstekende resultaten opleverde) zelfs een tweede sensatie verwacht, namelijk een overwinning van Willy Steures, die zich met het laagste moyenne geklasseerd had, op regerend Nederlands kampioen Christ van der Smissen uit St. Willebrord. Zo ver kwam het echter niet, maar de uitstekend begonnen Brabander (met een serie van 55 in de vierde beurt) begon lelijk te knoeien toen arbiter Dekker uit Warffum een ge scoorde carambole van de Willebrorder aftelde. De arbiter verklaarde er voor hon derd procent zeker van te zijn dat het punt niet gemaakt was. „De verkeerde bal klos te”, zei Dekker. Van Willy Steures mocht Van der Smissen doorspelen („het was een punt”, verzekerde de verliezer), maar Dek ker bleef onverbiddelijk. Van der Smissen: „Het was een correcte stoot, juist op het moment dat ik de ballen in de hoek had en een goede serie dacht te (Van onze sportredactie) WIJCHEN. Met een regelrechte sensatie is donderdagmiddag het nationaal Ibiljartkampioenschap bandstoten ereklasse begonnen: ze kwam op naam van Hans Sundquest uit Papendrecht, als zevende geplaatst in dit toernooi, die de nummer twee |Hans Vultink met een nederlaag confronteerde. „Met een gemiddelde van tegen de 12 spelen en dan nog verliezen”, verzuchtte Vultink, die in de 13e beurt geconfronteerd werd met een serie van 81 van een zeer geconcentreerd spelende Sundquest. „Wat doe je daar nu tegen in de slotfase van zo’n partij, niets toch?” meende de veelvoudig kampioen uit Groenlo. den. Marijt: „Doordat De Graafschap de gradeerde, gingen de basissalarissen en de premies omlaag. Bovendien wilde ik wel weer terug naar het westen. Naar Noord- wijk, waar ik tenslotte ruim 25 jaar had gewoond”. De terugkeer naar de kustplaats bete kende bijna het einde van zijn loopbaan als profvoetballer. De zaterdagamateur Noordwijk, waar Ton Marijt zes jaar gele den werd ontdekt door Haarlems Joop Brand, zette de poorten wijd open voor de besnorde voorstopper. Marijt: „Het heeft niet veel gescheeld, de week voordat ik rond kwam met Sparta, heb ik met het bestuur van Noordwijk een gesprek ge had. Ik voelde er zelf ook wel wat voor. Maar Sparta was natuurlijk veel aantrek- “Ik ben iets serieuzer geworden”, verklaarde Lande weerd zijn vooruitgang. „Vroeger was het allemaal een spelletje voor mij, maar nu ben ik er echt bij betrokken. Ik wil nu ook beslist winnen, voel me rot als het slecht gaat en raak ook geïrriteerd als ploeggenoten blunders maken. Soms krijg ik dan bijna ruzie met een of andere medespeler en dat is iets wat in de voorgaande jaren nooit het geval is geweest”. In de huidige sporttermino- logie heet dat „motivatie”. HZC De Robben zal die optimale instelling en dan niet alleen van Lande weerd nodig hebben om morgen, zaterdag en zondag in Dubrovnik de zware klus in de halve finale Europa cup 2 tegen de Hongaarse, Bulgaarse en Joegoslavische bekerhouders te kunnen klaren. vloeibaar taient warming DEN HAAG. In lotto 45 van zondag 6 no vember hebben drie mensen de eerste prijs ge wonnen. Zij ontvangen daarvoor ieder ƒ240.146,30 (bruto). Toto 45, van dezelfde dag, kende vijftien winnaars, die ieder 9.231 kregen. Lotto 45 (6 november): Inleg: ƒ3.611.731. Prijzenbedrag: 1.835.560,99. Eerste prijs: 3 winnaars, die elk (bruto) 240.146,30 krijgen. Tweede prijs: 9 winnaars, die elk 19.061,90 ontvangen. Derde prijs: 438 winnaars, die elk 587,50 ontvangen. Vierde prijs: 11.116 winnaars, die elk ƒ30,80 ontvangen. Vijfde prijs: 11.597 winnaars, die elk f 29,50 ontvangen. Toto 45 (6 november): Inleg. 728.770. Prijzenbedrag: 346.165,75. Eerste prijs: 15 winnaars, die elk (bruto) 9.231 ontvangen. Tweede prijs: 366 winnaars, die elk 236,40 ontvangen. Derde prijs: 3.988 winnaars, die elk 30,30 ontvangen Voor Hans Sundquest, die met een moy enne van 6.47 voor dit toernooi was ge plaatst, was het moyenne van 14.28 uit de openingspartij uiteraard een schitterende opsteker. Hans Sundquest: „In beide ge vallen, zowel moyenne als serie, is het een persoonlijk record. En dat tegen Vultink. Maar niet alleen dit. Er komt in zo’n partij ook een forse dosis moreel aan te pas, jvant de slotserie van 30, waarmee ik de 90 punten haalde, is net zo belangrijk”. “Ie Gelderlander compenseerde zijn ver is met een wat moeizame zege in de Iweede ronde op Piet Vet, die begonnen Leo Ehlen kreeg voor zijn gele kaart in de wedstrijd Go Ahead Eagles-Roda JC twee wedstrijden onvoorwaardelijk en even eens 150 gulden boete. Sjaak van der Pas (Go Ahead Eagles) één wedstrijd voor waardelijk, één onvoorwaardelijk en ook 150 gulden boete. Verder werden o.a. de volgende C-elftalspelers gestraft: F. van Essen (Telstar) één onvoorwaardelijk en 150 gulden, R. Ouderland en R. Hekken (FC Amsterdam) één onvoorwaardelijk en één voorwaardelijk. Bobby Vosmaer (MW) kreeg een boeking en jeugdspeler H. Hegeman van Telstar werd vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. vkwftaar Jiauneö l«l Wffifflg-tip kunnen maken”. Daarna was de Braban der even volkomen de goedde richting kwijt, maar hij herstelde zich tijdig om Steures de Nijmegenaar speelt bijna een thuiswedstrijd nog voor te blijven. Moy ennes: 9.52 om 7.23. Voor Van der Smissen nog niet het moy enne dat Henk de Kleine hem toedacht. Nadat de Helmonder met zijn 47 jaar de oudste van het achttal finalisten van de jongste, Louis Havermans uit Z undent, had gewonnen, zei De Kleine: „Er is op dit materiaal zo goed te spelen, dat Van der Smissen gemakkelijk een algemeen moy enne van 14 a 15 kan halen”. De 21-jarige Havermans torpedeerde de zege van De Kleine nog bijna, toen hij de snel gestarte Helmonder bijna inhaalde. „Maar op dat moent sloeg De Kleine beslissend toe en was er voor mij geen eer meer te behalen”, zei Havermans. De Kleine won ook in de tweede ronde (van Steures) en nestelde zich daardoor aan de top van de ranglijst, met een moy enne van 8.51. Henk de Kleine kreeg slechts gezelschap van Van der Smissen, die van streekgenoot Havermans won. Hij veroverde tevens het beste moyenne met 9.52. Sundquest verloor zijn riante positie door een nederlaag in een bijzonder span nende partij tegen Veldhuis. De verliezers van de eerste dag zijn Steures en Haver mans, die beiden twee nederlagen incas seerden. Praten over de huidige spelmaker van de Nederland se bekerhouder, die dit weekeinde deelneemt aan de halve finale van het Europacup 2-toernooi, is een bijna even boeiende bezigheid als kijken naar zijn technisch zeer vernuftig spel. Vele oefenmeesters van zowel de nationale ploeg als HZC De Robben Trumbic, Vriend, Bultman, Hermsen hebben zich in de loop der jaren uitvoerig in het fenomeen Landeweerd verdiept. En zij lieten zich geen van allen verblinden door de hoogstand jes, die Landeweerd in zo goed als alle wedstrijden etaleerde. „Hij kan veel en veel meer”, klaagden de trainers steeds. rk »r gd 150,- defensief als aanvallend heeft hij een enorm overzicht. Hij kan daardoor ballen onderscheppen in de verdedi ging en door zijn snelheid zeer vlot op de aanval overschakelen om vervolgens met goede passes op de vrije man openingen te forceren”. Keer op keer legt Landeweerd de nodige proeven van bekwaamheid af. Deze week, in de vooruitgespeelde competitiewedstrijd van de Hilversummers tegen het Leidse De Zeil-LGB, bracht hij zelfs de fijnproevers in vervoering door zijn aandeel in de tweede treffer. Vertelde arbiter Joop Veldman later: „Toen ik die actie van Landeweerd zag, wilde ik spontaan gaan klappen. Als scheidsrechter kan je dat natuurlijk niet maken. Maar ik had die neiging echt. Geweldig wat die man deed”. Opmerkelijk bij dat versnelde groeiproces van Lan deweerd is, dat hij zich steeds meer in dienst van het team stelt. Doordat hij vaak de gebeurtenissen vroegtij dig doorziet, is hij regelmatig in staat fouten van medes pelers te corrigeren. Zelf scoort hij aanmerklijk minder dan in voorgaande competities, maar het aantal keren dat hij voor de beslissende pass tekent, is legio. Verder vormt hij bij het spelen tijdens de periodes van nume rieke meerderheid de spil, waarom de recentelijk uitge dokterde systemen draaien. Kortom, Landeweerd ver tolkt in het keurkorps van Vriend de hoofdrol. De rol ook die hem, zo zegt hij zelf, „wel ligt”. MENTHOL v.x

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35