I Herenploeg heeft kans op nationale titel WIM GEURTSEN ZETTE HPC-TRADITIE VOORT Zaalvoetbal Noord Schermtoernooi sportboeken Kijk Uit 2 nam De Pion punt af Piet Hagenaar overleden HOOGEVEEN VEILT St. Nicolaasloop op het strand van Egmond 1 —winnaar selectieduel itaki exclu 151 bij „Valkeniers” MOEILIJK JAAR IN HET VOORUITZICHT 1 •4 n en 80 i SF I donderdag imt Tweede Gids )AG l j Coaching Elizabeth, Elizabeth Een van de tien beste romans van 1977 Langlauf Sanering 19 7 7 SPORT 1 7 NOVEMBER 27 I 1 J Jchafr Tm bij Amsterdam Boek - nu te koop in uw boekhandel J 5 i E F 1 Sb I 4 1 f komt in functie lem Tt Wim Geurtsen met een deel van de HPC-selectie, die ook dit seizoen weer voor opvallende prestaties zorgt. •op DER. -6. (ADVERTENTIE) Voor de competitie in het Haarlemse zaalvoetbal werden in de verschillende sporthal- ADVERTENTIE) >én na (ADVERTENTIE) (Van onze schaakmedewerker) CsCHIEDAMj ;e probl ld zone aan Zee wordt gehouden. Men verwacht daarvoor zo’n 4.000 deelnemers(-sters) uit alle delen van het land en zelfs het buiten- har mi land aan de start. naken 3 uur. In het café-restaurant ’t Lido bij de hoofdafgang naar het strand, kan men HAARLEM. Een selectiewedstrijd tussen de rayons Noord en Centrum in de sporthal te Beverwijk om te komen tot een zo sterk mogelijk Haarlems zaalvoetbal team voor het Vierbonden toernooi, werd met een score van 4-2 door Noord gewonnen. sche Skilehrerverband” heeft opgedaan. Uitermate instructief, vooral ook door fo to’s en tekeningen die de tekst doeltref fend ondersteunen. En wie al zó ver is gevorderd dat hij (zij) er over denkt het skiën in wedstrijdverband te gaan beoefe nen komt eveneens in dit boekje (uitgave Elsevier, Amsterdam/Brussel, 141 blad zijden, prijs f 23,50) aan zijn trekken. Speciaal voor ons, inwoners van de lage landen, heeft de vijftigjarige Nederlandse Met de regelmaat van de klok kan men in de sportkolommen van de dagbladen berichten aantreffen over ontslagen coa ches. Zij krijgen meestal de schuld als de prestaties van de ploeg tegenvallen. Maar het coachen van topsportteams is niet eenvoudig. Het is veel meer dan een op stelling in elkaar flansen. Jan Janbroers, al een „mensenleven" coach van diverse basketbalploegen en op dit moment coach van de nationale herenploeg, heeft de pro blematiek Van het coachen op papier gezet. Zijn boek Coaching van topsport teams kreeg als subtitel mee „Het onge looflijk dilemma”. Het is een prettig lees baar geheel, ook voor de niet-ingewijde, dat is gelardeerd met anecdotes uit Jan broers’ eigen loopbaan. In het laatste hoofdstuk beschrijft Jan Janbroers, onder de titel Saturday Night Sunday Morning, de moeilijke uren, die een coach door maakt na een nederlaag. Coaching van topsportteams is een uit gave van Nijgh Van Ditmar en kost 35 gulden. Iedere morgen was en is Wim Geurt sen om 6 uur te vinden in het Sport- fondsenbad van Schalkwijk. Hij traint daar dan een gedeelte van de huidige H. P. C. top. Bovendien gebeurt hetzelfde ’s middags weer van 16.15 uur tot 17.30 uur in het Haarlemse Sportfondsen- bad. Daarnaast heeft Wim Geurtsen de beschikking over enkele vakbekwame assistenten die het hejn mogelijk ma ken het nodige voorbereidende en uit voerende werk te defegeren. Dat blijkt ook hard nodig te zijn. De huidige H. P. C. ploeg is namelijk wederom onder leiding van Wim Geurtsen en c.s. uitge- groeid tot één van de allerbeste vereni gingen van ons land. HAARLEMIJMOND. In de eerste klasse van de Noordhollandse Schaak bond heeft het reserveteam van het IJ- muider Kijk Uit de 3-2 achterstand tegen De Pion omgezet in een 4-3 voorsprong. Met nog één partij te beslissen is de Vel- ser ploeg tenminste zeker van een gelijke eindstand wat voor De Pion tevens het eerste verliespunt inhoudt. I 0 id telt 3 ver- 1 -en 5 in de n i van n s HAARLEM. In zijn woonplaats Heemstede is dezer dagen op de leeftijd van 65 jaar Piet Hagenaar overleden, een even bekend als veelzijdig sportman van voor de tweede wereldoorlog. KUNST - ANTIEK - MEUBILAIR 28 NIEUWE EN GEBRUIKTE PERSONENAUTO’S Zie veilingaankondiging vrijdag Susan Fromberg Een met scherp inzicht in de vrouwelijke psyche geschreven roman over een intelligente, hypergevoelige L vrouw. Van het ’belangrijk- ste nieuwe talent dat we de laatste jaren hebben gezien’ (New York Times). 320 bladz.. gebonden f 28.90 Eerder verschenen van Susan Fromberg: Anya f 27.50 maar vooral eert, beeld poogt te geven van o.a. lichamelijke voorbereiding, belang rijkste aanlooproutes, het weer in de ber gen, regels, tips, wedstrijdskiën en adres sen. Illustraties, tekeningen en kaartjes bieden voldoende ondersteuning bij de tekst om, wanneer u een nieuweling bent in het wintersportgebeuren, een goede in druk te krijgen. Ook dit werkje (160 blad zijden) is een uitgave van Elsevier De damesploeg heeft met de terug keer van Paula van Eyk, lang ge plaagd door de ziekte van Pfeiffer, de komst van Nederlands recordhoudster op de vlinderslag Mathilde Vink volop mogelijkheden om de degradatie van verleden jaar weer om te zetten in pro motie naar de hoogste afdeling. H J. M. Bakker-De Klos 0-3; res. derde klas J: Zandvoortmeeuwen 2-’t Karrewiel 2 1-1. f- leze t Korsie Boys 2 7-2; Les Routes Boys 3-Bonte Kip 2 6-4; Ótte Eagles 3-Slot Assumburg 2 4-4. Heemskerk: res. tweede klas B: De Ezel 2-Rona WS 2 6-1; res. derde klas A: Griffioens 2-Klein Zwitserland 3 3-4; Rob Slob 2-PW Boys 2 3-1; Loek Anderson 3-Molenaar B. 3 3-0; ’t Keiltje 2-Progress 4 2-1; res. derde klas B: Donkey Shot 2-Nijman S. 2 0-11. Haarlem (Spaarnehal): derde klas E: HBC-SVHB 7-6; Old Smuggler Stars-Spaarnwoude 5-4; derde klas F: Plumbers-Nelson Boys 3-1; Spar Brakenhoff-De Roemer 1-1; res. derde klas F: Geel Wit 4-Van Meeuwen BC 3 2-2. Hillegom: eerste klas C: Wilho-Raaphorst 4-2; Buikx Sport-De Krim 9-1; derde klas G: Westo- Lansing Bagnall 0-0; res. derde klas J: Lansing Bagnall 2-Vrouwentroost 2 2-0; res. derde klas K: Vanka 2-De Meer 2 1-2. Nieuw Vennep: tweede klas E: Bakker zn.-KGM 5-2; derde klas G: Digital-De Gier 1-0; derde klas T TT'ïLrUziV' TA/» Tc fl Q- rr»L' rlr»*»/!», Irl'-sc T* *z l< nrmuïinl *111 Bij de jeugd neemt de ploeg van Wim Geurtsen een bijzonder goede tweede plaats in achter het Amersfoortse A.Z. P.C' in de hoogste landelijke klasse. In deze jeugdploeg zitten enkele jonge ren met ’n talent dat er borg voor zal staan dat ook in de toekomst H.P.C. voor aansprekende resultaten en suc cessen kan zorgen. De gebroeders Schuyt, Jim Houwaart, Hans Kroes en ’n Ingrid Luiting zijn de exponenten van deze lichting. Talentvolle jongeren die ook niet aan de aandacht van bondscoach Bert Sitters zijn ontsnapt en die dan ook al diverse buitenlandse trips hebjaen gemaakt met vertegen woordigende ploegen. i Ski Vereniging gemeend er goed aan te doen praktijkmensen van eigen bodem te protegeren hun deskundige visie te geven op de vele aspecten die er aan het beoefe nen van de ski-sport vastzitten. Het resul taat van samensteller Ben de Croock: een „Gids voor/skiërs” die zich niet beperkt tot instructies en materiaalbehandeling Zondagmiddag in het zwembad „De Planeet” is de ploeg van Wim Geurt sen in actie om te trachten de bovenste plaats bij de heren en promotie met de dames te bewerkstelligen. Naast de H. P. C. toppers, in grote getalen, zullen van de zijde van Zwemlust/Hommel o.a. Fred Eefting, Nederlands sterkste zwemmer van dit moment, Gerard Smit, Peter Duynmayer enz. opdraven, terwijl Zeemacht rond de gebroeders Woutering nog altijd kan bogen op een goede ploeg. De wedstrijden zijn zeker de moeite waard om te volgen. Top- zwemmen in Haarlemse regio is ook topzwemmen in Nederland, dankzij een groot vakman: Wim Geurtsen. Als voetballer bij HFC en als cricketer bij Rood eri Wit behoorde hij tot wat men tegenwoordig zou noemen de top, maar ook in andere takken van sport ge noot hij bekendheid: schaatsen, ijshockey, tennis, tafeltennis en bergsport. In het eerste elftal van HFC destijds spelend in de eerste klasse afdeling West speelde Hagenaar 138 wedstrijden, veelal als linksbuiten. In de cricketsport hield hij het liefst 27 jaar uit in de hoogste klasse; hij scoorde tussen 1928 en 1955 4303 runs in 264 innings met een hoogste score van 139. Die century maakte hij in de roemruchtste wedstrijd ooit in Nederland gespeeld: Her mes DVS 344 voor 8, Rood en Wit 348 voor 5. Piet Hagenaar kwam drie keer uit voor het Nederlands elftal. De crematie heeft inmiddels in stilte plaatsgehad. George Knobel: kandidatuur waarschijn lijk weer in discussie. De wedstrijd wordt zondag 20 november gehouden in de grote sportzaal van de Ripperdakazerne aan de Rijksstraatweg en is voor het publiek gratis toegankelijk. Er zal worden geschermd op de wapens floret en sabel met op floret deelnemers van 9 tot en met 15 jaar, verdeeld over verschillende categorieën en op sabel van 13 tot en met 15 jaar. nen genieten. Bovendien is het van essen tieel belang dat het materiaal deskundig wordt gekocht en onderhouden. Alle goe de raadgevingen, die de „langlaufer” van nut kunnen zijn, heeft R. Pauli, in verta ling en bewerking van Eymert van Manen, aantrekkelijk weergegeven. Elsevier maakte er een paperback (80 bladzijden met illustraties) van die op een dubbeltje na voor een tientje verkrijgbaar is. Titel: Langlauf. Voorts is er een sterke ontwikkeling in de ski-sport merkbaar naar het zogeheten „langlaufen”, een duidelijke trimsport voor jong en oud, waarbij risico’s vrijwel tot de onmogelijkheden behoren. Wie mocht menen dat dit voortbewegen op een vlak parcours geen voorbereidingen ver eist, vergist zich. Want al wordt er van de beoefenaar minder techniek vereist, er zijn toch altijd bepaalde richtlijnen waar aan men zich dient te houden om optimaal van tochten over lange afstanden te kun- I (Van een medewerker) EGMOND AAN ZEE. De toerclub Le Champion, die ook veel actief fietsende leden in Haarlem en de IJmond heeft, houdt zondag 20 november op het strand acht van Egmond aan Zee voor de negende iwen g keer een St. Nicolaas-strandloop. (Van onze sportredactie) ZEIST. Na een voorbereiding van bijna anderhalf jaar vindt zaterdag op het KNVB-sportcentrum in Zeist de eerste algemene vergadering betaald voetbal, waarin spelers en trainers zijn opgeno men, plaats. Tot nu toe bestond de alge mene vergadering alleen uit afgevaardig den van de clubs. Vanaf zaterdag gaan de spelers en de trainers het beleid van de voetbalbond mede bepalen. Daarmee is I dan de eerste fase van het met name door I minister Van Doorn van CRM zo sterk verlangde democratiseringsproces vol- I tooid. en Zwikstra. De nieuwe bestuursleden na mens de clubs zijn oud-FC Den Haag- voorzitter Herman Choufoer en oud- scheidsrechter Leo van der Kroft. De verkiezing van de twee overige be stuursleden door de spelers en trainers verliep niet zonder moeilijkheden. Na mens de spelers werd Martin Snoeck, voorzitter van de belangenorganisatie WCS, kandidaat gesteld. Tegen zijn kan didatuur had vooral de selectie van Ajax ernstig bezwaar. Woordvoerder Ruud Krol dreigde een tegenkandidaat te stellen. Hij vond echter geen geschikte kandidaat, zo dat Martin Snoeck bij enkele kandidaat stelling tot bestuurslid werd gekozen. De WON kwam met MW-trainer Geor ge Knobel als kandidaat naar voren. Dat voorstel schoot zowel bij de KNVB als bij de clubs in het verkeerde keelgat. Het verleden van Knobel als bondscoach maakte hem ongewenst. Er werd geëist dat zijn kandidaatstelling werd ingetrokken, omdat Knobel als actief oefenmeester geen deel mag uitmaken van het bestuur betaald voetbal. Maar dat argument werd snel van tafel geveegd door te stellen dat Knobel geen trainer, maar technisch-di- recteur is. Aangezien Knobel de enige kan didaat was, is hij inmiddels tot bestuurslid gekozen. Toch kan de verkiezing van Knobel za terdag nog stof tot discussie geven. In het officiële orgaan van de KNVB staat dat Hogewoning, Choufoer, Zwikstra, Tripels en Van der Kroft tot lid van het bestuur zijn gekozen. Dezelfde zinsnede wordt ge bruikt bij de uitslag van de verkiezing van Snoeck en Knobel, maar daaraan is wel toegevoegd „behoudens de bekrachtiging door de algemene vergadering betaald voetbal”. Een addertje onder het gras dus. Overigens heeft het nieuwe bestuur be taald voetbal geen eenvoudig jaar voor de boeg. Het wordt op de eerste plaats gecon fronteerd met de voorbereidingen op het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië, dat met name financieel des kundige Ton Zwikstra handenvol werk zal geven. De ervaringen van het toernooi in West-Duitsland hebben geleerd dat een beduidend betere aanpak noodzakelijk is. Vervolgens wordt het nieuwe bestuur geconfronteerd met de eisen van sanering en voortzetting van de democratisering door de minister van CRM. Van Doorn heeft weliswaar laten weten verheugd te zijn over de nieuwe samenstelling van de algemene vergadering, maar hij vindt de inspraak van de belangenorganisaties tot dusverre minimaal. „Er zal een behoorlij ke inspraak moeten komen”, zei hij afgelo pen zaterdag in het VARA-programma „In de Rooie Haan”. Ook de sanering zal het komend jaar een eind op gang moeten worden ge bracht. In het adviesrapport van profes sor Christiaanse aan de minister worden drie fasen genoemd om tot sanering te komen. Gedurende de eerste fase, die in middels al bijna vier maanden verstreken is, had een beleidsplan voor de sanering moeten worden opgesteld, hadden de on- derhandelingen over een collectieve ar beidsovereenkomst voor profvoetballers moeten worden gestart en had een struc tuuronderzoek op gang moeten worden gebracht. Alleen aan het laatste onder deel is tot nu toe - zij het in beperkte mate - voldaan. (Van onze zwemmedewerker) HEEMSTEDE. Sinds jaar en dag is de Heemsteedse zwem- en waterpolovere- niging H. P. C. een begrip in de vaderlandse zwemwereld. In de ruim 60 jaar van het bestaan bracht H. P. C. vele „groten” voort. De man die bij de meeste van hen aan de basis van het succes stond en staat is trainer Wim Geurtsen. - f Wim Geurtsen, 48 jaar en onderwij zer van beroep, is de man die de laatste 20 jaar, dë rijke traditie voort wist te zetten door met sprankelende resulta ten te komen. Resultaten, die er niet om logen en nog steeds mogen zijn. In het begin van de jaren zestig was daar tijdens de Europese Zwemkampioen- schappen in Leipzig Johan Bontekoe, kampioen van Europa op de 400 meter vrije slag. Ongetwijfeld één van de grootste successen uit de trainersloop baan van Wim Geurtsen. De periode in het tweede gedeelte van de zestiger jaren was ontegenzeglijk nóg veel suc cesvoller. Namen als Ale van der Veen, Rob Bosson, Yvonne van Kuilenburg, Marjan Janus en vele anderen maakten H. P. C. en trainer Wim Geurtsen tot de succesvolste zwemploeg en trainer van Nederland. Wim Geurtsen grossierde met zijn ploeg in medailles tijdens de nationale zwemkampioenschappen. Toch kent ook een top-trainer minder goede tij den. In het begin van de zeventiger jaren liep de breedte enigszins weg uit de H. P. C. ploeg. Toch waren er nog vele incidentele resultaten. Incidentele resultaten die aantoonden dat het trai- ners-inzicht van Wim Geurtsen nauwe lijks aan scherpte en wijsheid had inge boet. Sterker nog. In deze „magere ja ren”, met overigens geweldige presta ties van Karim Abdoel Ressang, werkte Wim Geurtsen in alle rust aan een nieuwe lichting. Bij de senioren bezet de herenploeg op dit moment de bovenste plaats in de hoogste landelijke competitie. De he renploeg opgebouwd rond ouderen zo als Herman van Lienden en Ernst Bek kering kent in Edwin Kooyman, op dit moment geplaagd door een virusziekte, Leon Steenbrink, de technisch vol maakt zwemmende alles-kunner, Ro bin Schuyt, alweer zo’n rugslagcrack, zijn grootste kracht. Doordat de ande ren hier nauwelijks voor ondër hoeven te doen kan Wim Geurtsen met zijn ploeg in staat worden geacht om aan het eind van de competitie als kampi oen van Nederland te worden ge kroond. De stand in deze eerste-klassegroep wordt bij een 4-4 eindstand: Aalsmeer 4 punten, Castricum 2 en De Pion 3 punten, Weenink 2 en De Vennep 2 punten, Excel sior en Kijk Uit 2 1 punt, Bloemendaal 0 punten. Bij de tweedeklassers moesten Het Oos ten 2 en De Uil 2 het beide afleggen tegen het Zaanse ZSC/Saende 3 dat in de C- afdeling meteen op kop kwam. De overige wedstrijden speelden zich af in de derde en vierde klasse waar Heem stede 3 in 4G met een 6-2 zege opnieuw de aandacht op zich wist te vestigen. In de zelfde afdeling heeft het tweede Hoofd- dorp-team zich uit de competitie terugge trokken. le KLASSE, afd. B: De Pion—Kijk Uit 2 3-4 voort. 2e KLASSE, afd. B: Jac. de WeijzePurmer- end 3 2-6, Pat Mat 2Castricum 3 3-1 vl., Witte Paard 3—De Pion 2 6-2; afd. C: ZSC/Saende 3— Het Oosten 2 5'/2-'h, ZSC/Saende 3—De Uü 2 4‘/2-3‘/2. 3e KLASSE, afd. A: GZ—Opening’64 41/2-3‘/2, MSC 3Wieringermeer 3-3 vl.; afd. B: Aris de HeerMSC 2 2-6, En PassantBergen 2 4-4; afd. C: Witte Paard 5Oppositie 2 3-5, ZSC/Saende 4Weenink 3 21/2-2'/2 vl.; afd. B: Zandvoort 2ZSC/Saende 5 5l/2-2*/2, Weenink 4Lasker 3V2- 3*/2 vl., Castricum 5Witte Paard 4 2-3 vl.; afd. E: ZSC/Saende 6De Vennep 3 3-5; afd. F: Sant poort 3SVS 3 3-1 vl. 4e KLASSE, afd. B: Caïssa 4Ewijcksluis 5*/z- 2‘/2, SchalmloperSchaaklust 3 3-2 vl.; afd. G: De Uil 5Heemstede 3 2-6. .LAN! r zor| lisje? I Orion) 1 J T 1 (Van onze schermmedewerker) HAARLEM. Het door de Haarlemse schermvereniging „De Valkeniers” geor ganiseerd nationaal jeugdtoernooi is, sinds men 5 jaar geleden deze wedstrijd voor het eerst verschermde, uitgegroeid tot het grootste nationale jeugdscherm- toernooi van Nederland. Hoewel de spelers en trainers in aantal de meerderheid van de algemene vergade- I ring vormen, blijft de macht niettemin in handen van de clubs. De stemmenverhóu- ding is van diep aard, dat aan de clubs 70,7 procent van het stemmentotaal, aan de spelers 25,2 procent en aan de trainers 4,1 procent is toegewezen. Elk voorstel kan dus door de clubs worden aangenomen of verworpen, met uitzondering van regle mentswijzigingen, waarvoor een meerder- I heid van ten minste 75 procent is vereist. Die stemmenverhouding komt ook tot j uitdrukking in de samenstelling van het nieuwe bestuur. De voorzitter en vier be stuursleden worden gekozen door de clubs; de twee overige bestuursleden door de spelers en de oefenmeesters. Niettemin is de samenstelling van het bestuur sterk gewijzigd. Het oude bestuur, dat bestond uit de heren Hogewoning, Van Amerongen, Kernkamp, Stoop, Tripels, Zon en Zwikstra, trad vorige maand in zijn geheel af om de geherstructureerde ver kiezingen te kunnen laten plaatsvinden. Van deze zeven personen werden er door de clubs slechts drie herkozen: Hogewo ning (in de functie van voorzitter), Tripels Nieuw bestuur betaald voetbal Amstt 'lem. V a zich zondagmorgen vanaf tien uur voor Hele deelneming opgeven. De start is om elf uur r en v( op het strand. Er kan een keus gemaakt worden uit twee afstanden: vier of tien 2, kilometer. Het inschrijfgeld is voor jonge- kijki ren tot en met vijftien jaar twee gulden, terwijl de ouderen drie gulden moeten neertellen. Alle deelnemers (-sters) die de ommel loop met succes volbrengen, krijgen een I herinneringsvaan, terwijl er voorts voor de drie eerst aankomenden in de verschil- \DDEF lende categorieën extra prijzen in het in, beto vooruitzicht zijn gesteld. s gerst j\fa afi00p worden de trimboekjes afge- 5S' tekend en kan men ook nieuwe exempla ren krijgen. Deze St. Nicolaas-strandloop is een goede training voor de zesde halve marathon van Le Champion, die op zon- De wintersportliefhebbers(sters) hoeven dit seizoen niet van literatuur over het in populariteit sterk stijgende skiën versto ken te blijven. Steeds meer mensen gaan een wintersportvakantie in de sneeuw ver kiezen boven zomerse geneugten, waarbij ket vrijwel altijd de bedoeling is op de Mnge latten het lichaam te ontspannen. pat het skiën ook kan ontaarden in marte lingen en ernstig letsel is nog steeds een Verschijnsel waaraan velen in een gevoel [fan overschatte eigenwaarde al een mis lukte vakantie hebben te wijten. Vandaar F dat het nuttig is tijdens de voorberei dingsperiode op ski-geneugten een of weer boeken met raadgevingen en instruc ts door te nemen. Ze kunnen er toe bijdragen dat veel ongemakken worden voorkomen. Een goede gids in dit opzicht is „Beter 'kien” van Jürgen Kemmler, een gedocu menteerde weergave van meer dan tien Bar praktijk die de auteur als ski-leraar 91 lid van het lerarenteam van het „Deut- Lan bijna alle Voor vakman en hoo y Chemische Fabr 'Schiedam' 010-26 47.56 ERSi /erk v len ook weer een aantal wedstrijden afgewerkt. wintert ir dagi Beverwijk: res. derde klas A: Verborst Boys 3-Carrousel 3 4-3; res. derde klas C: Molenaar Boys 4- irting geret j\fa afiOop worden de trimboekjes afge- jsteeg 421 irklaas kostu idig la 8 januari 1978 eveneens in Egmond 4695. f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27