Q: Ontwikkeling alternatieve vormen bepleit Polaroid uit Zuid-Afrika Overleg over grondstoffen dreigt te mislukken CPB becijfert kosten vervroegd uittreden van werknemers Gééf om deNatuur Koeweit dreigt met boycot van olieprijsoverleg 1 Eind 1978 vermelding samenstelling voeding Citizen Quartz LCDTijdmeter IW,„ 1 Acties op til bij koopvaardij Als u straks nog van de natuur wilt genieten moet u er nü wat aan doen! I s 1 f Bank-en Gironr. 7714 1 21 Risico’s UITVLOEISEL VAN HAAGS PROTOCOL Budget OC1TIZEN u win 2 3 NOVEMBER WOENSDAG ECONOMIE 19 7 7 I - Inmiddels mpet prioriteit worden gegeven aan de ontwikkeling van alternatieve vormen van energie en aan besparing op energiever bruik (bijvoorbeeld via betere isolatie). NUNSPEET (ANP). De Industriebond NVV wijst op grond van de nu beschikbare informatie het gebruik van kernenergie af. Via een zo breed mogelijk opgezet wetenschappelijk onderzoek zullen de pro’s en contra’s van kernenergie moeten worden bestudeerd en dan kan alsnog worden bekeken of we met kernenergie „in zee” kunnen gaan. Er is geld nodig. Véél geld. En nu meteen! Om te voorkomen dat de Natuur ópraakt Zo kunt u helpen: zorg dat de gift-envelop, die een van onze vrijwilligers bij u thuisgebracht heeft, goed gevuld klaar ligt Vrijdag wordt hij opgehaald! Bent u door omstandigheden niet in het bezit van een gift-envelop, maak dan uw gift over op bank- of gironummer 7714, t.n.v. „Gééf om de r r j Matuur Natuur”op radio 1 Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Industriebond NVV tegen kernenergie Schrevemade. opzetten voor ontwikkeling van alterna- ndsen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Jl I ÖRD c 2.44 638 De industriebond vindt dat nog steeds onvoldoende is onderzocht welke risico’s er aan het gebruik van kernenergie kle ven. Nog steeds is er geen veilige oplos sing gevonden voor het opbergen van ra- dio-actief afval. Opslag in de zoutlagen onder de grond wijst de bond af omdat die zoutlagen kunnen verschuiven. Evenmin is aangetoond dat kerncentrales voldoen de te beveiligen zijn. Het CPB heeft daarna op verzoek van de werkgroep berekeningen gemaakt waar bij ten aanzien van de deelneming aan het vervroegd uittreden en ten aanzien van de vervanging van uitgetreden oudere werk- Deze „Nieuwe Tijdmeter” wordt geïmporteerd door J. HART BV, Postbus 41. Ouderkerk a.d Amstel De voorstanders van kernenergie zeggen dat de economie (en dus de werkgelegen heid) gered is als we kiezen voor kernener gie. Maar volgens de industriebond is dat maar zeer betrekkelijk als de voorspellin gen juist zijn dat kernenergie in 1990 maar 10 tot 15 percent van het energieverbruik (van 1975) voor zijn rekening neemt. Ook mag het bouwen van kerncentrales mis schien werkgelegenheid opleveren maar dat zet toch te weinig zoden aan de dijk omdat kernenergie wei erg kapitaalinten sief maar niet arbeidsintensief is. De Nederlandse overheid besteedt mo menteel van het budget voor energie-on- derzoek 70 percent aan kemenergierese- arch en maar 30 percent aan alterna tieven. Volgens Schravemade zou dat ont wikkelingsbudget precies andersom moe ten worden verdeeld. Als van de groep van 60 t/m 64 jaar een kwart zou deelnemen aan een regeling van vervroegd uittreden en de vervanging van uitgetredenen bij de overheid volledig zou zijn en in het bedrijfsleven voor eenderde, dan zou dat kosten 820 miljoen gulden. Als de helft van deze groep zou deelnemen dan zou dat neerkomen op een verdubbe ling van de kosten, zo heeft het CPB bere kend, nl. op 1.640 miljard. Voor de groep van 64-jarigen zijn de berekende kosten bij deelneming van een kwart van de groep 110 miljoen gulden, en bij deelneming van de helft 210 miljoen gulden. pensioendatum (veelal de 65-jarige leef tijd) een overbruggingsuitkering ontvan gen. Uitgangspunt van de berekeningen van het CPB is geweest dat bij vervroegd uittreden het dienstverband weliswaar wordt beëindigd, maar dat de premiebeta lingen voor pensioenen respectievelijk so ciale verzekeringen voor zover nodig worden voortgezet. Voorts is het CPB ervan uitgegaan dat het ouderdomspensioen ingaat op de nor male datum en dat tot die datum een bijzondere uitkering wordt verstrekt tot 70 percent van het laatstgenoten loon (met als maximum 70 percent over het loon tot aan de WAO-grens en als minimum de AOW- uitkering voor gehuwden). GENÈVE (ANP). De Geneefse onderhandelingen tussen rijke en arme landen over een fonds ter stabilisering van de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt zijn in een impasse geraakt en dreigen te mislukken. Dit heeft Ali Alatas uit Indonesië, de voornaamste onderhandelaar namens de „Groep van 77” (ontwikkelingslanden), gisteren meegedeeld. De onder handelingen die worden gevoerd in het kader van de UNCTAD, de Wereldraad voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, zijn hun derde week ingegaan. De consumenten dienen eigen verant woordelijkheid voor hun gedrag te kunnen dragen, reden waarom zij de gevolgen van hun gedrag moeten ken nen. Daartoe is in een vroeg stadium kennis nodig. Hendriks constateerde dat aan de bevordering van gezond gedrag binnen het basisonderwijs ge lukkig veel aandacht wordt gegeven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Over ongeveer een jaar, tegen het einde van 1978, wordt het in ons land mogelijk vermelding van bestanddelen die bij het produce ren van levensmiddelen zijn toegepast, in te voeren. Dit is een ondersteuning langs wettelijke weg van de prakti sche voedingsvoorlichting, zodat de consumenten bewuster zijn keus uit het grote aanbod van levensmiddelen zal kunnen maken. Maar er zal nog veel moeten worden gedaan om de consument zijn weg te laten vinden in het brede assortiment voedingswaren. INTERMEUBELS SPECIALE KERSTPRIJS- Ufuj Als speciale Kerstprijs een grandioos Interieur ter waarde van f 8.000,- inkl BTW Kompleet met een gratis woonplan De notitie van de werkgroep is een ver volg op het interimrapport dat openbaar werd tijdens de vergadering van het be stuur van de Stichting van de Arbeid op 16 september, waarin werd nagegaan hoe het stond met de studie-afspraken die tijdens het Haags Protocol waren gemaakt. Het betrof hier de prijscompensatie, de relatie winst/werk en de arbeidsduur. aan een regeling van vervroegd uittreden is volgens de werkgroep afhankelijk van vele factoren: het niveau van de uitkering, de aard van het werk, de leeftijd en de mate waarin vervroegde uittredingsrege lingen voorkomen. Hij is daarmee niet tevreden: deze zaak moet een vervolg hebben in het voort gezet onderwijs. Daaraan dient met alle kracht te worden gewerkt. Ook drs. K. Claij, directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, wees op het nut van voedingsvoorlich ting in het onderwijs. Er zijn volgens hem nog altijd veel mensen in ons land De ontwikkelingslanden eisen dat tenminste zes miljard dollar beschikbaar komt en dat het fonds vergaande bevoegdheden krijgt voor de rechtstreekse financiering van een aantal buffer voorraden van grondstoffen. Het fonds moet ook andere maatre gelen kunnen nemen, bijvoorbeeld om de produktie te spreiden en de produktiviteit te verbeteren. Maar de industrielanden, onder aanvoering van de VS, Japan en de EEG, geven de voorkeur aan een bescheidener plan voor „pooling” van voorra den door afzonderlijke produktenorganisaties en overheveling van middelen van groepen met teveel naar groepen met te weinig geld. Over de manier waarop het geld voor het grondstoffenfonds bijeengebracht moet worden liggen de meningen ook nog ver uit elkaar. De ontwikkelingslanden eisen rechtstreekse bijdragen van de regeringen. De industrielanden vinden dat het geld van afzonderlijke produktenorganisaties moet komen. Alatas noemde het onaanvaardbaar dat het fonds verstoken zou blijven van eigen middelen en afhankelijk zou worden van bijdragen van de afzonderlijke produktenorganisaties. Naar zijn mening zijn hierover tot dusver slechts „discussies” gevoerd en is men nog niet aan „onderhandelingen” toegekomen. die niet of nauwelijks weten hoe zij moeten koken. Jonge mensen zitten op dit gebied vaak met grote problemen. Dit gebrek is echter nog niets vergele ken met de moeilijkheden van de vele rijksgenoten en anderstalige gastarbei ders. Speciaal de vrouwen hebben een grote achterstand door taalmoeilijkhe den en analfabetisme, aldus drs. Claij. DEN HAAG (ANP). Het Centraal Planbureau beeft op verzoek van de werkgroep arbeidsduur van de Stichting van de Arbeid enige berekeningen uitge voerd over het vraagstuk van het ver vroegd uittreden van oudere werknemers, dat als uitvloeisel van het Haagse Proto col van februari door de werkgroep werd I bestudeerd. Bovendien gaat de werkgelegenheid dan ten koste van arbeidsplaatsen in andere produktiesectoren. Ook, stelt de Indus triebond NW dat de voorraden uranium beperkt zijn en dat dus op den duur ook kernenergie „op” is. De Industriebond NW stelt voorts na drukkelijk dat men niet moet grijpen naar het middel van verhoging van de ener gieprijzen om tot een zuiniger energiege bruik te komen. Daar zou de kleinverbrui ker, de gewone burger, de dupe van wor den zonder dat die prijsverhoging het be doelde effect heeft. De kleinverbruiker gaat meer betalen maar zuiniger met ener gie omspringen kan hij nauwelijks. Wel zou het tariefstelsel als zodanig in plaats van degressief, progressief moeten gaan werken, wat wil zeggen dat men meer betaalt naarmate men meer gebruikt. Nu betalen grootverbruikers juist minder dan kleinverbruikers, in het huidige tariefsy- steem zit dus een soort verborgen premie op grootverbruik, aldus de Industriebond NW. I nemers door nieuwe arbeidskrachten van bepaalde veronderstellingen is uitgegaan. ■foelie val- Dei* MUI* laan DJEDDA (Reuter, ANP). Koeweit zal het overleg van de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporte rende Landen) volgende maand niet bij wonen tenzij van tevoren vaststaat dat overeenstemming zal worden bereikt over een nieuw prijsbeleid. Dit zei gisteren in Djedda (Saoedi-Ara- bië) de minister van Financiën van Koe weit, sjeik Abdoel-Rachman Salem Al-Ati- qi. Op 20 december begint in de Venezo laanse hoofdstad Caracas een ministers conferentie van de OPEC waarop moet worden uitgemaakt of en zo ja met hoeveel de prijzen van ruwe olie volgend jaar worden verhoogd. De afzonderlijke leden van de organisatie denken daar heel ver schillend over. I I A 75,00 34.00 118,00 52,10 71,50 1,45 175,00 36,00 6,10 101.50 33.00 59,90 126,00 59,40 68.50 58.50 59,50 3650 69.80 133.00 11550 109,00 29,00 126,50 8040 16650 59,00 53,00 46.50 56,00 54.50 41,40 665,00 54,00 38,50 79,80 51,00 3050 39,00 14250 3340 53,50 105,00 68,50 61,00 1.70b 6850 15450 152,50 62,50 201,50 68,20 5550 154,00 7550 3330 158,50 83,50 86,00 C" 33.40 105,00 100,00 7850 65,10 189,00 37,40 108,00 117,00 107,60 66,50 4440 47,60 252.00 136,00 100.00 380,00 Alatas zei op een persconferentie in Genève dat het overleg in een ernstige impasse is geraakt en de richting van een totale mislukking dreigt op te gaan tenzij er spoedig enige beweging komt in de standpunten inzake fundamentele kwesties. De ont wikkelingslanden en de industrielanden hebben ver uiteenliggen de voorstellen gedaan met betrekking tot het fonds, dat bedoeld is als het voornaamste kenmerk van een „geïntegreerd programma” van internationale afspraken ter regulering van markten en prijzen van de voornaamste grondstoffen die de ontwikkelings landen uitvoeren. XI "Geétomde ■F X en TVs Radio en ■MM televisie besteden j de hele week aan- S dacht aan het 'VÜF immense probleem Ilp van de verdwijnende natuur en wat we er nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad. Wat het vraagstuk van het vervroegd uittreden van oudere werknemers betreft, bleven de werknemersvertegenwoordi gers in de werkgroep van oordeel dat een collectieve regeling gewenst is. De beslis sing over het al dan niet invoeren van een regeling komt toe aan partijen bij de col lectieve arbeidsovereenkomst Zij vinden dat een basisregeling niet te lang op zich zou moeten laten wachten omdat anders een veelheid van regelingen ontstaat. BOSTON (AFP). De Amerikaanse fabriek van fotomateriaal Polaroid heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij haar acti viteit in Zuid-Afrika onmiddellijk staakt, nu zij heeft ontdekt dat haar vertegen woordiging in dat land in strijd met de afspraak in het geheim materiaal ver kocht heeft aan de Zuidafrikaanse autori teiten. Polaroid, de eerste Amerikaanse onder neming die zich geheel uit Zuid-Afrika terugtrekt, is niet van plan een andere vertegenwoordiger te zoeken. In 1971 had de maatschappij met de Zuidafrikaanse firma Frank en Hirsch een overeenkomst gesloten, waarbij het werd verboden mate riaal van Polaroid te verkopen aan de regering. Op deze wijze wilde Polaroid voorkomen dat haar films werden ge bruikt voor de passen die alle Afrikaanse arbeiders moeten bezitten en die be schouwd worden als een symbool van de rassenscheiding in Zuid-Afrika. Maandag onthulde een voormalige werknemer van Frank en Hirsch in de „Boston Globe”, dat de produkten van Polaroid wel degelijk aan verscheidene officiële instanties in Zuid-Afrika werden geleverd. Dit gebeurde via een militaire basis bij Pretoria. Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal 7 PUZZELACTIE T B.V. BUITENLANDSE VAKANTIES VOOR GEHANDICAPTEN. Dit zei staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gisteren bij het in ontvangst nemen van het eerste exem plaar van het „Groot Gezondheids- kookboek”, dat in samenwerking met het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding wordt uitgegeven. De bewinds man verwelkomde de uitgave als een praktisch initiatief in het streven naar betere voedingsvoorlichting. Het Voorlichtingsbureau speelt een toenemende ról in het kader van de preventieve gezondheidszorg, zo con stateerde Hendriks. Hij haakte in dit opzicht in op een proefadvertentiecam- pagne, waarin het bureau onlangs via enkele kranten voedingsvoorlichting heeft verstrekt. In studie is nu of nieuwe, soortgelijke acties zullen wor den ondernomen. M 111 i! De industriebond concludeert dat de werkgelegenheid het meest gebaat is bij een onuitputtelijke, milieuvriendelijke energiebron zoals wind- en zonne-energie. ROTTERDAM (ANP). In de Neder landse koopvaardij dreigt een herhaling van stakingsacties die afgelopen februari in ons land werden gevoerd. Na die acties zijn de verhoudingen tussen de centrale werkgevers- en werknemersorganisatie eerder verslechterd dan verbeterd. De tot dusverre gevoerde besprekingen op centraal niveau over het arbeidsvoor waardenbeleid 1978 duiden op de drei ging van een nieuw conflict. Zo karakteri seren de voorzitters van de Algemene Ver eniging van Zeevarenden en de Vereniging van Kapiteins en Officieren ter koopvaar dij de huidige situatie in het arbeidsvoor waardenoverleg. Bij de opening van de jaarvergaderingen van beide organisaties waarschuwden de voorzitters D. Opmeer en W. van Zuylen gisteren voor nieuwe acties, ook in de Nederlandse koopvaardij. :laim, Het lijkt de werkgroep realistisch om te veronderstellen dat de arbeidsprodukti- viteit wél zal veranderen als ouderen uit de vermelde leeftijdsgroepen vrijwillig uittreden. Het CPB heeft in zijn eerste berekeningen verondersteld dat de ar- beidsproduktiviteit dan constant zou blijven. De deelneming van oudere werknemers Het CPB heeft in eerste instantie de directe globale kosten herkend voor het geval de gehele groep van 60- tot en met 64- jarigen vervroegd zou uittreden én voor het geval dat alleen de gehele groep van 64- jarigen vervroegd zou uittreden, in beide gevallen zonder dat opengevallen arbeids plaatsen door nieuwe arbeidskrachten worden ingenomen. Via een globale bena dering tyvam het CPB tot een kosteneffect voor de eerstgenoemde groep van circa 5,4 miljard gulden en voor de groep van 64 jaar van 721 miljoen gulden. Die uitgangspunten voor .een energiebe leid ontvouwt de Industriebond NW in de nota „Energie ons een zorg”, die als discus siestuk naar de achterban gaat, maar waar het hoofdbestuur inmiddels zijn fiat aan heeft gegeven. Hoofdbestuurder Ab Schravemade zei bij de presentatie van de nota te hopen dat de FNV het standpunt van de industriebond zal overnemen. In concrete betekent een en ander dat de Industriebond NW tegen uitbreiding is van het aantal kerncentrales in ons land. Ook is de bond tegen uitbreiding van de verrijkingsfabriek in Almelo „ook al riske- 6 ren we daarmee dat we overhoop gaan liggen met onze leden in Twente”, aldus Schrevemade. Staatssecretaris Hendriks ontvangt het eerste exemplaar van Het Groot Gezond heids Kookboek uit handen van drs. K. Claij (l). De Industriebond NW legt momenteel bovendien de laatste hand aan een plan waarin concreet wordt aangegeven hoe dat alternatieve energiebeleid in ons land op poten zou kunnen worden gezet. De bond wil dat een soort ontwikkelingsmaat- 64,00 schappij nieuwe stijl een programma gaat tieve energiebronnen. In die .ontwikke lingsmaatschappij zouden overheid en vakbeweging aan de touwtjes moeten trek ken. De grote multinationale concerns zo als Philips en de oliemaatschappijen zou den uit de ontwikkelingsmaatschappij moeten worden geweerd, vindt de indu striebond. Die multinationals maken mo menteel bij de energieproduktie nog veel te veel de dienst uit en hun invloed en die van de olie-exporterende landen zal moeten worden verkleind. „Voorkomen moet worden dat een nieuwe familie van multinationals bij de ontwikkeling van al ternatieve energiebronnen de plaatsen van de olieconcerns gaat innemen”, aldus de nota. eerd W 253,011 W 6,45 10 6.81 De werkgroep heeft er in haar een dezer dagen te publiceren notitie de aandacht op gevestigd dat niet wordt gesproken van een vervroeging van de pensioengerechti- ge leeftijd, maar van een vrijwillige ver vroegde uittreding, hetgeen betekent dat oudere werknemers de dienstbetrekking zouden kunnen verlaten en tot aan de t

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21