Onderzoek na Van der Louw dood van wil opheldering twee patiënten Alimentaties RAF-LID IN Rechtse groepering VOORLOPIGE HECHTENIS claimt ontvoering PB SC Grootwinkelbedrijf tegen meer overheidsdwang Bejaarde man overvallen Damiate Pers ”In 1981 geen files meer bij Vianen’" «Philips: méér winst |in derde kwartaal iCj in 8 pet. omhoog Brandweerlieden kwamen in Londen toch in actie IJmuider Courant Groningse moord opgelost 1 f ISRAËLISCHE PREMIER: „HEE J Affaire-Kalma: Represaille tegen Algarije: Westerterp: LL Voor twee ton aan sieraden gestolen Ouders doden baby „We „ZEER POSITIEVE ONTWIKKELING 1 5 NOVEMBER DINSDAG 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 DINS (Van onze redactie economie) f V. y d voor de consument zeer dreigt te beperken. (vervolg van pagina 1) De Israëlische premier Menachem Begin, die door de omroepmaat- schappijen NBC en ABC werd geïnterviewd, zei dat hij Sadat zal uitnodigen naar Israel te komen, onmiddellijk nadat hij vandaag in de Knesset (parlement) een verklaring zal hebben afgelegd. Begin zal dan de Amerikaanse ambassadeur in Israel, Samuel Lewis, vragen de uitnodiging aan Sadat over te brengen via de Amerikaanse ambassa deur in Cairo. VELS ivaardel 18 novel Keemsk indiendi jan heri nu een u de ketel vooruit: naken i te tillen VELS gemeer weg ge rend-g( worder overwe VE der v Velse uitsp ken voor bouw wate: dreig I 1 AMSTERDAM. Het groot winkelbedrijf kant zich sterk te gen allerlei vormen van over heidsdwang op bedrijfsleven en consument die merkbaar zijn of dreigen te worden. Dit bleek uit de jaarrede die voorzitter drs. J. Bons jr. van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf vandaag in de ledenvergadering van deze orga nisatie hield. In het bijzonder wees hij daarbij het zogenaamde consumptiebeleid af, dat de keus f mm Begin wil Sadat vandaag nog uitnodiging sturen EINDHOVEN (ANP). Philips heeft in het derde kwartaal van 1977 een (Van onze redactie binnenland) genis van Stammheim. In die tweede ver- 0,70 141,50 President Sadat. I G. A Deze week wordt het officiële verzoek om uitlevering van het RAF-lid verwacht. Daarna moet de officier van Justitie de zaak aanhangig maken bij de rechtbank, die tot behandeling en uitspraak komt. De Westduitser kan dan nog in beroep gaan bij de Hoge Raad, waarna de minister van Justitie een beslissing over de uitlevering neemt. Walter Cronkite vroeg president Sadat onder meer of hij voorwaarden zal stellen aan een eventuele reis naar Israel. „De enige voorwaarde is dat ik de hele situatie wil bespreken met de 120 leden van de Knesset, een volledig beeld wil schetsen en ons standpunt uiteen wil zetten”, aldus Sadat. „Ik verlang ernaar dit bezoek zo spoedig mogelijk af te leggen. Hij zou een uitnodiging serieus bekijken als deze hem via Amerikaanse kanalen zou bereiken. In afzonderlijke interviews met NBC en ABC herhaalde premier Begin zijn plan (Van onze correspondent) GRONINGEN. De moord die zater dagnacht op de 58-jarige Groninger Jan Huizinga werd gepleegd is opgelost. De dader is een 25-jarige man die op week- eindverlof was als patiënt van de Van Mesdagkliniek aan de Verlengde Heren weg in Groningen. De man zit daar als ter beschikking gestelde van de regering voor een verkrachtingsgeval in Budel in 1970, waarbij zijn slachtoffer om het le- vem kwam. Ruim twee jaar geleden was hij al eens met proefverlof en pleegde toen in Groningen een straatberoving, waarbij tegen het slachtoffer geweld werd gebruikt. De man heeft gisteravond bekend. Voor de eveneens donderdag in Amster dam gearresteerde 29-jarige Westduitser heeft de Bondsrepubliek ook nog geen verzoek tot uitlevering gedaan. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag op het gerechtsgebouw in het Duitse Zweibrücken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Ruim twintig brandweer lieden hebben vanmorgen in Londen het stakingsparool even naast zich neerge legd. Zij assisteerden tijdelijk tot spuit gasten omgeturnde soldaten bij het be dwingen van een brand in het St. An- drews-ziekenhuis in het oostelijk deel van Londen. De eerste dag van de brandweerstaking verliep gisteren zonder grote branden. Ook vandaag heeft het overgrote deel van de 36.000 brandweerlieden het stakingspa rool opgevolgd. Vandaag zou in het Lager huis een spoeddebat over de staking wor den gehouden. Zoals bekend eisen de spuitgasten een loonsverhoging van 30 procent. Bij de Parijse politie zijn geen meldin gen van een ontvoering van Algerijnen binnengekomen. Frankrijk heeft de Polisario-beweging, die strijdt voor onafhankelijkheid van westelijk Sahara en die door Algerije ge steund wordt, ervan beschuldigd in totaal acht Fransen die in Maurentanië werken te hebben ontvoerd. Gevraagd naar Israels bereidheid een afzonderlijk vredesverdrag met Egypte te om Sadat uit te nodigen. De kansen dat de Egyptische leider Israel zou bezoeken zijn volgens Begin „heel goed”. Dit is een zeer positieve ontwikkeling”, aldus de Israëli sche regeringsleider. Israel heeft 29 jaar lang geen positief antwoord van een Ara bisch leider ontvangen. Nu is een Arabisch staatshoofd, de president van Egypte, be reid naar Jeruzalem te komen in een po ging een duurzame vrede te vestigen”. In het algemeen zou de detailhandel graag meewerken aan het maken van wet telijke en andere regelingen inzake het consumentenbeleid. De rechten van de consument op veiligheid, informatie, keu ze en het uiten van klachten worden zon der meer aanvaard. Gevaarlijk vond Bons echter de „neiging van sommige supperre- gelaars de consument ook nog eens tegen zijn eigen mondigheid in bescherming te nemen”. Objectieve, maar voor de consument niet terstond herkenbare onjuistheden en AMSTERDAM. In Amsterdam-oost hebben een 27-jarige man en zijn 18-jarige echtgenote gisteren hun twee maanden oude zoontje om het leven gebracht. Waar schijnlijk hebben zij het kind zo hevig afgeranseld dat het aan de gevolgen is overleden. De ouders werden gearresteerd nadat hun huisarts sporen van mishande ling op het kinderlijkje had aangetroffen. Na een langdurig verhoor op het politiebu reau legden zij tenslotte beiden een beken tenis af. Zij verklaarden uit drift te hebben gehandeld. De Egyptische vice-president Hosni Moubarak is gisteren in Parijs aangeko men om met de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Louis de Guiringaud te praten over de door het Polisario ontvoer de Fransen. De Algerijnse president Houari Boume dienne heeft gisteravond verklaard dat de Mauretaanse leider Mokhtar Ould Daddah de Franse president Giscard d’Estaing heeft verzocht 10.000 Franse soldaten naar Maurentanië te sturen. Volgens Boume dienne zouden al Franse vliegtuigen actief zijn in Mauretanië. Natuurlijk zullen we over vrede met Egyp te pr&ten, als Egypte bereid is met Israel over vrede te praten”. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten weten bereid te zijn een ontmoeting tussen de leiders van Egypte en Israel te regelen. „We wachten op meer gedetailleerde berichten. Als dit echter de wens is van beide partijen, zijn we bereid een dergelijke ontmoeting te regelen”, aldus het State Department. sluiten, zei Begin: „Een enkeling zal wel de verdenking koesteren dat we een wig wil len drijven tussen de Arabieren. We willen in het geheel geen verdeeldheid scheppen. Bons kritiseerde de koers die de interde partementale commissie voor consumen tenzaken in zijn rapport aangaf. Van de vier alternatieven die er zouden zijn, wilde zij de weg op van een overheidsbeleid dat richtinggevend zou zijn voor de consump tie. Volgens de RVG-voorzitter waren er Het gisteren geopende gedeelte van de A 27 is in de plaats gekomen voor de aanvan kelijk geplande zogenaamde grensweg, een weg op de grens van Noord-Holland en Utrecht voor het regionale verkeer. De commissaris van de koningin Noord-Hol- land, drs. R.J. de Wit, (Noord-Holland heeft driekwart van de kosten van het maandag geopende gedeelte van de A 27 voor haar rekening genomen) pleitte nog eens voor een snelle aanleg van de brug bij Huizen. „Hij (Sadat) denkt misschien dat hij ons kan misleiden met zijn tactiek. Maar hij vergist zich. Wij weten heel goed dat het Egyptische leger opdracht heeft gekregen zich voor te bereiden op een oorlog in 1978 en dat het zich intensief oefent tot dat doel”. Volgens generaal Goer heeft het Egyptische leger zich aanzienlijk versterkt met wapens en materieel en dat weet Is-' rael”. UTRECHT (ANP). Volgens demissio nair minister van Verkeer en Waterstaat, Westerterp, zal het uiterlijk 1981 zijn ge daan met de dagelijkse files bij Vianen. Op 29 november zullen de grondwerken voor de aanleg van een nieuw weggedeelte Via- nen-Utrecht worden aanbesteed. Dit weg deel zal parallel komen te liggen aan de rijksweg A 2 (Utrecht - Den Bosch). Bij de tweede variant zou de consumptie getoetst worden aan andere vormen van beleid en beoordeeld worden naar „onge wenste maatschappelijke effecten”. De normen zouden alleen maar gekleurd kun nen zijn door ideologische en politieke opvattingen. Het gevolg is dat de individu ele keuze wordt beperkt, een bezwaarlijke gahg van zaken, aldus Bons. Dit beleid zou een geleid produktiebeleid met zich mee brengen en gevolgen hebben voor de werk gelegenheid. slechts twee mogelijkheden: de eerste was dat de overheid de mogelijkheden zou be perken waaraan ook al werd gewerkt maar in beginsel de individuele keuze on aangetast zou laten. SCHIMMERT. (ANP) Gisteravond om acht uur is in het Zuidlimburgse Schim- mert een 94-jarige alleenwonende man overvallen. De twee overvallers bonden de bejaarde man op zijn bed vast en door zochten daarna het huis. Geld vonden zij niet. De recherche van de rijkspolitie heeft in de loop van de avond in verband met deze overval een vijftigjarige en een ee- nenvijftigjarige inwoner van Schimmert aangehouden. Zij worden verhoord. Hoofdinspecteur Martens heeft verder geijverd voor de tweede verklaring die de afdeling Rotterdam van de politiebond vo rige week liet uitgaan over Kalma’s deel name aan de demonstratie rond de begra- heid van meningsuiting verdedigd. Eerder was een meer veroordelende verklaring uitgegaan van de gezamenlijke politieor ganisaties in Rotterdam, waarvan Martens zegt niets te hebben geweten. henk ROTTERDAM (ANP). Burgemeester André van der Louw heeft gisteren in een brief aan procureur-generaal mr. W. A. Baron van der Feltz opheldering ge vraagd over de affaire-Kalma. Van der Louw zegt uit perscommentaren van de PG begrepen te hebben dat zijn opdracht aan de burgemeester om hoofdinspecteur Kalma uit zijn functie te ontheffen, „niet zo strikt genomen moet worden”. De bur gemeester vraagt de PG of de inhoud van zijn brief van vorige week maandag dan niet als een „voorlopig oordeel” moet worden aangemerkt. mogelijkheden gebruik gemaakt, dan gaat vanzelf per 1 januari de verhoging met acht procent in. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije I Een jaa om tot ee men mei kans van wen wer< om door doel waa Met sp voorman Dat ze van zijr begrotin niveau i men bes verledei hoofdza; den”, zo verduid zijn fra< WIERDEN. (ANP) In Wierden in Overijssel hebben vermoedelijk drie man nen in de afgelopen nacht voor 20(1.000 gulden aan sieraden uit de etalage van een juwelier geroofd. Toen omwonenden door het lawaai wakker werden verdween het drietal al met een auto. Ieder spoor van overvallers en buit ontbreekt. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Alvori standpu driedelij terug 05 Vóórzie: komst c komen 1 de begr In 197 met een werd oi prograr nog in d dighede Schoon Bij zi sociale voor ee overhei soonlijl Op Schoon de zorg Hijl hoofd meent aan di bijstui kans c een b functi kele n Ten hij da genoe tenan. grenzi tabilit speler coUeg waari tot de de rol de me duren van h venor het r; Wal zich v gelen die n dient houd, per d deerc De ovens 13,90 40,- 53,- 157,30 203,- (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De officier van Justi tie in Rotterdam stelt een onderzoek in naar de dood van twee patiënten in het St. Franciscus-ziekenhuis in die stad. Ze zou den zijn overleden als gevolg van een dosis van een in het ziekenhuis gemaakt medi cijn tegen jicht. Het medicijn bleek te sterk te zijn. 0,74 0,67) en voor de eerste negen maanden op f 2,34 1,91). De chef van de Israëlische generale staf, Mordechai Goer, heeft in een gisteren in het blad „Yedioth Aharonoth” gepubli ceerd vraaggesprek duidelijk zijn beden kingen getoond tegen het initiatief van president Sadat. tens. De heer Martens, die lid is van het afdelingsbestuur van de Nederlandse poli tiebond, heeft meegelopen in de demon stratie die zaterdag in Rotterdam voor Kalma is gehouden. De brandweerlieden kwamen met een grote schuimblusmachine, zuurstofappa- ratuur en hielpen 120 - meest oudere - patiënten te evacueren. In het westelijk deel van Londen kwamen brandweer lieden in actie toen hun stamkroeg Vlakbij de brandweerkazerne in de brand vloog Het eerste ongeval als gevolg van de brandweerstaking: artillerist Steve Roberts krijgt door ambulancepersoneel zuurstof toegediend, nadat hij met z’n collega’s met succes een brandje in een maisonette in Birmingham had bedwongen. /Roberts raakte bedwelmd als gevolg van rookontwikkeling. De minister zei dit gisteren ter gelegen heid van de opening van een nieuw gedeel te van rijksweg A 27. Het nieuwe tracé (6,5 kilometer lang, kosten vijftig miljoen gul den) sluit aan op de rijksweg A 1, Amster dam - Hoevelaken, en loopt langs Laren en Blaricum. In de loop van volgend jaar zal men beginnen met de aanleg van een brug bij Huizen. Dan kan de A 27 worden door getrokken naar Almere, de nieuwbouw stad in Zuidelijk Flevoland. van een van zijn collega’s, de souschef van de Technische Opsporingsdienst, A. Mar- door partijen zelf zijn overeengekonyan. Als men de verhoging onbillijk vindt, zijn er twee mogelijkheden om er iets aan te doen. De beide partijen kunnen zelf een andere regeling treffen, waarbij wordt overeengekomen niet de totale verhoging maar slechts een deel daarvan of zelfs helemaal niets extra’s te betalen. Als de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen is er een tweede mogelijkheid: naar de rechter gaan en hem vragen een andere regeling te treffen. Daarbij is dan wel hulp van een advocaat noodzakelijk. Vanzelf- fenis van de drie RAF-doden in de gevan- j sprekend hoort de rechter dan ook de i andere partij. Wordt van geen van beide klaring wordt onverkort het recht op vrij- Van der Louw meent uit de door de PG gebruikte formulering niets anders te kun nen opmaken, dan dat deze gebaseerd is op artikel 5 lid 2 van de politiewet. Hierin staat dat de procureur-generaal de burge meester opdracht kan geven om poli tiemensen, belast met recherchewerk of toezicht op vreemdelingen (dit werk valt onder verantwoordelijkheid van het Open baar Ministerie) te doen vervangen, als zij hun werk naar het oordeel van de PG niet naar behoren verrichten. Ook in het ge sprek met minister De Gaay Fortman, Binnenlandse Zaken en Justitie, van afge lopen vrijdag kwam men tot de conclusie dat Van der Feltz artikel 5 van de politewet had bedoeld. Het bewuste medicijn heet colchisine en wordt, net als verschillende andere medi cijnen, in de apotheek van het ziekenhuis samengesteld. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat een hoeveelheid van het me dicijn de verkeerde samenstelling had, 1 waardoor de werking ervan werd ver sterkt. De twee overleden patiënten zijn de enigen die het middel in deze vorm toege diend hebben gekregen. Volgens de heer Nelissen zijn de verschillende controleren de instanties onmiddellijk na de ontdek king gewaarschuwd, alsmede de betrok ken familieleden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 PARIJS/MADRID (Reuter/AFP/DP A). dat vorige week donderdag in Amster- Een uiterst rechtse groep die zich De man werd gisteravond in de Van Mesdagkliniek aangehouden. Hij was daar zondagavond weer teruggekeerd. Hij moest zondag uiterlijk om 12 uur 's nachts terug zijn van zijn verlof. De' voorzitter van de directie van het ziekenhuis, drs. J. A. M. Nelissen, zei van morgen dat het verband tussen het overlij den van de patiënten en het gebruik van het medicament eerst nog door het onder zoek moet worden bewezen. Een van de patiënten is vóór en de ander na de ontdek king van de volgens hem „betreurens- waardige vergissing” overleden. Het ziekenhuis wil nóch de namen, nóch de leeftijden van de patiënten bekend maken. AMSTERDAM. Het 26-jarige RAF-lid (uil IVUfC ween uunuriuag Ill Alliatei- ueu xeeutne uae n.vu dam werd aangehouden, is gisteren in „Charles Martel” noemt, heeft gisteren bekendgemaakt zondagavond in Parijs twee Algerijnse immigranten in Frank rijk te hebben ontvoerd als represaille voor de ontvoering van twee Franse ar beiders in Mauretanië, vorige maand. onzorgvuldigheden moesten worden be streden. Het „tussengebied van overdrij ving en fantasie” moest behouden blijven. Reclame was niet zo snel werkelijk mislei dend voor de consument, stelde de RVG- voorzitter. Gevaren dreigden volgens hem wel op het gebied van het consumptiebe leid, waar het ging om het peil, de samen stelling en de verdeling van de con sumptie. Van der Louw schrijft de PG „onaange naam verrast” te zijn door diens activitei ten. Hij verwijt de PG geen enkel overleg met hem te hebben gepleegd. De burge meester is er ook niet over te spreken, dat de PG geen contact met Kalma heeft ge zocht. „In het algemeen lijkt het mij on juist zulke zware ingrijpende uitspraken te doen, zonder dat de betrokkene in de gele genheid wordt gesteld op verwijten re rea geren. Ook wanneer u daartoe niet wette lijk gehouden bent, lijkt mij dit gegeven de huidige maatschappelijke opvattingen een gewenste procedure”, aldus Van der Louw. l voorlopige hechtenis gesteld. Het is de eerste stap op weg naar eventuele uitleve ring aan West-Duitsland. Het kan echter nog wel maanden duren voordat hierover een definitieve beslissing wordt genomen. EINDHOVEN (ANP). Philips heeft in het derde kwartaal van 1977 een I nettowinst behaald van 140 mln; 12 pet méér dan in hetzelfde kwartaal van vorig g jaar 125 mln). Hiermee kwam de nettowinst over de eerste negen maanden van dit jaar op 437 mln, een stijging van 22 pet ten opzichte van dezelfde periode van 1976 (ƒ357 mln), zo blijkt uit het kwartaalbericht. De omzet steeg in het derde kwartaal met 4 pet (vorig jaar 13 pet) van 7.321 mln tot 7.614 mln en in de eerste negen maanden met 2 pet (16 pet) van 21.410 mln tot ƒ21.904 mln. Het bedrijfsresultaat nam in het derde kwartaal met 12 pct toe van 477 mln tot 535 mln en in de eerste drie kwartalen met 14 pet van 1.373 mln tot 1.561 mln. De nettowinst per gewoon aandeel van ƒ10 kwam voor het derde kwartaal uit op (Van onze correspondent) DEN HAAG. De uitkeringen voor levensonderhoud gaan per 1 januari auto- matisch met acht procent omhoog. Dit Kalma ondervindt nu ook openlijk steun percentage geldt voor alle alimentaties, of i ze nu door de rechter zijn vastgesteld of

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4