DE LAATSTE DAGEN VAN J. W. VAN CPN en PvdA voelen wel voor BUUREN ALS POLITIECOMMISSARIS atletiekbaan in Santpoort zijn •e n ant ÏFS weekend aanbieding 1 donderdag - vrijdag - Afscheid van de commissaris Partijen vragen aandacht voor jongeren, bibliotheek en muziek 1 „Begrotingsbehandeling Velsen loopt helemaal uit de hand” I eiken sekretaire breed 85cm hooglOOcm dïep40cm zolang de voorraad strekt >1 r 4 5 WOENSDAG 23 NOVEMBER 19 7 7 CDA pleit voor snelle uitvoering Zeebad Plan Zeebad Adviezen door Eli Vlessing De baas Loco-burgemeester Th. C. Witte boos tot raad: voor ij dê mijter intermeubel J VELSEN-IJMUIDEN zaterdag wooncentrum marktplein 24-30 ijmuiden een duidelijk boze loco-burge- meester. „Als je me nu op de man af vraagt wat de meest opvallende verandering is die ik in mijn poli tieloopbaan heb zien voltrekken dan geloof ik wel dat dat de ver harding is. Ook minder zware cri minele figuren grijpen eerder naar de revolver. De politieman heeft zich daarop moeten aanpas sen. Op het ene moment rustig tussen het publiek. Op een ander moment met helm en karabijn het grove geweld tegemoet. Dat laatste vraagt om gedegen oplei ding en zelfbeheersing. Bestrij ding van misdaad moet in han den blijven van de reguliere poli tie, waarbij er voor dient te wor den gewaakt dat het korps geen para-militaire organisatie wordt. Zou dat wel het geval zijn dan drijf je ergens heen waar je persé niet heen moet. Dan krijg je het grimmige karakter wat we juist proberen te vermijden”. I VELSEN. Loco-burge- meester Th. C. Witte van Velsen toonde zich aan het eind van de tweede dag van de tweede week van de begrotingsbehandeling behoorlijk kwaad op de raad. Deze dinsdagavond was de dis cussie dan ook wel helemaal uit de hand gelopen en een goed bezette publieke tribune heeft wel drie uur lang naar raadsle den kunnen luisteren, maar voor het antwoord van het col lege moet men donderdaga vond terugkomen, want daar was geen tijd meer voor. „Dat kan zo natuurlijk niet. Zo be landen we nergens. Als we zo doorgaan moeten we maar zien of we donderdag de begroting wel kunnen afhandelen”, zei IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIillllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Ik vraag me vaak af waarom mensen zijn zoals ze ir A. ROOSENDAAL (ADVERTENTIE) 16450 md un be- vikke- 1 men ingen, ;aanse Aer de i blijk uitko- vil dat n voor bedrij- dat er gege- an een bleken egel te Kamer st rege ring af 1 janu- is Hen- 00 uur 10 uur Jacobus Wilhelmus van Buuren heeft op 2 november de leeftijd van 60 jaar bereikt. Daarmee komt hij in afwachting van zijn pensionering in aanmerking voor het bij de politie gebruikelijke functionele leef tijdsontslag. Ruim dertig jaar heeft hij deel uitgemaakt van „de politie”. Hoofdza kelijk van het korps Velsen van de ge meentepolitie. Sinds 1 augustus 1974 als korpschef. Betekent afzwaaien voor com missaris Van Buuren een grote verande ring? „Dat weet ik natuurlijk nog niet. Want ik heb het nog niet ervaren. Wat me wel opvalt is dat het nogal wat mensen ver baast als ze horen dat het mijn tijd is. Je krijgt dan van die kreten als „gut, ga jij er al uit. Je bent toch nog veel te jong”. Ervaringen op dat gebied van collega’s zijn nogal verschillend. Ik voor mij ben niet van plan er een probleem van te maken. Ik besef dat ik als ik bijvoorbeeld een half jaar uit dit werk ben gewoon een stuk achterloop”. Is de taak van de politie in velerlei op zichten verzwaard, het is voor de scheiden de Van Buuren een enorme voldoening te constateren dat studiecursussen bijdragen aan de bagage, waarmee de politieman voor zijn taak wordt gesteld. „Als ik zie hoeveel aandacht daaraan wordt besteed”, vertelt hij, „dan vraag ik me wel eens af waar wij vroeger mee op pad werden gestuurd. Je kunt rustig stel len dat we een periode beleven van perma nente opleiding en vorming. Zelfs heb ik deelgenomen aan een training in groepsre laties. Het verschaft duidelijkheid over zaken waar je niet alleen rationeel, maar ook emotioneel in wordt betrokken. Neem nu bijvoorbeeld de Provo-tijd. De emoties laaiden hoog op. Vergelijk de problemen van toen met die van nu. Echte criminali teit met een grimmig karakter. Je bent geneigd je af te vragen waar waren we toen eigenlijk mee bezig? Toename van de kleinere criminaliteit valt niet te ontken nen. Als er vijftien jaar geleden een mel ding kwam van een gestolen auto dan werd ogenblikkelijk met opsporing een begin gemaakt. Het grote aanbod van dit soort zaken maakt dat niet meer mogelijk. Door tijdgebrek hollen rechercheurs als het ware achter de feiten aan. Ook de schaalvergroting heeft de problemen ver zwaard. Er wordt meer internationaal ge opereerd. Er bestaat dus een dringende behoefte aan een internationaal georgani seerd rechercheteam. Veel mensen denken dat Interpol zo’n organisatie is. Maar In terpol is niet operatief bezig. In groot en klein verband is samenwerking een nood- Zou voor zware criminaliteit de dood straf weer moeten worden ingevoerd? Hoe staat de ervaren politieman Van Buuren tegenover gevangenisstraf? De WD opperde het idee om de beel dende kunst meer bij de samenleving te betrekken door bijvoorbeeld een expositie van alle plaatselijke kunstenaars en de instelling van een Velsense culturele prijs. Ook vroeg mevrouw Rootjes aandacht voor het Creativiteitscentrum IJmond, dat met ruimteproblemen kampt. Mevrouw N. Groot-Water vroeg namens de PvdA ook om op gang helpen van Open Jongeren werk en deed de suggestie hier de buurt huizen bij in te schakelen. De PvdA vond de behuizing van het creativiteitscentrum ook zorgelijk en wilde van de wethouder weten, wanneer er nu iets komt van de plannen voor de bouw van een filiaal van de bibliotheek in Santpoort. A. Roosendaal vroeg voor het CDA aan dacht voor de centrale bibliotheek in IJ- muiden. Hij was teleurgesteld over de trage voortgang van het filiaal in Sant poort en vroeg of er in IJtnuiden al grond gevonden is voor de centrale, wil er in die plannen geen grote vertraging optreden. WD’er M. Kotte op de sport en recrea tie. Tussen deze twee uitersten lag een woordenvloed van nog eens negentien sprekers en spreeksters, die hun visie gaven op een onderwerp uit een van de beide hoofdstukken, de een in één uit gebreide beschouwing, de ander als een verademing in enkele niet te lang uitge- sponnen opmerkingen. Bij een pauze om negen uur had ook maar een deel van het publiek nog de moed om langer te blijven. Om elf uur wilde wethouder Witte nog wel antwoorden op de vragen en opmerkingen over sociale zaken en maatschappelijk werk. De raadsleden wilden het echter niet later maken en voelden voor een verschuiving van de antwoorden. Die moeten nu donder dagavond op de inhaalavond gegeven worden. Maar voor die avond staat ook al de behandeling van het gehele hoofd stuk volkshuisvesting op het program ma en dan zullen ook de moties in stemming moeten worden gebracht om uit te monden in een uiteindelijke goed keuring van de gehele begroting van 1978. Van de suggestie van raadslid D. H. Kuijper om dan vrijdag nog maar door te gaan, wilde de heer Witte niets weten. „Maar de raad stelt de vergader ingen vast”, verzuchtte hij. sportleven in Velsen zo rustig verloopt mede dankzij veel vrijwilligers. Hij vond het wel jammer, dat door gebrek aan zaal- ruimte er een ledenstop was bij de zaal- sporten terwijl juist de actieve sportbeoe fening wordt gepropageerd. Wat de veld- sporters betreft wilde hij weten, waarin daar het ruimtegebrek zit. Het CDA was het niet eens met het bevriezen van de subsidie aan Telstar. „Eerst moeten we vaststellen wat zinvol en nodig is en het niet laten afhangen van de begroting”. Van Veelen pleitte ervoor de kantines te verkopen aan de verenigingen. Verhuur aan derden vond hij een minder aangena me zaak, vooral ook omdat de verenigin gen er zelf vaak veel geld en tijd met verbouwingen heeft ingestopt. S. Schoenbergen van Progressief Velsen vroeg zich af of de vijf recreatie-assisten- ten Van de gemeente niet tevens als mi- lieuwachters kunnen optreden. M. Kotte van de WD zei, dat zijn fractie wat moeite had gehad met het geld, dat het nieuwe zwembad gaat kosten en hij hoopte dan ook op een goede bezetting als het bad straks klaar is. Ook voor de tweede sport hal hoopte hij op een volledige bezetting. De WD vroeg aandacht voor de tennis sport, zodat als uitbreiding nodig is, dit ook mogelijk zal zijn. ning mee hebt te houden. De tijd dat je op surveillance kon gaan en je wapen kon thuislaten is wel voorbij”. Zoals aanvullende informatie en bij-) stand uit andere disciplines de taak van de politie duidelijk verlichten, zo lijkt het voor de hand te liggen, dat de politie op haar beurt beleidsbepalende instanties terzijde staat. Daarover zegt commissaris Van Buuren: „Inderdaad wordt er wel een beroep ge daan op bepaalde afdelingen van het poli- tie-apparaat. Dat beperkt zich meestal tot adviezen. Of die adviezen worden opge volgd is natuurlijk een ander punt. Ook als er van adviezen wordt afgeweken moet je je daar als politieman bij neerleg gen. Een voorbeeld is het parkeren op het Marktplein. Wij zouden helemaal niet af wijzend staan tegenover het plaatsen van parkeerautomaten om parkeren op be paalde tijdstippen mogelijk te maken. Als zodanig hebben wij ook advies uitge bracht. De beslissing ligt echter bij het gemeentebestuur. Aan de andere kant zou ik toch wel willen stellen dat we het parkeerprobleem in Velsen niet moeten overdrijven. In menig opzicht is het hier nog een eiland van rust”. VELSEN. Het personeel van het Velsense politiekorps zal vrijdagmiddag om half vier officieel afscheid nemen van commissaris J. W. van Buurden. Een meer algemeen karakter krijgt dit afscheid op woensdag 30 november als in de Burgerzaal van het Stadhuis in Velsen om vier uur een afscheidsbijeenkomst wordt gehouden. Het publiek wordt hier in de gelegenheid gesteld de scheidende commissaris de hand te drukken. na het jekeurd :t, waar ndt, op keur ing idat het en. andse i, mr. Brus- an de -rdere emen. van 395.“ 295 n. 'n e- *n Commissaris Van Buuren is een stevige roker. Terwijl hij de brand steekt in een nieuwe Camel komt het gesprek op de wijkagent. Een functionaris die een paar jaar geleden weer populair werd. Ook in Velsen werden proeven genomen. „Die zijn aangeslagen”, concludeert Van Buu ren niet zonder enige voldoening. „Eigen lijk is ook dat een gevolg van wetenschap pelijke benadering van zaken waarmee je bezig bent. We zeggen waarde toe te ken nen aan de afstand tussen de burger en de politie. Vanaf het moment dat de auto bij de uitvoering van de surveillanceterrein won werd die afstand groter in plaats van kleiner. Je zou kunnen zeggen de politie blikte zichzelf in. Dat is onderkend en er is iets aan gedaan. De wijkagent leek de oplossing. Er zijn tal van voorbeelden die bevestigen dat die veronderstelling juist was. We krijgen regelmatig spontane reac ties. Het is niet alleen bemiddeling en assistentie bij conflicten. Ook hier doet nazorg heilzaam werk. Soms van de wijk agent zelf. Soms van een instantie die hij inschakelt. Steeds mèer en meer gebeurt het dat de mensen niet „de politie” bellen, maar „hun wijkagent”. De functie wordt uitgeoefend op basis van vrijwilligheid. Het is geen rem op promotiekansen. Toch zou ik willen zeggen dat het „nieuwtje” van de wijkagent er af is. Deel één is afgesloten. We zitten nu in de fase dat we beginnen met deel twee. Een kwestie van volharden. Ik heb er wel vertrouwen in, want het initiatief is dan wel uitgegaan van de politie, maar de behoefte aan de wijk agent is voortgekomen uit de samenle ving”. eerste bureau gister- ruim- icering leskun- ekt op lee het in wer- laar is gschip, is Cape Het is nauwelijks verbazingwekkend dat velen in zijn omgeving hem te jong vinden om al met pensioen te gaan. Niet alleen in zijn verschijning is Van Buuren geen zesti ger, ook zijn toekomstplannen zijn geladen met een jeugdige ondernemingslust. „Nou ja, grote plannen heb ik niet. Wel geloof ik dat ik nu eens de tijd krijg om dingen te gaan doen waar ik nooit of te weinig aan toe ben gekomen. Ik heb een caravan gekocht en stel me voor eens wat te gaan reizen. Samen met mijn vrouw, niet gebonden aan tijd. Ik houd van wan delen. Heb vijftien keer de zesdaagse gelo pen. Het lijkt me leuk om ergens in Zwit serland neer te strijken en dan een wande ling van een paar dagen te maken in een bergachtig gebied. Ik tuinier graag. Vissen vind ik leuk. Van jongs af aan heb ik piano gespeeld. Ik ben weer les gaan nemen. Modern-klassiek en jazz zijn favoriet. Mis schien ga ik nog wel wat studeren. Cultu rele antropologie of zo. Ik vraag me name lijk heel erg vaak af waarom mensen zijn zoals ze zijn Communist Th. Kruisman vond de plan nen van Suomi om een atletiekbaan niet in de toekomst in de Hofgeest te leggen, maar nu aan de Hagelingerweg een ideale oplos sing. „Het zou niet kunnen, wegens het bestemmingsplan, maar dat kunnen we als gemeente toch wijzigen” meende hij. Hij vond de PvdA naast zich, die ook enkel voordelen zag: betere aansluiting bij de bevolking, door schoolsport betere bezet tingsgraad en beter bereikbaar voor fietsende jeugd. CDA en WD lieten zich niet over het plan uit en Progressief Velsen vroeg voorzichtig of het plan aan de Hage lingerweg mogelijk was. Van Buuren: daar ben ik een absolute tegenstander van. De vormen van crimi naliteit die momenteel actueel zijn moet je zien als de prijs die we moeten betalen voor ons systeem. Nu bij herhaling is gebleken dat de bereidheid om het vuur wapen te hanteren groter is geworden is dat een zaak waar je als politieman reke- De PvdA pleitte voor behoud van de subsdie aan Telstar en woordvoerder San ders was met een nieuwe regering erg pessimistisch over rijkssubsidie. Volgens hem moest het mogelijk zijn om in een gemeente als Velsen met 63.000 inwoners een profclub als Telstar te financieren. CDA-raadslid M. van Veelen wees er even later op, dat de PvdA zich vergaloppeer de. Als Velsen in het kader van de her structurering van het betaald voetbal een profclub moet kunnen hebben, dan zou den er in ons land tientallen profclubs bijkomen. Het CDA vroeg zich juist af of er in Kennemerland wel plaats is voor twee profclubs. Van Veelen was blij, dat het actieve VELSEN. Dat de meest dichtbij liggende problemen ook het meest vers in het geheugen liggen, bleek dinsdagavond bij de behandeling van sport en recreatie in de begrotingsvergadering van Velsen. Bijna elke fractie vroeg wel aandacht voor een atletiekbaan voor de atletiekvereniging „Suomi”. Dit onderwerp was vorige week in de commissie behandeld en dat bleek wel. Het was nu een „niet zeuren, maar aanleggen zo'n baan-stemming”. VELSEN. Bij het debat over cultuur en jeugd in de begrotingsbehandeling van Velsen deed mevrouw P. H. M. Rootjes-Nabben de suggestie om het Open Jongeren werk in kleinere centra op gang te brengen door samen met het particulier initiatief te stimuleren en te activeren. Ze vond het jammer, dat het door uitblijven van geld van CRM niet van de grond wil komen en wees op de behoefte aan onderdak van jongeren in Velsen-Noord, Driehuis en Santpoort-Zuid. De behandeling van de hoofdstukken „sociale zorg en maatschappelijk werk” en „onderwijs, cultuur, jeugd, sport en recreatie” is een stortvloed van woorden geweest, die om half acht be gon met een beschouwing van J. H. Porck van de PvdA en om elf uur eindigde met een korte visie van Met name vroeg hij om de ouden liaudelin- gen met het klooster. Het CDA toont zich voorstander van actieve cultuurbeoefening en was blij met de algemene muzikale vorming. Wel vroeg Roosendaal bijzondere aandacht voor in strumentaal onderwijs, dat financieel in het gedrang komt. De gemeentelijke bij drage is in vijf jaar met 16 procent geste gen, terwijl de begroting met 92 procent steeg. Door tekorten zijn de „sociale” ta rieven van het instrumentaal onderwijs op de muziekschool met liefst 180 procent gestegen om maar niet te spreken van de tarieven voor „mensen, die het betalen kunnen”. Het CDA vroeg zich af of de ouderbijdragen wel zo kunnen blijven stij gen en of die stijging van de ouderbijdra gen in de sport ook zo groot zijn. Zijn partijgenoot C. Dekker sloot bij WD en PvdA aan in zijn vraag naar ruimte voor de jeugd in Velsen-Noord en Driehuis en het op gang brengen van Open Jongeren werk. Als commissaris Van Buuren spreekt over de verharding van de mentaliteit en de consequenties die dat verschijnsel voor de politieman heeft dan voegt hij daar aan toe: „Het is natuurlijk zaak dat wij de baas blijven op straat. Déar begint het namelijk altijd. Maar ook in de politiegelederen is het doorgedrongen dat je er niet bent met het bestrijden van misdaad en criminali teit. Belangrijk is de vraag waarom be paalde zaken zich volgens een al of niet duidelijk aanwijsbaar patroon ontwikke len. Wat er aan ten grondslag ligt. Daar voor is daadwerkelijke samenwerking no dig met andere disciplines. Sociale instan ties, medici, psychologen, sociologen. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek houdt zich met die materie bezig. Voor alle partijen is werken in breder verband, het creëren van een stuk duidelijkheid. Neem nu bijvoorbeeld de baldadigheid van voet balsupporters. Ineens is dat populair ge- j worden. Wat steekt daarachter? Waar komt het vandaan. Wat doe je er mee? Het is voor de politie een goede zaak om over die informatie te beschikken. Dat houdt natuurlijk niet in dat we in geval van calamiteiten niet zouden ingrijpen. Nog maals wij moeten voor alles de baas blij- ven op de straat. Geen enkele vorm van geweld die daar iets aan verandert. Op de I kaderschool wordt aan deze materie veel aandacht besteed. Dat zou ook moeten gebeuren bij de eerste opleiding”. t is een weers- tig uur alf uur' en. Tot ons af- oer dag kaanse Om half tien maakte de heer Witte na alle vragen over sociale zorg, maat schappelijk werk en onderwijs een tus senstand van de spreektijd op: PvdA 45 minuten, CDA 11 minuten, VVD 19 minuten, Progressief Velsen 10 minu ten en DS’70 20 minuten. Toen moesten de onderwerpen jeugd, cultuur, sport en recreatie nog aan de orde komen. Het CDA brak bijmonde van A. Roosen daal een lans voor verwezenlijking van het plan Zeebad. „Er is een bepaald plan ge lanceerd en men verzet zich tegen dat plan of lacht erom en vergeet daarbij heel Zee bad. Het CDA wil de ontwikkeling van „een” plan Zeebad veel sneller dan nu. Wel vroeg Roosendaal zich af of de wethouder nog wel achter de uitgangspunten van vier jaar geleden staat, dat het plan zichzelf moet bedruipen en de enige gemeentelijke invloed draait om sociale tarieven. Th. Kruisman toonde zich een recht schapen Telstarsupporter en hield de te ruggang van de resultaten voorlopig maar op pech. Hoewel hij blij was met een tweede sporthal in Ijmuiden, vond hij het jammer, dat Santpoort die voorziening dan voorlopig wel kan afschrijven. Van het recreatiegebied Spaarnwoude had hij geen hoge pet op. Hij vond, dat Spaarn woude maar betaald moet worden door provincie en rijk. „Het biedt vaak geen oplossing. Bevor dert de criminaliteit in veel gevallen. An derzijds heb ik ook wel te maken gehad met knapen die persé uit de maatschappij geweerd moeten worden. Over de straf maat zeg ik vaak tegen de mensen uit mijn korps als ze in bepaalde gevallen vinden dat die te laag is, wind je er niet over op. Onze taak is opsporen en bewijs verzame len. De strafbepaling is niet onze zaak, maar die van de rechter!” mmimimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim zaak. Let wel samenwerking, dus geen eenheidspolitie! Opvallend is dat als er iets aan de hand is die samenwerking ogen blikkelijk klikt. Het structureren ervan brengt problemen met zich mee. Een as pect dat dan gaat meespelen is bijvoor beeld „wie wordt de baas’. Met werkelijk zware criminaliteit hebben we in Velsen tot nu tot gelukkig weinig te maken gehad. Dat wil niet zeggen dat er geen zware jongens in de gemeente zouden vertoeven. Ze opereren niet hier. Hun werkterrein ligt duidelijk elders”. hi ir J. W. VAN BUUREN

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5