Steenkool wordt van Amerikanen Met jenever prijzen wordt i toch nog steeds gestunt Akzo ontwikkelt zoutdetector voor vriesweer van Uitbreiding van diplomaplicht chauffeurs Douwe Egberts komt in handen VERSE ALBERT HEUN KOFFIE bescherming Europees parlement bepleit betere gastarbeiders i straks „schone” brandstof Olga’s Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken a OLGA <1 4|h Vakbeweging wil compensatie Voorzitter Produktschap Gedistilleerd: Saoedi-Arabië zou olieprijzen willen bevriezen .50 21 Prijscompensatie 17 ECONOMIE 19 7 7 NOVEMBER 1 5 DINSDAG AMSTERDAM/ÜTRECHT (ANP). Zowel de federatieraad van de bijna 1 miljoen aan prijzen Lb.v. Buitenlandee vakanties voor gehandicapten an 1977 2,50 3,00 lijk Nationaal Vakverbond vinden dat er een compensatie moet komen voor het volgend jaar duurder wordende aardgas. De FNV en CNV zeiden gisteren onafhankelijk van elkaar het niet acceptabel te vinden dat het kabinet in zijn koopkrachtplan voor 1978 blijft vast houden aan de verhoging van de BTW op aardgas en andere brand stoffen van 4 naar 8 procent. Federatie Nederlandse Vakbeweging als het bestuur van het Christe- 11 -• f M A I (ADVERTENTIE) FNV en CNV B onacceptabel f ondsei (ADVERTENTIE) Idub- B t r ROTTERDAM (ANP). De Ameri kaanse oliemaatschappij Gulf heeft een procédé ontwikkeld, waarbij steenkool ontdaan kan worden van agressieve stof fen, zoals zwavel. Daarmee wordt het misschien mogelijk kolen (weer) op grote schaal als brandstof te gaan gebruiken zonder dat de luchtverontreiniging wordt verergerd. dit naakt :tmet zijl de i en ak in ban ren na afloop van de federatieraad dat de FNV vindt dat de regering de BTW-verho ging op aardgas gebruikt als een oneigen- De FNV houdt voor 1978 vast aan de „geschoonde” prijscompensatie waarbij prijsstijgingen die gevolg zijn van BTW- verhogingen niet in de lonen worden ge compenseerd, maar de FNV wil dat de van uitzondering wel in de lonen wordt gecom penseerd en wel voor de eerste keer in juli DEN HAAG. (ANP( Staatssecreta ris Van Hulten (Verkeer) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de diplomaplicht voor chauffeurs met ingang van 1 juli van komend jaar wordt uitgebreid en in vol gende jaren verder zal worden uitgebreid. ARNHEM (ANP). Rijkswaterstaat en enkele gemeenten testen een door Akzo zout chemie ontwikkelde zoutdetector waarmee kan worden bepaald of bij vriezend weer al dan niet moet worden begonnen met het strooien van zout op de wegen. In de meeste gevallen kan de weg- beheerder bepalen wanneer het strooien van zout noodzakelijk is, maar er zijn situaties waarin het moeilijk is te beslis sen of er al dan niet.moet worden ge strooid en zo ja, hoeveel. De detector meet de elektrische weer stand van de zoutoplossing die zich op de weg bevindt. Het apparaat geeft vervol gens aan tot hoeveel graden onder nul er nog voldoende zout op de weg aanwezig is om bevriezing te voorkomen. Door deze methode behoeft niet overbo dig te worden gestrooid. Dit betekent een kostenbesparing en vermijdt een extra be lasting van het milieu, aldus Akzo. Wat een dergelijke ontwikkeling zal be tekenen voor de rentabiliteit in de bedrij ven is zijns inziens duidelijk. Niet alleen talrijke detailbedrijven, maar ook gros- sierderijen en produktiebedrijven komen door te geringe marges in grote moeilijk heden. DJIDDA (AP). Saoedi-Arabië is voor nemens op de OPEC-vergadering die op 20 december in Caracas (Venezuela) be gint voor te stellen de olieprijzen te „be vriezen”, aldus is gisteren meegedeeld door het in de Engelse taal in Djidda verschijnende dagblad „Saudi Gazette”. ciën bezint zich op het invoeren van een geleidebiljet voor hoeveelheden boven een bepaald minimum. Olga maakt 't bereikbaar Uitgangspunt hierbij is, dat de eigen identiteit, de operationele zelfstandigheid en het Nederlandse karakter van Douwe Egberts behouden blijven. Daartoe is on der meer overeengekomen dat het belang van Consolidated Foods aan stemgerech tigde aandelen beperkt blijft tot 26 pet. De overige aandelen, maximaal 39 pet, die Consolidated Foods zal verwerven, wor den ondergebracht in een onafhankelijk Nederlands administratiekantoor, dat het stemrecht op deze aandelen zal uitoefenen, aldus Douwe Egberts. Het bestuur van dit administratiekan toor zal bestaan uit de heren P. J. S. de Jong (oud-premier), drs. P. L. Justman Jacob (oud-voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens) en de heer K. Fibbe (voorzitter van de raad van bestuur OGEM Holding). teerd 242 - 6 3,1 r Hel Rijke Slapen DEN HAAG (ANP). Hoe het sedert 1 juli van dit jaar met de aftrek van gedis tilleerd in ons land is gesteld, kan ieder dagelijks uit de advertentiepagina's le zen, zo heeft drs. L. J. M. van Son, voorzit ter van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken, gisteren gezegd in de vergadering van het bestuur van dit schap. s STRAATSBURG (ANP). Het Europees Parlement heeft gisteren in Straatsburg een „onaanvaardbaar” uit gesproken over een voorstel van dd Europese Commissie om de wetten en voorschriften van de negen landen over het tegengaan van illegale migratie en illegale arbeid te harmoniseren. luiMhc ■wiU» S IMMI w 3 -claim, in. Gulf is ervan overtuigd dat de methode over een jaar of tien commercieel aantrek kelijk zal zijn. Voor de wereld zou dit een uitermate belangrijke zaak zijn, omdat de voorraden kolen zo groot zijn, dat men daarmee nog vele jaren van voldoende energie verzekerd zou zijn. Het idee kolen „schoon” te maken is niet nieuw. Al in de jaren twintig werden op dit gebied experimenten gedaan, maar zonder veel succes. In 1962 verstrekte de Ameri kaanse regering aan Gulf de opdracht in een van haar laboratoria in Kansas, te zoeken naar een methode om uit steenkool een brandstof te maken met een laag' as gehalte. Al doende ontdekten de onderzoe kers dat zij tegelijkertijd een aanzienlijke hoeveelheid zwavel uit de kolen haalden. Voor Gulf en de regering gaf dit aanlei ding in Fort Lewis een klein proeffa- briekje te bouwen om het procédé verder te vervolmaken. Dat was in 1974. Nu drie jaar later is de maatschappij in staat uit steenkool twee soorten „schone” brandstof te maken. Thans geldt de eis van het vakbekwaam- heidsdiploma voor chauffeurs van 18, 19 en 20 ’aar op vrachtauto’s en voor bus- chaiKi^. "3. Met ingang van 1 juli 1978 wordt deze diplomaplicht uitgebreid tot chauffeurs van 21 jaar, die een autobus of een vrachtauto besturen. In antwoord op vragen vanuit de Twee de Kamer zegt de staatssecretaris dat de overheid bereid is te bezien of en in hoe verre zij het bedrijfsleven hulp kan geven bij het realiseren van voorzieningen, zoda nig dat ook de sector beroepsgoederenver- voer aan de diplomaplicht kan voldoen. Om deze overheidssteun was gevraagd door de stichting vakopleiding chauffeurs, die zich nagenoeg geheel met de opleiding ten behoeve van het beroepsgoederenver- voer bezig houdt. Drs. Van Son zei verder dat de illegale drankstokers actiever worden. De daarbij te behalen winsten zijn zeer groot. Hij herinnerde er aan dat er de laatste jaren ongeveer vijfentwintig modern ge- outilleerde klandestiene stokerijen on schadelijk zijn gemaakt. Zij hadden een UTRECHT (ANP). Consolidated Foods Corporation in Chicago (V.S.) heeft haar bod op maximaal 65 pet van de aandelen van Douwe Egberts gestand ge daan. De formele afwikkeling van de transactie zal naar verwachting binnen enkele weken voltooid zijn. Daarna kan nader gestalte worden gegeven aan de beoogde samenwerking tussen beide on dernemingen, zo heeft Douwe Egberts be kendgemaakt. Het drama van de al dan niet illegale gastarbeiders kan slechts worden opgelost door steun aan de landen waaruit zij afkomstig zijn, zodat de werkloosheid in die landen afneemt. Tevens moet het werk dat de Westeuropeanen weigeren omdat zij het als slecht betaald en minderwaar dig beschouwen, beter worden beloond. Gebeurt dit niet dan zullen, „in weerwil van de grote werkloosheid in de gemeenschap”, gastarbeiders blijven toestromen, aldus het parlement. Het Tweede-Kamerlid Albers bepleitte, namens de Stop uw naam en adres met daarbij f 1,- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s over Olga’s Rijke Slapen Olga. Postous 16, Leiden, Postgiro 12002 Het parlement verweet de commissie niet één enkele maatregel te hebben voorgesteld voor harmonisatie van de omschrijving van vergrijpen en de straffen die hierop staan. Dit kan leiden tot een uiteenlopend beleid van de diverse landen, waardoor het slagen van het bestrijden van illegale migratie en illegale arbeid problematisch wordt. De federatieraad van de FNV, die ak koord ging met het voor volgend jaar door de FNV-top uitgestippelde voorwaarden- beleid, wil ook dat er een maximum aan de prijscompensatie wordt gebonden om de inkomensverschillen tussen hoog en laag te verkleinen. De federatieraad vindt dat de „aftopping” van de prijscompensatie bij een inkomen van vijftig mille per jaar moet beginnen. Tot dat inkomen moet de prijscompensatie in procenten worden uit gekeerd en daarboven moet de prijscom pensatie worden gebonden aan een maxi mum van vijfhonderd gulden per procent prijsstijging per jaar. De FNV vindt ook dat in het aangekon- digde wetsontwerp, dat ook niet CAO- inkomens tot loonmatiging wil dwingen een bepaling moet worden opgenomen, dat ook deze categorie inkomens (bijvoor beeld vrije beroepen) aan een maximum in de prijscompensatie worden gebonden. In de verklaring geeft het CNV overi gens niet aan hoe precies en door wie de BTW-verhoging op aardgas zou moeten worden gecompenseerd. „Daar willen we ons-nu nog niet over uitlaten. Dat moet nog maar eens bekeken worden”, aldus een woordvoerder van het CNV. Is ook voor de FNV de BTW-verhoging een bittere pil, de rest van het koopkracht plan van de regering beoordeelt de FNV evenals het CNV vrij positief. Met name het feit dat de regering - mede na felle kritiek van de vakvereniging - de mini mumloner per 1 januari toch het volle pond geeft en niet vier procent meer loon in januari en 1,1 procent pas in juli vindt de FNV onder meer een goede zaak. Wat de reservepot van 500 miljoen betreft die de regering achter de hand houdt voor een eventuele lastenverlich ting merkte Kok op dat het geld niet alleen gereserveerd moet worden voor tegenvallers die de werkgevers te incasse ren krijgen, maar ook voor de werkne mers. Mocht hun koopkracht er door on voorziene omstandigheden op achteruit gaan dan claimt de FNV een deel van die reservepot. In de EEG-landen, maar vooral de staten waaruit de illegale gastarbeiders afkomstig zijn, moet een brede voorlichtingscampagne op touw worden gezet over de wetten en voorschriften die in West-Europa gelden, de „werkelijke” leven?- en arbeidsomstandigheden, en de „pijnlijke” gevolgen van illegale migratie. gemiddelde produktie van vijfduizend li ter alcohol per stokerij per week. Het is onbekend hoeveel illegale stoke rijen er op dit ogenblik in ons land in vol bedrijf zijn, maar zouden het er tien zijn, dan betekent dat op jaarbasis een produk tie van ruim 2,5 miljoen liter alcohol. De fiscus derft daarvan een bedrag van maar liefst ruim 52 miljoen gulden aan accijns, nog afgezien van andere belastingen, zoals de achttien percent BTW, zei hij. Er zijn maatregelen in voorbereiding om te pogen deze stroom klandestiene alcohol in te dammen. Het ministerie van Finan- Het „essentiële beginsel” dat de werkgever zijn ver plichtingen moet nakomen en dat de rechten van illegale gastarbeiders in verband met door hun verricht werk worden gegarandeerd wordt „volledig over het hoofd gezien”, aldus het parlement. Voor illegale gastarbeiders moet vooral het criterium van preventief optreden worden gehanteerd, dat wil zeg gen men moet voorkomen dat zij illegaal het land binnen komen en illegaal werk zoeken. Daarentegen moet streng worden opgetreden tegen allen die op een of andere manier onrechtmatig profijt trekken uit de illegale situa tie van deze gastarbeiders: „Het is onbillijk als de uitbui ters en hun slachtoffers wat de straffen betreft op voet van gelijkheid worden behandeld”. De negen landen van de Europese Gemeenschap zouden nauw moeten samenwerken om de stroom van illegale immigranten in te dammen en de ronselaars en uitbuiters van deze immigranten in welk EEG-land zij ook bezig zijn, te ontmaskeren en te vervolgen. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond zei zijn bezwaren tegen het plan van de verhoging van de BTW op aardgas te handhaven. Het feit dat de regering de verhoging drie maanden wil uitstellen (van 1 januari tot 1 april) is weliswaar van belang voor handhaving van de koopkracht in 1978, maar doet aan de bezwaren tegen deze ongewenste verho ging niets af. Het CNV blijft van mening dat deze BTW-verhoging een verkapte prijsverhoging is. Als de verhoging onver hoopt toch doorgaat moet ze ook voor 1979 volledig worden gecompenseerd. Winstpunt acht het CNV-bestuur het dat de regering afziet van haar voornemen om een deel van de verhoging van het mini mumloon een half jaar op te schuiven. Ook juicht het CNV het toe dat de verlaging van de WAO-premie met 0,3 procent per 1 januari 1978 nu definitief is en niet meer afhankelijk is van een centraal akkoord. Positief vindt het CNV het ook dat de regering nu duidelijk heeft vastgelegd dat de 500 miljoen gulden die aanvankelijk als reserve in het pakket was opgenomen in 1978 voor lastenverlaging zal worden bestemd. Op die datum heeft het Openbaar Minis terie, zoals bekend is, het vervolgingsbe leid ten aanzien van de prijsverordening van het produktschap opgeschort. Die ver ordening bepaalt dat de absolute bodem prijs voor jonge jenever, vieux en oude jenever, niet lager mag zijn 11,90 per liter. Toch, aldus de heer Van Son, is er jenever te koop voor minder dan tien gul den. Met bekende merken wordt gestunt tegen aanbiedingsprijzen van twee gulden en meer beneden de minimumpu- blieksprijzen. Over het grote alcoholgebruik, dat thans besproken wordt door deskundigen en universiteiten merkte de heer Th. Hooij op (detailhandel gedistilleerd) onder meer dat hier mogelijk ook een taak ligt voor het produktschap. „Op die maniet zou bij voorbeeld meer inhoud kunnen worden gegeven aan het werk van een pu bliekrechtelijk bedrijfsorgaan dat werk nemersorganisaties ook kan boeien.” socialistische fractie, een verkorting van de periode van vijf jaar voordat gastarbeiders de rechten van eigen werknemers kunnen laten gelden. Hij wilde een nadrukkelijk verschil maken tussen hen die illegaal de grens zijn overgekomen en die, welke door de werkloosheid of het niet op de hoogte zijn van hun rechten, in een illegale positie zijn verzeild geraakt. Bo vendien, als men illegaal werk door - bij voorkeur commu nautaire maatregelen - onmogelijk wil maken, dan zal men dit werk door legale gastarbeiders moeten laten doen. Door strenge maatregelen tegen de koppelbazen en zij die illegale gastarbeiders in dienst nemen moet worden voorkomen dat ons sociale stelsel wordt ondermijnd, aldus Albers. Maar tevens moet de rechtsbescherming worden verbeterd: „Er zijn er te veel die tussen wal en schip raken”, aldus Albers. Veel bedrijfstakken waarin verhoudingsgewijs veel vrouwen werken zijn noodlijdend, aldus Albers, en zou den in nog groter moeilijkheden komen als het beginsel van gelijk loon voor gelijke arbeid zou worden toegepast en gelijke sociale rechten zouden worden toegekend. Maar ondanks de recessie moet men voortgaan op de weg naar gelijkheid, en wellicht zou het Europees sociaal fonds steun kunnen verlenen om dit te bereiken, zo zei Albers. ui* Ml «1 1, 181) duurder gas 53J 38,1 88,1 134* 111,5 113* 28,1 1265 11,1 181,1 605 55,1 «51 58,1 5i; 44, De Saoedi-Arabische minister van Oliezaken Sjeik Jamani had kortgeleden persoonlijke brieven van koning Chaled overhandigd aan regeringsleider van an dere Arabische olielanden. Naar verluidt zou Chaled daarin hebben bepleit het op de vergadering in Caracas niet te laten komen tot een geschil over de prijzen. Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga’s Rijke Slapen De unieke kollektie springboxen, hoofdborden, matrassen, spreien en gordijnen is een streling voor 't oog en maakt van uw slaap- kamer een leefkamer Welke stijl u ook prefereert: Olga biedt u de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis. De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die het verdient 3 78, 52, 38,1 1WJ 153; 146] 82,1 2031 881 581 !55* BTW-verhoging op aardgas bij wijze ims p 1. gjj 1978. FNV-voorzitter Wim Kok zie giste- 84* 33,1 99J 101* 78J lijk middel. 87* 197) 37,1 1083 117) H« 64* 44* 47* 252* 450* 139* 100* 380* Belangstellenden gisteren bij het failliet verklaarde bedrijf Tealtronic b.v. in Nijmegen werd gehouden. De inboedel van Tealtronic zal de ze week geveild worden. l fl

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17