Nieuwe Mexicaanse ministers benoemd Processen om uranium Arrestaties IN SOMALIË: in Zuid-Korea Krediet IMF voor Peru KARAMANLIS VOOR VERKIEZINGSVUURPROEF iar D’66 mag niet aan liberaal congres meedoen f- achtergrond I Penningmeester SPD plotseling overleden Herkozen Verzet Stemmen en zetels Luropees parlement veroordeelt de Russische psychiatrie Vliegverkeer naar Italië gehinderd Royalisten 1 2 3 NOVEMBER 19 7 7 ZATERDAG I 9 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) ndief (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) n issiel ingen agne >raan 250.000 totale ie nu in gelopen leden 14 MOGADISJOE. Een groot wit vliegtuig, met daarop in opval lende letters geschilderd „United States of America”, heeft gisteren de hele dag vlak voor de ingang van het passagiersgebouw op het vliegveld van Mogadisjoe gestaan. Het stond daar als een symbool van een nieuwe periode in de So malische geschiedenis. Op de dag dat de passagiers uit het Ameri kaanse Congres met hun assisten ten— met veel egards door de So- maliërs werden ontvangen, wer den de Russen via een luchtbrug uit Somalië geëvacueerd. ïlling ATHENE. Toen de Griekse premier Karamanlis in september vervroegde parlementsverkiezingen proclameerde voor 20 novem ber, was de algemene indruk dat hij opnieuw een flinke overwinning tegemoet ging. Misschien zou het stemmenpercentage voor zijn partij Nieuwe Democratie iets minder spectaculair worden dan de 54 van 1974, dat haar 220 van de 300 zetels opleverde, maar het zou stellig comfortabel genoeg worden om zonder hulp van andere partijen door te kunnen regeren. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Het bezoek van president Sadat aan Israel is verheven tot een officieel staatsbezoek. Dat is gebleken na de bespre kingen van gisteren tussen de Israëlische organisatoren en de Egypti sche delegatie die vooruit is gekomen om de reis van president Sadat voor te bereiden. Geheel in overeenstemming met een officieel staatsbezoek zal presi dent Sadat door zijn Israëlische collega Katzir, en niet door premier Begin, worden afgehaald van het vliegveld. Verder komt de nieuwe Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Galimee. Hij zal zijn Israëlische ambtgenoot Dajan gezelschap houden. ipen ffect nken T._ f Jï' znjev 1 Sadat legt officieel bezoek af Woensdag waren de conservatieve mi- De laatstgenoemde zes, onder wie de Maar net als deze week bij het vertrek van een gewoon Aeroflot-lijntoestel, werd directeur en de president-commissaris, TO wordt verweten dat het dynamiet in kar- Duit- ton was verpakt en niet in kisten zoals is ;rname de oor- ;er aan kiezen Tegen- itemad- Het King David Hotel in Jeruzalem, waar de Egyptische president zal logeren, wordt versierd met Egyptische vlaggen. Op voorstel van "Willy Brandt werden nadat Droescher met een minuut stilte was Volgens een officiële mededeling waren de twee ministers afgetreden om de presi dent de gelegenheid te geven „benoemin gen te doen op posten die onderling een volledige harmonie vereisen”. Het bezuini- gingsprogram dat president Lopez Portillo opzette toen hij in december jl. aan het bewind kwam, heeft de inflatie die 70 pet bedroeg, teruggedrongen, de leningen in het buitenland beperkt en het tekort op de betalingsbalans omgezet in een overschot. Desalniettemin is de economische activi teit nog niet erg toegenomen. De groei wordt dit jaar op niet meer dan twee procent geraamd. Volgens de vakbewe ging is een derde van de beroepsbevolking zonder werk. zuma Cid en zijn linkse collega Carlos Tello Macias van Economische Zaken af getreden. De eerste was voorstander van een voortzetting van het soberheidsbeleid ter bevordering van het economisch her stel, terwijl Tello Macias juist pleitte voor stimulering van de economie ter bestrij ding van de werkloosheid. spreekgestoelte. Hij deelde mee dat Droe scher, die twee jaar geleden in Mannheim met het hoogste aantal stemmen als pen ningmeester in het partijbestuur was ge kozen, kort tevoren volledig onverwacht was gestorven. Het congres leek als ver lamd door deze treurige mededeling. Nu is deze indruk niet meer zo wijd verbreid. Er zijn wat twijfels gekomen. Menigeen ziet het percentage nu zakken tot even in de veertig. En sommigen vragen zich, met zorg dan wel voorpret, af wat Karamanlis’ reactie zal zijn als hij zelfs daaronder zou dalen. Zal hij dan weer zijn biezen pakken en verbitterd naar Parijs vliegen zoals hij in 1963 deed toen hij van zijn liberale rivaal George Papandreou verloor met 39 tegen 42 percent? Opnieuw is Karamanlis’ regeringspar tij van links bestookt door een Papandre ou: George’s zoon Andreas, die aan het hoofd van de Panhelleense Socialistische Beweging (PASOK) een tot nu toe suc cesvolle campagne heeft gevoerd, waarin in het bijzonder de Europese economi sche oriëntatie van de regering werd aangevallen. Dat de PASOK, die in 1974 slechts veertien percent van de stemmen behaalde, Karamanlis’ Nieuwe Demo cratie voorbij zal streven wordt door niemand voor mogelijk gehouden. Pa pandreou zelf heeft verkondigd te mik ken op de positie van tweede partij en geëerd de beraadslagingen zo'n drie kwar tier geschorst. Een bos donkerrode bloe men lag daarna op Droeschers plaats aan de bestuurstafel. In overeenstemming met het protocol bij een officieel staatsbezoek zal president Sadat verder een krans leggen op h.et graf van de onbekende soldaat, een bezoek brengen aan het oorlogsmonument Jad Washem, ter herinnering aan de 6 miljoen joden die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen, een bezoek brengen aan pre sident Katzir in diens residentie en ten slotte een gemeenschappelijke persconfe rentie houden met premier Begin voordat hij weer naar Cario terugvliegt. Pikante noot: zo’n gemeenschappelijke persconfe rentie hebben president Sadat en presi dent Assad donderdag in Damascus niet gehouden. Anderhalf uur lang hebben de Amerika nen onder leiding van de Democratische afgevaardigde Melvin Price gesproken met de Somalische president Siad Barre. In Jeruzalem was algemeen verbazing over het feit dat Sadat een zo officieel karakter wil geven aan zijn bezoek. Het enige dat ontbreekt is de vrouw van Sadat, Jihan. Zij blijft thuis. Algemeen werd aan genomen dat Sadat tegenover de Arabi sche wereld, die zich tegen zijn bezoek verzet, zo weinig mogelijk aan de wensen van de Israeli’s op dit gebied tegemoet zou komen. In een eerste eigen commentaar heeft het Kremlin laten weten weinig waarde ring te kunnen opbrengen voor het aan staande bezoek van Egypte’s president Sa- Voor het Centrum wordt algemeen een sterke terugval verwacht; van de 20 per cent van 1974 tot onder de zeventien percent, die een voorkeursbehandeling bij de verdeling van de restzetels waar borgt. Links van de PASOK opereert het zogenaamde Bondgenootschap van pro gressieve en linkse krachten, de combi natie van vijf kleinere partijen waaron der als dominerende de Communistische Partij van het Binnenland, waarvoor cir ca zes percent wordt verwacht, en de orthodoxe, Moskou-trouwe communisti sche partij, die dankzij haar hechte orga nisatie en de grotere oplage van haar dagblad op een wat hoger percentage kan rekenen. Het grote vraagteken moet deze keer evenwel rechts van de Nieuwe Democra tie worden geplaatst. Daar heeft zich sinds de proclamatie van de verkiezingen daarmee officiële oppositiepartij, de po sitie die tot nu toe door de liberale Unie van het Democratische Centrum onder George Mavros werd bekleed. De PA SOK streeft naar een percentage van 22. De Nederlandse regering heeft met „gro te belangstelling” kennis genomen van het bericht dat Sadat een bezoek aan Israel zal brengen. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft dit gistermiddag verklaard. Tegen het einde van de middag vertrok ken de Amerikanen weer uit Somalië en zetten zij hun reis door Kenia voort. Op het moment dat de Amerikanen in zwarte So malische limousines naar het vliegveld werden gebracht, wachtten ruim honderd Russische mannen, vrouwen en kinderen op het speciale toestel dat hen naar Aden zou brengen. De nieuwe partij, waarvan de spreek buis de eens juntagezinde Eleftheros Kosmos (vrije Wereld) is, staat onder leiding van twee royalisten, die na de koninklijke tegeneoup van december 1967 meedogenloos door deze krant wer den gehoond en bestookt: de bijna 80- jarige Stefanos Stefanopoulos en Spyros Theotokis. Beiden wijzen elke sympathie voor de juntadictatuur van de hand en zij hebben ook geen oud-ministers uit deze periode op hun kandidatenlijsten geplaatst, maar het is zonneklaar dat hun partij niette min een toevluchtsoord is voor alle ele menten die onder de junta een rol heb ben gespeeld en hopen nog een come back in het openbare leven te maken. De Als men de Eleftheros Kosmos mag geloven wacht Karamanlis op 20 novem ber niets meer of minder dan het lot van zijn voormalige collega’s Boettho, Indira Gandhi en Bandaranaike. De redenering is als volgt: de 54 percent die in 1974 op Karamanlis stemde bestond voor het grootste deel uit royalisten die waarde hechtten aan wat Karamanlis tijdens de dictatuur, vanuit Parijs, had verkondigd, dat samen met hemzelf koning Constan- tijn moest terugkeren tot herstel van de legitimiteit. Deze redenering werd terecht weggelachen en Stefanopoulos werd het lot voorspeld van Garoufalias, die in 1974 met een junta en koningsgezind partijtje net één percent van de stem men behaalde. Intussen is duidelijk ge worden dat de uiterst rechtse groepe- Elke stap die een regeling van het con flict in het Midden-Oosten naderbij zou kunnen brenger! heeft de volle instemming van de regering, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse president Jimmy Car ter heeft gistermiddag zijn Egyptische ambtgenoot opgebeld in verband met het bezoek dat deze aan Israel gaat brengen. Volgens Carter, die donderdag per tele foon met de Israëlische premier Begin sprak over het bezoek, zei dat Sadat „opge wonden, enthousiast eh vol vertrouwen” was over zijn bezoek. „Ik hoop dat zijn bezoek succesvol zal zijn,” aldus Carter. Het congres heeft gisteren veel aandacht besteed aan de economische en financiële politiek. In het algemeen kan men zeggen dat de Westduitse sociaal-democraten wat KNOXVILLE (AP). Eén van Ameri- ka’s grootste elektrische energiebedrij ven heeft processen aangespannen tegen drie Amerikaanse maatschappijen, waar onder Gulf, en tien buitenlandse bedrij ven wegens overtreding van de antitrust wetten in verband met prijsafspraken voor uranium. Vijf percent, aanvankelijk het absolute maximum wat men voor een nieuwe groepeing voor mogelijk hield, lijkt nu een schatting die eerder aan de voorzich tige kant is. Het verkiezingsstelsel is zodanig, dat Karamanlis ook met 40 percent van de stemmen in het parlement nog een meer derheid kan krijgen voor een één-partij- regering. Als hij onder de 38 komt, is hij op hulp van een andere partij aangewe zen. Er gaan speculaties dat Centrum- leider Mavros zich daarvoor beschikbaar houdt. Anders dan de PASOK heeft het Centrum de verkiezingsstrijd gevoerd onder de pretentie, na 20 november de macht in zijn eentje te kunnen over nemen. Daar is geen sprake van, maar de kreet „Mavros premier” zou langs andere weg kunnen worden bewaarheid als Kara manlis zich, wat velen verwachten, na de verkiezingen zal aan-melden voor het presidentsschap en het Centrum zal in schakelen als (mede-(regeringspartij. ring, vooral dankzij regionale macht sposities en structuren die tot ver in de koningsperiode teruggaan en zich nu weer doen gelden, toch wel een factor vormt die Karamanlis stemmen en zelfs zetels kan kosten. Op advies van de VVD-vertegenwoordi- gers in het bestuur van de liberale federa tie werd Brinkhorst verzoek afgewezen. VVD-voorzitter Korthals Altes: „Vooral omdat noch het bestuur noch het congres van D’66 het standpunt hebben ingenomen over eventuele aansluiting van D’66 bij onze Europese federatie. De vraag van Brinkhorst komt in dit licht wat merk waardig over”. De bedrijven worden beschuldigd van het knoeien met prijsoffertes voor urani um, het boycotten van bepaalde energiebe drijven en het onder elkaar verdelen van het aanbod van uranium in de wereld. De liberalen, waaronder een grote dele gatie van de VVD, leggen in de Belgische hoofdstad de laatste hand aan hun ge meenschappelijk programma, dat is opge steld met het oog op de directe verkiezing van het Europees Parlement. -verder gaan met de „controlerende maat regelen” of de mogelijkheid voor de staat om in economische processen in te grijpen, dan de huidige bondsregering thans doet. in een liljoen geëvo- irnaar roffen >meter .tralie, eur tomyr- i beslo- cretaris Zonne- tenberg inieken. van der hartchi- rste tijd ise spe- 'angsja- tot 300 zodani- dat in de doel- peraties kunnen In hun plaats zijn resp. benoemd David Ibarra Munoz, hoofd van de staatsfinan- cieringsmaatschappij, die als minder be houdend wordt beschouwd dan zijn voor ganger en Ricardo Garcia Sanz, ondermi nister voor de grondstoffen en industriële ontwikkeling, die gematigder wordt ge noemd dan Tello Macias. In Hamburg is Willy Brandt gisteren als voorzitter van dc SPD herkozen. Hij kreeg WASGINGTON (Reuter). 8 het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) heeft aan Peru een krediet van 90 miljoen bij zondere trekkingsrechten (sdr’s)verleend voor twee jaar, zo heeft het fonds bekend gemaakt. t jaar ;ende” endge- t deze achten er van n Oos- luss bij op ieP n met de ier jaar estolen. De laatste verkiezingsmeeting die Ka ramanlis vanavond in Athene zal houden kan, als ze even imposant wordt als de vorige keer, nog een groot aantal twijfe laars winnen voor zijn leuzen als: „Kara manlis, de grote garantie” en „Hij nam een chaos over en bouwde een staat”. Het bedrag in sdr’s komt overeen met ongeveer 106 miljoen dollar (omgerekend tegen de huidige koers circa 256 miljoen). Met dit krediet wil het IMF het stabilise- ringsprogramma van de Peruaanse rege ring steunen. Daarmee moet de betalings balans in evenwicht worden gebracht en moet de inflatie worden teruggedrongen. partij heeft ook „nationale verzoening” en een algemene amnestie in haar pro gramma. v op te mis De >t derde ■topera- ;isteren r. Moskou heeft zich altijd verzet tegen aparte afspraken tussen Israel en de Ara bische staten. Volgens de Kremlin-strate- gen vormde dit ook een van de belangrijk ste bezwaren tegen de Amerikaanse stap- voor-stap-politiek. „Het Israëlische stre ven naar bilaterale oplossingen zou een fataal effect hebben op de toekomst van de Arabische bevrijdingsbeweging en zou de doelstellingen van het zionisme en het im perialisme helpen verwezenlijken”, aldus Socialisticheskaja Indoestria. het de Russen bijzonder lastig gemaakt. Het duurde uren voordat de passagiers mochten instappen. Zowel woensdag als donderdag scheurden de Somali’s tassen open en keerden zij ieder stuk bagage binnenste buiten. Zelfs de boeken van de kinderen werden uit elkaar gehaald. Met rode gezichten van kwaadheid en zwetend in hun Moskouse pakken moesten de Russen, die acht jaar lang de nauwste bondgenoten van Somalië zijn geweest, dit allemaal over zich heen laten gaan. In totaal zouden er donderdag en gisteren tien vluchten zijn tussen Mogadisjoe en Aden, waarheen de Russische evacuées gebracht worden. Wat hun bestemming na Aden zal zijn, is niet bekend. Ook is nog steeds niet duidelijk om hoeveel Russen het gaat. De Russen zullen het verlies van Somalië zeker niet licht opnemen, en vooral niet het verlies van Berbera, de havenstad die zo wel de Indische Oceaan (de Golf van Aden) als de toegang tot de Rode Zee overziet. De Russen hebben nu alleen nog Aden van waaruit ze de olieroutes kunnen controleren. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Oud-staatssecretaris Brinkhorst (D’66) mag niet als waarnemer deelnemen aan het jaarlijkse congres van de liberale partijen uit de negen landen van de Europese Gemeenschap dat zo als wij berichtten dit weekeinde in Brussel wordt gehouden. Een daartoe strekkend verzoek van Brinkhorst is gis teren afgewezen door het bestuur van de liberale federatie. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pees parlement heeft de negen EEG-rege- ringen gevraagd na te gaan, hoe een ver oordeling van het opsluiten van Russi- heeft sche dissidenten in psychiatrische inrich tingen zo effectief mogelijk naar voren kan worden gebracht tijdens de conferen tie over Europese veiligheid en samen werking in Belgrado. ROME (DPA, AP). Door een staking van brandweerlieden zal het vliegverkeer in Italië morgen en maandag sterk wor den gehinderd. De brandweerlieden op de luchthavens zijn van plan op beide dagen het werk tussen acht uur ’s morgens en tien over half drie 's middags stil te leggen. giste- Flotter- »n het ■d ver- g. Drie jk ver- kbusje iet val- aanse zeven sloten stem- jrheid n een it een in de idexe- De links-politieke beweging in Beiroet heeft in de straten van die stad dit aan plakbiljet verspreid. De beweging is tegen het bezoek dat de geportretteerde, de Egyptische president Sadat, aan Israel gaat brengen. „Het congres over het liberale ver kiezingsprogramma is overigens open baar. Brinkhorst is uiteraard welkom als belangstellende”, aldus Korthals Altes. MEXICO (Reuter). President Jose Lopez Portillo van Mexico heeft twee gematig de politici benoemd als ministers van Financiën en Economische Zaken, kennelijk om een eind te maken aan een conflict in het kabinet over het economische beleid. (van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) HAMBURG. De plotselinge dood van SPD-penningmeester Wilhelm Droescher (57) heeft grote indruk gemaakt op het congres van de Westduitse sociaal-demo craten in Hamburg. Nadat secretaris-ge- neraal Egon Bahr gisterochtend zijn be richt over de toestand van de partij had voorgelezen, zou penningmeester Droe scher verantwoording afleggen voor zijn financiële beleid. Maar in plaats van Droescher verscheen partijvoorzitter Willy Brandt op het 413 van de 433 uitgebrachte stemmen. Dat zijn zeven stemmen meer dan op het con gres van twee jaar geleden in Mannheim. Plaatsvervangers vany Brandt werden bondskanselier Helmuth Schmidt (395 stemmen tegen 407,in Mannheim) en de burgemeester van Bremen, Hans Kosch nick (394 stemmen). Fractievoorzitter Her bert Wehner werd met het h stemmen, namelijk 414, in het partybe- geluid 'ij ven, maar m zich ut het Tijd- rts die eerde. voorgeschreven. De vier spoorwegmensen zouden het dynamiettransport-hebben ver traagd om de verzender geld af te persen. De explosie van de trein met dynamiet werd veroorzaakt, doordat de man die de treur moest bewaken, dronken in slaap was gevallen en een brandende kaars had ij bij de omgestoten. Door de hevige luchtdruk rlgende werd 70 pet van Iri beschadigd. De schade oor het wordt geschat op meer dan 35 miljoen gulden. Het parlement veroordeelde gisteren in Straatsburg categorisch alle vormen van psychiatrische behandeling van politieke gevangenen, waar dit ook gebeurt, wan neer zij ten doel heeft de fundamentele democratische vrijheid van meningsuiting en van politieke activiteit te onder drukken. in snel tempo een nieuwe partij gevestigd onder de naam Nationale Groepering: een soort monsterverbond van konings- en juntagezinde elementen. Monsterver bond, omdat het de junta is geweest die de royalistische staatsvorm liquideerde, nadat koning Constantijn II zich in de cember 1967 zonder succes tegen die jun ta had gekeerd. Voor de tweede maal binnen een week zijn gisteren alle Spaanse luchthavens ge sloten geweest door een staking van het grondpersoneel dat ijvert voor hoger loon. Naar schatting 100.000 passagiers zijn van de actie de dupe gewordem Het grondper soneel Heeft gedreigd elke vrijdag te zullen staken als niet wordt tegemoet gekomen aan-hun eisen. dat aan Israel. De afgelopen dagen had de Russische pers zich beperkt tot het publi ceren van negatieve commentaren uit de buitenlandse pers. Gisteren kwam het dag blad Socialistischeskaja Indoestria met een eigen commentaar. Volgens het blad is Sadats reis een stimulans voor Israel „om de Geneefse conferentie voor het Midden- Oosten te vervangen door aparte verdra gen met de diverse Arabische staten.” Door nu kort na zijn triomfantelijke verkiezingsoverwinning geen partjj te kiezen bij het referendum over de mo narchie in december 1974 (waarbij de koning slechts 31 percent kreeg) heeft Karamanlis de royalistische zaak verra den, om zelf de weg in te slaan naar een soort Caesarisme, waarbij hij zich de tactiek van de oude keizer Augustus ten voorbeeld stelt. Een groot deel van deze 31 percent zal Karamanlis dit verraad niet vergeven en op de NG stemmen, zo is het denkpatroon van uitqrst rechts. Maar, zoals partijvoorzitter Willy Brandt, het gisteren tegen journalisten uit drukte: „Dit leidt niet tot conflicten met de regering en daardoor wordt het vertrou wen van het volk niet beschaamd”. Brandt is van mening dat het congres, dat van daag afloopt, de situatie van de SPD heeft verbeterd. De partij is volgens'hem zelfbe wuster geworden zonder evenwel arrogant te zijn. roos L nister van Financiën, Julio Rodolfo Mocte- iken in ardam iet aan itserse nk uit- stuur herkozen. De grote, oude man van de Westduitse sociaal-democratie, zoals hij vaak wordt omschreven, was zichtbaar geroerd door dit in hem gestelde ver trouwen. VS lossen Sovjet-Unie af Volgens een woordvoerder van de com missie, die een verkenningsreis door Afri ka maakt, vond het bezoek plaats op ver zoek van de Somali’s. „Het bezoek was al geregeld voor de Somalische regering het vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie opzegde”, aldus die woordvoerder, en hij voegde eraan toe: „Ik zou liegen als ik zei dat het vertrek van de Russen niet het middelpunt van de gesprekken zal zijn. Er is echter niet gesproken over directe leve ring van Amerikaanse wapens, maar er is gezocht naar wegen om via derde landen wapens aan Somalië te leveren. v *Sven SEOEL (AFP). Naar aanleiding van nen bi ^et ontploffen van een lading dynamiet ysteen op het station van de Zuidkoreaanse stad ;t boei in, waarbij een week geleden 58 perso- mtfrke nen loven verloren en 1.300 werden biblio- gewond, zijn vier spoorwegemployes en zes functionarissen van de betrokken springstoffenfabriek aangehouden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3