Gulden moet juist revalueren Onderzoek naar boterfraude Unilever ziet winst dalen tot vrijhandelszone leiden Kamervragen over ontgaan van belasting VERSE ALBERT HEI JN KOFFIE Beladingsgraad KLM gestegen Posterijen maken voor I ff ft het eerst weer winst Citizen Quartz LCDTijdmeter I 8L i i h Driehoek gevulde speculaas 250gram van 1.35 voor 85 „Uitbreiding EEG mag niet Ir HH 99 Goudprijs gaat verder omlaag Hamsterwoede in Tsjecho-Slowakije i 99 1 MENING VAN NEDERLANDSE WERKGEVERS: I Intrekking overnemen s ©CITIZEN ABN-TOPMAN DR. C. J. OORT: V. en D. wil Konmar i i i 19 7 7 21 ECONOMIE NOVEMBER DONDERDAG 1 7 (Van onze redactie economie) I en aan huis bezorgd” ROTTERDAM. (ANP) Voor de werkgevers is het onaanvaard baar als de Europese Economi sche Gemeenschap door de uit breiding met Griekenland, Portu gal en Spanje terugglijdt naar.een vrijhandelszone. Dit verklaarde gisteren mr. J. P. van lersel, secre taris Europese Zaken van het NCW bij de presentatie van een gezamenlijk rapport van VNO en NCW over de uitbreiding van de EEG. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad (SER) advies gevraagd over een eventuele bijzondere verhoging van het wettelijk minimumloon. Hij doet dat krachtens de wet, die bepaalt dat zo’n advies om de drie jaar moet worden gevraagd. Maar Boersma zegt er zelf bij dat een extra verhoging momenteel niet wenselijk is. Geef v NcRKd-Holland» a'iiü s (Van onze redactie economie) Minister vraagt SER advies over bijzondere verhoging minimumloon (ADVERTENTIES) 6,40 1 (ADVERTENTIES) ......-.«A-öm.v.mv,-. Er zouden volgens het Kamerlid zoveel aftrekposten worden opgevoerd dat nage noeg geen of slechts zeer weinig inkom stenbelasting is vast te stellen. Het Kamer lid heeft de minister gevraagd aan te geven hoe groot het aantal belastingplichtigen is en hoeveel het totaal bedrag van de opge legde aanslagen bedraagt. DEN HAAG (ANP). Het PPR-Kanier- lid Jansen zegt in vragen aan minister Duisenberg van Financiën de indruk te hebben dat met name in de categorie van de zeer hoge inkomens „nagenoeg” geen inkomstenbelasting wordt betaald. Het gaat, volgens hem, hierbij niet om belas tingontduiking, maar om het ontgaan van belasting. Hoewel de voortgang van dit onderzoek wordt belemmerd door gebrek aan mede werking van de Italiaanse autoriteiten, is komen vast te staan dat „enige hoeveelhe den” boter die aan de Sovjet-Unie waren verkocht, via Rotterdam en Italiaaanse havens weer op de gemeenschappelijke markt zijn gekomen zonder dat de ver schuldigde heffing is betaald. Isen 3,35 DEN HAAG (ANP). De laatste pro gnoses over de bedrijfsresultaten van de PTT over 1977 wijzen uit, dat de geraam de totale winst van 638 miljoen gulden tenminste 100 miljoen gulden hoger zal uitvallen. Dit betekent, dat voor het eerst sinds het begin van de zestiger jaren de posterijen weer een positief resultaat zul len boeken. Dit bedrijfsonderdeel, de laatste jaren stevig in de rode cijfers, zal een winst boeken van enkele miljoenen guldens, al- SER in. Het gaat hier om een herziening van bet indexeringsmechanisme voor het minimumloon. In de aanvraag werd voor gesteld dat mechanisme zodanig te wijzi gen, dat de onderdelen die in het verleden aanleiding gaven tot bijzondere verho ging worden opgenomen in het systeem van de halfjaarlijkse aanpassing. Deze kwestie dient in breder verband te zijner tijd te worden bezien. Een andere vraag wil de minister graag op korte termijn door de SER beantwoord zien. Hierbij gaat het om de koppeling van de minimumloonstijging aan de index van de regelingslonen (gemiddelde cao-lonen). Als in een bepaalde sector de loonopbouw wordt herzien, zodat het loonpeil wordt beïnvloed, komt dat in de index van de regelingslonen tot uitdrukking. Boersma wil van de SER een uitspraak over de vraag of deze bijzondere loonsverbeterin gen buiten beschouwing moeten worden gelaten bij het aanpassen van het mini mumloon. Deze laatste vraag heeft onder andere betrekking op de herziening van het loon peil in de vervoerssector, die nogal invloed heeft op de loonontwikkeling in komende jaren. Enkele dagen geleden heeft Boers ma al meegedeeld dat de regering afstapt van haar aanvankelijke voornemen de verhoging van het minimumloon in 1978 in twee fasen „uit te smeren”, in plaats van haar per 1 januari te doen doorgaan. Toen ook werd de ongewenstheid van extra ver hogingen uitgesproken. dus de laatste voorspellingen van de PTT, waarover in het personeelsblad „Aangete kend” mededelingen zijn gedaan. De hogere uitkomsten van het staatsbe drijf zijn het gevolg van het toenemende post- en telefoonverkeer en van de omstan digheid dat de personeelskosten over 1977 enigszins lager zullen uitvallen dan oor spronkelijk werd verwacht. De winst bij de posterijen zal overigens van tijdelijke aard zijn. De kleine winst over 1977 staat nu vast, maar het is ook al zeker dat in het komend jaar weer verlies zal worden gele den vanwege de verwachte verhoging van de loonkosten. In zijn toespraak („Ges, overheid en gulden”) zei de heer Oort dat de oorzaak van de problemen is te vinden in de wijzè waarop de Nederlandse overheid de af gelopen jaren is omgesprongen met de opbrengsten van het aardgas. Die zijn vrijwel geheel gebruikt voor het opvoe ren van de overheidsuitgaven, en dat vooral in de sector van de sociale voor zieningen, zodat ze bij elkaar een belang rijke impuls hebben gegeven aan de in flatie. Volgens de ABM-topman had de Ne derlandse overheid ook aandacht moe ten hebben voor de effecten op de positie van de Nederlandse ondernemers, die door de gasexporten en de hierdoor ster- Ter compensatie hiervan had de overhei- d belastingverlaging moeten toestaan, maar in plaats daarvan is de belasting druk juist vermeerder, met 2,7 percent per jaar tussen 1970 en 1973 en nog met 1,8 percent per jaar van 1974 tot nu. Een kernvraag voor de werkgevers is of de gemeenschap bij alle problemen, die er nu zijn en er in de toekomst nog komen, een werkelijke bijdrage tot een in gefor ceerd tempo versterken van de structuur van het bedrijfsleven in de kandidaatlan- den zal kunnen op brengen. ke positie van de gulden werden gehandi capt in hun concurrentiemogelijkheden. „Een slecht beleid en een waarschu wing voor andere landen,” aldus de heer Oort. De roep om devaluatie van de gul den, die zou moeten lefden tot verbete ring van de export, noemde hij „kortzich tig”. Devaluatie is op zichzelf een infla toire impuls, en uit de cijfers van het Centraal Plan Bureau blijkt dan ook dat voor een devaluatie van tien percent met negen percent inflatie moet worden te rugbetaald. „Dat zou dan ook erg stom zijn,” aldus de heer Oort, die op grond hiervan juist de mogelijkheid van revalu atie bepleitte, zij het met de al genoemde aanvullende maatregelen, die de nadeli ge gevolgen van een revaluatie compen seren. Het totale vervoer van de KLM steeg in oktober met 18 pet van 150,6 mln tot 177,0 mln tonkilometers en de produktie met 6 pet van 277,1 mln tot 294,8 mln tonkilome- ters. In de eerste zeven maanden nam het totale vervoer met 8 pct toe van 1.128,9 mln tot 1.217,6 mln tonkilometers en de produktie met 4 pet van 1.996,8 mln tot 2.068,5 mln tonkilometers. Dit, zo menen Vin O en NCW, veronder stelt immers vrij aanzienlijke overdrachts uitgaven ten behoeve van de toetreders. Ook zullen in dat geval compensaties moe ten worden verleend aan geassocieerde derde landen, die in hun belangen als gevolg van deze toetreding zullen worden aangetast. De werkgevers voorzien zowel in het belang van de huidige lidstaten als van de kandidaatlanden de noodzaak tot lange overgangsperiodes. In augustus had zich ook een ham sterwoede gemanifesteerd in Tsjecho- Slowakije. Toen was vooral benzine op grote schaal ingekocht. De precieze oorzaak van de rage van thans is niet bekend, maar de geruch ten „koop wat je kan, het raakt op” zijn niet van de lucht. PRAAG (AP). De laatste tijd wordt er in Tsjecho-Slowakije enorm gehamsterd. Vooral alle mogelijke kruiden, rijst en cacao zijn nagenoeg niet meer te krijgen. Ook wordt er veel rum ingeslagen. In de stad Brno, de op één na grootste in het land, wordt per maand gewoon lijk 10 ton zout gebruikt; in oktober 21. Het meeste zout komt uit Polen en, schrijven de kranten, „dat land heeft er genoeg van om alle meren hier zo zout te maken als de zee”. De directeur van een supermarkt zei in de tv-vraaggesprek dat zijn voorraad kruiden die als regel genoeg is voor een maand, laatst in 15 minuten tijds geheel was uitverkocht. STRAATSBURG (ANP). Al enkele mzanden voordat een Nederlandse krant meldde dat grote hoeveelheden boter die goedkoop aan de Sovjet-Unie waren ver kocht via andere Oostbloklanden weer de EEG waren binnengekomen, is de Euro pese Commissie al een diepgaand onder zoek begonnen. Weliswaar heeft een aanzienlijk deel van het Nederlandse bedrijfsleven op dit ogen blik weinig handelsrelaties met de kandi daatlanden, maar de dreiging van verdere opsplitsing van de markt in nationale markten verontrust het bedrijfsleven zeer. In de opvatting van het VNO en NCW rust op Nederland de om ook terzake van de toetreding een rol als bewaker van het bereikte in de gemeenschap te vervullen. De uitbreiding van de EEG houdt volgens de werkgeversorganisaties het gevaar in dat zelfs de huidige douane-unie afglijdt tot een vrijhandelszone. Ook moeten de fundamenten van de EEG-landbouwpolitiek worden gehand haafd. :rd 243,00e 8,40 6,20 Deze „Nieuwe Tijdmeter” wordt geïmporteerd door J HART BV, Postbus 41, Ouderkerk a d Amstel ROTTERDAM (ANP). In het derde kwartaal van 1977 is de winst van Unile ver, toekomend aan de houders van het gewone kapitaal, ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van 1976 met 14 procent gedaald van 351 mln tot 302 mln. Over de eerste negen maanden van het jaar komt deze winst nu uit op 867 mln. Dat is 4 procent minder dan de 904 mln van de eerste drie kwartalen van vorig jaar. AMSTELVEEN (ANP). Bij de KLM is de beladingsgraad in oktober, vergeleken met dezelfde maand van 1076, flink geste gen van 54,3 naar 60 pet, zo blijkt uit voorlopige vervoers- en produktiecijfers. Hiermee kwam de beladingsgraad in de eerste zeven maanden van het op 1 april begonnen boekjaar 1977-78 op 58,9 pet tegen 56,5 pet in dezelfde periode van het voorgaande boekjaar. ■f Khe val- re link ■en n u,00 4,30 7,00 ’1,50 1,00 1,45 ’0,00 17,30 6,10 16,50 »5.00e >8,60 15,00 >9,00 10.00 >9,00 >7,50 l5,20d 37,50 32,00 18,00 13,00 28,70 !4,50d 78,30 65,50 60,10 54,70 43,60 58,00 56,50 42,00 48,50 52,80 39,00 77,00 52,00 30,30 38,60 41,50 32,80 53,60 06,80 70,00 ei.ood 1,80b 66,80 55,50 49.50 62,00e 102,00 68,20 54,70 157,00 74,00 34,90 158,30 83,00 86.70 63,50 33,50 99,00 101,00 76,10 67,50 195,50 37,30 105,00 117,00 107,50 65,00 43,20 47,60 252,00 445,00 139,00 100,00 380,00 In de derde plaats zullen tegelijkertijd maatregelen moeten worden genomen in de negen landen, die nu de EEG vormen, om in een aantal bedrijfstakken de gevol gen van de toetreding op te vangen. Deze sectoren zijn volgens de Nederlandse werkgevers onder meer de staalindustrie, de textielindustrie, de schoenen-, leer-, le derwaren en kofferindustrie, de papier- en triplexindustrie, de keramische nijverheid en op langere termijn de scheepsbouw plus enige sectoren van de groenten- en fruitverwerkende industrie. De regering heeft verzekerd „dat er niets aan de hand is” en men over goede voorraden beschikt, maar de hamsterwoede gaat door. In een toelichting zegt Jansen dat het bij de aftrekposten in het bijzonder zou gaan om het gebruik van de aftrek van ver schuldigde rente voor aangegane leningen, die in het buitenland worden belegd. Het Nederlandse bedrijfsleven wil ook dat na de uitbreiding van de EEG de gemeenschappelijke markt werkelijk kan blijven functioneren. Datgene wat nu be reikt is, moet het uitgangspunt vormen voor de onderhandelingen en zoveel moge lijk in stand blijven. Tegelijkertijd trekt Boersma een deel van een adviesaanvrage uit 1974 aan de „Je vraagt je af wat er eigenlijk aan de hand is als een vrouw hier drie kilo peper komt halen.” De prijs daalde woensdag aan een stuk door onder druk van liquidaties door haussiers. Volgens handelaren is de goudmarkt bezig zichzelf te corri geren. Sinds de „fixing” van afgelo pen vrijdag is de goudprijs in Londen circa negen dollar gedaald. In Zürich noteerde het goud woens dag tenslotte een prijs van 160,00- 160,75 dollar. De voorgaande dag werd daar gesloten op 162,25-163,00. Vrijdag werd in Zürich nog een prijs van 168,50-169,25 dollar genoteerd, wat het hoogste peil van de afgelopen twee jaar betekende. LONDEN (Reuter). In Londen is de goudprijs gisteren ongeveer drie dollar gedaald. Bij het sluiten van de markt werd een prijs van 158,50- 159,00 dollar per ounce genoteerd te gen 161,30-161,60 bij het slot van dinsdag. De betere resultaten in de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn vooral merk baar geweest bij de telecommunicatie en de posterijen. Bij eerstgenoemd bedrijfs onderdeel is het internationale en nationa le interlokale verkeer sterk gestegen, ter wijl de hoge produktie van telefoonaan sluitingen eveneens bijdroeg tot een inko- mensvergroting. De lasten werden gunstig beïnvloed door verlaging van de afdracht van de pensioenpremie door het bedrijf. Dé thans verwachte totale winst dit jaar bij de PTT van tenminste 738 miljoen gulden betekent, dat het staatsbedrijf ruimschoots aan zijn financiële verplich tingen zal kunnen voldoen. AMSTERDAM (ANP). Konmar in Den Haag en Vroom en Dreesmann voe ren besprekingen over een eventuele overneming van Konmar door Vroom en Dreesmann. De besprekingen zijn thans in een zodanig stadium dat te verwachten is dat overeenstemming zal kunnen wor den bereikt, aldus een gezamenlijke be kendmaking. Dit heeft EEG-landbouwcommissaris Gundelach gisteren in het Europees parle ment meegedeeld in antwoord op vragen van de Engelse socialist Lord Bruce of Donington. Gundelach verklaarde dat scherpere maatregelen zullen worden genomen om medewerking van de Italiaanse autoritei ten te verkrijgen. ESSr-. Ir ROTTERDAM. De Nederlandse gulden zou een waardestijging (revalua tie) in plaats van een waardedaling (de valuatie) moeten ondergaan. Dit tege lijk met vermindering van de loonstij ging en belastingverlaging zou een goe de stap in de richting zijn om de huidige economische problemen te overwinnen, aldus gisteren dr. C. J. Oort, adviseur internationale zaken van de ABN en tot voor kort thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, op een lunch- bijeenkomst van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Nederland. Kenmerk absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien j, verlichting voor 's nachts, automatische kalender korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols Uitgevoerd in staal De Nederlandse werkgevers aanvaar- Konmar exploiteert een vijftal discount- den het principebesluit van de uitbreiding warenhuizen, die in de Haagse regio gele- i van de EEG met de drie kandidaatlanden, gen zijn en aldaar, aldus de mededeling, J maar zij houden een groot aantal reserves, een leidende marktpositie innemen. Het aantal personeelsleden bedraagt bijna 600 en de jaaromzet beloopt rond 200 miljoen. Districtsbestuurder J Hameetman van de dienstenbond Mercurius (NW) zei posi tief te staan tegenover overneming. De bewindsman wijst in dit verband op de dalende trend in de loonontwikkeling, die sedert enige tijd is te bespeuren. Om dat het minimumloon enigszins vertraagd wordt aangepast bij de loonontwikkeling valt de stijging daarvan herhaaldelijk ho ger uit dan die van de overige lonen. Het minimumloon heeft een belangrijke func tie, omdat 200.000 volwassen werknemers en ruim 200.000 jeugdigen onder deze rege ling vallen, samen 10 procent van alle loontrekkenden. Gezien deze omvang en de samenhang met een al te hoog werkloosheidspeil vreest Boersma dat een structurele verho ging in het bijzonder een verstorende in vloed zou hebben op de arbeidsmarktposi tie van de laagstbetaalden. Gezien de grote bezorgdheid van de regering voor de werk gelegenheid zegt de minister dan ook zo’n verhoging ongewenst te vinden. Hij voegt daaraan toe dat de reële inko menspositie van de minimumloners zich in verhouding tot die van overige werkne mers zeer gunstig heeft ontwikkeld- Uit gaande van het peil in 1972 steeg het vrij beschikbare inkomen van de minimumlo ner in de jaren 1973 tot en met 1977 met 17,8 procent tegen dat van de modale werknemer (jaarsalaris bruto ongeveer 28.500 gulden) met 10,3 procent. 1 Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs./ f 35,— p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Purmerend (02902) 1654 In een toelichting op de thans bekendge maakte cijfers noemt de raad van bestuur van Unilever de jongste kwartaalresulta- ten teleurstellend, vooral in vergelijking met de gunstige uitkomsten van de over eenkomstige maanden van 1976. Per ge woon aandeel van 20 bedroeg de winst over het derde kwartaal 5,42 (v.j. 6,30), die over de eerste negen maanden 15,56 (v.j. 16,23). De raad van bestuur heeft besloten over 1977 per gewoon aandeel een interimdividend uit te keren van 3,40. Over 1976 bedroeg het interimdividend 3,20. De recente koersstijging van het pond sterling ten opzichte van de gulden leidde tot deze stijging van het dividend. i "MW*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21