Fff? Eerste herfst kunstmarkt primeur voor Beverwijk Weinig bezwaren ingediend automobilisten ■W ïïafijn,hafijn eenborrel vanFiorjli. MeaDwtZ^ DE HELE WERELD KADO ■■■■*•- 'I I 4 gig m oiö bruna Vorig jaar 88 dronken tl w tegen Meerestein-Hoogdorp “1 »l gtg t 1 Ti in - 7 rL eai I w cm I I DE SCHANS’’ EN DE OPSTAND VAN HET KAAS- EN BROODVOLK i h II 1 illlli Jr I ZATERDAG 26 NOVEMBER IN Slechts kleine wijzigingen na effectieve inspraak enquete CDA bespreekt resultaten van Expositie Ziekteverzuim van gemeentepersoneel bijzonder laag ,,DE NIEUWE SLOF” WW 19 7 7 NOVEMBER DONDERDAG 1 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 1) e *5 - i V i I I I I I I I i Boeken-Tijdschriften-Papeterie IJMUIDEN: Bruna, Lange Nieuwstraat 495 ■XI L I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Nadat al vele jaren in de zomer kunstmarkten worden gehouden in Velsen, Heemskerk en ook in Beverwijk, heeft Beverwijk de primeur van een kunstmarkt binnen. Die wordt gehou den op zaterdag 26 november in „De Nieuwe Slof”, vlak voor Sinter klaas en dus een goede gelegenheid om eens te kijken of die kunst markt mogelijkheden biedt voor dat bijzondere cadeau waar men al zo lang naar zoekt. Wethouder ir. J. Camfferman opent de kunstmarkt om half elf en deze blijft dan tot vijf uur ’s middags open. i |l£ Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 BEVERWIJK. De stad Be verwijk telde vroeger tal van buitenplaatsen. Van al die oude lusthoven in en om het nijvere plaatsje aan het IJ zijn er slechts twee voor het nageslacht behouden gebleven: Scheij- beeck en Akerendam. Aan de overige kastelen en verblijven, zoals Lommerlust, Meerestein, Adrichem, Oosterwijk, Poelen burg, Oud-Haerlem en De Schans of Oud-Meerestein, her inneren ons alleen nog wat oude prenten. H I X ff HDRYN ■•e*' (ADVERTENTIE) sen S. 5 i 1 i zelf- tactu- kbaar Engeland It verwacN gen wordt ook het kaarsentrekken gede monstreerd. Demonstraties zijn er ook met twee etspersen. Beperken we ons in deze editie van „Op het tweede gezicht” tot de ge schiedenis van De Schans of Oud-Mee- restein, dan treffen we in het door Pren tenkabinet J. van der Linden zuinig be waarde „Jubileumnummer van het R.K. Nieuws- en Advertentieblad De Kenne- mer" (uitgegeven in de zomer van 1927) De resultaten van deze enquête zullen worden besproken tijdens een openbare bijeenkomst, die vanavond - donderdag 17 november - wordt gehouden in één van de zalen van „De Vrijburcht”. Via de enquête werd onder meer ge vraagd of er in de komende jaren meer geld moet worden besteed aan welzijn, of men de inspraakmogelijkheden voldoende acht en of men vindt, dat door de CDA- fraktie in de gemeenteraad de belangen van alle burgers voldoende behartigd wor den. Een vierde vraag was of de woning bouw nog voorrang moet hebben, reke ning houdend met afnemende bouwmoge lijkheden en de vijfde vraag betrof de wenselijkheid van voorzieningen in de wijken. Bij de zesde vraag werd verzocht hon derd gulden te verdelen over een aantal gemeentelijke activiteiten. Genoemd wer den onder meer onderwijs, jeugdzorg, sport, verkeer, bibliotheek, bejaarden- werk, buurthuiswerk, groenvoorzieningen en woonerven. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In oktober heeft het CDA, afdeling Heemskerk, een enquête gehouden om wensen van de burgerij te vernemen die in het nieuwe gemeente- raadsprogram van deze partij kunnen worden verwerkt. De Beverwijkers die boven exposeren zijn Rob en Tineke Daniels, Selma De Vilder-Schepel, Piet de Ridder, Frank Kraaijeveld, Jur van Hesselingen, Cor Ba- rendse, Cees Koeman en Ton Rohof, die nu nieuwe werk zullen laten zien. zijn. Het buurthuis houdt daar die morgen de eigen instuif, maar biedt tevens de gelegenheid aan de kinderen van ouders die de kunstmarkt bezoeken om creatief bezig te zijn. Bij het organiseren van deze eerste kunstmarkt binnen heeft de Stichting Ten- toonstelllingen Beverwijk veel medewer king ondervonden van de heer F. de Man, cultureel ambtenaar van de gemeente Vel- sen en van de gemeente Beverwijk. Men hoopt dat de belangstelling voor deze eerste kunstmarkt binnen en in de winter zodanig zal zijn dat dit evenement volgend jaar wegens succes kan worden geprolongeerd in een nog grotere opzet. „Aan de benaming Schans is”, zo ver volgt men, „een mooi stukje historie van het roerige Kennemerland verbonden. In het jaar 1492 namelijk zond Hertog Al bert van Saxen, stadhouder van Keizer Maximiliaan, drieduizend man krijgs volk naar deze gemeente, teneinde te trachten den opstand van het Kaas- en Broodvolk te dempen en de medeplichti ge Kennemers, benevens de Westfriezen uitgezonderd de bewoners van Enk- huizen, dat zich niet bij de beweging had aangesloten „strengelijk” te straffen. „De Schans of Oud-Meerestein, gele gen aan het noordelijk einde van de Breestraat, was de lustplaats van den Achtbaren Heer Mr. Frangois van Ha- ringcarspel (ook wel Van Harencarspel genoemd, red. BC), Schepen te Amster dam en Ambachtsheer van Beverwijk”. „Het was een statig buiten, voorzien van een lange met hoge bomen omzoomde oprijlaan en een salon „dat uitzicht gaf op het Wijkermeer en een groot gedeelte van Beverwijk”. Grote globe diameter 20 cm, met natuurkundig kaartbeeld I en verlichting. De hele wereld, voor 29,50. Om kado te doen. Ofte krijgen! De Provinciale Waterstaat heeft ver zocht in plaats van de aansluiting op de De provinciale waterstaat heeft ook een opmerking gemaakt over de eventuele ge luidshinder van het wegverkeer. B. en W. melden dat uit een ingesteld onderzoek naar de geluidsbelasting op de woningen blijkt, dat door het aanbrengen van een geluidswerende wal (bestaande uit hout en dergelijke) de geluidsbelasting zodanig wordt gereduceerd, dat de grenswaarden niet zullen worden overschreden. Na de tervisielegging van het ontwerp- bestemmingsplan is dit plan nog in zoverre gewijzigd, dat het aantal van zeven wonin gen aan de Van Riemsdijklaan is terugge bracht tot zes woningen, waardoor de breedte van de woningen kon worden ver groot van zes tot acht meter. Tevens is een wijziging gebracht in de loop van de ontsluitingsweg ten behoeve van de te bouwen acht woningen (één is al in aanbouw) ten oosten van de Hoogdor- perweg en ten noorden van de Duitsland- laan. De loop van die ontsluitingsweg is zodanig gewijzigd, dat de totale weg nu ligt op grondgebied van de gemeente, waar door nu al met de aanleg kan worden begonnen. «33» - (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het ziekteverzuim van het gemeentepersoneel, 380 mannen en vrouwen, inclusief politie en brandweer, bedroeg over de periode januari tot en met september van dit jaar 5,6 procent. per dag 3 Eén kraam is ter beschikking gesteld van de SBK uit Haarlem, bekend van de kunstuitleen onder aantrekkelijke voor waarden en met de mogelijkheid om het geleende kunstwerk later op gemakkelijke betalingscondities te kopen. Hoe dat in z’n werk gaat is te vernemen via de propagan- dakraam. In een belendend zaaltje zal het buurt huis „Wijkaan Duin” vertegenwoordigd (ADVERTENTIE) <3 college is ook bereid de heer Van Haar in zijn andere wensen tegemoet te komen. Een bezwaarschrift van Rijkswaterstaat betreft een juridisch juiste redaktie van de toelichting op het plan, die B. en W. over nemen. Dan zijn er nog bezwaarschriften inge diend namens M. en P.C. v.d. Kolk, Hoog- dorperweg 30 en 22 en A. Jansen, Hoog- dorperweg 28. Beide bezwaarschriften hebben betrekking op het feit dat het moeilijk is vervangende grond in en buiten Heemskerk te vinden en B. en W. antwoor den daarop onder meer dat het particulier belang dient te wijken voor het algemeen belang en dat de financiële belangen van de reclamanten worden gewaarborgd. In hetzelfde vlak ligt het bezwaarschrift van mevrouw C. de Ruijter-Schrama, Hoogdorperweg 24, die onder meer aan voert dat hoogwaardige tuingronden wor den opgeofferd terwijl de noodzaak van huizenbouw niet meer aanwezig zou zijn gezien de gang van zaken bij Hoogovens. B. en W. stellen aan de raad voor deze bezwaarschriften ongegrond te verklaren, waarbij dan een algemene toelichting wordt gegeven over onder meer de nood zaak van woningbouw in het algemeen belang. Behalve de weizigingen die nu zijn voor gesteld door tegemoet te komen aan twee bezwaarschriften, is het ontwerpplan ook gewijzigd op enkele andere punten. tej,w'x Die opening valt samen met de opening van een groepsexpositie van de Beverwijk- se kunstenaars op de eerste verdieping van „De Nieuwe Slof”, die daar tot 22 december is te bezichtingen. De opening van de kunstmarkt, die ui teraard maar één dag open is, wordt muzi kaal opgeluisterd door een blokfluiten- semble van de Beverwijkse muziekschool. Verschillende ensembles van de mu ziekschool zullen in de loop van de dag nog optreden. Kunstmarkt en expositie staan onder auspiciën van de steeds actievere Stichting Tentoonstellingen Beverwijk, die van de winter-kunstmarkt een traditie wil maken. De belangstelling voor de kunstmarkt van de zijde van de kunstenaars was zo groot, dat men enkelen heeft moeten te leurstellen omdat de toch niet geringe be schikbare ruimte in „De Nieuwe Slof” toch nog te klein bleek. Er komen in hal, foyer en recratiezaal nu niet minder dan achtentwintig kramen te i staan. De kunstenaars die hun werk te koop aanbieden of demonstreren zijn af komstig uit Heemskerk, Beverwijk, Vel- I sen, Haarlem en omgeving, Vleuten, Am- i sterdam, Aalsmeer, Santpoort, Hilversum, De Rijp en nog enkele andere plaatsen. Zij komen met tekeningen, etsen, olieverven, gouaches, kleinplastiek en marionetten in een veelheid van stijlen en technieken. In verband met de naderende kerstda- tot den Meelmolen van Schorel”, werden verschillende huizen en enkele kerken geplunderd, evenwel zonder dat hij „zij nen rechten aenslagh, wijl hij de Schans- sen alomme veel bezet vond, uitvoeren konde”. Hij trok dan ook weer op de Beverwijkse versterking terug en trok veertien dagen later naar Buren. Wel bleef, hier een bezetting achter, doch deze volgde op 15 oktober 1576 de hoofd macht, waardoor de Schans verlaten achterbleef”. De tweede naam, Oud Meerestein, zou volgens de schrijver van het artikel ei genlijk meer op een vergissing berusten. Het jubileumnummer van De Kennemer verwijst wat dit betreft naar de bewerin gen van Van Nidek in diens „Zegepralent Kennemerlant”. Deze naam zou namelijk afkomstig zijn van het land van het vroe gere Meerestein, het land dat voor een groot gedeelte tot De Schans is gaan behoren „nadat het klooster afgeworpen was en de aenhorige lande en hoven verkogt zijn geworden”. Dit Meerestein, ook een lusthof, moet dan gelegen hebben tussen de Huizen Adrichem en Assumburg „omtrent het bedijkte Zwaensmeertje”. te (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse politie maakte vorig jaar 88 processen-verbaal op terzake het besturen van een motorrij tuig onder invloed van alcoholische drank. In gemeenten met een inwonertal tussen de 20.000 en 50.000 werden in totaal 6577 processen-verbaal uitgedeeld, hetgeen een gemiddelde oplevert van 78 per gemeente. Deze cijfers zijn verstrekt door de Centra- i le Politie Verkeers Commissie. verlengde Duitslandlaan een ontsluiting van deze wijk te maken op de Van Riemsdijklaan. B. en W. merken daarover op, dat de nieuwe woonwijk twee ont- sluitwegen heeft, namelijk één op de Duitslandlaan en één op de Hoogdorper weg. Zij achten het niet wenselijk nog een derde ontsluitingsweg te realiseren van wege het sluipverkeer. De Duitslandlaan geeft een directe verbinding met het hoofdwegennet van Heemskerk vanuit een toch Heemskerkse wijk. OP HET TOSSÖS GEZICHT Deze krijgsknechten „verschansten” zich te Beverwijk in een opgeworpen bolwerk, van waaruit zij tegen het plun derende Kaas- en Broodvolk optrokken. Zoo ging het des anderen daegs in de meimand van 1492 op Heemskerk los, waar een „kloeke bende” verslagen werd. Direct daarop plunderden de troe pen van Albert van Saxen de plaatsen Velsen en Schoten, tot „zelfs voor de poorten van Haarlem alles weghrovende ende in den brand stekende, en een rij ken buit van goederen en beesten naer hunne beschanzinge te Beverwijk me deslepende”. Het verzuimpercentage in een aantal be drijfsgroepen bij mannen en vrouwen be draagt over dezelfde periode 10,4 procent, volgens een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het verzuim in procenten van mandagen voor gemeentepersoneel dat buiten werk zaam is bedroeg 7,3 procent en voor perso neel dat binnen arbeid verricht 5,3 procent. Deze cijfers zijn gepubliceerd in het ver slagen onderzoek van de gemeente Bever wijk voor de begroting 1978. In dit onder zoek staat ook te lezen, dat het personeels bestand bestaat uit 330 mannen en 50 vrouwen. Het merendeel van de vrouwen (23) kan worden ondergebracht in de leef tijdscategorie van 21 tot en met 24 en van 25 tot en met 30 jaar. HEEMSKERK. Op de agenda voor de maandelijkse vergadering van de gemeente raad op donderdag 24 november staat de gewijzigde vaststelling van het bestemmings plan „Meerestein-Hoogdorp”, eerste en tweede fase. Enkele kleine wijzigingen worden door B. en W. voorgesteld naar aanleiding van ingediende bezwaarschriften. Het ontwerp-plan heeft betrekking op het gebied, begrensd door de Luxemburg- laan, de gemeentegrens Beverwijk/Heems- kerk, de (oude) Jan van Kuikweg en het trapé van de verlengde Coentunnelweg. Het plan omvat de bouw van 300 wonin gen, alsmede een gebied met de bestem ming „Bijzondere doeleinden” (scholenge meenschap en belastingkantoor) en een tweetal gebieden met de bestemming „woondoeleinden A en B, nog uit te wer ken”. Voor die gebieden is de gedachte geopperd van terrasflats, maar dat moest allemaal inderdaad nog nader worden uit gewerkt. Na een omvangrijke inspraakprocedure is het plan met ingang van 22 september van dit jaar een maand ter visie gelegd. Binnen de daarvoor gestelde termijn zijn vijf bezwaarschriften tegen het plan inge diend. De heer A. van Baar, Hoogdorperweg 37, verzoekt in zijn bezwaarschrift het geplan de voetpad zodanig te verleggen, dat het uitkomt tegenover de Van Riemsdijklaan en niet langs zijn perceel loopt. Dat perceel wil hij graag afscheiden met een muur. Hij vraagt verder vergunning te verlenen voor de bouw van een garage en in verband daarmee vraagt hij een groenstrook enke le meters te verleggen. Met het gemeentebestuur van Beverwijk wordt overleg gepleegd in hoeverre het mogelijk is het voetpad te verleggen, om dat het grootste gedeelte van het voetpad op Beverwijks grondgebied ligt. Met de muur hebben B. en W. geen moeite en het HET HEEFT HEEL WAT VOETEN in aarde gehad, maar nu zijn we met onze wandeling door oud-Beverwijk toch bij na aan het einde van de Breestraat be land. Na de St. Agathakerk, waaraan we voordat deze rubriek tijdelijk gestaakt moest worden aandacht besteedden, rest ons op de Breestraat als vermeldensw aard bouwwerk alleen nog maar het be lastingkantoor. Voor we „het hoekje om gaan” richting Alkmaarseweg, staan we in de hervatte serie afleveringen van „Op het tweede gezicht” bij dat pand daarom nog even stil. HET BELASTINGKANTOOR IS als zodanig pas enkele decennia in gebruik. Voor die tijd was in het pand op het hoekje van Breestraat en Schans het bekende café-restaurant van Van der Lem gevestigd. De officiële naam van dit café was „Oud Meerestein”, naar het oude buiten van die naam dat vroeger op deze plaats voor een natuurlijke afslui ting van de Breestraat zorgde. Op de geschiedenis van dit buiten wordt in nevenstaand verhaal nader ingegaan. HET CAFÉ VAN VAN DER LEM vindt u terug op de kleine foto boven: de huidige situatie staat afgebeeld op de recente foto onder. De grote foto rechts, uit dezelfde tijd daterend als de histori sche opname van café Oud Meerestein, is evenals die prent weer beschikbaar ge steld door Prentenkabinet J. van der Linden uit Wijk aan Zee. DE PLAAT TOONT de situatie aan het einde van de Breestraat nabij De Schans zoals die zich rond de eeuwwis seling voordeed. Links achteraan ziet u een ver-vooruit-springend hoekpand, dat ook in die jaren al een verkeersobstakel van jewelste vormde. Met name de ma chinisten van de stoomtram Haarle- m/Alkmaar (had u de rails al gevon den?) ondervonden veel hinder van het pand bij het nemen van de bocht naar de Alkmaarseweg. s'l- inderhou-l leken. t in Belgit HET DUURDE TOT HET einde van de twintiger jaren, voor de gemeente de helft van het winkelhuis waarin de familie Witteman toendertijd een rij wielhandel dreefin handen kreeg. Het aangekochte deel van het bouwwerk werd gesloopt, waarna de Breestraat ook op dit punt op de tegenwoordige breedte kon worden gebracht. Het feit dat Witte man zijn zaak doodgemoedereerd voort zette in de andere helft van het pand, heeft indirect geleid tot de komst van een schoonheidscommissie in Bever wijk, maar dat is weer een verhaal apart. OM DE UITEENZETTING over de fo to te besluiten: scherpe kijkers zullen -tegenover de Peperstraat twee aardige witte geveltjes hebben ontdekt, behoren de bij twee niet minder leuke huisjes, die afgebroken werden toen de inmiddels ook weer verdwenen Beverwijkse Con servenfabriek de grond aankocht. een hele verhandeling over dit buiten aan. Dat gaat dan als volgt: Ook houdt de naam Schans verband met de „alhier door de Spanjaarden op geworpen sterkte, die gedurende het be leg van Alkmaar in het jaar 1573 bezet was met omtrent de veertigh ruiters, ter beveiliging der „Victualie” voor het Spaensche leger. Van hieruit was het ook, dat Gillis van Barlaimont, Heer van Hierges, op den 27-sten mei 1575 met zes duizend man voetvolk, gedekt door ze venhonderd ruiters Noord-Holland inrukte. Op dezen tocht, die zich zelfs uitstrekte r» E

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9