SCHEIDENDE DIRECTEUR J. VAN RUN VAN LOODSWEZEN: Directeur M. C. Willemse wil vertrouwen snel herwinnen zijn me niet in m’n kouwe kleren gaan zitten rs Ontdek hoe lekker gevuld, speculaas kan zijn. banketbakkerij ip.ha Zen berg ■i „Laatste jaren Naar Umond Publiek De waarheid Boos it Spreekbeurt Begroting Voorlichting Motteballen Hond Tijd Parkeren Netty Streep eronder Administrateur Hap-slok Veel te doen Fris gezicht ,,Er moet veel gebeuren bij het Loodswezen IJmond Oorkonde if 4 DONDERDAG 1 7 NOVEMBER 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN 5 im X X X :e- ist in ;r- >r- n- IJMUIDEN. Voor kapitein ter zee J. van Rijn is het vrijdag voor het laatst wisselen van de wacht. Dan neemt hij met een officiële receptie afscheid van het loodswezen en van zijn actieve loopbaan, die in 1939 begon als adelborst bij de Koninklijke Marine. De heer Van Rijn geeft eerlijk toe, dat vooral de laatste jaren hem niet in de kouwe kleren zijn gaan zitten en dat hij wel naar enige rust verlangt. Die laatste jaren heeft hij als directeur Loodswezen van het district IJmond vooral te maken gehad met de proeven met tenderbeloodsing. ij* I De algemene beschouwingen van de fractievoorzitters op de gemeentelijke begroting 1978 hebben het college voor een nieuw probleem gesteld. Er was weinig om op te reageren. „U heeft met uw beschouwin gen overwegend een aantal problemen van nationale en zelfs internationale politiek aangeroerd”, verzuchtte loco- burgemeester Theo Witte dins dagavond toen „het woord aan het college was”. Gelukkig ble ken er toch nog een paar woordvoerders te zijn geweest die gemeentelijke begrotings problemen hadden aangeroerd. Het college stond ook nu niet met de mond vol tanden. Laxtge Nieuwrftraat 439 IJmuiden. Telefoon 02550-16479 Mte** J (aft ■i (ADVERTENTIE) i >0 5 8&&&S3S$SS9S3$SSSS&SS0> sss teer ieen uur lur „Ik ben blij, dat wat dat betreft de druk van de ketel is. Het is erg plezierig, dat er nu even een rustperiode intreedt bij alle spanningen en emoties, zodat we in wat rustiger water zijn verdaagd tijdens het overgeven van het roer”, zegt hij. „Daar door heeft mijn opvolger M.C. Willemse even de tijd om zich in zijn nieuwe functie te oriënteren.” Overigens wijst de heer Van Rijn erop, dat er in het district IJmond wel heel wat meer gebeurt dan enkel de loodsdienst in wezen terecht kwam. Hij had toen al een actieve periode bij de marine achter de rug. Tijdens zijn opleiding als adelborst week de jonge Van Rijn met HMS mijnen legger „Medusa” uit naar Engeland op 14 mei 1940. Na het voltooien van zijn studie volgde zijn eerste aanstelling aan boord van de „Jacob van Heemskerk”, een lichte kruiser voor luchtverdediging, die kon vooien begeleidde door de Ierse Zee en de Atlantische Oceaan. Tot half 1943 volgden escorteopdrachten op verschillende sche pen. Daarna kwam officier Van Rijn bij de motortorpedobootdienst in Dover totdat die dienst na de invasie in Normandie werd opgeheven. Na een korte periode als instructeur werd de heer Van Rijn in 1947 betrokken bij de politionele acties in Ne- derlands-Indië. Daarna volgden verschei dene aanstellingen. „Als ik in Nederland was, had ik praktisch altijd een walfunc- tie”, zegt hij nu. „Ik vond dat varen in ons Soms wordt iemand in de raadszaal boos. Een klein beetje. Nooit erg. Bij voorbeeld loco Theo Witte als hij rea geert op de opmerking van WD’s frac- tievoorman Schoonkind. Die is name lijk van mening dat het met de betrok kenheid van de burger bij de besluit voorbereiding slecht is gesteld. „Dat is niet waar”, zegt Witte wat gepikeerd en achter elkaar lepelt hij voor de vuist weg(!) een aantal voorbeelden op die het tegendeel bewijzen. „Het Gilden- spoor, Oud IJmuiden, het speelterrein in Santpoort, de buurthuisnota en de nota bijbelonderricht. Allemaal nota’s van werkgroepen waarop burgers kon den inspreken”. Veel belangrijker vindt de heer Willem se het echter, dat er nu een gelegenheid is om het vertrouwen van het personeel te rug te winnen. „Met elkaar moeten we trachten van de loodsdienst een goed en gezond werkend bedrijf te maken en de Hij wijst er nog eens bijzonder op, dat er naast de proeven met tenderbeloodsing in het dictrict IJmond wel meer is gebeurd. Met name de proef met de automatisering van het lichtschip Texel vindt hij van groot belang. Als de proef slaagt, zuilen moge lijk meer lichtschepen geautomatieseerd het district Noord in Delfzijl werd onder zijn leiding in aanbouw genomen. „Ik geloof wel dat tenderbeloodsing een goed alternatief kan bieden voor het ge bruik van een loodsboot. Maar je moet dan wel daarvoor geschikte vaartuigen vinden. Gezien de teruglopende scheep vaart hier vind ik de overweging om naar zulke economischer manieren te zoeken in de Umond wel op haar plaats, ook al gezien de korte aanloop voor het schepen naar de pieren”, aldus de scheidende di recteur. Voor de heer Van Rijn komt er met de afscheidsreceptie, die vrijdagmiddag tus sen drie en vijf uur op de loodsensociëteit wordt gehouden, echt een streep achter zijn arbeidzaam leven te staan. „Ik ben niet van plan de arbeidsmarkt nog meer te verpesten door me nog eens ergens in een baan te storten. Ik ben dan nog wel bijna 58, maar ik vind toch, dat jongere mensen dat maar moeten doen. En ik heb bezighe den genoeg. Naast belangstelling voor boe ken over scheepvaart, knutsel ik graag. En ik heb al die jaren maar weinig tijd voor mijn hobby’s gehad.” Slechts twee func ties resten de heer Van Rijn nog even, namelijk als buitengewoon lid van de Raad voor de Scheepvaart en als gedele geerde bij de examencommissies, voor de Rijn- en binnenscheepvaart. En dat mag van hem nog wel voorlopig zo blijven. te aal- irdt den rbij •art- zij igen e of nge- met t tot af zijn, kge- aver het acht kan nog Het voordragen van de algemene be schouwingen nam maandagavond in totaal 2,5 uur in beslag. Gemiddeld was er dus voor iedere fractie een spreek tijd van 25 minutep. Met een half uur pauze nam de eerste avond van de miljoenendans „slechts” drie uur in be slag. Dinsdagavond kabbelde de stem van wethouder Haike van der Werff anderhalf uur door de raadszaal. Zijn collega Harry Scheeper had het in tien minuten bekeken. Theo Witte rondde de zaak af met een babbel van krap een half uur. Hij zit in zijn eentje aan een tafeltje bescheiden opgesteld tussen de troon van het college en de zetels van de raadsleden. Hij luistert aandachtig naar hetgeen er over en weer wordt gezegd. Af en toe noteert hij wat. Wie is die man? een ing” ctor oor- mde •and ilda- iers L OV- ?ing eer- •erp alle laar Ze gels i de kne- worden, zodat er geen bemanning aan boord van die schepen meer nodig is. Ook binnen de dienst betonning wordt gezocht naar een grotere rationalisatie zodat met minder materieel de bebakening en beton ning toch goed kan gerund worden. En in het voorjaar staat de „betonning” weer een krachtproef te wachten, wanneer het internationaal betonningssysteem langs onze kust wordt ingevoerd. In een dag of vier moeten dan alle bakens vervangen worden, een geweldige operatie, die veel voorbereiding vergt. Praten maakt dorstig. Luisteren ook. Op het stadhuis weet men daar wel raad mee. Gerrit Kamkes, hoofd van de huishoudelijke dienst, zorgt er met zijn staf van bodes voor dat iedereen tijdig wordt gelaafd en gespijzigd. Per avond gaan er zo’n slordige 250 kopjes koffie door. In de pauze naar keuze vergezeld van een plakje cake of amandelbrood- je. Als het laat wordt zijn er croquetten en saucijzenbroodjes. De gemeente is een goede gastheer. land ook maar niks, je zat veel te veel aan het lijntje, terwijl je in de oost of de west bijna god aan boord was.” In 1959 kwam er voor de heer Van Rijn een eind aan zijn actieve zeemansloop- baan samen met HMS „Van Speyk” die hij op zijn laatste reis naar de schroothoop bracht. Van 1960 tot half 1963 was hij leraar in onderwaterwapenen in Den Hel der en het laatste jaar bij de strijdkrach ten eerste officier voor de onderzeedienst. In augustus 1964 meldde hij zich aan voor een vacature bij het Loodswezen en werd hij benoemd tot inspecteur in Rotterdam, en twee jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van het Eerste en Tweede district met als standplaats Harlingen. Zijn overgang naar het loodswezen ver klaart hij als volgt: „Ik was toen 44 jaar en met je 50-ste ging je bij de Marine met ontslag en dat leek me wel bar vroeg. Het loodswezen trok me wel aan. Het leek me een vak, waarin je een beetje eigen baas was en daar kon ik tot mijn 55-ste blijven. Het was misschien uitstel van executie”. Het is wél een paar jaar langer geworden voor het afscheid van directeur van Rijn plaats heeft. Hij is nu bijna 58 jaar, maar dat komt weer omdat later van een direc teur verwacht werd, 'dat hij zo’n tien jaar bleef. Als directeur in Harlingen kreeg de heer Van Rijn veel te maken met de betonnings- activiteiten van het Loodswezen. In „zijn” tijd werd de boeienroute in het Waddenge bied gewijzigd om een gescheiden ver keerssysteem voor de scheepvaart in te voeren vanaf de Duitse Bocht tot voorbij de Wadden. Dat heeft een grote voorberei ding gevergd, want alle boeien moesten in één dag vervangen worden. „Het was op het nippertje”, Vertelt hij nu,„ toen de laatste boei erin ging, was het al wind kracht 8.” Ook het nieuwe kantoor van Even terugkomen op de plattegrond van de raadszaal. Rechts onderin een sterretje. Dat sterretje duidt de plaats aan van de voorlichtingsambtenaar. Iedere raadsvergadering is hij aanwe zig. Hij zit er voor informaties. Ge vraagd naar wie er van zijn diensten het meest gebruik maken antwoordt hij prompt: „de pers”. De geneugten der democratie worden met de jaren steeds duidelijker waar neembaar. Commissievergaderingen vroeger streng besloten zijn reeds geruime tijd openbaar. Schoonkind zou het een goede zaak vinden als de burger op dat soort bijeenkomsten spreek recht zou krijgen. Het college wil de toestemming daartoe overlaten aan de voorzitters van de onderscheidene commissies. Gehoord op de perstribu ne: „Duren die avonden nog langer!!!” Op 1 september 1972 kwam de heer Van Rijn naar de IJmond, waar hij vrijwel onmiddelijk geconfronteerd werd met de plannen om tot tenderbeloodsing te ko men. „Als directeur heb je daar wel een stem in, maar het beleidsvoornemen van de directeur-generaal ligt er en je bent verplicht dat plan in grote lijnen uit te voeren. De invloed van een directeur daar in werd wel eens overschat.” IJmuiden. „Door de tenderproeven zijn die andere zaken, zoals het betonnings- werk en de kustwacht overschaduwd, maar in de afgelopen periode is veel tot stand gekomen”. De scheidende directeur wijst daarbij op het tot stand komen van een klein verkeersleidingssysteem bij Texel, de automatisering van de lichtsche pen en de bouw van een nieuw magazijn voor de betonning in Den Helder. z Kolonel van Rijn is nog een van de mensen, die vanuit de Marine bij het loods- Slechts zeer zelden komt het voor dat de ruimte die voor het publiek in de raadszaal is gereserveerd te beperkt is. Maandag mocht over belangstelling voor het gemeentelijk wel en wee niet worden geklaagd. Een stevige groep dames bezette de plaatsen op de pu blieke tribune. „Vrouwen die zich oriënteren op de samenleving” is de naam van de cursus die deze dames volgen in het buurthuis De Brulboei. Geen theekrans of kletsclubje maar vrouwen die zich daadwerkelijk ver diepen in wezenlijke aspecten van het samenlevingsgebeuren. IJMUIDEN. „Ik ben hier binnengewandeld als „meneer” Willemse”, zegt kapitein ter zee M. C. Willemse, de nieuwe directeur van het Loodswezen district IJmond. Hij betreurt de aanspreektitel „kolonel” eigenlijk. Eerstens is het een term uit de landmacht en tweedens vindt hij meneer veel beter. Hoewel afkomstig uit de marine, voelt hij zich nu geen marineman. „Het loodswezen is losgekoppeld van de marine en ik heb in een open sollicitatie meegedraaid”, zegt hij erover. Hij is een groot voorstander van die zelfstandigheid van het loodswezen. „Goed, we leunen nog een beetje tegen de marine aan, zoals bij technische adviezen en bijstand, maar we moeten leren zo snel mogelijk op eigen benen te staan en ik hoop, dat dit onder de nieuwe directeur- generaal meer gestalte gaat krijgen”. De 47-jarige oud-marineofficier zit er niet mee, dat hij uit die marine is voortgeko men. „Ik vind het loodswezen een interes sant en dynamisch bedrijf met plezierige en vooral gemotiveerde mensen, die zich in dienst stellen van de zeescheepvaart. Natuurlijk was de nieuwe directeur erg blij met de beslissing tot het opschorten van de tenderproeven. „Ik sta daar volko men achter en dat heeft ook in onze ad viezen aan de directeur-generaal doorge klonken. We zullen een dergelijke reorga nisatie beter dan in het verleden moeten opzetten”. Vandaag worden de begrotingsde- batten voortgezet. Om half acht vana vond beginnen de zogenoemde discus sies in tweede termijn. Volgende week worden de hoofd stukken stuk voor stuk onder de loep genomen. Dat begint maandag de 21e, dinsdag de 22e wordt op dezelfde voet voortgegaan. Woensdag de 23e hoopt men er een eind aan te breien. Mocht dat niet lukken dan is de donderdaga vond gereserveerd voor „onvoorziene omstandigheden”. Alle vergaderingen beginnen om half acht en zijn openbaar. Voor wie een iets wil proeven van het gemeente lijk bestuursapparaat mogelijk een ge legenheid om even binnen te wippen op het Plein 1945. Je neemt er altijd iets van mee. Al was het maar een kop koffie met een amandelbroodje. Alvorens mr. A. B. J. Koch maandagavond tot de zaak kwam waarvoor hij het spreekgestoelte be klom legde hij het college een vraag voor waarop hem het antwoord wel zal worden onthouden. De wind gierde in alle hevigheid rond het stadhuis. Loei de en brulde. „Het lijkt wel of de Mexi caanse hond hier rondwaart”, merkte de WD’er enigzins verbaasd op. „Of is het mogelijk een structurele fout in de creatie van Dudock”, voegde hij er fijntjes aan toe. De communist Hoorn weet sinds maandagavond waar de Waarheid van daag komt. De liberaal Koch brabbelde iets in het Frans. „Vertaalt u dat eens eventjes”, interrumpeerde Hoorn. Koch schraapte de keel en observeerde de communist sceptisch over zijn bril. „Uit de botsing van meningen komt de waarheid tevoorschijn”, repliceerde hij. Hoorn knikte en fluisterde iets tot zijn fractiegenoot. „Wist jij dat?” basis daarvoor is nu gelegd.” De heer Willemse vindt het daarom zo belangrijk omdat er in IJmuiden nog zoveel moet gebeuren. Hij noemt daarbij de bouw van een hypermoderne seinpost met geheel nieuwe radar en moderne communicatiesyste men. Hij noemt de plannen, die ontwik keld moeten worden voor nieuwbouw van accommodatie voor de afhaaldienst, zeker als het in de toekomst toch een tender- dienst gaat worden. Hij denkt daarbij aan een mogelijke combinatie met complete nieuwbouw van het kantoor van het Loodswezen in IJmuiden. „We moeten het loodswezen een wat nieuw en fris gezicht geven. Daarbij denk ik dan ook aan het feit, dat de vuurtoren volgend jaar een eeuw bestaat en dat zo’n moment een kans is om dat eens onder de belangstelling te brengen, bijvoorbeeld door een tentoonstelling en bezichtiging van de toren”. En vanzelfsprekend wil de heer Willemse er niet omheen: „We moeten bekijken hoe we proeven met de tenderbe loodsing opnieuw aan gaan pakken. Maar dat moet in alle openheid, samen met het personeel. Medezeggenschap hoort in deze tijd een normale zaak te zijn”. Het college blijft zich verzetten tegen stemmen die regelmatig weer opgaan om het Marktplein beschikbaar te stel len voor het parkeren van auto’s. De progressief Kuiper ziet de wenselijk heid daarvan alleen maar als het tege moet komen aan de wens van een paar uit hun krachten gegroeide kruide niers. Met die stelling is het college het niet eens. Er zijn uiteindelijk nog meer motieven om ergens vóór of tegen te zijn. Soms is de voorlichtingsambtenaar geen man maar een vrouw. Dat is „Net ty van Voorlichting”. Netty zal niet meer als informatrice-gastvrouw fun geren. Tien jaar heeft ze op het stad huis doorgebracht. De laatste jaren zoals gezegd op Voorlichting. Vrij dag zet ze een punt achter haar ambte lijke carrière. Over een paar weken staat een heuglijke gebeurtenis te wachten. Dag Netty, bedankt! Eerst maken we echte amandelspijs een Smeuïg- mengsel van gewalste amandelen, Suiker,citroensap en ei Hiermee vullen wij onS Zacht -gekruide CpeCulaaSfteey. Afbakken in een hete oven, dagvers verkopen en. het resultaat is een niet te overtreffen Smaak. Royaal bestrooid, met amandelenDat geef t cnS Speculaas een plezierig aantzien. Wij zyn trots op onze Speculaas Komt uaelf maar eens proeven waarom. A De scheidende directeur J. van Rijn (links) en de nieuwe man M. C. Willemse (rechts) onder een foto van de trots van het Loodswezen, het betonningsvaartuig Breeveertien in het directiekantoor. Begroting in het klein WWjWM’ WW11* IJmuiden en het Noordzeekanaal. Ter gelegenheid daarvan werd een oorkonde ontworpen die door koningin Juliana werd ondertekend. Precies honderd jaar daarvoor had haar grootvader Willem UI een soortgelijke daad verricht. Van die oorkonde zijn 1500 reprodukties vervaardigd. Iedereen die op de één of andere wijze iets met de festiviteiten rond het eeuwfeest te maken heeft gehad is een dergelijke repro toegestuurd. Een begroting lijkt de gelegenheid bij uitstek om oude of reeds langlopende zaken nog eens uit de motteballen te halen. Nieuwe aspecten worden er niet door aangedragen maar ontegenzegge lijk is het goed af en toe te worden herinnerd aan een Voorhaven, Zeebad of nieuwbouw voor Openbare WerkenC). Op het plattegrondje van de raads zaal staat hij aangegeven als admini strateur. „Ik ben te beschouwen als de assistent van de gemeentesecretaris”, merkt de man welwillend op als naar de aard van zijn werk wordt geïnfor meerd. „Ik noteer de toezeggingen van de wethouders en herinner ze er aan zodat die worden nagekomen. Ik maak de agenda op van de raadsvergadering en ben belast met de eindredactie van het stenografisch raadsverslag”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5