JS Milieudefensie «5 Vloeken Honderd pop en het doek kan op 1 HB Oude tramkaarten i i f gbushalte 19 7 7 DONDERDAG 1 7 NOVEMBER 9 1 Monumenten Scholen Jü ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL Uitkopen GOD HOORT UV VLOEK NIET i BB»*»' spScsj». O HBS - CT Turnhallen worden omgetoverd tot jeugdtheater ti- De staf van de Stichting Jeugdtheater: van links naar rechts Jetty, Erik en Xandra. umcon derkfoderensiraai daden- Kies je niet voor sociale woningbouw circuit op te heffen of over te hevelen, dat blijft gewoon bestaan en er kunnen ook voorstellingen van in dit theater komen. De bedoeling is vooral, nu ook overdag scholen binnen te halen en vooraf of achteraf begeleiding in klassen te kun nen geven - misschien in de toekomst met eigen mensen, maar vooralsnog is dat een taak die bij de gezelschappen ligt. rf- Chaos en steigers waar straks theater wordt gemaakt (boven). ■fr Zo moet de speelzaal er uit gaan zien (rechts). Hij is niet alleen blij dat het Jeugdthea ter kinderen naar het theater kan bren gen, maar ook om het omgekeerde, dat groepen door deze uitkopen in staat zijn iets te doen waar ze anders door geldge brek wellicht niet aan toe zouden kunnen komen. De droom van de stichting blijft ten dele overeind: niet alleen een Amster dams Jeugdtheater - ook een landelijk, een Nederlands Jeugdtheater. Nou, dat moet toch mogelijk zijn bovendien helpen alle kwartjes, guldens, riksen en zo ook om het bedrag te berei ken. Kortom, er wordt een beroep op uw portemonnee gedaan via gironummer 3555727, van de penningmeester van de Vrienden, Herengracht 81, Amsterdam. tPK'N EP- De speelzaal heeft vaste zitplaatsen én losse, zodat er verschillende opstellingen mogelijk zijn bij het open speelvlak. Er komt een soort schoolbanken te staan en daar op kunnen circa 250 kinderen zitten, maar zegt Erik „het kunnen er minder zijn, als we stoelen weghalen, of meer, als ze op de grond zitten bijvoor beeld.” Speciaal is rekening gehouden met rolstoelen. Het nieuwe gebouw dat vlak bij de Leidsekade en Marnixstraat ligt, en ook alle aanpalende stichtingsactiviteiten (kantoor, documentatie) herbergt, heeft faciliteiten die andere theaters nooit kun nen bieden. Hier kan een decor nu eens blijven staan, hier kan een serie gespeeld worden. „Het Jeugdtheater is al zo vaak het kind van de rekening van de volwas senen”, zucht Erik, met realiteitszin voor het enorme zalentekort. In het Roothaanhuis kan men bij de informatiestands kennis nemen van alle activiteiten van milieudefensie. Dat laatste is nou net niet de stijl van het Jeugdtheater, het laatste wat men wil is kinderen in rotten van drie in opdracht van school het theater in te jagen opdat ze er na hun schooltijd nooit meer weer zullen keren. Het is een stichting in de hoofdstad die in vier theaters, de Brakke Brond, Centrum Bellevue, Shaffy en de rotonde van de schouwburg, op woens dag-, zaterdag- en zondagmiddagen voor stellingen organiseert. Dat wil zeggen: men koopt een voorstelling uit, dat kan dan uit een heel scala van theatermoge lijkheden zijn, b.v. ballet, toneel of pop penspel, verzorgt de zaal, publiek, orga nisatie, publiciteit. Veel van de oude sfeer kon bewaard blijven, de pilaren die de fraaie galerij steunen, met hun ornamenten van dierenkoppen, de poortjes met hun togen in de zalen. Hier en daar moesten offers gebracht worden: gipsplaten tegen het houten plafond, een opgehoogde vloer. Het is niet zo dat de architekten in dit boekje aan komen zetten met pasklare plannen op het gebied van de woning bouw. Het is vooral een inventarisatie en een benadering van een. aantal knelpun ten. „Eigendomsverhoudingen en finan ciële problemen zullen beheerst moeten worden door overheden die eerder poli tiek dan vakmatig te motiveren zijn” aldus de BNA-leden, die juist vooral vak matige aanbevelingen willen geven. Door de vrij algemene zienswijze van de archi tekten, en ook door de opmerkingen van de wethouder bij de overhandiging van het boekje wordt de problematiek van deze wijk veralgemeniseerd voor andere buurten in Amsterdam of daarbuiten. Men kan zich daarbij afvragen of een concretere toespitsing op oplossingen in de Jordaan niet wat praktischer was geweest dan alleen maar een toch wat ’s Morgens om half elf is het huis houdelijk deel van de ledenvergade ring, dus minder interessant voor de bezoeker-leek-niet-lid. Om half één zal Frits Bheréndt, cartoonist van Het Parool de tentoonstelling „Tekenen aan de wand” opënen, met een over- zichttentoonstelling van milieu-ak- tieaffiches uit binnen- en buitenland, ’s Middags is men vanaf half twee informeel bezig tot vijf uur, óók voor niet-leden (die dan natuurlijk lid kun nen worden). Op het programma staan een optreden van Jules de Cor- te, Kladderadats) en het Goois Atoomkabaret, een forumdiscussie rond het thema „wanneer hebben mi- lieu-akties zin,” en de première van de Duitse film „Liever vandaag actief, dan morgen radioactief” in samen werking met de Cineclub Vrijheids- films. De Jordaan die al zovelen tot al dan niet lyrische ontboezemingen heeft ge bracht, heeft nu de Kring Amsterdam van de Bond van Nederlandse Architek ten (BNA) geïnspireerd. Op zeer proza ïsche wijze overigens, op het terrein waarop zij thuis zijn, dat van de woning bouw. Het zal niet iedereen onbekend zijn dat in de Jordaan nogal wat verkrot ting heerst, dat er huizen bouwvallig zijn, dat er achterstallig onderhoud is, en in de ergste gevallen kaalslag. Er wordt wel gebouwd, maar vooral op de economisch haalbare manier, op grotere terreinen en op particulier initiatief zo dat er woningen met onbetaalbare huren komen. De BNA-leden in de hoofdstad hebben nu dit stadsvemieuwingsterrein tot onderwerp gekozen van een studie die dezer dagen werd voltooid. Wethou der De Cloe mocht een beknopte „ver kenning" ontvangen onder de titel „Open Gaten Jordaan”, iets waar hij zich wel verheugd over toonde, vooral omdat de architekten tonen aan de kant te staan van hen die snel een stuk ver nieuwing in de Jordaan willen. Architekt Sjoerd Schamhart maakte al eens in Den Haag een theater van een kerk (het HOT), en in Scheveningen van een paardestaKDe Appel) dus was het hem toevertrouwd van deze sporthal een volwaardige theaterruimte voor kinde ren te maken. Hij maakte er niet één, hij maakte er zelfs twee en trots toont pro- jectbegeleider Erik Plooyer wat er straks half februari hier klaar moet zijn en mogelijk met pasen (niet met kerst zoals was gehoopt) volledig gebruikt kan gaan worden. gelijkheden worden opgesomd); een wir war van regeltjes, verordeningen, nor men, veel te stringente eisen in voorbe- reidings- en uitvoeringsfase waardoor iedereen gefrustreerd wordt. Conclusie: er moet een doortastender beleid komen van overheid, diensten en bedrijven, met speciale regels voor subsidies en aange paste voorschriften. Het idee wordt geop perd begeleidingsteams in te stellen die al in een beginfase de haalbaarheid van plannen kunnen beoordelen. Even het motto vermelden: „honderd pop”, (ook al geeft u minder). Nadere informaties in de PC Hooftstraat 55, tele foon 020-735872 bij de secretaresse Hans Snoek.’Algemene nadere informaties ov er de activiteiten van het Jeugdtheater krijgt u op de Leidsekade 50, tel. 253284. Er zijn ongetwijfeld nog vele men sen die met oude Amsterdamse tram kaarten zitten, uit de pre-zoneperiode. Weggooien, ongeldig, weggegooid geld dus? Nou, toch niet helemaal. Ongebruikte rode vierrittenkaarten en groene achtrittenkaarten (drie gul den) en de groene tweerittenkaart van één gulden kunnen bij de afdeling Kas op het Hoofdkantoor van het GVB, Stadhouderskade 1 worden in gewisseld. Om het u makkelijk te ma ken: ze kunnen ook worden opge stuurd, em als u dan uw naam, adres en gironummer er bij geeft, wordt het geld overgemaakt. Maar denk erom: alléén ongebruikte kaarten. Gedeeltelijk gebruikte rittenkaar ten mogen tot en met 30 november uitsluitend binnen het Amsterdamse zonegebied, als drie-zonekaart wor den opgebruikt indien ze vóór 16 okto ber (de dag van de invoering van het zonesysteem), of vóór „week 42” zoals dat in GVB-taal heet, tenminste een maal zijn afgestempeld. Rennen dus! De Bond tegen het vloeken heeft de naïeve fout begaan de Amsterdamse tram- en bushaltes te voorzien van de stichtende tekst „God hoort u - vloek niet”. Daarbij werd totaal over het hoofd gezien dat de lastige Amster dammer bij voorkeur gewapend met een viltstift, indien enigszins moge lijk, muren, schuttingen, ruiten en al wat daar nog meer voor in aanmer king komt met teksten pleegt te ver sieren. Zodat de Bond tegen het vloe ken onder geween en tandengeknars moet dulden dat haar tekst dankbaar wordt aangegrepen voor allerlei aar dige en vooral natuurlijk ontzettend geestige woordspelingen, zoals deze voor de hand liggende variatie op de foto. ■^r De andere zaal draagt weliswaar de naam „work-shop” maar kan ook voor alle mogelijke voorstellingen en ad-hoc- produkties gebruikt worden. Erik: „Hoe je ook aan ouders uitlegt dat de mini mumleeftijd zes jaar is, ze nemen toch het jongere kind van twee en drie weer mee, en dat zijn dan altijd natuurlijk kinderen, die zoet zwijgen, en nooit naar de wc hoeven Nou biedt de work- shop-zaal de mogelijkheid om bijvoor beeld voor die kinderen ook iets te bieden voor hun leeftijd terwijl hun ou dere broertjes en zusjes in de speelzaal zijn. Plechtig: „Zo krijgen ze alvast de eerste aanzet tot een culturele opvoe ding”. Behalve Erik die op half-timebasis pro jectleider is en voorzitter van de bouw commissie, zitten in de staf Jetty Bakker, als zakelijk leidster en verzorgster van het circuit, en Xandra Beunis als alge meen assistente. Sinds ’71 werkt het Jeugdtheater met een steeds groeiende groep produkties, nu zo’n negentig in totaal, waarvan de helft uit poppenspe len bestaat. De gemeente Amsterdam subsidieert het. met aanvullende subsidies om de onvoor ziene kosten op te vangen, dan kom je bij de al aangehaalde particuliere woning bouw, met als gevolg import van „buurt- vreemde” mensen, die de huren wél op kunnen brengen. Óp zich nog geen ramp vindt de BNA, maar je moet wel weten om hoeveel het gaat, de problemen erom heen signaleren, en overleg houden met de wijkraad. De grote droom van het Jeugdtheater en vooral van mevrouw Hans Snqek, dé grote naam hier, was altijd de eigen theaterruimte. Hans Snoek ijverde er al haar hele leven voor. Toen ze afscheid nam van Scapino werd haar Marcanti beloofd - ze kreeg het nooit, maar blééf .doordrammen. Met succes: toen ze in mei wegging bij het Jeugdtheater kreeg ze een afscheidscadeau van CRM: tweeën- eenhalve ton voor de realisatie van de plannen die men toen had voor de huur en verbouwing van de voor de sport ongeschikt geworden Turnhallen. De ge meente Amsterdam beloofde tegelijk het exploitatietekort mee te nemen in de begroting voor het Jeugdthater. De hal wordt in tweeën gedeeld, in een speelzaal en een workshopruimte, die visueel en akoestisch gescheiden zijn door een soort pijpela-achtige ruimte in het midden van de zaal, waarin de tech niek onderdak vindt. Vernuftig kan men nu met één lichtcabine in deze schei- dingskamer (een soort alkoof is het ei genlijk) beide ruimtes bedienen. We zijn zo langzamerhand in het stadium gekomen dat allerlei alterna tieve organisaties, actiegroepen en hulpverleners, ontstaan uit pure nood en bij gebrek aan inzicht van bestuur- deren, hun lustra moeten aankondi gen. Zoals de Vereniging Milieudefen sie, die het nu al vijf jaar heeft uitge houden en dat gaat vieren „hoewel er weinig reden is om feest te vieren,” voegt men er eerlijkheidshalve aan toe. Een milieuvriendelijk feest, dat zaterdag 19 november wordt gevierd, en waarop natuurlijk het milieu cen traal staat. Plaats: het Roothaanhuis, Rozengracht' 133, bereikbaar met tram 13 en 17 vanaf het CS, of bus 33 en 21. Uitstappen hoek Marnixstraat/ Rozengracht. Zo konden in oktober de verbouwin gen starten. Als de hal straks zijn meta morfose ondergaan heeft wil de stichting wel haar activiteiten gaan uitbreiden. Er j is niet naar gestreefd om het bestaande Wethouder de Cloe vindt dat de essen tie van de problemen anders ligt. Hij gaat sowieso uit van de sociale woningbouw waarin geen mensen verdreven worden. Die keuze betekent soms een botsing met de monumentenpanden. Evenals de Nieuwmarkt is de Jordaan een gebied waar de gelden voor de vernieuwing cq. restauratie komen van volkshuisvesting én CRM. De laatste dan voor monumen tenzorg. Er kunnen situaties ontstaan waarin een hele straat bestemd is voor sociale woningbouw en opeens daartussenin een pand dat volgens Mo numentenzorg herbouwd moet worden. „Het letterlijk nemen van de herbouw- plicht kan de hele sociale woningbouw stagneren” aldus de wethouder. Hij filo sofeerde bij de ontvangst van de Archi- tektenverkenning over de mogelijkheid dat Sociale woningbouw én monumen tenzorg een stapje naar elkaar toe zou den doen, met aan beide zijden conces sies, en wellicht herverkaveling van het terrein. Daarbij stipte hij ook het grote pro bleem aan van de stagnatie doordat de géldstroom van CRM opeens voor nu én de komende jaren opgedroogd blijkt te zijn. Zo’n 150 projecten in vergevorderde staat van voorbereiding zijn daar de du pe van. „Treurig” aldus De Cloe, die vond dat het beleid voor de stadsver nieuwing zó helemaal op de tocht komt te staan. „Het is moeilijk voor Amsterdam zo een geloofwaardig beleid te presen teren.” L1 Voor de verbouwing van de Turnhal len tot jeugdtheater kwam geld van het rijk, en Amsterdam zou inspringen voor de exploitatietekorten maar bij nauw keurig rekenen ontdekte men alras dat er nóg wat extra geld nodig zou zijn, voor alle mogelijke voorzieningen. Er wordt gesproken over zo’n 175.000 gulden. Waar haal je dat vandaan, dacht een groep mensen verenigd in de Stichting Vrienden van het Jeugdtheater. Als ware vrienden hebben zij nu de „Actie hon derd pop en het doek kan op” ontke tend, in de hoop dat als er nu wat men sen, zeg zo’n 1750 honderd pop geven, dat eeld wel op tafel komt. „Als het hoofd zwiert sukkelen de le den”. „Wie hoger klimt dan hem be taamt, valt lager dan hij had geraamd”. „Houdt maat, overdaad is kwaad”. Fraaie zedepreken sieren de wanden in een immens gebouw aan de Nieuwe Passeerdersstraat, bij de Amsterdam mers beter bekend als de Turnhallen. Een grote, vooral hoge holle ruimte waar de afgelopen negentig jaar menig generatie waarachtig niet de leden zal hebben laten sukkelen. Enkele oude gymnastiektoestellen, een houten klim- rek, bijna vervaagde witte lijnen op de vloer herinneren nog aan het voorbije verleden. Voorgoed voorbij, de laatste clubs zijn vertrokken, en de hal galmt van de bedrijvigheid van de nieuwe huurder die onder het wakend oog van de plechtige teksten de jeugd hier gaat binnen halen en dan vooral meer voor de„zwier”; waar men zich eens in het zweet turnde worden straks theatervoorstel lingen voor de jeugd neergezet. Het is het Am sterdamse jeugdtheater dat in deze „hal” straks toneel, mime, poppen, marionetten, dans, bal let en al wat verder op theatergebied maar mo gelijk is binnen gaat ha len voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. vrijblijvende aanbieding drang zonder daden. Vraagstelling voor de architekten was of en hoe het mogelijk zou zijn woningen met „betaalbare huren” in de „kleine gaten” in de Jordaan te realiseren. De knelpunten veroorzaken hoge (onvoor ziene) kosten, die in onaanvaardbare ho ge huren worden doorberekend, zodat een aanvullende subsidie nodig is, is de conclusie. Die knelpunten nader gespeci ficeerd: een grote stagnatie en onzeker beleid in de afgelopen 25 jaar; een moei lijk te overzien subsidiesysteem (alle mo- van '*V a* K.- f8

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13