Stoop weer in de oppositie Ten minste het weer Delïoel 126 doden bij vliegrampen Sadat en Begin over Genève: Vanmiddag weer overleg over kabinetsformatie Hoogovens wil bedrijf twee weken sluiten I het woord is aan... De juiste ingang aantal pagina's vandaag: 20 Spaanse arbeiders willen bijkantoor ambassade in IJmond I* Umuider Courant ;i SPOiïB t Te kort agenda pagina 91 F VAN AMSTERDAM H hensen haarlem bedrijfskleding guur Vijfling 1 Communiqué MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 DIAMANT Jacob Cats: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 2 1 s n 67ste jaargang no. 324 -30% -50% ■.f Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 10 Beurs8 Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 PLANNING archivering ORDNERS loon- en boekhoud systemen Weteringschans 136-140 Middenweg 89-99 JERUZALEM (AFP, UPI, DPA). „Wij zijn het met presi dent Sadat eens geworden dat de Palestij nen in Genève vertegen woordigd moeten zijn. Wat het voortzetten van de dialoog tussen Israel en Egypte betreft, dat is een kwestie van plaats”, aldus pre mier Begin van Israel op een geza menlijke persconferentie die hij met Sadat vanochtend in Jeruza lem heeft gegeven. Begin zei dat Sadat hem niet naar Cairo heeft uitgenodigd. „Ik zou Cairo graag hebben willen zien, maar ik be grijp de redenen waarom een der gelijke uitnodiging in dit stadium niet gedaan is”. II Umuider Courant (ADVERTENTIE) Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 Palestij nen moeten erbij zijn I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) (Zie verder de plaatselijke pagina’s) het Auto-Europa Janaweg 47 (320232) ambachtelijke rustieke eiken meubelen Ongetwijfeld zal Jordanië, of liever ko- ig Hoessein, het voorbeeld van Sadat Igen. Naast Egypte is Jordanië het land t van de Arabische zucht naar onderlin- verdeeldheid de meeste schade en last eft ondervonden. Als Israel erin slaagt ilomatieke banden met Egypte en Jor- nië aan te knopen en met voorzichtige geleidelijke concessies deze landen de r te geven dat zij de kastanjes uit het ■aelische vuur hebben gesleept, kan een nerikaans economisch herstelplan voor ze en wellicht nog andere landen van het Men-Oosten zijn werk doen. Via Israel nnen economische en technische ont- kkelingen door het gehele Midden-Oos- i uitstromen en misschien eindelijk eens den tot vestiging van de minimaal ver te sociale rechten van de nu steeds rder verpauperende massa’s. AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot Inkoop Verkoop De kwestie was uitvoerig besproken, maar het bezoek is nu nog niet actueel. Sadat voegde daaraan toe dat Begin „het volste recht heeft naar Cairo te komen en voor het parlement te spreken. Toch is om bepaalde redenen besloten dat uit te stellen”. Begin zei dat het bezoek van Sadat tot doel had ernstige besprekingen te openen voor een vrede, niet alleen tussen Egypte en Israel, maar tussen Israel en alle andere Arabische buurlanden. „Wij hebben beslo ten de contacten voort te zetten. Wij willen geen nieuwe oorlog, niet opnieuw bloed vergieten. Wij willen elk voorval vermij den dat tot een dergelijke toestand zou kunnen leiden”, aldus Begin. De Sovjet-Unie is geen voorstander van mijn bezoek aan Israel, maar als de be trokken partijen het eens zijn kan geen enkel land, groot of klein, ons werk voor de vrede hinderen”, aldus Sadat. Sadat zei dat de tijd veel te kort geweest is om aanmerkelijke vorderingen te ma ken, waarop Begin zei dat hij president Sadat zeker nog eens naar Jeruzalem zal uitnodigen. „Begin zal ons bezoeken, hij komt zeker”, zei Sadat hierop. Beide politici zeiden van eikaars wens naar vrede overtuigd te zijn. Maar op de vraag, wanneer een nieuwe conferentie over het Midden-Oosten in Genève zal worden gehouden, antwoordden zij beiden ontwijkend. Sadat zei alles uitvoerig be- De moeder was zwanger gewor den na een bepaald hormonenpre paraat te hebben ingenomen. UMUIDEN. De directie van Hoogo vens overweegt om de laatste week van december en de eerste week van bet nieuwe jaar de werkzaamheden op het staalbedrijf tot een minimum capaciteit terug te draaien. Bij de noodzakelijke voortzetting van enkele vitale onderdelen van het bedrijf zouden slechts een paar duizend werknemers zijn betrokken. Als men een definitieve beslissing heeft geno men zal met alle betrokken partijen over leg worden gepleegd over de uitvoering van deze maatregel. Overigens is het de eerste maal dat Hoogovens zijn capaciteit tot een dergelijk minimum terugbrengt. Hun kritiek richt zich vooral op problemen bij arbeidsongeschiktheid. Over deze pro blemen is zaterdagmorgen in het Centrum Espagnol te Heemskerk een bijeenkomst belegd, waarop ongeveer 250 Spanjaarden aanwezig waren. Een delegatie van de Spaanse ambassade kreeg een door alle aanwezigen ondertekende eis om een spoe dige vestiging van een sociaal kantoor van de ambassade in de IJmond te realiseren. -40% (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA-leider Van Agt en zijn VVD-collega Wiegel hebben zich het afgelopen weekeinde los van elkaar bera den over de vele punten die in hun pro grammatische onderhandeling nog aan de orde moeten komen. Zij hebben vrijdag veel „huiswerk” meegekregen, zo heette het in Den Haag. Vanmiddag om twee uur zijn beide fractieleiders weer samengeko men met kabinetsformateur Van der Grinten om hun onderhandelingen voort te zetten. Hoewel de besprekingen zich in een sfeer van geheimzinnigheid afspelen is in middels in Den Haag wel doorgelekt dat Van Agt en Wiegel het min of meer eens zijn over de vier zgn. „hervormingsvoor stellen”. Verwacht wordt dat in het ge sprek van vanmiddag vooral het sociaal- economisch beleid en de overheidsuitga ven aan de orde zullen komen. De reste rende punten, waarover de besprekingen wel reeds begonnen zouden zijn, worden in een later stadium afgehandeld. (Zie verder pagina 2) frankestraat 17-19/haarlem (023)320921 Zwaar bewolkt en perioden met regen of natte sneeuw, maar over dag ook opklaringen. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijde lijk storm uit het noorden. Tempe raturen tussen 0 en 6 graden. Het diplomatieke huzarenstukje van de yptische president Sadat, gezien in het ht van wat hij in Jeruzalem heeft gepre steerd aan bewijzen van goede wil en ’desgezindheid, kan met recht door de stelijke mogendheden en vooral de Ver- igde Staten worden gevierd als een reus- htige zege. Het is duidelijk geworden dat Sadat de- litief de zijde van het Westen heeft geko- n en zich samen met en naast Israel nesteld heeft in de gunst van de Verenig- Staten en de meeste Westeuropese mo- ndheden. Waarschijnlijk heeft Sadat het orbeeld van Iran ter harte genomen, dat et een hooghartige afwijzing van de Ara- sche solidariteit zijn eigen pro-Ameri- tanse koers heeft gevolgd. De woede van |oskou is zeer begrijpelijk: met Israel en gypte als niet meer vijandige en op voet an diplomatieke vriendschap verkerende logendheden in het Midden-Oosten kan inerika zich beheerser van dit deel van wereld noemen, omdat zijn invloed via Bn, Egypte, Israel en Jordanië vrijelijk ar kan binnenstromen. In het ziekenhuis van de Univer- siteit van de Finse stad Turku is een vijfling geboren, haast drie maanden te vroeg, aldus is van daag bekendgemaakt. De komen de drie of vier dagen zullen voor de jonggeborenen zeer kritiek zijn, al dus de mededeling. Het gewicht van de drie jongens en twee meis jes varieert van 950 tot 1140 gram. De komst van Sadat naar Israel kan ter worden uitgelegd als een noodkreet 1 als een triomftocht. Men moet zich diepen in de voorgeschiedenis van het Istaan en in de ervaringen van de staat ael om te begrijpen wat het betekent, teen Egyptisch staatshoofd deze joodse tie welkom heet in de schoot van het dden-Oosten. Er was nooit iets anders 1 verguizing, bedreiging, verwensing, »rd, haat en verachting Israels deel, s nu hebben de joden vaste voet in eigen is, buren die zij welhaast vrienden kun- noemen, aanknopingspunten voor sa- enwerking. Onder de paraplu van de khtigste natie ter wereld met uitschake- van de op een na machtigste, de Sov- HJnie, kan aan een nieuw hoofdstuk •rden begonnen. De luide protesten te lde vredesmissie van Sadat moeten wel tten van hen, die zich de kans op een ttietigingsoorlog tegen Israel zien ont- ippen. h Europa heeft alleen Frankrijk op het teerde paard gewed. De anderen, ook iderland, hebben met hun steun aan »el de juiste ingang tot een vreedzaam Idden-Oosten opengehouden. Mat heeft dat nu bevestigd. Begin en Sadat waren buitengewoon ontspannen. Onder gelach van duizenden journalisten herhaalde de een de antwoor den van de ander wanneer beiden om hun standpunten werd gevraagd. Sadat moest steeds weer lachen om humoristische op merkingen van Begin. (Van onze redactie buitenland) MADEIRA, ROME. Bij twee vliegtuigongelukken zijn afgelopen zater dag tenminste 126 personen om het leven gekomen. Op Madeira, ten noordwesten van de Canarische Eilanden, brak een Boeing-727 van de Portugese maatschap pij TAP in tweeën tijdens de landing. de speciaalzaak voor kantoorefficiency Aan het begin van de persconferentie las Begin een gemeenschappelijk communi qué voor, waarin gezegd werd: „In ant woord op het eerwaardige en moedige gebaar van president Sadat zijn wij ervan overtuigd dat de dialoog moet worden voortgezet zoals wij die in deze historische bijeenkomst in Jeruzalem zijn begonnen. De Israëlische regering stelt nu voor, deze dialoog voort te zetten en te laten leiden tot onderhandelingen die ons ook zullen voe ren tot onderhandelingen over het Mid den-Oosten in Genève en tot onderteke ning van vredesverdragen. Bijzonderheden over het Israëlische voorstel maakte Begin niet bekend. „De vrede zal niet worden verkregen door een compromis over grondgebied, want dat zou voor Israel expansie betekenen. Onze grond is heilig”, zei president Sadat. „En kele kilometers grond hier of daar geven Israel geen veiligheid. De veiligheid ligt uitsluitend in de bedoelingen”. In antwoord daarop zei Begin: „Evenals de Egyptische president herhaal ik dat onze grond van ons is en eveneens heilig”. (Zie ook pag. 3 en 4) George Knobel (links), aandachtig luisterend naar de aanval op zijn benoeming. Naast hem Ton Zwik- stra. t Palestijnse vlag wordt gehesen door togers op de Egyptische ambassade in Libische hoofdstad Tripoli terwijl er straat papieren uit de ambassade wor- n verbrand (onder). Eerder hadden de togers de Egyptisch-Libische vlag ver brand. De bestuurstop van de KNVB heeft een druk weekeinde achter de rug. Zaterdag waren in Zeist de sectie betaald voetbal en de ama- teur-afdeling afzonderlijk bijeen om zich over diverse problemen te beraden. Bij de eerste categorie kreeg het nieuwe bestuurslid Ge orge Knobel het zwaar te verduren van FC Amsterdams voorzitter Dé Stoop die hem beentje wilde lich ten, wat mislukte. Bij de amateurs ontstond veel verwarring onder andere over de interpretatie van het studierapport amateurbepalin- gen, dat opnieuw op zijn mérites zal worden beoordeeld. Eer wij wat weten, zijn wij ver sleten sproken te hebben en op de noodzaak van een nieuw Genève te hebben gewezen. „De riest heeft een gemeenschappelijk karak ter”. Diplomatieke betrekkingen komen er nog niet direct, zei Begin op een vraag. „Dat zal onderdeel vormen van een vre desverdrag”. IJMOND. Spaanse werknemers in de IJmond willen de vestiging van een sociale afdeling van de Spaanse ambassade in de IJmond. Zij zijn ontevreden over de socia le begeleiding door de Peregrinusstich- ting, die de belangen van de buitenlandse werknemers in Noord-Holland behartigt. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Haarlem verdiende volgende bekerronde. Goed debuut van Telstar-kee- per Jan Nederburgh. 2e sportpagina: Amateurclubs gaven goed par tij in bekerwedstrijden tegen beta lende verenigingen. 3e sportpagina: De KNVB in vergadering bij een: niet altijd even zakelijk. 4e sportpagina: Geconcentreerd spel van volley balteam Die Raeckse leverde re sultaat op. 5e sportpagina: De schaatsbond zal moeilijk om Hans van Helden heen kunnen. 6e sportpagina: DCIJ in hoogste klasse van dambond. 7e sportpagina: Goed benutten van strafcorners bracht hockeyers van Bloemen- daal de overwinning. Sadat zei geroerd te zijn door het harte lijke welkom dat hem in Israel is toegeval len. „Ik zal ervoor zorgen dat de Israëli sche correspondenten premier Begin kun nen begeleiden wanneer hij naar Cairo komt”, zei hij. „Wij zijn het met Begin en de parlementsfracties eens geworden over de grondslagen voor de vrede. Wat de vrede zelf betreft zijn wij niet tot een akkoord gekomen. Dat zal in Genève wor den besproken”, zei Sadat. BEZORGKLACHTEN: baandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 'oor Santpoort: 023 - 31 90 53 L. - Tijdens het werkdiner gisteravond in het King Davidhotel fluisterde Begin Sadat iets toe vanachter zijn hand. Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: Van de 156 inzittenden hebben er zeker 121 het leven verloren. Hierbij waren twee Nederlanders, de heer en mevrouw Dek ker uit Waalre. Een derde Nederlander, de 63-jarige D. van Beetz uit Amsterdam, overleefde de ramp. In Rome ontplofte een Ethiopisch vrachtvliegtuig, waarbij alle vijf inzitten den de dood vonden. Dit gebeurde direct na de start. Onderzoekteams zijn zowel op Madeira als bij Rome direct begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van de twee rampen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1