KLM wil meer mensen naar VS te I ■b' r w EN i KL* De broers van Dillinger op de schoener voor de kust van Ocho Rios. en een Wintersport: Nu al aan Pasen denken VNU l-S Pasen wordt een nieuwe wintersportpiek, verwachten de buitenlandse verkeersbureaus. z De broers van Dillinger werkt, te die in en etari- in de rken? op zijn bagage staat te wachten weet van niets. „Ik heb in Engeland wel over hem gehoord, maar wist niet dat ie uit Kingston kwam”, neemt de man m’n laatste ijver weg. Trou wens waarom nog verder gezocht. Want eenmaal op reis over het ei land blijkt Dillinger talloze fami lieleden te hebben. En het enige waarin zij van hun beroemde broer verschillen is dat ze nog geen talent scout tegen het lijf zijn gelopen. Maar daarover straks verder. Hoe dan ook, de Amerikaanse markt stortte in. De hotels op Monte go Bay, het belangrijkste vakan tieoord, bleven met teveel lege bed den zitten. Maar dat had ook te maken met de politiek en sociale spanningen op het eiland, die uit mondden in onlusten en geweldple gingen. os, waar de ras-Engelsman Hugh Maitland-Walker de baas is in het Shaw Park Beach Hotel. t5- Ocho Rios, palmen, strand en een diepblauwe zte, die vooral in de periode van november tot april door de toeristen wordt bezocht Om nu eens een heel aparte plaats te kiezen kan de wintersporter met Pasen ook eens Spanje proberen, waar in het Zuiden in Sierra Nevada een goed skigebied ligt tussen 2100 en 3428 meter. FRANKRIJK TELT een groot aantal hoge skigebieden, die ook rond Pasen voldoende sneeuwzeker zijn: Tignes, La Plagne, Courchevel, Meribel, l’Alpe d’Huez, Menuires. Er zijn mogelijkheden te over boven de 2000-metergrens. Wie naar Frank- ONDANKS DE HITTE die zwaar op je neervalt is het vliegveldje van Kingston na het afschuwelijk uitge strekte Londense vliegveld Heath row een verademing. Maar het is dan ook tien uur vliegen verderop en de F igel^en die het eiland 3 eeu wen lang een kolonie mochten noe men zijn er gelukkig niet in geslaagd hun eigen gereserveerdheid op de mensen over te brengen. Trouwens, ik zie mijn witkiel op de luchthaven nog niet in een diner jacquet. Daar zou hij bij het horen van een reggae zo uit swingen. OOK IN DUITSLAND is de moge lijkheid voor langlauf uiterst be perkt. Directeur H. Kettelhake van het Duitse Reisbureau zegt, dat ei genlijk alleen Beieren en dan nog in de hoogste gebieden mogelijkheden tot skiën bieden. Maar dan zal het er ook druk zijn. DE KOFFERS ZIJN ER. Die van mijn voorganger, een man van het eiland, wordt door de douane ge opend en blijkt als inhoud een reus achtige voorraad afgetrapte zwarte schoenen te hebben. Ik neem er on middellijk van aan dat hij de partij in Londen heeft ontdekt op de zon dagse rommelmarkt op Petticoat Lane en er een handeltje in zag. De douanier weet voorlopig niet wat hij er mee aan moet en verwijst de VAN DE AL GESIGNALEERDE „Kingston-criminaliteit” is in het noorden niets te bespeuren. De be volking - niet geconfronteerd'met de overbevolking in het zuiden - komt vriendelijk over en het „Walk good”, WIE IN DE PAASVAKANTIE toch uitsluitend wil langlaufen kan de steven beter naar het noorden richten; de Scandinavische landen. Het Noors verkeersbureau garan deert voldoende sneeuw, ook in de lagere gebieden. De Nederlanders richten zich vooral op Lillehammer, Gydbrandstal, Otta, Rondane, Vaga, Gjovik, Geilo, Oslo, Voss, Gol en Vradal. Er zijn enkele speciale Paas- arrangementen, maar over het alge meen liggen de prijzen hoger dan voor de Paastijd. Wie de rust en de aantrekkelijkheid van de Noorse langlauftochten eens wil beleven, doet er ook goed aan om er vroeg bij te zijn. Veel Noren trekken er zelf met Pasen op uit. Daarbij een tip: neem wat gelegenheidskleding mee, want de Noren zijn gewend letterlijk en figuurlijk op hun Paas-best aan het Paasdiner te verschijnen. EN NU WE HET TOCH over han del hebben, dat was het toerisme tot voor kort ook in belangrijke mate. Na de bauxiet- en alyinaarde-indu- strie vormt het de belangrijkste de- viezenbron voor het eiland. Maar ook hier gooide een uniform roet in het eten en toen premier Michael Manley - die al eens eerder tegen Amerika te keer was gegaan - het waagde enkele mensen uit zijn poli tiekorps voor hun opleiding naar C^uba te sturen, zorgde dat in de Amerikaanse pers voor enorme headlines. En juist uit dat land kwa men de meeste toeristen EN MOCHT IEMAND op een avond als deze ook nog stapelver liefd worden op de moccabruine dochter des huizes, dan blijven de mogelijkheden voor handen. „Want Jamaica is ook romantisch”, juicht een folder. „Het is gemakkelijk om te trouwen op het eiland en veel bezoekers, die dat ontdekten, gre pen die gelegenheid ook. Je hebt 24 uur om het te overdenken en je besluit via het ministerie van bin nenlandse zaken aan de gouver- neur-generaal over te brengen”, zo wordt de trouwlustige toerist op weg geholpen. En als je in een behoorlijk hotel zit, wordt de priester ook nog wel voor je gehuurd, wordt er aan toegevoegd. wel de 1500-metergrens aan te hou den. Ook in het Italiaanse Aosta- gebied, de Dolemieten en Trentino zijn volop mogelijkheden aanwezig boven de 2000 meter voor een sneeuwzekere Paas-wintersport. REGGAE, het „praatlied” dat op het eiland gezongen woi-dt, doet me denken aan Dillinger, die met „Co- kane in my brain” vier weken lang overtuigend onze nationale Top-40 aanvoerde. De koffers blijven nog uit, de rumpunch smaakt steeds be ter, dus alle tijd om wat meer over het fenomeen Dillinger aan de weet te komen. Maar wie ik ook vraag, niemand kan me op weg helpen. „Dillinger? Nooit van gehoord man”, en de schoonmaker steekt zijn handen nog wat dieper in de zakken van zijn rafelige korte broek en huppelt op zijn versleten gym schoenen van de ene voet op de ander. „Dillinger?” en opnieuw haalt hij zijn schouders op en grin nikt zijn witte tanden bloot als ik hem een bekertje van zijn eigen bij tende gif toeschuif. EN WAAR BLIJF JE DAN als je je vast hebt voorgenomen nu eens niet alleen met toeristische high-lights huis toe te gaan, maar bovendien het levensverhaal van de grootste Jamaicaan na Bob Marley met je mee te tronen. Niks aan te doen, ook de koffie- en tabakexpor- teur, die aan het barretje hangend Een straat-tafereeltje in Montego Bay zoals je ze zoveel tegenkomt op Jamaica. koffer naar een verre hoek. Maar niet nadat zich een heftige woorden wisseling heeft afgespeeld, niet in het Engels, dat de officiële voertaal is op het eiland, maar in het „pa tois”, het locale dialect, zodat de woordenvloed aan mij vrijwel voor bij gaat. Enfin het uniform wint, weg schoenen, weg handel. IN DATZELFDE OCHO RIOS ontmoet ik een broer van Dillinger. De tweede al, want de eerste meldde zich op het strand van Negril, waar moordaanslag. hij met een krijserig maar melo dieus stemmetje liederen van het eiland ten gehore bracht. Nummer twee is een „vrije ondernemer”, die na wat zingen en sparen een glasbo- demboot kocht en er nu toeristen mee naar de riffen vaart waar ze gemakkelijk zittend het rijke leven onder water kunnen bespieden. En ook bij broer twee zitten de heupen rol-los en ook hij swingt van het ene lied het andere in, wanneer hij op de steiger op zijn klanten wacht en zijn transistor luid óp een plaatselijk sta tion afstemt. EERLIJK GEZEGD, ik kan me slechtere plaatsen op onze aardbol bedenken om het ja-woord te zeg gen, dan op dit ook door Harry Bela- fonte zo bezongen „Island in the Sun". Overblijfsel aan het Engelse ko loniale verleden: het verkeer rijdt links, maar, als het even kan, nog het liefst midden op de weg. DE MEESTE van de door Neder landers bezochte skigebieden heb ben in hoger gelegen contreien nog voldoende goede pistes, ook in sneeuwarme gebieden. De beste sneeuwgarantie bieden de volgende plaatsen: Montafon en Arlberg (in Vorarlberg), de Tiroler plaatsen Ischgl, Innerotztal, Kuhtai, Stubai- tal, Hintertux-Lanersbach, de regio KitzbBel-Kufstein; verder in Salz burg Obertauern, Saalbach-Hin- terglemm, Kaprun en Gasteinertal en Ramsau-Dachstein in Stiermarken. De mogelijkheid voor langlauf zijn rond Pasen beperkt. De liefheb bers kunnen altijd nog het Oosten rijkse Verkeersbureau bellen voor de laatste sneeuwberichten. HOPE SEALY, staflid van de Ja maica Tourist Board, kan zich daar enorm, over opwinden. „Er werd ge suggereerd dat we het hele systeem van Cuba wilde overnemen, maër het ging maar om een paar man, terwijl we al jaren onze politiemen sen voor een opleiding naar ver schillende Europese landen sturen. Maar dat werd niet genoemd”. rijk gaat doet er goed aan, zich tevo ren te vergewissen van de prijzen. In verschillende Franse skioorden kent men naast de hoogseizoenprij- zen de nog hogere „vol-seizoen prij zen” die met name voor de Paasperi- ode gelden. DE KLM HEEFT een project op touw gezet om het toerisme naar de Verenigde Staten en Canada te bevorderen. In samenwerking met vijf Nederlandse touropera tors heeft de luchtvaartmaat schappij voor het komende va kantieseizoen een aantal reisar- rangementen opgesteld die de va kantie in de VS aantrekkelijk en voordelig moeten maken. De KLM vliegt daarbij op New York, Los Angeles (via Chicago), Toron to en Houston. Limbo dansen is een populair on derdeel van elke nachtclubshow. VOLGENS de KLM komt Ame rika meer en meer binnen het be reik van een grote groep Nederlan ders, door het relatief lage infla- tiepeil in de VS, de waardevermin dering van de dollar en de lage vliegtarieven op de Noordatlanti- sche routes. Toch blijkt uit een enquête van de luchtvaartmaat schappij, dat vorig jaar slechts 15.000 vakantiegangers naar de VS gingen, terwijl 50.000 mensen die blijkens hun bestedingspatroon (2200 gulden per persoon per va kantie) daarvoor draagkrachtig genoeg waren. Dit reizigerspotentieel wil de KLM aanboren. Omstreeks 1980 hoopt de KLM op deze manier 25.000 extra passagiers te hebben geworven. In december verschijnen bij de vijf touroperators reisfolders met aanbiedingen, variërend van vier dagen Washington tot een 22-daag- se reis door Canada en de VS per touringcar. De KLM stelt facilitei ten beschikbaar als begeleiding op de plaats van aankomst en uitge breide voorlichting over het te be zoeken gebied. In Nederland wordt het boek „Doe Amerika nu” verspreid waarin informatie wordt gegeven over de VS en de reis erheen. het nationale gezegde dat beste wen den op welk gebied dan ook bete kent, wordt royaal gebezigd. Jamai ca wil zich dan ook graag van z’n beste kant laten zien om het toeris me terug te winnen en heeft ook een „Meet the people” programma opge zet. En dat houdt zoveel in dat toeris ten in de gelegenheid worden ge steld eilanders thuis te bezoeken. Volgens Hope Sealy blijkt het een succesformule en wordt er druk ge bruik van gemaakt. En ook de gou verneur generaal in Kingston - Ja maica is na zijn onafhankelijkheid in 1962 een lid van het gemenebest gebleven - doet er aan mee. JAMMER GENOEG arriveren we één dag te,laat. De avond tevoor is er crab-racing geweest, een geliefd spelletje op het eiland, waarbij een aantal krabben in het midden van Veen cirkel wordt gezet en het er om gaat welke het eerste de cirkel uit is. En daarop worden uiteraard stevige weddenschappen afgesloten. Maitland-Walker heeft zich op het eiland een interessante positie ver worven en bedient ook de regering Manley van adviezen. Hij schat dat een kwart van de beroepsbevolking werkeloos is. „Ze kunnen wel wer ken, maar het eten groeit overal, dus ziet niet iedereen het als een nood zaak”, lacht hij van zich af als ik een politiek balletje opwerp. REGEREN IS VOORUIT ZIEN en daarom nu even de Kerst vferge- kn en aan Pasen denken. Dat de vintersportoorden met de Kerst en Urwisseling mudvol zijn weten zo langzamerhand al, maar nu al itaat vast dat ook de vroege Paas vakantie volgend jaar zal leiden tot een nieuwe piek. Pasen valt op 26 en 27 maart en veel verkeersbu- veaus van wintersportlanden mel- ien nu al een vergrote belangstel ling voor de Paasperiode. Daarom Meronder het woord aan de verte- (enwoordigers van die bureaus, die een aantal plaatsen noemen waar eind maart zeker nog sneeuw ligt. BROER DRIE EN VIER tref ik wat later op zee, wanneer ik met een zeilrijke schoener Ocho Rios kleiner en kleiner zie worden. De rum punch gaat rond, broer drip en vier zakken op de reling en geven een krankzinnig goede show, daarmee ongewild bewijzend dat grote broer Dillinger alleen heel veel geluk heeft gehad en dat er honderden van zijn soort op het eiland rond lopen. ;HET OOSTENRIJKS Verkeers bureau raadt de mensen aan om Toegtijdig te reserveren. Of er over- 1 sneeuw zal liggen moet uiteraard fgewacht worden, maar één ding is ®ker: de Oostenrijkse wintersport plaatsen draaien allemaal nog op Volle toeren. Wie niet gereserveerd heeft, loopt kans, dat hij een plaatsje ®oet zoeken in de omliggende, klei tere dorpen van de door hem uitge kozen skiplaats. 'Over de- sneeuw zegt directeur Walter Muller: „Het weer is de afge lopen jaren almaar gekker gewor den. De winter komt later en met fasen heb je dan voldoende sneeuw; Paar het omgekeerde kan ook het teval zijn”. HET ZWITSERS Verkeersbureau geeft een aantal plaatsen, die hoger liggen dan 1500 meter en die in een sneeuwarme Paastijd nog voldoen de mogelijkheden bieden op pistes tussen de 2500 en 3000 meter. Deze plaatsen zijn: Collons-Thyon, Crans-Montana, Davos, Les Diable- rets, Engelberg, Grachen, Grimentz, Kleine Scheidegg, Klosters, Lenzer- heide, Leukerbad, Melchsee, Frutt, Murren, Pontresina, Riederalp, St. Luc, St. Moritz, Saas Fee, Sils, Silva- plana, Verbier, Zermatt en Zinal. De Zwitsers tekenen hierbij aan, dat het zeker niet alleen om dure plaatsen gaat. Ze raden tijdige re servering wel aan, want ook hier wordt extra drukte verwacht. Direct na Pasen sluiten de meeste liften in Zwitserland maar dit kan wel van plaats tot plaats verschillen en is mede afhankelijk van de voordeel- arrangementen die verschillende plaatsen bieden. WIE WIL LANGLAUFEN doet er goed aan tevoren naar de sneeuwbe richten te informeren bij het Zwit sers verkeersbureau en daarbij ook DAT NEGRIL HEEFT zich met z’n lange witte stranden ontwikkeld tot een luxueus oord, waar het sys teem van de Club Mediterrane in de praktijk wordt gebracht. En dat wil zoveel zeggen dat alle sporten, zoals zeilen en paardrijden, bij de hotel- prijs zijn inbegrepen. En in plaats van geld worden alle uitgaven be taald met-schelpjes. De grootste toe ristische nederzetting aan de noord kust is wel Montego Bay. Ook Nec- kermann Vliegreizen, de eerste Ne derlandse reisorganisatie die Jamai ca in combinatie met Cuba in het programma heeft, heeft dit oord als verblijplaats gekozen. Mèt Ocho Ri- VOORAL HOOFDSTAD KINGS TON, waar de plattelandsbewoners in de laatste decennia in grote geta- len heen trokken, ontwikkelde zich als een crimineel centrum van de eerste orde. En er ging geen dag voorbij zonder Maar, alweer volgens Hope Sealy,- betrof het hier slechts zelden buiten landers en waren de slachtoffers vrijwel altijd eilanders. Het overbe volkte Kingston met zijn krottenwij ken aan de rand Van de stad, is voor de meeste toeristen slechts een door- gangsplaats of een eendaags uit stapje. Het eigenlijke toerisme speelt zich geheel af aan de noord kant van het eiland, tussen het. nog nieuw ontwikkelde Negril in het westen en Port Antonio in het oosten. noodgedwongen wachtend op luchthavens heb doorgebracht bij elkaar zou tellen, zou ik zeer beslist een indrukwekkende periode ver garen. Want hoe vaak niet hebben hevige stormen en mist, stakingen en ander oponthoud me niet in ste riele wachtruimten gevangen ge houden. En toch hoeft wachten niet altijd een hevig irriterend en onge duldig ijsberend karwei te zijn. Dat merkte ik op de luchthaven van Kingston, de hoofdstad van Jamai ca, waar het eerste treffen in de aankomsthal wordt bepaald door ten breedgeschouderde eilandbe woner die gastvrij grijnzend en vooral geduldig enorme cocktails staat te brouwen. Met vanzelfspre kend rum als hoofdbestanddeel, want op geen enkel ander Carai- bisch eiland wordt dit vuurwater io zwaar gebrouwen als juist daar. r I te O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17