Centrale Raad voor de Volksgezondheid: In bouw geen werklozen meer bedrijven Bevalling moet thuis of in ziekenhuis Actie tegen cao elektriciteits- Suikerbietencampagne duurt langer tstt ie id. beurs deze week s BONDSVOORZITTER CNV: Bon voor hoge rente op uw ’teserve-geld” postgiro en rijkspostspaarbank lit •l ’ll Uniforme kaart Fantastisch Nervositeit Vuurwerk Analyse Bijscholing Druk Terugval Op de tocht Samenwerking Andere weg 14 BI (Van onze Haagse redactie) ouw igeleid ”Be\eg9yn<9 Als gevolg van uitzonderlijk goede oogst 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit. Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen. En dan is ‘t een veilig gevoel als je je eigen reservepot achter de hand hebt. Op een beleggingsrekenmg van postgiro en rijks- postspaarbank kunt u tegen goede rente elk gewenst bedrag opzij zetten. Automatisch sparen kan ook. DEN HAAG. Afzonderlijke kraamklinieken passen niet meer in de huidige opvattingen over verloskundige zorg en moeten dus verdwijnen. Dit zegt een ontwerp advies dat in de Centrale Raad voor de Volksgezondheid moet worden behandeld en dat dan aan staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) zal worden uitge- bracht. Het advies bedoelt de kwaliteit van de verloskundige zorg te verbeteren. ediet- van '.AME 4.V.) rekeningen. In rente variërend van 4% tot 7 '/2%. Die rente is afhankelijk van de opzeg termijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzegtermijn in acht te nemen wordt een kiem percentage van het opge nomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vong jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning. Meer informatie Stuur de bon in, vraag de folder op het post kantoor, of bel 0017 (gratis) of (020) - 5893137. Beleqqinqsrekeninqen tot 71/2%. U kunt kiezen uit 4 soorten beleggings- hoge ROTTERDAM (ANP). Het wordt hoog tijd dat wij uitscheiden met „gillen” over de werkloze bouwvakarbeiders in Nederland die te lui zouden zijn om te werken. Als wij de werkloosheidscijfers van dit moment bezien moeten we constateren dat in de bouw eigenlijk geen werkloosheid meer is en zelfs in de grond-weg-en waterbouw ook niet. We moeten er ook mee ophouden te beweren dat er in de bouw geen mensen meer bij mogen”. Dit zei voorzitter Dilo van Commenee van de hout- en bouwbond CNV donderdagavond tijdens een vergadering van deze vakorganisatie in Rotterdam. oV®l 1 Sturiï NaaSL I van«ae e 1* ECONOMIE W Afzonderlijke kraamklinieken moeten worden afgeschaft Obligatiemarkt flauw (Van onze beursmedewerker) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Hij kwam tot deze cijfers door de werk loosheidscijfers per eind oktober nader te analyseren. Volgens het ministerie van So ciale Zaken stonden er in de BNU-sector op dat moment bijna 10.000 werklozen ingeschreven terwijl er een vraag naar bijna 12.500 man was. Het aanbod van 10.000 man moet volgens Van Commenee met 75 pet verminderd worden omdat ze of minder geschikt zijn of geen echte bouw vakkers zijn (50 procent) of omdat ze „fric- tie-werkloos” zijn. (Korter dan drie weken werkloos - 25 procent). De heer Van Com menee vertelde dat het Rijnmond-experi- ment hem had geleerd dat aan het inge- Als er sprake is van medische indicatie dient de bevalling onder leiding van een gynaecoloog te geschieden. De huisarts staan van afzonderlijke klinieken, die te eenzijdig zijn, de ten dele onnodige ver vanging van thuisbevallingen, het onttrek ken van bevallingen aan het ziekenhuis aan de problematische financiële exploita tie van de klinieken. Mede in verband met de mogelijkheid om poliklinisch in het ziekenhuis te kun nen bevallen zouden de ziekenhuizen huis artsen en verloskundigen toegang tot het ziekenhuis moeten verlenen voor het doen van bevallingen. In de huidige opvattingen hebben kraaminrichtingen en kraamte- huizen geen bestaansrecht meer. Deze kaart moet in samenwerking met de betrokken beroepsorganisaties als een uniform document worden opgesteld. De kaart moet een vast behandelingsplan aangeven voor de duur van de zwanger schap. Tevens worden alle belangrijke ge gevens op de kaart aangetekend. Op basis daarvan wordt besloten of, en op welke manier, een gynaecoloog wordt ingescha keld. Bij de besluitvorming moeten verlos kundige, huisarts en specialist zijn be trokken. Zoals reeds opgemerkt, het vuurwerk kwam ditmaal van het Damrak. Daar werd vanuit de valutahoek het baisse- vuurtje weer aangeblazen met de gulden als inzet. Dat er iets broeide, was duidelijk uit de pandbriefsector, toen afgelopen weekeinde de grote hypotheekbanken alle op één dag de afgiftekoers voor de 8- procent-pandbrieven van 100 procent op 99 procent brachten. Kennelijk voltrok vooral in het buitenland de plaatsing van die stukken zich uitermate stroef, nadat een maand geleden deze pandbrieven in buitenlandse kapitaalkringen juist zeer populair waren. De verlaging tot 99 procent heeft overi gens niet veel geholpen, want later in de week werden de 8-procent-pandbrieven zelfs geheel ingetrokken en verschenen er 8,75-procent-stukken op de markt, tegen een afgifteprijs van 99,5 procent-stukken op de markt, tegen een afgifteprijs van 99,5 procent. Deze nogal snelle stijging van Ook het feit dat pas na urenlange strijd tussen koop en verkoop de beursindex op de meeste dagen tegen het slot een hoger peil aansloeg, bewijst dat de ondergrond sterker is geworden. Wat overigens niet wegneemt dat nog altijd een groot deel van het beleggend publiek kennelijk weinig vertrouwen in de toekomst heeft. Maar Wall Street nadert het tijdstip waarop in andere baisse-jaren vaak een gunstige slotfase het begin is van een flinke hausse, zodat enige nieuwe hoop is ontstaan. Het meest spectaculaire in de beurswe reld kwam deze week vanuit onze beurs en met name uit de obligatiehoek. Wall Street had een rustige week, ook al werd de slag om het behoud van de 800-barriè- re opnieuw gewonnen. Nadat vorige week het koerspeil van de Newyorkse effecten beurs tot juist even 800 was gezakt, kwam via de koopjesjagers het bekende technische herstel weer opzetten. Hoewel dit niet die vormen aannam als het voor gaande, dat in enkele dagen het koerspeil al op 825 bracht, leek het meer reliëf te krijgen door de toename van de omzetten. De obligatiemarkt gedroeg zich deze week dan ook flauw en het elke dag nieuwe dalingen zien. Het moet zelfs be twijfeld worden of nog leningen beneden de acht procent kans op slagen hebben, zoals het Ennia-concern blijkbaar wil pro beren. Maar mensen die plannen hebben geld voor hun woning aan te trekken, zullen er rekening mee moeten houden dat Nederland duidelijk in de laatste dagen van de 8,25 procent hypotheekrente ver keert. Dit te meer nu ook de Nederland- sche Bank al consequenties uit de krantige omslag op de kapitaalmarkt heeft getrok- Er heerste dus duidelijk een zekere ner vositeit om de gulden en de speculaties namen toe dat de afstand tot de Duitse mark zal worden vergroot. Tot dusver houdt de Nederlandsche Bank stipt de gulden binnen nauwe grenzen met de mark, maar sinds deze week oud-minister Lieftinck vanuit het Internationale Mone taire Fonds duidelijk heeft gemaakt, dat het veel beter zou zijn om die afstand te vergroten en de gulden dus te laten devalu eren, heeft het buitenland het kennelijk op zijn zenuwen gekregen. De Duitse mark lag dan ook voortdurend vast, ook de yen trok verder omhoog. Mede door geruchten dat Saoedi-Arabië bereid zou zijn Britse ponden te accepte ren, begon het Britse pond weer te rijzen, nadat nieuwe golven van sociale onrust de revaluatie van 5 procent bijna weer onge daan hadden gemaakt. Daardoor werd de gulden van de bekende harde valuta het enige mikpunt van wantrouwen en kwa men grote verkooporders van Nederland se obligaties vanuit het buitenland boven de beurs te hangen. de rente was het gevolg van grote verkoop druk op onze obligatiemarkt vanuit het buitenland en het mede in verband daar mee volkomen mislukken van een 7,5-pro- cent-lening van de ABN, die op 99 procent verkrijgbaar was. Sinds mensenheugenis, aldus een woordvoerder van de Suiker Unie, heeft de suiker biet niet zo’n fantastisch afrijpingspropes meegemaakt als in de oktobermaand van dit jaar. Om veel suiker te kunnen vormen heeft de biet in oktober zonnige, warme dagen en koele nachten nodig en die heeft hij deze keer gekregen. De 1,9 miljoen ton bieten die Suiker Unie tot en met 10 november verwerkt heeft, hadden gemiddeld een suikergehalte van 15,65 procent. De totale bietenverwerking van deze coöperatieve onderneming zal volgens de jongste raming op 3.75Q.000 ton komen. Bij het begin van de campagne dacht men ruim 3,6 miljoen ton te zullen ontvangen. Ondanks het droge weer heeft men dit jaar bij enkele fabrieken van de Suiker Unie toch nog problemen met zogenaamde tarra: grond die met de bieten meekomt. Hij kleeft er niet aan, zoals in natte jaren, maar zit er los bijeen gevolg van nieuwe rooitechnieken. 3 k aann. De heer Van Commenee rekende de le den daar voor dat er eind oktober jl. in de burgerlijke en utiliteitssector een tekort van bijna 10.000 bouwvakarbeiders was. In de grond-weg -en waterbouw is er vol gens hem sprake van een tekort van bijna 500 werknemers. Wat de kosten betreft verdient het aan beveling, zegt het CRV-advies, iedere zwangere voor het geheel van de hulpver lening (begeleiding zwangerschap, leiding bevalling en verzorging kraambed) een zelfde bedrag voor eigen rekening te laten. Dit eigen risico zou overeen moeten komen met de bijdrage, die ziekenfondsverzeker den voor het verkrijgen van kraamzorg verschuldigd zijn( voor interne zorg is dat nu maximaal 250 gulden). Tijdens het Rijnmond-èxperiment bleek namelijk dat van de 2200 werklozen die aanvankelijk voor bijscholing in aanmer king kwamen, bijna de helft afviel omdat zij onder de categorie mindergeschikten vielen dan wel geen echte bouwvakarbei ders waren (glazenwasser etc.). Van de 2200 werklozen bleek verder een kwart korter dan drie weken werkloos, zodat zij onder de groep frictiewerklozen vielen van wie verwacht mocht worden dat zij bin nenkort weer werk zouden vinden. Eind oktober was er in de GWW-sector een vraag naar bijna 1500 man, die werd overtroffen door een aanbod van bijna 4000 man. Van deze laatste groep, moet je, aldus Van Commenee, ook driekwart af trekken. Dan blijkt dat er zelfs een tekort van bijna 500 wegenbouwers is. Een zwakkere gulden is nu eenmaal gun stig voor onze export en dit is een pluspunt voor de aandelensector. Vandaar dat er toch een duidelijke weerstand ontstaat te gen een te zware rendementsaantasting vanuit de rentesector. Fokker moest ech ter duidelijk terug en verloor vier gulden door de grote moeilijkheden binnen con- cernverband met de Duitse VFW. Ballast Nedam daarentegen zag zich, door nieuwe aankopen voor Arabische rekening, ver hogen van 119 gulden tot 126 gulden. onderzoekt in beginsel alle thuisgeboren kinderen, alleen als daarvoor een indicatie is verricht de kinderarts het onderzoek. Belangrijk middel om de zorg te verbete ren is de zogenaamde zwangerschaps- kaart, die ook van belang is voor het concretiseren van de samenwerking tus sen verloskundige, huisarts en specialist. Alleen Akzo lag enkele dagen achtereen onder druk, omdat de stijgende waarde van de markt de concurrentiepositie van de Duitse Glanzstoff, een belangrijk on derdeel van Akzo, verder dreigt te onder graven. Het aandeel brokkelde deze week nog zo’n 2,50 af, ongeveer 10 procent van de beurswaarde. Verder verloor Van Om meren ongeveer tien gulden. Een teruglo pende tendens ontwikkelde zich ook voor de Hollandse Beton, KBB, Elsevier en de Verenigde Bredero. Maar deze werd door positieve fluctuaties toch weer regelmatig onderbroken. Het ontworpen stelsel verruimt het „pakket” van verloskundige diensten, zo dat nog meer kan worden tegemoetgeko men aan de wensen en behoeften van de betrokkenen. Ook wordt hiermee doelbe wust gemikt op grotere doelmatigheid. Ge streefd wordt naar het vermijden van on nodige dure hulpverlening, het in sterkere mate gebruik maken van de verloskundige en de verschuiving van klinische bevallin gen naar poliklinisch, in het ziekenhuis, en naar het zoveel mogelijk thuis bevallen als de bevalling als normaal te verwachten is. De bevallingen waarbij medische indica tie is gesteld mogen alleen in daartoe er kende afdelingen van algemene ziekenhui zen geschieden. Aan de erkenning van deze afdelingen worden eisen gesteld inza ke bemanning en outillage. Voor de als normaal te verwachten bevalling moet de poliklinische behandeling als een keuze mogelijkheid die in een duidelijke behoef te voorziet worden aanvaard. Wat het tijd stip van „ontslag” na zo’n bevalling betreft valt volgens het advies te denken aan een tijdsduur van 12 tot 36 uur. neieggings- 1710/ rekeningen tot X 2 /0 e lig- irkeer-1 opper- 1e hall amers, verga- Ange- euken, ken en het wisseldisconto nota bene met een heel procent verhoogde. In dit klimaat viel ook de aandelenemis sie van de Fries-Groningse Hypotheek bank niet al te best. Nadat zich aanvanke lijk nog een soort stabilisatie voltrok rond de theoretische waarde van de claims van circa 4,30, viel de prijs later in de week terug tot 3,50. Ook de aandelen in deze instelling begonnen te dalen, evenals trou wens van de Westland-Utrecht. Nadat hier een nieuw hoogtepunt van het jaar op even boven de 400 gulden was ontstaan, trad een reactie in tot 390 gulden. Ook voor de rest van de aandelenmarkt kregen de nieuwe spanningen om de gul den betekenis en nam de onzekerheid toe. Vorig jaar is gebleken dat tijdens een dergelijke fase van buitenlandse verkoop druk de rente in korte tijd van 8 tot 10 procent kon optrekken. Dit heeft natuur lijk ook consequenties voor de aandelen sector. Vooral nu rendementsaankopen een steeds belangrijker plaats gaan inne men. Maar doordat de flauwe stemming voor de gulden de eveneens nog altijd dalende dollarwaarde ging camoufleren, bleven de internationale aandelen op het oude koersniveau hangen. Vanuit die sec tor werd dan ook krachtige weerstand geboden tegen de verkoopdruk. adio, et n. of h ZWOLLE. Leden van de Katholieke en de Algemene Ambtenarenbond hebben gisteren bij alle vestigingen van het Over ijsselse elektriciteitsbedrijf IJsselcentrale pamfletten uitgereikt waarin zij proteste ren tegen de cao die in september is afge sloten voor alle elektriciteitsbedrijven die in NV-verband opereren. De cao werd niet ondertekend door de KABO en de ABVA en sinds die tijd hebben de bonden geprobeerd huq leden tot acties aan te zetten. Het gaat hierbij om bedrijven in Utrecht, Gelderland, Overijs sel, Limburg, Drenthe en Brabant. In het pamflet dat aan alle werknemers bij de IJsselcentrale werd uitgereikt, wordt voor namelijk geprotesteerd tegen de niet in de cao opgenomen verworven rechten. Verder vinden de bonden dat de directie ook onder de cao moet vallen. Ook is men gekant tegen het in de arbeidsovereen komsten opgenomen recht op fouillering van de werknemers. De actie verliep zon der incidenten. CSM doet nu haar best voor Kerstmis klaar te zijn. Blijven de omstandigheden verder normaal, dan zal dat bij de fabrieken in Halfweg, Breda, Steenbergen en Sas van Gent wel lukken. De enige fabriek van de onderneming die „op de tocht” staat, aldus de woordvoerder, is die te Vierverlaten in Groningen. De Suiker Unie acht het niet uitgesloten dat een of twee van haar fabrieken met Kerstmis zullen moeten doordraaien. Welke dat zullen zijn, is nog niet bekend: van de dan nog te verwerken hoeveelheid bieten hangt het af of men grote of kleine fabrieken kiest. De Suiker Unie had de campagne in haar zes fabrieken (Groningen, Puttershoek, Dinteloord, Roosendaal, Zevenbergen, Sas van Gent) op 19, 20 of 21 december willen beëindigen, maar nu zal men in ieder geval wel heel dicht bij de Kerst komen. HALFWEG (ANP). De suikerbietencampagne van de Centrale Suiker Maatschap pij CSM gaat waarschijnlijk een weekje langer duren dan aanvankelijk de bedoeling was: in plaats van op 14 of 15 december hoopt men nu op 20 of 21 december te kunnen ophouden. I» De oorzaak, zo vertelde een woordvoerder van de onderneming, is dat de suikerbiete- noogst zowel als de suikerproduktie in Nederland tien procent hoger blijkt uit te vallen dan bij het begin van de campagne verwacht werd. De bietenoogst wordt nu geraamd op meer dan zes miljoen ton, waarvan de CSM er 2,5 miljoen verwerkt, de suikerproduktie op 860.000 ton, waarvan 325.000 bij CSM. schreven werklozenbestand ruim driekwart als „werkloze bouwvakker” afvalt. Het beleid moet erop worden gericht, aldus het advies, dat bij een bevalling waarvoor een normaal verloop wordt ver wacht kan worden gekozen uit twee moge lijkheden: thuis bevallen of in het zieken huis, al of niet poliklinisch. Uit het advies blijkt dat deze nieuwe koers door de art sen- en andere betrokken organisaties wordt ondersteund. Het punt van de samenwerking uit het vorige advies wordt herhaald en nog wat aangescherpt: om de continuïteit in de verloskundige zorg te handhaven en de kwaliteit te verhogen, moeten er verlos kundige samenwerkingsverbanden ko men. Huisarts, verloskundige en specialist hebben daarbij ieder een eigen taak. De verloskundige is in beginsel de eerst aan gewezene voor het leiden van een beval ling, waarbij een normaal verloop wordt verwacht. In verband met de ontwikkeling naar kleinere huisartsenpraktijken en de verde re daling van het aantal geboorten, zal het aantal bevallingen in een doorsnee huis artsenpraktijk verder dalen. Daarvan zal een vermindering van ervaring in het lei den van bevallingen het gevolg zijn. De huisarts dient alle zwangeren in zijn prak tijk medisch te begeleiden. Hij zal alleen de leiding van de bevalling hebben als er geen verloskundige aanwezig is dan wel als de betrokken vrouw het wenst. I Het advies is een vervolg op een in 1972 uitgebracht advies, waarin werd voorge steld verloskundige centra tot stand te brengen. Daarin werd gesproken van een verloskundig samenwerkingsverband, gStgS; waarin de huisarts, de verloskundige, de specialist, het kraamcentrum en het ziekenhuis zouden deelnemen. Ook werd gesproken over een afzonderlijke ruimte lijke voorziening voor bevallingen. Op grond van nieuwere inzichten en ervaringen vindt de CRV nu dat een ande re weg moet worden ingeslagen. Verme den moet worden voorzieningen te maken buiten het ziekenhuis. Redenen: het ont- <*- ’1 envelop Beleggings

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15