PLAN OM KNVB TE SUBSIDIËREN: 12 MILJOEN A BELGEN TE KLEINE OVERWINNING Engeland niet VIELEN naar het w.k TEGEN FRANSEN HALEN ARGENTINIË Oost-Duitsland Vlotte 4-1 zege op Zwitsers Mislukt oefenduel van Westduitsers Revanche van Grote zege van Falcon Elf teams voor sportpuntiq w.k. bekend °r 3 3 os te IS 1 r Ut 1 klopte Turkije Tsjechen: 1-0 li K 3 IÉK Ol,^ MM brengtvan dsherfleinekenBo^® I est est eral. Europa Cup Basketbal /eral. 1 Keegan sterk Overwicht Inf -J I IxüüaAjSJJ Hl llfiM c o 3> S SPORT J Q 7 7 N O v F M P F R DONDERDAG 1 7 cE eral. Strijden. o ?est V aan subsidie toe te kennen. Het geld moet worden besteed aan de verbetering van de accommo daties van de clubs, die uitko men in het betaald voetbal. fc,, jS cl (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De demissio naire ministers Van Doorn (CRM) en Duisenberg (finan ciën) zijn van plan de KNVB een bedrag van 12 miljoen gulden L O’ r a 1 5 0 o 0 11 11-3 2-12 we- waren: -4- Duitsland speelde in de volgende opstel- no- ■ür Schön: „Ik stop er zeker mee” (ADVERTENTIE) 1 1 T 4 4 4 Zwitserland was naar Stuttgart geko men met het principe spelen en laten spe len. De Duitsers konden dat veel beter dan de ploeg die in zijn kwalificatiegroep der de was geworden na Zweden en Noorwe gen. Op het middenveld kregen de Duit sers een ongekende vrijheid en daarvan profiteerden Flohe en Burgsmüller zoda nig dat vrijwel niet opviel dat de derde middenvelder, Rainer Bonhof, maar matig voetbalde. Vanaf de eerste minuten za gen de 50.000 toeschouwers in Dit is gisteren in Den Haag bekend 15- 4 15*4 11-16 2-19 examen, maar hij had in de hard ingrij pende Pierre Albert Chapuisat dan ook de beste Zwitser tegenover zich. geworden na afloop van een bespreking tussen de ministers van CRM en finan ciën en de heren Hogewoning en Zwik- stra van het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB. Het subsidiebedrag geldt voor de jaren 1977, 1978 en 1979 en zal in termijnen Radio Musette/Rotterdam Zuid heeft zijn eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de Europese basket- balbeker voor landskampioenen (dames) tegen Mineur Pernik (Bul) met 73-68 ge wonnen. De Nederlandse kampioensploeg had bij rust een voorsprong van 18 pun ten, 43-25. Door de bouw van de lichtinstallaties is het mogelijk de competitie om de KNVB- beker sterk uit te breiden. Het ligt dan ook in de bedoeling van de voetbalbond om met ingang van volgend seizoen elke bekerronde uit een thuis- en een uitwed strijd te laten bestaan. De eindstand in deze Nederland België Noord-Ierland Ijsland 3 1 14- 2 15- 4 6- 5 BELFAST (ANP). Noord-Ierland heeft in Belfast België met 3-0 verslagen in de laatste wedstrijd uit groep 4 van de kwalificatiewedstrijden voor het wereld kampioenschap voetbal. Het duel was na de overwinning van Nederland op België niet meer dan een vriendschappelijke wedstrijd. Het was aan de Ieren het minst te merken. De ploeg moest niettemin bijna drie kwartier werken om de 8000 toeschouwers in het Windsor-park achter zich te krijgen. Dat lukte vlak voor rust toen Garry Arm strong van Tottenham Hotspur de bal na een pass van McCreery achter Jean-Marie Pfaff joeg. worden uitgekeerd. Het geld zal worden aangewend voor de bouw van lichtinstal laties, zodat meer wedstrijden in de sta dions kunnen worden gespeeld. De mi nisters hopen dat daardoor de inkomsten van de clubs in belangrijke mate zullen toenemen. Als oefenwedstrijd voor Argentinië had de wedstrijd in Stuttgart voor Duitsland, dat nog vijf keer speelt voor de reis naar Zuid-Amerika begint, weinig waarde. Ten eerste waren de Zwitsers te zwak, ten tweede viel de test voor een paar spelers in het water. Het experiment met Franz-Jo sef Tenhagen als libero kon doordat de Bochumer 's morgens plotseling griep kreeg, niet worden uitgevoerd. Doelman Franke, die de plaats van Maier innam, werd nauwelijks in de strijd betrokken. Bij het doelpunt echter werd hij volledig verrast en hij het de bal tussen zijn handen door tegen het net gaan. Seel, als linksbui ten slaagde ook niet helemaal voor zijn De damesploeg van Deltalloyd heeft in Treviso haar eerste wedstrijd uit de twee de ronde van het toernooi om de Ronchet- ti-beker met 53-71 verloren van Ceramica Pagnossin Trviso (Ita). De Italiaanse da mes hadden halverwege een voorsprong van zeventien punten, 36-19. Het Engelse overwicht leidde in de elfde minuut tot het eerste doelpunt. Brooking pikte de bal op het middenveld mee en bracht hem van de rechtervleugel hoog voor doel waar Keegan met een schitteren de kopbal doelman Dino Zoff kansloos liet. Engeland kreeg voor rust meer moge lijkheden om te scoren, maar Barnes liet, gehaast schietend, twee goede mogelijkhe den ongebruikt. In de tweede helft kwam Italië, mede dankzij sterk spel van Giancarlo Antogno- ni, iets meer uit zijn egelstelling en naar mate de tijd vorderde en Engeland zijn voorsprong niet kon vergroten, toonden de Italianen zelfs enige durf. Daardoor kreeg Engeland eindelijk iets meer ruimte en dat wierp acht minuten voor het einde zijn rendement af. Weer had Keegan een be langrijk aandeel in de treffer. Dit keer Flohe was de grote man in de openings fase van de strijd. Hij stond aan de voet van de reeks aanvallen die de verdediging van de Zwitsers opentrok. Binnen 24 mi nuten was de stand al 3-0 door Meyer (eigen doel), Flohe en Fischer. De mon sterscore die haalbaar was, werd echter niet bereikt, want Duitsland schakelde een stapje terug nadat de veilige voorsprong was bereikt en deed het in de tweede periode (Meyer had vlak voor rust de stand op 3-1 gebracht) nog wat kalmer aan. Een kwartier na rust zorgde Fischer met een schitterende omhaal voor 4-1. De Engelsen hebben van de eerste mi nuut de Italianen onder druk gezet en zelfs een ploeg als de Italiaanse, die het verdedi gende voetbal heeft uitgevonden, steunde onder de Engelse pressie. Kevin Keegan was de grote man in de Engelse aanval. Hij verdween geregeld uit de spits om aan de greep van Fachetti (94 interlandwedstrij den) en Morzini te ontkomen en slaagde in zijn opzet. Keegan en ook Brooking von den geregeld de weg naar de vleugels waar vooral Peter Barnes geregeld niet te stui ten was. Barnes had dan ook het meest te verduren van de Italiaanse verdedigers van wie Benetti en Gentile gele kaarten kregen wegens ontoelaatbare charges te gen de handige buitenman. Kevin Keegan kreeg trouwens ook een waarschuwing van de Hongaarse arbiter Karoly Palotai omdat hij te duidelijk revanche nam op Tardelli, die hem kort daarvoor met de elleboog in het gezicht had gestompt. DEN HAAG. Elf van de zestien deel nemende landen aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal zijn bekend. Frankrijk was het elfde land dat zich kwalificeerde, door in Parijs Bulga rije met 3-1 te verslaan. Italië kan zich op drie december plaatsen door van Luxem burg te winnen. De elf landen zijn: West-Duitsland (titel houder), Argentinië (organiserend land), Polen, Oostenrijk, Nederland, Zweden, Schotland, Brazilië, Peru, Mexico en Frankrijk. Voor de vijf resterende plaat sen zijn de volgende wedstrijden beslis send: op 30 november: Joegoslavië-Spanje en Bolivia-Hongarije, op 3 december: Ita- lië-Luxemburg, op 25 november en 11 de cember: de wedstrijden tussen Tunesië en Egypte en half december is de serie ont moetingen tussen Iran, Zuid-Korea, Aus tralië en Koeweit, die in de groep Azië/Oce- anië nog om de eerste plaats strijden, voltooid. De loting Voor de vier groepen in de eindronden zal op 14 januari in Buenos Aires plaatsvinden. DEN BOSCH (ANP) Falcon Den Bosch haalde een opvallend ruime over winning op Slavia Praag in het toernooi om de Europese basketbalbeker voor be kerwinnaars: 98-73. De Nederlandse ploeg had bij rust van deze eerste kracht meting met de Tsjechoslowaakse beker houder een voorsprong van 12 punten, 48-36. De scorers waren: Falcon: Aker boom 24; Dekker 18; Crews 17, Van Vliet 12, Kirkland 11, Faber 8, Bloemsma 2 en Pluim 2. Slavia: Zednicek 28, Stastny 16, Ptacek 12, Hajec 9, Konopasek 4, Novotny 2. ling: Franke (Eintracht Braunschweig), Vogts (Borussia Mönchengladbach), Kaltz (Hamburger SV), Riissmann (Schalke) en Dietz (Duisburg) Zimmermann (Köln), Bonhof (Borussia Mönchengladbach), Flo he (Köln) en Burgsmüller (Borussia Dort mund), Abramczik (Schalke) Fischer (Schalke) en Seel (Fortuna Düsseldorf). LONDEN (ANP). Kevin Keegan, de Engelse werknemer van de Hamburger SV, heeft Engeland geen plaats in Argentinië kunnen bezorgen. De Engelsen wonnen, mede dank zij een voortreffelijk voetballende Keegan van Italië. Maar de overwinning in Wembley, 2-0 voor 92.000 toeschouwers, was niet voldoende om de Engelsen enige illusie te laten. Op 3 december is iedere Italiaanse overwinning op Luxemburg voldoende om de kaarten voor de eindronde van het wereldkampioenschap veilig te stellen. STUTTGART (SID). West-Duitsland heeft nauwelijks echt kunnen oefenen in zijn vriendschappelijke wedstrijd tegen de Zwitsers. Na 24 minuten had de ploeg van Schön in het Stuttgarter Waldstadion voor 55.000 toeschouwers ai een voor sprong van 3-0. Het eindsignaal van de Italiaanse scheidsrechter Gonella kwam bij 4-1, maar voor het zover was had er ook heel wat gefluit van de tribunes ge klonken. De toeschouwers uitten daarmee hun ontevredenheid over de matige pres tatie van de wereldkampioenen in de tweede helft. 3 l 1 0 0 3 5 7-6 5 2 10 9 3 0 0-24 tini een definitief eind aan de Bulgaarse illusies. Met een schitterend schot van 20 meter bracht de spelbepaler van Nan cy de stand op 2-0. Van dat moment speelde het Franse te am een demonstratiewedstrijd. Er werden talrijke riante sco- ringsmogelijkheden geschapen maar doelpunten leverde dit niet op. Terwijl het dolenthou siaste publiek zich al opmaakte voor het grote feest, kwamen de Bulgaren vijf minuten voor tijd verrassend terug door een het Parc des Princes in Parijs een sterk aanvallend Frans elf tal. Zij moesten echter, in de stromende regen, wachten tot de 38e minuut, voor het Franse overwicht in een doelpunt werd uitgedrukt. Rechterspits Domi nique Rochetau scoorde uit een hoekschop van de Franse aan voerder Tresor. De Fransen bleven stormlopen op het Bul gaarse doel, maar geen van de vele kansen, die zij voor rust kregen werd nog benut. In de 62e minuut maakte Pla- De Westduitse bondscoach Helmut Schön ver klaarde na de overwinning van zijn ploeg op Zwitserland, nog eens dat hij na het wereldkam pioenschap in Argentinië stopt. „Het is”, zei Schön, „in Argentinië werkelijk afgelopen. Daarna trek ik mij terug uit de voetballerij”. Met die opmerking weerlegde Schön de ge ruchten dat hij na de eindronde van het wereld kampioenschap zou gaan werken in de Ver enigde Staten. „Ik heb nooit een aanbieding uit Amerika gehad en ik ben ook niet van plan er op in te gaan als er een zou komen”, zei Schön. I Jff' ■-’S i 1 De Amerikaan David Santee heeft op de eer ste dag van de internationale wedstrijden kunst- rijden in Den Haag na drie verplichte figuren bij de heren de leiding. Hij heeft als plaatscijfer zeven en kreeg 32,24 punten. Tweede is de Japan ner Fumio Igarash en derde de Oostenrijker Helmut Kristofics-Binder. Het paar Jelen Gara nina/Igor Zawozin heeft op de eerste dag het onderdeel verplichte dansen (kilian, starlight waltz en tango romantica) gewonnen. Tom Okker heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het herenenkelspel van het internatio nale toernooi in Londen. Hij versloeg in de tweede ronde de Amerikaan Bob Lutz met 7-5 en 6-3. De Engelse tennisspeelster Sue Barker heeft woensdag na de eerste set van haar partij in de oerste ronde van het internationale damestoer- nooi van Sydney de strijd tegen Terry Holladay (VS) moeten opgeven. Barker had een spierbles sure in de rug. De eerste set was met 6-3 door de Amerikaanse gewonnen. De Australische stad Sydney heeft zich bij het Australisch Olympisch Comité kandidaat ge steld voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen in 1988. In 1956 was Melbourne de eerste stad in Australië, die de zomerspelen organiseerde De Nederlandse karateploeg zal van 30 no vember tot en met 5 december in Tokio deelne men aan de strijd om de wereldkampioenschap en karate. De ploeg bestaat uit Fred Royers, baymon Snel, Otti Roethof, John Reeberg en Ludwig Kotzebue. Coach is Rob Zwartjes Voor het verkrijgen van de subsidie dient de sanering van het betaald voetbal in de komende jaren te worden gereali seerd. De ministers denken hierbij aan het terugbrengen van het aantal clubs van 37 tot 32. De voetbalbond houdt voorlopig nog vast aan 36 clubs. Engeland wist woensdagavond aan een vrijwel onmogelijk karwei te staan. De te kleine overwinningen tegen Luxemburg en Finland wogen in feite veel zwaarder dan de nederlaag van 0-2 in Rome tegen de Italianen. Niettemin heeft Engeland zich met zijn debuterende vleugels Barnes en Coppell gerevancheerd voor de matige prestaties in de vorige kwalificatiewed- f-X t IZMIR. Oost-Duitsland beeft zijn laatste kwalificatiewedstrijd in groep 3 van het toernooi om het WK '78 in Argen tinië gewonnen. In Izmir namen de Oost- duitsers met 1-2 revanche op Turkije, dat in de eerste wedstrijd in Dresden opzien had gebaard door een gelijkspel (1-1) te behalen. Een kostbaar verliespunt zoals achteraf bleek - voor Oost-Duitsland. Want Oostenrijk nam zijn kans waar en plaatste zich met één punt voorsprong op de Oostduitsers voor Argentinië. 1 10 1 8 kopbal van invaller Zvetkov. Er viel een doodse stilte in het stadion, maar terwijl het Bul gaarse elftal alles in het werk stelde om nog een gelijkspel te veroveren, stelde invaller Dal- ger, die Rocheteau was komen vervangen, in de slotminuut de zege voor de Fransen en daar mee de reis naar Argentinië veilig. Uitblinkers waren bij de Fransen, naast Platini, die in de 45e minuut nog de lat trof, Jan- vion en Guillou. De opstellingen 5 7-4 4 5-6 3 2-4 3 0 1 6 6-3 2 0 2 4 4-6 0 3 2 3-4 ü- De Bnt Keegan (links) schiet toe om zijn landgenoten Batchford (zittend) en Barnes (rechts) in het duel tegen de Ita lianen, nummer 5 is Morzini, te helpen. 6 5 0 5 4 0 6 2 0 4 4 5 0 0 Nog te spelen: Malta-Turkije op 27 vember. 6 4 2 0 6 3 3 0 5 113 5 0 0 5 PRAAG. Het voetbalteam van Tsje- choslowakije heeft zich in Praag enigs zins gerevancheerd voor de nederlaag van 0-3 die het in Wales leed. De „Welshmen” J werden ditmaal met 1-0 verslagen, maar het hielp de Europese kampioen niet meer aan een plaats in Argentinië, omdat Schotland zich reeds had geplaatst. In de wedstrijd, die niet meer van belang was, was Wales alleen in het begin even gevaarlijk. Toen de Tsjechoslowaken ech ter na elf minuten al een voorsprong na men - Karei Kroupa schoot van rechts op het doel en Zdenek Nehoda zorgde voor de afronding - namen zij de strijd in handen. In de tweede helft konden de oppermachti ge Tsjechoslowaken hun overwicht niet in meer doelpunten uitdrukken. De eindstand is: 1. Schotland 2. Tsjecho-Slowakije 3. Wales echter waren de rollen omgekeerd. Kee gan maakte, aan de rand van het straf schopgebied, de bal schitterend vrij en zijn passje naar Trevor Brooking was voor beeldig. De afronding van Brooking trou wens ook, 2-0. Meer zat er niet in voor de Engelsen, die opnieuw de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap zullen missen. De stand in groep 2 is: Engeland Italië Finland Luxemburg Frankrijk: Rey; Janvion, Rio, Tresor, Bossis; Bathenay, Guil lou, Platini; Rocheteau (Dal- ger), Lacombe en Six. Bulga rije: Goranov; Vassiliev, Ang- lov, Ivkov, Bonev; Arabov, Zvetkov, C. Bonev; Alexan drov, Stankov en Kolev (Voinov). De eindstand in groep 5 van de voorronden voor het reldkampioenschap is: Frankrijk Bulgarije Ierland Het verjongde Belgische elftal (Thijs had Franky Vercauteren en Raymond Mommens een kans gegeven en Willy Wel lens en Jan Ceulemans in plaats van Van Gooi en Lambert in de spits geplaatst) kreeg in de eerste helft slechts één kans. Ceulemans kwam vrij voor Jennings, maar gaf de bal net iets te veel hoogte mee en tilde hem over de lat. In de tweede helft behielden de Ieren hun overwicht over het tegenvallende Bel gische elftal. Het leverde nog twee doel punten op. McGrath scoorde na een doel- worsteling en een kwartier voor tijd maak te Armstrong zijn tweede treffer na een scherpe pass van McIlroy. De opstellingen waren: Noord-Ierland: Jennings, Rice, Nicholl, Hunter en Nelson, McIlroy, McCreery en McGrath, Ander son, Armstrong en Stewart. België: Pfaff, Gerets, Meeuws, Broos en Renquin, Cools, Coeck en Vercauteren, Mommens, Wellens en Ceulemans. groep: 6 6 6 6 In Izmir stond dus geen enkel belang meer op het spel. Slechts 10.000 toeschou wers woonden de „vriendschappelijke” wedstrijd bij. Oost-Duitsland nam door treffers van Schade (30e minuut) en Hoff mann (62e minuut) de leiding met 0-2. Tien minuten voor het einde scoorde Oeder voor Turkije tegen: 1-2. De stand in groep 3 na deze wedstrijd is: 1. Oostenrijk 2. Oost Duitsland 3. Turkije 4. Malta 3, PARIJS. Voor het eerst sinds twaalf jaar heeft Frank rijk zich geplaatst voor het eindtoernooi van het wereld kampioenschap voetbal. De laatste keer dat de Fransen meededen was in 1966 in Enge land. De plaatsing ging ten koste van Bulgarije dat de laatste vijf toernooien tot de eindronden was doorge drongen. 4 2 4 1 4 1 11 2 1 1 2 5 1 3 0 3 6 7-6 2 1 1 0 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25