DINSDAGMIDDAG BEGINT RAAD AAN BEGROTING Wethouder C. Bodewes tijdens receptie „Wijk aan Duin 99 Onenigheid over hoogte van kameruitbouw o veilingen beverwijk II EEN GEBOUW VOOR TWEE SCHOLEN ALS SUGGESTIE Driedaagse vergadering in Stadskantoor Tegen Weinig kans toil 1 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 NOVEMBER ZATERDAG 1 9 r I r. maar ook kaarten die het laatste nieuws in beeld brachten: -- lukken, branden en watersnood. Bij het beeld verbaasde men zich over wat er elders gebeurde”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdagmid dag half twee beginnen de negen leden van de CDA-gemeente- raadsfractie, de tweemansfractie van de CPN, negen leden van de PvdA-fractie, vier man van de WD en de eenmansfractie van de PPR aan de jaarlijkse begrotings behandeling in de raadzaal van het Stadskantoor. IJMOND. „De prentbriefkaart was in het begin van onze eeuw vrijwel het enige middel om over lange afstand iets te vertellen. Telefoon was weggelegd voor weinigen, men schreef elkaar en men gebruikte daarvoor een kaart met een prent die de ontvanger welgevallig zou zijn. Zo ontstonden schitterend versierde kaarten, maar ook kaarten die het laatste nieuws in beeld brachten: onge- Pastor geeft samenwerkingsschool ir Pastor J. C. v. d. Linden S i L. Welzijnswerk slechts onderdeel van bewuste welzijnspolitiek mW De raad gebruikt de driedaagse begro tingsbehandeling om de beleidslijnen van het gemeentelijk denken en handelen te toetsen. Veel bewegingsvrijheid om in het huishoudboekje, dat sluit met een totaal bedrag van ƒ71 miljoen, wijzigingen aan te brengen hebben de plaatselijke politici tot hun teleurstelling niet. Wil men wat wijziging, dan zal dat in de marge moeten geschieden, want de inkomstenstroom van een gemeente is hecht verbonden aan allerlei rijksregelingen. Om de begrotingsmarathon wat in de hand te houden krijgt een fractie een be paald aantal minuten spreektijd toebe deeld. Zo mogen de leden van het CDA 75 minuten het woord voeren, krijgt de PvdA zijnsplannen van de diverse gemeenten zullen op elkaar afgestemd moeten wor den, zo zei wethouder Bodewes, die voor Beverwijk met name dacht aan samenwer- wordt voorgesteld, waarbij de teams nog totaal geen ervaring hebben met de uit werking van de godsdienstige vorming. „Er moet een gemengd team komen met de mogelijkheid van niet-gelovige leerkrach- Dinsdagmiddag half twee voert de com munistische fractievoorzitter C. Berghuis als eerste het woord. Daarna volgen mr. P. Schipperus namens het CDA, drs. A. Eiff namens de WD, K. Vermeulen namens de PvdA en G. van Ruyven namens de PPR. Blijven natuurlijk over de overige raads leden, die, na loting, in deze volgorde aan de „spreekbeurt” komen: Speets, Sigon, Lindeman, Heinhuis, Dudink, Albrecht, De Hen, Reimes, Aardenburg, Menist, De eveneens 75 minuten spreektijd, de WD 45 minuten, en de PPR en de CPN elk 30 minuten De „elecvrische fabriek” (een voorloper van het Provinciaal Electriciteits Bedrijf) te IJmuiden gekiekt in een periode, daiJiet woord „centrale” nog niet wwas ingeburgerd langs de oevers van het Noordzeekanaal; De spoorwegdraaibrug in Velsen die op 14 fevruari 1905 in gebruik werd genomen, maar op de ansicht nog in het stadium van de proefnemingen verkeert: land” is bij de boekhandel verkrijgbaar tegen betaling van f 79,50 (na 31 decem ber 1977 voor f97,50). Een forse prijs, toegegeven, maar men krijgt er dan ook een tot in de puntjes verzorgde, unieke uitgave voor in handen. In totaal is de IJmond in het prent briefkaartenalbum, dat door de commis saris der Koningin in Noord-Holland drs R. J. de Wit van een ten geleide is voor zien, met een dertigtal ansichten verte genwoordigd. „Een groet uit Noord-Hol- gemaakt, waarbij de handel en wandel van de mensen rond 1900 van het Gooi tot de Noordkop een centrale plaats inneemt. In de negentien hoofdstukken over on der meer het dorpsleven, het verkeer, de werkgelegenheid en de gebouwen, spe len kaarten met afbeeldingen uit de IJ mond een niet onbelangrijke rol. Enkele van die ansichten drukken we in deze speciale editie van de Kantlijn-rubriek af. Van boven naar beneden achtereen volgens aandacht voor: BEVERWIJK. Een zwaluw maakt nog geen zomer, maar nu de eerste narcissen weer aan de veiling zijn gekomen lijkt het voorjaar al weer dichter bij. „Dat betekent wel dat kinderen prak tisch altijd de kleur, de sfeer, het levenspa troon en de overtuiging van hun ouders overnemen”. Pastor Van der Linden komt op grond van zijn beschouwing tot de conclusie dat de school daarom het beste in het verlengde van het gezin kan liggen en verklaard zich tegen de samenwer kingsschool zoals deze nu in Wijk aan Zee Gevraagd naar zijn persoonlijke oordeel over de samenwerkingsschool maakt de pastor het voorbehoud dat hij het jammer zou vinden als zijn mening als een uit spraak wordt opgevat waar men zich bij neer zou moeten leggen. De mensen moe ten zelf denken en kiezen en zich daarbij open stellen voor de argumenten van dege nen die gezagsverantwoordelijkheid dra gen. Onder dat voorbehoud laat pastor Van der Linden dan weten, dat hij aanvan kelijk een afwachtende houding heeft aan genomen. Het bestuur van de Odulfstichting was al voor ik naar Wijk aan Zee kwam bezig de mogelijkheden van een samenwerkings school te bestuderen en het huidige be stuur onderzocht vooral de mogelijkheid van een samenwerkingsschool met als be stuur een ogenotmde artikel 61-commis- sie. Uitgezocht zou vooral worden of er voldoende garanties ingebouwd konden worden. In maart heeft de parochieverga dering al een brief gestuurd aan het be stuur van de Odulfstichting, waarin deze de ontwikkeling naar een artikel 61-sa menwerkingsschool afwees. Dat was ook zijn standpunt. Op verzoek van de Odulf- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Buurthuis Wijk aan Duin, het vlaggeschip van het Beverwijk- se jeugd- en jongere werk, zoals wethou der C. Bodewes vrijdagmiddag tijdens de feestelijke receptie het buurthuis om schreef, viert feest. Vijf jaar geleden werd het gebouw in gebruik genomen. Staf en medewerkers(sters) hebben in de afgelo pen jaren het buurthuis een onwrikbare plaats in van een deel van de Beverwijkse bevolking bezorgd. king met Heemskerk en in iets mindere mate met Velsen en Uitgeest. „Dat dit wel een zeer moeilijk en moeizaam kan gaan bewijst helaas de Lichtboeiproblematiek”. De pastor bericht dat de katholieke school volgens de statuten alleen kan wor den opgeheven als de Nederlandse Katho lieke Schoolraad dit goedkeurt en volgens de berichten is deze er tegen op principiële gronden en op grond van de ervaringen met andere samenwerkingsscholen. Pastor Van der Linden schrijft verder het ontzettend triest te vinden als de samenwerkingsschool oorzaak zou wor den van verdeeldheid tussen de katho lieken onderling en tussen de katholieken en het overige deel van de bevolking in Wijk aan Zee. Hij vindt dat de samenwer king moet doorgaan. Zelfs als de samen werkingsschool niet door zou gaan en de beide scholen met hun eigen karakter blijven bestaan zou er op velerlei gebied samenwerking mogelijk zijn; zelfs in één gebouw voor de twee scholen met bepaal de gemeenschappelijke ruimten. ■A In de hal van buurthuis „Wijk aan Zee" ontmoette R. G. Smid (rechts), voorzitter van het Stichtingsbestuur van het jubile rende buurthuis, wethouder C. Bodewes. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. „De kwestie van de samenwerkingsschool draagt het gevaar in zich oorzaak van verdeeldheid te worden”, schrijft pastor J. C. v.d. Linden van de St. Odulphuskerk in een aan de parochianen gerichte open brief, waarin hij beschouwend ingaat op allerlei zaken die kerk en kerkgemeenschap betreffen. stichting hebben we gewacht met het be- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft de beslissing van B. en W. om de heer C. Klaasse, Wingerd 3, een bouwvergunning te verlenen voor het uitbreiden van zijn Burgemeester en wethouders gaan woensdagmiddag om half twee beginnen aan de beantwoording, die ’s avonds om half acht wordt voortgezet. De laatste dag van de begrotingsbehandeling is donder dag. Ook dan begint men weer om half twee en als de zaak nog niet beklonken is, trekt men om half acht ’s avonds opnieuw aan de teugels. kend maken van dit standpunt tot de ou- derraadpleging in augustus”, aldus de pas tor, die daaraan toevoegt, „dat het achte raf, geloof ik, beter was geweest dat stand- punt dadelijk bekend te maken, om het gesprek niet alleen in de commissies maar ook bij alle ouders op gang te brengen.” g| In een uitvoerige beschouwing gaat de pastor op de vormende funktie van de school. Daarin wordt onder meer gesteld dat eën kind van de basisschool nog geen volwassen, beproefde mening heeft en een stuk geborgenheid nodig heeft om niet angstig te worden bij een veelheid van indrukken. Wildt, Hoekstra, Janssen, Van Dijk, Klomp en Ruurda. Na deze spraakwater val, die vier uur en een kwartier zal duren, zal de klok ongeveer 6 uur aanwijzen en zit de eerste begrotingsdag er op. Vrijdagmiddag werd ter gelegenheid van het eerste lustrum een receptie gehou den. Vele genodigden en tientallen vrijwil- ligers/medewerkers waren aanwezig. Wet houder Bodewes had alle waardering voor hetgeen in en door het buurthuis wordt gedaan en wenste alle betrokkenen een goede vaart bij de volgende vijf jaar. Hij ging in zijn speech uitvoerig in op de welzijnspolitiek en het-welzijnsbeleid in de ,stad. Hij meende dat het welzijnswerk niet in de plaats zou mogen staan van een welzijnspolitiek van de overheid en de politieke partijen. Het welzijnswerk van de overheid en de politieke partijen. Het welzijnswerk was volgens hem slechts één instrument voor welzijnspolitiek, dat niet alleen gericht moet worden op datgene wat als duidelijke behoefte kenbaar wordt, maar daarnaast ook zelf projecten kan stimuleren. „Welzijnspolitiek moet uit spraken doen over ontplooiingsmogelijk heden, houdingen van mensen en de kwali teit van het bestaan”, aldus de wethouder. Na de decentralisatie van het welzijnsbe leid komt de democratisering en de har monisatie van taken irf het welzijnswerk aan de orde. In de nieuwe kaderwet wordt daar veel aandacht ?an besteed. De wel- Verbazing verkeert nu in vertedering, wanneer men de in het prenten- briefkaartenalbum „Een groet uit Noord-Holland” (waaruit bovenstaande alinea een citaat is) bijeengebrachte an sichten beziet en zich verdiept in wat men elkaar per kaart meedeelde. Want het is wel de kracht van dit onlangs onder auspiciën van het Provin ciaal Bestuur van Noord-Holland door Meijer Pers BV uitgegeven album, dat het op de honderdzestig pagina's kleu rendruk niet blijft bij plaatsjes-kijken alleen, maar dat door de auteur J. Th. Balk en vormgever Mart Kempers~öok ruime aandacht is besteed aan de an sicht als communicatiemiddel en daar mee aan „de berichten uit de samenle ving van toen”. „Een groet uit Noord-Holland” is door die opzet een boeiend kijk- en leesobject geworden. Het album omvat circa zeven honderd afbeeldingen en prentbriefkaar ten, geselecteerd uit de ongeveer hon derd maal zo grote verzameling die is ondergebracht in de door het Haarlemse Rijksarchief beheerde Provinciale Atlas van Noord-Holland. Uit die veelheid aan interessant materiaal werd een keuze tros varieerde van 90 tot 200 cent per bos, terwijl de geplozen chrysanten van 68 tot 81 cent per stuk noteerde. Nerinen lagen tussen de 30 en 62 cent per stuk ook hier neemt de aanvoer af. Anjers onder de 30 cent per stuk waren er niet te koop: er werd nog tot 62 cent voor een apart kleurtje betaald, de rozen lagen tussen de 42 en 93 cent per stuk, de babyroos varieerde van 20 tot 43 cent per stuk. Goede kwaliteit freesia liep in prijs op tot 33 cent per stuk. Bij de potplanten een wat gevarieerd aanbod met vooral een góede belangstelling naar de betere kwaliteiten. Violen gaan grif weg. Er komen op gezette tijden goede partijtjes van aan de veiling. Nu de prijzen van het hoofdprodukt aan de I groentenveiling, de andijvie, belangrijk omhoog gingen kwamen de tuinders vooral in het laatste van de week met grote hoeveelheden naar de veiling. Vrijdag zag de handel zich ineens voor een aanvoer van 50.000 kilo geplaatst, terwijl men in het begin van de week met de helft genoegen moest nemen, maar toen speelde het bar slechte weer een grote rol. -In het begin van de week liepen de prijzen op tot dicht bij een gulden per kilo en vrijdag lagen de prijzen van 19 tot 65 cent per kilo. De prijzen waren vrijdag, andijvie 19-65, boe renkool 32-53, bospeen 33-120, breekpeen 8-22, knolselderij 15-52, prei 45-97, radijs 40-55, sla 25- 34, tomaten 280,1050, uien 8-35, waspeen 35-48. De Zwaanstraat in Wijk aan Zee waar een bazar en een met forse letters aangegeven banketbakkerij er borg voor stonden dat het de badgasten aan niets behoefde te ontbreken; in Wijk aan Zee weinig kans ten, die niet kunnen geven wat ze niet hebben. De artikel 61-school moet zich houden aan de wetten van het openbaar onderwijs en is en blijft afhankelijk van de politieke situatie in de gemeenteraad”, al dus pastor Van der Linden, die toch ge looft dat al het werk dat gedaan is een goede zaak is geweest, omdat er is nage dacht over onderwijs, katholiek zijn en over programma’s voor katachese. w3# Een muziekconcours van de Beverwijkse Harmonie Kapel het feestterrein aan de Zeestraat was om stiekeme kijkers te weren met rietmatten afgeschermd, toeschouwers moesten vijftig cent betalen; Deze bolbloemen primeur was van de firma Nijssen uit Santpoort en G. A. Aardenburg uit Heemskerk; er werd van 25 tot 28 cent per stuk betaald. Overigens zijn het nog de kas troschrysanten die het moeten doen want in deze „zon’’lege periode zijn er weinig anjers en rozen. De kas kamer en keuken, opgeschort. De heer Klaasse had van B. en W. toestemming gekregen een kleine verbouwing aan zijn huis te laten uitvoeren. Buren waren het daar niet mee eens en dienden een be zwaarschrift in. De hoogte van de uitbouw bedroeg aan de huiskant 2.80 en even verderop 2.40, respectievelijk 80 en 40 centimeter boven de toegestane hoogte. B. en W. vonden de bezwaren van de buren niet zwaarwegend genoeg om de heer Klaasse de bouwvergunning niet te verle nen. De voorlopige uitspraak van de afde ling rechtspraak houdt in, dat er met de bouwwerkzaamheden moet worden gestopt. aas WW AA* Zti Lm»-.»-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7