Aanpak dirigent Lubbock heeft vrijblijvend karakter Drie kunstenaars benoemd rLu*? «F'Rl.. Rijk der zinnen in Brussel taboe komende exposities jennies moet je altijd bij Rob Sipkes Edelsmid Smakelijk lachen om gesublimeerde onzin Ui» ■i ■lp voor bouwprojecten rijk je hebben. ƒ5,40 I ZUURKOOL Nadruk op kwaliteit van gebouwde omgeving BAMSISTER ONDERHOUDEND EN ONGECOMPLICEERD PLEZIERIG Franse acteur Victor Francen overleden Sjostakovitsj bij Operastichting Basic Space Dance Theatre Remedie tegen slapeloosheid Britse bariton Paul Schoeffler overleden Franse scenarioschrijver i Gérard Sire overleden 13 12 23 NOVEMBER WOENSDAG 1 3 vit, of lue. exklusieve sieraden Warmoesstraat 2 - Haarlem Ontdek hoe diamant ’t schitterendst gevat wordt bij Rob Sipkes. Diamant, niets evenaart z’n schoonheid en onoverwinnelijkheid. Meesterlijk gezet, komen z’n mooiste facetten in schittenng. In ringen of ^colliers, vormgegeven naar uw idee. y Onweerstaanbaar bij Rob Sipkes. De veilige elektronische batterij-aansteker die alleen werkt op huidkontakt (dus in de hand). Unieke techniek. Prachtige styling. 'Div. modellen en uitvoeringen v.a. 79,50* TANITA vurig aanbevolen! *Er is al een Tanita voor 42,50 HAARLEM. Een strijkers-ensemble dat voornamelijk in Londen en omgeving opereert, met als centrum de kerk van St. John in het Londense Smith Square, bracht Haarlem een bezoek. Zoals zovele Engelse kamerorkesten heeft ook het betreffende Orchestra of St. John’s Smith Square, dat gisteravond in het Gemeentelijke Concertge bouw te beluisteren was, een afgewogen en in het algemeen gepolijste totaalklank en heerst er in het samenspel een gedisciplineerde geest. Druk oP de maag Rennies helpen airekt. w KUNST ih I L JOHAN VAN KEMPEN ADVERTENTIE) aard, puree worst en spek Want of het nu Handel, C. Ph. E. Bach, Wolf of Stravinski (de in het programma aan de orde gestelde componisten) betreft; de aanpak blijft, ondanks de stijlverschil len, in principe gelijk. In dat opzicht toont dit ensemble dan ook een min of meer vrijblijvend gezicht. ■Cr Agatha en Betty Bam tijdens hun optreden in het Shaffytheater. (Foto Bob van Dantzig). Die aandacht voor de (samen-)klank ver oorzaakte eigenlijk nog het meest posi tieve eindresultaat in de uitvoering van het „ondankbaarste” programma-onderdeel: „Apollon musagète” van Stravinski. Zo kreeg deze nogal steriele compositie, die het buiten het kader van de oorspronkelij ke bedoeling (ballet) niet erg goed „doet”, nog zelfs een warmbloediger karakter op gelegd dan waar Stravinski in dit werk op uit was. Bach’s Hoboconcert bij het enigszins fleg matieke karakter, dat deze Engelse strij- kersgroep kenmerkt, aan. Indrukken van zangerig en uiterst afgewogen musiceren werden door De Vries en het fijn begelei dende orkest overigens volop gewekt. Gelukkiger en meer op zijn plaats zou het zijn geweest als al die intensiteit in de eerder gespeelde Italiaanse Serenade van Hugo Wolf zou zijn gestoken, waar het in dit romantische klankjuweel ontbrak aan overtuiging om het, eerst zacht verlangen de, weemoedige en later vurig-hartstochte- lijke en smachtende karakter ervan weer te geven. En wat doen de dames Bam dan wel? Eigenlijk nauwelijks iets. Ze praten met elkaar en het is Agatha die telkens op nieuw haar zus Betty tot de orde moet roepen. Betty is zo’n typetje waarbij aUes mislukt, maar dat haar uiterste best doet toch iets moois van het mislukkend be staan te maken. Ze holt achter haarzelf aan tot vermaak van haar zuster, die haar leven in dienst gesteld lijkt te hebben van De kunstenaars zullen bij het bureau van de rijksbouwhneester meewerken aan alle bouwprojecten van rijksgebouwen, waar op grond van de percentagerege- lingen (1,5 percent van de bouwsom moet aan kunstvoorzieningen worden besteed) de uitvoering van daarmee samenhan gende kunstprojecten voor ogen staat. Bij deze projecten zullen zij een proces van samenwerking op gang moeten bren gen tussen alle daarbij betrokkenen, om te komen tot een juiste opdrachtomschrij ving, selectie van kunstenaars en een pro cedure voor opdracht, ontwerpbegeleiding en uitvoering. Voor belangrijke projecten kunnen zij speciale projectgroepen instellen. Zij ne men in alle gevallen de artistieke verant woordelijkheid voor de keuze van kunste naars, die bij de projecten zullen worden ingeschakeld. In formele zin blijft de eind verantwoordelijkheid bij de rijksbouw- meester. Ook hebben zij de opdracht om de informatie over de afzonderlijke pro jecten aan de kunstenaarswereld te ver zorgen. Naast deze „operationele” taken zullen zij van de gevolgde procedures de verslag legging verzorgen en over deze procedu res, waar nodig, aanbevelingen doen aan de Rijksgebouwendienst. Verder zullen zij nagaan of, gezien het totale werkterrein van het ministerie van Volkshuisvesting, nog andere kunstprojecten zouden kun nen worden gestart. Zij kunnen aan de minister suggesties doen voor nieuwe ont wikkelingen, nieuwe vormen en nieuwe In het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28 in Leiden, is vanaf komende vrijdag tot 26 februari 1978 de tentoon stelling te zien „Over de grens der Etrus- ken”. De naam van de tentoonstelling is ontleend aan een steen met een inscriptie „grens der Etrusken”. Deze steen bevindt zich in het Leidse museum en maakt deel uit van een collectie Etruskische oudhe den, die daar sedert het begin van de vorige eeuw bijeen is gebracht. Het is voor het eerst, dat de Etruskische collectie van het museum, aangevuld met een bruikleen van het Koninklijk Prentenkabinet in Den Haag, in haar geheel wordt gepresenteerd. De tentoonstelling laat albasten askisten zien, gouden sieraden, bronzen beeldjes en een technisch knappe reconstructie van een ronde grafkelder met op de banken rondom eenentwintig askisten, waaronder de vijf albasten exemplaren die in 1743 tezamen in zo’n onderaards graf in Volter- ra werden aangetroffen. Onder de titel „Haagse Kunstkring: werk verzameld” is vanaf aanstaande vrij dag tot en met 8 januari een overzichts tentoonstelling te zien van de kunstenaars vereniging Haagse Kunstkring. Hiervoor is onderdak gevonden bij een oudere colle- ga-vereniging: Pulchri Studio aan het Lan ge Voorhout in Den Haag. De expositie zal in 250 schilderijen, tekeningen, aquarellen, beelden, foto’s, boeken, affiches en mu ziekprogramma’s een terugblik geven op de periode van de oprichting van de vere niging (1891) af tot 1957, toen de Haagse Kunstkring het pand aan de Denneweg betrok. Onder de uiteenlopende kunstui tingen bevindt zich werk van Toorop tot Berserik; literatuur van Emants tot Ro- denko; muziekwerken van Wagenaar tot Ketting en architectuur van Berlage tot Hofman. „De dodendans”, grafiek uit vijf eeu wen, is een tot 28 november te bezichtigen tentoonstelling in het Nijmeegs museum Commanderie van St. Jan. De grote verza meling grafiek, handelend over het thema de dood, van de chirurg prof. dr. Blok in 1976 in het bezit van de universiteit van Dusseldorf. Grote namen als Albrecht Dü rer, Hans Holbein, Rembrandt en ook de meer modernen Nolde, Kollwitz en Münch komen voor in dat deel van de verzameling dat in het Nijmeegs museum te zien is. Het Brusselse parket kwam echter zelf met de klacht en naar nu gebleken is, geheel volgens het gevoelen van de plaatselijke rechters. Op het ogenblik dat de film in Brussel in beslag werd genomen, draaide „Het rijk der zinnen” ironisch genoeg al twee weken in het landelijke Limburgse Maasijk met succes, maar zonder dat overigens één haan er anders om kraaide. (Van onze correspondent in Brussel, Jan Gerritsen) Een voordeel bij dit geheel is dat de voorstelling gauw voorbij is. Om tien uur staan we op straat. Vanavond wordt al dit saaie gedoe herhaald. Het Basic Space Dance Theatre treedt in Engeland hoofd zakelijk voor scholen op. Of de leerlingen van die scholen er wat aan hebben, lijkt me ernstig de vraag. CONRAD VAN DE WEETERING AIX-EN-PROVENCE (AFP). De Franse acteur Victor Francen is op 88- jarige leeftijd in een kliniek in Aix-en- Provence overleden. Victor Francen, die zich twaalf jaar geleden definitief terug trok, is in zijn tijd zeer populair geweest Hij schitterde op filmgebied in zijn vader land in Abel Gance’s „J’accuse”, en op het toneel in Edmond Rostands „Chantecler”. BRUSSEL. De als een meester werk beschouwde erotische film „Het rijk der zinnen", van de Japanse regis seur Oshima, is in Brussel definitief verboden. De film, die in Nederland al geruimte tijd in circulatie is, werd vorig jaar in de Belgische hoofdstad in beslag genomen na vier voorstellingen in twee Brusselse bioscopen. Grote Houtstraat 21 Haarlem Het royaal opgekomen concertpubliek kon daarvan kennis nemen in allereerst een Concerte Grosso (opus 6 nr 12) van Handel, die in deze uitvoeringspraktijk de geest ademde van ettelijke jaren terug, toen er nog nauwelijks sprake was van een streven naar zogenaamde authenticiteit in de verklanking van oude muziek. Frase ring, articulatie, punctuering, dynamiek en dergelijke wezen daarop. Teun Jacob is docent beeldende vor ming aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Dries Wiecherink is lid van de beleidscommissie van Mu seum Fodor in Amsterdam en lid van de BKR-toelatings- en aankoopcommissie van Amsterdam. Bouke IJlstra is sinds 20 jaar beeldend kunstenaar, met als speciali teit de beeldende kunst in relatie tot de (architectuur. Van 1971 tot 1973 was hij voorzitter van de sectie beeldende kunsten van de Dordtse culturele raad. Gepolijste totaalklank bij kamerorkest St. John (ADVERTENTIE) DEN HAAG.,— Wie het HOT geadvi seerd heeft het „Basic Space Dance Thea tre” in het programma „Ballet 77” op te nemen, weet ik niet, maar het is wel een ernstige vergissing. Het begeleidende ver haal over psychologische en sociologische veranderingen in een stad tijdens een pestplaag, las ik dinsdagavond met veel interesse. Het is een verhaal van Daniël Defoe, de auteur van Robinson Crusoë. De vertaling daarvan in dans door zes lieve Engelse meisjes en een jeugdig danser, bestaat echter uit een steeds weer herha len van dezelfde of zeer gelijksoortige bewegingen in steeds weer andere jurken en broekpakken. Het enige positieve wat ik er van kan zeggen, is dat de kleuren van de kostuums (pasteltinten) fraai bij elkaar gekozen zijn en dat de medespelers zich best goed be wegen. Alleen het resultaat is stomverve lend. Een perfecte remedie tegen slape loosheid. toepassingen van beeldende kunst in de te bouwen en gebouwde omgeving. De Nederlandse meester-hoboïst Han de Vries sloot zich in zijn buitengewoon mooi genuanceerde en gave solospel in C. Ph. E. Dit jaar is aan kunst bij en in rijksgebou wen een bedrag van 3,5 miljoen gulden besteed; volgend jaar is voor deze sector 3,7 miljoen gulden begroot. Betty’s opvoeding en gedragscorrecUe. De uiterst komieke tegenstelling van Agatha en Betty Bam maken het duo allerverma- kelijkst. Samen verkopen zij zeer telentvol een tot eenzame hoogte gesublimeerde on zin en het zou allemaal vreselijk flauw en onverteerbaar zijn als de afwisseling bin nen de voorstelling zich niet zo snel voltrok. Eén keer dreigt er iets van verveling door te breken, als de dames een sprookje vertellen en dat in toneel omzetten. Dat duurt net iets te lang. Maar de Bamsisters brengen niet voor niets „de beste tweeling- act van Nederland”, zoals ze zelf bij herha ling melden. Hun optreden is onderhou dend en ongecompliceerd plezierig. De voortdurende machtsstrijd tussen de do minerende Agatha en de gedwongen volg zame Betty noodt tot veel smakelijk lachen. Wie het ook wil bekijken kan in Shaffy terecht tot en met zaterdag 26 no vember en van 29 november tot en met 3 december (uitgezonderd woensdag). KO VAN LEEUWEN Na de pauze is er dan ook een vrolijke solo van de danseres die voor dit alles verantwoordelijk is, Shelley Lee. Ze draagt een rood broekpak, een rood hoed je met een bloem erop en een lach op haar gezicht en ze holt er soms bij, wat toch een aardige tegenstelling oplevert met het voorgaande. Tot slot mogen alle dansers vertraagd laten zien hoe ze zich in een disco-dancing gedragen. Het meest opval lend daaraan is dat ze allemaal kauwgom kauwen. Voor de komende voorstellingen van „Katerina Izmajlova” heeft de Nederland se Operastichting een beroep gedaan op het Poolse team Aleksander Bardini (re gie), Eva Starovieyska (ontwerpen) en Ka zimierz Kord (muzikale leiding). Medewer king verlenen voorts het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Nederlands Operakoor onder leiding van Thijs Kramer. Na een tweede uitvoering in Schevenin- gen op 3 december gaat het gezelschap naar Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht. AMSTERDAM. Als het publiek de Zuilenzaal van het Shaffy theater binnenkomt staan er verspreid op de zitbanken schaaltjes met bonbons klaar. Een knus welkomst- presentje van de dames Betty en Agatha Bam, die immers steeds het beste voorhebben met de bezoekers. Op het speelvlak staan de trijpen stoelen klaar met daartussenin een met Oudhollandse draperie omkleed tafeltje. Dat geheel wordt gecompleteerd met een staande schemerlamp en een imitatiepers op de vloer. Zo is het huiselijk stilleven waarin de dames hun super-mallotige avonturen zullen gaan beleven. De Bamsisters, twee karikaturale oude- vrijsterstypes, gespeeld door Beer Karton en Pamela Plastic, zijn voor een serie voorstellingen terug in Shaffy. Het is de zoveelste come-back van het tweetal dat op het eerste gezicht een persiflage op de Snip en Snap van Walden en Muyselaar lijkt. De lange Agatha heeft het magere lijf in een alt-modisch mantelpakje gestoken en suggereert er tot in de puntjes verzorgd bij te lopen. Haar kwajongensachtige zus ter Betty tart elke modieus gevoel door een slechtzittend mantelkostuum over een herenpyjama te dragen. 5 De correctionele rechtbank van Brussel en het hof van beroep in de Belgische hoofdstad oordeelden dat „Het rijk der zinnen” strijdig is met de goede zeden. Merkwaardig genoeg was er geen klacht bij het Brusselse parket binnengekomen over het zedelijk ge halte van de film. Een klacht is door gaans het begin van een procedure die tot een vertoningsverbod leidt. Francen werkte gedurende vele jaren in Hollywood, waar hij in zijn jongere jaren gold als een charmeur. Op toneel en op het witte doek heeft hij tegenspelers van for maat gehad, zoals Lucien Guitry, Gaby Morlay, Edwige Feuillere en Elvire Popesco. AMSTERDAM (ANP). Bij de Neder landse operastichting is de Russische ope ra „Katerina Izmajlova” van Dimitri Sjostakovitsj in voorbereiding. De pre mière van deze nieuwe produktie is op 1 december in het Scbeveningse Circus theater. De opera een door de compo nist in de jaren vijftig bewerkte versie van zijn oorspronkelijk geheten „Lady MacBeth of Mtsensk” (uit 1934) wordt in het Russisch gezongen. Dirigent John Lubbock - indrukwek kend van postuur - die zonder druktema- kerij zijn dertien strijkers via eenvoudige gebaren door de partituren loodst, is er echter blijkbaar niet op uit om een al te k persoonlijk stempel op zijn orkest te druk- mK ken. Artistiek gesproken wordt de image ■L van het St. John’s Orchestra tenminste p bepaald door een soort van grootste geme ne deler. AMERSHAM (AP). De Britse bariton Paul Schoeffler is In zijn woning in Amersham in Buckinghamshire na een langdurige ziekte overleden. Hij is 80 jaar geworden. (ADVERTENTIE) TADflOJ SENSOLITE Hetkado voor hem en haar! v. Asperen B V. Valkenswaard 04902 - 1 68 10 i. Schoeffler die was geboren in Dresden maakte daar zijn debuut in 1925, als de heraut in Wsigners Lohengrin. Hij is opge treden in opera’s in tal van Europese ste den en in de „Met” te New York. Zijn laatste optreden daar, in 1963, was in Ari adne auf Naxos, van Strauss. De zanger die met een Engelse was ge trouwd heeft de laatste jaren jonge zan- 82rs opgeleid in Engeland en in Oosten rijk. Hij zal in Wenen worden begraven. PARUS (AFP). De Franse tekst schrijver voor radio, televisie en film Gérard Sire is na een langdurige ziekte in Parijs overleden. Hij was 50 jaar. Op 16-jarige leeftijd was hij al bij de radio gekomen. Ook schreef hij de tekst voor verscheidene televisiefeuilletons, zo als „Cecilia medecin de campagne”, „La folie des bètes” en „Chateau Esperance”. Samen met de acteur en regisseur Jena Yanne maakte hij talrijke radioprogram- ma’s en enige films zoals „Tout le Monde il I est beau, tout le Monde il est gentil”, „Les Chinois” en „Moi y’en a vouloir des sous”. Misschien hanteren ze wel een zeer ver doorgevoerde vorm van „understatement” want zichtbare gevoelens komen er niet aan te pas, behalve dan dat er af en toe nogal dramatisch bij gekeken wordt. Het ding heet „Een schets van de gebeurtenis sen” en het gaat over een plaag. Welnu, de gebruikte muziek bij dit geval is dan ook werkelijk een plaag, een mengsel van ein deloos herhaald sinusgeneratorgemurmel, slagwerkgeritsel en ander geruis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Niet meer het representatieve karakter van het gebouw, maar de kwaliteit van de gebouwde omgeving moet de nadruk krijgen. Dit is de basis van de wijziging in de toepassing van kunst in en bij rijksgebouwen, die de laatste jaren heeft plaatsgehad. Om dit nieuwe beleid te kunnen voeren, is het bureau van de rijksbouw- meester W. G. Quist uitgebreid met een drietal beeldende kunstenaars. Het zijn Teun Jacob, Dries Wiecherink en Bouke IJlstra. Minister Gruijters van Volkshuisvesting heeft hiertoe besloten naar aanleiding van een vorig jaar gehouden onderzoek over de vraag hoe kunst in en aan rijksgebouwen tot stand kan komen. Dirigent John Lubbock loodste gisteravond zijn orkest met eenvoudige gebaren door de partituren. Maagzuur overvalt je. Komt A onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? 'l Opgeblazen gevoel? jV i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13