Loon-T echnische VANNACHT DOOR FRANKRIJK UITGELEVERD Dienst moet lonen Vlaggen kijken PvdA verliest Werk aan Binnenring gaat door Rellen bij Haagse gemeenteraad Man vermoord in Amsterdam Alleen wonder kan centraal akkoord nog redden in wijken Rotterdam buiten cao nagaan Perfektie tot in het kleinste detail VAN PAMPUS Damiate Pers IJmuider Courant kruisstraat ’n Avondje uit! modenieuws uit de Minister vermoord in Afghanistan Schotse Kilts Hoge Raad: Geen verschoningsrecht voor journalisten WILLEM f de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 63 - OVERVEEN Reserveren: 023-263600 s Maandags gesloten Maximum-minimum meg 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 NOVEMBER D( 1 7 DONDERDAG Vervolg van pagina 1 24 12 66 Tel. 023- 4 RESTAURANT i 89 f kruisstraat 7 haarlem k, Hhn kunt CE overal Dinrrrn boet CE bij KI. Houtstraat 44 - Haarlem Tafelres. 323734 en 325369 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Haagse politie heeft de afgelopen nacht tegen 38 leden van het Haagse Kommitee Jongerenhuisvesting proces-verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk. De groep had uit onvrede over het resultaat van een gesprek met burgemeester Schols het gemeente lijk informatiecentrum bezet. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De harde houding van de werkgevers, waardoor het nu wel vrijwel zeker is dat er geen centraal akkoord voor 1978 komt, blijkt voornamelijk te zijn inge geven door een aantal leden van het VNO. „Een aantal, zoals de metaalwerkgevers en een aantal multinationals, is nu opgelucht, omdat ze zichzelf sterk genoeg achten hun zaken zelf te regelen. Zij willen geen gedon der met de vakbeweging en zullen waar schijnlijk meer toegeven dan in een centraal akkoord zou worden geregeld”, aldus een bestuurslid van een werkgeversorganisatie. 1 r v w I I r Volgens het wetsontwerp zal de minister van Sociale Zaken werkge vers, die geen partij zijn bij een cao en werknemers die bij hen in dienst zijn kunnen binden aan een overeenkomst die tussen organisaties van werkgevers en werknemers is gesloten. Uitgangspunt is dat via onder- handelingen een duidelijk beperkte verhoging en andere arbeidsvoor waarden worden overeengekomen. Het gaat erom dat deze loonstijgin gen dan gelijk lopen met die van de cao-lonen. gerard a. van der steur hef enmode damesmode L Filet de Regót Wijnadvies: 1970 Ch&teau Gloria St. Julien STUTTGART PARIJS (Reu- ter/AFP). Klaus Croissant, die advocaat was van leden van de Baader-Meinhofgroep, is vanmor gen om kwart over één Neder landse tijd overgedragen aan de Westduitse autoriteiten, zo heeft het Franse ministerie van Justitie bekendgemaakt. - - Klaus Croissant (ADVERTENTIE) f s (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) 0.70 f 141,50 'trf d? I ROTTERDAM. Bij de wijkraads- verkiezingen die gisteren in Rotterdam zijn gehouden, is ongeveer de helft van de kiezers opgekomen die deelnamen aan de Tweede-Kamerverkiezingen in mei van dit jaar. Vergeleken met de uitslag van toen haalde de PvdA min der stemmen, terwijl het CDA licht steeg en de VVD ongeveer gelijk bleef. De drie wijken tellen samen 120.000 inwoners. Croissant werd in Straatsburg overge dragen aan de Westduitse functionarissen, enkele uren nadat het Hof van Beroep in Parijs de regering had geadviseerd de ad vocaat uit te leveren. Zijn Franse verdedi gers protesteerden onmiddellijk tegen de beslissing en lieten weten dat zij beroep hadden aangetekend tegen de uitspraak van het Hof. Een van Croissant’s verdedi- Het Parijse Hof van Beroep had gisteren bepaald dat Croissant kon worden uitgele verd alleen voor een deel van de beschuldi gingen die West-Duitsland tegen hem had ingebracht. Volgens het vonnis kan de Bondsrepubliek hem alleen berechten voor bepaalde hulp aan zijn cliënten. Toen hij zijn verklaring vervolgde, liet de burgemeester de publieke tribune ont ruimen. Aanvankelijk gebeurde dat op een Zij voegden eraan toe dat hun beroep normaal gesproken een poging om Crois sant over te dragen voor enige tijd zou hebben geblokkeerd. gers, Roland Dumas, zei in Parijs dat de regering oneervol had gehandeld. De ad vocaten zeiden dat zij Croissant niet in de gevangenis mochten bezoeken en beklaag den zich erover dat zij door de Franse politie waren gemolesteerd. In een com muniqué deelden zij mee te protesteren tegen de snelheid waarmee de Franse re gering de uitlevering realiseerde. Zij te kenden protest aan tegen dit „uitzonder lijk ernstig veronachtzamen van het recht van asiel en de rechten van verdediging”. Overigens zegde de burgemeester de jongeren een gesprek toe over de huisves tingsproblematiek. De afvaardiging van het Kommitee legde tijdens dat gesprek een aantal andere eisen op tafel die door de gemeente niet werden geaccepteerd. KABOEL. (AFP) De Afghaanse mi nister van Economische Planvorming Ali Achman Choram is gisteravond in de hoofdstad van zijn land, Kaboel, ver moord.' Ali Achmad Choram was een van de vertegenwoordigers van de nieuwe klasse van Afghaanse technocraten. De moordenaar van de minister is na een vuurgevecht door de politie gearresteerd. Ali Achmad Choram werd in 1974 door president Daoed tot minister benoemd. Hij bleef in het kabinet gehandhaafd bij de regeringsorganisatie die begin dit jaar plaatsvond. vrij rustige manier. Toen een aantal leden van het Kommitee weigerde de raadszaal te verlaten, ontstond een handgemeen waarbij enige tientallen te hulp geschoten agenten de knuppel hanteerden. Volgens de jongeren is de ontruiming van het informatiecentrum gepaard ge gaan met geweld van de zijde van de politie. Een woordvoerder van de politie ontkent het gebruik van geweld. Tijdens het laatste overleg tussen werknemers, werk gevers en regeringsdelegatie, heeft minister Duisenberg omstandig uiteengezet dat het niet verantwoord is het begrotingstekort op te voeren. VNO-voorzitter Van Veen deed na het vertrek van Duisenberg de suggestie om, ter verlaging van de uit te betalen prijscompensatie, een miljard extra beschikbaar te stellen. De helft van dit bedrag, 500 miljoen, zou dan weer via de belastingen terugvloeien in de staatskas. Het kabinet is hierop in de brief van zaterdag van minister Boersma niet ingegaan, en heeft er zelfs met geen woord over gerept. „Het VNO met name voelt zich nu door Boersma voor het blok gezet en heeft gezegd: wij willen niet verder”. Volgens de werkgevers zou Boersma over de beschikbaarstelling van de 500 mil joen nog contact hebben gehad met de vakbeweging, doch op de vraag of zij zouden willen meewerken om mogelijk te maken. „Met name het VNO is verbitterd, omdat Boersma van Duisenberg geen duimbreedte heeft gekregen om iets meer te doen”. (Van onze Amsterdamse verslaggeefster) AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam mag doorgaan met het werk aan de Binnenring, het verkeersplan waaraan men op 1 november onder protest van diverse zijden begonnen was. Dat protest had geleid tot een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank die vanmorgen de eis tot stopzetting van de werkzaamheden afwees. In de Stichting van de Arbeid, die vrijdagmorgen bijeenkomt ter bespreking van het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1978, is men van mening dat men geen stap verder zal komen. FNV-voorzitter Wim Kok zal de werkgevers vragen of zij bereid zijn mee te werken aan een centraal akkoord. Hij zal dan van de VNO-voorzit ter het neen horen. De werkgevers zullen wel alsnog bereid zijn verder te praten, als het kabinet voor de bijeenkomst duidelijk laat blijken nu concreet te willen aangeven hoe de resterende 500 miljoen zal worden besteed. het bedrag aan de werkgevers beschikbaar te stellen, kreeg hij een botweg nee. Daarom moet de ontwikkeling nauwlet tend worden gevolgd. Het wetsontwerp maakt het mogelijk de Loon Technische Dienst bevoegdheid te geven tot onderzoek op dit punt, bijvoorbeeld op grond van klachten van organisaties of van individu- elen. Door middel van dit onderzoek kan ook de ontwikkeling van de zogenaamde incidentele loonstijging (door promoties, rangentoeslagen, overwerk e.d.) beter wor den gevolgd. In dit verband wordt voorge steld de cao’s ter visie te leggen. De bevoegdheden dienen zodanig te worden gehanteerd dat voor hoger betaal den een maximum loonwijziging wordt aangegeven en voor de lager betaalden maximum en minimum tegelijk. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de sociale part ners overeenkomsten sluiten waarin zij precies aangeven welke loonverbeteringen niet alleen minimaal voor elke functie of groep van functies moeten worden aange houden. De loonmatiging waartoe de partners besluiten dient in duidelijke afspraken ov er een precies vastgelegde loonsverhoging (minimaal en maximaal) te worden neer gelegd. De opzet van het wetsontwerp maakt het mogelijk om de regels voor alle niet-cao-werknemers vast te stellen, maar ook te onderscheiden naar bedrijfstak. Zo dra een cao tot stand komt kunnen regels worden gesteld, maar niet eerder dan de ingangsdatum, voor de niet-cao-werkne- mers in die sector. Waar geen cao’s voorkomen moet met het stellen van regels worden gewacht tot zich een meer algemene ontwikkeling af tekent. Dat kan vrij spoedig het geval zijn, meent Boersma, die de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties hierover om advies zal vragen. Mocht voor het einde van 1977 nog onvoldoende inzicht bestaan in de loonontwikkeling, dan kan de minister in de eerste helft van 1978 nog geen regels stellen. Met het oog daarop is voorzien in een zogenaamde „pas-op-de-plaats-bepaling" om te bereiken dat in de niet-cao-sector voor wat lonen en andere arbeidsvoor waarden betreft enige tijd de bestaande situatie wordt voortgezet. In dit verband wordt voorgesteld 31 oktober als peilda tum te hanteren. DIRECTIE. Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije De Mttt In normale lengte komen op f 179^ In een lengte tot de grond op f818~ HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning h e li l< o i< k si g d v n d v o v „Ik van d nu ev spann rustig overg door i even te ori Ove dat ei meer b. VI si 13,90 f 40,- 53,- f 157,30 203,- IJ] het rece in 1! Rijn kien laats IJmi r 2 a t c V c F De twintig tot dertig briljanten in onze alliance-ringen zijn stuk voor stuk van dezelfde hoge kwaliteit: top wesselton, loupezuiver, tot op tienden van een millimeter precies even groot Bij ons vindt u een grote kollektie Uw voorkeuren vertrouwen waard Amsterdam-Kalverstraat 117 ’s Gravenhage-Plaats 5 In de wijk Alexanderpolder (40.000 inwoners) waar al een deelgemeente- raad bestond, daalde de PvdA van 38,6 procent (mei ’77) naar 33,3 procent. Bij de vorige deelraadsverkiezingen (1974) haalde men 30,7 procent. Het CDA haalde 25,5 procent (mei ’77: 22 procent, 1974: 25,1 procent) en de VVD kwam op 24,3 procent (mei ’77: 22,1 procent, 1974: 22,9 procent). Ook in IJssehnonde (40.000 inwoners), waar nog geen wijk raad bestond, daalde de PvdA: van 55,5 procent (mei ’77) naar 45,3 procent. Het CDA steeg van 18,3 procent (mei ’77) naar 24,8 procent en de VVD daalde van 10,8 (mei ’77) naar 10,3 procent. In Centrum-Noord (40.000 inwoners), de enige oudere wijk die bij deze ver kiezing betrokken was, was het op komstpercentage zeer laag: 34 procent. In de andere wijken schommelde het rond de 45 procent. De PvdA daalde hier van 48,1 (mei ’77) naar 36,7 pro cent, het CDA steeg van 18,7 procent (mei ’77) naar 24,2 en de VVD daalde van 16,8 (mei ’77) naar 15,4 procent. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Woensdag is in zijn woning te Amsterdam de 62-jarige kan toorbediende T. Terpstra vermoord. Een buurman heeft het lichaam van de alleen wonende man in de namiddag ontdekt. Het slachtoffer dat met een steekwapen is gedood, lag ontkleed onder een deken naast zijn bed. Er is geen wapen gevonden. (ADVERTENTIE) werknemers die onder de werkingssfeer van cao’s worden gebracht via algemeen verbindendverklaring. Een groot deel van de Amsterdamse middenstand, alsmede de Kamer van Koophandel en de vermaakscentra in de binnenstad hadden dit geding aangespan nen omdat naar hun mening de gemeente een onrechtmatige daad beging. Men was op 1 november begonnen, terwijl er nog een administratiefrechtelijke procedure loopt waarin zoals ter zitting bekend werd begin december uitspraak wordt gedaan. Het plan behelst de aanleg van vrije trambanen in het drukke stadsdeel, rond het uitgaanscentrum Leidseplein, terug dringing van het autoverkeer en meer rechten voor de fietsers. De protesten be treffen vooral het feit dat nu de bereik baarheid van de middenstand (en ook van de theaters) wordt aangetast. Kritiek was er ook dat er verder nog geen verkeerscir culatieplan of aansluitend parkeerplan is. De president ging zich zelf ter plekke oriënteren per tram. In het Wibauthuis (Publieke Werken) werd de zitting van het kort geding in een tweede sessie voortge zet, en kon hij tekeningen en een maquette zien. De Amsterdamse wethouder voor verkeerszaken, Th. P. Treumann zei toen dat er „binnen een termijn van maanden" een verkeerscirculatieplan in hoofdlijnen gepresenteerd zal worden. Het Binnen- ringplan is het voorspel hiervan. De harde opstelling van de werkgevers richt zich op minister Boersma van Sociale Zaken, die niet bereid is nu de gereserveerde 500 miljoen beschikbaar te stellen om een verlaging van de uit te betalen prijscompensatie Minister Boersma heeft de afgelopen dagen te kennén gegeven dat hij of zijn opvolger dit in de eerste helft van het volgend jaar zou kunnen bekijken. Dit heeft dan definitief de afwijzende houding van de werkgevers bepaald. „Of minister Boersma moet deze week nog met een wonder komen aanzetten. Anders kan hij een cen traal akoord wel vergeten”, aldus werkgeverskringen. Het gaat in het wetsontwerp om drie groepen werknemers: hoger personeel in bedrijfstakken waar in het algemeen een cao wordt afgesloten voor het produk- tiepersoneel en- of het administratief per soneel; hoger en lager personeel in bedrijfstakken waarin niet (of zeer ten dele) cao’s van toepassing zijn (bijvoor beeld werknemers in de detailhandel) en Alliance-ringen van Willem van Pampus BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 OudBweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 waardoor de Franse regering de uitleve ring kon opdragen bij decreet. Het Hof bepaalde dat de beschuldiging inzake hulp aan stadsguerrillastrijders volgens de Franse wet gestraft kon worden met meer dan een jaar gevangenisstraf, waardoor Croissant in overeenstemming met een verdrag van 1961 tussen Frankrijk en West-Duitsland kon worden uitgeleverd. Croissant heeft nog voor zijn uitleve ring aan West-Duitsland een verklaring gegeven aan een van zijn Franse verdedi gers, waarin hij zegt dat hij nooit zelf moord zal plegen. „Ik zal mijn leven nooit beëindigen door een zelfmoord. Mocht ik in een Westduitse gevangenis sterven, dan kan dat nooit een zelfmoord zijn. Geloof de leugens van de moordenaars niet”, zo luidt de verklaring. Het Hof van Appèl aanvaardde een van de twee Westduitse arrestatiebevelen, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met de beslissing, dat de journalist dr. F. A. H. Hoogendijk ver plicht is alsnog een aantal vragen te beant woorden in de zogenaamde „KGB-zaak” heeft de Hoge Raad in feite nogmaals vastgesteld dat de Nederlandse journalist zich niet kan beroepen op het verscho ningsrecht. PSP-fractievoorzitter Bram van der Lek meent, dat de zaak in een nieuwe fase is gekomen nu Hoogendijk niet langer in zijn weigering kan volharden de door Van der Lek gestelde vragen te beantwoorden. Vol gens het PSP-Kamerlid staat nu vast dat alle door hem als getuige opgeroepen jour nalisten tot spreken verplicht zijn of nog zullen worden. De betrokkenen hebben in dag- en week bladen Van der Lek genoemd als agent voor de Russische geheime dienst (KGB). Van der Lek zal nu een uitspraak van het Hof in Amsterdam vragen over de vraag of een minder ingrijpend middel dan gijze ling gebruikt kan worden om de betrokken journalisten zover te krijgen dat zij alsnog een verklaring afleggen De heer Van der Lek zou zo spoedig mogelijk beslissen of en wanneer hij Bona- ventura, de uitgeefster van Elseviers Ma gazine, alsnog tot schadevergoeding zal aanspreken. Croissant bevindt zich momenteel in een gevangenis in de deelstaat Baden-Würtem- berg. Hij is daar per helikopter naar toe gebracht, zo is in kringen uit de omgeving van gerechtelijke autoriteiten in Stuttgart vernomen. Om veiligheidsredenen werd niet bekendgemaakt in welke gevangenis hij zit, maar vermoed wordt dat hij is Naast de bekende Schotse ruiten voert Kinloch Anderson ook zogenaamde re- productlon-tartans Dit zijn Imitaties van de tartan kleuren uit da 18e eeuw, toen men de kleurstoffen nog niet langs che mische weg, maar uit wortels, mossen en bloemen van de Schotse hooglanden maakte. Het Is Interessant om die wat fletsere kleuren te zien naast de ons zo bekende tartan-kieuren en ze blijken zeer fraai gecombineerd te kunnen worden met pullovers en blouses. Eerder op de avond moest de politie met geweld de publieke tribune ontruimen tij dens een vergadering van de gemeente raad. Vertegenwoordigers van dezelfde groep jongeren protesteerden daar tegen de gebeurtenissen rond de 23-jarige Yolan da Renardus, een hoogzwangere Suri naamse vrouw die in Den Haag geen goede woonruimte kan krijgen. Mevrouw Renar dus is voor het Kommitee een symbool geworden van de slechte huisvestingsmo- gelijkheden in Den Haag voor alleenstaan den, buitenlanders en jongeren. Onlangs werd zij door haar huisbaas weggejaagd uit het kamertje van vier bij vier meter, waarin zij met haar negen maanden oude dochtertje Natasja woonde. De gemeente wil de ongehuwde Yolanda, die enige tijd in hongerstaking is geweest om zo huisvesting af te dwingen, geen voorrang geven bij het zoeken naar een definitief onderkomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zou dat niet eerlijk zijn ten opzichte van de vele andere moeilijke gevallen. De vrouw is inmiddels door het Kommitee onderge bracht in een kraakpand. De moeilijkheden in de raadszaal begon nen, toen een van de jongeren tijdens het debat een verklaring wilde voorlezen, waarin stelling werd genomen tegen de huisvestingspolitiek van de gemeente Den Haag. Van de waarschuwing van burge meester Schols dat zoiets ongewenst was, trokken de jongeren zich weinig aan. Een aucces-artikel In onze damescomer zijn de Schotse kilts, In tartan-rulten De rokken hebben het originele model: plooi tjes achter, het dubbele voorstuk glad en de sluiting aan de rechterkant Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit: schoolkinderen in Jeruzalem kijken hier in een etalage, waarin naast Israëlische nu ook Egyptische vlaggetjes staan, vooruitlopend op het mogelijke bezoek van de Egyptische president Sadat aan Israel. i hirftikh'dinq maatkleding Ofwelhoe verrassend-gezellig u kunt dineren in De Bokkedoorns. Denk in deze tijd daar eens vaker aanflonkerend kaarslicht, zachte muziek, hoffelijke bediening en -last but not least- wildspecialiteiten Enfin, reden genoeg om vandaag of morgen ons restaurant te bezoeken. Bon Appetitl ssWsss nu in Westduitse gevangenis opgesloten in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart. Deze week speciaal aanbevolen: Foie d’oie frais Coquille St. Jacques Denkt u om uw Kerstreservering

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4