BANG DAT VELSEN EN HEEMSKERK AFSPRAKEN OVER WIJKERBROEKPOLDER VERGETEN.. b begroting WENSEN I 7 Kritiek op gefaseerde aanpak van woningbouw Socialiste wil andere bestemming geven aan opbrengst hondenbelasting L j. I I OVERLAST BESTRIJDEN EN KERBERT ASIEL STEUNEN BEGROTINGS- MARATHON VAN START Geen PvdA-steun voor motie VVD I De Wonderen zijn de wereld nog niet uit 9 NOVEMBER 2 3 WOENSDAG 19 7 7 Drie dagen vergaderen Woonerven Nota van Reimes I Vechtsport Vuilverwerking 1 Tijdelijke voordeelaanbieding BEVERWIJK-HEEMSKERK GEMEENTE BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) Li 6 ■kritiseerde de gefaseerde bouw van woningen, want het ontbreken van mogelijkheden om een groter plan, zoals Westertuinen, in één keer uit de grond te stampen, stelt menssn, die niet aan de huisvestingscriteria van Beverwijk voldoen, in staat een huis te betrekken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een ludiek voorstel met betrekking tot de hon denbelasting lanceerde gistermiddag de socialiste Willy Albrecht-de Korte. Nu eens geen pleidooi om de tarieven te verlagen, nee, uit de koker van het PvdA-raadslid kwam het oorspronkelijke idee om de opbrengst van de hondenbelasting in het vervolg te besteden aan maatregelen ter bestrijding van de honden-o ver last en voor finan ciële hulp aan het IJmuider Kerbert Asiel. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Vanuit Heemskerk krijgen wij bij herhaling te horen, dat door het volbouwen van de gaten in Beverwijk, wij onze eigen woningproblemen binnen de gemeentegrenzen kunnen oplossen. Helaas moeten wij constateren dat dergelijke kreten gespeend zijn van realiteitszin”. BEVERWIJK. De woningbouw en de woningnood in de stad kreeg van de CDA-fractie ruime aandacht. Oud-wethouder P. J. Sigon ji (ADVERTENTIE) door Joke Dieben- Frerichs en Jan Piet Stokman Overigens is het niet allemaal luis- ter-ellende, dezer dagen in het stadsbe stuur. Het sonore stemgeluid van bij voorbeeld een Van Ruijven (PPR) is het aanhoren meer dan waard, en ook een De Wildt (CDA) weet door zijn dictie erg te boeien. Zelfs de CPN-er Berghuis bracht het er, als ongeoefend voorlezer, niet slecht van af, zeker niet, wanneer men zijn stevige verkoudheid in aan merking neemt. Daarmee had hij het af en toe flink te kwaad. En toen Berg huis tijdens zijn speech weer eens he vig zat te snuffen, sprak Vermeulen (PvdA) hem'vaderlijk toe: „Er komt wel weer een ander kabinet, hoor Cees”. De op schrift gestelde discussie-bij- dragen van mevrouw Ruurda en de heer Lindeman worden voorgelezen door respectievelijk de CDA-er De Wildt en de liberale voorman Eiff. Overigens bleken alle raadsleden, in clusief de bij voorkeur d l’improviste sprekende communist Berghuis, hun speeches op schrift te hebben gesteld. Bode Hoeben had het maar druk met de vermenigvuldiging en uitdeling van deze geschriften, die in enkele gevallen de afmetingen van een klein boekwerk bleken te hebben aangenomen. Waaruit blijken moge, dat er tijdens zo’n begrotingsbehandeling af en toe ook best wat te lachen valt. De speech van de confessionele frac tievoorzitter Schipperus was er bij voorbeeld zo één. Om de tien dichtbe- tikte velletjes binnen de gestelde tijds limiet van twintig minuten ter berde te brengen, moest Schipperus een rad tempo aanhouden. Collega Kriek re kende het precies uit: met de uitspraak van tweehonderd woorden per minuut, of te wel dik drie woorden per seconde, kan Schipperus de nationale snelheid- sprijs gewoon niet meer ontgaan. rtjes een teen- n. Dit zei M. Menist van de PvdA-fractie in de Beverwijkse gemeenteraad, die woensdagmiddag aan de eerste ronde van De financiële specialist van de fractie, Klaas Reimes, keek wat langer dan het jaar lang was en zag dat de financiële mogelijkheden van Beverwijk niet altijd zo rooskleurig blijven. Hij lichtte een tweetal voorstellen toe, die beogen om in de jaren na 1978 de structurele financiële positie van de gemeente te verbeteren. Behalve informatie over welke ambte naar waar te vinden is, zou in de hal van het gemeentehuis tevens algemeen gericht voorlichtingsmateriaal te vinden moeten zijn. Zij overweegt haar fractie een motie te laten indienen waarin het onaanvaard baar wordt uitgesproken over de huisves ting van patiënten in het barakkencom plex. Een derde bestemming voor de op brengst van de hondenbelasting zag Willy Albrecht in het IJmuider Kerbert Asiel. De bijdrage die de gemeente momenteel jaarlijks aan dit asiel geeft is te weinig om de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. De socialiste was zich er heel wel van bewust, dat haar voorstellen om de hondenbelasting-gelden te herbestemmen gemakkelijk de lachlust opwekten, maar beeck. De kosten van zowel schepje-en- emmertje als van het inrichten van de honden-ren-veldjes zouden uit de honden- belastingpot moeten worden betaald. Sprekende over de parkeerproblema- tiek, leek Heinhuis een onderzoek naar de realisering van een parkeergarage zinvol, maar wilde hij anderzijds ook de functie van het openbaar vervoer in dit verband niet vergeten. Wat de sport betreft ver zocht hij het college te bekijken of het eventueel met behulp van het particulier initiatief mogelijk is een tweede sporthal in Beverwijk te realiseren. Mevrouw De Hen-Brand plaatste enkele kanttekeningen bij het verloop van de blokvergaderingen, die zij niet als positief bleek te hebben ervaren. Overschakelend op het jeugd- en jongerenwerk brak de socialiste een lans voor de zogenoemde „moeilijke” jeugd, voor wie ze wel iets in de organisatie van bijvoorbeeld cursussen vechtsport zag. Een gedeelte van het voor vernieuwing van het speeltuinwerk uitge trokken geld wilde mevrouw De Hen be stemmen voor de aankoop van speelwerk- tuigen in Westertuinen. Van het college verlangde zij op korte termijn een voorstel met betrekking tot de integratie van de Kleutertrein met de Jan Ligthartschool. zij zag geen aanleiding „om het niet ten minste eens te proberen”. Willy Albrecht rekende de hondenover- last overigens tot de „kleine”milieuvervui- ling, ter bestrijding waarvan ze verder onder meer nog voorstelde om als gemeen te over te schakelen op het gebruik van recycled papier, verder drong ze aan op het plaatsen van glascontainers. Het aldus verzamelde afvalglas zou dan bijvoor beeld kunnen dienen als verhardingslaag bij de wegenaanleg. Tenslotte stak de soci aliste traditiegetrouw een pleidooi af om de schooltijden van kleuter- en lager-on- derwijs gelijk te schakelen. Zou dit niet mogelijk zijn, dan wilde ze dat het college de haalbaarheid van de creëring van meer overblijfmogeijkheden voor schoolkinde ren zou gaan onderzoeken. Informeren naar de resultaten van het gemeentelijke onderzoek met betrekking tot de invoering van woonerven in Bever wijk deed haar fractiegenoot Heinhuis. Deze was tevens van mening, dat het in afwachting van en eventuele subsidiever lening door het rijk toch mogelijk zou moeten zijn nu alvast de ventwegen van de Breestraat af te sluiten en later de gewen ste voorzieningen aan te brengen. dertijd toegezegde steun. Het zou zinvol zijn als het college van Heemskerk een beter geheugen had, opdat men dan niet zo gemakkelijk afspraken naast zich neer legt”,! aldus een furieuze Maurits Menist. Pogingen van de PvdA-fractie om met de socialistische fractie in de gemeente- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De socialistische frac tievoorzitter K. Vermeulen voelt er niets voor de motie van de WD om 300.000 minder onroerend-goed belasting te hef fen, te steunen. Woensdagmiddag, even nadat de drs. Eiff de motie had ingediend, zei Vermeulen, dat, nu het kabinet van het CDA en de WD op komst lijkt te zijn, het de hoogste tijd wordt om te reserveren voor de bezuinigingen „die de heren Van Agt en Wiegel hebben aangekondigd”. Tevens wilde hij weten, of de gemeente van plan is bij de Kroon tegen de beslis sing, gecontroleerd storten niet meer toe te staan, in beroep te gaan. Met betrek king tot het gemeentelijk sportbeleid, hoopt Van Dijk dat het college snel met de besprekingen over een tweede sporthal of zaal van start zou gaan. Met betrekking tot de ook door haar fractiegenote Willy Albrecht naar voren gebrachte hondenbelasting zei mevrouw De Hen, haar eerder aangekondigde motie tot afschaffing van de hondenbelasting in afwachting van de reactie van het college op die PvdA-voorstellen, voorlopig achter de hand te houden. Van Dijk (eveneens PvdA) verzocht het college het vuilverordeningsbesluit, met name waar het om het afvoeren van grof vuil gaat, via de gemeentelijke afdeling voorlichting aan de bevolking te laten ver duidelijken. Wat de vuilverwerking be treft, vroeg hij zich af of overleg met de buurgemeenten over andere verwerkings methoden dan gecontroleerd storten zo langzamerhand niet dringend gewenst is. Beslist oneens was ze het met de uit spraak van Heemskerks’ onderwijswet houder Van Herpen, dat veel jongens en meisjes doordat ze van bet leren de balen krijgen, hun studie voortijdig stoppen. Percentagegewijs gaat het om een kleine groep, voor wie mevrouw De Ham desge wenst de aandacht van de Onderwijsbe geleidingsdienst vroeg. Begeleiding ook wilde ze hebben voor die ambtenaren, die de pensioengerechtigde leeftijd naderen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De eerste dag van de Beverwijkse begrotingsdriedaagse zit erop. Viereneenhalf uur duurde de spraakwaterval, waarin de vijf frac tievoorzitters en twaalf raadsleden bet collegebeleid onder de loep namen. Vandaag begint bet college aan de beantwoording van de door de raadsle den gestelde vragen en opmerkingen. De begrotingsmarathon wordt door vier raadsleden niet bijgewoond. CPN- er Dudink liet op de valreep weten, wegens drukke partijwerkzaamheden voor het raadlidmaatschap te moeten bedanken; WD-er Lindeman enPvdA- er Janssen waren wegens ziekte verhin derd, terwijl mevrouw Ruurda van het CDA tenslotte door de vliegtuigsta- king op haar vakantieadres Tenerife wordt vastgehouden. ?ro- vel- ;ze ein- ge- De vraag is natuurlijk wel, of een dergelijk leestempo voor een normale toehoorder nog wel te volgen is. De luisteraars op de publieke tribune had den er moeite mee. Eén waarneemster van het Beverwijkse Rooie Vrouwen front sloeg zelfs tussentijds aan het borduren, maar of de versierde letter „E” die onder haar vaardige handen op het lapje stof ontstond de „E" van „Ellende” voorstelt, blijft onduidelijk. De „E” van „Enig" zal het wel niet zijn. n Jd, be- tje ;ie- i i <- ?- t ’5 i bij Amsterdam Boek - nu te koop in de boekhandel en bij de bladenman Hij pakte eerst de eenmalige ruimte beet. Financiële ruimte ontstaat omdat ge plande objecten als bijvoorbeeld het poli tiebureau nog niet gerealiseerd worden. Bij uitvoering van die projecten blijkt al tijd dat de bouwkosten meer zijn gestegen dan de trendmatige aanpassing van de ramingen. Reimes stelde voor om midde len, die vrijkomen door het niet uitvoeren van projecten niet meteen om te zetten in uitgaven voor andere zaken, maar aller eerst te reserveren voor de projecten waarvoor ze oorspronkelijk bedoeld wa ren. „Met deze reserveringen kunnen dan de kostenstijgingen worden opgevangen de kampioen van het plaatselijke bedrijfs leven. Op het belang van de Beverwijkse be volking in z’n algemeen ging CDA-er Hoekstra in, waar deze zich sterk maakte voor het gemeentelijke voorlichtingsge- beuren. Hij suggereerde, de burger door middel van een soort permanente infor matiestand verluchtigt met bijvoorbeeld een kleurrijke fotomontage, wegwijs te maken in het Stadkantoor. Tot ergernis van Menist is Heemskerk al bezig om te vallen, nog voordat de provin cie een uitspraak over de IJmondiale bouwmogelijkheden heeft gedaan. „Ge lukkig zijn er in Heemskerk ook mensen die al het nodige doen om te trachten het probleem van de woningnood op te lossen. Onze fractie houdt Heemskerk aan de in raad van Velsen tot een gemeenschappe lijk woonbeleid voor de Velserbroekpol- der te komen, zijn mislukt. „Indien het Noorderveld verloren dreigt te gaan, dan dreigt tevens het gevaar dat wij in Velserbroekpolder eveneens de pont zullen missen. Wij vragen ons af of deze polder tevens geen overloop gebied gaat worden voor Haarlem. Wij hebben liever een halve Velserljroekpolder dan een leeg Noorderveld”, zo merkte hij op. Hij diende een motie in, waarin het college werd opgedragen tot een zodanige verdeelsleu tel te komen, dat woningzoekenden van de drie IJmondgemeenten gelijke kansen krijgen om voor een woning in de gebieden (Noorderveld en Velserbroekpolder dus) in aanmerking te komen. Ook drs. J. de Wildt (CDA) begaf zich op het grillige pad van woningbouw en ruim telijke ordening. „Het gesloten bouwfront van de IJmond vertoont scheuren. In Velsen houdt men zich in afwachting van de provinciale belo ning verdacht stil. De IJmondiale samen werking is door wethouder Roozen met enkele krasse uitspraken aan het wanke len gebracht. We weten eigenlijk niet goed wat we met die uitspraken van Roozen aanmoeten. In het beste geval kunnen we zijn uitspraken plaatsen in zijn reeks per soonlijke escapades op het gebied van de ruimtelijke ordening. U kent die reeks: de Beverwijk geeft wethouder Roozen ervan langs weg om de noord, bebouwing van het Coentunneltrace, bouwplannen voor het Beverwijkse sportpark. Losse gedachte, die het op een verjaardagspartij goed zou den doen naar opgetekend uit de mond van een bekwaam en geacht bestuurder helaas de lading krijgen van een serieus plan”, aldus De Wildt, die meende, dat dit soort opmerkingen de eensgezindheid van de IJmond geen goed doen. Toch is het noodzakelijk dat de regiona le samenwerking op het gebied van de ruimtelijke ordening er komt. „Het heeft weinig zin om nu als Beverwijk de gevolg de beleidslijn te verlaten en onze ziel en zaligheid op het spel te zetten om de Wij- kerbroek binnen te halen”. Mr. A. Hoekstra (CDA) releveerde het onderzoek, dat Beverwijk in de polder laat verrichten om te bezien of woning bouw mogelijk is. Naast het ontbreken van een eindresultaat van deze studie, ir er nog een politieke onzekerheid of dc medewerking van de buurgemeenten wel verkregen zal worden om woningbouw in de W ijker broek mogelijk te maken. „De vraag kan gesteld worden”, zei mr. Hoek stra, „of de hele nieuwbouw in en rond de IJmond niet als een bovengemeentelijk probleem beschouwd moet worden en als taak van een pregewest moet worden uit gevoerd, evenals vervolgens de woning toewijzing”. de begrotingsbehandeling begon, naar aanleiding van opmerkingen van de Heemskerkse wethouder H. Roozen tij dens de begrotingsbehandeling van Heemskerk over de Wijkerbroekpolder. De Heemskerkse wethouder meent, dat de IJmond woningbouw in deze polder niet kan waarmaken en onderbouwde deze uitspraak met een strikt cijfermatig be toog. De PvdA en de CDA-fractie in de Beverwijkse raad gingen woensdagmid dag met het vaandel in de hand ten aanval. Het vergeten van de eventuele Wijker- broekpolderwoningen door Roozen is de fracties diep in het verkeerde keelgat ge schoten. Hij (Roozen) bemoeit zich niet alleen met andermans zaken, doch dient beter dan wie ook te weten dat dit kretologie is. Er is duidelijk de afspraak gemaakt dat de Wij- kerbroek reserve-gebied zou zijn en pas bebouwd zou worden na de Velserbroek polder en het Noorderveld”. Willy Albrecht lanceerde twee alterna tieve wapens in de strijd tegen de door honden veroorzaakte vervuiling; ten eer ste de verstrekking van een schepje en een emmertje aan iedere hondenbezitter, die zijn hondenbelasting heeft betaald en ten tweede de afbakening van terreintjes, waar hondenbezitters hun trouwe viervoeters zonder gevaar voor mens of dier kunnen laten rennen. In dit verband dacht de socialiste aan de beschikbaar stelling van een stukje van het Willem Alexanderplantsoen, een stukje van het land langs de Wijk aan Duinerweg, een stukje in Park Westerhout en in Scheij- en hebben we ook zekerheid dat de projec ten er echt kunnen komen”, zo zei hij tegen de wethouder van financiën. „Beter nu reserveren dan straks kreperen”. Het tweede voorstel van de CDA’er om helsde de hele situatie rond het grondbe drijf. Een financieel-technisch erg inge wikkelde zaak, die Reimes in een nota uit de doeken had gedaan en woensdagmid dag aan het college aanbood. Reimes gaat er van uit dat het grondbedrijf een werke lijk produktie bedrijf is dat gerund moet worden en bij een goed bedrijfsmatig be heer de gemeente heel wat centen oplevert. „Ontbreekt dat beheer dan wordt het grondbedrijf een schip van bijleg”. Hij wilde regels voor taxatie en een opslag op grondverkopen waarmee een fonds ge vormd kan worden waaruit werken kun nen w'orden betaald op het gebied van infra-structurele groenvoorzieningen. Door deze systematische doorlichting van het grondbedrijf wordt er een beter inzicht verkregen in de financiële positie en moge lijkheden van een gemeente, zei hij. De beschouwing van mevrouw C. Ruur- da-Dekker werd uitgesproken door haar correspndent en fractiegenoot De Wildt. Mevrouw Ruurda is met vakantie in het zonnige Spanje. Zij had de indruk dat het er in Beverwijk niet zo best voorstaat met de milieu-bewustheid in de eigen woonom geving. Zij drong aan op meer toezicht om de vervuiling in de straten tegen te gaan. Waarom geen milieu-politie invoeren, zo vroeg zij zich af. Het heffen van hondenbe lasting achtte zij noodzakelijk: hondenbe zitters worden zich dan bewust van de beperkingen van hun hobby. Teleurgesteld was zij over de moeite die verricht moet worden om de raad te laten instemmen met een experiment als open speeltuinen. Over Zeevanc had zij zo haar eigen gedachten. „Wat schieten de mensen van dit huis er mee op als ze uit hun verouderde tehuis overgebracht worden naar het barakkencomplex van het oude Jozefziekenhuis? Ook voor tijdelijke op lossingen moeten wij die gedachte af wijzen”. Van f 24,50 voor f 18.50 per deel 17 Wonderen Boeken: fascinerend beeld van de wonderen der schepping. 1 En van 1 november tot 24 december maar liefst f 6.- per deel goedkoper. Het leek Sigon geen heksentoer om het Huisvestingsbureau een inventarisatie te laten maken van wensen van woningzoe kenden c.q. ingeschrevenen aan de hand waarvan men een bouwplan zodanig kan regelen, dat men de zekerheid heeft, dat ie woningen al zijn vergeven op het mo ment dat men met de bouw begint. „Dan hoeft men ook niet gefaseerd te bouwen en is een forse hap genomen uit die lange lijst van 1400 woningzoekenden”, aldus de CDA’er. Sigon stelde de raad voor niet te berus ten in de visie van hogere overheden de Wijkerbroekpolder niet te bestemmen voor woningbouw. „Wij zullen met alle ■kracht moeten blijven vechten voor ver ruiming van onze bouwmoglijkheden op ie nu nog omstreden gebieden”. Dat de Polder als bufferzone kan dienen geloofde hij wel, maar een wat smallere groengor- iel aan de oostgrens van Beverwijk zal de {leefbaarheid nauwelijks aantasten, maar wel zeer velen aan een brok woongeluk kunnen helpen. „Het woningprobleem is °P dit moment prioriteit nummer 1”. Hij IPleitte voor het instellen van een tijdelijke commissie ad hoc die zich over de proble matiek zal moeten buigen, met de op dracht oplossingen of deeloplossingen aan ;te dragen. I De lastenverzwaring voor het Bever- iWijkse bedrijfsleven (via de onroerend loedbelasting komt er van het bedrijfsle- Ven> inclusief Hoogovens, 3.265.000 bin ten tegén ƒ1.420.000 in 1975) vond hij Jingekend: een verhoging van bijna 130 >rcent. Wie Hoogovens buiten beschou- *lng laat brengen de kleinere bedrijven I altijd een zeer respectabele som op. I t°ewel zich krewnst was van het feit, r I zijn afwijzing van de maximal^ onroe- --nci goedtarieven, hem een onjuist poli- - etiket zou kunnen bezorgen, bleef hij I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/WIJK AAN ZEE. Ook dit jaar weer nam Jacques Aardenburg van het CDA de raad aan de hand mee voor een rondleiding door zijn zo geliefde woonplaats, Wijk aan Zee. De CDA’erhad yele wensen, die hij in deze Sinterklaas tijd op de tafel van het college depo neerde. Het overgrote deel van de bevolking van de badplaats vindt dat er spoedige bejaar denwoningen in hun dorp gebouwd moe ten worden. Volgens Aardenburg zijn er nogal wat gedeeltes grond in Wijk aan Zee die zich bij uitstek voor bejaardenwonin- jen lenen. Hij vroeg in dit verband ook {aandacht voor woningen voor onvolledige I gezinnen en de zogenoemde 1- en 2-pet- foonshuishoudens. De peuterspeelzaal is momenteel ge huisvest in de handenarbeid- en hobby- •ruimte van De Moriaan; geen ideale plek. „Misschien is er in goed overleg met de leidsters iets aan te doen.” Hoewel hij tevreden was over de modernisering van de sportcomplexen, zou uitbreiding van het aantal velden wel op haarplaats zijn. „De velden worden overbespeeld”. Naast een eigen Beverwijkse mu ziekwerk, in de vorm van een mars, pleitte hij voor een nieuwe camping, maar voegde daar onmiddellijk aan toe, dat een onder- .zoek naar de dagrecreatie niet zou mis staan. Over „Zeevanc” is al veel gepraat, 'zei hij, maar hoelang nog voordat er op I verantwoorde wijze wat gedaan wordt. „Helaas staat het gebouw er nog, ondanks dat op de schetstekening Zeevanc niet meer voorkomt”. hSigon (CDA) wil inventarisatie woningzoekenden De Beverwijkse raad is bang dat men de boot zal missen, die aansluiting geeft op zowel de Velserbroek als de Wijkerbroekpolder. Vandaag beantwoordt wethouder ir. J. Camfferman de vragen over de uitlatingen van wethouder Roozen van Heemskerk. 4.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9