Egypte verwerpt Arabische kritiek Twee doden bij steekpartijen PLO wil Arabische top tegen „misdadiger Sadat Damiate Pers Duitse kustvaarder vergaan ten noorden van de Wadden Russische presentatie van Sadats bezoek 99 Tw Be; IJmuider Courant ■i AC! Verbitterde reacties op reis ■I Twee van de vijf opvarenden gered M A 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1977 NOVEMBER MAANDAG .2 1 In S :f x, Een hartelijk lachende president Sadat tijdens de ontvangst die hij Bij zijn aankomst in het King Davidhotel in Jeruzalem kreeg president Sadat van de directie van het hotel een certificaat van het Joods Nationaal Fonds waarop wordt gemeld dat er in zijn naam 1800 bomen zijn geplant in het Judeabos. De bomen zijn een geschenk van de hoteldirectie aan Sadat. Daarna kwam de Israëlische minister van Defensie, Ezer Weiz- man, onverwacht naar het hotel van de president. Sadat begaf zich na het onderhoud met de minister naar de Knesset, voor gesprekken met parlementsle den. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. President Sa dat begon zijn programma van ochtend met een audiëntie voor notabelen van de bezette weste lijke Jordaanoever. 1 1 VEI Domn VENI neelvt Velsei richtii ven. I steller een ar selijki voorb „De „KZC zonde samer re we len w; gebiec men heeft dat kope gespe aan uw ka en „S gelijk recen: pers y de he nucht ze a\ nieuw is toe Teger valt v want imme stellei warer moeil holpe gen ir langsi af te „AD\ altijd veerti schap ren ei voor Santpoort 023 - 31 90 53 ik- vanochtend hield voor notabelen van de Westelijke Oever van de Jordaan. CAIRO (AP). Egypte bereidde zich gisteren voor op een groots welkom van president Anwar Sadat, wanneer deze vandaag van zijn historische vredesmissie naar Israel in Cairo terugkeert. Hij zal als een held worden ingehaald en daarmee verwerpt Eevnte de kritiek in andere Arabische landen. fW Sadat: „Oorlog van ’73 moet de laatste zijn 0,70 Een voor een kregen de parlementsleden de gelegenheid vragen te stellen of verkla ringen af te leggen. Het Egyptische staats hoofd besteedde tien minuten aan het be antwoorden van de vragen en ging toen met de lieders van de kamerfracties snreken. Het bezoek van Sadat aan Israel was al eerder door de meeste Arabische staten veroordeeld. Libië maakte gisteren bekend dat het alle betrekkingen met Egypte heeft verbroken op het moment dat de Egyptische president voet op Israëlische bodem zette. Libië zou een boycot van alle Egyptische produkten overwegen”. Vol gens Libië zou Egypte uit de Arabische Liga moeten worden gestoten. De stroom van kritiek die voor Sadats vertrek al was losgebroken, hield gisteren onverminderd aan. In Syrië werd een dag van nationale rouw afgekondigd. In Beiroet werd heftig gedemonstreerd. In Irak en Libië verschenen kranten met rouwranden. Maar in Marokko schreef een krant dat het bezoek van Sadat aan Israel een snelle weg zou kunnen zijn naar een „Arabische ir Inwoners van Cairo kijken in een koffiehuis naar televisiebeelden van sadats bezoek aan de Knesset. Tijdens Sadats rede waren de straten in de Egyptische hoofdstad uitgestorven. In Rotterdam is gisteren een 22-jarige vrouw aangehouden na een steekpartij in de Pretorialaan in die stad. Bij die steek partij kwam de 24-jarige J. van Wingerden om het leven. De vrouw, een schoonzuster van het slachtoffer, heeft bekend de man op straat te hebben neergestoken. Hij had kort daarvoor een sociëteit verlaten. Zijn vrouw, die hem achterna was gegaan toen hij het pand verliet, trof haar man ineenge zakt aan. Hij was tweemaal in de "hart streek gestoken. In Cairo hielden Palestijnse studenten een betoging tegen Sadats reis. Terwijl zij leuzen riepen tegen de president, zoals „wij zullen je graf graven, Sadat”, werden zij belaagd door Egyptenaren die het ken nelijk eens waren met het initiatief van hun staatshoofd. De Egyptische politie zorgde er voor dat het niet tot gevechten op grote schaal kwam. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/ROTTERDAM. De 28- jarige Hagenaar Humbert Fredison is gis ternacht in een ziekenhuis in zijn woon plaats overleden kort nadat hij in een dancing in Scheveningen door een onbe kende was neergestoken. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VEL jemeei verled wordt ling v ichouy woord tweedi ichille loupe vrede” in het Midden-Oosten. De reacties uit Saoedi- Arabië en Jordanië waren gematigd. De officiële com muniqués spreken weliswaar van een uitermate delica te situatie, maar er werd op gewezen dat de eenheid van de Arabische natie niet ten prooi mag vallen aan interne conflicten als gevolg van overhaaste reacties. De Unie van Arabische Emiraten heeft de Arabische landen gisteren gewaarschuwd geen radicaal standpunt in te nemen met betrekking tot Egypte. In een verklaring werd er op gewezen dat Egypte „altijd in de voorste linies heeft gelegen bij het bepleiten van de Palestijnse zaak”. Onze redacteur in Beiroet, Rienko Wilton, tekent bij de heftige reacties van Arabische zijde nog aan dat men daaruit niet moet opmaken dat de Arabische landen tegen vrede met Israel zijn. De bezwaren die ze tegen Sadats missie hebben zijn vooral van psychologische aard en gericht tegen de methode die Sadat toepast. Ze beschouwen zijn reis naar Israel als vernederend, onge woon en overhaast. 13,90 f 40,- f 53,- 157,30 :/203,- ,,AD' richt ei malige •ang”, voor y Hij zei het met premier Begin over twee zaken eens te zijn geworden: wederzijdse veiligheidsmaatregelen en het feit dat de oktoberoorlog van 1973 de laatste moet zijn geweest De rest van het programma van de presi dent bestaat uit het houden van een pers conferentie met premier Begin en het af leggen van een afscheidsbezoek aan de Israëlische president Katzir. Premier Begin heeft laten dóórscheme ren dat de inhoud van het communiqué dat na het bezoek gepubliceerd gaat wor den zeer positief zal zijn. Hij liet ook dóór schemeren dat president Carter in de vol gende fase van de besprekingen zou kun nen worden betrokken. Volgens de Israëli sche radio zou daarin de voortzetting van de dialoog worden verzekerd, met het doel om tot vrede te komen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tefl. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend BEIROET (Reuter/AFP/UPI). Het bestuur van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO onder leiding van Jasser Arafat heeft gisteren opgeroepen tot een topconferentie van Syrië, Irak, Libië, Algerije en Zuid- Jetnen, de staten die het felst tegen Israel zijn gekant. Een woordvoerder van het PLO-bestuur zei dat op de conferentie „krachtige maatregelen zullen worden ge nomen tegen de misdadiger Sadat”. Hij zei dat de deelnemers aan de top „de grootst mogelijk sancties tegen hem zullen nemen en hem volledig isoleren”. Hij schudde de hand van oud-premier Golda Meir, terwijl alle parlementariërs applaudiseerden. Chaim Corfu, lid van de Likhoed-partij van premier Begin, opende de bijeenkomst en zei dat Sadat „een man is die een moedige en revolutionaire stap” heeft genomen met zijn bezoek aan de Joodse staat zijn woning in de buitenwijk Giza van Cairo terugkeert, gaat nu met een auto langs de 20 km lange route. „Het volk zal de president langs de weg begroeten en zich in hun harten achter hem stellen en hem steun geven bij zijn streven naar vrede op basis van rechtvaardigheid”, al dus het semi-officiële dagblad Al Ahram van gisteren. Het blad schreef dat alle organisaties, leiders van politieke partijen en vakbon den de Egyptische leider „een volksrecep- tie” zullen geven. Het officiële persbureau voor het Midden-Oosten Mena zei dat tienduizenden arbeiders en studenten naar Cairo zullen gaan om „hun steun te betuigen aan president Sadat”. Alle Egyptische bladen hadden gisteren met grote koppen en foto’s het verslag van de aankomst van hun president in Jeruza lem, onder meer de foto waarop hij tussen president Katzir en premier Begin staat. De Egyptische pers verwierp bitter de golf van protest in de Arabische wereld tegen het bezoek en verdedigde het besluit van de president om naar de joodse staat te gaan als eerste Arabische leider sinds de stichting van Israel in 1948. Al Achram schreef in zijn hoofdartikel: ir Begin begroet Sadat op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. Rechts president Katzir van Israel. Voor Sadat zijn rede in de Knesset begon, verspreid den leden van de pro-Syrische guerrillagroepering Sai- qa vlugschriften in Palestijnse kampen. Daarin werd geëist dat de Arabieren „de verrader Sadat tot het eind van de wereld zullen vervolgen, zijn bloed zullen doen stromen en het rechtvaardig vonnis zullen uitvoeren”. Het Egyptische leger werd opgeroepen tegen Sadat op te staan. Net als eerder Arafat veroordeelde dr. George Habasj van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Sadats missie in scherpe bewoordingen. Het slachtoffer was zaterdagavond om streeks elf uur met een vriend naar de bar- dancing Belle Amie in Scheveningen bin nengegaan. Daar kreeg hij ruzie met een meisje. Tijdens de woordenwisseling sloeg het meisje de man enkele malen in het gezicht. Wat daarna gebeurd is, is niet bekend. Op een gegeven ogenblik werd het slachtoffer in het damestoilet gevonden. Hij bloedde hevig. Het slachtoffer zelf is voor zijn overlijden nog ondervraagd, maar hij kon toen niet zeggen wie de dader van de aanslag was. ,Maar dat is geen vrede tot iedere prijs”, zo werd er in een verklaring aan toege voegd. „Evenmin kan het een vrede zijn die door een aparte wapenstilstandsover- eenkomst wordt bereikt, want president Sadat heeft deze beide mogelijkheden ver worpen”. telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Volgens diplomatieke waarnemers in Moskou duidt de terughoudend heid erop dat de Sovjet unie er niet van beschul digd wil worden dat zij de Arabische landen te gen Sadat opzet. ƒ141,50 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 Oudeweg 12-14, Haarlem tel.023-31 9053 DEN HELDER. In het Waddengebied is in de nacht van zaterdag op zondag de Duitse kustvaarder „Colonia” vergaan. Van de vijf bemanningsleden zijn er twee gered. Twee opvarenden worden nog ver mist, terwijl een bemanningslid levenloos uit het water werd gehaald. twee vermiste zeebeden is nog geruime tijd gezocht, maar de speuractie heeft geen resultaat gehad. Van zeven houten viskotters uit Oost- Duitsland, die vanaf Cuxhaven onderweg naar Harlingen waren, hebben vier de zware storm in het weekend overleefd. Drie kotters vergingen benoorden de Wad den. Bij twee ervan wisten de Nederlandse bemanningsleden vrijdagnacht over te stappen op de andere kotters, terwijl zon- dagmorgen de Finse vrachtboot „Arctu- door de zware zeeën de Colonia niet berei- 'rus” twee bemanningsleden van de derde kotter overnam. De geestelijke leider van de Mohamme daanse meerderheid in Egypte, dr. Abdel Halim Mahmoud, verklaarde de reis naar Israel te steunen. In de 1.500 koptische •kerken in Egypte werden speciale avond- „De hele geschiedenis door is het het lot lijke bidstonden gehouden. Leden van de kleine joodse gemeente baden eveneens in de Arabische wereld, die al eerder op het scherm waren geweest, kwamen opnieuw aan de orde evenals de rol die de Verenigde Staten bij de voorbereiding van de reis hebben gespeeld. De televisie gaf geen enkele aanduiding om trent de inhoud van de toespraken van Sadat en Begin. De Russische me dia onthielden zich in het algemeen van direct, ei gen commentaar op het gebeuren in Israel, met uitzondering van de Pravda, het partij-or- gaan, dat onder aanha ling van Tass de politiek van de Egyptische leider omschreef als capitu latie. van Egypte geweest, te vechten en de prijs in bloed, zweet en geld te betalen, terwijl anderen zich daar later bij voegden om stenen de vruchten te plukken. Wij hebben vier oorlogen (tegen Israel) voor de Arabi sche zaak gevoerd en wij hebben het recht MOSKOU (AFP .Reu ter). De Russische te levisie heeft gisteren voor het eerst enige beel den van president Sa dats bezoek aan Israel uitgezonden, waarbij de uitgebreide veiligheids maatregelen om de Egyptische president te beschermen, werden ge toond. Er werd slechts kort melding gemaakt van het verblijf van Sa dat in Jeruzalem. De vijandige reacties voor het welslagen van Sadats initiatief., „Ik geloof dat het een goede stap is. Wij hopen op een spoedige vrede”, zei rabbi Emil Pinto, die het gebed van de ongeveer 200 Cairose Joden leidde. Vooi ken zi lijkt e vierde om de Het pi ziet er Maa meen Srotin; midde komst Opent "Brand den ei Dins schap; Dienst sen, Q Sport Woe groen' openb sondh Genee clusiet Don eventi den g Stadh ’oor i Sadat, die gewoonlijk met een hef- een vredesoffensief te beginnen”, aldus schroefvliegtuig van het vliegveld naar :het blad. De Egyptische nationale Vergadering kwam zaterdag in buitengewone zitting bijeen en de 360 parlementsleden keurden Sadats reis naar Israel goed als een posi tieve stap „van niet traditionele aard die de weg naar de vrede opent”. Even over elf uur maakte het schip zwa re slagzij en verliet de bemanning het schip. De reddingsboot „Carlot” uit Ter schelling schoot direct te hulp, maar kon ken. Het Zweedse schip „Aspen” wist een drenkeling op te pikken, terwijl een Duitse reddingshelikopter een zwaar gewonde drenkeling wist te redden. Deze man is opgenomen in een ziekenhuis te Alkmaar. Een andere door de helikopter gevonden man bleek reeds overleden te zijn. Naar de

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4