Baard is Baarden en snorren deel image-vorming Lenin kon ontsnappen door baard af te scheren Fidel Castro kwaad om baardeloze knaap 3 j l< yy y '1 w 11 J W14 4 Of M 17 I T 4^ pk AVONTUURLIJKE ACTIES ROND door Louis Schrijnemaker t V "FT,.. i f u „POLITIEK HAAR” A4 I •V (OR y, F* M I Voor de wedergeboorte van baard en snor is een complex van oorzaken aan te wijzen. Een belangrijke stimulans voor de nieuwe richting in de haarwaardering is zeker het voorbeeld geweest van het roe rige maar fotogenieke tweetal: Fidel Ca stro en Che Guevara, maar vóór Castro bekendheid kreeg was in Parijs in de kroegjes van Saint-Germain des Prés al het existentialisten-baardje gelanceerd. En een aantal jaren later wilden velen met een baard beklemtonen, dat zij tot het mannelijk geslacht behoorden als re actie op het geruisloos opnemen door de vrouw van de broek als kledingstuk in haar garderobe. Van een afstand is het bij unisex-kleding en dat lange haar van te genwoordig wel eens moeilijk een figuur als man of vrouw te inventariseren, voor zijn persoon neemt de baarddrager iedere twijfel daaromtrent weg. ►4 De baard is „in”, dat kan men afleiden uit de frequentie waarmee hij in het straatbeeld wordt waargenomen. In de eeuwenoude geschiedenis van de mode, een weerspiegeling van het onrustig zoe ken naar afwisseling en verandering, be leeft hij momenteel zijn zoveelste bloeipe riode. Hoe komt dat? 5 F W Die pioniers kregen navolgers, ofschoon van hen lang niet iedereen zal pretende ren dezelfde boodschap te hebben als die voortrekkers, met een baard te willen aangeven achter een bepaald programma te staan, of de maatschappijvisie te delen van de beide Cubaanse leiders. Maar ge dreven door een ideologie, of niet, de baarddrager uit het begin van het nieuwe tijdperk heeft het niet gemakkelijk ge had, hij werd met achterdocht bejegend, en eigenlijk is dat wantrouwen nooit ge heel verdwenen. A «W X. ■k f UAWJ y r 1 J .fi. dragen. ■V* ■i X- Mark Spits Che Guevarra Jasser Arafat Fidel Castro zwoer baard te laten staan Lemn kon naar Finland vluchtten door zijn baard af te scheren en een pruik op te zetten In 1963 vroeg een grootwarenhuis in Haarlem aan het gewestelijk arbeidsbureau ter plaatse verlof om een 23-jarige stoffeerder, die een baard was gaan dragen, te mogen ontslaan. De leiding van het be drijf voerde aan, dat een man met een baard de indruk wekt een nozem te zijn en daarom een firma niet op waardige wijze kan vertegenwoordigen. De vakorganisatie, waar de stoffeerder bij aangesloten was, vond het optreden van de warenhuisdirectie een ingrijpen in de persoonlijke vrijheid van een personeelslid. Het arbeidsbureau achtte geen ter men aanwezig de man in kwestie te laten ontslaan. In 1971 moest de Amerikaan Bill Skinner, een speerwerper van wereldklasse, kiezen tussen zijn snor en zijn speer. Hij koos voor zijn snor en kon zijn speer toen verder wel vergeten, door zijn team uit Tennessee werd hij uitgesloten. Deze willekeurige greep feiten uit diverse landen en jaren die met talrijke andere voorvallen uitgebreid zou kunnen worden toont aan dat baard- en snordragers op allerlei weerstanden kunnen stuiten. De harde lijn van de Amerikanen is des te opvallender omdat amper een jaar later het zwemwonder Mark Spitz, die de eer van de States op de Olympische Spelen in Müncheh hooghield, geen strobreed in de weg werd gelegd. Integendeel, hem werd zelfs na zijn sukses in München door vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, die daar een schitterende reclamestunt in zagen, een grote som geld geboden 25.000 dollar als hij vóór het oog van de camera zijn snor zou afscheren; hij wees het aanbod van de hand. En juist in zijn image had de Centrale Inlichtingen dienst van Amerika (CIA) hem willen treffen, zoals blijkt uit een rapport dat in november verleden jaar werd vrijgegeven. Volgens het bedoelde plan zou de Cubaanse alleenheerser een middel toegediend krij gen waardoor zijn haar en baard zouden uitvallen, zijn uiterlijk zou dan niet meer hetzelfde zijn als voorheen. En tegelijk met zijn baard en daar speculeerde men eigenlijk op zou hij ook zijn gezag verliezen, want als hij niet meer in staat was een begroeiing te kweken op zijn kin dan zou hij verworden tot een beklagenswaardig iemand, het verdwijnen immers van die baard zou automatisch in verband gebracht worden met het verdwijnen van zijn mannelijke kracht. Maar nadat Batista in 1959 verjaagd was heeft Castro de baard gehandhaafd, het werd op Cuba een onderscheidingsteken dat zich niet iedereen mag permitteren; wie een baard heeft en zich mis draagt krijgt opdracht hem af te scheren. Voor Castro zelf is zijn baard onverbrekelijk met zijn image verbonden, een Castro met een gladge schoren gezicht zou nauwelijks iemand herkennen. Uk Toen Fidel Castro in 1956 op Cuba met een aantal strijdmakkers in de Sierra Maestra zijn guerrilla begon, was de toenmalige dictator Fulgencio Batista daar aanvankelijk niet erg van onder de indruk; hij verklaarde niet bang te zijn voor die „baardeloze knapen”. Hij onderschatte het gevaar dat hem dreigde en de geciteerde woorden waren bedoeld als een regelrechte belediging, want zij getuigden van de echte of geveinsde twijfel aan de geestelij ke en lichamelijke volwassenheid van de nog jeugdi ge guerrilleros. Castro en de zijnen hebben die sneer wel degelijk gevoeld en om te bewijzen dat het verzet tegen het bestaande bewind geen zaak was van onrijpe pubers, hebben zij toen gezworen de baard te laten staan totdat fie overwinning behaald zou zijn. AM Zoals bekend is het voornemen nooit uitgevoerd, evenmin als in de oorlogsjaren het idee gerealiseerd werd de Führer op slinkse wijze van zijn snorretje te beroven. Al maakt men deel uit van dat onafzienba re leger dat indertijd bereid was de oppernazi des noods levend te consumeren, men kan niet ontken nen dat diens fysionomie door dat plukje haar onder de neus uit duizenden herkenbaar was. Beweerd wordt dat de geallieerden ooit overwogen hebben daar iets aan te veranderen, want een Hitler zonder snorretje zou afbreuk doen aan het beeld dat de hoogste baas van het 1000-jarige rijk zo zorgvuldig van zichzelf had opgebouwd, zijn prestige en popu lariteit bij zijn volgelingen zouden dalen. Via zijn tuinman, die de groenten voor zijn vegetarische meester moest bewerken, zou Hitler een overmaat aan oestrogeen, het vrouwelijk hormoon, toege voerd krijgen, met naar grote waarschijnlijkheid het voor hem noodlottige gevolg van het verdwijnen van de gezichtsbeharing, als het daar al bij zou blijven. Het is nooit geprobeerd, jammer, was dat wel het geval geweest, wie weet misschien had de geschiedenis een andere wending genomen. Al lijkt het een absurde veronderstelling op het eerste moment, dat een paar haartjes meer of min der een kentering in het wereldgebeuren zouden Jordaanse soldaten. ••X A mR Adolf Hitler Tito als partizaan in 1942 '4 In 1967 schreven twee Russische meisjes een brief aan de Izvestia, de krant die als de spreekbuis van het Kremlin geldt. De twee jongedames waren voor een jaar geschorst van school, omdat zij heur haar hadden afgeknipt na een mislukte poging het te verven. Daar protesten geen uitwerking hadden wendden zij zich ten slotte tot de krant. Naar aanlei ding van die klacht ging een verslaggever op onder zoek uit en ontdekte toen dat het bestuur van de school een bouwkundig instituut er vreemde opvattingen op nahield. Leerlingen met baarden werden beschouwd als jongelui die op weg waren naar de ondergang, hun werd de studiebeurs ontno men en zij mochten geen examens afleggen, als zij niet terugkeerden van de dwalingen huns weegs. Het optreden van de Izvestia-man leidde ertoe dat de individuele vrijheid inzake haar- en baarddracht verruimd werden. Snorren waren overigens vóór die tijd ook al toegestaan, omdat veel studenten afkomstig waren uit de Kaukasus, waar een snor gehouden wordt voor een teken van mannelijkheid. do’s in Jordanië te breken. Door zich van zijn baard te ontdoen en andere kleren aan te trekken slaagde Arafat erin uit handen te blijven van de grimmige In 1970 redde Ojoekwoe, die Biafra wilde losma ken uit het Nigeriaanse staatsverband, zijn huid door tijdig het scheermes te hanteren. In 1967, toen hij de zelfstandigheid van Biafra proclameerde, deed hij de gelofte zich niet te zullen scheren zolang het conflict met Nigeria voortduurde. Maar toen zijn troepen de strijd tegen de Nigeriaanse overmacht i moesten opgeven, sneed hij zijn’ baard af en wist op het laatste nippertje gekleed in een priestertoog - te ontsnappen. Ook Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Al Fatah, heeft ooit gehandeld volgens het principe dat de Turken i hebben gevat in dit spreekwoord: „Men moet soms zijn baard opofferen om zijn hoofd te redden”. Dat gebeurde, toen koning Hoessein in 1971 het leger opdracht gaf de macht van de Palestijnse comman- kunnen teweegbrengen, bij nader toezien wordt het duidelijk dat in de ontwikkelingsgang der historie het haar een niet te verwaarlozen factor vormt, want lot en leven van een mens kunnen er van afhangen, en dan gaat het niet meer over een futiliteit. Zo staat het vast dat in verscheidene gevallen politici, die in het recente verleden een rol gespeeld hebben, door i het laten groeien of door het wegscheren van haar J aan hun vijanden konden ontkomen. Daar is bij- voorbeeld Lenin om dit te bevestigen. Na de misluk te opstand in juli 1917 hield Lenin zich voor Kerens- ki- schuil in hutten en hooischelven. Maar toen het kouder werd bij het voortschrijden van de seizoenen schoor hij zijn baard en snor af, deed een pruik op en passeerde met een vals paspoort als stoker op een locomotief de Finse grens. Walter Ulbricht, de latere president van de DDR, deed het tegenovergestelde, toen het kritiek voor hem werd, hij verschool zich achter een baard. Hij zei in 1957 in een interview, dat j hij zijn baard sinds 11)33 had laten staan als ver- momming in het verzet tegen de nationaal-socialis- ten. Maar bij hem werd dit natuurlijke sieraad van het mannelijk gezicht zozeer deel van hemzelf, dat hij er na de oorlog geen afstand van deed. De huidige president van Joego-Slavië, maar- schalk Titb, bracht weer op een andere manier de geheime politie op een dwaalspoor. Hij kwam in_JI 1934 na een langdurige gevangenschap op vrije voeten en aangezien hij zijn ondergrondse politieke activiteiten niet wenste op te geven en er nog minder voor voelde om opnieuw de gevangenis in te draai- en, besloot hij zijn voorkomen te wijzigen om de kans op herkenning te verkleinen. Hij produceerde een snor, verfde zijn haren rood en ging een bril J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25