GEUDEKER OVERLEDEN EEN HAND NIET GEBRUIKEN Recordrecette Tijdens O. S. in Moskou Australië Brigitha en Maas naar Een dode bij voetbalduel Maier op de reservebank treffers en missers Uitstel dreigt van finale kandidatentoernooi tegen Spasski KORTSJNOJ KAN NA ONGELUK op Wembley Cornel Dinu komt niet naar Telstar tototips 8 DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL. HOTEL Ka. 1318.- KLM Thuis in de lucht. 2 Si 1850.? S131S- dinsdag Bliksemzege Hoogtepunt Gewond Ipte 8 19 19 7 7 NOVEMBER 1 5 I FLORIDA 3 9. i NEW YORK/ WASHINGTON NEW YORK CHICAGO SPORT fW wa Boris Spasski met zijn Franse vrouw Marina met wie hij in Allemont woont. Boycot Rhodesië en Zuid-Afrika j ANNELIES MAAS i Spasski’s uithoudingsvermogen onbeant woord. iar de Beide grootmeesters zijn in Leningrad geboren, daar opgegroeid en op dezelfde schaakschool voor de grote toernooien op- 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd.Reclame,Postbus7700, Schiphol. 1 1 1 1 1 2 1 FC Vlaardingen-FC Amsterdam Vitesse-FC Den Haag D.O.V.O.-Veendam G.A. Eagles-FC Twente Haarlem-N.E.C. Wageningen-FC WV Kortsjnoj heeft goede herinneringen aan Belgrado. In hetzelfde Dom Sindikata behaalde hij zeven jaar geleden bij de zogenaamde „strijd van de eeuw” een schitterende bliksemzege op de latere we reldkampioen Bobby Fischer. Bij dezelf de gelegenheid werd Spasski na een zwak ke partij tegen Bent Larsen (Den) uitge wisseld voor Leonid Stein. Deze omstan digheid heeft er waarschijnlijk toe bijge dragen, dat Kortsjnoj erin toegestemd heeft naar een communistisch land te reizen. De Joegoslavische organisatoren hebben hem een lijfwacht toegezegd, be staande uit twee man van de staatsveilig- heidspolitie. Daarnaast lokt het prijzen geld van 25.000 dollar (vijfachtste voor de winnaar, drieachtste voor de verliezer) en staat als „extraatje” beide finalisten een gloednieuwe automobiel van het merk „Zastava” te wachten. In Belgrado ver wacht men zo’n drieduizend toeschou wers per partij. 3 3 2 2 1 3 Negen jaar geleden kruisten beide mata- doren reeds de kortingen in het kader van en 5-4 hn in di- De taxichauffeur werd levensgevaar lijk gewond. Keene daarentegen bleef on gedeerd. Het feit dat hij zijn rechterhand niet kan gebruiken, brengt Kortsjnoj in moeilijkheden. Het is namelijk zijn „schaakhand”. Voor het verschuiven van de stukken is hij aangewezen op zijn eveneens gewonde linkerhand. Vol gens het reglement dienen stukken en de klok door dezelfde hand te worden be diend. Daarom eist Kortsjnoj dat tijdens de partijen de schaakklok aan zijn linker kant staat. Spasski is het daar echter niet mee eens. Voor Kortsjnoj een reden om te verklaren: „Er zijn twee mogelijkheden: of dr. Euwe (de voorzitter van de interna tionale schaakbond) aanvaardt deze ver standige oplossing, of ik begin pas aan deze tweekamp, als ik geheel genezen ben.” De laatste wedstrijd, die de Engelse nationale voetbalploeg speelt in de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap levert een recordrecette op. Bij de ontmoeting tegen Italië (woens dag in het Wembley-stadion) zullen de 100.000 toeschouwers voor de recordre cette van 440.000 pond sterling (ongeveer 1,9 miljoen gulden) zorgen. De kansen van Engeland het eindtoernooi in Argen tinië te bereiken zijn echter nihil. De hoogste recette, die een vol Wem bley ooit opleverde, was 330.000 pond sterling (ongeveer 1,3 miljoen gulden). Engeland verloor toen (juni 1977) met 1-2 van Schotland. Het nieuwe record wordt veroorzaakt door de drastisch verhoogde toegangsprijzen. iet op ste on an en fd- de te- er- be- bet 3-1, rk 3- J9- us- 2- 5- 5h: >G 3 4 16- •rk [te er en iet in- TC 2 rel op Jij en sia :5. lie (Van onze sportredactie) VELSEN. Comel Dinu, veel voudig international van Roeme nië, komt definitief niet naar Tel star. Dit heeft voorlichter Leen van der Lugt van Telstar meegedeeld na een informatieve reis naar Roe menië. Vanaf het begin van deze competitie heeft trainer Mircea Pe- tescu van Telstar aangedrongen op de komst van zijn landgenoot Dinu. Ita 72 ity 8- 1-2. 1-7, im I 8- 12, -1. In de nacht van zondag op maandag is in Amsterdam op 76-jarige leeftijd over leden Christiaan Hendrik Geudeker. Onder de naam Kick Geudeker heeft hij decennia lang een grote plaats ingeno men in de Nederlandse sportjournalis tiek. Voor de tweede wereldoorlog als sportredacteur bij Het Volk in Amster dam, na de bevrijding als directeur- /hoofdredacteur van het door hem opge richte weekblad Sport, dat in 1951 sa menging met Sportwereld. Het gefuseer de blad Sport/Sportwereld ging in 1970 op in het algemeen dagblad, waarna FC Amsterdam gaat de altijd lastige uitwedstrijd tegen FC Vlaardingen tege moet. De ploeg van Theo Laseroms is na een slecht begin in beter vaarwater geko men zo zelfs dat kansen op de tweede periodetitel nog volop aanwezig zijn. FC Twente gaat naar GA Eagles. De Deven- tenaren vechten voor lijfsbehoud, in schrille tegenstelling tot het aanwezige talent dat borg staat voor betere tijden. Geudeker was zelf ook een goed sport man. Hij speelde als middenvoor in het eerste elftal van Ajax, van welke vereni- BELGRADO. Voor partijgetrouwe Sovjet-burgers is er weinig onderscheid tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj, die morgen in de Dom Sindikata (huis van de vakbeweging) van Belgrado beginnen aan de twintig partijen tellende finale van het kandidatentoernooi. Wie er ook wint, in hun ogen is het altijd een dissident, die het recht verwerft op een titelmatch. Een nogal frustrerende gedachte voor wereldkampi oen Anatoli Karpov. Hij dient er rekening mee te houden dat een eventueel verlies van zijn kant niet alleen schaaktechnische, maar ook politieke gevolgen zal hebben. Spasski en Kortsjnoj hebben veel gemeen, maar in zeker opzicht zijn ze tegelijkertijd eikaars tegenpolen. Waar Spasski op zijn best is als hij zich rustig kan concentreren, heeft Kortsjnoj de onrust nodig als wezenlijk onderdeel van zijn motivatie. Hij moet zijn emoties opladen om ze tegen zijn tegenstander te kunnen gebruiken; hem haten desnoods. Sepp Maier: Gepasseerd doorSchön voor duel tegen Zwitserland. Haarlem speelt in een tijdsbestek van drie weken weer een thuiswedstrijd te gen NEC. Een ieder herinnert zich onge twijfeld de 6-0 winst op de Nijmegena- ren, die tot dat moment een topplaats innamen. Dit resultaat zal als een rode draad door deze wedstrijd lopen omdat beide ploegen gewaarschuwd aan de strijd beginnen. Van de overige wedstrij den heeft Roda JC de beste papieren bij DWV. Vitesse maakt gebruik van zijn ongeslagen thuisrecord om FC Den Haag uit de beker te wippen en dat kan uiter aard ook in de verlenging gebeuren. FC WV gaat naar de Wageningse Berg waar onder Frans Körver betere tijden herleven. Veendam gaat naar één der overgebleven zaterdagclubs. Het zal niet meevallen in Veenendaal te winnen maar het technische surplus moet doorslagge vend zijn. (Van onze sportredactie) NIJKERK. Op uitnodiging van de Australische zwembond zullen Annelies Maas en Enith Brigitha deelnemen aan zwemwedstrijden in Brisbane, Sydney en Melbourne op 16 en 18 januari. De Neder landse zwemsters zullen in verband met deze reis niet deelnemen aan een trainings kamp op de Canarische Eilanden dat met Kerstmis en Nieuwjaar voor de Neder landse ploeg staat gepland. Annelies Maas wil overigens eind december al naar Aus tralië vertrekken om zich daar op de wed strijden en het nieuwe seizoen voor te bereiden. Een vriendschappelijke voetbalwed- op in het algemeen dagblad, waarna strijd in de Mexicaanse stad Monterrey Geudeker verdween uit de grote sport journalistiek. pistool en schoot in het wilde weg op het publiek. Dit incident vormde de aanlei ding voor een hevige vechtpartij tussen de supportersgroepen. Hieraan kwam pas een einde nadat de politie 70 arresta ties had verricht. niet meer naar zijn vaderland terug, ter wijl Spasski na een lange taaie strijd tegen r de Russische bureaucratie een visum geïeid.* Zowel Spasski Ss Kortsjnoj verliet kreeg en,sinds 1 september 1976samen ieder op zijn manier in 1976 de Sov- ~1’ 111 A jetunie. Kortsjnoj keerde eind juli na af loop van het IBM-toernoor in Amsterdam Sparta R-Heracles Ajax-Telstar Feyenoord-B.V.V. Volendam-FC Utrecht A.Z.’67-Fortuna SC D.W.V.-Roda JC P.S.V.-S.V.V. heeft een dode, twee gewonden (van wie een ernstig) en 70 arrestanten „opgele verd”. Tijdens de wedstrijd tussen twee studentenploegen werd een student in de chemie woedend omdat zijn favoriete ging hij*Tater erelid werd’ en indat’van ^otterdamse Xerxes. In de periode, dat hij bij de Rotterdamse uitgave van de arbeiderspers, de voorwaarts, werkte, zette hij zijn eerste schreden op het jour nalistieke pad bij De Telegraaf. Tijdens de oorlog was hij redacteur van het weekblad „Sport” van de Amsterdarpse voetbalbond, terwijl hij tevens meewerk te aan de illegale uitgave van Het Parool. Behalve aan voetbal had Geudeker zijn hart verpand aan de hengelsport, waaro ver hij onder meer een boek heeft ge schreven. Geudeker was ridder in de orde van Oranje Nassau. Na zes wedstrijden had NEC twaalf punten. Nu, acht wedstrijden later, zijn er slechts drie punten bijgekomen. Drie gemaakte doelpunten (3-2 winst op FC Amsterdam) waren sinds lang niet door NAC gescoord. De laatste keer was precies één jaar geleden (7/11- 1976), toen op eigen veld met 3-1 van Telstar werd gewonnen. FC Den Haag is in uitwedstrijden op hol geslagen. De laatste vier wedstrij den leverden geen punten en zestien tegengoals op. Haarlem heeft de smaak te pakken. Tien goals in de laatste drie wedstrij den waren goed voor vier punten. In zestien voorgaande wedstrijden maak te men elf(!) goals. In de laatste drie achtereenvolgende nederlagen van Sparta zit een bepaal de lijn: 0-1; 1-2; 2-3. FC Utrecht won vier thuiswedstrijden in de volgorde: 3-0, 3-1, 3-0 en 3-1. FC Den Haag is de enige ploeg in het betaalde voetbal die nog niet heeft ge lijk gespeeld. Denkt u niet dat veertien achtereen volgende wedstrijden zonder neder laag voor PSV een record is. In het seizoen 1974-1975 kwam de eerste ne derlaag pas in de negentiende wed strijd toen FC Twente met 2-1 sterker was. Het wordt eentonig met GA Eagles. Nu al acht wedstrijden achtereen met bijna dezelfde uitslag. Zes keer 2-1 en twee keer 2-0 waarvan één keer winst met 2-1. Eindhoven is in de eerste divisie nu al weer zeven wedstrijden zonder neder laag, goed voor 10-4 punten. Eddy Treytel heeft weer 90 „schone” minuten aan zijn ongepasseerde totaal toegevoegd, en komt nu op 369 minu ten zonder tegengoal. ise: ro sse 3-6, 3- sse 3-4, 5- 3- 7, iep ïrk 4- 6. Psychologen hebben Kortsjnoj overi gens aangeraden eerst de mogelijke na werking van de shock die hij bij het onge val opliep, af te wachten alvorens aan een dergelijke belangrijke wedstrijd te begin nen. De strijdlustige schaker wil echter van geen uitstel weten. Toen Viktor als vijftienjarige schooljongen na afloop van een simultaanseance in de centrale schaakclub van Leningrad voor het eerst tegen de destijds negenjarige Boris speel de en won, weende de latere wereldkam pioen bittere tranen. Nadien hebben de beide grootmeester 33 maal tegenover el kaar gezeten (show- en demonstratiepar- tijen niet meegerekend). De stand is gelijk: elk tien overwinningen bij dertien gelijke spelen. ro- a: i-i, ss- 1-6, 7-3, >O- lep L-8, 2- 8, Jw. DO an 3- 0, 4g. 3-7, n 3 34 de finale van het kandidatentoernooi. Des tijds won Spasski toen op het hoogte punt van zijn carrière de ontmoeting met ruim verschil: 6'/2-3'/2. Na de gevoelige nederlaag tegen Bobby Fischer in de le gendarische tweekamp van 1972 in Reyk javik, ging het met Spasski’s prestaties bergafwaarts. De nederlaag had ingrijpen de invloed op zijn beroep en privé-leven. De 46-jarige Kortsjnoj daarentegen is in glanzende vorm. Zijn vroegere landgeno ten Petrosjan en Poloegajevski elimineer de hij op overtuigende wijze in kwart- en halve finale. Speciaal tegen Poloegajevski toverde hij spectaculaire combinaties op het bord, die thans over de gehele wereld worden bestudeerd. Spasski, die alleen mocht deelnemen omdat Fischer zich te rugtrok, had het in de kwartfinale tegen de Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort in Reykjavik en ook in de halve finale in Genève tegen Lajos Portisch uit Hongarije uiterst zwaar. Met meer geluk dan ver stand als dat tenminste geen ongepaste uitdrukking is voor een denksport als schaken bereikte Hij de finale. Vooral na de halve finale over vijftien partijen in Genève bleven enkele vragen betreffende Volgens het persbureau Tass zei Novi kov verder dat „de vertegenwoordigers van de Sovjetunie in de internationale sportfederaties alles zullen doen om de racisten uit de internationale bonden te werken. Zij steunen actief de politiek van de Afrikaanse landen in hun strijd tegen de apartheid.” Novikov verklaarde een voorstander te zijn van de uitbreiding van het IOC met vertegenwoordigers van ontwikkelings landen in Afrika, Azië en Latijns Amerika. „Door deze leden van pas gevormde Olym pische comités toe te laten, zou men een bijdrage leveren aan de democratisering van de internationale Olympische bewe ging”, aldus de voorzitter van het organi satiecomité. Sepp Maier, doelman van Bayern Mün chen en de nationale Westduitse voetbal ploeg zal woensdag in de vriendschappe lijke interland tegen Zwitserland niet meespelen. Hij wordt vervangen door Bernd Franke van Eintracht Braunsch weig. Met het verdwijnen van Sepp Maier uit de nationale ploeg heeft Bay ern München, de drievoudige Europa- Cupwinnaar, momenteel geen enkele speler die het nationale shirt om de schouders heeft. Volgens bondscoach Helmuth Schön, die in Stuttgart zijn op stelling bekend maakte, moet men het passeren van Maier niet van blijvende aard zien. Schön sprak: „Het is zinvol ook eens een andere doelman te laten spelen. Tijdens onze tournee in Zuid- Amerika, de afgelopen zomer, heb ik meer met Franke geëxperimenteerd, maar als het moeilijk werd gaf ik toch de voorkeur aan Maier. Deze wedstrijd te gen Zwitserland acht ik voor Franke een prima oefening. Bovendien Maier is al lerminst afgeschreven. We moeten aan de toekomst denken. Met name aan de finales van het toernooi om het wereld kampioenschap volgend jaar juni in Ar gentinië.” Helmuth Schön had meer verrassin gen. Drie spelers zullen hun debuut ma ken. Dat zijn: Manfred Burgsmöller (Bo russia Dortmund), Franz-Jozef Tenha gen (Bochum) en Wolfgang Seel (Fortuna Düsseldorf). Het elftal zal in de volgende opstelling spelen: doel: Franke (Ein tracht Braunschweig); achter: Tenhagen (Bochum), Vogts (Borussia Mönchen gladbach), Russmann (Schalke 04), Dietz (MSV Duisburg); midden: Flohe (FC Köln), Burgsmöller (Borussia Dort mund), Bonhof (Borussia Mönchen glad bach); voor: Abramczik en Fischer (bei den Schalke 04), Seel (Fortuna Düssel dorf). Reserves: Maier (Bayern Mün chen), Kaltz (HSV), Neumann (FC Köln), Hölzenbein (Eintracht Frankfurt). De tweede ronde van de KNVB-beker staat centraal wat toto 47 betreft. De toppers hebben het bij de loting niet slecht getroffen. Feyenoord ontvangt in eigen Kuip het Bossche B.V.V. waarte gen men in het verleden menig spannend duel heeft gespeeld. AZ’67 krijgt Fortuna SC op visite en ook dat moet geen belem mering zijn. PSV zal op eigen veld tegen SW niet in de problemen geraken, en een mooie oefenwedstrijd voor de vol gende Europa-cupronde af kunnen draaien. Volendam krijgt thuis FC Utrecht te bekampen waartegen men enige weken geleden op eigen veld niet verder kwam dan 3-3. FC Utrecht her stelt zich enigszins van een zwakke start en Volendam blijft regelmatig voor goe de resultaten zorgen. Winstkansen voor de thuisclub, hetgeen ook het geval is bij AjaxTelstar. De Amsterdammers zijn altijd al moeilijk op eigen grond te over winnen, en daar zal de komst van Telstar weinig aan kunnen veranderen. Leen van der Lugt heeft een lang gesprek gevoerd met de Roemeense bondscoach Kovacs en diens assistent Lucescu. Kovacs heeft duidelijk ge maakt dat het in de toekomst uitgeslo ten moet worden geacht dat Roemenen naar het buitenland vertrekken. „Al bied je twee miljoen gulden, het is uit gesloten”, aldus Van der Lugt, die tij dens zijn verblijf de wedstrijd Roeme niëJoegoslavië bezocht. Mircea Petescu is teleurgesteld door deze tegenvaller. „De routine van bij voorbeeld een Dinu hebben we hard nodig, hoewel ik daarmee niets ten na dele van de jongere spelers wil zeggen. Voorlopig moet ik het met het huidige materiaal doen, hoewel ik er graag nog een speler bij wil hebben.” De kans op uitbreiding van de Telstar-selectie is volgens Van der Lugt niet zo groot. Wel heeft Telstar een bedrag gereserveerd voor de aankoop van een speler. met zijn Franse vrouw Marina in Allemont (Frankrijk) woont. De vrienden van weleer hebben elkaar tegenwoordig weinig meer te zeggen. Kortsjnoj, wegens zijn agressief aanvalsspel ook wel de „leeuw van Lenin grad” genoemd, verwijt zijn tegenstander, dat deze weliswaar voortdurend afgeeft op het Sovjetsysteem ook op het gebied van schaken maar bij de aanstaande finale wel alle privileges, die de Russische schaakbond aanbiedt in dank aanvaardt. Kortsjnoj daarentegen moet alles zelf financieren, maar dat stelt hem dan ook in de gelegenheid zoals hij zelf zegt ten volle voor zijn overtuiging uit te kunnen komen. Zo zal dan ook Spasski onder de Russische vlag spelen. Kortsjnoj niet. „Zo kan iedereen zien, waar Spasski staat,” aldus Kortsjnoj. De absurde vlaggenstrijd, die ook al de kop opstak bij de halve- finaleontmoeting in Evian (KortsjnojPo loegajevski) is vooralsnog niet het grootste probleem van de uitgeweken Sovjet-bur- ger. Toen Kortsjnoj zich vorige week dins dag samen met zijn Britse secondant, grootmeester Raymond Keene, per taxi van zijn trainingscentrum Meersburg (aan het Bodenmeer) naar zijn nieuwe woon plaats Wohlen in Zwitserland liet rijden, raakten zij betrokken bij een auto-onge- luk, waarbij Kortsjnoj en Keene als door een wonder in leven bleven. Hoewel de Mercedes enkele malen omsloeg en volko men verfrommeld ondersteboven bleef lig gen, konden beide grootmeesters op eigen kracht het wrak verlaten. Kortsjnoi’s hoofd zat vol builen en ook had hij ver wondingen aan beide armen. [)e zonnigste staat in de States. Voor’n strand vakantie op z’n Amerikaans. V.a. 1850,- De meest opwindende stad ter wereld. V.a. 1318,- r- jfc de di Mi jn, ■en bij ge- an de id- •is- un ilp ize ien ijk an jer lag in rs, D. KI. TS. L. ,B: :-J. 1. sis, JW Al, an- ■A. (ADVERTENTIE) Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika, voor’n 8-daagse vakantie naar: MOSKOU. Zuid-Afrika en Rhodesië zullen niet toegelaten worden tot de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Dit heeft de voorzitter van het organisa tiecomité, Ignati Novikov, maandag ver klaard tijdens een ontmoeting met Afri kaanse diplomaten in Moskou Hij beves tigde dat het organisatiecomité de regle menten zal navolgen van het Internatio naal Olympisch Comité, dat enkele jaren geleden deze twee landen wegens hun V*'"-- De op een na gnxitste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- apartheidspolitiek heeft geschorst, en ze dus niet zal uitnodigen in 1980. V «g

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19