begroting 1 1 |CDA vindt verhoudingen {binnen huidige raad I sterk verbeterd Gemeenten worden nauwelijks in besluitvorming betrokken I’ t 9 ara»; Samenwerking Liberalen willen tarieven O.G.B. verlagen Zorgen van G. van Ruyven over samenwerkingsschool I Diepgaand betoog mr. P. Schipperus I I i I J I i/ai aiiiuiviiaien puimen avuuuh gaau Z bedrijven en raadsleden ambtelijk werk Lof had hij voor de wijze waarop bin- zouden verrichten berust volgens hem an rlo rood Hof «rrrrlr urnrdf otirirrot-xolri nn micuprctanrl l?n micvnrcf'jnrl 1 I I I de gemeenschappelijke regelin- 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK NOVEMBER DINSDAG 22 naren. GEMEENTE BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De bestuurlijke legpuzzel in de noordelijkelJ- mond is de PPR-voorman G. van Ruyven een doorn in het oog. In zijn algemene beschouwing vroeg hij zich af of de gemeentebesturen in IJmond-Noord niet de moed zouden moeten opbrengen om zich te bezinnen op een andere gemeentelijke herindeling van de regio. „De bestuurbaarheid van een aantal wijken zou er wel bij kunnen varen. De aanleg van de Verlengde Coentunnelweg zou een aanleiding kunnen zijn. Immers, deze weg gaat eefi barrière vormen in de regio en anderszins ondergaat Heemskerk wellicht een uitbreiding in noordelij ke richting. w 1 I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De algemene beschouwing van mr. P. J. Schipperus, fractievoorzitter van het CDA, was doortrokken van I een diepgaande toetsing van de bestuurlijke gang van zaken aan de politieke werkelijkheid van 1977. Hij splitste zijn betoog op in I een paar onderdelen, die betrekking hadden op het functioneren en de betekenis van de gemeenteraad, de politieke verhoudingen binnen de huidige raad, de werkwijze van het college, het open - (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bittere woorden wijdde de socialistische fractievoorzitter K. Vermeulen in zijn algemene beschouwing aan de situatie rond Hoogovens. Met name hekelde de PvdA- er het gebrek aan informatie over de economi- sche gang van zaken en het toekomstperspec- F tief van het staalbedrijf, terwijl van overleg over de besluitvorming met de betrokken ge- f meentebesturen helemaal geen sprake is. - beleid en, zij het in iets mindere mate, de positie van de ambte- naren. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De liberale op positieleider, drs. A. J. Eiff, was bijzonder mild in zijn politiek oor deel over het CDA-PvdA-college. Politiek gezien doet dit college niet meer dan andere colleges, zo meende de heer Eiff, die in zijn zakelijk betoog een amendement aankondigde om 300.000,- aan onroerend-goedbelasting niet te innen, hetgeen een belastingverla- k ging van ongeveer 5 procent ople- E vert. W PvdA bitter gestemd over VVD-speelruimte voor toekomst van drie ton missies moet worden voorbereid. Een Dat ambtenaren politiek zouden gaan drs. A. Eiff en PPR-fractie ziet veel heil in grenscorrecties IJmond-Noord s? I I» ©00 G. van Ruyven door Joke Dieben- Frerichs en Jan Piet Stokman De VVD-woordvoerder meende, dat in liberale kringen de te verschaffen subsi dies kritischer bekeken worden dan bij De stadsbestuurders worden steeds weer geconfronteerd met zaken die duide lijke raakvlakken hebben met aanliggen de gemeenten. Bij Van Ruyven drong zich de vraag op, of het standpunt van drie zelfstandige IJmondgemeenten nog wel in het belang is van de mensen, van de inwoners van die gemeenten. Evenals vorige week betoogd door fractievoorzitter Reichenfeld van de PvdA-Velsen, vond nu ook Vermeulen dat de IJmondgemeenten eerst maar eens „in eigen huis orde op zaken moet gaan stellen”, voor ze zich aan de gewestvorming wagen. Of dat verbeteren van de onderlin ge betrekkingen beperkt moet blijven tot overleg tussen de colleges van burgemeester en wethouders, waagde de socialistische woordvoerder te betwijfelen. Hij tikte in dit verband de burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk op de vingers, vanwege hun voornemen om nota’s over de problematiek van de gewestvorming uit te brengen. andere politieke partijen. De VVD verzet zich tegen die subsidies, die bet karakter hebben van permanente inkomstenover drachten, bijv, het opzettelijk laag hou den van eigen contributies om zo meer subsidie te verwerven. Een totale indirecte verkiezing vanuit de gemeenten wees hij af om de werkwijze van het eventuele orgaan niet bij voorbaat te frustreren. Het PPR-raadslid kondigde aan met een motie te zullen komen inzake de door Hoogovens aangekondigde ontslagen. In de motie verzoekt hij de directie van Hoog ovens niet over te gaan tot ontslagen, alvo rens de alternatieven die door de vakbon den en betrokkenen worden aangedragen, Nu de woningbouw in de stad de fatale grens nadert („het bordje vol gaat straks prijken”) wielde drs. Eiff van het college weten welke bouwmogelijkheden er nog in Wijk aan Zee zijn en binnen welk tijdsbe stek de realisatie kan plaatsvinden. Een maal in Wijk aan Zee stipte hij ook het uitblijven van een beslissing over Zeevang aan. „Met klem dringen wij er bij u op aan bij de bevoegde instanties tot spoed te manen, aangezien deze slepende zaak niet langer zo kan voortduren”. De ontwikke lingen romdom de kwestie „Westerduin” verontrustten de WD’er, die zich afvroeg of de argumenten van B. en W. om de Stichting uit het pand te halen, wel vol doende onderbouwd waren. De WD-fractie, zo ging hij verder, zal ook bij deze begrotingsbehandeling de na druk willen leggen op de handhaving van zijn getoetst. In hoeverre de toezegging van Hoogovens géén ontslagen voordat alle alternatieven zijn bestudeerd se rieus moet worden genomen, betwijfelde hij. De brief van Hoogovens over de PEN- affaire (afwijzing van de vijf- ploegen dienst) was voor Van Ruyven aanleiding Aan een vrijage met de VVD („de ijver van één fractielid bepaalt niet de kwaliteit van een fractie”) had Vermeulen geen behoefte: „Het zal duidelijk zijn dat onze fractie niets, maar dan ook helemaal niets voelt voor een ruk naar rechts”. Dat het uitgavenpatroon op een hoog niveau ligt schrijft drs. Eiff toe aan de verhoogde uitkeringen uit het gemeente fonds, afkomstig van het rijk dus. De ver dere uitbouw van de verfijningsregelingen en die van de doeluitkeringen geven mede de gemeenten meer financiële armslag. Dit alles in combinatie met de maximale hef fing van de OGB is er de oorzaak van dat het uitgavenniveau van Beverwijk zo hoog ligt, aldus de liberaal. „De 300.000 minder te heffen OGB geeft het college de kans, straks bij slechtere tijden, om misschien zaken die nu CRM nog financiert, zelf te betalen”. Wat het CDA betreft, toonde hij zich niet afkerig van een nieuw rooms/rood-akkoord. In een citaat van de Niets dan lof had Vermeulen tenslotte voor de een mansfractie van de PPR, die volgens hem op de socialis tische raadsfractie een stimulerende invloed heeft ge had: „Wij zouden het een verlies vinden als dit PPR- geluid alleen door electorale mechanismen in deze maand verloren zou gaan". „Onze fractie is”, aldus Vermeulen, „op het eerste gezicht niet zo gecharmeerd van dergelijke buiten-parle- mentaire acties, met andere woorden, wij hebben het er nogal moeilijk mee. Misschien overtrek ik wel zo’n losse opmerking, maar het wekt toch naar buiten de indruk dat een kersverse burgemeester (burg. Kok van Heems kerk, red. BC) samen met een minder verse collega (Burg. Hubers van Beverwijk), zonder gehinderd te worden door politieke verantwoordelijkheid, wel zullen regelen wat in de CDA-kraam-kamer geboren is, maar moeilijk tot leven schijnt te komen”. Na een voorstel met betrekking tot de hondenbelasting te hebben aangekondigd, nam fractievoorzitter Vermeu len traditiegetrouw nog even de politieke verhoudingen in de raad Beverwijk onder de loep. Samenwerking met de CPN ligt ook niet direct voor de hand, gezien de uitspraak van de PvdA-woordvoerder dat „de CPN voor de socialisten altijd nog een partij is die weinig doorzichtig is - wij missen vaak de aansluiting tussen de programma’s, die vaak bol staan van kretologie en de praktische politiek aan de basis”. Aannemende dat de laatste verkiezingsuitslag van de CPN zal leiden tot een wat andere opstelling in de praktische politiek, wilde Vermeulen „afwachten of de CPN voor politiek geïnteres seerde buitenstaanders meer transparant zal worden". handelwijze Hoogoven-directie Aangezien deze sneer aan het adres van de Hoogovendi- 15 rectie er de zorg van de PvdA-fractie om de werkgelegen heid niet minder om maakt, is men van oordeel dat er in de IJmond een beleidsgroep gevormd moet worden, die de problemen van de werkgelegenheid gaat bestuderen en tracht oplossingen aan te dragen. In die groep moeten naast vertegenwoordigers van de drie IJmondgemeenten inwoners van onze stad die met werkeloos heid worden bedreigd.” Van het gemeentebestuur wilde hij we ten welke beheersvorm met betrekking tot de toekomstige samenwerkingsschool te Wijk aan Zee prevaleert. De heer Van Ruyven citeerde uitvoerig uit een artikel in het „Katholieke Schoolblad” van 5 novém- ber, waarin de Nederlandse Katholieke Schoolraad zich afzet tegen een zogenoem de artikel-61-commissie als beheersvorm. „Een school onder het beheer van een artikel-61-commissie is een openbare school. Immers, de commissie kan geen andere taken uitoefenen dan die haar van de raad of burgemeester en wethouders zijn gedelegeerd. (-) Binnen het leerplan mag geen godsdienstonderwijs gegeven worden. Deze bepaling maakt een samen werkingsschool onder beheer van een ge meentelijke commissie voor de vertegen woordigers van het confessioneel onder wijs onaanvaardbaar!-). De godsdienstige vorming van de leerlingen is onvoldoende gewaarborgd. Die vorming dient plaats te hebben in het gehele schoolgebeuren: in alle lessen en schoolactiviteiten”, aldus de NKSR. Van Ruyven meende, dat deze visie on getwijfeld consequenties zal hebben voor de ontwikkelingen in Wijk aan Zee. Waar om, zo vroeg hij zich af, is de Katholieke Schoolraad IJmond niet intenser bij het en van de provinciale en rijksoverheid volgens de socialis- teh zeker ook afgevaardigden van de vakbeweging zitting krijgen. Voorts acht men het van groot belang, bij de vestiging van nieuwe bedrijven het aspect van de regiona le werkgelegenheidsverbetering goed in het oog te houden. de centrumfunctie van Beverwijk. „Wij zullen ons moeten inspannen om deze functie te handhaven anders komt onze middenstand in moeilijkheden”. geweest een motie op te stellen. „De reali teitszin gebiedt ons te zeggen, dat de moge lijkheden op het gebied van de werkgele genheid in het algemeen en de werkgele genheid bij Hoogovens in het bijzonder, voor ons als raad vrij beperkt zijn. Noch tans meen ik, dat we het recht, maar ook de plicht hebben om op te komen voor de mr. P. Schipperus' tief wordt gelanceerd om bijv, een bij drage te leveren aan het doen stroomlij nen van gen, die toegestoken hand af te wijzen en vervolgens vanuit het college op eigen overleg over de samenwerkingsschool be trokken? Wat te doen als de KSIJ zich conformeert aan het standpunt van de NKSR? Een volgend punt, dat Van Ruyven in zijn algemene beschouwing aanroerde was de z.i. onbegrijpelijke omissie van het college om in de „bedelbrief” van 23 maart aan de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken met geen woord te reppen over de stadssa nering, een zaak die toch ontzettend veel geld vergt. In de financiële beschouwing van de begroting 1978 voerde het college de stadssanering wèl op toen men sprak over de noodzakelijke extra- rijkssteun voor zeer kostbare infra-structurele wer ken. „Is de prioriteitenstelling van het col lege gewijzigd? Genieten aanleg westelijke Randweg, bouw nieuw politiebureau en uitvoering van het bestemmingsplan „Ov erbos” de voorkeur boven stadssanering?” Aan het slot van zijn algemene beschou wing roemde hij de samenwerking tussen de PPR en de PvdA-raadsfractie. Een samenwerking die in de loop der jaren gelouterd is. Samenwerking met andere groeperingen sluit ik bij voorbaat nie| uit, maar lijkt op dit moment minder voor de hand te liggen”, zo zei Van Ruyven, die D’66 en wellicht de PSP wèl tot de toe komstige partners in het progressieve raadsblok wilde rekenen. De uitgebreide begrotingsbehandeling in een aantal openbare commissieverga deringen had hem teleurgesteld. „Vier halve middagen, vier avonden, 180 blad zijden notulen, soms wanhopige ambtena ren, die de vergaderingen moeten uitwer ken en aan hun andere werk niet toeko men, voor de dagbladpers moeilijk versla gen te maken van deze vergaderingen, bijna geen publiek op de tribune, heel veel detailvragen, die wel veel informatie geven, in feite een zeer uitgebreide begro tingsbehandeling in details. Is dit alle maal de bedoeling geweest?” Drs. Eiff stelde voor in de loop van het komende jaar nog eens te bezien of een dergelijke uitgebreide vorm gewenst is en of de resultaten hiermee in overeenstemming zijn; praten dus over de vorm van de begrotingsvergaderingen. K. Vermeulen 1 is soogpunt, hoewel de aspecten van beleid en techniek vandaag de dag in elkaar overlopen. Na de koppeling van eventuele grenscor recties aan dit probleem kwam hij terecht bij het pre-gewest Umond. Burgemeester grondig zijn bestudeerd en op hun waarde Hubers gaf hij in overweging aandacht te schenken aan twee zaken: een goede afba kening van bevoegdheden en beleidslijnen tussen de gemeenten en het eventuele pre- gewest en het leggen van directe lijnen van de kiezers naar het te constitueren pre- gewest. zaam breekt het inzicht door dat initia- tieven vanuit de raad niet bedoeld zijn rendement van zowel de ambtenaren als de beleidsbepalende raadsleden. Het confessionele fractievoorzitter Schipperus, dat het uit gangspunt van het CDA leidt tot partij-kiezen voor de verdrukten, bespeurde V’ermeulen een aanknopingspunt voor nieuwe college-onderhandelingen: „Al is de gronds lag van ons handelen en denken een andere en al zal ook de wijze waarop wel anders benaderd worden, het neemt niet weg dat deze doelstelling ook bij ons zeer hoog in het „rode” vaandel geschreven staat. Onze fractie hoopt dan ook dat er na september ’78 genoeg mensen in de CDA- fractie gebleven zijn, dan wel zullen komen, om die doelstelling ook op het gemeentelijk plan na te streven”. f „Ons college van B. en W. heeft”, aldus Vermeulen, C „meermalen de wens uitgesproken dat zij bij een bepaald 2 overleg betrokken zou zijn geweest. Zo af en toe wordt er 1 een séance georganiseerd waaraan de IJmond-colleges I en de Hoogoventop deelnemen. Dan krijgen de colleges I 0 misschien het gevoel bij iets belangrijks betrokken te I worden. Het is naar ons oordeel onjuist te denken dat de I politieke organen er zelfs maar in gekend worden als het om belangrijke Hoogoven-zaken gaat. De bijeenkomsten LI zijn niet meer dan een stuk representatie en degenen die denken dat zij in de keuken van zo’n groot concern zijn I geweest moeten beseffen dat de enige keukenproducten I waarvan zij kennis mogen nemen tijdens de lunch wor- I den geserveerd. Reëel overleg, reële betrokkenheid bij de besluitvorming is er op gemeentelijk niveau niet en zal i er in deze maatschappij ook niet komen”. evenwel een onderscheid blijven bestaan tussen een voorbereiding vanuit een technisch oogpunt en vanuit een beleid- i cnorTTMinf V»zTrs Vxzslz-vizT De verkiezingen voor 1978 werpen hun F schaduwen vooruit. De WD-fractie staat nog steeds een afspiegelingscollege voor de geest, want de liberalen zijn, zoals al- f tijd, bereid regeringsverantwoordelijk- f heid te dragen op een daartoe opgesteld I regeringsprogramma. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen kan als lei- draad dienen om zoveel mogelijk groepe- r ringen gezamenlijk in het college te bren- I gen. „De VVD is geen voorstander van het I doelbewust uitsluiten van democratische I partijen in het stadsbestuur, evenmin als I zij van te voren wil oordelen over bepaalde I personen, die hetzij in de fractie, hetzij in I het huidige college activiteiten ontplooien, E die niet in overeenstemming zijn met de j WD-visie. Zij acht dit in strijd met de I waardigheid van de WD: het duidt niet op I I verdraagzaamheid en respect voor elkaar. I Op 2 september volgend jaar zullen we j I meer weten, hopelijk in een goede har- I monie”. i De WD-fractie is van mening, dat niet E de maximale heffing van de onroerend- goedbelasting moet worden geheven. De liberale gedachtengang is als volgt: een I iets minder grote heffing verschaft de ge- I meente wat meer speelruimte voor de toe- komst; 100.000 reserve voor tegenvallers I is ruim voldoende en een verlaging van het I heffingspercentage biedt perspectief voor I de kleinere bedrijven, de middenstand en I de zelfstandigen. Bovendien vindt de WD I deze 3 ton geste goed passen in het kader van de belastingverlichting, ook voor de I huiseigenaren onder wie zich vele werkne- mers bevinden. Natuurlijk wijst de WD I ook de bezuinigingen aan om de 3 ton vol te maken: f 200.000 algemene reserve (een vermindering dus met 1 ton), onvoorzien met een halve ton verminderen en voor Y 50.000 temporiseren door uitgave te ver- schuiven naar een later tijdstip in het jaar. dergelijk samenspel geeft het hoogste ling van de raad waarbij het college zich voorkomen dat raadsleden geen keuze I dient nar. te sluiter.. Daarorr. is er sok doen en ambtenaren kritiekloos 11 geen reden als vanuit de raad een initia- volgen”. 1 CDA en PvdA formeerden vier jaar geleden uitgangspunten voor een ge- meentelijk beleid, dat door het huidige college en de raad in grote lijnen wordt gevolgd. Mr. Schipperus toonde zich ui- I termate tevreden over die samenwer- I king, maar vroeg zich af of de belangen van de bevolking als geheel met dit poli- tiek handelen is gediend. „Wil men bin- nen de gemeentelijke samenleving, waar I het bestuur het dichtst bij de kiezers i staat, een voor de plaatselijke bevolking J meest evenwichtige besluitvormingspro- I ces binnen de raad krijgen, dan zal die besluitvorming een afspiegeling moeten 1 zijn van de verhoudingen in de raad en J de verhoudingen in de raad dienen weer te worden teruggevonden in het college van burgemeester en wethouders”. Schipperus meende, dat de samenleving I het meest bevredigend kan functioneren indien géén van de democratische kana- len, die het systeem behoeft, verstopt is. J „Eerst dan wordt voorkomen, dat groe- pen uit de bevolking zich tegenover het I gemeentebestuur plaatsen buiten de I geëigende politieke raadsvertegenwoor- I digers”. Samenwerking betekent compromis- sen sluiten, zo zei hij en zo kon het J gebeuren dat, geheel in strijd met het CDA-programma, de onvoorstelbare schaarste aan woningen in de IJmond de J fractie deed besluiten niet tot verkoop wijze de verlangens van de raad te hono- reren”, zo bekritiseerde hij het college van B. en W. Tot op heden is er nog geen enkel i ontwerp voor een stroomlijning van de i iracue aeea oesiunen met tot verxoop 8em. regelingen op tafel gekomen. Hij I I van woningwetwoningen over te gaan, verwachtte een afwikkeling van deze Het CDA zal voor het gemeentelijk par- l!^e.ns ^ezc raadsperiode zeker j I tijprogram voor 1978-1982 dit stand- a*et. ,J)at is na zoveel aandringen onzer- I punt over de verkoop van woningwetwo- Z*WS jammerlijk zo zei hij. I ningen ook verwerken. 1 i „Ik vind deze ontwikkeling, een partij- ^r- Schipperus pleitte voor een lang programma in relatie brengen tot de ac- weekemde m een vormingscentrum, I I tuele situatie, een duidelijk voorbeeld van goede politiek. Niet de verstarrende maar de inspirerende werking van een I partij moet worden benadrukt”. Hij vond de verhoudingen binnen de I huidige raad in het algemeen gesproken in de loop der jaren verbeterd. „Een zeer sombere start heeft destijds velen met sombere gevoelens voor de toekomst I vervuld”. De relatie tussen de fractie- voorzitters van de PvdA en het CDA is J goed, hetgeen niet wil zeggen, dat men I terwille van deze voor het raadswerk belangrijke relatie nu maar ja en nee I tegen elkaar moet zeggen. De open en I eerlijke stellingname tegenover elkaar is grondvoorwaarde voor een goed be- a zaak tijdens deze raadsperiode zeker niet. „Dat is na zoveel aandringen onzer zijds jammerlijk”, zo zei hij. Mr. Schipperus pleitte voor een lang weekeinde in een vormingscentrum, waar de nieuw gekozen raadsleden el- kaar in een prettige en ontspannen sfeer kunnen leren kennen en gedachten wisse- J lingen kunnen plaatsvinden. Voorts vroeg hij zich af of de zittende raad de door haar verworven inzichten en erva- ringen zou moeten kunnen overdragen aan de bevolking en de politieke partijen middels een bijeenkomst waarbij het functioneren van de raad duidelijk kon I worden gemaakt. „De openbaarheid van de raadscom- missies is bijna geruisloos ingevoerd.” Het betrekken van de burger bij de ge- meentelijke zaken heeft (nog) niet het effect opgeleverd dat mocht worden ver- J wacht”, zo zei Schipperus, die opmerkte dat het raadswerk nog altijd in de com- i J stuursbeleid,” aldus mr. Schipperus. misstes tT\oet worden voorbereid. Een I voorbereiding in openbare commissies Jammerlijk vond hij de ontwikkeling vergt natuurlijk van de ambtenaren een i van de gemeenteraad, toch een politiek lnsteUu»®> die zij niet gewend zijn. Hij zag orgaan dat de gemeente bestuurt, tot een evenwel een onderscheid blijven bestaan I lichaam, waarvan het college van burge- meester en wethouders niet een onder- deel is maar een buitendeel: een orgaan I met een eigen beleid. Deze niet juiste ontwikkeling is er de oorzaak van dat de burger niets begrijpt van de wezenlijke betekenis van de gemeenteraad. I nen de raad het werk wordt aangepakt, op een misverstand. „En misverstand 2 „Langzaam, maar dan ook heel lang- dat overigens niet onbegrijpelijk is. Een I --- om op de stoel van het college te gaan zitten, maar als wezenlijke taakvervul- gaat er in dit samenspel juist om te Jivicr xror» rlo Tiroar»V\i-5 vnnrlrnmnn rlnf ronrlclnrlon rrnnn Irmian J dient aan te sluiten. Daarom is er ook doen ambtenaren kritiekloos

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9