GEHELE PERSONEEL DRAAGT VERPLICHTE LEGITIMATIE T' ve om een nieuwe opzet Centrum alleenstaanden vraagt aandacht voor financiële nood h t De Appel zaterdag in Witte Tejater Burgerschapsavond vraagt p T BUNNIES bovenstebeste x kinderschoenen, verantwoord tot in alle details. Als die voetjes u lief zijn, m ii Ji OPEN HUIS EN DISCUSSIEAVOND Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót spet Hoogovens kiest Raden van Overleg I VELSER GEMEENSCHAP: NOG ÉÉN KEER PROBEREN D C IJMOND 19 7 7 6 NOVEMBER 1 7 DONDERDAG 4 W door Weert Schenk Kiei Industriebonden favoriet STERK I fe. SCHIPHOL. Schiphol is gisteren door het oog van de naald gekropen. Het geluk was dat we niets kwaads in de zin hadden, maar anders Terroristen waren in een auto op topsnelheid in een mum van tijd bij de B-pier geweest om aldaar een Lufthansavliegtuig te vernietigen. Niets of niemand die hen tegen had gehouden. En waar schijnlijk had niemand iets kunnen uitrichten alvorens het toestel van de Duitse luchtvaartmaatschappij in de lucht gevlogen was liii i to. ir PETER VAN DER LINDEN Voor de discussieavond van maandag Schipholvesting heeft toch nog zwakke plekken (ADVERTENTIE) Algemeen was tijdens de vergadering Pa trouille in de vertrekhal worden opgevolgd door B. W. Kiewit. f bovenstebeste Bunnies en dus, zo zei hij, is het vermoeden dat rond dat aftreden iets geregeld zou zijn door Stisa-voorzitster Marjan Nijdam en secretaris van de VG de heer De Man beslist onjuist. Er is een gesprek geweest tussen ondermeer de voorziter en Marjan Nijdam, zo bleek uit de woorden van de heer Van der Wijst en de heer De Man heeft daar verder inhoudelijk geen be moeienis mee gehad. lossen en men wil nagaan of het wense lijk is een nauwere samenwerking aan te knopen met gelijksoortige instellin gen in de IJmond. draag je hem liever niet. Dat ding weegt tien kilo. Als je daar een hele dag mee staat, kom je ’s avonds gebroken thuis. Bovendien is het de vraag of het helpt. Ik moet het nog zien als ze een machinege weer er op leeg schieten.” Hij is het met zijn collega eens dat het vest toch niet helemaal nutteloos is, „omdat het eerst geschoten wordt op mensen met uni formen.” De twee laten weten dat volgens piloten de bewaking op Schiphol veel beter is dan in Duitsland. „Die Duitsers schijnen op Het bestuur heeft hiervoor uitgeno digd: de vaste bezoekers van het cen trum, de colleges van Beverwijk, Castri- cum, Uitgeest, Heemskerk en Velsen met heel andere dingen te letten. Hier worden de cockpits gecontroleerd en vragen we wie er allemaal in geweest zijn. Er is pa trouille in de vertrek- en aankomsthallen, langs de dienstwegen, langs de landings banen. Het Lufthansavrachtgebouw Opnieuw vindt een ongewoon voorval plaats als we de pasjes willen ophalen in de perskamer. In de hal van het VIP- centrum worden we staande gehouden door twee beambten van de Luchthaven- politie. „Wie zijn jullie? Wat komen jullie doen?” Dat hadden we al tegen de inter com gezegd. „Doet er niets toe. Legitima tiebewijzen. Hebben jullie perskaarten?” De onbezoldigde rijkspolitieambtenaren willen hun gedrag niet verklaren. We to nen de perskaarten. Op dat moment komt de beheerder van de perskamer kijken waar we blijven. Hij vertelt dat de oorzaak van het politioneel optreden de komst van een „geheime gast” is. Kennemerlaan 184 Mmuiden - Tel. 14825 Op de door Velser Gemeenschapsvoor- zitter A. van der Wijst geleide vergade ring werden door omstandigheden ver laat de brief behandeld waarin be stuurslid van de Velser Gemeenschap en ondermeer voorheen de Stichting Samen levingsopbouw Velsen Jean Koreman zijn ontslag heeft genomen uit diverse functies. De heer Van der Wijst deed de vergadering verslag van zijn gesprek met de heer Koreman en verklaarde dat van rancunes die waren af te leiden uit de brief en daarop volgende publicaties geen sprake was. De heer Koreman, aldus de voorzitter, stond als eerste op het roos ter van aftreden uit het Stisabestuur VEL Velsen speelg vembe kienav Schou de wei schikk ren va: lenzan bezorg VELSEN. Komende zaterdagavond komt de Haagse Toneelgroep De Appel naar het Witte Tejater. „De tuin van het paradijs” is de titel van de voorstelling waarin de voornaamste acteur van De Appel, Peter van der Linden, de hoofdrol speelt. Het is namelijk een solovoorstel ling waarin slechts twee musici voor een begeleiding zorgen. uitslag. De resultaten van de verkiezingen wa ren: Lijst 1, Industriebonden NW en NKV 5.211; lijst 2, Industriebond CNV 1.336; lijst 3, AVH (Algemene vereniging van Hoogo- venpersoneel) 897; lijst 4, Unie BLHP 608; lijst 5, VHHP (Vereniging van Hoger Hoogovenpersoneel) 513; list 6 tot en met 19 638. SA? van d zaterc MTS bal, u uitger D stas van uit twe bes: mei den O een de i wer dag Sin. en han en c Er 2 getoor echtp; Beekl; entree D via wee de stra wij] dati ma; voor beter schoenwerk MMUIDEN: Kennemerlaan 95’ en Lange NleuwMr. 797 Santpoort: Hoofdstraat 152 Woei lynn, I. ma Pr Tor S. kiy, Ar Umuic den, V bech, 2 ock; J. Kolobr Plat, I den; Si deaux; denbui burg; chestei drecht Great Benin) Woe Noord Gorthi nes, bron, den; P Rose Arend mina; den; F Montr jerg; Petrol Cont. dagair den; Horn, Twebr IJ mei Spo Vel „Di Zee op i 1971 In „De tuin van het paradijs” laat Van der Linden een collage zien en horen van sprookjes van Hans Cristiaan Andersen. Hij vertelt met zijn stem, zijn gezicht, met zijn hele lichaam en de twee musici zorgen daarbij voor de juiste muzikale ondersteu ning. Het is het tweede seizoen van deze acteur met dit stuk op de planken. De voorstelling in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden gaat in tegenstelling tot vorige week toen door een zeer ongelukkige samenloop van om standigheden Julien Schoenaerts niet heeft gespeeld zaterdag wel door en begint om half negen. Het reserveren van plaatsen kan gebeuren op het bureau van de Velser Gemeenschap aan het Moer- bergplantsoen in IJmuiden, telefoon 15743 of 15789. Normale kaartverkoop is aan de kassa van het theater. De heer Van der Wijst stelde overigens het jammer te vinden dat de heer Kore man besloten heeft de Velser Gemeen schap te verlaten, „Want”, zo sprak hij, „Koreman was niet zo maar een bestuurs- open staat voor jongeren die waar dan ook, lid: hij heeft ontzettend veel bijgedragen”. Namens de Velser Gemeenschap zal Wim Spruit van de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie Koreman bij de Stisa opvol gen. Wim Spruit, die tijdens het conflict rond de opbouwwerker zijn toenmalige bestuursfunctie binnen de Stisa neerlegde, maakt hiermee zijn rentree. 28 november is een tweeledig doel vast gesteld: men wil spreken over de moge lijkheden om op korte termijn de finan ciële problemen van het centrum op te IJMUIDEN. Maandag, dinsdag en woensdag hebben 9.203 van de 16.873 stemgerechteigde werknemers van Hoog ovens hun stem uitgebracht voor de ver kiezing van 58 raden van overleg. Voor deze verkiezing waren op het bedrijf 50 stembureaus opengesteld. De raden van óverleg behartigen de be langen van de afdelingen en vormen voor de eerstkomende drie jaar tevens de on derbouw van de ondernemingsraad. De 374 zetels zullen worden verdeeld van de (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het ziet er niet naar uit dat het systeem van de burgerschapsavonden —informatieavonden voor jonge stemge rechtigden gehandhaafd zal blijven in Velsen. Ervaringen in het verleden zijn teleurstellend geweest en ook de enkele jaren geleden nieuw geprobeerde pseu- do-raadsvergadering wordt niet onver deeld positief beoordeeld. Dit bleek woensdagavond opnieuw tijdens een al gemene bestuursvergadering van de Vel ser Gemeenschap. Een werkgroep met vertegenwoordigers uit verschillende hoeken heeft inmiddels vergaderd over een eventueel alternatief en ook dat heeft weinig opgeleverd. Nog een keer zal deze groep bijeenkomen om te kijken of door middel van een weekend met theater, muziek en film niet hetzelfde doel in formatie over politiek en daarbij maat schappelijk gebeuren kan worden gere aliseerd. over iets willen weten, aldus mevrouw W. Blansjaar. De bestaande stuurgroep jeugd- en jongerenwerk is weliswaar met dit probleem bezig, maar, zo bleek tijdens de vergadering, maar het ziet er niet naar uit dat deze groep voor de gemeenteraads verkiezingen in mei een ander plan voor de burgerschapsavonden zal kunnen reali seren. Daarom vonden de bestuursleden van de Velser Gemeenschap het nuttig te po gen een weekend met maatschappelijk ge richt theater- film en muziekproducties te brengen, waarbij een politieke en maat schappelijke informatiemarkt als aanvul ling kan dienen. Komende maand, wan neer de werkgroep burgerschapsavonden weer vergadert, zal het besluit vallen over wat de jonge Velsenaren komend voorjaar op dit gebied aan voorlichting en activitei ten kunnen verwachten. Algemeen was tijdens de vergadering een aftreden dat overigens toch niet ge wei de mening dat het incidentele van zo’n heel is los te zien van de affaire rond de burgerschapsavond weinig zin heeft. Ook ontslagen opbouwwerker Van der Linde het zeer politieke en op verkiezingen ge richte doel van de oude burgerschaps avond werd gekritiseerd. In een discussie over een alternatief een informa tiemarkt voor schoolverlaters waarop alle maatschappelijke en tevens politieke we tenswaardigheden te vinden zouden zijn werd ook geconstateerd dat hier het ont breken van continuïteit (één keer per jaar werd te weinig geacht) een zekere zinloos heid met zich meebracht. Practische om standigheden echter bijvoorbeeld het onvoldoende bemand bureau jeugdzaken van de gemeente maken het onmogelijk voorlopig om een situatie te creëren waar in bijvoorbeeld zo’n bureau permanent Om drie uur landt een Lufthansa-Jum- bo. Komt uit Frankfurt en is op weg naar Los Angelos. Dagelijks landt een achttal Lufthansavliegtuigen op Schiphol. De meeste lijken afgehandeld te worden aan de B-pier, omdat die het best afgeschermd is vanaf de openbare weg. Gewapende rijkspolitiemensen maken zich van de Jumbo meester. Enkele blauwe uniformen gaan het vliegtuig in, een zestal loopt er om-heen, een politiebusje rijdt rond. Eén van de rijkspolitiemensen gelooft dat de beveiliging van Lufthansa-kisten „zelfs” veel scherper is dan die van de Israëlische El-Al. Het duurt enige tijd voordat er passa giers de Jumbo verlaten. Dan valt het op dat alle, Schipholwerknemers in de hallen legitimatiebewijzen op hun revers dragen. Is sinds vorige week verplicht: veiligheids maatregel, voorgoed. T'»e Lufthansapassagiers komen uit de slurf. Onder hen is mejuffrouw J. Simonis. Ze is stewardess bij de Duitse vliegtuig maatschappij. Ze zegt dat het Lufthansa- personeel sedert kort „een Ausweis” moet dragen. „We moeten steeds aan elkaar bewijzen dat we van Lufthansa zijn.” Ze vertelt dat de sfeer er de laatste tijd niet leuker op geworden is. „Er hangt een gespannen sfeer. Dat is wel logisch ook, hè?” haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Binnen de Velser Gemeenschap is in middels de jubileumcommissie aan het werk geweest in verband met de jubileum viering (25 jaar) in 1978. Er zal zo is de voorlopige planning, een week komen waarin alle participanten aan de bevol king zullen laten zien wat zij doen. Straat- theater, zo is het plan, door zangkoren, toneelverenigingen en muziekkorpsen dan wel orkesten, en dat op verschillende plaatsen in de gemeente. De datum van dit festijn, ergens in mei of juni, is nog niet exact bekend. Als sluitstuk .van de verga dering nam de voorzitter met passende woorden afscheid van J. Schutte, de man die lange tijd als afgevaardigde van de sectie muziek in het algemeen bestuur zitting heeft gehad. De heer Schulte zal Tot slot was het tijdens de rondvraag R. Helmer (afgevaardigde van het Witte Te jater) die de vraag aan de orde stelde of openbare scholen mogen weigeren, dit gezien zijn zo bleek ervaringen bij de Willem de Zwijgermavo waar hierover moeilijkheden schijnen te zijn geweest. Voorzitter Van der Wijst stelde dat hij hierover zou informeren. (ADVERTENTIE) Dont Stigsn; Servic; ba, Pu< Umuic Buiten dam; Goole; Mantyl Umuid Dont chestei Beverv bank, i Het is haar opgevallen hoe goed Schip hol bewaakt is. „Je ziet erg veel poli tiemensen. Vooral bij de slurf. De controle op Schiphol is altijd al erg scherp. Ik geloof alleen dat er nu nog veel meer mensen bij betrokken zijn.” In Frankfurt, waar ze nu vandaan komt, zijn de veilig heidsmaatregelen volgens haar ook zeer streng. „Maar Schiphol doet er niet voor onder.” Op de vraag hoe het is om nu bij Luft hansa te vliegen, zegt de stewardess: „Och, wat maakt het uit. Een trein kan ook gekaapt worden.” Wel is het haar ook opgevallen dat er minder boekingen zijn voor Lufthansavluchten. Lufthansa zelf wil hieromtrent geen enkel commentaar geven. Slechts een veertigtal reizigers dient zich op Schiphol aan om zich door Lufthansa te laten vervoeren naar Los Angelos. Voor dat een vijftal jonge dames zich van top tot teen op ongewenste goederen laat onder zoeken door „Security Check Hoogeboom- bewaking,” vertellen ze, wat nerveus giechelend, dat ze eigenlijk nu liever niet met Lufthansa meegingen. „Als we het van tevoren geweten hadden, zeker niet. Nu zijn we al niet zo bang meer. Eerst wel, maar je kan je kop er toch niet voor in het zand steken. We moeten wel met dit vliegtuig, want onze broer trouwt. Daar moeten we bij zijn.” Ze vinden het uitste kend Odat er zo goed gecontroleerd wordt. Fotograaf Ron mag van de rijkspolitieman die alles nauwlettend in de gaten houdt geen foto’s maken. Als Ron hem veront waardigd attent maakt op het fotografe ren door één van de vijf bruiloftsgangers, zegt hij„Dat moet. Kunnen we zien of het fototoestel niet gevaarlijk is.” Een bewa ker van de Security Check roept achter hem langs dat het „erg onverantwoorde lijk” is om de pers op de B-pier toe te laten. Niet lang daarna komt „een stille” naar onze pasjes vragen. In „gate” B-30, naast de slurf die toegang geeft tot de Jumbo, volgen twee poli tiemannen het gebeuren rond het Lufthan- satoestel, zittend op een bankje bij de centrale verwarming. Eén van hen heeft zijn karabijn achter zijn rug liggen. Als we hem op enkele meters zijn genaderd slaat zijn hand verschrikt naar het geweer. Zoals de meeste politiemensen dragen zij kogelvrije vesten. „Het is verplicht”, 1 overeenkomstig de verhouding stellen ze balend vast. Ze denken dat er - niets zal gebeuren. „Hoewel je ergens in je achterhoofd er natuurlijk wel rekening mee houdt. Je moet attent zijn. De bewa king is sinds die Rote Armee veel strenger, er zijn ook meer collega’s opgeroepen, maar achals die lui wat willen doen, kunnen ze hun middelen daarvoor wel vinden. Dan lukt het hun toch wel.” RAF-mensen Baader, Ennslin en Raspe zullen drie vliegtuigen van de Lufthansa met raketten vernietigd worden. Vanaf 15 november is geen enkel Lufthansa vliegtuig meer veilig, zo luidde het dreige ment. Het resultaat hiervan: buitenge woon scherpe veiligheidsmaatregelen op niet alleen de Westduitse vliegvelden, maar ook op het Franse Orly en op Schiphol. Gisteren meldden de meeste kranten dat die maatregelen inhielden: extra scherpe controle op passagiers en bagage. En ver wisseling van landingsbanen en vlucht- schema’s van de Lufthansa. De voorlich tingsdienst van Schiphol en de Rijkspolitie dienst Luchtvaart wilden geen bijzonder heden verstrekken over de beveiliging op de nationale luchthaven. Vandaar die poolshoogte, om te zien hoe serieus het RAF-dreigement genomen wordt. Eén uur. Twee Rijkspolitiemannen ko men uit hun stellingen. Hangen de karabij nen om de schouder. De passagiers van het Lufthansa-vliegtuig zijn afgehandeld, het toestel zal inmiddels koers gezet hebben richting München. „We moeten op de Rote Hoewel de luchthaven momenteel zwaar bewaakt is, stond het hek aan het einde van de Pakhuisstraat wagenwijd open. Een ieder kon zo doorrijden, mits hij het levensgrote bord met „Verboden toegang: Landingsgebied” maar aan zijn laars lap te. We reden dus.rustig door. En stopten even voor het vrachtplatform bij een rood wit geblokt karretje met beslagen ruiten, waarin een man leek te zitten. Dat bleek juist, hij kwam langzaam naar buiten. De man is werknemer van Schiphol. Hij vertelde dat hij een slagboom moet be dienen, om te voorkomen dat vrachtwa gens zomaar op de landingsbaan komen. Hij zei dat hij ons toch niet zonder meer het vrachtplatform op had laten rijden. Als we niet gestopt waren uit eigen bewe ging, had hij alarm geslagen bij „de in specteur”. Hij liet niet weten hoe hij dat zou doen, „maar in ieder geval zouden jullie niet ver gekomen zijn”. De RAF, die Rote Armee Fraktion, heeft gedreigd. Als wraak voor de dood van de 3- Armee letten”, vertelt één van hen, „helaas dat je dat niet aan het voorhoofd van de mensen kan zien of ze daar bij horen. Zijn kameraad draagt een kogelvrij vest. „Dat is min of meer vrijwillig verplicht. Ik doe het niet. Ik loop hier nou al een week of banen. Het acht en als je merkt dat er niets gebeurt, I wordt bewaakt, het douaneterrein, noem i maar op.” De politiemannen hebben gesignaleerd dat er nog maar weinig belangstelling is voor Lufthansa. „Er stappen hier 35 men sen in een Jumbo. Dat kan je wel nagaan. Maar het lijkt mij sterk dat ze een kist met onschuldige mensen uit de lucht schieten. Volgens mij is het de RAF er om te doen de economie kapot te maken,” zegt de één. De ander twijfelt: „Er zaten er toch maar twee in Osdorp. Die hadden uitzicht op Schip hol. Met SEM-raketten konden ze gemak kelijk de luchthaven bereiken.” De mannen gaan eten. Voor het publiek in de hallen en de restaurants is er weinig meer te merken van scherpe veiligheids maatregelen. Behalve dat de promenades zijn afgesloten. Hoe is de situatie dus ach ter de douane? Wat merken de reizigers? We melden ons bij de ingang van de perskamer om pasjes te vragen. We groe ten de televisiecamera en zeggen tegen een plaatje in de muur wie we zijn. Merkwaar dig genoeg zwaait de deur niet open. Er wordt daarentegen gevraagd wat het doel van onze komst is. „Maar daar is geen denken aan”, zegt de stem aan de andere kant van de intercom, „dat kan beslist niet.” Daar snappen we niets van. J. van der Zwan, hoofd van de afdeling voorlichting Schiphol, even later ook niet. Vooral om dat je je vrij binnen het douaneterrein kunt bewegen als je bijvoorbeeld een tic ket koopt naar Brussel. Door Van der Zwans bemiddeling kunnen we toch door- laatbewijzen krijgen. Het blijkt dat zijn mensen in de perskamer onder druk gezet zijn door de Rijkspolitie. - de directies van sociale diensten in deze gemeenten en raadscommissies sociale i aangelegenheden. De toestand ziet er, na tien jaar be- staan, nog steeds zorgwekkend uit”, al- dus de motivering voor deze bijeen- komst”, en het is de vraag hoe lang J bestuur en medewerkers nog met het werk kunnen doorgaan. Dit terwijl wel gebleken is dat het centrum in een enor- me behoefte voorziet”. De discussiebijeenkomst, die open- 1 baar is, start om acbt uur en wordt gehouden aan de Wijkerstraatweg 119, I hoek Stratingplantsoen Velsen- Noord. VELSEN-NOORD. De Stichting Al- J leenstaanden Centrum Velsen-Noord I houdt op 25 november Open Huis in het nieuwe onderkomen aan de Wijker- I straatweg 119. Vlak daarna, op 28 no- I vember, wordt in het centrum een dis- cussiebijeenkomst gehouden waarin de financiële problemen van het centrum voor alleenstaanden in Velsen Noord centraal zullen staan. Het Open Huis op de 25ste speelt zich I af tussen vier en zes uur ’s middags. I Voorzitter Stam van de club zal daar een en ander vertellen over de doelstellingen van de stichting, terwijl de gastvrouwe J van het centrum, mevrouw van Amers- foort, zal spreken over haar praktische ervaring in het werk met alleenstaanden. Voor de discussieavond van maandag

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6