6000 Mark voor iedere speler bij uitschakeling PSV Ron Greenwood Eerste duel Kortsnoi Alan Hudson naar Alicante VERSE ALBERT HEUN KOFFIE Boskov geen bondscoach wil blijven Zege Heins Stormvogels krijgt Joegoslavië afgebroken treffers en missers alsnog 3000 voor Nederburgh ■■ra I sportpuntiq J [tototips 99 a n „Voetbalvandalen aan schandpaal” 19 1® verzekeringen gfff Middelmatig Wijzigingen 18 19 7 7 NOVEMBER SPORT DINSDAG 22 I fw** itS ./■F*’ ML - GROTE VORMCRISIS BIJ BRAUNSCHWEIG 1 Op zondag staan de zware brokken 1-2 0-3 1-1 2-1 2-2 (ADVERTENTIE) ’75-’76 2-2 Boskov, die al eerder bondscoach van Joegoslavië was en wel van december 1970 tot december 1973, kreeg eind vorige week het aanbod om gedurende vier j aar het Joegoslavische voetbal onder zijn hoede te nemen. Als Joegoslavië zich volgende week ten koste van Spanje kwalificeert, zou Boskov volgens de Joe goslavische bond gedurende de WK’78 in Argentinië als interim-bondscoach kunnen optreden. Aanvaller Alan Hudson van Arsenal, die drie keer uitkwam voor de nationale voetbalploeg van Engeland, is getrans fereerd naar de Spaanse club Alicante. Met deze transfer is een bedrag gemoeid van 1 miljoen gulden. Hudson zal mor gen zijn contract tekenen. Toch was er toen al een aanwijzing dat I Eintracht Braunschweig wel eens een moeilijker seizoen tegemoet zou gaan dan I algemeen werd verwacht. Geen enkele uit wedstrijd met uitzondering dan tegen het zwakke FC Sankt Pauli leverde I winst op, en toen enkele weken geleden Behalve ex-intemational Paul Breitner, die werd losgeweekt bij het Spaanse Real Madrid, werden ook Frank Holzer van FC L Saarbrücken, Norbert Stolzenbach, de topscorer van Tennis Borussia Berlijn, en I Peter Lübecke van Ajax aangetrokken. De basis voor een spectaculaire greep naar de Bundesligamacht leek gelegd. De Ein- trachters hadden echter in hun voortva rendheid een belangrijk aspect over het hoofd gezien, want de goede klasseringen van Braunschweig werden behaald door een elftal dat door trainer Branco Zebec tot een bijzonder harmonieus geheel ge vormd werd, zonder dat het elftal daad werkelijk over enkele klassespelers be schikte. (Van een speciale verslaggever) BRAUNSCHWEIG. Eintracht Braunschweig verwerkt mo menteel in alle stilte de grootste teleurstelling die de Nedersak- sische vereniging de laatste tien jaar kreeg te incasseren. Tien jaar geleden werd Eintracht Braunschweig verrassend West- duits voetbalkampioen. In de periode daarna ging het met Eintracht, dat morgenavond in Eindhoven als tegenstander fungeert van PSV in de derde ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi, flink bergafwaarts, totdat de laatste twee seizoenen en Met het inpassen van een aantal nieuwe (en niet goedkope) spelers werd het even wicht in het elftal van Braunschweig ech ter verstoord. Aanvankelijk was er dit seizoen nog geen reden tot paniek, omdat op eigen terrein aan de Hamburgerstrasse zes maal achtereen werd gewonnen, onder meer met 4-0 van HSV, met 3-1 van Stutt gart en met 3-0 van Saarbrücken. Eintracht Braunschweig heeft bij het begin van dit seizoen flinke investeringen moeten doen en het continueren van het UEFA-Cuptoernooi is voor de Westduit- sers dan ook een zaak van levensbelang geworden. Er zal aan elke speler 6000 mark uitbetaald worden, wanneer de club erin slaagt PSV te elimineren en de kwart finales van het UEFA-Cuptoernooi te be reiken. Bovendien heeft men de inmiddels 37-jarige Wolfgang Grzyb terug bij de se lectie voor Eindhoven gehaald. Branco Zebec: „Wolfgang heeft vorig seizoen als linkerverdediger een aantal prima wedstrijden gespeeld. Doordat Breitner werd aangetrokken kwam hij buiten de basisopstelling te vallen. Breit ner schuift nu op naar het middenveld, zodat Grzyb zijn oude stek weer in kan nemen. Bovendien kan ik dan ook Hasse Borg op het middenveld posteren. En dat zal wel nodig zijn, want de grootste kracht van PSV ligt nu eenmaal op het midden veld. Daar zullen we woensdagavond de basis moeten leggen voor een aanvaardba re uitslag voor de return”. PSV wordt qua sterkte vergeleken met het Russische Dynamo Kiev, dat door de opnieuw ietwat verrassend een positie op de Westduitse Bundesligaranglijst kon worden ingenomen die de club het recht gaf op Europees cupvoetbal. Eintracht Braunschweig was plotseling weer uit zijn lethargie ontwaakt. De financiën in de clubkas werden koortsachtig nageteld, een paar bevriende geldschieters werden op hun belangrijkheid voor de club gewe zen, en dat alles resulteerde er in dat Eintracht zich kon gaan opmaken voor een nieuw seizoen, waarin het zich tot de potentiële titelkandidaten wilde laten rekenen. Eintrachters in de eerste ronde werd uitge schakeld: 1-1 en 0-0. Branco Zebec: „Ik kan niet ontkennen dat Eintracht Braun schweig de laatste paar weken een ernsti ge vormcrisis doormaakt. Daarom zullen we tegen PSV vooral een hoog tempo moeten onderhouden. Weliswaar heb ik de Eindhovenaren tegen FC Twente zelden een tempoversnelling zien doorvoeren, maar ik heb begrepen dat PSV op eigen terrein 90 minuten lang kan stormen. Dat ontregelen zal onze belangrijkste taak in Eindhoven zijn, willen we de marge voor de thuiswedstrijd in Braunschweig niet te hoog op laten lopen”. De vermoedelijke opstelling van Ein tracht Braunschweig: Franke - Grzyb, Ha bermann, Zembski en Merkhoffer - Gro be, Borg, Breitner en Dremmler - Erler en Popivoda. Spasski, die met zwart speelt, heeft zijn 41ste zet onder couvert afgegeven. De 46-jarige Kortsnoi, die vorig, jaar uit week uit de Sovjet-Unie, had geen vlagge tje op zijn gedeelte van het schaakbord. Spasski had een Russisch vlaggetje op zijn gedeelte staan. In het begin van de partij trok Kortsnoi het initiatief naar zich toe. Spasski kwam in moeilijkheden en moest een pion opof feren om zich uit een zwakke positie te redden en zijn verdediging te organiseren. Kortsnoi bleef echter goed spelen en bracht zijn vrije pion op de zevende rij. Tegen het einde van de partij kwam Kortsnoi echter enigszins in tijdnood. Hij moest 10 zetten in 10 minuten doen. Vol gens sommige schaak-experts heeft hij hierdoor zijn winstkansen nagenoeg ver speeld en kan Spasski nu een remise uit het vuur slepen. De Amerikaanse computer „Cheff 4-6”, die onlangs bewees de best geprogram meerde schaakcomputer ter wereld te zijn, heeft zijn gelijkwaardigheid bewezen ten opzichte van de Westduitse grootmeester Robert Hübner. De computer, die zich in Arben-Hulls (Minnesota) bevindt, speelde gelijktijdig twee partijen tegen Hübner, waarvan hij er een won en een verloor. ’76-’77 0-2 4-0 0-3 0-3 0-1 1-0 1- 0 2- 2 zestien. Nu kan het elf-vijf worden, of weer tien-zes als Fortuna SC wint. Het vorig seizoen kwamen er 102.000 betalende toeschouwers naar de wed strijden kijken, tegen 52.500 deze keer. Vorig seizoen wonnen twaalf thuis clubs hun wedstrijd tegen tien dit keer. Slechts vier spelers kwamen in beide jaren tot scoren. Frank Kramer (toen nog met Telstar tegen Vitesse), Piet Wild schut (ook toen tegen G.A.Eagles) Willy v. d. Kerkhof (tegen Fortuna SC) en Joop van Maurik (tegen Ajax). tip 3 1 3 3 1 1 3 1 3 1 1 1 1 BoSkov: „Het is nee, hoewel ik uiter aard zeer vereerd ben. Het liefst blijf ik bij Feyenoord werken. Daar is momen teel nog weinig over te zeggen, omdat we contractueel zijn overeengekomen dat we pas in een zeer laat competitiestadi- um over contractverlening gaan praten”. Maar ik heb de bond gevraagd mijn contract tenminste tot het eind van het jaar te verlengen”, verklaarde Green wood in Londen. Hij wilde niet zeggen of hij full-time-manager van het Engelse team wilde worden. De bond, die met vijf kandidaten in onderhandeling is voor de vakante post, heeft nog niet geantwoord op Greenwoods verzoek. Dit seizoen zal Hudson nog niet mogen spelen voor Alicante. De Spaanse vereni ging heeft reeds twee buitenlanders in dienst. Tot aan het eind van dit lopende seizoen zal Alicante proberen Hudson uit te lenen aan een andere Europese vereni ging. De uitslag is: 1. Johan Heins (Ned) met Seven Valleys 0 fouten, tijd. 38.4; 2. Gerd Wiltfang (Wdl) met Doemitz 0 fouten, tijd 40.1; 3. Karsten Hock (Wdl) met Alvaro 0 fouten, tijd 40.3; 4. Eddie Macken (Irl) met Boomerang 3 fouten, tijd 7.4; 5. David Broome (Eng) met Philco 3 fouten, tijd 48.8. '74-’75 1-1 3-2 1-1 1-2 3-0 3-1 1-1 1-1 1-2 1-1 0-0 Ron Greenwood, de interim-coach van het Engelse nationale elftal, heeft de Engelse voetbalbond gevraagd zijn con tract te verlengen tot het eind van het jaar. „Ik was slechts aangenomen voor drie wedstrijden, waarvan de overwin ning op Italië woensdag de laatste was. WEST BERLIJN (STD). Johan Heins heeft met zijn paard Seven Valleys een internationaal springconcours in West Berlijn gewonnen. Met deze overwinning verdiende Heins gisteravond een bedrag van ruim 20.000 gulden. De Westduitser Gerd Wiltfang werd met Doemitz tweede. Jan Nederburgh uit Driehuis tegen Ajax in actie als keeper van Telstar. ■Pi Vujadin Boskov, trainer van Feyen oord, zal niet ingaan op een verzoek om bondscoach te worden bij de Joegoslavi sche voetbalbond. Dat heeft hij zijn landgenoten telefonisch laten weten. BELGRADO (AP). De eerste partij van de tweekamp tussen Boris Spasski en Viktor Kortsnoi, die de uitdager moet opleveren van wereldkampioen Anatoli Karpov, is gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado voor 2100 toeschou wers na 41 zetten afgebroken. -A.Z.’67 -Haarlem -Ajax -FC Utrecht -Vitesse -N.A.C. -Feyenoord -Roda JC -G.A. Eagles -Fortuna SC -Heerenveen -Willem II -Eindhoven Borussia Mönchengladbach de middelma tigheid van het elftal in Braunschweig met een 6-0 overwinning kwam onderstrepen, werd de noodklok aarzelend beroerd. Een noodklok, die deze dagen na de uitschake ling in het bekertoernooi door Fortuna Düsseldorf (1-3) nog nadrukkelijker is gaan galmen. DE KNVB-BEKER NU EN VORIG SEIZOEN (ZONDER AZ’67-FORTUNA SC). Er zijn slechts zeven clubs bij de laatste zestien, die ook vorig seizoen zo ver kwamen t.w. Feyenoord, Excelsior, PSV, FC Groningen, FC Utrecht, Wage- ningen en Roda JC. Wint AZ’67 van FSC dan worden het er acht. Ook toen kwam in de derde ronde de wedstrijd PSV-Wageningen (3-2) uit de loting tevoorschijn. In de tweede ronde was er toen FC Twente-G.A.Eagles 2-1. Nu kwamen de Deventenaren na verlenging met dezelf de uitslag een ronde verder. Het vorig jaar noteerden wij eveneens vijf verlengingen. Toen werden er twee wedstrijden in de verlenging beslist, tegen vier nu. het vorig seizoen vielen er 37 doelpun ten (35 2 in de verlengingen) tegen 54 (46 8) nu. Het vorig seizoen kwamen tien ere- en zes eerste divisie-ploegen bij de laatste Daarom zal hij er bij de minister van binnenlandse zaken, Merlyn Rees, op aandringen de schandpaal of een andere vorm van publiekelijk tentoonstellen in te voeren om een eind te maken aan het geweld op de tribunes. „Ik zie niet in waarom de mensen, die zich aan dergelij ke wandaden schuldig maken, niet tegen de schandpaal gezet zouden worden, zo dat anderen hen met rotte tomaten kun nen bekogelen”, zei het parlementslid. Tomey heeft ook voorgesteld de boos doeners in speciale centra vast te houden op zaterdagmiddag, waar ze dan kunnen breien, wassen of vloeren boenen, terwijl de mensen hen gadeslaan en uitlachen. A W Ondanks de daarmee gepaard gaande koude zijn er toch nog drie thuisclubs, die op zaterdagavond hun wedstrijd heb ben gepland. Haarlem is daar o.a. bij betrokken. De de laatste weken goed op dreef zijnde équipe van Barry Hughes moet onder de schijnwerpers van PSV bewijzen dat de opgaande lijn inderdaad is ingezet. Blijven over voor Branco Zebec doel man Bernd Franke, die door bondscoach Helmut Schön boven Sepp Maier werd geprefereerd als nationale doelman in de onlangs gespeelde wedstrijd tegen Zwit serland, Paul Breitner, de nog niet hele maal fitte Zuidslavische internationale Danilo Popivoda en de weer van een bles sure herstelde Karl-Heins „Charlie” Hand- schuh, de topscorer van Eintracht Braunschweig. Deze spelers met name zul len PSV van een overwinning met meer dan twee doelpunten verschil moeten af houden. Lukt dat niet, dan verwachten de Duitsers dat de Eindhovenaren voor de derde maal in dit UEFA-Cuptoernooi (na Glenavon en Widzew Lodz) een formaliteit krijgen af te werken. geprogrammeerd. FC Twente tegen AZ’67 is er zo een. De Alkmaarders heb ben de laatste drie seizoenen niet verlo ren in Enschede. De Twentenaren heb ben een serie van acht ongeslagen com petitiewedstrijden achter de rug en blij ven PSV goed volgen. Een gelijkspel is wel puntenverlies voor beide, maar men zal het niet als zodanig betitelen. Op „Spangen” gaat Ajax een zware middag tegemoet. Het zo uitstekend gestarte Sparta heeft door drie achtereenvolgen de nederlagen veel terrein verloren, maar zal er alles aan doen om niet de vierde keer voor het blok gezet te wor den. Sinds 1968-1969 heeft Ajax slechts één keer bij Sparta verloren en ook hier gaat de voorkeur uit naar een gelijkspel. Peter Stephan, adjunct-directeur van Feyenoord, zei dat er intern nog niet is gepraat over een eventueel aanblijven van Boskov bij Feyenoord. Hoewel de huidige Joegoslavische interim-bondsco ach Marco Volak met name na de grote 6- 4 zege op de Roemenen een soort volks held is geworden, gaan er bij de Oosteu- ropese voetbalbond stemmen op om een sterkere persoonlijkheid op te roepen. Elly Vessies-Appel, de nationale tennis- I kampioene, is in de halve finale van een toernooi in de Zweedse plaats Malmö uit- geschakeld door de Westduitse Sylvia Ha- nika: 2-6, 3-6. De Westduitse, die zevende i staat op de ranglijst in haar land, werd r daarna in de finale op haar beurt versla gen door de Zweedse Nina Bohm. 'De Amerikaan Jimmy Connors heeft in Las Vegas een tennistoernooi gewonnen door in de finale zijn landgenoot Roscoe I Tanner met 6-2,5-6,3-6, 6-2,6-5 te verslaan. I De Nederlandse badmintonspeelster I Imre Rietveld heeft in Kopenhagen de I finale van het damesdubbel van de open I Deense kampioenschappen verloren. Zij I ging met de Deense Lonny Bostofte tenon- I der tegen de combinatie Köppen/Borgs- I trom: 10-15, 7-15. I De Westduitse Peter Michael Kolbe, ex- I wereldkampioen roeien op het onderdeel I skiff en bij de Olympische Spelen in Mon- I treal tweede, is van plan naar de wed- strijdsport terug te keren. Paul Breiner: opgeschoven naar het mid denveld. Telstar en Go Ahead Eagles gaan in Velsen uitmaken wie van hen aansluiting krijgt met FC Amsterdam. Ondanks het aanwezige talent zitten beide ploegen in de bedreigde hoek en doen alle moeite om hieruit te ontsnappen. Aan spanning zal het niet ontbreken, omdat uitsluitend winst hen verder kan brengen. De Ooste lijke derby tussen NEC en Vitesse moet eindelijk weer eens winst voor de Nijme- genaren betekenen die na een flitsende start weer met beide benen op de grond staan. Volendam kan zich definitief vei lig wanen als wordt gewonnen van Roda JC en ook dat behoort tot de ruime mogelijkheden. FC VW kan eveneens hogerop kijken als men wint van NAC. Feyenoord gaat naar FC Amsterdam. Sinds 1966-1967 wonnen de Rotterdam mers tien keer en speelden zij één keer gelijk. Toch zal het dit keer niet zo een voudig zijn, omdat de Rotterdammers naar een lager niveau teruggezakt zijn. FC Twente P.S.V. Sparta FC Den Haag N.E.C. FC V.V.V. FC Amsterdam Volendam Telstar Excelsior Wageningen SC Cambuur M.V.V. Interessant is uiteraard de vraag hoe het nu verder moet met de ClOS-student. „Ik weet niet precies wat er nu gaat gebeuren, maar de kans zit er wel in dat ze me een contract aanbieden. Maar daar is helemaal nog niet over gesproken. Dat zal ik deze week nog wel horen”. Jan Nederburgh stond vorig seizoen in het doel bij het tweede elftal van Stormvo gels. De toch wel opmerkelijke kwalitei ten van Nederburgh werden opgemerkt door scouts van Telstar en de keeper van Natte en zware velden, afgelastingen, vervangende en verrassende uitslagen onderstrepen nog eens duidelijk dat de voetbalcompetitie in de winterse periode is aangeland. Opvallend mag het debuut van de 19- jarige Jan Nederburgh in het eerste te am van Telstar zeker worden genoemd, hoewel de IJmuidenaar er zelf niet zo van onder de indruk schijnt te zijn. „Ik vind het natuurlijk wel fijn dat Petescu het met mij heeft aangedurfd. Op de training had ik al vernomen dat ik mee moest als tweede keeper, maar de ge dachte kwam eigenlijk niet bij me op dat ik in de basisopstelling zou staan. Zondagochtend riep Petescu me apart en toen vertelde hij dat ik in het doel zou staan. Ik kreeg wel de indruk dat Nico Schröder teleurgesteld was, maar Nico vertelde me wel dat Petescu hem het helemaal had uitgelegd”. In de eerste divisie speelt MW traditie getrouw op zaterdagavond zijn wed strijd, in dit geval tegen Eindhoven. Bei de voormalige eredivisionisten zijn volop in de race om de tweede-periodetitel. Ver hes betekent zonder meer wegvallen uit de groep, die aast op deze titel. MW heeft de beste kansen om het duel zege vierend af te sluiten. Doordat Braunschweig Peter Lübecke door een UEFA-beslissing niet mag op stellen in de beide wedstrijden tegen PSV en bovendien Reiner Hollman en Frank Holzer door blessures mist, zal Zebec zijn team op verschillende plaatsen moeten wijzigen. Branco Zebec: „Wat natuurlijk een extra handicap is. Ook in de beker wedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf stond er een elftal binnen de lijnen, waar mee nogal geëxperimenteerd moest wor den. Toch hoop ik dat de matige vertoning tegen Düsseldorf voor Eintracht een prik kel mag zijn voor de wedstrijd tegen PSV, omdat juist in die wedstrijd meer dan waarschijnlijk beslist gaat worden of Eintracht het Europa-Cupvoetbai kan prolongeren”. Boskov: contract nakomen Het tweede zaterdagavond-gebeuren in de eredivisie speelt zich af in Den Haag waar de plaatselijke FC de FC uit Utrecht op bezoek krijgt. De resultaten van de laatste seizoenen wijzen uit dat de Utrechters meestal met puntenwinst naar huis gaan. Dat kan ook nu gebeu ren, omdat de vorm van Den Haag erg te wensen overlaat en de blessureplaag bij FC Utrecht zo goed als onderdrukt is, wat direct in de resultaten is te merken. De Eindhovenaren hebben eerst woensdag een E.C.-wedstrijd tegen Ein tracht Braunschweig af te werken en dat zal voor Haarlem niet ongunstig zijn, omdat de terreinomstandigheden veel van de spelers zullen eisen. Het is overi gens opvallend dat Haarlem in Eindho ven altijd vrij sterk voor de dag komt en, met uitzondering van het afgelopen sei zoen toen met 4-0 werd verloren, telkens met één doelpunt verschil heeft verloren. Stormvogels kon bij Telstar komen op amateurbasis. Dat hield tot dusverre al len het spelen van wedstrijden in het C- team in. Over het duel tegen Ajax: „Na die twee snelle doelpunten dacht ik: dat kan wel eens een feest worden. Het was opmerkelijk dat ik de eerste helft eigen lijk weinig te doen kreeg. Pas na de rust bleven ze komen. Toen ging het ook wel lekker. Veel mensen hebben me gezegd dat ik goed heb gekeept. Maar tot nu toe weet ik nog niet hoe Telstar over mij denkt”. Petescu desgevraagd: „Ik wist dat Ne derburgh kwaliteiten had. Maar dat het zo goed zou gaan was boven verwach ting. In de tweede helft toonde hij veel lef en dat is nodig ook. Hij zal op korte termijn een contract aangeboden krij gen. Feit is alleen dat hij erg weinig ervaring heeft. Het is alleen jammer dat hij door zijn studie niet in staat is om iedere dag met het A-elftal mee te trai nen. Dat kan nu alleen op woensdag en vrijdag. Op maandag krijgt hij dan een aparte training.” Door het contract dat Telstar Neder burgh gaat aanbieden moet de Velser eredivsievereniging alsnog drieduizend gulden uitkeren aan Stormvogels. I De Labourafgevaardigde in het Britse lagerhuis Tom Tomey heeft gisteren se rieus gepleit voor het weer invoeren van de schandpaal voor voetbalvandalen. „Zelfs zware boetes schijnen geen effect te hebben”, verklaarde hij. w w - -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19