tn ■■■R TRAINER JAN MAK: Van Kooten bij Go Ahead a Heracles boos voor WK’78 mogelijk in doel Iran dicht bij kwalificatie op Hans Polko I Pp JAREN KOMEN NOG „MIJN BESTE „SPELERS MOET JE NIET HARNASSEN” „In 1978 Giro in plaats van Tour de France” THUR A U. K71 i 1 i L I Onbevangen Teveel ontzag 4» Pas begin Tour de Thurau Deader’s 1VI digest U M Bi Open oog v xi j a NOVEMBER SPORT 17 19 7 7 I dF"***"" ^4 <- Geef Noord-Hollai de Al - W A L' ■A Kees van Kooten JAN PREENEN (ADVERTENTIE) ri- Hennie Hollink (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Didi Thurau de te rn de isvisa uncti- andse len in maar innen DEVENTER. Go Ahead Eagles heeft ernstige keepersproblemen. Nadat eerste doelman Hennie Spijkerman in de wed strijd tegen Feyenoord zijn duim kneusde en voor enkele weken werd uitgescha keld, is nu ook tweede doelman Jan Ende- man tot overmaat van ramp voor de De venter ploeg voor enige weken niet be schikbaar. Endeman brak gistermiddag tijdens de training een arm. Het was, drie en een halve maand gele den, voor onze oosterburen ineens niet meer de Tour de France, maar de Tour de Thurau. Wieler-Europa kón bedenkingen aanvoeren tegen het koersverloop, dat de Duitse coureur in de kaart speelde. Maar om zijn klasse, zijn fenomenale overwin ning in bijvoorbeeld de zwaarste tijdrit van „la grande bouclé”, kon men niet heen. (Van onze sportredactie) FRANKFORT. Hij moet zijn eerste klassieker nog winnen en hij heeft met uitzondering van de Tour de l’Oise, een kleine etappekoers die hij in 1975 won, evenmin een meerdaags evenement op zijn naam kunnen schrijven. Niettemin is Didi Thurau een vedette. Zijn markt waarde bedraagt vele duizenden guldens per dag. Duitse baandirecteuren betalen „der Didi” een zelfde gage als de startpre- mie, die Eddy Merckx (nog altijd) tou cheert als hij zich in het spektakel der zesdagen stort. En dat bedrag geldt als een record in de internationale wielerwe- reld. De Tour de France vergde veel van Thurau. Het criterium-circus daarna (in clusief de vaak lange autoreizen) was eveneens vermoeiend. „Ik zou snel aan het einde van mijn latijn zijn als ik óók nog de hele winter op de baan ging rijden”, zegt hij nu, kort nadat zijn transfer van TI Raleigh naar IJsboerke (per 1 januari) definitief werd. „Dat ik desondanks enkele zesdaagsen op mijn programma heb gezet, is niet alleen vanwege het geld. Zeker in eigen land willen mijn supporters mij aan het werk zien”. De altijd vriendelijke Thurau is blij dat het zwaarste deel van zijn winterbaanpro- gramma inmiddels tot het verleden be hoort. Dat hij zowel in de zesdaagse van Dortmund alsook in de six-jours van zijn geboortestad Frankfort op de overwin ning beslag legde, vindt hij nauwelijks de moeite van het vertellen waard. „Nu nog de zesdaagse van München, het Europees koppelkoerskampioenschap in Kopenhagen en de Nacht van Keulen. Dan ben ik weg. Drie weken vakantie. Heerlijk skiën met enkele ploegmakkers. Ik ver lang er heviger naar dan ooit tevoren”. Geen wonder. Het leven van een vedette biedt nauwelijks tijd voor ontspanning. Thurau geeft, zoals hij het uitdrukt, „een klein voorbeeld”. Dinsdagavond om elf uur behoorde de zesdaagse van Frankfort tot het verleden. Het winnende koppel Thurau-Tschan moest natuurlijk worden gehuldigd en het werd ook op de receptie van de baandirectie verwacht. „Om half vijf rolde ik in bed”, aldus Thurau. „An derhalf uur later liep de wekker af. Ik stapte in mijn auto. Om twaalf uur ’s mid- Afgezien van een reeks van vijf neder lagen („De spelers hadden nog te veel docent heb leren kennen, werd binnenge haald, kreeg ik te horen dat een aantal spelers aan het eind van het seizoen zou stoppen. Hans Mol om zakelijke redenen, de beide Hondjes en Fred André vanwe ge hun leeftijd. Om die reden wilde ik in de loop van de competitie wat jongeren gaan inpassen, nadat fase één, het be houd van het eredivisieschap, achter de rug zou zijn. Door al die tegenslagen heeft fase twee zich echter noodgedwon gen nu al aangediend, zonder dat fase één al is afgerond. Het is natuurlijk on zinnig om te stellen, dat Volendam niets meer kan gebeuren. Wel is het zo dat we de nodige tijdwinst hebben geboekt, om dat jonge spelers als Keje Molenaar nu al in het eerste elftal meedraaien”. Jan Mak, die zijn theorieën aan de praktijk heeft kunnen toetsen bij FC Groningen (als assistent van Groene- woud) en bij hoofdklasser CEC, en die het afgelopen jaar zelf heeft gevoetbald bij het Westduitse Erica („Omdat ik geen club trainde wilde ik op die manier voe ling houden met de sport”), heeft in prin cipe een contract voor twee jaar. „Als er niets tot stand is gebracht, stap ik eerder op. En dan heb ik het niet alleen over resultaten, die tot uitdrukking komen op de ranglijst, maar ook over de instelling van de spelers. Ik eis van de spelers dat ze meedenken, zelf zo nu en dan met suggesties komen. Via groepsgesprekken gebeurt dat ook wel, maar nog niet zoals ik dat zou willen, al besef ik dat je van team-sporters nooit kunt verwachten dat je ze net als individuele sporters vanuit hun eigen verantwoordelijkheid kunt la ten werken, zoals atleten die uit eigen beweging tien of twintig kilometer gaan lopen”. „Om die situatie enigszins te benade ren, is het natuurlijk wel belangrijk dat je je niet autoritair opstelt. Vanaf het moment dat ik hier kwam, heb ik me onbevangen opgesteld om de spelers van binnen en van buiten te leren kennen en ben ik tussen hen in gaan staan. Je bent nu eenmaal bezig met een gezamenlijk doel. Alleen op de momenten dat dat noodzakelijk is, moet je je laten gelden”. 2 4 1 1 6- 2 7- 6 11-6 7-6 3-14 sker- mor- irater stan ce Ca rn een iKing les en steam rlijkse meer omen, an de lië een tafel legden. Zo voelden zij er niets voor om de conditie op een zo hoog mogelijk peil te brengen, alleen maar om de tegen standers achterna te rennen. Mak: „Net als ik wilden zij zichzelf blijven terugvin den bij Volendam. Onze ideeën kwamen aardig overeen, net als zij vind ik dat je niet alles op het resultaat moet afstem men, maar dat je ook op het vertoonde spel moet letten. Je moet de spelers niet harnassen en de weg afsnijden naar cre ativiteit, al moet je natuurlijk wél streven naar doelmatigheid”. ontzag voor PSV en FC Twente”), lijkt het juiste evenwicht gevonden en ziet het er naar uit dat Volendam, dat via de zijdeur de eredivisie is binnengeslopen, die hoogste afdeling niet door de achter uitgang hoeft te verlaten. En dat ter wijl Volendam wekenlang met een ver sterkt C-team moest opdraven, als ge volg van schorsingen en blessures. Daar door heeft de competitie 1978-’79 zich eerder aangediend dan Mak zich had voorgesteld. De te elfder ure als opvol ger van Leo Steegman aangetrokken trainer had zich twee doelen gesteld: een eind maken aan de pendeldienst, die Volendam jarenlang tussen ere- en eer ste divisie heeft onderhouden en het experimenteren met jongere spelers. „Toen ik hier tegen twaalven door ma nager Joop Brand, die ik in Zeist als 1 2 2 lalve zette erste et 7-3 n de s ge- enua fuez- n Co- [even tader n Co- p Co- liaan- ellijk et de eont- Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b v .Purmerend (02902) 1654 Rob- lalve ipese •sge- iver- lemi- iode- l, 1-1, mits, epel- a ver- oorde lolutie iwege kaan- esteld X 0 r W ■4 5 7 6 5 5 Tegen de verwachting in heeft Volen dam echter nu al de sollicitatie voor een plaats in de eerste divisie ingetrokken en dat terwijl ondanks de nodige concessies nog altijd volop ruimte bestaat om te improviseren. Terwijl Feyenoord-trainer Boskov met zijn kapitale ploeg na afloop van een wedstrijd vaak niet verder komt dan de opmerking dat het resultaat voor op staat en dat er voor vermaak geen plaats is, houdt Volendam een open oog voor de consumentenbelangen en wor den de verkoopvoorwaarden bijna nooit vergeten. Onder andere om die reden was het voor Mak zo’n vijf a zes maanden geleden niet moeilijk voor Volendam te kiezen en niet voor Feyenoord, dat hem eventueel als opvolger van hulptrainer Theo Verlangen had willen aantrekken. „Volendam was niet alleen slagvaardi ger, de hele constellatie spreekt mij ook meer aan. Bij Volendam vind ik mezelf terug en kan ik mijn ideeën kwijt”. In die visie staat de spelvreugde centraal. Zo zal het in Rotterdam wat merkwaardig overkomen dat Jan Mak een nederlaag niet koste wat het kost uit de weg gaat. „Ik ga ervan uit dat je niet bang moet zijn Omdat Mak destijds van een mogelijke verbintenis met Feyenoord afzag, kan hij zijn ideeën dit seizoen in de,Kuip alleen kwijt als Volendam morgen in Rotter dam speelt. Mak daarover: „Net als een aantal weken geleden tegen Ajax, zou ik een nederlaag niet erg vinden, als er maar sprake is van inzet en lef. Een feit is dat Feyenoord banger zal zijn om te verliezen dan wij”. Thurau dankt deze hoge waardering na tuurlijk niet alleen aan zijn uiterlijk. Dat de slanke jachtrijder uit Frankfort door Franse journalisten als „de nieuwe Ko- blet” (le beau Hugo van weleer) ten tonele is gevoerd, kan de betrokkene als een welkome versterking van zijn populariteit zien. Maar in het peloton is de graadmeter anders. Thurau heeft dat begrepen, vanaf het moment dat hij drie seizoenen geleden, amper twintig jaren jong, het profmilieu binnenstapte. Erkenning, collegiale waar dering, verover je alleen door strijd. En door prestaties. In drie jaar heeft Didi Thurau een res pectabel aantal ereplaatsen kunnen be machtigen. Zijn faam zou desondanks niet in klinkende munt kunnen worden omge zet als er naast de vele eervolle verrichtin gen niet een wedstrijd was geweest waarin hij het publiek tot laaiend enthousiasme bracht. Die wedstrijd, de Tour de France, deed de ster van Thurau naar de hoogte van thans rijzen. Vijf etappe-overwinnin- gen en een veelvoud aan gele truien maak ten Duitsland wielergek. (Van onze sportredactie) ALMELO. De Almelose eerste-divi- sieclub Heracles overweegt stappen te ondernemen tegen Hans Polko, speler van De Graafschap. Dit naar aanleiding van uitlatingen van Polko in een voetbal weekblad, waarin Polko de trainer van Heracles, Hennie Hollink, een beestachtig man noemde. .«UR- ■♦WW»*»'- Volop prijzen In de puzzelactie „Zet ze ook eens In 't zonnetje" waaronder 26 ex. van de Reader's Digest Grote Geïllustreerde Ency clopedie. 3-delig kleurrijk geïllus treerd naslagwerk met een winkel waarde van 195,-. Doe méé en win. De opbrengst komt ten goe de aan de Stichting „Buitenlandse vakantiereizen voor gehandicap ten". (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Trainer Jan Mak van Volendam is er al aardig in geslaagd om zijn spelers duidelijk te maken dat voet bal een gezelschapsspel is, waarbij het maken van doelpunten voorop staat. In het verleden werkte een aantal gooche laars nog wel eens langs elkaar heen en werd vaak pas aan een goal gedacht als de doellijn in zicht kwam. De 32-jarige Mak heeft van het begin af aan naar een zakelijker uitgevoerde show gestreefd, waardoor zijn pupillen zich aanvanke lijk moeten hebben af gevraagd of hij soms een andere tak van sport wilde introduceren. Mak: „Ik wilde dat er wat directer werd gespeeld, met meer vaart. Daarom heb ik de jongens op de trainingen be perkingen opgelegd. Niet meer dan één of twee keer de bal aanraken en dan spelen. Daar hadden ze in het begin wel de ziekte over in. „Dit is geen voetbal len”, zeiden ze, maar geleidelijk aan zagen ze er wel de noodzaak van in”. De koerswijziging heeft er voor ge zorgd dat Volendam in vrij korte tijd een dijk van twaalf punten heeft opgewor pen, waarmee het water dat de club een half jaar geleden door allerlei omstan digheden tot de lippen was gestegen, voorlopig kan worden tegengehouden. „En dan te bedenken dat we op de acht tiende plaats van de eredivisie zijn ge start met maar één procent kans op be houd. Dat kon je overal vóór de competi tie lezen, zo dacht iedereen er over”. Go Ahead, dat tot nu toe in de competitie vijf punten behaalde, gaat vanavond op bezoek bij AZ’67 in Alkmaar. Het doel zal daar worden verdedigd door de doelman van het c-elftal Arjan Kluitenberg, die afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Roda JC na 27 minuten inviel voor Ende man, die een wenkbrauwblessure had op gelopen. Reserve-doelman in Alkmaar is aanvoerder en middenvoor Kees van Kooten. De ex-Telstar speler onderging gistermiddag in Deventer zijn eerste kee perstraining. Het c-elftal van Go Ahead zit nu zonder keeper. Ook voor dat probleem is een tijdelijke oplossing gevonden. Middenvel der Brink wordt voorlopig tussen de palen geplaatst. I' dags werd ik in Tielen verwacht voor het tekenen van het contract bij IJsboerke. Een ritje van ruim 400 kilometer naar België. Daarna dezelfde dag terug. Als ik gevolg zou geven aan de stroom van uitno digingen om zakenpanden te openen, handtekeningen uit te delen in jeugdhui zen of een feestavond van deze of gene vereniging met een bezoek te vereren, zou ik geen dag meer thuis zijn. Het was dan wel gauw met mijn wielercarrière afge lopen”. Deze uitspraak is bij Hollink hard aan gekomen. Hollink: „Dergelijke uitlatingen moeten nu maar eens afgelopen zijn. We zullen maatregelen nemen, maar welke dat zijn, weet ik nog niet. We hebben de keuze uit drie mogelijkheden: een kort geding, een tuchtrechtelijke zaak bij de KNVB of een rectificatie van Polko. Daar naast is het zeer waarschijnlijk dat de spelers van Heracles een actie gaan onder nemen, bijvoorbeeld via een brief.” Hans Polko, die vorig seizoen nog voor Heracles voetbalde en in die periode gere geld met de trainer overhoop lag, ontkent de beschuldigingen. „Ik heb dat absoluut niet gezegd. De betreffende journalist heeft me deze woorden in de mond ge legd.” om te verliezen en om af te gaan. Dat angst een slechte raadgever is, is niet zomaar een kreet. Je moet durven ver liezen. En dat verlies ook kunnen accep teren, zolang je maar initiatief durft te nemen en risico’s durft in te bouwen. Op die manier kom je niet alleen het publiek tegemoet, maar heb je tegen ploegen als Feyenoord en Ajax ook meer kans op succes dan wanneer je van begin af aan met z’n allen voor het doel gaat liggen. In zo’n geval verlies je misschien met 1-0 en kun je zeggen dat je niet bent afgegaan, maar welke waarde heeft dan zo’n resul taat?” Mak, die in zijn mening ongetwijfeld gesterkt zal zijn door de zege op Ajax (1- 2), beweegt zich daarmee op dezelfde golflengte als Billy en Dick Bond, die vóór de competitie een pakket wensen op 0 8 8 7 5 0 Het Philip» Solarium is '-6 het zonnetje in huis. Want fi net als de zon. leveren ac de UV-lampen en de warmtezonnen het ultra- violet en Infrarood. U krijgt een zongebruinde xj kleur en u geniet van de E koesterende warmte. -3 Precies wanneer het u uit- X komt In alle rust en priva- cy Philips nieuwe Sola- 5 num heeft allerlei nuttige technische extra's zoals automatische uitschake- a ling Het is bijzonder van „j vorm maar bescheiden van formaat en laat zich bovendien gemakkelijk aan de wand installeren Waarde f 1.250,-. - v i was n de tand n de Iver- rong open •iend icen- Didi Thurau wil blijven fietsen. Nog veie jaren. „Ik begin pas”, zegt hij la chend. „In november word ik 23. Mijn beste jaren moeten nog komen. Daarom ben ik blij met de plannen van mijn nieuwe sponsor om in 1978 de Ronde van Italië te verkiezen boven de Tour de Fran ce. Ik wil best terug naar de Tour, maar liever over twee jaar, dan ben ik vol groeid”. Half januari begint Thurau aan zijn voorbereiding op het nieuwe wegseizoen. Hij doet dat zoals altijd. Een vast stramien. „Waarom zou ik veranderen? De praktijk heeft uitgewezen dat het altijd goed is geweest. Ik onderbreek de training slechts voor de zesdaagse van Milaan. Daarna telt alleen nog de weg. Nee, op de baan in Antwerpen zien ze me niet. Ik weet dat men mij daar graag in de zesdaagse zou hebben, maar mijn besluit staat vast. Zelfs als lid, straks, van een Belgische ploeg hoef ik Antwerpen niet te doen”. Dat Thurau bij zijn nieuwe sponsor, Usboerke, veel zeggenschap heeft als het aankomt op programmering is duidelijk. Directeur Staf Janssens van het Belgi sche concern zei het dezer dagen tijdens de presentatie van het team nog: „Didi blijft zeker twee jaar bij ons. Maar hij krijgt tevens een conceptcontract mee voor lan gere termijn. Die verbintenis moet hij maar eens op zijn gemak bestuderen. Wij hebben zo’n jonge kopman niet voor slechts enkele seizoenen. Thurau is voor ons belangrijk. Sportief en commercieel. Vanaf het moment dat wij mondeling tot overeenstemming waren gekomen, was het voor ons niet moeilijk meer om zake lijk in Duitsland succes te boeken. De naam Thurau was de beste introductie van ons nrodukt”. 3 2 3 2 0 0 5 TEHERAN (AP). Iran heeft gisteren in de Aziatische kwalificatiegroep voor het wereldkampioenschap voetbal 1978 een 2-2 gelijkspel bereikt tegen Zuid-Ko- rea. De wedstrijd werd in Teheran ge speeld en trok *70.000 toeschouwers. Door dit gelijke spel heeft Iran zich op de eerste plaats in de Aziatische groep genesteld. Iran behaalde tot nu toe acht punten en heeft uit de drie nog te spelen wedstrijden slechts twee punten nodig om zich voor Argentinië te kwalificeren. Iran Zuid Korea Australië Koeweit Hongkong Drie van de vier halve finalisten van het internationale tennistoernooi van Stockholm zijn gisteravond bekend geworden. Het zijn de Pool Fibak, die met de grootste moeite van de Amerikaan Brian Teacher won (7-5, 4-6, 7-6), de Amerikaan Smith, die zijn landgenoot Hardie klopte (6-7, 6-4, 7-5) en de Zuidafrikaan Ray Moore, die de Zweed Kjell Johansson versloeg: 5-7, 7-5. 6-4. René Pijnen is in Kopenhagen met de Deen Gert Frank als tweede geëindigd in de strijd om het Europees kampioenschap over 100 kilometer voor koppels. Eerste werden de Belgen Merckx en Sercu. Volendam durft te verliezen” PBTF '80T£ I m wa^GRCTE W| GEItLWSTBEERDÊ ENCYCLOPEOfE M Jan Mak: „Bij Volendam vind ik mezelf terug” J r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17