FC Amsterdam wil tijdens WK in WW NIEUWE WERKGROEP GAAT SANERING VOORBEREIDEN VAN BETAALDE VOETBAL Cumulatie van functies in top afgeschaft ijk VOORDEEL THUISCLUB BIJ STRAFSCHOPPEN Ro 1 AMSTERDAMMER ZORGDE VOOR VUURWERK IN VERGADERING BETAALD VOETBAL Cumulatie functies V erklaring Waslijst Historisch SPORT 19 7 7 NOVEMBER 15 MAANDAG 2 1 14 7 (Van onze sportredactie) en’ Ya' 1 stuur betaald voetbal. Aan het slot van een vloeiend 1 bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 7 S oefenmeester is. „Voor het geven van trainingen moet een oefen meester in het bezit zijn van een licentie. Als Knobel een licentie heeft, is hij trainer en mag hij niet in het bestuur zitten. Heeft hij geen licentie, dan is MVV in over treding omdat Knobel trainings- werkzaamheden verricht. Ik wil dus uitgezocht zien of Knobel in het bezit is van een licentie”, stel de de Amsterdamse voorzitter, die als dank voor zijn betoog het applaus van de algemene verga dering kreeg. sectiebestuur Over die kandidatuur ontstond ogenblikkelijk tumult, omdat Knobel als trainer van MW geen deel mag uitmaken van het sectiebestuur. Om zijn bestuurszetel toch vei lig te stellen besloot het bestuur betoog constateerde Stoop dat de benoeming van Knobel in strijd met de reglementen was. „Knobel is een actief oefenmeester bij MVV. Het reglement schrijft voor dat trainers geen deel mogen uitmaken van het sectiebestuur”, aldus de Amsterdamse voorzitter tijdens de algemene vergadering betaald voetbal op het KNVB-sportcentrum in Zeist. van MVV Knobel een andere functie te geven. De voormalige bondscoach werd tot adviseur be noemd en zou derhalve niet meer werkzaam zijn als actief trainer. Stoop: „In de praktijk komt het erop neer, dat Knobel gewoon trainer is gebleven. Hij is om de schijn op te houden alleen maar uit de dugout gestapt”. Stoop eiste van het sectiebe stuur dat een commissie van on derzoek wordt ingesteld om na te gaan of Knobel al dan niet actief ZEIST. Dé Stoop, voorzitter van FC Amster dam, ging weer eens te keer. In uiterst felle bewoor- Dor dingen hekelde de Amsterdamse zakenman de be- -Fortu-i noeming van George Knobel tot lid van het sectiebe- Stoop vertolkte het algemeen gevoel van onbehagen bij de clubs. Enkele weken geleden werd George Knobel door de be langenorganisatie WON (trai ners) kandidaat gesteld voor het nieuwe sectiebestuur betaald voetbal. (Van onze sportredactie) Stoop deed uiterste best Knobel weg te werken om getal „Die man hoort daamiet thuis Opposant Dé Stoop tijdens zijn betoog tegen het benoemen van George Knobel in het sectiebestuur: Studierapport oorzaak W" VOORZITTER JO VAN MARLE (ADVERTENTIE) belang- >e spits- ag ver- ■ld van <ad dat „De conclusie is dat de lasten in die maanden derhalve niet gedekt zullen zijn”, aldus de brief. „Wij schatten dit bedrag voor drie maanden op zes mil- Zanussi 280 liter diepvrleskist type Z 2080 RB ter waarde van 899. Prijs beschikbaar gesteld door Zanussi - Alphen a/d Rijn. Jaap van der Leek, secretaris van de WON, kreeg van het sectiebestuur de gelegenheid de kandidatuur van Knobel nader te verklaren. Van der Leek: „Onze organisatie heeft het recht een kandidaat voor het bestuur aan te wijzen. Dat is onze eigen verantwoordelijkheid, waarmee de clubs zich niet hebben te bemoeien. Als Stoop denkt dat Knobel actief trainer is, dan moet hij dat maar bewijzen". „Een soortgelijke situatie heeft zich ook voorgedaan tijdens het WK-toernooi in West-Duitsland. Ook toen kwamen de clubs niet in aanmerking voor uitkerin gen van de overheid”, aldus de belange norganisaties. De belangenorganisaties menen dat de KNVB een schadeloosstelling aan de clubs moet betalen. „Dat is in 1974 ook gebeurd. De belangenorganisaties heb ben dan ook bij het sectiebestuur be taald voetbal een daartoe strekkend ver zoek ingediend”, stelden Karei Jansen (VVCS) en Jaap van der Leek (WON). FC Amsterdam, dat bij monde van voorzitter Dé Stoop weer eens wantrou wend over de werkzaamheden van de belangenorganisaties sprak, wil dat het sectiebestuur betaald voetbal uit eigen kring een commissie vormt om het pro bleem van de inkomstenderving te be spreken. Jacques Hogewoning voelt daar echter niets voor. „Het sectiebe stuur heeft met de belangenorganisaties al contact over deze zaak. Het instellen van een speciale commissie vind ik ge heel overbodig”. Hogewoning zag zich gesteund door de gehele vergadering. ZEIST. Drie onderwerpen hebben zaterdag op het KNVB-sportcentrum de vergadering van het amateurvoetbal be heerst: wel of geen cumulatie van func ties voor topfunctionarissen, het stem recht voor scheidsrechters en trainers en het rapport van de studiecommissie ama- teurbepalingen. Doordat voorzitter Jo van Marie iedereen toestond ongelimi teerd zijn zegje te doen, duurde het van elf uur 's morgens tot tegen vijf uur alvorens de afgevaardigden naar alle (storm)wind- streken huiswaarts konden keren. teurs” blijkt in de afdelingen veel misver stand te hebben gewekt. De heer Van Marie beklemtoonde dat onder „niet-ac- tieve amateurs” medewerkers worden ver staan die met het betalen van een door de club te bepalen vergoeding aan de vereni ging kunnen worden gebonden, waar an ders een niet op te vullen vacature zou ontstaan. Voorts moet, volgens Van Marie, de combinatie speler-eerste elftal/trainer selectie worden tegengegaan omdat daar mee de amateurbepahngen geweld wordt aangedaan. Maar alvorens over dit voorstel overeen stemming was bereikt, had de vergadering enige uren tevoren het rapport van de werkgroep Organisatiestructuur amateur voetbal aan een uitputtende beschouwing onderworpen, en wel met name het hoofd stuk dat gaat over cumulatie van functies door leidinggevende personen. De heer A. J. Peeters, voorzitter van de commissie, lichtte dit punt toe door o.a. op te merken dat topfuncties dermate belangrijk zijn dat dezelfde personen geen andere func ties binnen het bestel van het amateurvoet bal mogen bekleden. Over dit onderwerp waren ook andere betogen vanuit de com missie te beluisteren die erop neerkwamen dat „mensen op een zeker ogenblik tegen zichzelf beschermd moeten worden”. Een nobele opvatting die de vergadering niet unaniem deelde. Daar werd o.a. voor ge pleit dat vakkundige leiders die menen méér functies aan te kunnen, daarin niet moeten worden beknot. De uitslag van de stemming wees uit: tégen cumulatie van functies. In het voorjaar zal een kandidaat voor het voorzitterschap van de KNVB als op volger van de heer Meuleman bekend wor den gemaakt. dierapport te bezinnen en het op de voor jaarsvergadering opnieuw aan de orde te stellen. Hetgeen werd geaccepteerd. FC 5oarta IEC-V m-Fey Telstar 24-32 leelne- rijzen- 97.906, prijs: 17.375. duitse ;getal 16, in- 53.519, 15.408, prijs: De plannen van de werk groep zullen na 1 januari worden voorgelegd aan de clubs uit het betaald voet bal. Gaan zij ermee ak koord, dan kan op 1 maart gestart worden met de rea lisering van de sanering. De werkgroep, die voor ad vies zal worden bijgestaan door een groep deskundi gen, komt deze week voor de eerste keer in vergade ring bijeen. De afgevaardigde van de afdeling Den Haag, Dries Weber, somde in sneltrein vaart een enorme waslijst van bezwaren tegen de opvattingen van de commissie op, wat er in feite op neerkwam dat, volgens Den Haag, van het hele rapport geen snars deugt. Voorzitter Van Marie, zelf een van de samenstellers van dit discussiestuk, be nadrukte nog eens de bedoelingen die de samenstellers voor ogen hebben gestaan. Goede bedoelingen, zonder enige twijfel, maar toch onvoldoende geargumenteerd om begripsverwarring te voorkomen. Met name de aanduiding „niet-actieve ama- Verder bleek het stemrecht van arbiters ook geen eenvoudige zaak. Na een vurig pleidooi van de heer J. Bax, sprekend namens de COVS (landelijke scheidsrech- tersvereniging), gevolgd door een discus sie of de COVS nu wel of niet namens de arbiters stemrecht behoort te krijgen, bleek het plotseling juridisch onmogelijk een vereniging (COVS) binnen een andere vereniging (KNVB) stemrecht te geven. Op die grond werden de artikelen „stemrecht scheidsrechters” en „stemrecht voor trai ners” uit dit vervolgens goedgekeurde rap port gelicht. Beide artikelen zullen een andere redactie krijgen, aangepast aan de mogelijkheid om alsnog in de reglementen te worden opgenomen. jfficieel jax een ekening oven de liggen.” t Leeds 'el werd spits wil spelen, ;r belas ver het Jacques Hogewoning, voorzitter van het sectiebestuur, voelde er niets voor een onderzoek te laten instellen naar de werk zaamheden van Knobel. „Voor mij staat vast, dat Knobel niet meer optreedt als actief oefenmeester”, stelde de voorzitter gedecideerd. „Zijn er aanwijzingen dat Knobel toch als actief trainer bezig is, dan zal ik een onderzoek laten instellen. Maar op dit moment is daarvan geen sprake. Bovendien heeft MVV laten weten dat Knobel zijn handen van die club zal aftrek ken wanneer de combinatie van deze twee functies op problemen stuit”. Stoop nam hiermee voorlopig genoegen en begon met zijn tweede aanval op het net benoemde sectiebestuur. „Er zitten in dit nieuwe bestuur twee mensen van dezelfde organisatie: Tripels en Knobel, die allebei lid van MVV zijn. Dat zou niet mogelijk moeten zijn. Ik stel daarom voor, dat het bestuur een reglementswijziging voorbe reidt waardoor dit in de toekomst voorko men kan worden”. Opnieuw kreeg Stoop het applaus van de vergadering en Hoge woning zegde toe aan dit probleem in het bestuur aandacht te schenken. Stoop had zijn oude taak na jaren weer opgevat. De Amsterdamse voorzitter keer de zaterdag weer terug in de algemene vergadering, in een rol die hem op het lijf geschreven is: de oppositie. Hij wilde zich als aftredend sectiebestuurslid niet her kiesbaar stellen, omdat hij zich niet kon verenigen met de nieuwe structuur waar door zowel werkgevers als werknemers in het bestuur zitting hebben. De algemene vergadering kwam zater dag voor de eerste keer in de nieuwe In de werkgroep hebben vertegenwoordigers zitting van de ministeries van CRM, financiën en sociale zaken alsmede van Vereni ging van Nederlandse Ge- De werkgroep is vorige week in het leven geroepen nadat de ministers van CRM, financiën en sociale zaken in principe hadden besloten rijkssubsidie aan de sectie betaald voetbal van de KNVB toe te ken nen om het voortbestaan van deze bedrijfstak te ver zekeren. Het subsidiebe drag van twaalf miljoen gulden geldt voor een peri ode van drie jaar. De helft van dit bedrag moet door de Nationale Sporttotalisa- tor op tafel worden ge bracht. Voorzien van het befaamde ,.Roll-Boud"-systeem waardoor spektaculaire energiebesparingen. De stroombesparing tijdens levensduur van deze diepvriezer is groter dan de totale aankoopprijs. Het subdidiebedrag moet worden besteed aan de Voorzitter Jacques Hogewoning deelt hier de vergadering mee dat er een nieuwe werkgroep voor de sanering van het betaalde voetbal is ingesteld. ZEIST. FC Amsterdam is van me ning dat de clubs uit bet betaald voetbal tijdens bet toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de Werkloosheidswet. In een brief aan de algemene vergadering zegt het bestuur van FC Amsterdam, dat door het WK-toernooi voor de clubs uit het betaald voetbal tijdems de maanden mei, juni en juli geen mogelijkheid tot inkomsten uit recettes aanwezig is. 3 JC 0-1 ;en-FC •elsior- -3 n .v 3uur 3- Vlaar- TV 6-0. TV 3-0 J, G.A samenstelling bijeen. Hogewoning tijdens de installatie: „Dit is een historisch mo ment. We hebben nu een voetbalparle- ment, waarin naast de clubs ook de spe lers en de trainers vertegenwoordigd zijn. Deze nieuwe structuur van de algemene vergadering kan leiden naar een toekomst van zekerheid en continuïteit. Daar voor is het noodzakelijk dat de afgevaardigden hun gezonde verstand gebruiken en hun persoonlijke belangen uitschakelen”. De afgevaardigden van de spelers en de trainers hielden zich in deze eerste verga dering opmerkelijk rustig. Het was duide lijk dat zij aan de nieuwe situatie moesten wennen. Aan het slot van de vergadering lieten ze zich echter wel degelijk horen. Bij de herverkiezing van de financiële com missie en de tuchtcommissie wilde Jan Brouwer, trainer van Willem II, tegenkan didaten stellen. Brouwer: „Wij willen ook onze invloed hebben in deze commissies. Hoewel ik weet dat de kandidaatstelling voor deze twee commissies al is gesloten, verzoek ik U de verkiezing uit te stellen, zodat wij alsnog met kandidaten naar voren kunnen komen”. Hogewoning kon aan dat verzoek geen gehoor geven, omdat uitstel van de ver kiezing reglementair niet mogelijk is. Van Rijn (Sparta) kwam met een tussenoplos sing, die na enige discussie voor alle partij en aanvaardbaar was. Van Rijn: „De fi nanciële commissie wordt voor twee jaar benoemd. Laat het bestuur een regle mentswijziging voorbereiden, zodat na één jaar de voorzitter van de commissie af treedt en het jaar daarop de twee overige leden. Dan hoeven de spelers en de trai ners maar één jaar in plaats van twee jaar te wachten, voordat ze zitting kunnen ne men in de commissie”. Aangezien bespreking van het stu dierapport amateurbepalingen pas als punt 9 op de agenda stond, is het verlangen naar huis er hoogstwaarschijnlijk oorzaak van geweest dat de meeste aanwezigen zich niet al te druk meer wilden maken om dit discussiestuk aan een diepgaande be spreking te onderwerpen. Maar uit wat over dit produkt werd gezegd, mag wor den afgeleid dat er bij de besprekingen in de 20 afdelingen opmerkelijk veel mis verstanden zijn geweest. En wel met name begripsverwarringen over de maximum bedragen van 2500 gulden die volgens de commissie mogen worden uitgekeerd aan maximaal 20 spelers, zijnde vergoedingen van gemaakte onkosten, é/of aan de zoge heten „niet-actieve amateurs”, met wie verdienstelijke werkers in een club wor den bedoeld. Met alle variabele mogelijk heden daaromheen is er in de lande een beeld ontstaan dat duidelijk sporen van misverstanden draagt. ur-Wil- Graaf- Ihoven, (Van onze sportredactie) ZEIST. Nog voor het einde van dit jaar zal een nieuwe werkgroep advies uitbrengen over de wijze waarop de sanering van de bedrijfstak betaald voetbal moet worden gerealiseerd. Bovendien zal de werk groep richtlijnen geven voor de verdeling van het door de overheid aan de KNVB toegezegde subdi diebedrag van 12 miljoen gulden. Dit heeft Jacques Hogewoning, voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, zaterdag tij dens de algemene vergade ring meegedeeld. Deze en andere toelichtingen maakten de discussies er overigens allerminst hel derder op. In feite was de afdeling Drente nog het meest positief door zich lijnrecht tegen het betalen van niet-actieve ama teurs te verklaren. Om een lang verhaal op dit punt kort te maken: de vertegenwoor diger van Groningen was zo loyaal te er kennen dat in ieder geval bij zijn afdeling het rapport grotendeels verkeerd was overgekomen. Een welkome aanleiding voor Van Marie om de aanwezigen aan te raden zich nog eens nader op dit stu- joen gulden”. FC Amsterdam meent dat voor die periode een verkorte arbeid stijd of een wachtgeldregeling voor het betaald voetbal moet komen. Volgens de belangenorganisaties VVCS (spelers) en WON (trainers) kan geen beroep worden gedaan op uitkerin gen ingevolge sociale verzekeringen. bouw van lichtinstallaties voor de clubs uit de ere- en eerste divisie, aan de verbe tering van de veiligheid op de tribunes en aan een on derzoek naar het sociale klimaat van de sectie be taald voetbal. Aan de hand van de uitslag van dat on derzoek zal het definitieve plan voor de sanering wor den opgesteld. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Van het aantal weggegeven penalty’s ging dit seizoen (gerekend vanaf de eerste voetbalzondag 1977 tot aan zondag 13 november) 84,6 percent naar de thuisclubs. Dit gegeven werd zaterdagavond bekendgemaakt in het nieuwe KRO- televisieprogramma „De alles is anders show". Sinds de eerste voetbalzondag in het seizoen 1965 tot aan zondag 13 november zijn er in de eredivisie 3732 wedstrijden gespeeld. Er werden 838 strafschoppen gegeven, Daarvan 599 aan thuis spelende en 239 aan uit spelende clubs. Dit komt op een 1 percentage van 71,5 voor de thuisclubs. Ook Duitsland kent inmiddels dit verschijnsel in de voetbalwereld. Zeker 80 percent ran het scheidsrechterkorps behoort tot de zogenaamde „thuisfluiters”, de home- referees. Statistieken toonden aan dat in de Bundesliga sinds 1963 in totaal 1272 strafschoppen zijn gegeven waarvan meer dan 900 aan de thuis spelende clubs, dat is in totaal 74 percent. verwarring amateurs (Van onze sportredactie) meenten, de Nationale Sporttotalisator en de KNVB. Voorzitter van de werkgroep is Jan van Gors- sel van het ministerie van CRM.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15