Karmanlis opnieuw premier Griekenland In toespraak tot Israëlisch parlement: aan Extreem-rechts herdenkt Franco Rampen in India en Bangladesj Liberaal Europees program vastgesteld Reacties op reis Sadat II Smith kondigt nieuwe initiatieven t erlaai ing I i OPEN BRIEF 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 NOVEMBER MAANDAG 21 door Nico Scheepmaker Toespraak Stem Heilige plaatsen (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) JERUZALEM. De Egyptische president Anwar as-Sadat en de Israëlische premier Menahim Begin d] hebben het afgelopen weekeinde de eerste stappen de op op weg naar vrede in het Midden-Oosten gezet. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Ongeveer 300.000 extreem-rechtsen herdachten gis teren op de Plaza de Oriente in Madrid de dood van de dictator Francisco Franco, die gisteren precies twee jaar geleden over leed. Met veel vertoon van nostal gische demagogie deden de lei ders de betogers terugverlangen naar de tijden van de dictatuur. .'hack •oycot rinders- opstel f om de die een ïat, dan CBTB tijd gin i om adeur 2 die de vijandschap van een groot deel van de Arabi- ’üidasche wereld riskeerde door naar Israel te gaan. In een toespraak voor het Israëlische parlement, de Knesset, erkende Sadat formeel het bestaansrecht £E>anl| van de staat Israel, en gaf hij de wens te kennen met derianidat land vreedzame betrekkingen te onderhouden, ocenteapremier Begin sloot zich aan bij de vele staatslieden kunnen (jie de afgelopen dagen de moed prezen van Sadat, voor do t gebied) rvi tsteer f»* HP trijfël Beste Jan, Sadat erkent bestaansrecht Israel mei I Wat een toestand nou weer! Je was overi gens weer prima op dreef in dat interview met Aad van den Heuvel op zaterdag avond: Sadat en jij, dat waren wel zo’n beetje de hoogtepunten van die avond, vond ik. Ik kan me je woede wel voorstel len over wat je „een verschrikkelijk sme rig en rancuneus artikel” noemt, en ik bewonderde de terughoudendheid waar mee je Wim Zaal (de schrijver van het artikel) en Ferry Hoogendijk (de hoofdre dacteur van Elseviers Magazine waarin het stuk over jou en je nieuwe boek „De Kus” verscheen) voor de kijkers uitteken de. O.k., omschrijvingen als „hhlf-debiele keukenmeid” en „varkensoogjes” zijn mis schien niet flatteus, maar je kan ze toch moeilijk rancuneus noemen. Ik merkte bovendien tot mijn genoegen dat je, vergeleken met je uitlatingen in de kranten, weer wat inbond met betrekking tot je uitgeverij Meulenhoff, boosdoener nummer 2. Had je anders weer naar uitge verij Elsevier gemoeten, zoals een jaar of wat geleden? Een mens kan niet blijven pendelen. Bovendien weet je dat adjunct- directeuren als Laurens van Krevelen nu eenmaal graag de kranten en weekbladen terwille zijn, want publiciteit is verkoop. Een beetje actieve literaire redacteur zorgt ervoor dat hij bijtijds de drukproeven krijgt, zodat hij het boek gelezen heeft als het in de boekwinkels verschijnt en hij er meteen over kan schrijven. Dat is ook altijd mijn streven. Toen ik een paar maanden geleden bij Meulenhoff was om iets op te halen, stond daar beneden, bij de telefoniste en receptioniste op de toon bank een tas vol boeken klaar, die blijkens een notitie die er op lag voor Iwan Sitnia- kowsky, de letterkunderedacteur van De Telegraaf bestemd waren. Ik heb Iwan nog op de redactie van het Algemeen Han- delsblad zien schaken met Jan Blokker, dat was dus nog voordat Iwan naar De Telegraaf en Jan naar De Volkskrant ver huisde. Zo gaan die dingen. Ik vroeg nog aan die receptioniste van Meulenhoff of Sitniakowsky elke week ’s morgens zijn tasje kwam brengen om het dan ’s mid dags weer rijk gevuld op te halen (zoals mijn dorpsgenoten eerst hun lege emmer tje bij mijn buurman de veehouder bren gen, om het dan na melkenstijd weer vol op te halen), maar ze ontkende dat het zo methodisch toeging. Als ik het goed begrepen heb, Jan, had je Wim Zaal aanvankelijk wel een interview toegezegd, maar die toezegging weer her roepen nadat er in Elsevier een „smerig hetzerig stuk tegen Anton Constandse” was afgedrukt. Toen heb je tegen Zaal gezegd, dat je niet in dat blad van hen wilde staan. Hieruit spreekt een zekere wereldvreemheid. Niet omdat ik de inte griteit van Constandse als politiek com mentator al jarenlang in twijfel trek, maar omdat Elseviers Magazine (33e jaargang) zulke „smerige hetzerige stukken” al ja renlang schrijft, en tegen mensen die ik heel wat hoger aansla dan dr. Anton Con standse. Het zou niet zozeer in mijn hoofd opkomen mij door Elsevier te willen laten interviewen (zelfs niet als ik net een boek geschreven had), en dat dan om één bloody artikel weer af te zeggen. Daar komt in dit geval nog bij, dat Wim Zaal in het begin van zijn artikel wel de indruk poogt te wekken dat hij je geïnter viewd heeft („Zou het ook aan de grootte van zijn atelier liggen, dat Jan Wolkers zo molenwiekt? Hij gebaarde alsof hij een avondje massazang dirigeerde, toen hij tussen de immense primitieve maskers en het struweel van exotische planten in die ruimte schreeuwde: „Niets, meester! In een zwart gat is het gevallen!” - Ik had naar zijn debuut gevraagd, etc.) maar het nergens echt zegt. Boven het stuk staat dan ook: „Wim Zaal overziet Wolkers’ loopbaan, onderzoekt zijn nieuwe werk en komt stap voor stap tot een onthutsend diepte-por- tret van onze meest gelezen schrijver”. Het is duidelijk dat hij, na het geweiger de interview, in het archief onder de W van Wolkers heeft gekeken, en met wat handig jat- en citeerwerk, aangevuld met zijn uit leg van de nieuwe roman „De Kus”, de indruk heeft proberen te wekken dat hij je persoonlijk heeft gesproken. Dat is alles behalve fraai, maar alleen omdat hij zo dom is geweest geen bronnen te vermel den. Geheel uit de mouw geschudde inter views zijn erger, en komen steeds vaker voor dank zij de Story-, Privé- en Mixlec- tuur. Soms vinden we zoiets zelfs alle machtig aardig, bijvoorbeeld als Piet Grijs in Hollands Diep de geestelijke leidsman van Dries van Agt uit het niets oproept en hem teksten van heel andere mensen in de mond legt. Dat vond ik leuk. Maar mijn gevoel voor humor werkt in zo’n geval natuurlijk wel selectief... op lan i actie cust. ATHENE. De partij Nieuwe Demo cratie van de Griekse prenïier Karaman- lis zal met een aanzienlijk ingekrompen meerderheid in het parlement terugke ren, en de socialistische PASOK onder Andreas Papandreou wordt de grootste oppositiepartij, met 80 tot 100 van de 300 zetels. Dit is de conclusie uit de eerste uitslagen van de Griekse parlementsver kiezingen, zoals die gisteravond laat binnenkwamen. Het program is een uitwerking van het Europese beginselprogramma dat begint dit jaar in Stuttgart werd aanvaard. Hierin wordt veel nadruk gelegd op de traditione- (Van onze redacteur in Griekenland Frans van Hasselt) le vrijheidsbeginselen en op de daaruit voortvloeiende noodzaak van democrati sering van de Europese besluitvorming. De liberalen zijn de eerste politieke fe deratie’ die met een Europees verkiezings- program gereed zijn. D’66 had twee verte genwoordigers naar Brussel gestuurd. De ze hadden echter geen officiële status. len met Egypte, Syrië, Jordanië en Liba non. De communistische partijleider Mey er Wilner zorgde op dat moment voor het enige incident door te roepen: „En waar om niet met het Palestijnse volk?”. Sjimon Peres, de leider van de Israëli sche Arbeiderspartij, die in de oppositie is, kreeg na Begin het woord. Hij verklaarde dat zijn partij bereid is tot belangrijke concessies, in ruil voor vrede. „Maar, me neer de president, (Sadat) dan moet u dat ook doen”. Terwijl Sadat zich uitdrukkelijk had ge keerd tegen een geleidelijk tot stand ko mende vrede, bijvoorbeeld via een verlen ging van het troepenscheidingsakkoord, en zich uitsprak voor een alomvattend vredesakkoord, stelde Begin voor aller eerst de staat van oorlog tussen de beide landen af te schaffen. De manifestatie begon met het beluiste ren van een toespraak van Franco uit 1970. Javier Alba, president van de Madrileense afdeling van de extreem-rechtse organisa tie Fuerza Nueva, eiste in zijn rede het onmiddellijke aftreden van de regering- Suarez, die, volgens hem, via de algemene verkiezingen van 15 juni van dit jaar ille gaal aan de macht was gekomen. Voorts verweet hij het kabinet-Suarez een onsta biele politiek te bedrijven, die de Spaanse eenheid bedreigde. „In plaats van Spanje met krachtige hand te leiden, bedrijft men nu een politiek, die de mensen meer met rode vlaggen doet zwaaien dan met de nationale vlag”. Een van de hoogtepunten voor de de monstranten was de toejuiching van de dochter van Franco, die een kort dank woord tot de aanwezigen richtte voor de massale herdenking van haar overleden vader. De massabetoging eindigde met het franquistische strijdlied „Cara al Sol”, waarbij iedereen de Hitler-groet uitbracht. Na de demonstratie riepen tal van beto gers: „Suarez, verrader, eens zong jij ook het Cara al Sol”. De mededeling van Smith zou erop kun nen duiden dat Smith opnieuw aan de gang gaat met zijn omstreden plan voor een „interne regeling van het Rhodesische vraagstuk” met zwarte nationalisten en met uitsluiting van het patriottisch front. Dat front voert een guerrillastrijd tegen het blanke minderheidsbewind. tij. De orthodoxe Moskou-trouwe Com munistische Partij komt waarschijnlijk net iets hoger uit, op 8 procent, terwijl het zogenaamde Bondgenootschap van Progressieve en Linkse Krachten, waar in de Onafhankelijke Communistische Partij van het Binnenland zeer slecht boerde en niet meer dan 3 procent lijkt te gaan halen. Young zei dat hij van mening was dat Smith met zijn mededelingen probeert het moreel van zijn aanhangers en de strijd krachten op te vijzelen. De Amerikaan zei dat Smith geen beter plan kan hebben dan de VS en Groot-Brittannië voor het oplos sen van de Rhodesische kwestie. „Tenzij hij met een beter plan komt en probeert tot een binnenlandse regeling te komen, zal hij te maken krijgen met nog meer bloed vergieten dan thans”, aldus Young. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Young, heeft gisteren bij zijn aan komst in Londen gezegd dat de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een rege ling voor Rhodesië nog „leven”. Young gaat in Londen met o.a. minister Owen besprekingen voeren over Rhodesië. Ook zal hij spreken met Lord Carver, die vol gens het plan hoge commissaris in Rhode sië moet worden. In goedingelichte kringen in Rhodesië wordt het niet uigesloten geacht dat Smith gaat aansturen op een wijziging van dit plan op punten die hem niet bevallen (vooral de bepaling dat het grootste deel van het huidige leger moet worden vervan gen door een grotendeels uit guerrillastrij ders bestaand leger). Zij leiden dat af uit het feit dat Smith al eens heeft gezegd dat best zou kunnen worden geprobeerd zijn eigen plan en dat van de VS en Groot- Brittannië tegelijkertijd te beproeven. gister- Polling vrijwel ■lukken schade Op voorstel van de VVD was dit begin selprogram nog uitgebreid met twee para grafen over ontwikkelingshulp en over emancipatie van de vrouw. Wat de ontwik kelingshulp betreft wordt vooral nadruk gelegd op de hulp aan de allerarmsten en wordt steun betuigd aan de zgn. Stabex- overeenkomst die de Europese Gemeen schap heeft gesloten met ruim 50 ontwik kelingslanden. Stabex voorziet in stabilise ring van de opbrengst van een reeks grondstoffen en tropische landbouwpro- dukten. Dit resultaat zal een enorme verschui ving en sfeerverandering in het Griekse parlement teweegbrengen. Bekende fi- (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/LONDEN. De Rhodesi sche premier Ian Smith heeft gisteren bekendgemaakt dat „nieuwe initiatieven in gang zijn gezet en dat er in de loop van de week belangrijke beslissingen te ver wachten zijn”. Dit meldt het blad Sunday Mail, dat in Salisbury verschijnt. NEW DELHI/DACCA (AP). De oost kust van India is gisteren geteisterd door een cycloon. Deze heeft naar schatting 1000 dodelijke slachtoffers geëist en 2.000 gewonden. Ongeveer 100.000 men sen raakten dakloos. Het was de tweede cycloon binnen een week in India. ssadeur Huyde- de Por- Ir. Huy. ds 1974 Smith had eerder in het weekeinde ge zegd dat hij het Brits-Amerikaanse plan voor een zwart meerderheidsbewind af wees. Hij noemde het plan een „jammerlij ke mislukking”. linistene en aantal agd of de extra be- iand met Rote Ar- deze ter het ogen- guren, ook ministers, uit Karamanlis’ partij zullen er niet terugkeren en een heel nieuwe groep van vele tientallen parlementair totaal onervaren links-geo- riënteerde intellectuelen dient zich aan. Het meest dramatisch is het resultaat voor de oude Centrumpartij, die met een miniem groepje zal terugkeren. De ui terst rechtse Nationale Groepering lijkt naar circa 7 procent te gaan; in het koningsgezinde Zuiden boekte zij haar beste resultaten, maar ook in de grote steden wist zij beduidende stemmenaan tallen te ontnemen aan de regeringspar- Een andere steen des aanstoots bleef ook overeind staan: Sadat vroeg Israel het beheer van Jeruzalem, heilige stad van Islam, jodendom en christendom, op te geven en toe te staan dat de stad zou worden geïnternationaliseerd. Begin wees erop dat de heilige plaatsen in Jeruzalem sinds 1967, sinds Jeruzalem onder Israë lisch beheer staat, weer voor iedereen toe gankelijk zijn, wat voordien, toen de oude stad onder beheer van Jordanië stond, niet het geval was. Al deze bezoeken, die tot voor enkele 'eken nog volslagen onvoorstelbaar zou- len zijn geweest, vonden plaats in een Karamanlis, die in 1974 nog 220 zetels behaalde met 54 procent van de stem men, ziet dit percentage dalen tot 40 a 42. De PASOK, die vorige maal derde werd met 14 procent van de stemmen en 15 zetels, stijgt naar 24 a 26 procent en passeert daarmee de Unie van het Demo cratisch Centrum onder Mavros, die een tuimeling maakt van 20 naar hooguit 13 procent. :ht dat de len tegel genwoor- in bevrij- e aanwij- is uiterst jrder vat (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Veertien liberale partijen uit de negen EEG-landen hebben gisteren in Brussel een verkiezingsprogram opgesteld met het oog op de voor volgend jaar voorziene rechtstreekse verkiezing van het Europees Parlement. Het persbureau beweerde dat „de ontmoeting van Sadat met de Israëli sche premier Begin in de Arabische wereld wordt gezien als en samenzwe ring van het imperialisme, het zionisme en de Arabische reactie tegen de Arabi sche nationale bevrijdingsbeweging”. Tass maakte uitgebreid melding van Arabische betogingen en andere nega tieve reacties op Sadats bezoek, dat door het Russische persbureau een „ca pitulatie” wordt genoemd. illeen ge- de poli- f bepalen se bedrij- 1- Minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel sprak de hoop uit dat Israel de door Sadat uitgestoken hand met een dergelijk gebaar zal beant- woorden. Het kwam dit weekeinde niet de regi tot een gemeenschappelijke verklaring van de negen EEG-landen over de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. Aanvankelijk werd vanuit Brussel be richt dat Frankrijk zich had verzet te gen een verklaring waarin Sadat werd geprezen. Later zei de Luxemburgse premier Thom dat Frankrijk niet het enige land was dat tegen een dergelijke verklaring (die bepaalde Arabische landen tegen de haren in zou strijken) gekant was. bourgeois landen” om „achter de rug van de Arabieren om” aparte vredeson derhandelingen met Israel te voeren, zo heeft het oficiële Russische persbureau Tass verklaard’ President Carter heeft na het beluis teren van de drie toespraken in de Knesset verklaard te hopen en te gelo ven dat het mogelijk is vorderingen te maken naar het herstel van een blijven de vrede in het Midden-Oosten. De re devoeringen van president Sadat, pre mier Begin en oppositieleider Peres waren „roerende gebeurtenissen en een bijdrage aan de vrede”, zo onderstreep- te hij in een communiqué, dat het Witte Huis uitgaf. Begin stelde voor, als eerste vredesmaat- regel, de staat van oorlog die nog steeds bestaat tussen Israel en zijn Arabische £11616 buurlanden, te beëindigen en normale be- trekkingen aan te gaan. iers aa Sadat bracht in zijn toespraak de beken- Ceh de Arabische eisen naar voren: terugtrek- j, hel lung van Israëlische troepen binnen de i pytho grenzen van voor de Zesdaagse oorlog van an vaca Een passagiersboot met ongeveer 700 mensen aan boord is gisteren in de baai van Bengalen gezonken. Aangeno men wordt dat meer dan 200 mensen ver dronken zijn. Het ongeluk gebeurde in de haven van Brisal, in Bangladesj, 320 kilo meter ten zuiden van Dacca. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De ma 1967 en stichting van een Palestijnse staat. Dorpsbi Hij legde er sterke nadruk op dat hij niet soek wanaar Jeruzalem was gekomen om apart, die ea :0S van de andere Arabische mogendhe- vei —Henry Kissinger gelooft dat in het Midden-Oosten „niets meer zal zijn zo als voorheen” na de reis van president Sadat naar Israel. In een interview met de New York Times geeft de Ameri kaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken te kennen dat hij dit weekeinde telefonisch contact heeft gehad met de Israëlische premier Begin en met Sa dat. Hij voegt eraan toe dat de vooruit zichten die met Sadats bezoek geopend fijn, evenals de gevaren die aan het huidige initiatief verbonden zijn, „enorm” lijken. Het eerste gevaar is volgens Kissinger dat de twee staats- eden wellicht geen enkele voortgang boeken in hun besprekingen en dat ze sis gevolg daarvan elk idee van een oplossing via onderhandelingen zullen opgeven. Het tweede gevaar dat de oud- bewindsman ziet is dat Sadat wordt afgezet als hij met lege handen uit Jeruzalem in Cairo terugkeert. Het bezoek aan Israel van de Egypti sche president Anwar Sadat is voorna melijk het gevolg van de pressie die op Cairo wordt uitgeoefend door de Vere nigde Staten en andere „niet-arabische -en reg :iet in f i bedra de heli leed aa zal wo De opkomst bij deze verkiezingen was, misschien door het regenachtige weer, wat minder hoog dan verwacht. Zij ver liepen in complete rust en orde. Begin schudt Sadat de hand na dat hij zijn rede in het parlement beëindigd heeft. serene, kalme stemming. Hoogtepunt ech ter van Sadats bezoek, nu al de belangrijk ste diplomatieke gebeurtenis van dit jaar genoemd, was echter zijn toespraak tot de Knesset. Terwijl de 120 Israëlische parlementsle den muisstil toeluisterden vertelde Sadat waarom hij zijn sensationele reis maakte, wat het doel was van zijn bezoek: „Ik ben naar u toe gekomen opdat wij samen aan een permanente en rechtvaardige vrede kunnen werken en het vergieten van een druppel bloed uit het lichaam van een Arabier of een Israeli kunnen voor komen”. Sadat toonde begrip voor diegenen, vooral in de Arabische wereld, die hem (soms in de bloedigste termen) hebben aangevallen vanwege zijn reis naar Israël. „Zij die met mij contact hebben opgeno men na de bekendmaking van het besluit, maakten bezwaar omdat de diepe achter docht en het volledige gebrek aan vertrou wen tussen de Arabische landen en het Palestijnse volk enerzijds en Israel ander zijds blijft bestaan in alle geesten”. De Egyptische president gaf echter te kennen dat hij uit het feit dat Egypte, als het grootste Arabische land, steeds de zwaar ste last van de oorlog met Israël moet dragen, wel het recht ontleent over vrede te onderhandelen. Begin sprak in zijn antwoord in het Israëlische parlement over de historie van de joodse staat Israel. Hij verklaarde zich bereid naar Kaïro te gaan om de onder handelingen zo nodig voort te zetten. Israël wil, aldus Begin, over vrede onderhande- a Poilad eorgië i eertiend» roep, dal jelaten j eft giste- mitische :e gevan- nber, de iteling in gevange- •rd ge den en de PLO, vrede te sluiten met Israël. Begin bracht in zijn toespraak geen nieuwe gezichtspunten naar voren. In Je- ruzalem werd aangenomen dat de beide 1 u regeringsleiders hun onderhandelingen teur Afzouden bewaren voor de gesprekken ach- jn werjter gesloten deuren die zij voor en na de nderdfzitting van de Knesset hadden. eeks g Voor zijn optreden in de Knesset had eke paSadat, overal omgeven door een cordon irrier Ivan Israëlische en Egyptische veiligheids- ek in [agenten maar niettemin hartelijk toege- een pljuicht door duizenden Israeli’s, in Jeruza- tkabialem bezoeken gebracht aan de Al Aqsa moskee, een van de heilige plaatsen van Cutihet Moslim geloof, aan christelijke heilige plaatsen en aan het joodse monument Jad dagbllvasjem. achtha men cl eren zi| tand zij que aa» jn in i een hi andere ilitie zij van s-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3