Conflict over wegverbindingen laten we welzijn I Hoe Mieke Telkamp een huwelijk redde gasrenhoek tussen provincies genegeerd 3 3 Vji ers I I 11 dinsdag Gedeputeerde Van Dis: van moeilijkheden niets gebleken I I Geluidshinder Gang van zaken Patiënten Zelfstandig de. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I r rum Medepatiënten Contacten Rondweg I I bijzondere betekenis. „Droog je tra- j I I I I I I I I I I I IJMOND 19 7 7 NOVEMBER 2 2 10 door Udo J. Buys y /Wit sic loreca, 1 Meu- chedé- iarder- X) uur rs door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 los gemaakt. Maar ook een lied als Al met al ziet het er somber uit voor de s .01 streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied. De commissie was overi gens nog niet bijeen geweest. avond was de zangeres op de televisie te zien in een geheel aan haar gewijd pro- die woorden hebben voor Mieke nu een extra betekenis gekregen door de vele tientallen telefoontjes die haar sinds de uitzending bereikten. Telefoontjes die haar het warme gevoel hebben gegeven dat het publiek haar nog niet vergeten is. ■ó- Mieke met Willem Duys, die haar voor het succesnummer „Waarheen waarvoor” zes jaar geleden een gouden plaat uitreikte. „Droog je tranen” had voor veel mensen een 1 nen en kijk naar buiten ’n nieuwe mor gen kleurt zich rood, onweerstaanbaar in de verte, ook al zijn je zorgen groot”. Het is de Nederlandse bewerking van „Dry your eyes” van de grote Neil Diamond. KAMCR 11 - 3 9 f>£Ri>O>0eN Maar ook „Vergeet mij niet” heeft haar fans aangegrepen; „Vergeef dat wat ik zei. Vergeet dat wat ik deed. Het was niet zo bedoeld, 't Bracht onnodig leed”. De tekst is van Karel H. Hille, die nog acht andere melodieën van woorden voorzag, op haar nieuwe jubileum-LP, die net als de t.v.-show „Er is meer. heet. WAAROVER PRATEN PATIËNTEN nu met elkaar? Vooral over de gang van zaken op de afdeling. En ook om de medische informatie die men krijgt en de eigen vermoedens over diagnose, behan deling en verloop van het herstel te be spreken. Het gaat dus niet om een aange naam tijdverdrijf alleen. De gesprekken bieden ook de mogelijkheid meer per soonlijke gevoelens en problemen om trent ziekte en verblijf in het ziekenhuis aan de orde te stellen. Dat wordt ook veroorzaakt door de lotsverbondenheid („we zitten allemaal in hetzelfde schui tje”) en de dreiging van wat er nog gaat gebeuren. Daarom denken veel patiënten- ook, dat zij de psychische problemen van medepatiënten kunnen helpen oplossen. En dat dan in plaats van maatschappe lijk werkers, psychologen, psychiaters en pastores. Nu is dat niet de verwachting van men sen die in het ziekenhuis terechtkomen. HET „WAARHEEN WAARVOOR”, de Nederlandse versie van „Amazing Gra ce” was ook in het verleden een groot succes, waarvoor ze uit handen van Wil lem Duys een gouden plaat ontving. TWEE JAAR GELEDEN kwam haar voorlaatste plaat uit „Zie, de kinderen spelen”, heette die, maar hij had geen groot succes. „Ik denk dat dat ook kwam doordat de muziek te modern was. Ik moet het van romantische, rustige mu ziek hebben. Dan ben ik happy, dan ben ik gelukkig, zegt ze achteraf. En daarom ook koos ze de rust van het drie eeuwen oude luisterrijke Slot Zeist als decor voor haar show. „Het lijkt me niet toevallig dat juist dit lied haar grootste platensucces werd, want Mieke is zelf een toonbeeld van „amazing grace” verbazingwekkende gratie”, zegt Duys erover. EN HET ZAL DIE GRATIE wel zijn die zoveel mensen aan haar voeten brengt. Mieke zelf wijt het ook aan de eenvoud waarmee ze haar liederen pre senteert, simpel en natuurlijk. „Helemaal alleen, zonder poespas. Ik verwissel ook niet van jurk tijdens zo’n show. Als je dat doet leid je de aandacht af, dan verlies je effect. Het gaat mij om de teksten, die moeten de mensen horen”, zegt ze. hebben gevoeld, andere mensen die erva ringen beslist niet zo hebben. „DE AANWEZIGHEID VAN medepa tiënten is een kenmerkend aspect van het verblijf in het ziekenhuis. Het zijn in de meeste gevallen niet de verschillende ziekenhuisfunctionarissen, maar juist de medepatiënten op de eigen kamer of af deling, waarmee de patiënten het meest in contact komen”. Dat schreef drs. A. Ph. Visser onlangs in het maandblad Metamedica. Hij vervolgt: „Deze aanwe zigheid van medepatiënten komt bij een groot aantal ziekenhuisverblijfaspecten tot uitdrukking, zoals het gezamenlijk verblijf op één kamer, de gemeenschap pelijk maaltijden, de recratie, de ge sprekken over ziekten en zorgen daar omtrent, het sluiten van gordijnen rond het bed, het krijgen van informatie over de gang van zaken op de afdeling, de steun aan elkaar op moeilijke momenten, de irritatie over zogenaamde lastige pa tiënten, de teleurstellingen en verdriet bij het vertrek of overlijden en de verhalen over de dokter en de zuster”. Gezien de veelheid van contacten vindt Visser dit een nogal verwaarloosd punt in de literatuur over het ziekenhuis. Hij wijdt zelf aan de rol van de medepatiënt in het algemene ziekenhuis een onder zoek, het artikel in Metamedica is opge bouwd uit resultaten van door hem ge houden enquêtes. Hij vindt dat vanuit het gezichtspunt van de behoefte van de pa tiënten, de patiëntgerichte verpleging en het verbeteren van het therapeutisch mi lieu op de verpleegafdeling, er alle aan leiding is meer aandacht te besteden aan de positieve en negatieve aspecten van de aanwezigheid van medepatiënten. In de psychiatrie en de psychologie gebeurt dat al. Daar is aan medepatiënten vaak een belangrijke rol toebedeeld. Nu is het natuurlijk eenvoudig gezegd, dat er meer aandacht aan een dergelijke zaak moet worden besteed, maar hoe kan dat? Welke mogelijkheden zijn er voor contacten, wat is de betekenis ervan, willen de patiënten wel dat er zoveel waarde aan wordt gehecht? Dat zijn een paar vragen die zich aandienen. Visser probeert op een aantal een antwoord te geven. UIT ONDERZOEK IS GEBLEKEN dat een ruime meerderheid van de pa tiënten een positieve betekenis toekent aan de contacten met medepatiënten. De belangrijkste betekenis blijkt te liggen in het vlak van de ontvangen steun, infor matie en de recreatie (bijna zestig pet. van de patiënten). De betekenis van de medepatiënten voor het verkrijgen van meer medisch gerichte informatie is naar het oordeel van de patiënten zelf veel geringer. Ruim een derde van de pa tiënten vindt de contacten met medepa tiënten een van de meest belangrijke punten van het verblijf in het ziekenhuis. Ook in tijd is dat zo, bleek uit een Deens onderzoek. De tijd die aan dergelijke contacten wordt besteed is driemaal zov- begeleiding daarvan zou onderdeel kun nen uitmaken van het aanbrengen van een meer actieve en zelfstandige rol in het ziekenhuis, ook wat betreft het help- gedrag ten opzichte van andere pa tiënten”. OOK ANDERE telefoontjes hebben haar ontroerd. Zoals dat van de oudere 1 dame die naar het ziekenhuis moest en daar erg tegenop had gezien. En nu belde dat ze aan het programma een enorme steun had gehad. „De telefoon staat niet Een glunderende Mieke Telkamp, die dolgelukkig is met de vele onverwachte reacties op haar televisieprogramma. Medepatiënten in het zieken huis kunnen, bij gebrek aan beter, als ge spreksgenoot fungeren. MAAR AAN EEN GESPREK houdt ze een bijzondere herinnering. Dat was het telefoontje van een echtpaar dat na een hevige ruzie er het bijltje bij had neer gegooid. Die na een emotionele ontla ding, waarbij ze elkaar heftige verwijten hadden gemaakt, gelaten naar het scherm zaten te starten. Twee mensen die niet wisten hoe ze verder moesten. „Ze vertelden dat ze samen op de bank zaten en dat ineens tijdens het program ma toen ze hoorden wat ik zong hun handen elkaar zochten. Erna hebben ze de televisie uitgezet en gepraat en elkaar beloofd altijd bij elkaar te zullen blij ven". „En ze hebben me opgebeld om me daarvoor te bedanken”, vertelt ze. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland blijven geloven in de mogelijkheid om een aantal brede verkeerswegen tot stand te brengen tussen de Bollenstreek en de Haarlemmermeer. Dat hun collega’s van de provincie Zuid-Holland bij herhaling hebben laten weten, daar geen voorstanders van te zijn, deert het Noordhollandse college kennelijk niet. Alsof er geen diepgaand meningsverschil over deze kwestie bestaat tussen beide provinciale besturen, haalde gedeputeerde drs. J. van Dis maandagmiddag het provinciale secondaire en tertiaire wegenplan door de gecombineerde vergadering van de Statencommissies Waterstaat en Wegen en Ruimte lijke Ordening. Op dit plan staat de secondaire weg 20 (S 20) Alphen aan den Rijn- Nieuw-Vennep doorgestippeld tot aan de Ringvaart. WAT MIEKE, die nu al vijfentwintig jaar zingt, nog het meest boeit is dat ze kans heeft gezien door dat scherm heen te komen, bij de mensen in de kamer te stappen en ze daar aan het denken te zetten. Bij elkaar heeft weten te brengen, te houden ook. „Dat is het grootste com pliment voor me”, zegt ze intens blij, „door dat schermpje heen te komen, dat is geweldig. Ik ben er helemaal onder steboven van.” eel als die voor de contacten met dokter en verpleegkundigen. Op de betekenis die er wordt toege kend aan de contacten met medepa tiënten, zijn verschillende factoren van invloed. Patiënten die zich in hun geeste lijk functioneren afhankelijker opstellen ten opzichte van hun omgeving, kennen meer belang toe aan de contacten met medepatiënten, terwijl de meer ver vreemde en machteloze patiënten er meer betekenis aan toekennen. Bij be lang moet in dit verband worden gedacht aan de waarde van de contacten, bij betekenis meer aan het feit dat er contac ten zijn, de inhoudt speelt dan minder een rol. De sociale positie van de patiënten speelt eveneens een rol. De oudere en vooral de lager opgeleide patiënten hech ten veel betekenis aan de contacten met medepatiënten. Zij bespreken de ziekte verschijnselen meer met de medepa tiënten en verdragen die tijdelijke buren ook beter. Patiënten die meer dan eens in het ziekenhuis zijn opgenomen vinden de contacten eveneens erg belangrijk. talings een |d in de ikelen VOOR HET GROOTSTE DEEL van de dag staat een patiënt in het ziekenhuis geparkeerd, schreef ik onlangs. Naar aanleiding daarvan kreeg ik van drs. A. Ph. Visser, wetenschappelijk medewer ker van de Vrije Universiteit in Amster dam, een uitgebreid artikel dat hij wijd de aan de rol van de medepatiënt. Daaro ver straks meer. Eerst iets over de andere reacties. Een aantal telefonische onderschreef, wat in het artikel stond te lezen: er is weinig begeleiding, er is weinig mogelijkheid om met artsen te praten. Een mevrouw uit Haarlem schreef onder meer, „dat uw artikel precies datgene is wat ik persoon lijk heb ondervonden: de slechte begelei ding na een operatie. Ik heb na mijn thuiskomst ook een brief geschreven naar het ziekenhuis, waarin ik hun er op heb gewezen, dat de begeleiding na de operatie misschien nog belangrijker is dan de ingreep zelf. Uw artikel gaf dit dan ook goed weer en ik vond het prettig dat er eindelijk eens over gesvhreven werd”. Een andere lezer, eveneens uit Haar lem, schrijft dat hij al zes operaties heeft gehad, dat hij uit ervaring kan zeggen dat ik de zaken wel erg somber voorstel de. „laten we eerst de verpleegsters ne men. Ik weet bij ondervinding, dat die heus niet de gehele dag duimen zitten te draaien”. Dat heb ik ook gezegd, dat er in ziekenhuizen hard wordt gewerkt. Waar het om ging, was de manier waarop, wat er wel wat wordt gedaan en wat niet. „Persoonlijk vind ik het een hard be roep”, vervolgt deze lezer, „en ze hebben of maken zeker nog de tijd om een ge sprek met een patiënt te hebben, ook afzonderlijk Bovendien moet er van iedere patiënt op de zaal elke dag nog een rapport gemaakt worden”. Het is duide lijk, dat de briefschrijver positieve erva ringen heeft. Maar helaas, zo blijkt uit het rapport-Groffen, is het vaak anders. „De specialisten in het ziekenhuis zijn zeer hardwerkende mensen met zeer veel verantwoording”. Daarin zijn de briefschrijver en ik het volkomen eens. „U wverwacht toch niet, dat een specia list die bij een pas geopereerde patiënt komt, nog een babbeltje gaat maken”. Nu, dat verwacht ik eigenlijk wel. Onder de huidige omstandigheden is dat moei lijk te verwezenlijken, want de specialist staat op „stukloon”. Hij krijgt per ver richting betaald, en een praatje met een patiënt hoort daar niet bij. Dat zou eigen lijk wel zo moeten zijn, want als deze briefschrijver zegt altijd goed voorge licht te zijn en zich nooit weggeworpen te Ook dat is onderzocht en daaruit bleek, f dat zij vinden, dat zij veel meer hun persoonlijke problemen met artsen, maatschappeijk werkers en de familie behoren te spreken dan zij in feite ge daan hebben. Visser merkt daarover het volgende op. „Wij kunnen hieruit wel licht afleiden, dat de medepatiënten voor een belangrijk deel, bij gebrek aan beter, als gespreksgenoot fungeren”. Een conclusie die door andere onder zoeken wordt ondersteund. Daaruit kwam naar voren dat het minder vaak voorkomende contact met de specialis ten wordt opgevangen door meer onder ling contact tussen de patiënten. In de gesprekken komt veel achtergrondpro- blematiek aan de orde, die evenzeer met professionele hulpverleners aan de orde gesteld had kunnen worden. „Hieruit be hoeft nog niet de conclusie te worden getrokken, dat door het meer inschake len van professionele hulpverleners deze situatie ongedaan gemaakt kan worden. De aandacht zou zich ook meer kunnen richten op het gebruik maken van de aanwezige relaties tussen patiënten. De MIEKE TELKAMP IS OP HET OGENBLIK DE GELUKKIGSTE VROUW VAN NEDERLAND. Zaterdag- I avond was de zangeres op de televisie te I gramma. „Er is meer.heette het en I I I I I I Zoals bekend hangt de vraag of, en zo ja, hoe de S 20 moet worden doorgetrokken ten nauwste samen met het plan voor rijksweg 16 en de mogelijkheid om deze ■rijksweg te laten fungeren als oostelijke rondweg om de Haarlemse agglomeratie. Rijksweg 16 zou dan moeten worden ver bonden met de Zuidhollandse secondaire- weg 1 (Noordwijkerhout-De Zilk) door middel van een verbindingsweg zuidelijk onder Bennebroek door. Daarmee zou het doortrekken van de secondaireweg 19 (verlengde Westelijke Randweg om Haar lem) naar De Zilk overbodig worden. Zuid-Holland heeft zich echter voorlopig niet al te bereidwillig getoónd om aan de verginding van de S. 1 tussen Hillegom en Bennebroek naar rijksweg 16 mee te wer ken. Gedeputeerde Buijsert van Zuid-Hol land zei vorige week op de hoorzitting in Lisse, dat Noord-Holland die verbindings- boog dan maar op eigen gebied moet zien te verwezenlijken. Het moet de gedepu teerde echter bekend zijn geweest, dat dat voor Noord-Holland onaanvaardbaar zou zijn. De bebouwing van Bennebroek ligt tegen de Noord-Zuidhollandse grens aan, dus daar is geen ruimte. De enige andere route over Noordhollands gebied zou dan dwars door het fraaie bosgebied tussen Bennebroek en Heemstede gaan. En dat is, naar zich laat aanzien, onmogelijk zonder Nieuwmarkt-toestanden en erger. Het CDA-statenlid mr. W. F. Reus was van mening, dat niet al te sterk moest worden gegokt op rijksweg 16, waarover het noord-zuidverkeer langs de kust om Haarlem heen kon worden geleid. Die weg komt er voorlopig helemaal niet, zo ooit. We kunnen ons maar beter neerleggen bij de doortrekking van de S. ZO BE TOOGDE HIJ. Vermeldenswaard is hier bij, dat de heer Reus als ambtenaar op de provinciale griffie in Den Haag in dienst is van de provincie Zuid-Holland. EENMAAL OPGENOMEN IN HET ziekenhuis is er het gevaar dat patiënten zich minder zelfstandig en actief gedra gen dan hun ziektetoestand eigenlijk mo gelijk maakt. Hospitalisatieverschijnse- len noemen we dat met een duur woord. Er is bekend dat ongeveer tien percent van de patiënten helemaal voor zichzelf kunnen zorgen, en dat acht van de tien patiënten zeker een of meer uren per dag het bed kan verlaten. In de praktijk is het gebleken dat als patiënten meer voor zichzelf zorgen, dit gunstig is voor de genezing en zo tot de gewenste verkor ting van de verpleegduur zou kunnen leiden. Een toenemende zelfzorg heeft ook gevolgen voor de omgang tussen de patiënten. Het kan ook een middel zijn om de patiënten een actievere rol te ge ven. Hierbij kan worden gedacht aan de hulp, die patiënten elkaar op veel punten kunnen bieden. Experimenten hebben aangetoond, dat gemeenschappelijke ac tiviteiten de patiënten mentaal sterkt. De meerderheid van de patiënten vindt het een goed iets als er mogelijkheden zijn tot zelfstandigheid en actief meehel pen. Als het maar vrijwillig blijft en het hangt mede van de toestand en de aard van het werk af. „Het samen met mede patiënten vervullen van een zelfstandige en actieve rol is voor de patiënten een middel tot aanpassing aan het verblijf op de afdeling, maar is volgens hen geen doel op zich". Spanningen kunnen er natuurlijk ook ontstaan. De ernst van de medepatiënt speelt daarbij een rol, velen zijn de me ning toegedaan dat er geen ernstige pa tiënten op een zaal horen te liggen. Er is sprake van het afweren van angstver wekkende gevoelens. De helft van de patiënten vindt ook dat er bij de zaalin- deling moet worden gelet op beroep en leeftijd. De meerderheid geeft de voor keur aan kamers met minder dan zes bedden. Al met al kan er worden gesteld, dat het raadzaam lijkt dat directies van ziekenhuizen ook met dit soort zaken rekening (gaan) houden. Als blijkt, dat door de patiënt mondiger en zelfstandi ger te maken, het verblijf in het zieken huis korter wordt, is zowel hij als de gemeenschap daarmee gediend. stil”, aldus Mieke. „Al die reacties had ik zeker niet verwacht”. Vooral op het l liedje „Waarheen, waarvoor”, waarin ze de mensen vraagt waarheen de weg leidt r die we moeten gaan, heeft veel reacties t tegenstanders van de S. 19. En dat zijn niet alleen diegenen, die deze weg een gruwelij ke aantasting van het duinrand- en bosge bied zouden vinden tussen Vogelenzang en Aerdenhout. Ook de mensen die langs de bestaande weg wonen zouden er door ge dupeerd worden. Want het verkeer over de Randweg zou sterk toenemen en daarmee de geluidshinder. Zoals bekend perst de weg zich ter hoogte van Overveen door de dichte woonbebouwing. De bewoners kre gen hem op een prachtig mooi inge- nieursviaduct vlak langs hun slaapkamer raam. De technici zijn lief geweest voor het geluid. Ze sloten het niet samen met de auto’s op een sombere tunnelbak. Neen, men liet het de vrije loop door middel van het viaduct, waardoor het geraas onbelem merd tegen de huizen kon spatten. Een woordvoerder van de gedupeerden kreeg van de gedeputeerde Van Dis in de gecombineerde commissievergadering (die tevens hoorzitting was) niet de gele genheid om over de ellende van de S. 19 een uiteenzetting te houden. „Het te behan delen wegenplan”, zo verklaarde de gede- puteerde vooraf, „is alleen van financieel- administratieve aard. Het geeft aan voor welke wegen de provincie het beheer en onderhoud wil betalen. Gestippelde wegen houden in, dat de provincie beheer en onderhoud en aanleg wil betalen, wanneer eventueel tot aanleg zou worden overge gaan”. De beslissing over al of niet aanleg gen van een weg en de bepaling van het tracé was echter een planologische kwes tie. De beslissingen daarover vielen in streekplannen en bestemmingsplannen. De gedeputeerde wilde daarmee bijvoor- baat elk planologisch bezwaar buiten de discussie houden. Voor tal van reclaman ten betekende dat, dat zij de helft van hun tevoren opgestelde betoog moesten inslik ken. De gedeputeerde zat op het puntje van zijn stoel, met de voorzittershamer in aanslag, om elke planologische uitwijding in de kiem te smoren. De woordvoerder van de gedupeerden van de Randweg werd, voordat hij zijn betoog kon aanvan gen, door de gedeputeerde zo intens aan de tand gevoeld omtrent het onderwerp van het bezwaar, dat daarmee wellicht meer tijd verstreek, dan wanneer planologische argumentatie was aangevoerd. Namens de bewoners van de Westelijke Randweg kon tenslotte de vraag worden gesteld, of het bedrag, dat beschikbaar werd gesteld voor de aanleg van de S. 19 deels ook ten goede zou komen aan maatregelen ter verminde ring van de geluidshinder. De gedeputeer de antwoordde daarop bevestigend: „Dank u wel, u bent knap binnen de orde gebleven. Geluidshinderkosten vallen on der de aanlegkosten van een weg”. Het bleef echter onduidelijk of dat ook gold voor de geluidwerende maatregelen langs de bestaande weg, die, door verlenging met een nieuw stuk, meer verkeer kreeg te verwerken. I Men kan gerust aannemen dat GS de I secondaire weg 20 in hun provinciaal we- I genplan niet tot de Ringvaart hebben doorgestippeld, om het autoverkeer in de ze vaarweg te laten uitmonden. GS moeten j daarbij nog een brug in gedachten hebben en een voortzetting van de weg op Zuidhol- lands gebied in de Bollenstreek. Maar als het aan Zuid-Holland ligt, dan kan Noord- Holland die brug en voortzetting in de 1 Bollenstreek beter vergeten. Bij de presen- I tatie van het nieuwe streekplan voor Zuid- J Holland-West (waartoe ook de Bollen- streek behoort), vorige week in Lisse, heeft de Zuidhollandse gedeputeerde ir. N. Buij sert, het nog eens duidelijk gezegd: Men heeft in Zuid-Holland geen behoefte aan extra verbindingswegen met het oosten. Men vreest een druk op de woningmarkt I van de Bollenstreek vanuit het zuidelijke randgebied van de Amsterdamse agglo meratie en Schiphol, wanneer er betere I wegvergindingen zouden komen tussen de I Haarlemmermeer en de Bollenstreek. Met het streekplan Zuid-Holland-West wil men het agrarische karakter van de Bollen- streek behouden. Het gebied is al genoeg J onderhevig aan stedelijke druk vanuit de I Haagse en Leidse agglomeratie. Men wil het ook nog niet eens blootstellen aan druk vanuit het noordoosten, zodat de Bollen- I streek zou vollopen met Amsterdammers. I En daarom: geen extra vlotte wegverbin- I dingen tussen het bollengebied en de zuid- I elijke flank van de noordelijke Randstad- I vleugel”. De duidelijke kreet vanuit Zuid-Holland I leek wel aan Noordhollandse dovenman- I soren gericht. Of men houdt zich op de E haarlemse Dreef Oostindisch doof. Gede- I puteerde Van Dis gaf een afwijkend ant- woord op de vraag van het PvdA-statenlid drs. J. van Ark over het meningsverschil tussen beide provincies. De gedeputeerde stelde, dat hem niets gebleken was van moeilijkheden en verwees naar een af spraak tussen Noord- en Zuid-Holland in het kader van het vooroverleg over het Zuidhollandse streekplan. Beide provin cies hebben in ëen brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het Rijk wil meedoen in een commissie waarin Noord- en Zuid-Holland de zaak willen bestuderen. Wanneer men snel tot zaken zou kunnen komen, zou men de wegver binding nog op kunnen nemen in het w f w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11