Exportsamenwerking door nood-spuitgasten 7 pluimveeslachterijen Staking op Spaanse vliegvelden: Nieuwe premier C hartermaatschappi j en in Thailand zoeken alternatieven Owen optimistisch over Rhodesië Doodstraffen in Joego-Slavië Weer springstof in ontslagen door „kritische omzetgrens StuttgartStammheim gevangenis van Schrijver Dennis Wheatley overleden Werkgevers twijfelen aan voorspelling „Samenzwering”: SOVJET-UNIE BESCHULDIGT DIPLOMATEN 99 i Treinongeluk in Tsjecho-Slowakije Mi 1 Ingewikkelder njev| m se- com- is nu ;ische Zegt niet veel 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 2 NOVEMBER 19 7 7 I ters nen real I irstf tl SCH >nd t i enis Stuttgart/ heim is springstof yerM ice SCHIPHOL (ANP). Honder den Nederlandse vakantiegan gers in eigen land, in Spanje en op de Canarische Eilanden zijn giste ren gedupeerd door de staking van het grondpersoneel op de Spaanse vliegvelden, op het vaste land en op de Spaanse eilanden. Er is gisteren geen enkele vlucht tussen Nederland en de Spaanse velden uitgevoerd. STUTTGART (DPA, AFP). In de gevangenis van Stamm- opnieuw gevon den. Dit is gisteren bekendgemaakt door het parket in Stuttgart. De 400 gram springstof en de drie springstof- capsules werden aangetroffen in dé „Baader-Meinhof- cellen”. Het betreft waarschijnlijk dy namiet voor indus triële doeleinden. aar (Van onze redactie economie) AMERSFOORT. Zeven middelgrote pluimveeslachterijen in Ne derland zijn in principe bereid tot een vorm van samenwerking. De zeven willen trachten, nu de exportpositie van de Nederlandse slacht- kip steeds slechter wordt (vooral in West-Duitsland), tot een samenwer king te komen. Daarbij wordt gedacht aan één verkoopkantoor en aan het voeren van één merk kip. i toe DEN HAAG. Kan men aan de zogenaamde „kritische omzet- grens” voor spellen of een bedrijf in moeilijkheden komt en perso neel gaat ontslaan? Volgens het blad Sociaal-Economisch Mana gement zou dit moeten blijken uit een onderzoek, waarbij de omzet per werknemer als graadmeter voor de continuïteit van de ar beidsplaatsen wordt gebruikt. Maar in werkgeverskring vindt men deze redenering wat al te simpel en onvoldoende onder bouw. val Om het hoofd te kunnen bieden aan het tekort aan brandweer lieden dat verwacht wordt als de staking van de Britse spuitgas ten maandag inderdaad doorgaat, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk 11.000 soldaten een spoedopleiding gegeven om althans aan kleinere branden het hoofd te kunnen bieden. Hier een groepje Tommies aan het spuiten tijdens de opleiding. 8 De springstof werd ge- •anse tolenj itslui- orden n dat igstig De slachterijen die nu over samenwer king praten (begin december moet de defi nitieve beslissing vallen) zijn: VSE uit Har derwijk, VPS uit Ermelo, de BPC uit Bar neveld, Steenbergen uit Hoogeveen, Vraas uit Lochem, Esbro uit Doetinchem en Hijs uit het Groningse Leek. De zeven bedrij ven werken al samen in NEPEC-verband (Nederlandse Pluimvee Export Centrale), opgericht ten gerieven van de export naar oosterse en ontwikkelingslanden. V(an onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet-ünie beschul digt Amerikaanse en Canadese diploma ten ervan, samen te werken met „anti- Russische organisaties”, aldus het officiële Russische persbureau Tass. Deze mede werking zou zijn komen vast te staan tij dens de ondervragingen van twee Zweed se toeristen, die in juni van dit jaar waren gearresteerd en die deze week op verzoek van de regering in Stockholm door de Russische autoriteiten zijn vrijgelaten. Bengt Gunnar Sareld (32 jaar) en Nils Erik Engström (26 jaar) waren bij de Rus- sisch-Poolse grens aangehouden, nadat men „lasterlijke informatie” had ontdekt die in hun auto was verborgen. Volgens de Russische autoriteiten werken beide Zwe den voor een religieuze organisatie in Philips, Nijverdal-Ten Cate, Van Omme ren, Vredestein, Rijn Schelde-Verolme, Fokker-VFW en VMF- Stork. Van de tien bedrijven op de 100 genoemde die onder de grens kwamen te liggen, zijn van Van Berkel en Van Leer geen berichten over ontslagen bekend (in krimping van de werkgelegenheid acht het blad daar waarschijnlijk). De grens moest in 1976 hoger zijn, omdat in dat jaar de gemiddelde loonkosten met 11 procent stegen, terwijl de overige kos ten wat minder stegen. Het Nederlandse bedrijfsleven moest ongeveer 18 procent meer kosten goedmaken, zegt het blad. De omzet per werknemer moest met dit per centage stijgen, wilde men erin slagen het evenwicht tussen kosten en opbrengsten te handhaven. Wil de bundeling van krachten van de middelgrote pluimveeslachterijen resul taat afwerpen in het buitenland, dan zul len ook de grote Nederlandse slachters tot elkaar moeten komen. Dit om te voorko men dat de Nederlandse bedrijven in Duitsland tegen elkaar worden uitge speeld, een tactiek die de Westduitse inko pers met succes weten toe te passen. Het marktaandeel van Nederland op de West duitse slachtkipmarkt is in enkele jaren teruggelopen van tegen de 60 tot onder de 40 procent. af, waaronder de in moeilijkheden verke rende Bekebrede met afdelingen in De- demsvaart, Barneveld en Venlo, en Friki in Boxmeer. Een woordvoerder van de werkgever sorganisatie VNO vroeg zich desgevraagd af of de benadering wel zo hard is als zij lijkt. Het aanleggen van deze graadmeter is zeer algemeen en niet zo degelijk onder- bouwd, meende hij. De omzet per werkne mer is sterk afhankelijk van het soort bedrijf, waarmee men te maken heeft. De verschillen in toegevoegde waarde bepa len de totalen, waar vanuit wordt gerede neerd. Het gaat erom wat een bedrijf met een grondstof of halffabrikaat doet voor dat de verkoop tot stand komt. der op aan dat het Britse parlement de bestaande sancties tegen Rhodesië dit jaar zou verlengen, om de regering van premier Ian Smith geen „psychologisch voordeel” te geven. De minister zette uiteen dat de vereiste wetgeving voor de nieuwe staat Zimbabwe in twee etappes zou moeten verlopen. Het Britse Lagerhuis zou eerst een akte moe ten uitvaardigen, waarbij de bevoegdheid wordt gegèven een overgangsregering te vormen. Daarna zou een parlementaire wet nodig zijn om deze overgangsregering zijn bevoegdheden te geven en om ver kiezingen te houden. Owen ontkende dat de missie van Lord Carver, die onlangs van besprekingen in Rhodesië terugkeerde, op niets was uitge lopen. Het grootste probleem in de ge sprekken met Rhodesië is, overeenstem- De staking die donderdagavond werd afgekondigd, is gistermorgen om 7.00 uur ingegaan. Naar verwachting zullen de sta kers maandagmorgen om 7.00 uur. het werk weer hervatten. De chartermaatschappijen Martinair en Transavia Holland en de reisorganisato ren hebben gisteren koortsachtig gezocht naar mogelijkheden om hun vakantiegan gers op een andere manier naar en van hun vakantiebestemming te krijgen. Zo zou Martinair vandaag de twee vluchten naar Malaga die op het programma ston- 80.000 verkopen. Een ander bedrijf heeft (het gaat om fictieve voorbeelden) veel minder werk nodig om van een halffa brikaat een produkt ts maken en komt wellicht op 50.000 per werknemer. Be drijven kunnen ongeveer' dezelfde omzet ten behalen met een geheel verschillend aantal werknemers. ming te bereiken over de condities van een staakt-het-vuren tussen de Rhodesische troepen van Smith en die van de zwarte nationalistische partijen. Londen schijnt een voorkeur te hebben voor het Patriottisch Front van Joshua Nkomo, maar sluit de andere zwarte par tijen van het beraad niet uit. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken gaat er echter van uit dat het Patriottisch Front de grootste guerrilla-macht op de been heeft. BANGKOK (Reuter). Koning Bhoemi- bol van Thailand heeft gisteren generaal Kriangsak Tsjamanand, de 59-jarige op perbevelhebber van de strijdkrachten, tot premier benoemd, zo meldt de Thaise ra dio. De generaal is voor die functie voorge dragen door admiraal Sangad Tsjalorjoo, voorzitter van de militaire nationale be- leidsraad. Deze kreeg daartoe de bevoegd heid krachtens de nieuwe voorlopige grondwet, die donderdag is afgekondigd. Zijn eerste boek, „The Forbidden Terri tory”, dat hij schreef toen hij 34 was, was dadelijk een bestseller. „The Devil and All his Works”, van 1971, was bijna een hand boek voor de „Zwarte Kunst”. De schrij ver geloofde niet in het fysieke bestaan van de duivel, maar wel in „een macht van het licht en een macht van de duisternis”. Hij ontried zijn lezers zelf met „zwarte” magie te experimenteren. Andere werken van hem zijn „The Devil Rides Out”, „The Eunuch of Stamboul”, „To the Devil a Daughter” (alle verfilmd) en „Oly Rowley”, over Koning Karei de Tweede. Het boek „Uncharted Seas” is verfilmd als „The Lost Continent.” In de tweede wereldoorlog werd Wheat- ley uitgenodigd over hoge strategie te schrijven voor een uitgelezen gezelschap, waarbij koning George. Hij maakte deel uit van een ploeg specialisten die militaire operaties uitdachten om de vijand te mis leiden. Een van zijn liefhebberijen was metse len en hij schreef een boek ter gelegenheid van het metselen Van zijn 60.000ste steen. Hij verzamelde postzegels, munten, meu bilair, tapijten en zeldzame boeken. dat hij opdracht heeft ge geven tot het slopen van de niet-dragende muren en de vloeren van het cel lenblok in dat deel van de gevangenis waar de le den van de harde kern van de Baader-Meinhof- beweging hebben opge sloten gezeten. Drie en een halve week geleden pleegde deze harde kern zelfmoord. Palm zei dat hij het voornemen had de terro ristische gevangenen in Stammheim in de toe komst op te sluiten in nieuw te bouwen en op bijzondere wijze te bevei ligen cellen. De springs tof die gisteren is gevon den, werd ontdekt bij verbouwingswerkzaam heden in het cellenblok. t dooi ander heef an d< de ge jerder i enig< schoo reek, otvai zegens ergun in een ebben ran d ikaan islotei instel i moe I Een aantal bedrijven verkeert dicht on der de kritische grens van 110.000, zoals Gamma Holding, dat werktijdverkorting moest aanvragen en personeelsinkrimping beoogt. Pakhoed, Hunter Douglas en Ste- vin Groep zaten er vlak boven. Bij Pak hoed worden verhezen geleden (Paktank) en de omzet per werknemer staat daar onder druk, aldus SEM. Hunter Douglas is mpt oAsn dia ten HdpI ’roei drei- n de heid igin- LONDEN (Reuter). De Britse schrij ver Dennis Wheatley, wiens thrillers en boeken over „zwarte” magie overal ter wereld gelezen zijn, is gisteren op 80- jarige leeftijd in Londen overleden. Wheatley heeft meer dan 60 boeken ge schreven, die in 29 talen vertaald zijn met een totale oplaag van 40 miljoen. vonden in de binnen muur van cel 721, die de laatste tijd niet bewoond werd. In 1975 zat Carmen Roll erin opgesloten en van 25 juni tot 18 augus tus 1977 Ingrid Schubert. Volgens het parket zijn de gevonden springstof- capsules dezelfde als die welke op 2 augustus 1977 in Frankfurt in een huis werden aangetroffen dat zou zijn gehuurd door Adelheid Schulz. Schulz wordt door de Westduit se justitie gezocht in ver band met de moord op dé bankier Jürgen Ponto. In eerste instantie was getracht een tweede NEPEC op te richten voor een totale afzetbundeling van de Nederlandse bedrijven voor de Westduitse markt. Maar van de dertien NEPEC-leden vielen er zes paro- n be- e een tolen. van ndigd :al in- it. De eerde Dan spelen factoren als een redelijke vergoeding voor geïnvesteerd vermogen en de kwestie van de verdeling der toege- yoegde waarden over looninkomen en winstinkomen een grote rol. Voor deze bestanddelen valt geen algemene graad meter aan te leggen, waarbij valt op te merken dat winst graadmeter is voor de continuïteit, waarvan weer afhangt hoe de winstbepaling wordt gezien. den naar het Portugese Faro laten vertrek ken. De passagiers zouden van daaruit per bus naar Malaga worden gebracht. De terugkerende vakantiegangers uit Malaga zouden op dezelfde wijze naar Faro reizen om vandaar uit naar Neder land te vliegen. Van de twee vluchten naar Palma de Majorca die Martinair vandaag had moeten uitvoeren, zou er één uitge voerd worden. Deze vlucht zou als eindbe stemming Perpignan in Frankrijk krijgen. De passagiers zouden van daaruit per bus naar Barcelona gaan om vanuit de Spaan se havenstad de oversteek per boot naar Majorca te maken. De op Majorca verblijvende Nederlan ders die vandaag naar huis zouden terug keren, maken dezelfde reis in omgekeerde richting. De andere Palma de Marjorca vluchten moesten worden geannuleerd omdat de reisorganisator geen plaatsen meer kon krijgen voor de oversteek van Barcelona naar Majorca. Deze vlucht zou worden verschoven naar maandag. Martinair had gisteren één retourvlucht naar Tenerife en één retourvlucht naar Las Palmas moeten laten vervallen Martinair probeert bij de stakingsdagen de vrachtvluchten uit te voeren die voor het begin van deze week waren vastge steld. Op deze wijze hoopt de maatschap pij maandag en dinsdag voldoende materi eel te hebben om alle nu gestrande reizi gers alsnog van en naar hun vakantiebe stemming te brengen. De maatschappij raadt alle passagiers dié deze dagen hadden moeten vertrekken en alle afhalers die wachten op aankomen de reizigers aan zich in verbinding te stel len met de maatschappij om onnodig wachten op de luchthaven Schiphol te voorkomen. teren eroen m de lager ijk t urer Stockholm. Deze organisatie zou al eerder „agenten” naar de Sovjet-Unie hebben ge- stuurd, voorzien van buitenlands geld en 1 kopieermateriaal. Dit kopieermateriaal zou bestemd geweest zijn voor het ver vaardigen van „anti-Russische documen ten”, die dan verspreid zouden moeten worden. Volgens Zweedse kringen in Moskou gaat het om twee vertegenwoordigers van de Pinksterbeweging. Zij zouden geduren de hun maandenlange ondervraging heb ben verklaard dat sommige „anti-Russi sche organisaties” in het Westen hun „agenten” telefoonnummers meegeven van Amerikaanse en Canadese diploma ten in Wenen en Amerikaanse diplomaten die in München werken. Deze diplomaten zouden dan eventueel behulpzaam kunnen zijn bij het verkrijgen van visa voor reizen in Oosteuropese landen, inclusief de Sovjet-Unie. Dit is een onduidelijke beschuldiging, omdat het verstrekken van een visum een autonome zaak is voor elke overheid. De diplomatieke contactmensen zouden ook assistentie kunnen verlenen „in geval een operatie dreigde te mislukken”. Of derge lijke assistentie over de grenzen heen zou moeten reiken, vermeldt het Russische persbureau niet. Enkele maanden geleden beschuldigde de Russische pers Ameri kaanse diplorpaten in Moskou ervan, on der dissidenten agenten te werven voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. stor n de den. De minister zei verder dat er inderdaad nog geen zicht was op spoedige onderhan- delingen tussen Salisbury en de zwarte leiders. Een verdere complicatie was, dat premier Smith er de voorkeur aan geeft om de onderhandelingen te beginnen met een discussie over de toekomstige grondwet. De toegevoegde waarden door arbeid lopen bijzonder ver uiteen. Een bedrijf kan een grondstof voor 10.000 inkopen en, na bewerking, een produkt voor (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN. Volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen is er een redelijke kans dat het probleem van een zwarte meerderheidsregering voor Rhodesië in het komende jaar opgelost kan worden. In een toespraak tot het La gerhuis zei hij dat er weliswaar nog steeds „formidabele obstakels” overwonnen moesten worden, maar dat hij onder de indruk was van de mate waarin de Rhode sische regering tegemoet was gekomen aan de Britse voorstellen. Het belangrijkste, zei Owen, was dat de Britse regering zich nu op korte termijn zou gaan bezig houden met voorbereidin gen voor de overgangsperiode tussen de huidige Rhodesische regering en een zwar te meerderheidsregering. Hij drong er ver- De nieuwe minister van Justitie van Baden- Württemberg, Guntram Palm, deelde naar aanlei ding van de vondst mee, De bundeling van krachten moet voorlo pig alleen gelden voor de afzet in West- Duitsland. De eigen merken van de zeven bedrijven blijven gehandhaafd. heeft de omzet per werknemer te ver hogen. Stevin zag tijdig de gevaren en verlegde het accent naar het buitenland. Een groot deel van de omzet ligt in Afrika en het Midden-Oosten, waar de omzet per werk nemer veel lager is dan in ons land. Daar om verkeert dit concern wat de werkgele genheid betreft niet in gevaar, aldus het blad. srde- i fa te :e Is- engd laten De Voedingsbonden FNV hebben de werkenemers bij de pluimveeslachterijen Friki, Bekebrede en Goossens opgeroepen volgende week woensdag na werktijd te vergaderen. Dit naar aanjeiding van het mislukken van het tot stand brengen van de drie-kipgigant. De FNV wil nu dat' de overheid tussenbeide komt om de samen werking alsnog tot stand ,te brengen. Ook twee CDA-kamerleden hebben inmiddels de ministers van landbouw en van econo mische zaken gevraagd te bemiddelen. i-Ara sgege ft ziel brie at he i Lon chten luizet ie ook (Van onze redactie economie) Volgens het blad was in 1975 de kritische grens ƒ100.000 per werknemer en in 1976 was het bedrag 110.000. Aanpassing van het personeelsbestand is te verwachten als een bedrijf onder dit bedrag komt. SEM heeft dit gegeven toegepast op de grootste 100 ondernemingen in ons land en stelt nu dat een aantal van die bedrijven inmiddels in het nieuws kwam door een plan tot vermindering van het aantal arbeidsplaat sen. In dit verband worden genoemd: Holex, PRAAG (AFP). Bij een treinbotsing in Zuid-Moravië (Tsjecho-Slowakije) zijn gis teren vijf mensen om het leven gekomen en raakten eveneens vijf mensen ernstig gewond. Dit meldt het Tsjecho-Slowaakse persbureau CTK. Een personentrein en een goederentrein kwamen bij het station van Kunovice door nog onbekende oor zaak met elkaar in botsing. Al met al zeggen deze berekeningen des kundigen in het bedrijfsleven te weinig. Voorts wijst men er nog op dat in het lijstje van SEM ook bedrijven voorkomen die boven de kritische grens van 110.000 per werknemer zijn uitgekomen, maar toch problemen hebben: bijvoorbeeld de Ko ninklijke Scholten-Honig met een gemid delde van ruim 156.000 en Volvo met 130.000. Wat SEM doet, lijkt enigszins op „uitleggen achteraf”, aldus een reactie. BELGRADO (AFP). Een rechtbank in het Joegoslavische Pozarevac heeft giste ren tegen vier gevangenen de doodstraf uitgesproken. Een vijfde gévangené werd tot 11,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vijf gevangenen werden schuldig be vonden aan het bloedbad dat op 13 augus tus van dit jaar in de gevangenis van deze Servische stad het leven kostte aan vier personen, terwijl nog eens zeven personen werden gewond. De gevangenen, allen van Albanese afkomst, waren gaan muiten om kracht bij te zetten aan hun eis te worden overgeplaatst naar een gevangenis in de provincie Kossovo waar een grote Albane se minderheid woont. toor eren itge- zijn een De nieuwe grondwet geeft Thailand weer een constitutioneel bewind, drie we ken na een staatsgreep van admiraal San gad, generaal Kriangsak en andere hoge officieren. Het kabinet van Kriangsak, dat wordt samengesteld uit militairen, ambte naren, gewezen ministers en technocraten, zal waarschijnlijk volgende week worden beëdigd. De Nederlandse Herstructurerings Maatschappij (NEHEM) studeert al enige maanden op herstructureringsplannen binnen de Nederlandse pluimveeslachtwe- reld. De NEHEM wil graag dat er een samenwerkingsvorm komt tussen de grootste Nederlandse pluimveeslachterij en (Friki, Bekebrede en Gossens) om de exportpositie van de Nederlandse bedrij ven te verbeteren. Dit voorstel ketste af omdat Goossens in Veghel het niet zag zitten om met de zwakke Friki en Bekebre de in zee te gaan. Getracht wordt nu tot samenwerking te komen tussen Bekebre de en Friki.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3