Geslaagde Beethoven in kleine bezetting ^an de hand van 18e eeuwse inventaris oppenhuis teruggebracht in authentieke staat Concertserie initiatief van van allure op De Hoeksteen komende exposities verzorgd FESTIVAL OVER LIEFDE EN TRAGIEK IN DE LANTAREN Scapino Ballet naar Frankrijk OVERZICHT VAN DRIE JAREN ACTIVITEIT IN VISHAL I IM Kamerorkest alert en geïnspireerd |j| M 13 KUNST 19 7 7 NOVEMBER 1 5 IN S D A G die met het daglicht als ELKE LAATSTE ZATERDAG VAN DE MAAND g- 12 HAARLEM. Bepaalde terreinen in de beeldende kunst lijken zo voor de hand te liggen dat het bijna verwonderlijk is dat ze nog nauwelijks geëxploiteerd zijn. Zo toonde bijvoorbeeld het Frans Hals museum (Vishal) enige maanden geleden een project over schaduw en lichtval van Zoltin Peeter niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilimnminimimin basisgegeven tot heel doordachte en con sequent uitgevoerde ideeën kan komen. In diezelfde Vishal is thans onder auspi ciën van het museum een tentoonstelling te zien op het thema van een al even alledaags gegeven, namelijk dat van de groei, een gegeven dat sterk laat naden ken over het uiterlijk van het procesmati ge karakter. I n Keramiek van A Een bananense rie van Peter Hoogland van gaaf stukje fruit tot triest hoopje schillen. Te zien in de Vishal. raakvlakken er wel niet zijn: van zelfvernietiging tot de prostitutie en van: „ojee, ze is weggelopen”, tot het grimmige: „wat hebben we het toch gezellig samen” van men sen, die juist niet uit elkaar gaan”. resteyn, Tim Hardin, Armand, drs. P. en een operettegezelschap. Hensen: „Aan de inhoud stellen we geen eisen, dat wil zeggen, dat het natuurlijk wel ongelukkig moet zijn. We hebben ook veel bekend heid gegeven aan het festival op middelbare scholen, want daar zit natuurlijk ook nogal wat ongeluk kige liefde. De onbereikbare liefde voor de leraar, of wat je ook terug vindt in zo’n Valentino-cultus, of rond figuren als Mick Jagger. Daarbij ontkomen we ook niet aan Siertsema opende de reeks op 29 oktober met een door hemzelf gegeven orgelcon cert. En het ligt in de bedoeling dat deze laatste zaterdag van de maand als regel wordt genomen om de „Hoeksteen-concer- ten” te laten plaatsvinden. Wanneer er reden is om daarvan af te wijken zoals in de komende maand maart, wanneer het Paasfeest wat die planning aangaat een spaak in het wiel steekt doen de organi satoren zulks ook en laat men dit principe (incidenteel dus) varen. (Van onze kunstredactie) SANTPOORT. Onlangs werd in de Nederlands Hervormde Kerk van Sant- poort-Zuid, bijgenaamd „De Hoeksteen”, een nieuwe concertserie begonnen. Han Siertsema, cantor-organist van de betref fende kerk (die behalve als liturgische ruimte ook uitstekend bruikbaar is als concertzaal) is de initiatiefnemer van de ze klassieke serie waarmee beoogd wordt in dit genre „elk wat wils” te bieden. Daarnaast gaat men ook probe ren een expositie in te richten voor voorwerpen of foto’s die de ver gankelijkheid van de liefde symbo liseren. Trouwfoto’s zullen hoge ogen gooien, en alles wordt op ere woord retour gezonden. Verder zijn er plannen voor een zelf te maken filmpje a la de beeldroman, andere schrijnende diaseries als mede een uitgave van een collectie prentbriefkaarten, die de ongeluk kige liefde als onderwerp hebben. keramiek heeft, hij al een hele weg af ge legd. Zijn meest recente werk laat een lichte voorkeur voor een verabstracte vormgeving zien die waarschijnlijk nog wel verder wordt uitgewerkt. Een aanzet daartoe is een van de aardigste series die zijn expositie te bieden heeft, namelijk die van de overwoekeringen. Hoe „echt naar de natuur” deze serie er ook uit mag zien, Peter Hoogland heeft zich hier een veel ruimere mate van vrijheid verworven die elders nog ergens aanwezig is. 'De psycho logische inhoud die hij aan deze „gezwel len” kan meegeven, krijgt een licht surrea listisch karakter dat bij een nadere uitwer king best wel eens absurdistisch of in ieder geval vervreemdend kon gaan werken. Hoogland zou er een diepgang mee ver werven die aan het oudere werk nog al eens ontbreekt. De tentoonstelling „versteend proces" is verlengd tot en met komende zondag. Da gelijks van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur)' CEES STRAUS re geven door deze op te zetten door het engageren van kunstenaars en ensembles die reeds bekendheid genieten, terwijl voorts op beperkte schaal een kans wordt gegeven aan jonge veelbelovende musici die nog aan het begin van hun carrière staan. Zo komt het Kamerkoor „Doulce Mé- moire” de 26ste van deze maand met oude vocale muziek; bespeelt op 28 januari Jan Out het orgel in een Bach-programma (het december-concert komt te vervallen van wege Kerstmis) en zal de jonge pianist Rob Husslage op 25 februari een romantisch pianorecital geven, waarna op 18 maart het Haarlemse duo Johan van Kempen en Ineke Don een avond met fluit-pianolitera- tuur uit deze eeuw zal verzorgen, terwijl voor eind april dan weer een klavecimbel- recital is gepland. Het betreft dan steeds concerten zonder pauze met de tijdsduur van ongeveer een uur, waarvan de aanvangstijd op half acht is bepaald om op die manier ook gezinnen met jonge kinderen in de gelegenheid te stellen deze „Hoeksteen”-evenementen bij te wonen. Het Stedelijk Museum in Schiedam toont van 17 november tot 12 december werken van de Amerikaan Hans Hof mann. De ambassadeur van de Verenigde Staten Robert J. McCloskey is er bij als de expositie de 17e wordt geopend. In Museum Boymans-van Beuningen wordt van 19 november tot 8 januari een vrijwel volledig overzicht geboden van het werk uit de periode 1963-1977 van de Rot terdamse kunstenaar Woody van Amen (geboren 1936). Op de tentoonstelling van „moderne kunstvoorwerpen” is onder an dere de „elektrische stoel” te zien. In de zelfde periode is in Boymans-van Beunin gen een foto-expositie te zien van Ger Dekkers met als thema „plastic”. Maar misschien komt men nog tot andere gedachten, inspiratie puttend uit het programma, dat onder meer gevoelvol constateert: „Het thema moge zich sedert de Romantiek niet meer zo in de aan dacht van de kunstenaar verheu gen, in de praktijk blijkt de onge lukkige liefde allerminst wegge vaagd. De Lantaren probeert het onderwerp, door er een dichterlij ke vorm aan te geven, weer han teerbaar te maken en te verheffen boven de ordinaire ruzie, die zo kenmerkend lijkt voor de plat vloerse affaires van de 20e eeuw. Een hartstochtelijk festival dus, waarin de verbeelding opnieuw aan de macht komt”. Opzienbarend en voor al indrukwekkend was het bijna vanzelfspre kende meesterschap dat Jeremy Menuhin op de piano ten toon spreidde. Van een lid van de fami lie Menuhin wordt een grote begaafdheid waar schijnlijk wel vanzelf sprekend geacht: in dit geval gaat deze (aan vechtbare) stelling zeker op. Zeer gedetailleerd en verfijnd (vooral in het Adagio kon je de legen darische speld horen val len), waar nodig ook ker nachtig en levendig wist hij het tweede pianocon cert te vertolken, waarbij het Nederlands Kame rorkest, duidelijk geïn spireerd, alert en boei end partij bood. GEMMA COEBERGH (Van onze kunstredactie) IAARLEM. Het fraaie 18e eeuwse ppenhuis dat sinds 1959 deel uitmaakt n de vaste collectie van het Frans Hals- iseum in Haarlem, is in zijn oude luis- r hersteld. Uit een inventarisatie die in 18e eeuw werd opgesteld en thans nog het bezit van het museum is, blijkt dat opvattingen over de inrichting tot nog e onjuist zijn geweest. Het pronkkabi- t is nu in zijn authentieke staat terugge acht en ziet er charmanter dan ooit uit. (ook traditionele) slotfeest wilde men Katendrecht, nog steeds het bolwerk der betaalde liefde in Rot terdam, kiezen, maar daartegen heeft de actiegroep Redt Katen drecht, die de prostitutie poogt te verdrijven, fel geprotesteerd. Nu, in de Vishal, heeft hij zijn eerste solo-expositie die een overzicht geeft van de afgelopen drie jaar. Die periode moet haar ups en downs hebben gehad, want het werk is heel verschillend van tech nisch karakter. Wel proef je uit het werk voortdurend een grote liefde voor de materie die niet in esthetische zin wordt aangewend, maar steeds ondergeschikt is aan datgene wat de objecten in hun serie te vertellen hebben. Het ligt, bij de weergave van „natuurlijke” gegevens als appels, ba nanen, tomaten of ander fruit wellicht sterk voor de hand om he;n zuiver natura listisch te verbeelden. Immers, naarmate de suggestie van de natuur sterker is, zal ook de bedoeling van het proces (van groei tot verval, van heerlijk fris tot viesrottend) duidelijker overkomen. Peter Hoogland is er in geslaagd om met behoud van zijn eigen inzichten (wat de glazuren betreft) toch het gegeven van die suggestie een zekere spanning mee te ge ven, zonder dat de kitsch van het naturalis me om de hoek komt kijken. Soms blaast hij zijn vormen ook op, waardoor een bepaald gegeven een humoristisch trekje meekrijgt. In andere gevallen wórden zijn vormen haast abstract weergegeven waar door ze aan monumentaliteit en plasticiteit winnen. Dat dat niet altijd lukt, bewijzen de objecten die geen onderdeel van een pro cesmatige serie zijn. Het lukt Hoogland dan maar heel zelden die spanning mee te geven die zo sterk in de series aanwezig is. Kennelijk gaat hier het gebrek aan „inner lijke spanning” die verdwenen is met de simpeling van vorm en glazuur, een ge ducht woordje meespreken. In de drie jaar dat Hoogland bezig is met Wat zonder meer ple zierig is het in deze bezet ting horen begeleiden van een intiem en gra cieus werk als Beetho vens tweede pianocon cert (al is het alleen maar omdat de verhouding so- lo-instrument en orkest zo harmonieus verloopt). Terwijl het beroemde vi oolconcert juist weer, ge zien de kloeke omtrek van het werk, beter ge- De in Amsterdam woonachtige Suri naamse schilder Frank Creton exposeert van 20 november tot en met 20 januari 1978 in het Utrechtse café „Black and White”. Creton maakt voornamelijk realis tische portretten en schilderijen. Hoogland met groei als thema Meer dan anders is men bij dit festival in staat om de medewer king van een breed publiek te vra gen. Dat’moet onder meer tot ui ting komen in een speciale uitgave, „het „Boek der ongelukkige liefde”, waarvoor iedereen bijdra gen kan sturen. De bijdrage moe ten worden getypt op een vel van 18 bij 25 centimeter (dit in ver band met het fotograferen) en men mag maximaal drie van die vellet jes insturen aan Theater de Lanta ren, Gouvernestraat 133, Rotter dam (tel. 362016). Ook heeft men het oog laten val len op de hal van het Centraal Station, omdat dat toch een plaats is waar veel Afscheid de inleiding vormt tot ongelukkige liefdes, maar waar ook velen uit de zelf kant van de maatschappij Ansch luss” pogen te vinden. Voor het llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllHIHIIIIIIinillllllllllllHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHHMIUIIIIIIIIIIMH Twee kamers in het 18e eeuwse poppen huis die grote veranderingen ondergingen. Door het weghalen van de gedekte eetta fel is in de pronkkamer een beter uitzicht verkregen op de vele zilveren voorwerpen die onder meer de wapens van de familie Ploos van Amstel bevatten. Dokter Ludeman verdween uit de tuin zaal, tezamen met voorwerpen die bij de vrijmetselarij behoren, (rechts) 4 Exposant Peter Hoogland, uit Haarlem afkomstig, is van oorsprong een huis- en kunstschilder. Om zijn expressiemogelijk heden te verbreden begon hij in 1974 met keramiek te werken waaruit als eerste objecten series fruit kwamen. Heeft Peter twee jaar schilderstudie aan de Vrije Aca demie (het zogenaamde Psychopolis) in Den Haag doorlopen, als keramist is hij autodidact. Hij begon eindeloze proefjes voor de juiste glazuren te nemen hetgeen tot steeds betere resultaten leidde. De hiertoe in het leven geroepen muzika le evenementen-commissie, met Han Siertsema aan het hoofd, wil de serie allu- In het Rembrandthuis in Amsterdam worden tot 16 januari 1978 naast een aantal prenten naar Rubens etsen van Rembrandt tentoongesteld die dezelfde onderwerpen behandelen. De in totaal 30 prenten naar Rubens en van Rembrandt zijn per onderwerp naast elkaar gezet waardoor verschillen en overeenkomsten in de behandeling van de onderwerpen aan het licht komen. de muziek. De hele popmuziek gaat zo’n beetje over ongelukkige liefdes”. Men wil er wel voor waken, dat het festival niet eenzijdig een manifestatie over eenzaamheid wordt. Hensen: „Dat hebben we gemerkt: als je erover gaat praten met een groepje, dan zit je voor je het weet alleen nog maar te praten over het alleen zijn. Het mag alle maal wel tragisch zijn, maar het moet zeker ook vanuit de speelse kant worden benaderd. Dus niet dat we een soort opvangcentrum zouden zijn voor verdoolden met Het thema voor het festival is gekozen als eerste van een serie „werkelijkheidsonderwerpen” na dat de Lantaren eerder furore maakte met festivals over de „ver beelding”, dus de science fiction, de horror en de crime. Verder in de reeks, die nu begint met de onge lukkige liefde, denkt men a'an een festival over de dood en een over het avontuur. Traditioneel is de medewerking van een respectabel aantal theater groepen (de Lantaren is uiteinde lijk een toneelzaal), die niet zelden speciale produkties voor het festi- val in elkaar zetten. De voorlopige lijst van deelnemers aan het festi val over de ongelukkige liefde is i lang, maar om er een paar te noe men: de Bloemgroep, Hauser Or- kater, het Crystal Theatre, en na- tuurlijk ook muziek en daarbij 1 wordt gedacht aan o.a. Hans Dor- Het festival speelt zich meer dan voorheen ook buiten de Lantaren af. Zo heeft men de bioscopen ’t Venster en het Filmhuis, die beide tot het Lantarencomplex behoren, ingeschakeld, maar ook de Schouwburg, de kleine zaal van de Doelen, het vrouwencafé Sjaan en de jongerenclub Eksit. Behalve dat organiseert de Erasmus Universi- teit deze weken een serie lezingen over de liefde, die begin december culmineert met de bijdrage „Is liefde ergens goed voor?” van prof, dr. A. de Froe. gebroken harten. We richten ons, wat de bijdrage betreft zeker, toch niet op mensen die nu in de proble men zitten, maar op de groep die er al wat afstand van heeft ge nomen”. Consul-generaal van Zwitserland L. Scalabrino opent 19 november in het Sin ger Museum in Laren (NH) de tentoonstel ling van schilderijen en tekeningen van Albert Kohier (1883-1946). Het is de eer ste tentoonstelling van de Zwitserse schil der in ons land en ze duurt tot en met 18 december. AMSTERDAM. Een symfonie van Beethoven te horen in een kleine bezetting wat het 38 man tellende Nederlands Kamerorkest wel kan worden genoemd in dit verband is, zonder dat ik direct een oordeel wil uitspreken over de juist heid of onjuistheid hier van, in ieder geval een interessante ervaring. Vooral wanneer het een werk betreft als de twee de symfonie, die zich ge zien zijn structuur hier voor goed leent. vrouw des huizes, het heeft nooit de func tie van speelgoed gehad. Wel kreeg het die in latere tijden. Zo heeft de particuliere die het huis in 1953 in permanent bruikleen aan het Frans Halsmuseum afstond, er haar kinderen mee laten spelen. Sara Rothé heeft er niet naar gestreefd dat het huis een getrouwe afspiegeling werd van de echtelijke woning. Toch zul len er wel bepaalde elementen zijn geweest die rechtstreeks met het eigen huis te ma ken hebben gehad. De inrichting is voor die tijd tamelijk conservatief; het betreft hier de overgang van Louis Quatorze naar Louis Quinze terwijl het meeste zilver en sommige meubelen uit de 17e eeuw dateren. Het poppenhuis heeft binnen het mu seum tevens een nieuwe plaats gekregen. Het demontable object - elke kamer is een aparte doos - is weggehaald uit een der veel te kleine voorzaaltjes en staat nu in al zijn glorie in de Goudleerzaal. Aanplakbiljetten met de uit de romantiek afgestofte bitterzoete tekst „De enige duurzame liefde is de ongelukkige liefde”, plakstro- ken met diepsnijdende frases als „Even een pakje sigaretten halen, zei hij...” of „Ben jij gelukkig? Ge lukkig niet!” en ook een hijskraan met bungelend een gigantische traan zullen de passant zeker met de neus op de feiten drukken. „Tja”, zo spreekt Theo Hensen, een der organisatoren, „die onge lukkige liefde spreekt ons daarom zo aan, omdat we denken dat ieder een er in zijn leven wel eens mee te maken heeft gehad. Maar je schrikt als je bedenkt hoeveel De vereniging voor samenlevingsop bouw in Bilthoven heeft voor de vijfde keer een tentoonstelling georganiseerd on der de titel „Kunst uit eigen woonplaats”. Twintig kunstenaars uit de gemeente De Bilt, waar ook Bilthoven onder valt, zullen exposeren op de tentoonstelling, die van 23 december tot 9 januari in het gebouw van de vereniging is te zien. Het was vijf jaar geleden voor het laatst >t het poppenhuis werd schoongemaakt, hder leiding van mevr. J. Pijzel, een insthistorica die in het kader van een erkloosheidsregeling tijdelijk in dienst in het Frans Halsmuseum is, werd het (hele interieur onder handen genomen, o werden niet alleen de ramen gelapt, de eubels in de was gezet en het (vele) zilver gepoetst, maar ook werd de voltallige boedel beschreven en bedocumenteerd. at aan nieuwe stukken in de afgelopen ren werd aangebracht, is nu wegge- ald, terwijl tevens oude stukken werden geknapt. Bij de herinrichting werd uitgegaan van 18e eeuwse inventaris. Dat hield een mplete interne verhuizing in. De groot- b verandering was die van de vroegere tkamer, die oorspronkelijk „de kamer et het rode moor (moiré, dat wil zeggen de-red.)” heette. Dit is de pronkkamer worden waar het plotseling veel ruimer kt nu de tafel niet meer gedekt is. De neen Anne stoelen staan in afwachting in de gasten tegen de wand geplaatst, aar elders wordt nu gegeten. Dat gebeurt in verdieping lager, op de eerste woon- ag. Dat vertrek heet officieel het onder- e voorhuis en bestaat uit een soort sou- rrain. Het kan echter ook gedacht wor- en direct achter de huidige pronkkamer ndat in de opvattingen van de bouwer le kamers goed zichtbaar moesten zijn i daarom niet achter elkaar konden Sgen. De tuinzaal waar oorspronkelijk de dok- r zat, werd eveneens opgeknapt zodat de ure tuinvazen en stoelen in een helder sarsenlicht zijn komen te staan. De dok- r, de bekende 18e eeuwse astrologus undeman, verhuisde naar de bibliotheek aar hij volgens de oude inventarisatie oort te logeren. Daarmee is ook een einde sn de mythe gekomen dat Ludeman een ïjmetselaar zou zijn. De tuinzaal werd unelijk beschouwd als een vrijmetse- arsloge vanwege de aanwezigheid van de tuele attributen, zodat de aanwezigheid an de wonderdokter daarmee in verband 'erd gebracht. Een opknapbeurt kregen ook de schilde ken, gemaakt door de kleine 18e eeuwse leester Jurriaan Buttner op welke de nder het volk zo populaire wonderdokter e blik richt. Tijdens het bestuderen van e inventarisatie werd een werkwaardige afdekking gedaan: de schilderijen in de ronkkamer zijn portretten van Engelse orsten die kennelijk de sympathie had- en van de opdrachtgeefster van het pop enhuis. Het huis werd in 1745 gebouwd in op acht van Sara Rothé, de vrouw van de nsterdamse koopman Jacobus Ploos in Amstel die - het echtpaar bezat geen inderen - resideerde aan de Keizers- racht waar nu het veilinggebouw De iwaan is gevestigd. Het poppenhuis was Üeen bestemd ter meerdere glorie van de AMSTERDAM (ANP). Op uitnodi- ling van het vijftiende Festival Intemati- >nal de Danse de Paris zal het Scapino tollet van 21 tot en met 27 november in ld kader van het Forum de la Danse zes *oorstellingen geven in het Theatre des Champs-Elysees in Parijs. Het programma van de dansgroep ver geldt de balletten „Concerto grosso”, •Ajakboembie” en „Zonnige dag”. Het op reden van het gezelschap in Parijs is ®ede mogelijk gemaakt door het ministè re van CRM in het raam van het Frans- “ederlands cultureel verdrag. diend is met een zwaar dere orkestbezetting. Deze drie werken van Beethoven klonken zon dagavond in de grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw onder directie van de jonge Fransman Philippe Ben der (in 1970 winnaar van de gouden medaille bij het Concours Dimitri Mi tropoulos in New York), die het Nederlands Ka merorkest met tempera mentvoile gebaren leid de, zij het dat dit orkest de soms halsbrekende tempi (vooral in de finale van de tweede symfonie) soms moeilijk kon bijbe nen. Het ensemble lever de het meest overtuigen de spel in de begeleidin gen van de beide solocon certen, waarbij Jeremy Menuhin solist was in het pianoconcert en Mark Lubotsky de moeilijke opgave had het even be kende als moeilijke solo- werk in Beethovens vi oolconcert tot een goed einde te brengen. Iets waar deze Russische vio list (een veel gevraagd so list op de concertpodia) zeer respectabel in slaagde. Ongelukkige liefde overspoelt Rotterdam (Door onze correspondent) ROTTERDAM. Velen zal on getwijfeld het verschil niet opval len, maar wanneer begin decem ber het straatbeeld van Rotter dam extra bezocht lijkt met aan kommer en kwel overgeleverde personen, dan komt dit door het „Festival van de ongelukkige liefde”, dat van de 2e tot de He door de Lantaren wordt georgani seerd. MM

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13