JR in ziekenhuis Krachtige oppositie voor Karamanlis Strauss in opspraak door reis naar Chili nac“ Politie wilde Biko niet ,anic laten opnemen d ft L 1 Kruppprijs voor prof. Kistemaker e te x 3 TUUT-TUUT THEE VN-Debat Voorbijgegaan EENPERSOONS ENORME ZETEL WINST VOOR PARTIJ ANDREAS PAPENDREOU Soares in Madrid voor ondertekenen van Iberisch pact erval Mercouri Constructiever rand jvaar sario 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER door Jaap van Wesel indig ■nder in het t meer ’wenst Wat de 11 onze direct ardoor dame- JERUZALEM. Na een triom fantelijk bezoek heeft president Sadat gistermiddag Israel verla ten met het wederzijdse Israe- lisch-Egyptische voornemen om voortaan in vrede en veiligheid samen te leven. „Veiligheid” en „geen oorlog” waren de slogans van president Sadat, tot groeiend enthousiasme van de Israëlische bevolking, die hem als een held heeft toegejuicht. ering tor Pinochet aanwezig. ïzoek ’eval CAIRO (Reuter/AFP/DPA/UPI). De Egyptische president Sadat is na zijn bezoek aan Israel als „de man van de vrede” in zijn vaderland teruggekeerd. De regering, het militaire apparaat en tienduizenden Egyptenaren bereidden Sadat een groots en geestdrif tig welkom. 'DINSDAG 22 door Nico Scheepmaker Feeststemming aan slot bezoek Sadat aan Israel Irak zelf deed gisteren een beroep presi- De arts Ivor Lang verklaarde gisteren van de derzoek verrichten dat hij en een andere b- Andreas Papandreou n rege nt ont- immis- >ld. en, zijn hteloos hande- rd. Het ransen i die in ntwin- verval ant in van de de 52- d. Zijn i werd ’en er ulden. andig” ’etrok- achten aseige- ïraard eer, 75 dskos- in vas- ;r hec- n plan if jaar. >or het Bij de verwelkoming in Cairo waren geen leden van het corps diplomatique aanwezig. Waarschijnlijk heeft men een confrontatie willen voorkomen van Sadat met ambassadeurs uit Arabische landen, die zijn verzoeningsmissie hebben be stempeld als „verraad”. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De Westduitse regeringspar tijen SPD en FDP hebben verontwaar digd gereageerd op uitlatingen van CSU- chef Franz-Josef Strauss in Chili. MADRID (Reuter). Premier Mario Soares van Portugal is gisteren in Madrid aangekomen voor de ondertekening van een nieuw verdrag met Spanje, dat voor ziet in militaire, economische en culturele samenwerking. SPD-afgevaardigde Uwe Holz zei naar aanleiding van de woorden van Strauss: „In een Chili waarin tienduizenden poli tieke tegenstanders worden vervolgd, ge arresteerd, gefolterd, gedood en buiten het land gejaagd; in een land waarin gebrek aan voeding, werkloosheid en woningnood steeds bredere kringen van de bevolking in ellende storten; in zo’n land over vrij- De acht bekroonde wetenschapsmensen hebben zich grote verdiensten verworven bij de ontwikkeling van de ultracentrifuge voor de verrijking van uranium. heid te spreken die moet worden behou den, getuigt of van een niet te overtreffen cynisme of maakt duidelijk hoe het met de opvatting van democratie van de CSU- leider is gesteld. Het gedrag van Strauss in Chili is echter slechts een schakel in de ketting die het bewijs voor zijn politieke wereldbeeld levert”. SPD en FDP leggen er verder de nadruk op dat Strauss niet alleen staat, maar wel degelijk op brede ondersteuning uit CDU- CSU-kringen kan rekenen. De CSU-chef had tijdens zijn bezoek aan Chili een eredoctoraat van de juridische faculteit van de Universidad de Chile ge kregen. In zijn dankwoord zei Strauss dat hij de hem verleende eer beschouwt als een opdracht om over Chili „de volle waar heid te verbreiden”. Junta-chef Pinochet had Strauss privé ontvangen. Een domper op de feestvreugde was enigszins, dat premier Begin niet onmid dellijk voor een tegenbezoek aan Cairo is uitgenodigd, zoals aanvankelijk werd gedacht. President Sadat heeft de harten van de Israëlische bevolking gewonnen door er telkens de nadruk op te leggen dat de staat Israel er is om te blijven, recht heeft op een veilig bestaan, en dat de oktoberoorlog van 1973 de laatste oorlog geweest is. Zelfs de grootste scepticus in Israel kan niet langer volhouden dat president Sadat „om tactische reden” vredestaal spreekt. Het was Sadats bedoeling om duidelijk te maken dat het Israëlische argument dat de bezette gebieden nodig zijn voor de veilig heid, niet steekhoudend meer is, omdat de vredeswil van Egypte nu bewezen is. „Wij zijn het eens dat zowel Egypte als Israel in veiligheid moet leven”, zei Sadat zowel tegen de fracties van de regeringspartijen als tegen die van de oppositie van de Arbeiderspartij. „Wij verschillen alleen van mening over de manier waarop de veiligheid kan worden gegarandeerd.” een speciale zitting van het Egyptische parlement verslag doen van zijn reis welke volgens de zegsman „de vijandschap van 30 jaar in 30 uur heeft weggenomen”. Steeds had de „oude dame” als premier haar bezorgdheid voor kinderen en klein kinderen uitgesproken. De grootmoeder is haar image. Symboliek in tijd van oorlog, symboliek in tijd van vrede: Golda Meir Sadat reed na zijn terugkeer uit Israel in een open auto door Cairo. Tienduizen den Egyptenaren begroetten de president. In 1974 had Mercouri voor dezelfde par tij kandidaat gestaan, maar ze had toen naast een zetel gegrepen. bood Sadat gouden oorringen aan voor zijn kleindochter, „als grootmoeder aan een grootvader”. „Geweldig”, antwoordde Sadat. „Geweldig", en gaf kettingrookster Golda Meir een gouden sigarettenkoker. Een van de kandidaten van de pan- hellenistische socialistische beweging die een zetel in het parlement heeft veroverd, is de 52-jarige actrice Melina Mercouri. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei gisteren nog geen oordeel te willen geven over het bezoek, maar noemde het initiatief van Sadat „een posi tieve ontwikkeling”. Mevrouw Mercouri, bekend van de film „Nooit op Zondag”, had zich voor de „Pa sok” kandidaat gesteld in Piraeus, de ha venstad van Athene die doorgaans com munistisch stemt. ATHENE (UPI/Reuter/DPA). De als premier herkozen Konstantijn Karaman lis zal, nu zijn meerderheid in het Griekse parlement sterk is gedaald, rekening dienen te houden met een krachtige linkse oppositie. In de tweede democratische parlementsverkiezing sinds de val van het kolonelsregime in 1974, heeft Kara manlis 42 percent van de stemmen gekre gen, wat neerkomt op 174 zetels in het 300 zetels tellende parlement. In het oude parlement had Karamanlis 216 zetels. Gistermorgen bracht president Sadat door in de Knesset, waar hij met alle De stemming bij de Arbeiderspartij was ook veel meer ontspannen dan bij de Li- koed. Dat kwam tot uiting toen Sadat in zijn gesprek met Golda Meir, Peres, Rabin, Allon en Eban huiselijk zijn pijp opstak. Hoogtepunt was de speech van Golda Meir. Alsof ze net een partijtje schaak achter de rug hadden, zo spraken Sadat en Golda Meir over hun vroegere manier van communicatie. „Zelfs een oude dame als ik hoopt nog eens de vrede te mogen bele ven”. Sadat begon te lachen. „Ja, mijnheer de president, zo hebt u mij altijd genoemd: die oude dame”. Waarop Sadat in lachen uitbarstte. moedige steun verwacht bij de wederop bouw van de democratie. Voorts is er de verbittering over de vermeend pro-Turkse houding- van de NAVO en de Verenigde Staten in het conflict over Cyprus en de Egeische Zee. Ook tijdens de audiëntie van gistermor gen bij president Katzir werden geschen ken uitgereikt. Sadat vertrok na die au diëntie naar het vliegveld. „Tot ziens, Mos je”, zei hij tegen Dajan tot afscheid. Het was al tijdens het bezoek duidelijk gewor den dat hij met Dajan veel beter overweg kon dan met Begin, die van Arabieren niets begrijpt en zich ook in zijn stijl niet kan aanpassen. dent-Sadat af ts zetten, hoewel de naam van de Egyptische president niet werd genoemd. De Libische president Jalloed bezocht gisteren Damascus en Bagdad. Hij probeert momenteel een Arabisch front te vormen tegen Sadat. In Damascus sprak Jalloed o.m. met enkele Palestijnse leiders en volgens een Palestijnse zegsman is overeenstemming bereikt over de vorming van een Arabisch „nationalistisch” front tegen Sadat. Deelnemers zijn volgens de zegsman (van het Democratisch Front voor de bevrijding van Palestina): Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen, Irak en de PLO. De prijs is voorts toegekend aan de West- duitsers Konrad Beyerle en Hans Martin, de Amerikanen Karl Cohen, Paul Harteck, de Oostduitser Max Steenbeck, de Brit Stanley Whitley en de Oostenrijker Gernot Zippe. Gisteravond zei het Russische persbu reau Tass in een commentaar dat Sadat de PLO niet had genoemd in zijn verklaring en dat Begin stilzwijgend was voorbijge gaan aan de eis van Sadat dat Israel zich uit alle Arabische gebieden moet terug trekken. Begins zwijgen toont volgens Tass aan dat Israel „niet bereid is te vertrekken uit de Arabische gebieden waarvan het zich meester heeft gemaakt”. Vandaag bespreekt de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties de toe stand in het Midden-Oosten. Het debat was al uitgeschreven voordat Sadat zijn reis naar Israel maakte. Er zijn misschien mensen die denken dat ik Sadats reis naar de vijand in een nog steeds bestaande oorlogssituatie beter had kunnen vergelijken met de vliegtocht van Rudolf Hess (plaatsvervangend Führer, leider van de Nazi-partij) op 10 mei 1941 in wat Louis A. Snyder in „De oorlog 1939- 1945” zijn „eenpersoons, zelfbedachte vre desmissie” noemt. We mogen tenslotte niet vergeten dat Hess geboren werd in 1894 in. Egypte. Ik citeer: „Het was een verschrikkelijke tragedie, vond Hess, dat Duitsers en Engelsen, die tenslotte van oudsher al Teutoonse broe ders waren, elkaar bevochten. Hier lag een door God geschapen gelegenheid voor een buitengewone daad van zelfopoffering. Hij zou alleen naar Engeland vliegen, de vrede herstellen, de tweefronten-oorlog vernietigen en aldus voor zijn meester de weg effenen om het Bolsjewisme voor eens en voor al te vernietigen”. U kent het resultaat van deze vredesmis sie! Hess werd gek verklaard en zit nog steeds gevangen. Wat een geluk eigenlijk dat vergelijkingen nooit opgaan! De pan-hellenistische socialistische be weging de socialistische partij van de 59-jarige Andreas Papandreou deed het buiten alle verwachting zo goed, dat zij 25 percent van de stemmen kreeg en haar zetelaantal in het parlement vergrootte van 15 tot 91. Alle andere partijen samen brachten het maar tot 35 zetels. De verkiezingen bete kenden de afslachting van de tweede par tij in het oude parlement, de liberale unie ’safde- larder- joenen 'erkne- ne tijd En de FDP-politicus Kurt Spitzmüller merkte op dat Pinochet en zijn „helpers” zich de gelegenheid niet zullen laten ont gaan het optreden van Strauss in Chili voor hun misdadige doeleinden uit te buiten. fracties van gedachten wisselde. Hij maakte er geen geheim van dat hij de rede van oppositieleider Peres constructiever had gevonden dan die van premier Begin. Indira te ver- ;en on- isbruik rgeval- de be- over- jotstel- leuke- n dosis ormen. I >ntdek- itairen ge zijn onver- allen is dandse ’en om ambassade in Washington kwam het tot ongeregeldheden tussen Arabische stu- brandde de vlag van de Libisch-Syrisch- denten en de politie. Egyptische federatie en verving het dun doek door de vlag van Libië. In Irak werd Op een bijeenkomst in Santiago had I Strauss de enkele duizenden aanwezigen opgeroepen „ervoor te zorgen dat de vrij heid in Chili bewaard blijft, zodat een ieder kan zeggen: ik ben een vrije Chi leen”. Op deze bijeenkomst was ook dicta- onderzoek bleek dat Biko leed aan echola- ha (waarbij een patiënt steeds herhaalt wat tegen hem gezegd wordt), zwakte van het linkerbeen en arm en hersenletsel. Verscheidene veiligheidsagenten ver klaarden eerder in het gerechtelijk onder zoek dat ze meenden dat Biko zijn verwon dingen simuleerde. Prachtig toch, zo’n Sadat, president van het zoveel grotere (en aan geschiedenis zoveel rijkere) Egypte, die op stel en sprong het vliegtuig pakt om de aartsvij and (Menachim Begin) in zijn eigen hol op te zoeken. Omderwille van de vrede. Nu eerst even een paar citaten: „Tot dusver hadden de gebeurtenissen het beloop gehad dat (tuut-tuut) had voor zien. Het onverwachte element dat zich nu voordeed en hem tenslotte dwong zijn plannen te wijzigen en zijn triomf uit te stellen, was het initiatief van de (tuut-tuut) minister-president, die aanbood naar (tuut-tuut) te vliegen voor een persoonlijke bespreking. (Tuut-tuut), die al enige tijd het belang van een onderhoud met (tuut-tuut) had overwogen, zond diezelfde avond om elf uur direct een boodschap waarin hij voor stelde naar (tuut-tuut) te vliegen (zo moge lijk de volgende dag) en te trachten een basis te vinden voor een vreedzame oplos sing. (Tuut-tuut) was totaal verrast maar was verheugd. „Ik ben uit de hemel gevallen”, was zijn eigen latere versie van zijn gevoe lens. Zijn ijdelheid werd gestreeld bij het vooruitzicht dat de minister-president van (tuut-tuut).zijn eerste vliegtocht ging on dernemen om bij hem te komen pleiten, (tuut-tuut) bood niet eens aan hem halver wege tegemoet te komen (enzovoort)”. jegang PRETORIA (UPI). De Zuidafrikaan- se veiligheidsagenten, die de nationalisti sche leider (Steve Biko de laatste dagen van zijn leven onder hun hoede hadden, hebben geweigerd hem in een ziekenhuis te laten opnemen. Na de volksliederen en het inspecteren van de erewacht vertrok president Sadat naar Egypte. Vijftig minuten later zond de Israëlische televisie een rechtstreekse reportage uit van de aankomst van Sadat in Cairo, voor Israel verzorgd door de Egyptische televisie. Sadat maakte de twintig kilometer lange rit van het vliegveld van de Egyptische hoofdstad naar zijn woonplaats Giza in een open auto. Langs de route zag het zwart van de mensen, die jubelden en I enthousiast met vlaggetjes zwaaiden. Toen iding Sadat in de auto stapte werden er als ensten! ’zelfde I rs eiding. ng van mewe- ;t over ar ver- dat de alen te De Europese Gemeenschap heeft bij monde van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Henri Simonet het initia tief van de Egyptische leider „positief en zeer gelukkig" genoemd. Tijdgebrek wordt als een van de belangrijkste oorza ken beschouwd van het feit dat de negen landen van de EG zich, alvorens Sadat naar Jeruzalem vertrok, niet over dit be zoek hebben uitgesproken. Zoals bekend is de Nederlandse regering met een eigen verklaring gekomen. r zal in in Bra- voor rechters die het gerechtelijk on- vau urf ‘dereoek verrichten dat hij en een andere lia be- arts hadden aangedrongen op overbren- ging naar een ziekenhuis. Uit zijn medisch van het democratisch midden van Georg Mavros, die haar zetelaantal zag afnemen van 60 tot 15. Karamanlis moet nu officieel zijn ont slag indienen, alvorens een nieuw kabinet te kunnen vormen. Dit alles zou tegen donderdag zijn beslag kunnen hebben. De 70-jarige Karamanlis heeft de ver vroegde verkiezingen waarschijnlijk ook willen gebruiken als springplank naar het presidentschap van de republiek. De uit slag slaat die hoop de bodem in, want een kandidaat voor dat ambt moet het vertrou wen krijgen van tweederde van het parle ment. Een groot deel van het Griekse kiezers korps is in het weekeinde thuis gebleven, althans niet naar het stemlokaal gegaan: 20,85 percent. Dat de partij van Karamanlis, de Nieuwe Democratie, forse klappen gekre gen heeft, is te wijten aan de toenemende ontgoocheling van de Grieken over West- Europa. Zij hadden van deze kant groot- Wat jammer nu van die stoorzender, want nu denkt u misschien dat ik de een of andere instant-historische beschrijving van het bliksembezoek van president Sa dat en premier Begin van Israel heb geci teerd en dat was toch echt niet mijn bedoe ling. In plaats van de eerste (tuut-tuut) moet u „Hitler” lezen, in plaats van de tweede (tuut-tuut) „Britse” in plaats van de derde „Duitsland”, in plaats van de vierde „Chamberlain”, in plaats van de vijfde weer „Hitler”, in plaats van de zesde op nieuw „Duitsland”, en zoals u begrijpt was het Hitler die totaal verrast maar ver heugd was, en was het ook Hitler die niet eens aanbood Chamberlain halverwege te gemoet te komen. Chamberlain stuurde zijn boodschap (zal ik komen?) op 13 september 1938, en hij arriveerde al op 15 september. Alan Bullock vertelt in „Hitler. Leven en onder gang van een tiran” dat Chamberlain door Hitler boven aan de stoep ontvangen werd, waarna zij, na een korte onderbreking voor thee (Hitler keek kennelijk ook naar al die Engelse tv-series waarin om de ha verklap thee gezet of gedronken wordt), slechts vergezeld door de tolk Paul Schmidt, naar Hitlers studeervertrek gingen: „Buiten liep de herfstdag ten einde, de wind gierde, en de regen stroomde langs de ruiten. Daarboven in dit huis, te midden van de bergen, spraken twee mannen over de beslissing van oorlog of vrede, een beslissing die miljoenen mensen die zij nooit gezien hadden, waar zij nooit van gehoord hadden, aanging". Ik help u wensen dat u niet denkt dat ik Begin met Hitler vergelijk, want ik verge lijk alleen de vliegtocht op stel en sprong van Chamerblain naar de a.s. aartsvijand met de vliegtocht van Sadat naar de man die altijd bekend heeft gestaan als de on verzoenlijkste vijand van de Arabieren. Laten we hopen dat Sadats reis meer re sultaat heeft dan Neville Chamberlains gang naar Adolf Canossa, en die kans zit er wel in, omdat Begin en Sadat voor een groot deel in het openbaar met en tegen elkaar gesproken hebben, in tegenstelling tot Hitler en CHamberlain (en Van Agt en Wiegel momenteel). In diverse landen is het gisteren tot hefti ge uitbarstingen van Arabieren tegen de reis van het Egyptische staatshoofd geko men. In Brussel vond een betoging plaats voor de Egyptische ambassade, in Milaan bezetten ruim 80 Arabische studenten ge durende een half uur het kantoor van de Egyptische luchtvaartmaatschappij. In Is- gemeld dat een inwoner van Zuid-Jemen tanboel stak een kleine groep Arabische uit protest tegen de trip van Sadat zelf- én Turkse studenten een Egyptische vlag moord heeft gepleegd. Bij de Egyptische in brand. De Libische zaakgelastigde in Bamako, de hoofdstad van Mali, ver- ceveen jm het dat hij gepar- lij bot- en viel 1 over- Biko naar een ziekenhuis werd gebracht, omdat hij als een risico voor de veiligheid werd beschouwd. Sadat kreeg een ovatie op het vliegveld, toen hij zijn bezoek afsloot door het Israë lische leger, waar hij nog steeds mee in staat van oorlog is, een eresaluut te brengen. vredessymbool honderden witte duiven losgelaten. Veel mensen lieten vanaf de balkons van hun huizen bloemen op Sadat J?neerdwarrelen. Het officiële persbureau Mena noemde het welkom voor Sadat een „legendarisch blijk van steun” voor diens baanbrekende s- Egyptenaren zingen en dansen in de straten van Cairo om hun vreugde te uiten over de reis van Sadat naar Israel Sadat als held ingehaald bezoek aan Israel. Sadat negeerde met zijn rit in een open auto openlijk het dreige ment van de pro-Syrische Palestijnse Sai- qua-beweging, die had verklaard de Egyp tische president te zullen doden. Wel wa ren er langs de door Sadat af te leggen route stringente veiligheidsmaatregelen genomen. Volgens een Egyptische regerings woordvoerder is de reis van Sadat voor honderd procent geslaagd. Volgens de zegsman die de reis naar Israel mee maakte zijn er wezenlijke voorbereidin gen getroffen voor de vredesconferentie in Genève. Over de heftige kritiek van Arabi sche zijde legde de woordvoerder Sadat de volgende woorden in de mond: „De glim lach op het gezicht van een Arabisch kind, een Arabische vrouw van de westelijke Jordaanoevervolstaat als antwoord op alle domme kreten die we dezer dagen moeten aanhoren.” Sadat zal zaterdag in I Lang verklaarde dat het hoofd van de veiligheidspolitie, kolonel Piet Goosen, on der geen voorwaarde wilde toestaan dat en ko en ge-1 ESSEN (DPA). Bondspresident Wal- erstal-1 ter Scheel van West-Duitsland heeft giste- liet to-ren de „Alfried-Krupp-von Bohlen-und- Halbach”-prijs voor energieonderzoek 1977 uitgereikt aan acht internationaal be ha bos kende wetenschapsmensen, onder wie de land- Nederlander prof. dr. Jacob Kistemaker. 1. Dat Aan de prijs is een bedrag van een half m het miljoen mark verbonden. te ver- anken erking trijfël

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3