ADVENDO n en rs na Expositie in Huis ter Hagen tussen zilver en goud I DOKTER P. BROUWER IN ERMELO OVERLEDEN Tweede week van Begroting 1978 nt Zwaargewonde bij aanrijding in Velsen-Zuid i w I r i ACHTTIENDE EEUWSE KOMEDIE Geliefd huisarts in Umuiden In Stadhuis Velsen: VVB moest genoegen nemen met andere gastspreker Jongeman gewond bij raadselachtige caféruzie Hengelsportclub hield wedstrijd WURGSTOKJES IN BESLAG GENOMEN TWEE INBRAKEN ZONDER BUIT „GALANTE LISTEN" ALS JUBILEUMSTUK MAANDAG 21 NOVEMBER VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 4 'oots i zijn seen ;k in k (door Jan van Dam) VELSEN. Met „Jan van Dommelen” uit Santpoort is „AD VENDO” nog de enige „oude” to neelvereniging in de gemeente Velsen, welke zich sinds haar op richting volledig wist te handha ven. In feite is het moeilijk vast te stellen waarom dit niet is gelukt een andere gerenommeerde plaat selijke gezelschappen, zoals bij voorbeeld „Varia”, „PALVU”, „De Plankeniers”, „Getosa” en „KZOS”, want op enkele uit zonderingen na vielen er bij de samenstellingen van het repertoi re weinig opmerkelijke verschil len waar te nemen. De eerlijkheid gebiedt zelfs te vermelden dat men bij „ADVENDO” een tijd heeft gekend zo omstreeks 1960 dat hier bijna uitsluitend goed kope en banale kluchten werden gespeeld, waarbij wij dan denken aan „Drie is te veel”, „Hoogheid, uw kameel staat voor!”, „Moppie” en „Stoepkind”. En wanneer der gelijke voorstellingen dan door de recensenten in de plaatselijke pers werden „gekraakt”, reageer de het bestuur meestal met een nuchter: „In ieder geval heeft de ze avond ons weer een aantal nieuwe donateurs bezorgd en dit is toch altijd het belangrijkst!”. Tegen een dergelijke opvatting valt verder weinig in te brengen, want men zou op deze manier immers zijn geneigd te veronder stellen dat het juist deze stukken waren, die „ADVENDO” door de moeilijke tijden hebben heen ge holpen. Terwijl andere verenigin gen immers door gebrek aan be langstelling werden gedwongen af te haken, bleef het publiek „ADVENDO” in ieder geval nog altijd trouw. Inmiddels alweer veertig jaar lang, zodat het gezel schap zich thans tussen het zilve ren en gouden jubileum beweegt. 3'3 3, zodanig onder de bekoring van aldus Dokter P. Brouwer. 150 De opening werd verricht door loco- 1 I X burgemeester Th. C. Witte. Hij beklem toonde het belang van exposities in be- jaarden-verzorgingstehuizen „omdat", zo merkte hij op, „het een wezenlijke bijdra ge is ter voorkoming dat de bewoners in een isolement raken met de buitenwereld. Deze schilderijen zijn als het ware bood schappen uit de samenleving die bijdra gen aan de afleiding van 65-plussers”. Piet Bruins die voor de tweede maal in Huis ter Hagen exposeert dankte de leiding van het huis voor de genoten gast vrijheid en zei uit ervaring te weten dat zijn kunstwerken hangen in een omgeving waarin hij het volste vertrouwen heeft. Na een gezamenlijk kopje koffie werd een rondgang gemaakt door de ruimten waar de kunstwerken van Bruins een plaatsje hebben gekregen. Wethouder Wit te liet zich door de kunstschilder uitvoe rig voorlichten over de wijze van de ver schillende technieken en de plaatsen waar de vele stemmige en sfeervolle landschap pen waren vervaardigd. VELSEN-NOORD. De ontspannings avond bij WB, die door de jeugdcommis sie was georganiseerd, heeft vrijdag op het nippertje een andere gast gekregen. Sport journalist Theo Reitsma, die als gastspre ker zou optreden, werd vervangen door de heer Cees Roos, WB-lid en verkeers vlieger. In plaats van Reistsma vertelde deze man over zijn vak, waarmee de avond door de vlotte wijze van vertellen door de heer Roos zonder moeite toch een succes werd. Oost- erweg ier de ■leefd. jWad- landse rer te jl zon- Arctu- derde ne tijd geen lenten vijl zij zoals erden t ken- >f van politie ichten „ADVENDO” WERD aldus in 1937 opge richt en wel door enige leden van de toen malige Sint-Nicolaasvereniging „Ons Be lang”, waar zij geregeld de feestavonden voor verzorgden. Hierdoor kwamen de VELSEN. De behandeling van de lemeentelijke begroting 1978, waarmee verleden week een begin werd gemaakt, wordt deze week voortgezet. Na afhande ling van de zogenoemde algemene be- ichouwingen van de frakties, het ant woord van het college en de discussies in tweede termijn, zullen deze week de ver- schillende hoofdstukken apart onder de loupe worden genomen. Ondanks dit zware persoonlijke verlies bleef dokter Brouwer de eenvoudige be langstellende vertrouwensman van de IJ- muidenaren. In 1975 verhuisde hij met zijn tweede vrouw, die hij had leren kennen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, VELSEN. Tegen drie jeugdige inwo ners van Velsen-Noord werd zondagavond proces-verbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben van verboden handwapens. Zij liepen op het Pontplein te zwaaien met zogenoemde wurgstokjes en gaven voor niet van het wettelijk verbod daarop te weten. Het verboden wapentuig was be trokken van een inwoner van Alkmaar. De wurgstokjes zijn in beslag genomen. In 1946 keerde hij terug naar het pand aan de Wilheln.inakade. In 1964 verloor hij zijn vrouw die hem altijd tot enorme steun was bij het uitoefenen van zijn zware taak als huisarts in een tijd, waarin werd ver wacht dat de dokter 24 uur per dag voor zijn patiënten dient klaar te staan. (Van één onzer verslaggevers) ERMELO/IJMUIDEN. In Ermelo, de plaats waarheen hij twee jaar geleden bij het begin van zijn pensionering verhuisde, is vrijdag op 67-jarige leeftijd overleden de destijds in IJmuiden beminde huisarts dokter Pieter Brouwer. Dokter Brouwer vestigde zich in het begin van de tweede wereldoorlog in IJ muiden. Op 1 januari 1941 nam hij in het pand Wilhelminakade 79 de praktijk over van dokter Van Leeuwen. Als zoon van een reder in Maassluis genoot hij al snel het volledige vertrouwen van de bevolking van IJmuiden. Gedurende de oorlogsjaren moest het doktersgezin de wijk nemen naar Santpoort. Vandaar legde dokter Brouwer menige kilometer af naar zijn patiënten. Aanvankelijk per motorfiets, la ter per gewone tweewieler. De Velsense politie haalde vrijdag een 25-jarige Amsterdammer beschonken ach ter het stuur vandaan. De man werd bij de geopende brug bij Buitenhuizen staande gehouden, na een wilde achtervolging die bij de De Noostraat in IJmuiden begon. Hij trachtte hier aan een politiecontrole te ontkomen door vol gas te geven. VELSEN. Een 20-jarige inwoner van Heemskerk raakte zondagochtend zwaar gewond bij een aanrijding op de Parkweg in Velsen-Zuid. Het slachtoffer zat in de personenauto van een 22-jarige plaatsge noot die frontaal tegen een lantaarnpaal knalde. De bestuurder was na overmatig alcoholgebruik toch achter het stuur ge kropen en kwam er zelf zonder kleer scheuren af. Zijn passagier is met een zware hersenschudding in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen. De auto werd geheel vernield. Voor de bestuurder gold nog een ontzegging voor een eerder geval van rijden onder invloed. Zijn voertuig was niet verzekerd. naar Ermelo om in hlle rust te kunnen genieten van zijn zo zeer verdiende pensi oen. Die rust is hem slechts drie jaar gegund. VELSEN. De Velsense politie werd in het weekeinde geconfronteerd met twee inbraken. In een bedrijfskantoor aan de IJmuidense Middenhavenstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag, na ver nieling van een ruit, de kantoorruimte grondig doorzocht. Er wordt echter niets vermist. De inbraak werd zondagochtend ontdekt. Een tweede inbraak vond zondagavond plaats in een woonhuis aan de Dijkzigtlaan in Santpoort-Noord. Het ongewenste be zoek kwam hier binnen door vernieling van een deurruit aan de achterkant van de woning en is vermoedelijk gestoord door de thuiskomst van de bewoners. Ook hier werd niets buitgemaakt. dacht aan de samenstelling van het reper toire besteed, zodat men bij deze vereni ging nauwelijks meer bevreesd behoeft te zijn met een banale klucht te worden ge confronteerd. Hiervan getuigen opvoerin gen van onder meer „Tramlijn Begeerte”, „Terug naar Warschau” en „Fanfarella”. OOK MET DE regisseurs is „ADVEN DO” nimmer ongelukkig geweest. Zo heeft de onlangs overleden F. A. J. Hun- sche vele jaren het gezelschap talrijke successen bezorgd. Hij was dan ook een echte „oude rot” in het vak, die nog op hoge leeftijd actief wenste te blijven en pas met het regisseren staakte, toen zijn gezondheidstoestand het hem werkelijk niet meer veroorloofde. Deze taak werd vervolgens overgenomen door zijn doch ter, Stien Broekman-Hunsche, die van haar vader goed de kunst bleek te hebben afgekeken en de laatste tijd heeft de vere niging veel artistiek plezier van haar hui dige regisseur, Hen Zwanenburg. VELSEN. De Hengelsportvereniging Velsen heeft zaterdag haar jaarlijkse vis wedstrijd gehouden in Middenmeet. De 44 deelnemers haaldenin totaal 223 boven maatse vissen boven water. De grootste vangst werd gedaan door A. de Raad die 33 stuks op het droge bracht. Op de tweede en derde plaats eindigden respectievelijk W. Brouwer en W. Stet. Een herinnering aan het verleden van „ADVENDO”: na afloop van een opvoering van „Suprise” in het Patro- naatsgebouw moest uiteraard de tradi tionele groepsfoto worden gemaakt. Geheel rechts wijlen regisseur F. A. J. Hunschen en geheel links Lub Bakker, met onder hem Tiny Hagedoom, de twee enige vertegenwoordigers van de oude garde die hun vereninging nog altijd zijn trouw gebleven (boven) houden van een receptie heeft men afge zien, omdat het hier tenslotte nog geen gouden jubileum betreft, maar een echte feestvoorstelling wilde men de trouwe do nateurs toch niet onthouden. Vandaar dat de laatste weken onder regie van Hen Zwanenburg hard en enthousiast wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de opvoering van George Farquhars komedie „Galante listen”, gepland op donderdag 8 december in de Velsense Stadsschouw burg. Het belooft een passende viering van het jubileum te worden, want het stuk dateert uit de achttiende eeuw, zodat het in fraaie kostuums dient te worden gespeeld. En een dergelijk fleurige entourage ver leent een voorstelling altijd een speciaal cachet. uur uur □rijs”, toege- e zijn sover- sident n ver- imme- Abdel s naar tische ivond- 'an de ;neens datief, is. Wij rabbi jeveer lering fitting urden i posi- .■d die iet de □r- la- ek Ier tu- ke ou id- et- ul- zij te- ir Opnieuw Lub Bakker (knielend en boven hem staande) Tiny Hagedoom, maar nu vele jaren later tijdens de repetities voorde jubileumvoorstelling. Geheel links Hen Zwanenburg, regis seur van „Galante listen” (links) ALS GEVOLG VAN de bezetting wer den hier op 4 en 5 mei 1941 de laatste opvoeringen gegeven van het toneelspel „Levensschaduwen”, althans voorlopig de laatste. Want ook spelers en bestuur wensten zich toen niet te onderwerpen aan de bepalingen van de beruchte, zoge noemde „Kulturkammer”, zodat „AD VENDO” was genoodzaakt alle activitei ten in het openbaar te beëindigen. Het kasgeld werd in afwachting van betere tijden op de bank gezet en waren de leden verder uitsluitend aangewezen op een on derling, vriendschappelijk contact. De donkere dagen waren aangebroken van De overledene is opgebaard in de rouw kamer van begraafplaats Westerveld in Driehuis. Maandag tussen 19.00 en 21.00 uur is daar gelegenheid tot condoleren. Dinsdagmiddag om 14.00 uur zal in de Ichthuskerk aan de Snelliusstraat een rouwdienst worden gehouden, waarna omstreeks 15.00 uur de teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats Wes terveld. - SANTPOORT.Een 20-jarige inwoner van Santpoort liep zondagavond builen, schrammen en een bloedneus op bij een vechtpartij bij een plaatselijk café. De jongeman werd, volgens zijn eigen verkla ring, naar buiten geroepen door een hem onbekende barbezoeker. Buitengekomen werd hij door vier man afgetuigd. Behalve de direct betrokkenen zijn er van het handgemeen geen ooggetuigen. evacuatie, razzia’s, „Sperrstunde” en zin loze vernielingen. GELUKKIG HEEFT de vereniging van oorlog en bezetting slechts weinig nadelige gevolgen ondervonden, zodat bestuur en leden betrekkelijk kort na de bevrijding alweer bijeen zijn gekomen, teneinde zich in volle vrijheid op een nieuwe start voor te bereiden. Dit alles resulteerde 11 en 12 oktoxer 1945 op een glorieuze rentree in het Patronaatsgebouw met twee opvoerin gen van de klucht „Welkom binnen”, te vens de inzet van een hernieuwd, jaren lang bestaan, waarin zoals gebruikelijk de successen met traditionele tegenslagen werden afgewisseld. Spelers en regisseurs kwamen en gingen weer, maar „ADVEN DO” als vereniging heeft zich sindsdien volledig kunnen handhaven. PERSOONLIJK HEB ik de verrichtin gen op de planken van de nu jubilerende toneelvereniging ongeveer een kwart eeuw als professionele bezoeker mogen volgen en hoewel mijn recensies in dit blad onge twijfeld niet altijd in dank zullen zijn afge nomen, herinner ik mij toch een groot aantal goede voorstellingen van „ADVEN DO”. Zoals „Huis zonder vensters” met de destijds zo populaire Ko van der Wel „Klanten kunnen niet wachten” ge speeld met het zilveren jubileum en „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet” dat tien jaar later werd opgevoerd. Trouwens, er wordt de laatste tijd toch een verheugende aan- TERECHT IS HET bestuur van mening dat een veertigjarig jubileum niet geheel onopgemerkt voorbij mag gaan. Van het dertig cent bedroeg, met inbegrip van het recht na afloop van de voorstelling deel te nemen aan het traditionele bal. EEN VEELBELOVENDE inzet dus, doof-meerdere successen gevolgd. Na drie jaar meende het bestuur dan ook over voldoende bestaansrechten te kunnen be schikken om definitief te breken met het door velen verfoeide „Na afloop bal”, om dat deze aankondiging meestal meer dans- lustigen dan toneelliefhebbers tot een be zoek aan een voorstelling stimuleerde. Te vens werd besloten de opvoering voortaan te geven in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg, een tweede vooruitgang, omdat de grote toename van het aantal donateurs van iedere voorstelling geregeld een herhaling noodzakelijk maakte. spelers schmink en voetlicht dat men besloot ver der als een zelfstandige toneelverniging te opereren. Vandaar dat 28 oktober een nieuw ensemble werd opgericht dat met de zinrijke naam „Alleen De Vriendschap En Nederigheid Doen Overwinnen” een aan vang maakte met zijn artistieke activi teiten. NA IJVERIG repeteren wenste het nog jeugdige „ADVENDO” zich daarop 5 fe bruari 1938 aan het Velsense publiek voor te stellen in de toneelzaal van „Het Wapen van Velsen” aande Stationsweg, een ge bouw dat later eveneens aan de sloopwoe de van de Duitse bezetters zou worden opgeofferd. Onder regie van Henk Bierman debuteerde de nieuwe vereniging met de klucht „Amor en bananen” en deze eerste opvoering dreigde al onmiddellijk een grote sof te “worden. Want een kwartier voor het vastgestelde aanvangsuur had zich nog geen hond gemeld, zoals dit in vakkringen wordt genoemd. Er gingen dan ook al schuchtere stemmen op om de voorstelling maar af te gelasten, toen plot seling de eerste bezoekers zich kwamen aandienen. Tot grote vreugde van de ang stig door het kijkgat loerende spelers wer den zij nog door driehonderd anderen ge volgd, zodat kort daarop het scherm voor een uitverkochte zaal kon worden „ge haald”. Grappig is nog te weten dat de toegangsprijs toen niet meer dan vijfen- Alcoholgebruik vormde ook de achter grond van een aanrijding in de westbuis van de Velsertunnel in de afgelopen nacht. Een 19-jarige IJmuidenaar reed hier zijn auto de vernieling in tegen de tunnel wand. Zijn rijbewijs is ingenomen omdat tegen hem al een proces-verbaal liep wegens rijden onder invloed. MEDE DOOR DEZE kostbare aankle ding zal de voorstelling van de penning meester nogal zware financiële offers eisen, waar men door het houden van een loterij enigszins in hoopt te voorzien. Met aantrekkelijke hoofdprijzen, zoals een draagbare TV en een dames- of herenrij wiel. Zoals wij destijds al hebben bericht zijn de eerste loten hiervoor reeds aange schaft door wethouder H. J. Scheeper. Het bestuur hoopt alle loten nog voor 8 de cember te hebben verkocht, zodat de trek king na afloop van de feestvoorstelling zal kunnen plaatsvinden. Anders ge schiedt dit in ieder geval nog voor zater dag 31 december. GEEN RECEPTIE dus, maar wel is er als afsluiting van dit jubileum nog een .gezellig samenzijn voor genodigden en af gevaardigden van zusterverenigingen, eveneens in de Stadsschouwburg, zodat er alle gelegenheid zal bestaan het bestuur te complimenteren. En dit mag dan best, want het is in deze tijd een hele prestatie van een toneelvereniging met succes in stand te houden. Afgezien van de culturele betekenis, want het is toch een niet geringe verdienste een groot deel van het publiek met het toneel in contact te brengen dat anders nauwelijks of nooit de schouwburg zou hebben bezocht. Voor de behandeling van de hoofdstuk ken zijn drie avonden gereserveerd. Het lijkt echter niet uitgesloten dat ook de vierde avond zal moeten worden gebruikt om de uitvoerige materie te verwerken. Het programma voor de komende week ziet er alsvolgt uit: Maandagavond: Hoofdstukken Alge meen beheer, Eigendommen inclusief be groting van het Grondbedrijf, Dekkings- middelen, Kasvoorzieningen, Overige in komsten en uitgaven, Verrekeningen, Openbare veiligheid inclusief begroting 'Brandweer, Economische Aangelegenhe den en Volkshuisvesting. Dinsdagavond: Sociale zorg en maat schappelijk werk inclusief begroting Dienst Sociale Zaken en Bejaardentehui sen, Onderwijs-, Culturele en Jeugdzaken, Sport en Recreatie. Woensdagavond: Openbare werken en groenvoorzieningen inclusief begroting openbare werken en reiniging. Volksge zondheid inclusief begrotingen Water- en Geneeskundige Dienst, Kapitaaldienst in clusief begrotingswijzigingen. Donderdagavond: Gereserveerd voor eventuele uitloop. De vergaderingen wor den gehouden in de raadszaal van het Stadhuis, beginnen om half acht en zijn ’oor publiek toegankelijk. Veel bewoners van het bejaardenverzor gingstehuis Huis ter Hagen in Driehuis waren zaterdagmiddag naar de aula van het tehuis gekomen om aanwezig te zijn bij de opening van de expositie van schild erijen van de kunstschilder Piet Bruins uit Nunspeet. Niet minder dan 50 kunst werken sieren de wanden van hallen en gangen in het huis. k 4 3 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5