STAND HYPOTHEEKRENTE WALL STREET WAT TERUGHOUDEND Positieve stemming op aandelenmarkt Damrak beurs deze week •I postgiro en rijkspostspaarbank Bon voor hoge rente op uw leserve-gela 99 1 l in Door Rien Polderman Funest en Tien jaar bouwkunde aan Eindhovense TH Dwars Aanleg Positief 77 oon tsief lie. 1 „SINDS 25 MEI wordt er in Nederland heel veel over politiek gepraat. En haast niet over Verkeer en Waterstaat”. In een vette :zeskoloms advertentie schreeuwt de autolobby het uit in de landelijke •dagbladen. Het is de zoveelste advertentie van de propaganda-aktie voor de auto: „Blij Dat ik Rij”. In de advertentie wordt vastgesteld dat bij „al het gepraat over het landsbelang” de indruk ontstaat, „dat Verkeer en Waterstaat daar weinig mee te maken heeft. Er wordt geschoven met ministersposten. Driehoeken worden gevormd met departementen. Staatssecretariaten worden fel betwist. En de plaats die tot nu toe aan Verkeer en Waterstaat is toebedacht, is achter in de rij”. Die rente is afhankelijk van de opzeg termijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzegtermijn in acht te nemen wordt een klein percentage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afge trokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen wonmg in Nederland. Meer informatie Stuur de bon in, Vraag de folder op het postkantoor, of bel 0017 (gratis) of (020) 5893137. (Van een medewerker) AMSTERDAM. De New Yorkse effectenbeurs gedroeg zich wat terughoudend na de op waarts gerichte sprong van de vorige week. Meerdere dagen had de beurs nodig om die enor me koersstijging te consolideren. Een bepaalde lijn kwam ditmaal dan ook niet uit de koersontwik keling voort. Het bleef bij wat heen- en weergedraai rond het slot van de vorige week, dat bij na op 850 terechtkwam. Wel be leven de dagomzetten op de New Yorkse effectenbeurs groot, het geen wijst op een stijgende ani mo om zaken te doen. ovel 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit. Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voor doen. En dan is 't een veilig gevoel als je je eigen reserves achter de hand hebt. Op een beleggmgsrekenmg van postgiro en rijks postspaarbank kunt u tegen aantrekkelijke rente elk gewenst bedrag opzij leggen. Automatisch sparen kan ook. Beleqqmqsrekeninqen tot 7k% U kunt kiezen uit 4 soorten beleggings- rekeningen. In rente variërend van 43/4 tot 7k2%. ECONOMIE moet een (Van onze redactie economie) zwaardere ministerspost worden Naam Bank: Amrobank Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. iur lige ien 50 r). (ADVERTENTIE) i' X 4 Bouwf. Ned. Gem. I Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank iter- >reis »m muiden Een zelfde beeld als ook in de afgelo pen junimaand werd verkregen, toen met het oog op de halfjaarrapporten een groot aantal beleggingsmaatschappijen zeer actief in de markt trad. Een posi- Aangenomen wordt dat de ultimo- overwegingen van het jaar bij de vele Amerikaanse beleggingsmaatschappijen weer beginnen te werken. Liquide mid delen moeten voor de afsluitingsdatum belegd worden en bepaalde wijzigingen dienen in de effectenportefeuilles te wor den gebracht. De invloed van het autosysteem op de ruimtelijke ordening van ons land is intus sen funest geweest. Het autosysteem vreet ruimte en daardoor energie. Nieuwbouw- Dat kwam, behalve door het herstel op de obligatiemarkt, ook door het bedrijfs- AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Annuiteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Geen enkele bank heeft deze week de hypotheekrente gewijzigd. Hypotheekrente per 15 november 1977. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel Verder waren vele aandelen in de han dels-, uitgevers- en dienstverleningssec toren beter en werkten daardoor mede aan de krachtiger ondergrond van de Amsterdamse effectenbeurs. Hollandse Beton, die eveneens in die gebieden grote werken uitvoert en waar van volgende week een gunstig tussen tijds bericht wordt verwacht, zag zich deze week van 92,- tot 98,- opgetrok ken. Verenigde Bredero, een andere bou wer, liep op van 250,- tot 265,-, terwijl collega BAM 3,- aantrok. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25' 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,25 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,5 8,25 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,5 Het was ook de week van de Neder landse internationale aannemerij. Bal- iast-Nedam meldde vol trots een enorme order van niet minder dan vijf miljard gulden in Saoedi-Arabië, die voor jaren werk zal verschaffen. Dit bericht trok niet alleen het aandeel zelf, maar ook de in het Midden-Oosten werkende Stevin rond 5,- omhoog. 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,3 8,5 8,25 8,5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,3 8,5 8,5 8,5 8,25 8,5 8,3 De obligatiemarkt trad krachtig in her stel en behield, behoudens enig heen- en weergescharrel, het teruggewonnen ter rein. De 7,75 procent-lening van de Ennia maakte op 99 procent dan ook meer kans dan vorige week aanvankelijk werd ver wacht. Van enig hernieuwd aankopen voor buitenlandse rekening is echter nog geen sprake. De verkopen zijn eerder teruggetrokken en worden nu voorlopig ergens aangehouden. meer reliëf door een bijzonder gunstig bericht van de Westland-Utrecht over het derde kwartaal, waardoor het aandeel van 390,- op 410,- terechtkwam. Enige dagen eerder had deze hypotheekbank al bekendgemaakt de aflossing van een aantal oudé, 3 tot 3,5 procent-pand- briefleningen belangrijk te versnellen, waardoor de gemiddelde koers van deze stukken, die verscheidene jaren rond 40 procent hebben gehangen, nu tot circa 70 procent kon worden opgetrokken. Een zeker wantrouwen tegen de gulden is blijven bestaan, nu ook vanuit de hoek van het Centraal Planbureau de sombere kijk op de economische ontwikkeling van 1978 is blijven bestaan. Blijkens een nieuwe herziening van eerder gegeven prognoses kunnen bepaalde verwachtin gen volgens deze instantie alleen maar Als nu diezelfde NS iets wil, wat in de verte lijkt op de talloze „kunstwerken” die in het verleden zijn gemaakt ten behoeve van het autoverkeer, dan wordt de spoor wegen plotseling despoot dwars gezet door een aktiegroep en een gemeentebestuur. We doelen op het verzet van de gemeente Warmond tegen een zgn. „fly-over” ten ■fc. behoeve van de Schipholspoorlijn. Het is te lezen in dezelfde krant, als waarin de opening van de Drechttunnel is verslagen en waarin „Blij Dat ik Rij” mort over de verwaarloosde belangen van de automobi list. Ev n een terugblik in de geschiedenis en op de kaart van Nederland van - zeg - Tezamen met Philips, die ook al mee vallende geluiden het horen, redde de Koninklijke de show en trok op de winst stijging van 80 procent in het derde kwartaal en 40 procent in de eerste negen maanden van 1977 aan van 140,- tot 144,-. Ook Philips was nog één gulden beter, maar Akzo en Unilever konden de teleurstelling over de bereikte resultaten niet verbergen. Unilever moest zelfs 3,- terug. vochten plannen representeerden. Er ont stond een polarisatie tussen de technolo gen enerzijds en plaatselijke belangen an derzijds. En het redelijke midden ver dween daarachter geheel. Zo kon het ko men dat de gemeente Warmond, totaal verblind door eigen belang, heeft gemeend de aanleg van de Schipholspoorlijn te moeten dwarsbomen. negatiever worden opgesteld. Daarom is het hoogst merkwaardig dat de centrale bank al zo snel ingreep voor het behoud van de gulden, in plaats van deze een zekere waardedaling te laten ondergaan. De aanleg van een spoorweg is van een hogere orde. Natuurlijk is het niet fraai, dat ter hoogte van Warmond een hoge dijk wordt aangelegd als oprit voor een „fly- over” van een van de sporen van de Schip- hollijn over de „oude lijn” Leiden-Haar- lem. Dit viadukt is echter absoluut noodza kelijk wanneer de NS veiligheid, snelheid, hoge treinfrequentie en reizigersgemak met elkaar moeten combineren. En dat moet. Want het openbaar railvervoer moet een aantrekkelijk alternatief zijn voor de auto. Aan dat aantrekkelijke alternatief is behoefte omdat het dringend noodzakelijk is het gebruik van de auto tegen te gaan. En waarom dat weer nodig is, behoeft eigenlijk niet te worden uiteengezet. De nadelen van het ding zijn evident, en de voordelen ervan wegen daar langzamer hand niet meer tegenop. Het is een in wezen onveilige machine, waaraan dage lijks mensenlevens worden opgeofferd. De aktiegroep „stop de kindermoord” is er niet voor niets. Het blikken gevaarte werkt bovendien sterk verslavend, veroorzaakt een gebrek aan lichaamsbeweging en daarmee hart- en vaatziekten. „Blij Dat ik Rij”?, Ga weg! „Rot dat ik mot”, bij gebrek aan toereikend openbaar vervoer. wijken zijn veel te wijd opgezet om de auto maar vrij baan te geven. De binnen-stede- lijke afstanden namen daardoor toe, ter wijl de afstanden tussen de steden (en dorpen) onderling afnam. En thans is het in de randstad zo ver, dat alles aan alles dreigt vast te groeien. Voor degeen, die in dit uitgestrekte stedelijke gebied moet wo nen, wordt het steeds moeilijker de stede lijke sfeer te ontvluchten. Daarvoor moet hij steeds grotere afstanden gaan afleg gen. Omdat het autosysteem de ruimtelij ke voorwaarden voor een behoorlijk open baar vervoer (compacte wooneenheden) heeft teniet gedaan, is de kwaliteit daar van relatief verslechterd. De stedeling is als gevolg daarvan ook voor zijn recreatie steeds meer op de auto aangewezen. En dat brengt weer extra energieconsumptie mee, terwijl dit met het oog op het naderende energietekort juist zou moeten worden teruggedrongen. Ruimtelijke ordening en verkeersbeleid hangen ten nauwste samen. Een krachtig rijksbeleid, gericht op het terugdringen van de auto en op de bevordering van het openbaar vervoer, waain cjie samenhang tot uiting komt, zou wel eens een noodzaak kunnen zijn om te kunnen overleven. Tot nog toe is in het rijksbeleid van deze sa menhang weinig blijk gegeven. In de Ver- stedelijkingsnota is voorzichtig gepleit voor beperking van het autogebruik. Het structuurschema Verkeer en Vervoer meldt vrolijk een groot aantal nieuwe au towegen voor de toekomst. Maar van mi nister Westerterp is dan ook bekend, dat hij blij is dat hij rijdt. Een verkeers- en vervoersbeleid dat is afgestemd op de ge wenste ruimtelijke ordening van ons land vereist meer visie, dan waarvan deze be windsman heeft getuigd. De stelling van de aktiegroep „Blij Dat ik Rij”, dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat ten onrechte achter in de rij van de te verdelen ministeries staat, is dan ook juist. Maar op een geheel andere manier dan de autolob by bedoelt. vijftig jaar geleden. Ons land was toen overdekt met een dicht net van spoor- en tramwegen. Die interlokale tramwegen (in zowat elk dorp kon je op de tram stappen) zijn thans alle verdwenen, met uitzonde ring van het HTM-lijntje van Den Haag naar Delft. Ons spoorwegnet werd sterk uitgedund (men denke alleen maar aan de opgeheven Haarlemmermeerspoorwe- gen). In de plaats daarvan kwam over het gehele land een net van brede autowegen te liggen. Voegde de tramweg zich beschei den in het landschap, voor de betonwalsen voor onze autosnelwegen moest menig stuk natuurschoon wijken. Geen wonder dat daar een steeds heviger verzet tegen kwam. Het niets ontziende geweld van de wegenaanleg riep een traditie van be- zwaarmaken en aktievoeren op als reactie. Het schiep het klimaat van protest en bezwaar dat tegenwoordig elk nieuw plan voor een weg omgeeft. En in dit klimaat zijn nu plotseling de NS komen te staan, nu zij voor het eerst sinds de oorlog een nieuwe spoorlijn willen bouwen: de Schip- hollijn. Bij de wegenaanleg werd in het verleden dermate weinig rekening gehouden met plaatselijke belangen - hele gehuchten en dorpsdelen moesten het veld ruimen - dat het protesteren bij het plaatselijk belang tot een tweede natuur is geworden. Die „tweede natuur” werd tot een soort reflex, waarin geen enkel oog meer was voor de belangen van hogere orde, welke de aange- Behalve uit de hoek van de internatio nale concerns, kwam deze week ook bij zonder gunstig nieuws voort uit de hoe ken van de internationale bouwers en hypotheekbanken. Zonder meer kon zelfs gesproken worden van de week- van-de-hypotheekbanken. Nadat vorige week vrijdag de claimhandel voor nieuwe aandelen Friesch-Groningse Hy potheekbank beëindigd was, schoot het aandeel, bevrijd van de druk van die claims, omhoog van ƒ109,- tot ƒ116,-. Middenin de week ontving dit herstel nog I ai. p\aa©- £jeze k°n A stuie£ Van EINDHOVEN (ANP). De afdeling bouwkunde aan de Technische Hoge school Eindhoven bestaat tien jaar. In ver band daarmee wordt op 2 december een symposium gehouden over „de Slagvaar digheid in de Bouw”. De hele maand de cember zal op de TH een tentoonstelling te zien zijn van werk van de Franse architect Le Corbusier. Aan de afdeling bouwkunde van de Eindhovense TH staan momenteel 859 studenten ingeschreven. Sinds de start in 1967 studeerden er 120 p' Het is echter duidelijk dat de rust op het Amerikaanse rentefront is terugge keerd. Trouwens, ook in ons land, nu de centrale bank vorige week met een fikse verhoging van één procent alle specula ties rond de gulden deed beëindigen. tieve factor was overigens de indruk dat de rente nu inderdaad een hoogtepunt heeft bereikt. De City Bank van de stad New York staat nog altijd vrijwel alleen met z’n basisrente van 7,75 procent, ter wijl een kleinere bank de stoute schoe nen aantrok door zijn rente met een kwart procent te verlagen. Maar ook dit vond nog geen navolging. nieuws, dat deze week vanuit de hoek van zeer belangrijke ondernemingen werd prijsgegeven. Niet minder dan vier multinationals maakten hun resultaten over het derde kwartaal bekend, en het negatieve resultaat van twee daarvan werd aanzienlijk overtroffen door het positieve resultaat van de rest. En daar tot deze laatste ook de Koninklijke Shell behoorde, had dit een gunstig effect op de beurs. Ondertussen bleef de stemming op de aandelenmarkt van het Damrak vrij po sitief. De winstnemingen en consolida- ties van Wall Street rond het vorige week fors verbeterde koersniveau, had den hier wel een vertragende invloed op de rijzing, maar deze bleef toch in be scheiden mate aanhouden. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopep pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. ëaertesuaat Zolang de gulden zo hard blijft als thans, zo is een groot deel van ons be drijfsleven van oordeel, blijft het moei lijk de export overeind te houden en werkgelegenheid te garanderen. „Blij Dat ik Rij” concludeert daaruit „dat politiek belang en landszelang niet altijd hetzelfde zijn.” De door het georga niseerde autowezen betaalde „ak tiegroep” vindt dat jammer. En dan volgt het bekende reclamepraatje over verou derde autowegen, miskende automobilis- vam tenbelangen etc., waarbij terloops het be lang van het autowezen wordt gelijk ge steld met het landsbelang. De advertentie staat in de krant, daags na opening van de nieuwe autotunnel onder de Oude Maas bij Dordrecht. De jammerklacht van „Blij Dat ik Rij” staat in de ochtendbladen zelfs op dezelfde dag in de krant als het verslag van de opening van deze Drechttunnel. De tunnel is liefst 8 (acht!) rijbanen en breed en daarmee de breedste van Europa. De bouw kostte 500 miljoen gulden. De koningin, die de ope ning verrichtte, bezichtigde daarna ook nog de vorige maand geopende Kiltunnel. Over een „gevaarlijke veroudering” van het wegennet en het over het hoofd zien van de automobilistenbelangen (Blij Dat ik Rij) gesproken! Op de luchtfoto van de Drechttunnel onder de Oude Maas is de brede tunnel- mond goed te zien. We zien op de achter grond ook twee bruggen over de rivier liggen: een tamelijk brede waarmee het nog bredere autoverkeer zich tot voor kort heeft moeten behelpen. Waarover dan ook steen en been werd geklaagd. En een smal le: de spoorbrug waarover behalve stop- treinen, intercitytreinen en goederentrei nen ook de treinverbindingen met Duits land, België en Frankrijk lopen. Alles over twee smalle spoortjes. Het wegennet mag dan Volgens „Blij Dat ik Rij” volkomen verouderd zijn, achtbaans spoortrajecten komen bij het spoorwegnet van de NS niet voor. Daar is men al blij met een beschei den stukje vierbaans tussen Rotterdam en Schiedam. 1 Naa® 1 I I 1 1 1 Beleggings Verkeer en Waterstaat” ueieggmgs- 710/ rekeningen tot X 2 /O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15