EUROPESE PARLEMENT WIL GRONDRECHTEN IN VERDRAG Bondskanselier op partijcongres SPD: Biko is 1200 km naakt vervoerd Tijdens Engelse brandweerstaking: I VN tegen de ontwikkeling nieuwe wapens Overwinning socialisten in Spaanse parlement 1 1 KI w^O I GIESSEN-NIEUWKERK VOLKSKRACHT Sovjet-Unie over slotverklaring: KICK GEUDEKER Nieuwe vliegstaking in Spanje op komst 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 DONDERDAG NOVEMBER 1 7 3 len O ers ;red nden f iium Zelfverbranding (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) HAMBURG. De Bondsrepu bliek kan niet van kernenergie afzien. Nog minder dan bijvoor- nd rijk rijn ko- Verkiezingen ezen I door Nico Scheepmaker *oofd lag geval luk ijk beeld de Verenigde Staten. Aldus kanselier Helmut Schmidt giste ren op het congres van de West duitse Sociaal-Democratische Partij (SDP) in Hamburg. Schmidt sprak ruim drie uur en roerde 80 thema’s aan. Wat be treft kernenergie gaat ook de bondskanselier ervan uit dat die pas moet worden aangewend als het hoogstnoodzakelijk is. Dat be tekent voorrang geven aan ener gie uit steenkool en maatregelen nemen om energie te besparen, joen aan- Hongerstaking By- |L T Pleidooi voor kernenergie Strijd om blusmateriaal En Geudeker besluit zijn stuk voor Het Leven dan als volgt: „Mogen wij zwijgen? De steenen zouden antwoorden. Van de daken wordt het gepredikt: Het Neder- landsche volk wil recht! Tweeënzeventig dagen wordt Vermeer vastgehouden. Doch hij persisteert erbij dat hij den hamer niet kent. Dan volgt meer. De Kroon’s leggen plot seling zeer bezwarende getuigenissen af jegens Teunissen en Klunder, die volgens hen den moord hebben gepleegd en. dezen ook aan hen hebben bekend. Vijftien jaar gevangenisstraf. Waarvan zij er thans vier uitgezeten hebben”. Los ïzen ir de lUSZ- it te jede n ge- id te neter iiitge- ak in m het nog anium luiten- giste- aleken tarden an an- tiateri- rapens ington 1 de 50- mto ge beurde :rhoek. In een kerk in Hamburg heeft een tegen stander van kernenergie zichzelf in brand gestoken. Hij zou voor 80 procent zijn verbrand en verkeert in acuut levensge vaar. De man, Hartmut Gründler (45), een leraar uit Gottingen, was tot zijn daad gekomen wegens het compromisvoorstel dat aan het congres van de SPD over de In tegenstelling tot de linkse oppositie binnen de eigen partij gelooft Schmidt dat er geen bouwstop van enkele jaren voor kerncentrales mag komen. Ten eerste om dat anders de energievoorziening in de jaren ’80 in gevaar komt en ten tweede omdat de Bondsrepubliek het zich, aldus Schmidt, niet kan veroorloven een hoog ontwikkelde industrie en daardoor ook honderdduizenden arbeidsplaatsen in ge vaar te brengen. Aangenomen wordt dat het congres zal instemmen met een compromisvoorstel. Dat houdt in dat er slechts dan kerncentra les mogen worden gebouwd als het echt niet meer anders kan. In feite betekent dit dus dat er geen bouwstop komt en dat niet eerst het probleem van de opslag van radioactief afval moet worden geregeld. Het voorstel gaat minder ver dan het besluit dat de Vrije Democratische coali tiepartner FDP op haar congres heeft ge nomen. Maar het is in ieder geval duidelijk dat de bondsregering in haar energiepoli- tiek nauwelijks meer wordt gehinderd door de partijbasis van SPD en FDP. Dat was enkele maanden geleden nog wel het geval. Hem zouden speciale rechten als het recht van petitie, het recht van verblijf, het De vertegenwoordigers van de 35 landen die aan de bijeenkomst deelnemen zijn begonnen met het bespreken van de vorm waarin die verklaring zal worden opge steld. Zij doen dit aan de hand van de voorstellen die tijdens de eerste zes weken der conferentie zijn ingediend. De chef der Russische delegatie, Voront sov, zei gisteren dat er in totaal 83 voor stellen zijn ingediend en deelde mee dat er slechts aandacht moet worden besteed aan die welke handelen over onderling begrip, Wede en ontspanning. Daarbij wil hij de meeste aandacht besteden aan het voorstel van zijn land over een verdrag inzake het „niet als eerste” gebruik maken van kern wapens en andere maatregelen de ontwa pening betreffend. De landen die de Europese Gemeen schap vormen over een aantal jaren waarschijnlijk twaalf zouden in een akkoord moeten vastleggen dat het Euro pees verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens (1950), het VN-verdrag over burgerrechten en politieke rechten recht lid te zijn van een vakbond moeten worden toegekend. De vorming van een Europese Unie zou gepaard moeten gaan met het afkondigen van „een handvest van de burgerrechten”. (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN. De staking van de Britse brandweerlieden heeft tot confrontaties geleid met de militairen die ter vervan ging zijn ingezet en met beroepsblussers die weigeren aan de staking mee te doen. In sommige gevallen werd rollend mate rieel dat door militairen uit verlaten brandweerkazernes was gehaald, terug gekaapt door stakers om vervolgens weer door soldaten met steun van de politie heroverd te worden. Sinds de staking maandag begon wer den door het noodcentrum in Londen 540 brandmeldingen ontvangen, waarvan er 239 gefingeerd bleken te zijn. De grootste brand woedde in een elektriciteitscentra le in Essex. Na 15 uur was men het vuur nog met meester. De ongeoefende mili tairen worden gehandicapt door verou derde brandweerauto’s uit het wagen park van de bescherming bevolkings- dienst. Sommige van deze auto’s blijken over te weinig water te beschikken, ande re hebben mechanische defecten. De stakers hebben via een radiozender in een van hun kazernes een netwerk opgezet voor het doorgeven van gege vens om de eenheid aan het stakings- front te bewaken. De reacties van de burgers zijn gemengd. Enkele brand weerkazernes melden dat er spontane handtekeningenacties zijn georganiseerd om de looneisen van de stakers te onder steunen, elders dat door burgers, zelfs door politieagenten, fondsen zijn opgezet voor de stakingskas. Een gerespecteerde nieuwslezer van Bondskanselier Schmidt tijdens het uitspreken van zijn rede op het SPD- congres. (1966) en de in de grondwetten en wetten van EEG-landen vervatte civiele en poli tieke rechten worden beschouwd als een integrerend deel van de verdragen waarbij de gemeenschappen zijn opgericht. De niet-politieke gevangenen voelen zich gefrustreerd omdat politieke moorde naars relatief snel op vrije voeten zijn gesteld. Een aanzienlijk aantal sociale de linquenten brachten zichzelf verwondin gen toe .uit protest tegen de totale amnestie van de politieke gevangenen. MADRID. Op voorstel van de Spaan se socialistische arbeiderspartij heeft de Tweede Kamer een motie aangenomen waarin een parlementaire commissie een onderzoek zal instellen in de Spaanse ge vangenissen. Voor het eerst in de ge schiedenis van het nieuwe Spaanse parle ment is een motie door de Kamerleden unaniem aangenomen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) Biko stierf op 12 september in een poli tiecel in Pretoria tengevolge van hersenlet sel en onvoldoende functionerende nieren. De Landrover raasde de hele nacht door richting Pretoria en stopte alleen om ben zine in te nemen. Biko kwam het voertuig niet uit. Hij lag achterin op een aantal celmatrassen. Af en toe was zijn ademha ling moeilijk, maar soms was zij ook nor maal, zo zei Siebert. Dit zei kapitein1 Daniel Siebert gisteren in Pretoria op de derde dag van het horen van de getuigen in het gerechtelijk onder zoek naar de dood van Biko. Siebert, die lid was van het team dat Biko op 6 en 7 september in Port Elizabeth verhoorde, zei dat geen van de begeleiders van Biko in de Landrover over enige medische bekwaam heden beschikte. PRETORIA (UPI). De Zuidafrikaan- se zwarte leider Steve Biko maakte de reis van 1.200 kilometer van Port Eliza beth naar Pretoria ’s nachts naakt achter in een Landrover van de politie. Hij werd daar naar toe vervoerd voor verdere me dische behandeling. „De Kroon’s, die wroeging gevoelden over wat zij misdeden, doch niet durfden spreken, na alles wat zij ondervonden had den, stelden vertrouwen in den vertegen woordiger van dit blad (Het Volk). En zij legden de verklaring af, eerst aan den ondergeteekende en zijn collega Wink ler van het Rotterdamsche SDAP-orgaan „Voorwaarts”, later ook aan mr. Roobol, dat zij gelogen hadden, alles wat zij ten bewijze van de schuld van Teunissen en Klunder voor rechtbank en Hof getuigd hadden! Maar erger.hun verklaringen zeiden zij, waren hun afgeperst door den rijkspolitierechercheur De Jong, met me deweten van verschillende hooge justitiee- le ambtenaren!. „Veertig dagen lang houden de Kroon’s, man en vrouw, vol dat zij den hamer niet kennen. Dan zwaaien zij om en zeggen, dat inderdaad de hamer van hen is. zer- lor- dde ïeuws- and in lange singen- vaard- od niet STRAATSBURG (ANP). Het Euro pese parlement heeft gisteren in Straats burg de EEG-regeringen gevraagd de bur gerlijke en politieke rechten van de bur gers der negen landen in een verdrag vast te leggen. De staats- en regeringsleiders die 5 en 6 december in Brussel bijeenkomen moeten er, aldus het Europese parlement, bij En geland op aandringen dat het tijdig klaar is met de voorbereiding van de Europese Dat is het geluk van ons volk. Het is kalm, tenzij het heel duidelijk gevoelt, dat er onrecht wordt gepleegd. Met slachtoffers had het steeds medele ven en zooals onze helden der kust de stormen niet ontwijken, waar het geldt mensenlevens te redden, zoo groeit hier de volkskracht in tegen en boven alle on recht.” k oor be- van 295 ger- een and Alleen Vermeer, eerlijke, ruwe kerel, houdt vol dat zij onschuldig zijn. Teunissen en Klunder worden veroor deeld. twee sn-SS wa- voor boek van ■x-SS- hij en en en emen- inter- oude lelijk, de ex- usst.” 'Jï NEW YORK. (UPI), De algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren twee resoluties aangenomen te gen de ontwikkeling van nieuwe wapens voor massavernietiging. In de eerste wordt alle landen gevraagd geen wapens te ontwikkelen die een ver nietigingskracht hebben die vergelijk baar is met die van de atoombom, de waterstofbom of dodelijke chemische of biologische wapens. De tweede 'vraagt de Geneefse ontwape ningsconferentie de tekst uit te werken van een overeenkomst ter voorkoming van de ontwikkeling en aanmaak van nieuwe typen wapens en wapensystemen. J (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Namens de Sovjet-Unie is gisteren op de toetsingsconferentie van de Helsinki-verdragen meegedeeld, dat zij zal trachten te voorkomen dat in de slot verklaring der conferentie nadruk wordt gelegd op de zaak der mensenrechten. „Ze trachtten wel een vliegtuig te rege len om hem naar Pretoria te vliegen, maar er was geen machine beschikbaar, zodat de Landrover maar werd gebruikt”, zo zëi Siebert in antwoord op de vraag van de advocaat van de familie Biko waarom er geen ambulance was gebruikt. Het parlement deed dit op initiatief van het Tweede Kamerlid Cees Berkhouwer (Lib.), volgens wie het „hoog tijd” is dat deze datum (een periode van vier dagen) definitief wordt vastgesteld. Men behoeft Het was een Sacco en Vanzetti-zaak (die duurde in Amerika van 1920 tot 1927), en Kick Geudeker (toen nog „de heer C. G. Geudeker”) werd de Woodward en Bern stein van wat later bekend werd als „de zaak-Giessen-Nieuwkerk”. Terwijl ook an deren bewijsmateriaal tegen de Kroons en ten gunste van Klunder en Teunissen ver zamelden, slaagde Geudeker er vier jaar na de veroordeling in zoveel belastend materiaal te vergaren, dat hij als redacteur van Het Volk een bekentenis van de Kroons wist los te krijgen. Ik citeer Geude ker weer: De parlementaire commissie zal een on derzoek instellen naar de mate waarop men de gevangenen kan voorbereiden op de terugkeer naar de maatschappij. Te- In de acht andere EEG-landen is de overeenkomst al bekrachtigd of gebeurt dit binnenkort en is men het praktisch eens over de manier waarop de verkiezin gen zullen worden georganiseerd. De westerse landen wensen dat de ten uitvoerlegging van de in 1975 te Helsinki getekende akkoorden grondig wordt be handeld en hechten daarbij veel belang aan de mensenrechten. De Oosteuropese landen hebben iedere zinspeling op de schending van mensenrechten in deze lan den evenwel afgedaan met de mededeling dat dit ongehoorde inmenging in binnen landse aangelegenheden was. vens wil de commissie het gevangeniswe zen humaniseren. De Spaanse Tweede Kamer nam gister avond eveneens unaniem een motie aan waarin men het toekomstige lidmaatschap van de Raad van Europa goedkeurde. Spanje zal op 24 november volwaardig lid worden van de Europese Raad. Het lid maatschap van de Raad van Europa wordt door veel Spaanse politici gezien als de toegangspoort tot de Europese Economi sche Gemeenschap. In de verdragen over de oprichting van de'Europese Gemeenschap, Euratom en de Kolen- en Staal Gemeenschappen thans gefuseerd tot de Europese Gemeen schappen zijn de grondrechten niet op genomen. Tot nu toe, aldus de Italiaanse oud-premier Mario Scelba, heeft men zich te zeer geconcentreerd op en beperkt tot, de rechten en plichten van de burger als burger van de gemeenschappelijke markt en te weinig aandacht geschonken aan zijn positie als burger van de gemeenschap. Precies een maand voordat hij overleed heb ik Kick Geudeker nog in zijn huis (vlak bij de Jaap-Edenbaan en niet ver van het Ajax-stadion) geïnterviewd. Het ging over Han Hollander, Joris van den Bergh, Meerum Terwogt en andere oude (en over leden) sportjournalisten en het bleek toen dat Geudeker (indertijd hoofdredacteur en directeur van de weekbladen Sport en Sportwereld en Sportief) niets meer be waard had dat aan die bladen herinnerde. „De overname van Sport en Sportwereld door het Algemeen Dagblad was zo’n nare ervaring, dat ik dacht: weg met die rotzooi! En ik heb er geen spijt van. Mijn vader was ook een bewariër, maar ik heb alles wegge daan, ook een heel pak brieven van Teu nissen, ellenlange brieven waarin hij zijn onschuld bezwoer. Waar moet je met al die dingen naar toe?” verkiezingen die in mei/juni volgend jaar moeten worden gehouden. De minister raad van de gemeenschap dient vóór de periode van mei/juni de definitieve datum voor de eerste rechtstreekse verkiezing van de leden van het Europese parlement vast te stellen. het commerciële televisiestation ITN., Gordon Honeycombe, nam ontslag om dat hij achter de stakers staat en van mening is dat hij geen objectieve uitzen dingen over de staking kon verzorgen. Inmiddels zagen Londenaren gisteren het onwaarschijnlijke tafereel van dui zenden professoren die uit alle delen van het land in hun zwarte toga’s naar West minster waren gekomen, ook voor een demonstratie om hogere salarissen. Zij verlangen een verhoging van 16 percent de brandweermannen hebben om 30 per cent gevraagd). De regering heeft echter duidelijk gemaakt dat zij bij het stand punt blijft dat geen looneisen kunnen worden ingewilligd die boven de rege- ringslimiet van 10 percent uitgaan. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat de eisen van de brandweermannen zullen worden ingewilligd. MADRID. (DPA). De onderhandelin- gen tussen de Spaanse regering en het grondpersoneel op de vliegvelden zijn gis teren op dood spoor aangeland, zodat voor morgen gerekend moet worden op een nieuwe staking. In het afgelopen weekeinde heeft het luchtverkeer van en naar Spanje door een staking van 11.000 man grondpersoneel om hoger loon, ook al stilgelegen. Volgens de stakingsleider blijft de rege ring eraan vasthouden dat zij in het kader van het economisch-herstelprogramma geen loonsverhogingen van meer dan 22 procent kan toelaten. Verwacht wordt dat het kabinet zich morgen opnieuw met het probleem zal bezighouden. Een van de grootste uitdagingen waar de Bondsrepubliek voor staat is volgens Schmidt het terrorisme. Hij was van me ning dat het terrorisme de Bondsrepubliek op een „nauwelijks te beschrijven” proef stelt. De kanselier vindt dat er een halt moet worden toegeroepen aan terreurda den, maar dat dit niet mag betekenen dat er een overmaat aan staatsautoriteit, aan zogenaamde „orde” en aan dwang komt. De Westduitse bondskanselier koos dui delijk partij voor de door veel van zijn landgenoten verketterde schrijvers Böll, Grass,Rienser en de theologen Scharf, Gollwitser en Albertz. Deze mensen waren met name door christen-democratische en christen-socialistische politici ervan be schuldigd dat zij het geestelijke klimaat hadden geschapen waarin het terrorisme kan gedijen. Helmut Schmidt rekende af met de op positie. Evenals na hem fractievoorzitter Herbert Wehner, zei de bondskanselier dat er sombere tijden voor West-Duitsland zul len aanbreken als de CDU-CSU aan de macht is. Als bijna enig land ter wereld zal West-Duitsland geen lid van de Verenigde Naties zijn. Vele landen van de Derde Wereld zouden niet onze vrienden maar onze vijanden zijn, aldus Schmidt. Schmidt noemde de voorzitter van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss, ’n man zonder politiek fatsoen, maar vooral een man zonder zelfcontrole. „Deze man praat niet alleen maar zoals hij doet, hij is ook zo.” Het congres werd voortgezet met de dis cussies over de bijna duizend voorstellen die door de verschillende partij-organen zijn opgesteld. gezicht s, heb- burgse de 61- Nadat lannen sloten ;ast en eg- Dit is de eerste overwinning van de soci alisten in het Spaanse parlement. Sinds 1970 is het onrustig in de Spaanse gevange nissen. De onrust is de laatste twee jaar aanzienlijk toegenomen door de amnestie ën gratieverleningen, waarvan vooral de politieke gevangenen hebben geprofi teerd. Op het ogenblik zit er nog maar één politieke gevangene achter tralies in Span je, die binnenkort wordt vrijgelaten. Teunissen was een van de twee werk lieden (de ander was Klunder) die in 1925, nadat levenslang was geëist, tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld we gens de moord op 4 augustus 1923 op de spoorwegwachter Jacob de Jong te Giessen-Nieuwnkerk. Met een hamer de schedel ingeslagen. Een spoor leidt naar de familie Kroon te Sliedrecht. Kroon ventte met ijs, een concurrent van hem, ijsco-venter Mijnster, zegt de hamer te herkennen: hij is van Kroon. De Kroons hebben in de avond van de moord een gezellig avondje gehad met de arbeiders Teunissen, Klunder en Vermeer. Ik citeer nu Kick Geudeker in Het Leven van 20 april 1929: „De Kroon’s ontkennen. Zij worden ge arresteerd, doch houden hun verklaringen vol. Anderhalf jaar verloopt. Nog twee getuigen hebben zich bij Mijnster gevoegd, die verklaren den hamer bij de Kroon’s gezien te hebben. Opnieuw worden de Kroon’s gearresteerd en met hen Vermeer, Teunissen en Klunder. cht- eisi- iste- I op icht »n haas innel 'eluk ■dam het naar mo- een ver- jlgde auto n de- niet t kan -Cen- Drie van de tien extremisten die in Ham burg gevangen zitten zijn een hongersta king begonnen. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van Justitie in Ham burg bekendgemaakt. Een van de drie is tevens een dorststa king begonnen. Volgens de woordvoerder, die de identiteit van de drie niet wilde onthullen, willen ze met hun actie proteste ren tegen „de onmenselijke situatie waarin ze worden vastgehouden”. De terroriste Ingrid Schubert, die het afgelopen weekeinde dood in haar gevan geniscel werd aangetroffen, heeft uit niets laten blijken dat zij van plan was zelf moord te plegen en heeft zichzelf in een opwelling van het leven beroofd, aldus is gisteren in München verklaard door Beierse functionarissen. kernenergie wordt voorgelegd. Hierin staat onder meer dat er geen bouwstop voor kerncentrales komt. Als voorzitter van de EEG-ministerraad verklaarde de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Henri Simonet dat de kwestie van de preciese datum in Brussel zeker zal worden besproken. De staats- en regeringsleiders zullen al het mogelijke doen om van premier Callaghan duidelijk te horen of Engeland kan deelnemen aan verkiezingen in mei/juni. niet te wachten tot het Engelse parlement de overeenkomst van de negen landen heeft bekrachtigd waarin deze zich vast leggen op de periode mei/juni en heeft besloten hoe deze Europese verkiezingen worden gehouden. ;sers »n te een dhy- izing dan mensenrechten’ tnjfel O „Geen nadruk op

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3