I ZAKEN MET SCHLEYER EN CARANSA KON IK GEWOON NIET k ER reau [ER I' d fee Wichelroede SSE Conferentie Ziekenhuis Minder vrijwilligers „Animateur” 15 2 3 NOVEMBER WOENSDAG 19 7 7 RIE Wie vanuit de Bahama’s, Jamai ca of de Antillen op Haïti aan komt, waant zich in een andere wereld. Op de nummerborden van de auto’s wordt het land be schreven als „De parel van de Antillen” maar in feite lijkt het meer op een arm land in Afrika. Dat geldt vooral voor het platte land waar alleen de kerkhoven een uitzondering vormen op het algemene beeld van armoede. Ve len krijgen na hun dood een graf dat aanzienlijk mooier is dan de hut waarin zij leefden. Het is één van de gevolgen waartoe de ver menging van het rooms-katholi- cisme met de Afrikaanse geesten religie heeft geleid. (Van onze correspondent) UTRECHT. We leggen ons been op de knie van paragnost Gerard Croiset. Zijn rechterhand beweegt zich trillend in de nabijheid van onze schoenzool, zijn linker beroert heel licht onze knie. Een weldadi ge warmte gloeit op onder de textiel. „Ja”, zegt hij glimlachend, „dwars door de schoenzool”. Het Utrechtse fenomeen zit op een een voudige divan. In het kleine vertrek staat een ijskast met daarop een koffiezetappa raat. Het is allesbehalve de kamer van een wereldberoemd man, een man die blijk baar zó begaafd is, dat het Instituut voor Parapsychologie van de Rijksuniversiteit in zijn woning aan de Willem de Zwijger- laan 21 in Utrecht permanent een mede werker Dick West heeft gestationeerd om hem waar mogelijk te helpen, in het bijzonder met de documentatie. Paaltje PORT-AU-PRINCE. Nadat we met de Landrover vier rivieren waren overgestoken, bereikten we het laatste stuk van de weg naar het doodarme noordwesten van het toch al zo arme Haïti. De weg was ontzettend slecht. Maar nu konden we er zelfs niet meer door, want een flink rotsblok ver sperde ons de doorgang. Geluk kig, daar kwam al een stel Haïti- wordt niet gewerkt met de Ot-en- Sien-methode. Het lezen en schrij- ven vormt een bijprodukt van de opleiding in medisch-sociale ver- zoring, landbouw en dergelijke. Francois Duvalier, in de volks- L mond Papa-Doc genoemd. De jon- berijdbare wegen. Haïti betekent voor ons L gens waren blij en wij konden 1 onze weg vervolgen. Na honderd meter keek ik nog eens om. Wat r waren ze nu aan het doen? Nee, ik L vergiste me niet. De jongens wa- I ren weer bezig het rotsblok terug zwering. l Vergeleken bij de arme eilan- ders in vroeger eeuwen die door 5 valse lichten te plaatsen schepen aan de grond lieten lopen, is dit i nog een zeer onschuldige bezig- heid. De Haïtianen willen graag hard werken, maar hun kansen pm zichzelf vooruit te helpen zijn gering. Nadat de vroegere slaven Als daarin geen verandering komt, zal i-n Moun! Deze leuze staat bo ven de ingang van het landbouw- vormingsinstituut in Bassin-Bleu, J het plaatsje in het noordwesten waarheen wij op weg waren. „Word iemand!!”, 'betekent het. De leerlingen worden opgeroepen zich niet neer te leggen bij de armoede, de ondervoeding en de kindersterfte. In drie jaar tijd worden zij opgeleid tot mensen die elders in het noordwesten moeten helpen bij de plattelands ontwikkeling. Als analfabeten be ginnen zij aan die opleiding. Niet minder dan driekwart van de Ha ïtiaanse bevolking kan lezen noch schrijven. Maar in Bassin-Bleu B in 1804 hun vrijheid als onafhan- I kelijke natie hadden bevochten, is het land volledig in de steek gela- ten. In landen die pas kortgeleden I onafhankelijk zijn geworden vind L je meestal wel een spoorlijn, een F paar redelijke wegen en nog enke- hun sop mogen laten gaarkoken, omdat le van die collectieve basisvoor- L zieningen. Maar in Haïti ont- I breekt schier elke vorm van infra- k structuur. Het is daarom moeilijk L economische activiteiten in dat land te organiseren. Anderzijds F betekent dit ook dat een groot deel van de mensen (meer dan daarbij wel aantekenen dat er onder het driekwart) nog op het platteland regime van Baby-Doc (Jean-Claude, de woont. Minder dan in andere ont wikkelingslanden wordt een be- leid van plattelandsontwikkeling gehinderd door koloniale structu- ren die de mensen lieten trekken naar enkele grote plantages, de mijnen en de stad. 1 si i lt** - jk vra- 9 9 Paragnost Gerard Croiset is overbezet mulden) eschikken- Woubrugge signaleerde hij direct iets bijzonders: „Ik rtimentl an met, wikke- door Prof. Bas de Gaay Fortman rken in assis- Afwis-I Papa-Doc en zijn geheime politie, de Ton- tonse macoutes. Het is een land van marte lingen, verdwijningen en politieke gevan genen. Op z’n best weten we ook nog iets van de Voodoo, de mengvorm van katholi cisme en de oude Afrikaanse geestenbe- hun regering niet deugt. Zou je je juist in zo’n land niet extra moeten inspannen om een ontwikkelingssamenwerking met de armste mensen op gang te brengen? Het probleem is natuurlijk hoe die arm ste mensen te bereiken. De regering, voor al gericht op behoud van de eigen macht, is daarvopr geen goed instrument. Ik moet En met een lachje: „Ja, als je zou willen, zou je als paragnost miljonair kunnen worden, maar er is meer in het leven dan geld”. flinke reputatie opgebouwd in het bestrij den van dictaturen. De aanwezige Haïtianen verklaarden dat de persvrijheid in hun land nog steeds niet wettelijk gewaarborgd is. Maar er is wel een toenemende tolerantie van de re gering onwelgevallige publicaties. Het ver bond werd uitgenodigd een delegatie te sturen om te komen kijken hoe het met de persvrijheid op Haïti is gesteld en voorstel len te doen voor een goede wettelijke rege ling. Dat gaat nu inderdaad gebeuren. Uitzicht dat het presidentschap voor het leven wordt afgeschaft, is er nog niet. Wie Samen met zijn collega Tholen uit Lunteren is hij doende geweest met het ontdekken en bestrijden van „weerstand brekende en kracht ontnemende invloe den” op de kruispunten. In het halfjaar na de behan deling hebben zich op beide kruispunten geen onge lukken van betekenis meer voorgedaan. Ook daarna niet, maar hierbij tekent Croiset aan, dat inmiddels ook technische voorzieningen zijn aangebracht die de veiligheid van de kruispunten positief kunnen hebben beïnvloed. Een belangrijke recente fase in het werk van de paragnost ontbreekt zodoende. Die fase is eigenlijk vorig jaar in volle hevigheid ingetreden. Toen is hij zich op verzoek van Veilig Verkeer Nederland gaan bemoeien met twee kruispunten, bij Woubrugge bo ven Alphen aan den Rijn en bij Bodegraven. Daar deden zich talrijke ongelukken voor, die niet direct konden worden verklaard door de normaal voorko mende oorzaken. In één project werken al Nederlandse vrijwilligers. Dit is het Albert Schweit- zer-ziekenhuis dat in de Artibonite vallei, midden in de „bush” ligt. Het is het beste ziekenhuis van Haïti, maar helpt toch alleen de mensen van de streek waarin het ligt. Dit betekent dat als die mensen naar Port-au-Prince trekken ze er in elk geval wat gezondheidszorg betreft, op achteruit gaan. den naar mijn gevoel de disharmonie die oorzaak was van ongelukken”. Groen heft die disharmonie op. En daarom wilde Croiset ter plaatse een groen geschilderd paaltje in de grond hebben. Een lakfabriek werkte mee. Maar het de medisch-speciale voorlichting en derge lijke. Het heeft ook vele kleine landbouw projecten op gang gebracht. Dr. Mellon, de geneesheer-directeur was zelf een rijke Amerikaanse boer voor hij op veertigjari ge leeftijd besloot medicijnen te gaan stu deren en zijn geld te steken in een zieken huis in de Haïtiaanse „bush”. Hij vertelde me dat vooral die landbouwprojecten suc ces hebben die klein zijn. Het Albert Schweitzer-ziekenhuis zelf kan niet gemakkelijk een luxe worden genoemd. Zelfs met de staf van het zieken huis meegerekend zijn er nog maar veer tien artsen in een vallei waarin meer dan een kwart miljoen mensen wonen. De Ne derlandse vrijwilligers werken in de ver pleging, de voorlichting aan patiënten, en het werk in de klinieken. Zij werden uitge zonden door „Dienst over Grenzen”. Over hun werk wordt, in Haïti met lof ge sproken. „Kijk, we weten er op z’n Hollands gezegd nog geen bliksem van, maar we zijn wel bezig iets te ontdekken en als ik met preventief werk kan voorkomen dat er disharmonie ontstaat, dan heb ik mijn steentje bijge dragen en dat beschouw ik als mijn plicht”. Croiset toont een enthousiaste brief van Veilig Ver keer in Japan met daarbij de ongevalsstatistieken die betrekking hebben op het kruispunt. „Ik geloof”, zegt Croiset, „dat ik op een belangrijk punt zit in mijn loopbaan. Natuurlijk kan ik niet elk kruispunt veiliger maken was dat maar waar maar op grond van de nu opgedane ervaringen meen ik van een ommekeer in mijn werk te kunnen spreken. Niet alleen heeft de menselijke geest invloed op de materie, de materie heeft ook invloed op de geest dat is heel duidelijk gebleken”. Dë vrijwilliger biedt dan zijn deskundig heid op het gebied van landbouw, bouw kunde of gezondheidszorg en zijn inzet in het kader van een project dat hij niet zelf kan maken of breken. Een probleem is helaas dat het aanbod van vrijwilligers sterk terugloopt. v.a. 17 jedrijf. ikopen1 Een paar maanden nadat Tholen en Croiset op de twee Nederlandse kruispunten in actie waren geko men, werden zij gevraagd naar Japan te komen voor een dergelijk preventief experiment. Op een gecom pliceerd en onoverzichtelijk kruispunt bij Tokio vielen in het eerste halfjaar van 1976 vijftien doden en twee zwaargewonden te betreuren. In de Dominicaanse Republiek, het buurland van Haïti (samen delen ze het eiland Hispaniola) werd vorige maand de jaarlijkse conferentie gehouden van het Interamerikaanse Verbond van de Pers. Voor het eerst sinds veertien jaar waren daar weer Haïtiaanse journalisten bij. Opmerkelijk, want het verbond heeft een Overigens heeft hij de kruising bij Woubrugge net zo behandeld als die in Bodegraven. Vóór de behande ling gebeurden er gemiddeld vier ongelukken per maand en vielen er jaarlijks vier tot zes doden. Erna deden zich geen noemenswaardige ongelukken meer voor .Dat blijft een even onloochenbaar als myste rieus feit. Nadat het tweetal er op uitnodiging van verkeersin- stanties en een televisiestation had gewerkt, trad er een opvallende verbetering in: in het halfjaar erop volgend waren er zes doden en liep het aantal onge lukken met zeventig percent terug. zoon van Francois Duvalier) een proces van verandering op gang is gekomen waaraan in Europa nog te weinig aan dacht wordt besteed. Even later geeft Gerard Croiset, als we er naar vragen, toe, dat hij ook in de zaken Schleyer en Caransa is geconsulteerd, „kijk”, zegt hij, „de mensen denken dat je alles kan, maar dat is natuurlijk niet zo. Het zou er allemaal wel erg eenvoudig uit gaan zien als ik elke zaak kon oplossen. Caransa en Schleyer kon ik gewoon niet. Dat voelde ik direct, toen ze me er over belden. Je weet niet hoe dat komt: de vonk is er niet en dat voel je meteen. In zo’n geval zeg ik dat ook eerlijk: sorry, ik wil wel graag helpen, maar het gaat niet”. Het ziekenhuis doet in een wijde omge ving werk in klinieken op het gebied van Op het kleine, van dun hout gemaakte schrijfbureau zien we een brief, afkomstig van een commissaris van politie in Zwitserland. Hij dankt Croiset hartelijk voor het opsporen van het lijk van een vermoorde jongen, een paar maanden geleden. De politie toonde hem in Utrecht een kaart van het bewuste gebied en een foto van de jongen. Croiset wees ogenblikkelijk een plek aan. „Op driehonderd meter ten westen van de door u aangegeven plaats is het stoffelijk overschot gevon den”, schrijft de commissaris. kom. Zelfs in de krottenwijken van Port- au-Prince kan een blanke ’s avonds laat nog veilig een kfoeg binnenlopen. Deze open houding tegenover westerse ontwik kelingswerkers staat in tegenstelling tot de situatie in andere Caraïbische landen zo als Jamaica. Het heeft misschien te maken met het feit dat men in Haïti sinds 1804 zo weinig van de westerse industrielanden heeft gemerkt. Onlangs is bij uitgeverij Strengholt een dikke bio grafie van Croiset verschenen. Prof. Tenhaeff schreef het voorwoord. Op de omslag staat een prachtig portret van de schrijver, getekend door Paul Citroen. Het boek is verlucht met veel interessante foto’s (gemaakt door zoon Henri) en behandelt het leven van de nu 68-jarige paragnost tot 1953. eerst wil wachten tot in Haïti aan elke vorm van ongerechtvaardigde verrijking een einde is gekomen en een parlementai re democratie is ingesteld, kan het land beter schrappen van zijn lijst. Mijn indruk is evenwel dat er nu al goede aanknopings punten zijn voor een versterking van de ontwikkelingssamenwerking. Onze hulp loopt vooral via een particuliere samen- werkingsinstelling in Port-au-Prince die is opgezet door de Nederlandse pater Muth. Voor de sociale projecten (vooral NOVIB) heeft hij een Haïtiaanse assistent en voor de economische projecten (vooral CEBE- MO, de katholieke medefinancieringsor ganisatie) een Belg. Deze, Gerrit DeSloove- re, heeft mij het land doorgereden langs verschillende projecten. Daarbij bleek dat in vele projecten een inzet van vrijwilligers goed zou kunnen werken. BI Haïtiaanse vrouwen aan de K was Als de Nederlandse overheid ontwikke lingshulp bedrijft moet zij samenwerken met de overheid in het land ter plaatse. Samen kiest men dan veelal voor de grote projecten. Het voordeel van de particulie re hulp is dat de mensen in het ontwikke lingsland zelf beter bereikt kunnen wor den. Het gaat dan om kleine projecten. In Haïti zijn er goede redenen om meer van die projecten tot stand te brengen en in die projecten meer vrijwilligers in te zetten. Bij de plaatselijke bevolking zijn zij wel- Een vrijwilliger kan niet zelf de plaat selijke bevolking aan het werk krijgen. Maar als die bevolking gelooft in het project en zich wil inzetten en als de vrijwilliger begeleid wordt door iemand die de plaatselijke gemeenschap kent, dan kan deze vorm van ontwikkelingssamen werking goed tot zijn recht komen. van de plaatselijke bevolking vraagt. Ik ben diep onder de indruk gekomen van de aanse jongetjes om de helpende wijze waarop missionarissen in Haïti de hand uit te steken. Met moeite werd het rotsblok van de weg ge duwd. Dankbaar gaven we ze en kele muntstukken met de beelte- nis van de overleden dictator te duwen op de weg! Zelfs als dit beeld van Haïti nog hele maal zou kloppen, dan nog is dat geen reden de bevolking rechts te laten liggen. In de bergen van dit land, dat nog iets kleiner is dan Nederland, wonen de men sen zo afgelegen, dat je hen pas na drie dagen rijden op een muilezel kunt berei ken. Veelal leven zij van de houtkapperij. Het hout wordt gebruikt voor hputskool waarop de Haïtianen stoken. Maar dit kan niet lang zo doorgaan. De ontbossing leidt tot het wegspeoelen van de grond (erosie). I er na één generatie in het overgrote deel van Haïti helemaal niets meer te eten zijn. Er zal op een andere manier gestookt moeten worden en daarvoor zijn ook wel mogelijk heden. Maar in Haïti is noch het Westen noch het Oostblok geïnteresseerd. Toch vraag ik me af of we de mensen daar wel in Haïti heeft dringend behoefte aan een nieuwe lichting vrijwilligers g via T eer C. I 'ooyer, i Croiset is op het Instituut voor Parapsychologie ook nog bezig met een experiment waarbij hij van een afstand van vijftig meter dobr concentratie meetappa ratuur in werking stelt. Dat zal over enige tijd ook nog van Utrecht naar Toronto worden geprobeerd, want de afstand speelt geen rol, althans niet voor de para gnost. Aan het slot van het gesprek drukt de wat ver moeid ogende Croiset ons nog op het hart: „Zet er vooral in dat ik veel te veel werk heb en overbezet ben. Ik kan er echt niets meer bij hebben”. rkeur in de ire school- ssse-oplei- deskundi- ande nota- Vooral in het blad „Jeune Presse” wordt het presidentschap voor het leven van Ba- by-Doc gekritiseerd en wordt week-in-week-uit geschreven over de men senrechten in Haïti. De president heeft weliswaar een groot aantal politieke ge vangenen vrijgelaten (nadat het regime eerst consequent had ontkend dat er poli tieke gevangenen zouden zijn), maar er zijn nog steeds mensen van wie men niet weet wat met hen gebeurd is sinds zij plotseling verdwenen. In de „Nouvelliste” verscheen onlangs een open brief aan de president van een vrouw van een legerka- pitein, die vroeg wat er met haar man was gebeurd nadat deze veertien jaar geleden was gearresteerd. Dat zulke concrete za ken nu in alle openheid worden besproken en gepubliceerd, betekent een nieuwe ont wikkeling in Haïti. Jean-Claude Duvelier, de huidige machthebber in Haiti alsof er iets aan mijn onderste rugwervel zoog, waar door ik totaal krachteloos werd. Als het laatste bad water dat in een draaikolk wegvloeit. Ik zag die draaikolk en om het middelpunt heen nam ik een harde, haast zwarte brede rand waar, die langzaam Het cursusgeld moeten de leerlingen zelf verdienen door één dag in de week op het land te werken. Na de opleiding ver dienen ze als „animateur” (letterlijk: op- gang-brenger) van plattelandsontwikke ling een 60 gulden per maand. Ze blijven daarom ook gewoon op het land werken. Er wordt zo geen nieuwe tegenstelling geschapen tussen de arme bevolking en de opgeleide mensen. Het project in Bassin-rsieu is op gang gebracht door Pater Picard, een missiona ris die daar al jaren werkt. Deze kent de gemeenschap goed en weet wat de sociale gevolgen kunnen zijn van een vorm van ontwikkelingshulp die geen eigen inzet snode een -d notarieel elfstandige arne schrif- gemeenschapsontwikkeling stimuleren. Zij krijgen daarbij evenwel onvoldoende steun. Haïti heeft immers bij ons een slech te naam. Wie het woord Haïti hoort, denkt meteen aan zaken als het armste land van Latijns- Amerika, hoge kindersterfte, bijna geen - >-■> De wichelroede draaide op die plaatsen als een propeller. En juist op het stuk wegdek dat de parag nosten als sterkste emotiepunt aangaven, bleken de meeste ongelukken te gebeuren. Op het kruispunt in paaltje kwam er nooit. Rijkswaterstaat wilde het daar oe>- hij ULJZ.MHUC1O. „xk namelijk niet hebben. Croiset: „Eerst beloofde men liep er zonder op het verkeer te letten naar toe, het was alle medewerking, daarna gebeurde er een hele tijd niets en ten slotte weigerde men aan het project mee te werken. Alleen Veilig Verkeer heeft alles in het werk gesteld om de proeven te doen slagen. Die tegenwer king, nou ja, ik roei al 43 jaar tegen de stroom op en ben dus wel wat gewend”. Op het kruispunt bij Bodegraven nam wichelroe- de-expert Tholen op een bepaalde plaats „sterke emoties” waar. Hij kon zomaar enkele slachtoffers beschrijven die daar dodelijk waren verongelukt. Zonder wichelroede en zonder contact met Tholen wees ook Croiset die plaatsen aan als punten waar- overging in diep blauw. Een heel eind daarboven zag van negatieve beïnvloedingen op de mens uitgingen, ik een voor mij onaangenaam aandoende gele kleur. Daarvoor gevoelige automobilisten zouden daardoor Die elkaar afstotende kleuren, blauw en geel, vorm- in een labiele bewustzijnstoestand kunnen geraken, den naar mijn gevoel de disharmonie die oorzaak was Een bezoek aan Haïti is meer dan vol doende om het idee uit de wereld te helpen dat vrijwilligerswerk een achterhaalde vorm van ontwikkelingssamenwerking zou zijn. BE

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15