The Life and Times of Joe of England in Mickery i Residentie Expositie over strijkkwartet Dieppeilende werken Perspekt in Toneelmuseum lomogeen imponerend gezongen Jinder publiek rij concerten DAMIATE EXTRA Winterreis naar Hoog-Sauerland I ■E £1 Concert HCOV met ontroerende subjectiviteit VEEL MENSEN LETTEN ALLEENlMAAR OP HET SEX-APPEAL Beroerd door John Oomkes Componist Richard Addinsell overleden Premieres - 4 15 VOENSDAG KUNST f akkommodatie: inbegrepen: s i Inlichtingen bij al onze kantoren reistijden: AMSTERDAM. In Mickery is vanaf heden tot en met 27 november een oude bekende uit Engeland te zien: de theatergroep 7:84, één der beste Engelse gezelschappen op het gebied van politiek theater en dat wil nogal wat zeggen. Stuwende kracht van de groep is schrijver- regisseur John McGrath, van wie eerder-in ons land ook via Mickery de socialistische musical Yobbo Nowt (1976) en het jaar daarvoor de tegen de multinationals gerichte produktie Lay off zijn gespeeld. Nu staat 7:84 (de groep ontleent zijn interigerende naam aan de stelling dat in Engeland 7 percent van de bevolking 84 percent van de rijkdom bezit) in Mickery met The Life and Times of Joe of England. Op maandag 27 februari 1977 organiseert DAMIATE PERS een 7-daagse reis naar het plaatsje Fredenburg in Hoog-Sauerland. Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers, reissom: ■x 1 (ADVERTENTIE) 7:84 geeft aanstekelijke show weg ren JAAP STORK 9 9 Blondie heeft genoeg van oppervlakkig imago Als zijn schatje in verwachting A Deborah is Blondie’s image ten Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). Het kwartet in F klein opus 80 van endelssohn kon echter wel wat minder Iheid en wat meer nuance hebben leen in het derde deel, adagio, kwam dge poëzie om de hoek kijken terwijl et name in dit werk de eerste violist ilistisch zo nu en dan van de rest van het isemble wegraakte. Alan Ford en Tim Munro in The Life and Times of Joe of England door de Engelse groep 7:84. (Foto Bob van Dantzig). (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Technische Thea tergroep Perspekt gaat tot 27 februari exposeren in het Toneelmuseum, Her engracht 168 in Amsterdam. De ten toonstelling, die tot 27 februari duurt, zal een beeld geven van de activiteiten van het Haarlemse gezelschap, vanaf de oprichting in 1969 tot nu toe. De naam van de expositie in het To neelmuseum is dezelfde als die van het kleine eigen theatertje van Perspekt, in De Egelantier in Haarlem: „Pierrots Paradise”. Perspekt zal de tentoonstelling een levendig karakter geven door de vele theatermiddelen welke de groep altijd gebruikt ook daar te laten zien. Dat betekent het tonen van decors, car toons, film, geluid, projectie en belich ting. Er zijn ook scènes nagebouwd uit vroegere produkties van het gezel schap, waarin bezoekers kunnen spe len en ook zelf de beljchtingsappara- tuur bij mogen bedienen. Een tentoon stelling dus waar de museumbezoekers actief bij betrokken kunnen raken, als zij dat willen. Vanaf aanstaande vrij dag is de expositie geopend. Zo licht trappen we nou weer niet in haar verhaaltje. „Toch is het zo”, verzekert ze en haar vuurrode lip pen vormen een pruilmondje uit te leurstelling over zoveel argwaan. „Ik had mijn haar al veel eerder geblondeerd. Dat was al zo. Ik ben echt zo. „Nu, dat nemen we dan maar even aan, temeer daar de ver halen over een grote collectie kleren uit de jaren vijftig en zestig op waar heid blijken te berusten. Maar houdt ze zichzelf niet voor de mal; hoe kom je tenslotte van zo’n imago af? Debo rah: „Ik weet het niet, maar als we er niet naar streven lukt het nooit. Het was helemaal niet mijn bedoeling om het beeld zo te beheersen”. Wederom is McGrath de auteur van deze musicalachtige produktie waarin de vin ger gelegd wordt op velerlei gewonde plek ken binnen de (Engelse) samenleving. Dat gebeurt met behulp van een soort reisver haal over de jongen Joe uit Sheffield, die naar de wereldstad Londen trekt om daar fortuin te maken. Joe maakt daar heel wat mee en ondergaat alles met een naïeve vriendelijkheid en verbazing. Hij doet al lerhande klusjes om in leven te blijven, ontmoet er een vriendin die hij ook weer kwijt raakt en komt tenslotte terecht bij een gentleman in zaken. Er wordt grof geld verdiend, maar Joe ondervindt ook spoedig hoe betrekkelijk persoonlijke macht in het zakendoen eigenlijk is. 7:84 is een gezelschap van uitstekende actrices en acteurs. De groep heeft in het verleden al aangetoond met hoeveel ge mak en met welke eenvoudige middelen een perfecte show kan worden gemaakt. Deze nieuwe musical loopt eveneens ge olied en er valt heel wat in te genieten door de humoristische wijze waarop de spelers zonder uitzondering te werk gaan. Er is sprake van een aanstekelijke show en een milde satirische aanpak van de behandel de problemen, minder diepgravend dan in vorige programma’s van dit gezelschap, al dient hieraan te worden toegevoegd dat 7:84 nooit een groep was die vervelend drammerig werd. De politieke geënga geerdheid werd steeds smakelijk verteer baar gepresenteerd, maar toch zeker met voldoende doorzicht op wat er eigenlijk niet deugde. In grote trekken is dat nog wel zo, al constateer ik toch wat meer gezapigheid. Die opmerkelijker strijdbaarheid van vroeger richt zich nu misschien meer dan ooit op de artistieke prestaties. In The Life Addinsell, die in 1904 in Oxford werd geboren volgde na een rechtenstudie een korte muziekopleiding aan het Royal Col lege of Music in Londen en studeerde aan het einde van de jaren ’20, begin jaren ’30 in Berlijn en Wenen. In 1933 zou hij voor twee jaar in de Hollywood-studio.’s in de Verenigde Staten gaan werken. The Taming of the Shrew, Alice in Won derland en L’Aiglon van Noel Coward zijn toneelstukken waarvoor Addinsell muziek heeft geschreven, daarnaast schreef hij voor de film Goodbye Mr. Chips. 1 week 395 - per persoon, voor 1-persoons kamers - beperkt aantal - geldt een toeslag van ƒ25.- per persoon. Kinderen tot en met 12 jaar. mits op de kamers van de ouders ondergebracht, betalen f 260 - 2-persoons kamer met douche/bad en toilet in een eerste klas pension op enkele minuten lopen van het centrum van het dorpje Fredenburg om te worden aangeklaagd. Ja, ’t is achterlijk, ik weet het, maar het staat gelijk met verkrachting. Nou, zo’n jongen kan zijn toekomst wel vergeten; die moet gewoon naar een andere staat. Ik kende van nabij zo’n Sex-Offender - de titel is na tuurlijk wat aangepast - en besloot er over te schrijven”. Deborah: „Het is aan de andere kant ook weer niet zo dat die jaloezie telkens terugkomt. Dat heb ik nu wel gezien. Er zijn ook wel wat op pervlakkiger songs als Kung Fu Girls bijvoorbeeld, dat we maakten nadat we zo’n Chinese knokfilm hadden gezien. Op de nieuwe elpee - die is vrijwel gereed - staat bijvoor beeld een nummer over een homo fiele relatie, ook al zo’n gevaarlijk onderwerp in de States. Ik geloof niet dat er meer dan een derde van alle Amerikanen voor Anita Bry ants actie is als het er op aankomt, maar er over praten is een andere zaak. Ze zijn nog zo behoudend, dat de voorlichting vaak onvoldoende is. Zo’n sex-offense een meisje dat ongehuwd in verwachting raakt) komt heel wat voor”. Blondie, dat wil zeggen Deborah Harris en haar verloofde, gitarist Chris Stein - die tijdens het grootste gedeelte van het gesprek zwijgzaam zat toe te luisteren - Frank de Freak (gitaar), Nigel Harris (bas), James Destri (toetsen) en Clement Burke (drums), maken momenteel haar Europese debuut. Zaterdagavond wordt een enkel Nederlands con cert in het Amsterdams Paradiso gegeven, dat vermoedelijk te klein zal blijken te zijn voor die gelegen heid. Niettemin wordt het concert aanbevolen en lijkt het verstandig eerder dan 22 uur aanwezig te zijn. Toneelgroep Theater brengt zaterdag 19 november in de schouwburg in Arnhem de première van De Gek van de Britse schrijver Edward Bond. Dit laatst stuk van Bond bestempelden de gezamenlijke Engelse critici tot,het beste stuk van 1976. Het speelt zich af op het platteland tussen 1815 en 1864. Centraal staat John Clare, gespeeld door Carol Linssen, een man uit het gewone volk dat in opstaijd komt tegen het establishment. Toch vervreemdt hij van zijn makkers en wordt opgenomen in een culturele wereld waarin hij zich niet thuis kan voelen. Aan het spel werken negentien acteurs en actrices van Theater mee. De regie is van Ger Thijs, de vertaling van Pé Hawinkels en het decor en de kostuums zijn ontworpen door William Dudley. Ook aanstaande zaterdag in première: De Rovers van Friedrich Schiller, ge speeld door Zuidelijk Toneel Globe. De regie heeft Ulrich Greiff, die vorig seizoen Voorjaarsontwaken van Wedekind bij Globe regisseerde. De Rovers gaat over een groepje gestudeerde burgerzonen die zich onder leiding van Karl Moor terug trekken, uit de geordende maatschappij om in de wouden van Bohemen hun eigen leven te gaan leiden. Ook hier is de verta ling van Pé Hawinkels; Wolf Münzer ont wierp decor en kostuums. Medewerken den onder andere Siem Vroom, Henk Rig- ters, Theu Boermans, Huib Rooymans. In Shaffy volgt vanaf 22 november (t/m 3 december) een „afscheids-Conïeback” van The Bamsisters. De dames Bam, die naar België zullen verhuizen, beloven met een geheel verouderd „nieuw programma” te komen. Zuster Agathe en zuster Betty zijn theaterdames die moeilijk in het ga reel zijn te houden. Het is hun zoveelste comeback in Nederland en de vaste Shaf- fy-bezoekers zien ze graag komen. Ko misch theater, liedjes, sketches. Zware accenten kreeg ook het kwartet in groot opus 76 nr.3 (het „Keizer” kwartet) in Joseph Haydn mee, hoewel het spel ichmsch gezien) hier weergaloos knap as. Iets meer nuance en verfijning was er wel op zijn plaats geweest. Wat overi gs in mindere mate opging voor het reede deel van dit kwartet, waarin het i ostenrijkse volkslied „Gott erhalte Franz en Kaiser” op bijzonder oor strelende wij- 1 van variaties wordt voorzien en waar de ireiste zangerigheid en lichtvoetigheid ildoende uit der verf kwamen. GEMMA COEBERGH Mill/ VELSEN. Onder auspiciën van de •Iser Kunstkring concerteerde dinsdag- ond het Residentie Strijkkwartet in de igelmundeskerk te Velsen-Zuid. De vier strumentalisten (Alexandru Lascae, vi- •l, Cara Mia Antonello, viool, Andrew tarrow, altviool en Agnes Jas, violoncel- die samen dit ensemble vormen spelen het Residentie Orkest en treden sinds 72 als kwartet op, gaven concerten in nnen en buitenland en behaalden de rste prijs bij het Kamermuziekconcours n Colmar. Het miskende talent dus. Ik be sluit tot een controlevraag. In een van de belangrijkste Newyorkse clubs liet men zich nogal laatdun kend uit over bands die door een vrouw woriien geleid. Patti Smith en Blondie, de dames zaaiden onrust, zo luidde de opinie, en de bezettin gen wisselden daardoor nogal eens. Deborah reageert furieus, maar on- edele bezonkenheid getroffen, het Re quiem tot uitvoer. Met Jan Pasveer als uitmuntende muzikale coördinator bereik ten het koor en het vaardig en doorgaans verzorgd begeleidende NPO een zeer uit drukkingsvol, evenwichtig vertolkings- peil. Waardevolle solistische bijdragen tot het geheel leverden de met sublieme stemmid- delen begiftigde bas-bariton Max van Eg- mond in het „Libera Me”, en de sopraan Hanneke van Bork, die in verstilde glans het „Pie Jesu” voordroeg. Als besluit van dit concert fungeerde de Cantate „Dona Nobis Pacem” van Ralph Vaughan Williams, een beklemmende har- tekreet gericht tegen de zinloosheid van oorlogsgeweld. Vanaf de smartelijke inzet en onmiddellijk volgende stevige uitbar stingen vol cynisme tot en met de louteren de profetie in het laatste deel heeft het onder Jan Pasveer’s voortreffelijke direc tie imponerend zingende HCOV een ont hullende bewogenheid gedemonstreerd, die door het uitnemende solistenduo als mede door de leden van het NPO met een boeiend orkestraal coloriet in gelijke mate werd beantwoord. Een aparte vermelding verdient organist Simon C. Jansen voor al dynamische en zo fraai uitgebalanceerde begeleidingen op het Cavaillé-Coll-orgel. HAARLEM Jan Pasveer leidde dins dagavond „zijn” Heemsteedse Christelij ke Oratoriumvereniging op het traditione le najaarsconcert in het Haarlems Con certgebouw tijdens een drietal belangwek kende, van immense schoonheid vervulde partituren. De klinkende resultaten die mede dank zij zijn inspiratief directie-overwicht door de koorleden in vertolkingen van Fauré’s toonzetting van Cantique (Lofprijzing) van de dichter Jean Racine, van het grootse Requiem, alsmede van Vaughan William’s „Dona Nobis Pacem” werden gereali seerd, wezen in hun welluidende totaliteit op een bijzondere vereenzelviging met de dieppeilende, complexe inhoud van ge noemde werken. Een verheugende verworvenheid, waar van de vele honderden aanwezigen via een in feite steeds aanwezige bezielende vonk dan ook treffend deelgenoot werden ge maakt. Dat het knap homogeen opereren de koor zodoende ruim baan maakte voor een vaak ontroerende subjectiviteit be lichtte op loffelijke wijze de niet geringe artistieke greep die het gedurende de ach ter ons liggende maanden van studie op de materie had weten te verkrijgen, al was die in zuiver technisch opzicht misschien nog niet overal even muurvast. Voor de pauze kwam na het inleidende, mededeelzame Cantique, door HCOV in Het was dan ook niet verwonderlijk dat t ensemble overwegend positieve in- ukken achterliet wat betreft homogeen menspel, goed gekozen tempi en een ote geladenheid dn het musiceren. Zaken e vooral in het strijkkwartet nr. 2 van de i 1928 overleden) Tsjechische compo st Leos Janaccek de vlammende passioneerdheid van deze muziek goed rtaalden, terwijl ook de zo nu en dan nwezige melancholie in dit werk dat titel „Intieme brieven" draagt goed troffen werd. Deborah schrijft de meeste songs voor Blondie, een van de vele jonge groepen die het stempeltje new wa ve opgedrukt krijgen, maar die door hun kwaliteit het levendige bewijs vormen van het koortsachtige clu- bleven in New York. Talking Heads, Television, Mink DeVille, Blondie het zijn allemaal frisse rockgroepen uit de Verenigde Staten. Qua stijl vertonen ze weliswaar niet zo’n gro te overeenkomst, maar ze hebben allemaal dezelfde noemer: New York. Dat is dan ook geen toeval. Blondie is de enige nieuwe formatie echter die beschikt over een duide lijk imago en zo iets is in de regel niet alleen maar een steuntje in de rug. Het kan in een verder stadium een belemmering vormen om je te kunnen ontplooien. and Times of Joe of England zijn de indivi duele prestaties op zowel toneel- als mu ziekgebied voortreffelijk. Tim Munro is een ontwapenende Joe, vol verwondering om alles wat zich rondom hem voltrekt. Schitterend is Alan Ford als de geschifte zakenman Baggerdagger, waarin hij een tot leven gekomen stripfiguur lijkt. De musici van het gezelschap, dat negen personen op de planken brengt, spelen ook toneel als dat nodig is en hun acteerniveau is beslist niet minder dan dat van de overi gen. Deze nieuwe musical van McGrath mag misschien wat veel tijd in beslag nemen bijna drie uur maar er is wel een groep bezig waaraan veel te beleven valt. Dat alles gebeurt in een afstandelijke niet-realistische speeltrant, waardoor de behandelde problematiek karikatureel ge stalte krijgt. Juist die vorm maakt het allemaal erg verteerbaar. Ik heb er in elk geval veel plezier aan beleefd. Op 10 de cember is deze voorstelling in de Toneel schuur in Haarlem. KO VAN LEEUWEN „Dat imago is echt soms om be roerd van te worden. De mensen nemen ons nogal eens niet serieus. Men beschouwt ons als oppervlak kig, louter visueel interessant. De concertbezoekers staan meermaals niet eens stil bij onze muziek. Ze zeggen alleen maar o, weet je, het is enkel een brok sex-appeal daar voor het podium. Ze leidt alleen maar de aandacht af. Het stelt niet werkelijk wat voor. Ze zijn niets waard”. Blon die, Deborah dus strijkt een lok weg. „Tss, het is helemaal niet makkelijk om een rockgroep te zijn, om te vechten voor je plaatsje, om echt duidelijk te maken dat je er ook nog bent. Deze band stelt namelijk echt wat voor. We schrijven goeie liedjes over zinnige zaken, leveren een fan tastische show af”. voeten uit. In het begin leek dat alleen maar voordelig. De debuutel- pee, op een enigszins obscuur en klein label uitgebracht, was nauwe lijks te verkrijgen, maar de faam ging voor de groep uit en binnen korte tijd was Deborah als Blondie tot ver buiten New York bekend. Frisse liedjes schreef ze, een beetje in de stijl van het begin van de jaren zestig, onbewust beïnvloed door Phil Spector. Soms wat oppervlak kig misschien, vaak echter een rake typering van wat tieners bezig houdt, compleet met onderling af gunstige meisjes, die het proberen aan te leggen met dezelfde jongen. Deborah heeft echter een beetje ge noeg gekregen van al die enkel op haar gerichte belangstelling. De groep is minstens zo belangrijk, vindt ze. als vrouw met rock and roll bezig te zijn. Twee jaar lang heeft de groep raakt en ze zijn niet getrouwd en dezelfde bezetting gehad. Gary Va- eh.zeker als ze nog niet volwassen lentine is er pas kort geleden mee zijn, dan loopt hij een goede kans uitgescheiden. Zijn vervanger is Ni gel Harris, die samen met Ray Man- zarek in Nite City speelde, en we hebben nu een extra gitarist. Frank de Freak. Zeer bekend in New York overigens. Maar eh, elke groep wis selt naar verloop vah tijd. We zijn echt geen uitzondering”. (Van onze kunstredactie) LONDEN. Gisteren is op 73-jarigc leeftijd de Engelse componist Richard Addinsell overleden, Addinsell werd vooral bekend vanwege zijn muziek voor toneel- en televisieproducties, musicals en films. Voor de film Dangerous Moon light schreef hij onder meer het later zeer populair geworden Warsaw Concerto waarvoor hij bekende fragmenten van andere componisten overnam. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De zaalbezetting bij fkestconcerten in Nederland loopt terug, a in de afgelopen vijf jaar een opleving hebben doorgemaakt. Dat blijkt uit de jfers die het Centraal Bureau voor de Ürtistiek over het seizoen 1975-1976 be- mdmaakte. Het percentage liep van 78 aar 77 percent terug, ondanks het grote- e concertaanbod (van 1349 toegenomen )t 1448) en het gestegen aantal bezoe- ers. In Noord-Holland liep de zaalbezet- ing ten opzichte van het seizoen 1974- W5 met twee percent terug. Het concert- inbod daalde van 315 tot 307 en er kwa len ruim vijfduizend bezoekers minder. AMSTERDAM. „Het is onge lukkig dat het zo ver gekomen is. Al die publiciteit werkt natuurlijk zo wel positief als negatief Tuurlijk, ’t is voordelig voor mij en voor de groep, maar het werkt ook nadelig”. Deborah Harry tuurt door haar half geloken ogen, waardoor haar enor me geblondeerde toef haar nog ster ker op een suikertaart doet lijken en vult haar betoog aan. „Blondie wordt nu eenmaal met mij geïdenti ficeerd, we hopen dat dat straks minder sterk wordt, maar eh 't is wel logisch aan een kant natuurlijk. Ik ben zo geworden, hè?Het middel punt. De pers heeft dat dadelijk aangepakt. Ik was het enige meisje tussen vier, vijf kerels en dan nog blond haar”. Deborah Harry, alias Blondie, neemt een slok van haar glas vruchtensap. Geen mens zou vermoeden dat dit levende zinne beeld al 32 is en hoe bang ze is niet serieus te worden genomen. Uit de cijfers van het CBS blijkt tevens at de provincies Utrecht, Noord- en Zuid- blland de meeste concerten te bieden adden. Er waren zes gemeenten met vijf- of meer concerten. Naast Haarlem wa il dat Amsterdam, Arnhem, Den Haag, ïroningen en Rotterdam. De in totaal 509 oncerten in deze gemeenten trokken bij- H61 percent van de bezoekers. De favoriete componist is Mozart. Met Hum vierhonderd uitvoeringen werd zijn jsrk het meest gespeeld. Na hem komen «thoven, Johann Sebastian Bach, Jo- Bnn Strauss jr. en Tsjaikovsky. In de ategone „laatromantiek en impressionis- ®e” staan Ravel, Stravinsky en Mahler het «logst genoteerd en bij de „gematigd mo- ernen" voeren Bartók, Kodaly en Prokof iy de lijst aan. Van de Nederlandse com- Msten worden Johan Wagenaar, Willem ujper en Ton de Leeuw het meest ge teld. cus. Charlie? Hm. Nou, zie je maar veroordeel hem niet hoor Maar, Amerika met een meisje naar bed weer eens. Efen heleboel mensen luister, het is al moeilijk genoeg om gaat, moet verdraaid goed opletten. „Ja, veel songs hebben een auto biografisch karakter, maar dat ligt er allemaal niet zo duidelijk boven op als jij nu suggereert. Dus die afgunst tussen twee tienermeisjes, die nog al eens boven komt drijven - in Rip her to Shrëads of Little Girl lies bijvoorbeeld - is meer wat iro nisch bedoeld. Offender heeft nog wat meer diepte, omdat het een be- derkoeld. „Wie zei dat? De baas van houden er meningen over zaken op paalde kritiek inhoudt op een be- het spul, Hilly Kristal? O, een techni- na, waar ze niets van begrijpen. Ik staande situatie. Een jongen die in ü- Blondie, alias Deborah Harry: „Veel songs hebben een autobiogra fisch karakter” (Foto Lex van Rossen) Busvervoer Haarlem-Fredenburg v.v.; volledige ver zorging op basis van vol-pension, lunchpakket en consumptie op de heen- en terugreis, reisleiding, reis verzekering en annuleringsverzekering Ook inbegrepen zijn de dagelijkse uitstapjes per eigen bus en deelname aan activiteiten (kegelen, sjoelen en kienen) tijdens de avonduren Vertrek maandag 27 februari om 7.30 uur 's morgens vanaf het Damiate gebouw in de Waarderpolder en om 7.50 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad, Frederikspark. De terugreis wordt gemaakt op zondag 5 maart (aankomst ongeveer om 19.30 uur te Haarlem).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15