ZONDER ERVARING OP HET IJS 3 Engels voetbal blijft behelpen A i DEBUUT VAN SCHAATSCOACH „Ideale combinatie met Van ’t Oever" J lil 9 ■ij r ie door Harry Hesseling Niet één baas Krachttraining Schunnig n. <e riem. I. Van het tweemanschap dat na de verstarde benadering van Leen Pfrommer nieuwe bronnen moet zien aan te boren voor het Nederlandse topschaatsen, is Tjaard Kloosterboer (boerenzoon uit Heiligerlee, docent aan het CIOS in Heerenveen) de grote onbekende. Egbert van ’t Oever, zijn compagnon, was jaren lang vrij succesvol met de nationale jeugdselectie, maar Kloosterboer bezit totaal geen ervaring in de schaatssport.. „Door de taakverdeling die wij hebben afgesproken, zie ik dat helemaal niet als een bezwaar”, stelt de Heerenveense ClOS-docent, die echter wel beaamt dat hij zich op glad ijs heeft begeven. „Maar dat geldt ook voor Van 't Oever. We nemen allebei een risico. Hij was altijd voorzichtig met het doorschuiven van een talent, want hij vond dat het rendement er als senior bij Leen Pfrommer niet volledig uit kwam”. wij or- n ;e laar 1 “TTiT^êinTFtnFTTOTiërr^êTTmnërTTarrcTiT plan afgezien. Wel verschijnen ze nu de- monstratief met een zwarte armhand om 1 Tjaard Kloosterboer net ten ons J STOPPER jutica en noord- Egbert van 't Over in januari van dit jaar, samen met Jan Pasman (links) uitgesproken mogen worden, hoewel dat natuurlijk part noch deel had aan de uitschakeling van Tsjecho-Slowa- kije. Maar wel aan de uitschakeling van Engeland, en vooral de manier waarop de Engelsen op 2-0 werden ge houden maakte mij allengs tot een En- geland-fan. De manier waarop vooral Kevin Keegan van het veld werd ge bokst, was op het schunnige af. Ben de Graaf kan nu wel in de Volkskrant schrijven dat de Italianen „een ver schrikkelijke hekel hebben aan de mee dogenloze tackles van de Engelsen om dat zij daardoor hun dure benen in gevaar zien komen”, maar die dure benen gebruiken zij toch zonder enige terughouding als zij er een tegenstan der mee omver kunnen maaien. De En gelse televisie was op haar qui-vive en kon ons daardoor haarscherp laten zien hoe Keegan gemaltraiteerd werd. Eerst zette Tardelli zijn elleboog tij dens een „tweespurt" keihard in Kee gans gezicht, en later, in de tweede helft, werd Keegan na het afgeven van de voortet waaruit Brooking voor 2-0 kon zorgen, nog even zo genadeloos onderuit getrapt dat hij zich mc-’st laten vervangen. Op schaatstechnische kennis kan Tjaard Kloosterboer, zoals gezegd, niet bogen. Maar hij heeft zich wel verdiept in kracht training. „Ach, er werd eerder al wel wat aan gedaan, maar 150 tot 200 kilo omhoog tillen is wel iets anders dan oefeningen Het vorig seizoen heeft er volgens Kloos terboer vooral op het mentale vlak veel aan gemankeerd. „Er is door iedereen nau welijks voluit gereden; in ieder geval kwa men ze niet gemotiveerd aan de start. De dikke nederlaag tegen de Noren in Eindho ven kwam erg hard aan, omdat de opzet van Pfrommer erop gericht was geweest vroeg in vorm te zijn. Toen de Noren al veel beter in conditie bleken te zijn, ont stonden er twijfels en begon de verwijde ring met Pfrommer. Hij heeft bijzonder veel voor de schaatssport betekend en Maar ik ga niet naar Johs Tenmann toe om zijn werkwijze naar ons te verplaatsen. De Noorse situatie verschilt van de Neder landse, de mensen met wie hij werkt zijn eveneens anders. Natuurlijk, het is nood zakelijk om je zo breed mogelijk te oriënte ren, maar je moet met een eigen program ma komen”. I met de irtioedmg eamingsl ikantieda- intietoela- daarom past het niet om hem met modder na te gooien, maar je moet een dergelijke functie niet negen jaar onafgebroken uit oefenen. Vier jaar is wel het maximum. Je ziet het ook in de voetballerij. Pfrommer heeft zich niet aangepast, hij is niet mee gegaan met nieuwe dingen. De schaatsers merkten dat en verloren het geloof in hem. Maar of je klakkeloos alles van de Noren moet overnemen? Waar succes is, is het altijd „je van het”, vinden topsporters. ben conditietrainer en coördinator van de herenkernploeg, en geen hoofdbonds-- coach of supervisor of iets dergelijks. We werken in teamverband, zij het dat ik de eindverantwoordelijkheid draag. Maar ik geloof niet dat wie dan ook het gevoel heeft dat er één baas is”. Het is heel kenmerkend voor de gangstermentaliteit van het Italiaans voetbal dat het altijd de grote uitblin ker van de tegenstanders is die zoge naamd per ongeluk in de vernieling wordt getrapt. Het is Robbie Rensen- brink een keer overkómen in een Euro- pa-cupwedstrijd, en ik meen me ook te herinneren dat in een wedstrijd tussen Italië en Joego-Slavië de beste Joego slaaf, Dzajic, binnen de kortste keren het veld werd afgetrapt. En dat gebeurt dan altijd op een manier die geen con sequenties heeft. Dat bleek weer heel sterk afgelopen woensdag. Tardelli en Keegan lopen zij aan zij achter de bal aan, in de richting van de zijlijn bij de hoekvlag, recht op de Hongaarse grens rechter af. Tardelli zet al hollend zijn elleboog naar achter, keihard tegen Keegans hoofd aan, die in de slow- motion-beelden ongeveer opzij weg viel, zoals Lee Oswald in slow motion weggedrukt werd door het pistoolschot dat hem doodde. Denk maar niet dat Palotai, niet eens de slechtste scheids rechter op dit ondermaanse, er ook maar een gele kaart, laat staan een rode, voor over had, hoewel toch min stens die grensrechter precies gezien moet hebben wat er gebeurde, want hij stond er nog beter voor dan de camera. Even later wordt Keegan weer ge pakt. Door dezelfde Tardelli, op de uitlijn bij het Italiaanse doel. Corner. In de richting van het doel lopend, duwt Kevin Keegan met beide handen tegen de borst van Tardelli, zoals je iemand uit ongenoegen even van je af duwt. Nou, reken maar dat Palotai dat gezien had, hij kwam toesprinten en trok onmiddellijk de gele kaart!! Iedereen die anatomie gestudeerd heeft (en wie heeft dat niet, vandaag- dedag, al was het maar in de besloten heid van de slaapkamer), weet dat zo'n elleboog in je gezicht tot de ernstigste verwondingen kan leiden, en dat zo’n duwtje niets te betekenen heeft, maar Voor Tjaard Kloosterboer, die een tijdje in de anonimiteit de roeiers van Aegir conditioneel begeleidde, zijn de eerste maanden allerminst rimpelloos verlopen. In het afgunstige en explosieve schaatswe reld je kon trouwens ook haast niet anders worden verwacht. De Nederlandse Schaats Trainers Vereniging (NSTV) trok fel van leer tegen zijn aanstelling, de moei lijk hanteerbare Hans van Helden ver dween uit de voorlopige selectie, en er ontstonden misvattingen over de werkver deling van de beide nieuwe coaches, al thans bij de buitenwacht. En dat terwijl het duo het al moeilijk genoeg beeft, want het zal een enorm karwei zijn om de baan- lengte achterstand die het Nederlandse topschaatsen door de vastgeroeste en ach- terhaalde opvattingen van Pfrommer heeft opgelopen, weer weg te werken. Kloosterboer: „We vormen een ideale combinatie, ik kan het niet anders zeggen. 1 Van ’t Oever is met zijn ervaring de man J voor de schaatstechnische aspecten. Ik doen met kleine gewichtjes en zandzakjes op de benen. Je zou de rijders zelf moeten vragen naar hun ervaringen, maar ik heb zelden iemand zo intensief bezig gezien tijdens de krachttrainingen als Piet Klei ne. Ook hij ziet het nut ervan in om op deze wijze meer explosieve kracht te ontwikke len. Tijdens het seizoen gaat de krachttrai ning gewoon door. Je moet het onderhou den, anders is het niet effectief. Je zou het inderdaad een nieuw aspect in de voorbereiding van de Nederlandse top- schaatsers kunnen noemen. Verder rich ten we ons op het uitsmeren van de topcon ditie gedurende een lange periode, want schaatsers moeten zonder meer in staat zijn de juiste vorm acht weken vast te houden. Er is deze zomer wel op rolschaat sen gereden, maar niet zo intensief, want ze kunnen immers nog lang genoeg op de schaatsen staan. De gretigheid is dan des te groter, en daar gaat het om. De jongens moeten met een lekker gevoel de schaat sen ombinden en het fijn vinden om te trainen”. nee, luizebol Palotai moest weer eens precies in de Italiaanse provocatieval trappen, en de boosdoener vrijspreken en het slachtoffer slachtofferen. Soms vraag je je werkelijk af waar het ver stand en het voetbalinstinct van de scheidsrechters zit. Het gevolg was na tuurlijk wel dat ik steeds meer aardig heid in die Engelsen kreeg, en steeds minder in die Italianen. Dus u kunt wel nagaan hoe het met mijn vrienden ge steld was. Toen een der Engelsen een met de bal doorgebroken Italiaan een keer onderuit wilde maaien, sprong de Italiaan over de zeis heen. „Nou willen ze het een keertje, en nu kunnen ze het nog niet eens”, zei Henk Spaan ont goocheld. „Er is hier en daar al wel weer boos gereageerd, omdat ik er gewoon bij ben op het ijs. Dat doe ik uitsluitend als MO’er, die met zijn kennis van trainingsleer en derge lijke de ijstrainer kan bijstaan. Mijn aan wezigheid op het ijs heeft niets met het technische schaatsenrijden te maken. Ik bemoei me niet met dingen als het inkor ten van de slag en of er elf of dertien slagenen de bochten moeten worden ge maakt. De samenwerking is werkelijk prima”. In schril contrast hiermee is de relatie met de trainersvereniging, waarbij 146 schaatsoefenmeesters zijn aangesloten. Tot hen behoort niet Tjaard Kloosterboer en evenmin Egbert van ’t Oever. De acties van het NSTV-bestuur hebben hem niet onberoerd gelaten. „Je zou wel van ijzer moeten zijn als je dit soort aspecten langs je heen laat glijden. Ik kan trouwens wel begrip opbrengen als een groepering van vakmensen, die op het terrein waarop zij werkt invloed heeft en wil houden, met bezwaren komt”. Het argument als zou de NSTV buiten zijn benoeming zijn gehouden, wijst Kloos terboer evenwel af. „Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft de NSTV benaderd toen de opvolging van Leen Pfrommer moest worden geregeld. Er zijn daarna twee kandidaten met een MO-opleiding genoemd, maar deze moesten afhaken. De vraag van de KNSB was toen: hebben jullie nog andere namen? Die wisten ze niet, waarna de schaatsbond zelf heeft gezocht. Volgens mij zou er heel wat minder beroering zijn als men precies op de hoog te was van de organisatie binnen de kern ploeg. Waarschijnlijk de helft van de Ne derlandse schaatstrainers weet niet wat er aan de hand is en hoe de vork in de steel zit”. Het NSTV-plan om tijdens de IJsselcup- wedstrijden de coaches demontratief op de tribune te laten plaats nemen, vond Kloosterboer nergens op slaan. „Ik kan me niet voorstellen dat je als trainer van een jongen die in de top meedoet, hem op één van de belangrijkste wedstrijden van het seizoen in de steek laat. Hoe gefrusteerd je ook bem, door zo’n houding aan te nemen, vergeet je je eigen verantwoordelijkheid als trainer tegenover je rijder. Ik heb daar selectiewedstrijden weer in de kernploeg rijdt. Van Helden heeft zich dan echter wel te schikken naar de ploeg”. Kloosterboer zegt met klem dat er voor Hans van Helden geen uitzonderingsposi tie zal bestaan, en neemt daardoor een harder standpunt in dan voorganger Pfrommer, die menig dreigend conflict met de weerspannige schaatser uit de weg ging. Een nieuwe controverse zit er daar om dik in als Van Helden zich volgens de verwachting eenmaal weer in de kern ploeg heeft geschaatst. Dit vooruitzicht lijkt Kloosterboer vol komen koudte laten. „Het is een erg onge zonde situatie als de hele ploeg zich gaat aanpassen aan één persoon. Ik wens niet met twee maten te meten, ook niet als het iemand betreft die het in zich heeft om wereldkampioen te worden. Daar wil ik niet het hele ploeggebeuren aan opofferen. Het zou ook wel een slecht voorbeeld zijn voor de jonge talenten, die zo zouden kun nen denken dat ze zich alles kunnen ver oorloven als ze bij de wereldtop behoren. Nogmaals, ik pieker er niet over voor wie dan ook andere regels te hanteren, en Egbert van ’t Oever denkt daar precies zo over”. De debuterende schaatstrainer spreekt x ten slotte waarderend over de welwillend heid waarmee Leen Pfrommer hem met raadgevingen terzijde heeft gestaan. „Pfrommer heeft natuurlijk bijzonder veel contacten in het buitenland, en als ik iets wil weten, kan ik hem altijd bellen. Er is geen enkel probleem tussen ons. Ik geloof zelfs dat Pfrommer wel was gebleven als we de situatie en de werkverdeling goed hadden doorgepraat, toen de KNSB de zaken wilde veranderen. Er lag een groot conflict, de rijders weigerden immers met Pfrommer verder te werken. Ik had als buffer kunnen optreden tussen Pfrommer en de schaatsers om opnieuw oprijzende conflicten te voorkomen”. herleefde belangstelling voor de Tu- schinski-stijl in de binnenhuisarchi tectuur, maar lijzelf geloven heilig dat het Engelse voetbal het enige juiste antwoord is op de decadentie in het voetbal elders. Terug naar de natuur, terug naar de hoge voorzet voor de pot, leve de bloedworst, weg met de casse lerrib! Zo ongeveer. Afgelopen woensdag heb ik het WK- voetbal ten huize van Frits Barend gevolgd, in gezelschap van Henk Spaan, de beide vrienden dus. Frits beschikt over een Centraal Antenne Systeem waarmee hij ook Duitsland en België kan krijgen, en ook over een videorecorder die het doet, zodat we er een sessie van konden maken met En gelandItalië als hoofdschotel. Frank rijkBulgarije als ingekort nagerecht, en DuitslandZwitserland als voorge recht, een en ander gelardeerd met een snufje treurigmakend Noord-Ierland- België Laat ik het hete hangijzer maar met een op het vuur gooien: ik zie meer af aan het Franse elftal dan aan het En gelse, ondanks Keegan, Barnes en Cop pell. Frankrijk zal een vrolijker noot aan de eindronde geven dan Engeland had kunnen doen. Maar aan de andere kant is het natuurlijk toch jammer dat Engeland niet bij de laatste zestien vertegenwoordigd zal zijn. We moeten dat maar filosofisch opvatten en den ken dat het Britse Koninkrijk Enge land heeft moeten inleveren in ruil voor Schotland, dat het prachtige Tsje chische elftal. Europees landenkampi- oen, de das heeft omgedaan. De straf volgt hier op de zonde. Alleen had die straf wat mij betreft ook tegen Italië geen goed woord voor over en ik vraag me af of hiermee de sport wel is gediend”. Uiteraard was Tjaard Kloosterboer ook ten nauwste betrokken bij de uitsluiting van Hans van Helden, die zich niet wilde onderwerpen aan de krachttraining welke gedurende de gehele conditionele voorbe reiding een centrale rol is gaan vervullen. Omdat schaatsen een individuele sport is, lijkt het logisch dat een rijder de vrijheid moet hebben om zich te prepareren op een wijze die hem het beste dunkt. Klooster boer stelt echter: „Als je je individueel wilt voorbereiden, moet je ook geen aanspra ken maken op de faciliteiten van de kern ploeg”. Verder legt hij uit: „Hans van Helden heeft zich gewoon niet aan de gemaakte afspraken gehouden. Op democratische wijze is ieder detail van de hele aanpak met alle betrokkenen doorgenomen. Er is een open gesprek geweest en iedereen heeft er een paar dagen over kunnen na denken. De krachttraining zou het centra le punt zijn, alles is daarop aangepast. Alle acht kernploegleden zeiden er ja tegen, en daar kon Hans van Helden zich later niet aan onttrekken. Een zeer uitgebreid ortho pedisch onderzoek toonde aan dat hij krachttraining kon gaan doen, weliswaar op iets aangepaste wijze, waardoor het argument van een te zwakke rug kwam te vervallen. Maar ik heb er verder geen problemen mee, hoor. Ook niet als hij zich straks via Van het Engelse voetbal heb ik geen hoge muts op, althans niet zo hoog als die van Sinterklaas. Ik kom zo eens per jaar in Londen, bekijk dan een voetbal wedstrijd, zoek steeds de interessantse uit (dus daar kan het niet aan liggen: Arsenal—Manchester United, Queens Park RangersNottingham Forest, dat soort wedstrijden), het stadion zit al tijd vol, de toeschouwers raken over hun toeren van elk schot hoog over de lat, ik zit relaxed te kijken, iedere keer weer bereid om te capituleren voor de „verve" van het Engelse voetbal, maar elke keer weer denk ik toch: waar zit ik nu eigenlijk naar te kijken? Het is voetbal, dat zie je duidelijk, maar het is toch ook weer geen voetbal. Het is balletje-schop, maar wel met groot en thousiasme beoefend. Je kan het mis schien nog het beste vergelijken met twee zwemmers. De een beoefent de borstcrawl, de ander zwemt op z’n hondjes. Het is allebei zwemmen, in zekere zin. De een komt wat sneller vooruit dan de ander, maar geen van beiden verzuipt. Geen reden tot paniek dus, alleen.met zwemmen kun je dat gekrabbel in het water van die ene man die op z’n hondjes zwemt, natuurlijk niet vergelijken. Twee vrienden van me, beiden toe vallig ook in de sportjournalistiek ver zeild geraakt, worden furieus als ze zoiets als het bovenstaande lezen. Een vliegende aanval van colère beneemt hun in zo’n geval schier de adem, maar ik denk altijd maar: hoe furieuzer hoe curieuzer! Voetbal is voor hen Engels voetbal, en alle andere soorten voetbal zijn daar derivaten van, afleidingen die niet helemaal serieus genomen kunnen worden. Ik houd het er op dat hun interesse voor het Engelse voetbal nog het beste te vergelijken is met de ■i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33