ISRAEL BLIJFT POPULAIR IN VS Zuid-Libanon heeft situatie vertroebeld Egypte soepeler dan Syrië door Jaap van Wessel ■IM1 Vuile werk Machtsstrijd Koude oorlog W 1 in* - Geneve is ver weg In december 1974 gaf de toenmalige Amerikaanse Henry Kissinger George Ball over zou doen. Ook was Israel veel sneller en effec- del zolang er olie en zolang er gebied is. Als het deman, „dat het een bliksemoorlog kan voeren vertegenwoordigen en niet aan een partijprogram- ZOTlHfiT’ •ycsl 'fe AmnriVo moor roodnlarrnn” Til r—.■—4. was Israel in die tijd op Franse wapens aangewezen. crisisjaar procent van de Amerikaanse bevolking pro-Israel invloed in het Midden-Oosten beperkt tot de conser- Midden-Oosten heeft moeten prijsgeven. Egypte heeft bewezen dat de Arabieren bij gebrek I De recente gebeurtenissen in Zuid-Libanon maken deel uit van de voorbereidingen van de conferentie in Tunis. Dat heeft echter een lange voorgeschiedenis. Op 26 juli sloot de Libanese regering met de PLO in het Libanees-Syrische grensplaatsje Shtoura de zoveelste overeenkomst die de status van de PLO in Libanon zou moeten regelen. Zoals ook bij vorige gelegenheden het geval was geweest, was de belangrijkste partij, Syrië, slechts „waarnemer". ring, escaleerde de strijd snel. Israel stuur de openlijk troepen om met de christenen samen de Palestijnen te verdrijven. Het is niet voor het eerst dat de Amerikaans- Israëlische alliantie ter discussie staat. De vraag wat het werkelijke Amerikaanse belang in het Midden- Oosten is, is zo oud als de staat Israel zelf. Hef Amerikaanse belang is niet alleen maar een so al niet waar zij hun petrodollars moeten beleg gen, vrij van inflatie. Alleen politieke omstandighe den kunnen de Saoedi’s tot vergroting van de olieproduktie aansporen en het verband tussen olie en de door Israel bezette gebieden ligt daarom voor De Israeli’s beseften heel goed dat de Palestijnen, zo zij ooit van plan waren geweest Zuid-Libanon te verlaten, daar zeker niet mee in zouden stemmen als Israel via zijn christelijke bondgenoot wel Dat er voorlopig niet gesproken werd over sluiting van de grens, was de winst voor Israel en de christenen. Dag in, dag uit wist de Libanese pers in Beiroet te melden dat het nu toch zou gebeuren: 1200 man Libanese troepen zouden het grensge bied gaan vullen en voor orde en rust zorgen. Maar het was ook Jeruzalem al heel snel duidelijk dat ook de uitvoering van dit akkoord niet zo’n vaart zou lopen. Daarom zeiden regeringsfunctionarissen dat zij al tevreden waren met de wapenstil stand zelf, zonder Libanees leger en zon der Palestijnse terugtocht. De christenen waren van het begin af aan tegen het bestand geweest, en zij raak ten ook weldra weer slaags met de Pales tijnen. Israel en Libanon probeerden in tussen de legering van het Libanese leger te regelen via besprekingen tussen Libane se en Israëlische officieren. Vorige week een entree hield in Zuid-Libanon. Zo bleef het wankele evenwicht voorlopig gehand haafd. vond de laatste bespreking plaats resul taat hebben ze niet gehad en daarbij was het opvallend dat de Libanezen niet met de auto uit Beiroet naar de grens kwamen, maar met een VN-vliegtuig naar het vliegveld van Haifa. Reden: de weg Beiroet-grens via Sidon en Tyrus was on veilig door de aanwezigheid van Palestijn se commando’s. Precies het gebied van waar zondag en woensdag de raketten werden afgeschoten op Naharia. De raketaanvallen op Naharia waren een waarschuwing aan Egypte en de Ara bische broeders die het Amerikaans-Israe- lisch werkdocument zonder PLO willen aanvaarden. En de Israëlische represaille was het antwoord. Zuid-Libanon is de minder vreedzame tegenpool van Genève. De PLO heeft het Afwijzingsfront van dr. Habasj de schuld gegeven van die raketaanvallen. Het Afwijzingsfront wil aansturen op een Syrisch-Israelische oor log in Libanon, zo hopen zij. Israel daaren tegen heeft de PLO en Syrië verantwoor delijk gehouden. De PLO voor schending van het bestand, Syrië voor medeplichtig heid, en qualitate qua omdat Syrië in Liba non verantwoordelijk is voor rust en orde. De „schuld” van het Afwijzingsfront wees de Israëlische opperbevelhebber generaal Goer van de hand. kaans belang dat het opgeven van gebied door Israel Na de Jom-Kippoeroorlog van 1973 is Israels uiterst langzaam verloopt, terwijl dat proces nooit Ook hier speelde het grote politieke spel op de achtergrond mee. Amerika toonde tekenen dat het bereid was de PLO bij Genève te betrekken. Escalatie van de strijd in Libanon was een van de middelen om de Amerikaanse vredesinitiatieven te ondermijnen. Op 26 september kwam het tot een wapenstilstand, onder Amerikaan se bemiddeling. Het was min of meer een herhaling van het Shtoura-akkoord van drie maanden daarvoor. Met één uitzonde ring: inplaats van de sluiting van de Liba- nees-Israelische grens bedongen de Pales tijnen de aftocht van het Israëlische leger uit Libanon. Als de Palestijnen een hele middag lang 18 Katjoesha-raketten kunnen afschieten op Naharia, dan moet dat met medeweten zijn van de Syriërs, die de wegen en be voorrading naar Zuid-Libanon beheersen. En als het Afwijzingsfront zo op zijn ge mak een actie kan uitvoeren op plaatsen waar overwegend Fatach-mensen zijn, dan gebeurt dat niet tegen de zin van de Fatach en de PLO in. De PLO en Syrië koppelden nog een politieke afspraak aan die Shtoura-over- eenkomst: Syrië en de PLO zouden een I gelijkluidende positie innemen ten aanzien van Genève. De uitvoering van die over eenkomst zou op 26 september beginnen. Maar intussen liep er van alles mis. Israel en de christenen in Libanon waren het eens mét alle voorwaarden van het Shtou ra-akkoord, behalve de sluiting van de grens. Zij eisten uitvoering van de over eenkomst zonder de grenssluiting. En toen de Palestijnen op hun beurt bezwaar maakten tegen zo’n gedeeltelijke uitvoe- en maar 5 procent pro-Arabisch. Een verhouding vatieve oliestaten Jordanië en Libanon, van 1 op 9. Geen andere zaak in de Amerikaanse Israel. Een volledige inzet van het Egyptische leger militaire actie tegen de olielanden. James Schlesinger, Carters energieman, heeft on- Het was voor Syrië een heel slimme constructie want er werd een aantal vliegen in één klap geslagen: Palestijnen ver van de grens zou moeilijkheden met I Israel voorkomen. Het was verder juist Israel geweest, dat de komst van het Liba nese leger had geëist en de terugtrekking van de Palestijnen. Bovendien zou het „goede hek”, voor velen in de Arabische wereld een steen des aanstoots, verdwij nen zonder dat de Syriërs er iets voor behoefden te doen. Syrië zou ook zelf geen troepen naar Zuid-Libanon hoeven te stu- i ren, een daad die onvermijdelijk een con flict met Israel tot gevolg zou hebben. Vandaag komen in Tunis de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijeen. Op de agenda staat een gemeenschappelijke Arabische strategie voor Genève. Achter de schermen wordt al hard gelobbyd over een compromis tussen het Egyptische en Syrische standpunt, Egypte is bereid veel water in de yvijn te doen om Genève van de grond te krijgen. Dat betekent dat Egypte niet staat op een zelfstandige Palestijnse delegatie in Genève. Syrië daarentegen houdt vast aan een gelijkberechtigde Palestijnse delegatie. Gezien het standpunt van Israel en Amerika betekent dat in de praktijk: geen Genève. een status quo, die alleen maar tot nieuwe Barbarendom oorlog kan leiden. Een nieuwe uitbarsting in het Midden-Oosten is levensgevaarlijk, zowel voor Amerika en Israël als de rest van de westelijke wereld". dat tegen het jaar 1985 de Verenigde Staten, net als de andere landen in het Westen, volstrekt afhanke lijk zullen zijn van olie uit Saoedi-Arabië. De pessi misten geloven zelfs dat 1980 al een wordt. Nu al moet Amerika 50 procent van zijn olie invoeren. Saoedi-Arabië is het enige land in de wereld dat voldoende voorraden heeft om aan de politiek 'ligt zo duidelijk als Israel. Zelfs de Vietnam- verplichting en de politieke belangen inderdaad staat om zo nodig als waakhond op te treden, botsen. Palestijnse commando’s hadden de strijd aangebon den met koning Hoessein van Jordanië en Syrische tankeenheden waren Jordanië binnengevallen te- tankeenheden waren Jordanië binnengevallen ten einde het pro-westerse hasjemititsche koningshuis Israel troepen samen op de hoogten van Golan. Israel stond op het punt om Syrië binnen te vallen, teneinde de troon van Hoessein te redden, toen Syrië hoeft de morele verplichting van Amerika voor zich alsnog bedacht onder zware Russische druk Israels voortbestaan en veiligheid niet altijd voor en zijn troepen uit Jordanië terugtrok. Op dat Volgens die overeenkomst in Shtoura zou de Libanese regering de soevereiniteit in Zuid-Libanon weer gaan uitvoeren. De Palestijnen zouden zich dan uit Zuid-Liba non 10 tot 15 kilometer terugtrekken, en met de intrede van het Libanese leger zou I de open grens met Israel dicht gaan. Een logisch gevolg van die overeenkomst was verder dat de christelijke falangisten in Zuid-Libanon hun posities zouden over dragen aan het Libanese Leger. school van Amerikaanse politici. Zelf was Ball na Vance Carters tweede keuze voor buitenlandse za- ken. De onrust van Ball is begrijpelijk. Steeds meer Palestijnen in Amerika niet de underdog-positie van overgenomen. De beschuldiging van generaal Goer past wonderwel in het grote politieke beeld. Het zijn Syrië en de PLO die belang hebben bij een explosie teneinde Egyp- tisch-Amerikaans-Israelische plannen voor Genève zonder PLO, en wie weet zonder Syrië, te voorkomen. Wat de PLO betreft, is dat niets nieuws. Die heeft altijd vredespogingen waar het zelf geen deel aan heeft, willen frustreren. Maar Syrië heeft sinds zijn betrokkenheid in de Liba nese burgeroorlog zorgvuldig provocaties van Palestijnse kant weten te voorkomen. middelen”, bestaande uit een militaire bliksemactie i van parachutisten die de Saoediarabische olievel- I den moeten aanvallen en onbeschadigd in handen I krijgen. Het is een van de opties in geval van een I nieuwe crisis. En teneinde dat dreigement tegen een olie-embargo levend te houden, heeft Amerika Is- Ook voor de NAVO-strijdkrachten in de Middel- rael nodig als mogelijke uitvalsbasis en afhankelijk landse Zee was Israel een waardevolle aanvulling van de politieke omstandigheden, ook als waakhond die het vuile werk kan opknappen. Israel vervult in dit pokerspel nog een andere rol rika’s steunpilaren. rucht interview aan het blad Business Week. Daarin De oorlogsinspanningen van Nasser in Jemen waarschuwde hij de olielanden voor een nieuwe moesten beperkt blijven, omdat hij niet al te veel olieboycot. In zo’n geval dreigde Kissinger zou troepen kon vrijmaken van het Sinai-front met Amerika wel eens gedwongen kunnen worden tot I zo ver van huis zou Israel (toen nog binnen zijn oude j 7 1 grenzen) vrij spel geven. Het Saoedische konings- langs dat dreigement in wat mildere woorden her- huis werd dus indirect beschermd door Israel. haald, door er op te wijzen dat Amerika in een Veel directer deed zich een vergelijkbare situatie positie kan komen waarin het zijn oliebelangen in voor in 1970, bij de Jordaanse burgeroorlog. De het Midden-Oosten veilig moet stellen. Voor zo’n militaire actie tegen de Saoedische I olievelden bestaan in het Pentagon „Contingency”- I plannen. Die plannen bestaan uit twee fasen, de I zogenaamde „zachte middelen”, bestaande uit het sluiten van ambassades, uitwijzen van Arabische I ambassadeurs en studenten en het bevriezen van I 100 procent parallel te lopen met de politieke-strate- moment bewees Israel dat het een belangrijke Ame- banktegoeden en dergelijke en verder de „harde I 1 1 t m 1 - - rind-n ri rt lilt zxzivx 1'] 1-i 1 1-1I Amerikaanse steun van 2,3 miljard dollar per jaar, i__ovvui m un cc„ euiuexe iui bijna de helft van het hele Amerikaanse buitenland- Midden-Oosten heeft, wordt zorgvuldig gevoed door geprobeerd via het Bagdad-pakt de Russische in- gon kon ervan uitgaan dat bij een gewapend conflict zonder dat het tot een crisis hoeft te komen. De 1 en Rusland in het oostelijk bekken sleutel tot de Amerikaanse invloed op de Arabische de Middellandse Zee de Israëlische luchtmacht landen is dat Amerika de enige is die de Arabieren -1. uur uit te hun bezette gebieden terug kan geven. Amerika kan slijtageslag. Een uitzichtloze oorlog, die ging tussen in december 1974 gaf de toenmalige Amerikaanse I Egypte en Saoedi-Arabië, ook toen al één van Ame- minister van buitenlandse zaken Kissinger een be- I stijgende vraag te voldoen. Maar daartoe zal koning oorlog heeft in zijn pieken nooit een hogere score grote nut van Israel voor de Amerikaanse belangen, voor Amerika is afgenomen, heeft Israel een andere den-Oostenexpert, „als hij maar niet onduldbaar x. z. -- - - - t een functie gekregen. wordt”. De landen in het Midden-Oosten hebben volgens koele berekening van Amerikaanse globale interes- Ball bewezen dat zij niet in staat zijn hun problemen sen. In geen land is de buitenlandse politiek zozeer zonder hulp van buitenaf op te lossen. „Amerika onderhevig aan overwegingen van binnenlandse moet daarom zijn enorme overwicht gebruiken om aard als in de Verenigde Staten. In de Amerikaanse taygenuwaar tetrecht’op^eftende^Aratóere^hun Het MeZa^van d^wf^ do^r vi/andÏn^elLÏgd^ giSChe belangen De vraag is in hoeverre die morele rikaanse bondgenoot was in het Midden-Oosten, in gebieden. Dat zal ook een Israëlisch belang blijken democratische staat van pioniers, waar de gemid- te zijn”, aldus Ball. delde Amerikaan zijn eigen historie in terugkent. George Ball vertegenwoordigt een belangrijke Een democratisch eiland in een zee van Arabisch olieproducerend barbarendom, begeleid door Pales tijns terrorisme. Anders dan in Europa hebben de se hulpprogramma, plus de gigantische wapenleve- professionele propaganda. De publieke opinie is in vloed in het Midden-Oosten in te dammen. Daarvoor tussen Amerika ranties, wel het Amerikaanse nationale belang de Amerikaanse politiek heel belangrijk, veel be- was Amerika aangewezen op de medewerking van van -o-- -- conservatieve Arabische staten als Irak, Jordanië, in staat was de Russische vloot binnen 24 lijke belangen heeft in de Arabische wereld. 2. „Israël is zó sterk geworden”, schreef onlangs een hun tijd ge- en herkozen worden en zijn daarbij Egypte van Nasser. De Arabische steun die Ameri- George Ball, oud-minister van buitenlandse Economisch heeft Saoedi-Arabië bij een maxima- zaken in de regering van Lyndon Johnson, heeft ie produktie geen belang. De oliesjeiks weten so wie onlangs in het invloedrijke blad Foreign Affairs een pleidooi gehouden voor een politieke dwangbuis in het Midden-Oosten onder Ameri kaanse supervisie. „Israël in bescherming ne men tegen zichzelf”, zegt Ball. Alle elementen de hand, te meer daar Israel zowel economisch als voor vrede in het Midden-Oosten zijn bekend en militair van Amerika afhankelijk is. aanwezig. Het is onzinnig dat Amerika nog langer door moet gaan met het subsidiëren van Amerika en Rusland betwisten het Midden-Oos- Amerikaanse politici vragen zich bezorgd af of de Israel overgenomen. ten als invloedssfeer. In de jaren vijftig, in het van de beschikbare strijdkrachten, zonder dat er Het stereotype - beeld dat de Amerikaan van het Dulles-tijdperk van de koude oorlog, heeft Amerika een formeel bondgenootschap bestond. Het Penta- dienen in een tijd dat Amerika toch ook heel duide- langrijker dan in Europa het geval is. Senatoren en --- leden van het Huis van Afgevaardigden moeten op de olielanden en zoals Dulles hoopte ook het schakelen, iets waar de zesde vloot zelf drie dagen handel drijven: olie tegen'gebied. Een lonende han- „Israel is zó sterk geworden”, schreef onlangs een hun tijd ge- en herkozen worden en zijn daarbij Egypte van Nasser. De Arabische steun die Ameri- over zou doen. Ook was Israel veel sneller en effec- del zolang er olie en zolang er gebied is. Als het hoge ex-ambtenaar van het Pentagon, Anthony Cor- direct aangewezen op de kiezers van de staat die zij ka nodig had, ging ten koste van steun aan Israel. Zo tiever in staat de verbindingsroute tussen Rusland gebied echter op is, blijven de Arabieren met olie deman, „dat het een bliksemoorlog kan voeren vertegenwoordigen en niet aan een partijprogram- was Israel in die tijd op Franse wapens aangewezen, en Egypte zo nodig af te snijden. Israel was dus een over; veel meer dan voorheen in staat om de Vere- zonder zelfs Amerika maar te raadplegen”. ma. Zij kunnen daarom de publieke opinie niet omdat Amerika weigerde aan Israel wapens te belangrijk steunpunt in de Amerikaans-Russische nigde Staten te chanteren. Het is daarom een Ameri- Energiedeskundigen zijn eenstemmig van oordeel negeren. En Israel is in de Amerikaanse politiek zo leveren. Maar het Bagdad-pakt mislukte. President machtsstrijd in het Midden-Oosten. dat tegen het jaar 1985 de Verenigde Staten, net als een belangrijke zaak, dat slechts weinigen risico’s Nasser sloot een alliantie met de Russen en het I’ nemen. Iraakse koningshuis werd vermoord. Toen in 1967 steun tegen Rusland van veel minder belang gewor- helemaal voltooid mag worden. Het blijft oppassen Volgens recente publieke opinie-onderzoeken is 45 de zesdaagse oorlog uitbrak, was de Amerikaanse den, omdat Rusland vrijwel al zijn terrein in het bij dat uiterst subtiele spel. De Jom-Kippoeroorlog aan vaart nu onder de Amerikaanse paraplu en ook vooruitgang tot een wanhoopsactie overgaan. „Het Syrië is niet alleen meer op de Sovjet-Unie aangewe- is niet erg dat de situatie voor de Arabieren onaan- Juist de groeiende Russische invloed bewees het zen. Hoewel het militair-strategische nut van Israel vaardbaar is”, zegt daarom een Amerikaanse Mid- Khaled de oliekraan helemaal open moeten draaien, gehaald dan 3,5 op 6,5. Omdat Israel zo populair is, Sinds 1963 voerde president Nasser in Jemen In oen Palestijns ziekenhuis nabij Tyrus knielt oen vader neer bij de stoffelijke overschotten van zes van zijn gezinsleden, die tijdens hevige Israëlische beschietingen In Zuld- Llbanon het leven lieten. De actie heeft tientallen mensen het leven gekost. Afscheid door familieleden van de Israëlische Risks Luplz, die In Naha- rlya door oen raketaanval om het loven kwam. Sk I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19